Dantziïp h&teemqd Een legerorder van Hitier. met Duitschland Forster Forster richt zich de bevolking van Dantzig tot Dantzig vlagt Het aanbod van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1939 proclameert de nieuwe grondwet DANTZIG, 1 Sept. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Gouwleider Forster heeft het vol gende telegram aan den Führer gezon den: Mijn Führer, Ik heb zoo juist de grondwet van den staat, de hereeniging van Dantzig met het Duitsche rijk betreffende, onder teekend, en daarmede van kracht ver klaard. De wet wordt genoemd: „Grond wet van den staat van de Vrije stad Dantzig, dé hereeniging met het Duit sche rijk betreffende, van 1 September 1939". Tot opheffing van den dringenden nood van volk en staat der Vrije stad Dantzig vaardig ik de volgende grondwet voor den staat af: Artikel 1: de grondwet van de Vrije stad Dantzig is met directen ingang opgeheven. Artikel 2: Alle bevoegdheden en het uitvoe rende bestuur worden uitsluitend uitgeoefend door het staatshoofd. Artikel 3: De Vrije stad Dantzig vormt met directe inwerkingtreding met haar gebied en haar volk een deel van het Duitsche rijk. Artikel 4: Tot de definitieve bepalingen over de invoering van het Duitsche rijksrecht door den Führer, blijven de gezamenlijke wettelijke bepalingen uit de grondwet, zooals zij op het oogenblik van de uitvaardiging van deze grond wet van den staat gelden, van kracht. Dantzig, 1 September 1939, w.g. ALBERT FORSTER, Gouwleider. Ik verzoek u, mijn Führer, in naam van Dantzig en zijn bevolking, aan deze „grondwet van den staat" uw toestemming te geven, en bij rijkswet de herinlijving bij het Duitsche rijk te voltrekken. In toegewijdiheid betuigt Dantzig u, mijn Führer, onvergankelijke dankbaarheid en eeuwen trouw. I-Ieil u, mijn Führer. w.g. ALBERT FORSTER, Gouwleider. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt in aansluiting hierop uit Berlijn: De Führer heeft het volgende tele gram gezonden aan Gouwleider For ster: „Aan Gouwleider Forster, Dantzig. Ik neem kennis van de proclamatie der Vrije stad Dantzig inzake den te rugkeer tot het Duitsche rijk. Ik dank u, Gouwleider Forster, allen mannen en vrouwen in Dantzig voor den on- wrikbaren trouw, welke gij in zoo lange jaren hebt bewaard. Groot-Duitscliland begroet u van gansclxer harte. De wet inzake de hereeniging wordt direct vol trokken. Ik benoem u tot chef van het burgerlijk bestuur voor het gebied Dantzig. W.g. ADOLF HITLER". Albert Forster. Forster heeft de volgende tot de bevolking van Dantzig gerichte pro clamatie uitgevaardigd: Mannen en vrouwen van Dantzig: Het uur, waarnaar gij sedert twin tig jaren hebt gesmacht, is aange broken. Dantzig is met ingang van heden teruggekeerd in het groot Duitsche rijk. Onze Führer Adolf Hitler heeft ons bevrijd. Op de open bare gebouwen in Dantzig waait van daag voor den eersten keer de haken- kruisvlag. De vlag van het Duitsche rijk. Zij waait evenwel ook van de vroegere Poolsche gebouwen en overal in de haven. Van de torens van het oude raadhuis en de eerbiedwaardige Mariakerk luiden de klok ken hfrt uur der bevrijding van Dantzig in. Wij danken God onzen Heer, dat hij den 1 Führer de kracht en de mogelijkheid heeft gegeven, ook ons te bevrijden van het kwaad van het dictaat van Versailles. Wij, Dant- zigers, zijn gelukkig, thans ook burgers te mogen zijn van het rijk. Mannen en vrouwen van Dantzig. Wij willen in dit plechtige uur zij aan zij staan, elkander de hand reiken en den Führer de heilige belofte geven alles te doen, wat in onze macht is, voor ons heer lijke groote Duitschland. Leve het bevrijde weer tot het Rijk terug gekeerde Dantzig. Leve ons groote Duitsche Vaderland. Leve onze geliefde leider Adolf Hitler. Dantzig, 1 September. DANTZIG, 1 September (Havas). Op alle aanplakzuilen in de stad zijn biljetten aange plakt, waarop mededeeling wordt gedaan van de hereeniging van Dantzig met het Rijk. Er vormen zich groepjes, die „Heil Hitier'' roepen. In de stad wordt gevlagd en de kerkklokken luiden. De nationaal-socialisten op straat roepen: „Dantzig maakt van vandaag deel uit van het Duitsche rijk". Italië en Engeland betuigen hun erkentelijkheid De Belgische minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken, Pierlot, heeft Donderdag aan het einde van den middag de ambassadeurs van Italië en Groot-Brittannië ontvangen. De Italiaansche ambassadeur heeft den premier medegedeeld, dat de Italiaansche regeering met aandacht acte genomen heeft van het aanbod van goede diensten van H.H.M.M. de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen. Zij waardeert dit initiatief ten zeerste en verzoekt de Belgische regeering de tolk te willen zijn van haar zeer levendigen dank De Britsche ambassadeur heeft, van zijn kant, de volgende mededeeling gedaan: De Britsche regeering heeft met genoegen de mededeeling ontvangen, volgens welke de Koning der Belgen en de Koningin der Ne derlanden in gemeenschappelijk overleg hun goede diensten willen aanbieden met het doel een bevrediging te brengen in de huidige crisis en met de hoop den oorlog te vermijden. De Britsche regeering begroet dit aanbod met sympathie en zal er gaarne gebruik van maken, wanneer de gelegenheidzich daartoe voordoet. Zij waardeert hoogelijk de bedoelin gen, die bij dit initiatief hebben voorgezeten. Voorzorgsmaatregelen in Duitschland. Algemeen vliegverbod uitgevaardigd. BERLIJN, 1 September. (Havas). Van vanochtend af zijn voorzorgsmaat regelen genomen voor het geval van oorlog. In den nacht zijn posten der passieve verdediging in uniform, met stormhelm en uitrusting gealameerd en reeds in de ondernemingen geïnstal leerd. De menigte leest de speciale edities van de bladen. De Völkischer Beobachter" wordt gra tis aan de voorbijgangers uitgedeeld. Op straat ziet men tal van particuliere auto's, die gevor derd zijn en waarop aanwijzingen zijn aange bracht met betrekking tot de afdeeling waartoe zij behooren. De voorstellen van Duitschland aan Polen worden door de geheele pers op zeer opvallen de wijze gepubliceerd. Het standpunt der bla den blijkt reeds uit de zeer groote opschriften, zooals: „Polen wijst den vrede van de hand", „Polen weigert onderhandelingen", e.d. Bij verordening van den rijksminister voor de luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen is met intrekking van alle vroegere verordeningen het geheele luchtverkeer met binnen- en buitenlandsche vliegtuigen over Duitsch gebied onmiddellijk verboden. Deze verordening is niet van toepassing op vliegtuigen, die in dienst van de Duitsche weermacht gebruikt worden en op regeerings- toestellen. Bij overtreding stelt men zich bloot aan het gevaar van beschieting. Strafrecht voor oorlogstijd. In het rijkswettenblad is vandaag een de creet van 17 Augustus 1938 gepubliceerd, in zake een speciaal strafrecht, dat in oorlogstijd van toepassing is. LIJK OPGEHAALD. In de Waal voor Nijmegen is Donderdag het lijk opgehaald van zekeren J. R. uit Nijmegen die sinds Maandag vermist werd. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Molotof over het niet-aanvalspact met Duitschland. „Het betreft hier niet het binnen- landsche bestuur van een ander land, maar de buitenlandsche be trekkingen tusschen twee staten." MOSKOU, 31 Aug. (Tass-A.N.P.) In de bij eenkomst van den hoogsten Sovjet der Unie heeft de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Molotof, een rede gehouden naar aan leiding van het voorstel tot ratificatie van het niet-aanvalsverdrag met Duitschland. Hij zeide o.m. „Sinds de derde zitting van den Sovjet is de internationale toestand niet ver beterd. Hij is zelfs meer gespannen geworden. Met het oog op dezen stand van zaken is het niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland en Rusland van onschatbare positieve waarde, daar het het gevaar van oorlog tusschen beide landen uit den weg ruimt. Om de beteekenis van het pact vollediger uiteen te zetten, moet ik allereerst stilstaan bij de onderhandelingen, die in de afgeloopen maanden met Fransche en Engelsche vertegenwoordigers gevoerd zijn. Het is u bekend, dat reeds in April de onder handelingen over een pact van wederzijdschen bijstand tegen agressie in Europa begonnen. De eerste Britsche voorstellen waren, zooals ge weet, volkomen onaanvaardbaar. Niettemin weigerde de Sovjet regeering geen onderhandelingen en deed zij op haar beurt eigen voorstellen. De daarop volgende onder handelingen werden echter niet door de resul taten gerechtvaardigd. Is een pact van wederzij dschen bijstand mo gelijk indien wij van te voren de mededeeling ontvangen, dat hulp van de Sovjet-Unie niet noodig is? zoo vroeg Molotof. Molotof verklaarde, dat het Fransch-Brit- sche voorstel voor de definitie van directe agres sie Engeland en Frankrijk middelen tot te rugkrabbelen zou hebben gegeven. „De Engel- schen waren te langzaam en wij hebben een verdrag met Duitschland geteekend, toen het duidelijk was, dat uit de Britsch-Russische on derhandelingen niets zou voorkomen". Eenerzijds eischten Engeland en Frankrijk, dat de Sovjet-Unie militairen bijstand zou ver- leenen aan Polen bij een aanval. De Sovjet-Unie was bereid dezen eisc»i in te willigen, mits de Sovjets eenzelfden bijstand zouden ontvangen van Engeland en Frankrijk. Anderzijds weiger de Polen resoluut militairen bijstand van de Sovjet-Unie. Probeert nu eens onder dergelijke omstandigheden een overeenkomst te bereiken over wederzij dschen bijstand, wanneer de bij stand van de zijde van de Sovjet Unie vooraf onnoodig en indringerig wordt genoemd. Daar het sluiten van een pact van wederzijd- schen bijstand niet verwacht kon worden, moesten wij naar andere mogelijkheden zoeken om den vrede te verzekeren en het oorlogsge vaar tusschen Duitschland en de Sovjet Unie weg te nemen. Een andere vereischte omstan digheid was, dat Duitschland in zijn buiten landsche politiek naar betrekkingen van goede nabuurschap met de Sovjet Unie zou streven. Stalin heeft op het laatste partijcongres ver klaard, dat de Sovjet Unie de zakelijke betrek kingen wil versterken met alle landen en hij waarschuwde voor verwekkers van oorlog. De afsluiting van het Duitsch-Russische niet-aan- valspact toont aan, dat Stalin goed gezien heeft. Vervolgens memoreerde Molotof de afsluiting van de Handels- en Crediet-overeenkomst met Duitschland, welke, naar hij zeide, voor de Sovjet Unie voordeelig was. Toen de Duitsche regeering evenwel den wensch uitte ook de politieke betrekkingen te verbeteren, had die Sovjetregeering geen reden dit te weigeren. Dit gaf aanleiding tot de kwes tie der afsluiting van het niet-aanvalspact. Sommige menschen vragen zich af, hoe de Sovjet-Unie kon instemmen met verbetering der politieke betrekkingen met een fascistischen staat. Zij vergeten echter, dat het hier niet gaat om onze houding ten opzichte van het binnenlandsche bestuur van een ander land, doch om de buitenlandsche betrekkingen tus schen twee staten. Voorts vergeten zij het belangrijke beginsel van onze buitenlandsche politiek, zooals gefor muleerd door Stalin op het 18e partijcongres, t.w. „de Sovjet Unie komt op voor den vrede en de versterking der zakelijke betrekkingen met alle landen". Het niet-aanvalspact tusschen de Sovjet Unie en Duitschland beteekent een keerpunt in de geschiedenis van Europa en niet van Europa alleen. Voerden de Duitsche fascisten tot dusver een aan ons vijandige bui tenlandsche politiek, thans is de toestand ge wijzigd en zijn wij niet langer vijanden. VEERTIG ARBEIDERS TE WATER. Brug stortte in. VERMOEDELIJK VELE SLACHTOFFERS BIJ ERNSTIG ONGELUK NABIJ HERNÖSAND. STOCKHOLM, 31 Aug. Een in aan bouw zijnde brug over de Aangermal- ven bij Hernösand is ingestort. Veertig arbeiders kwamen in het water terecht. Tot dusverre konden zeven hunner ge red worden. Het nauwkeurig aantal slachtoffers is niet bekend. (D. N. B.) Italië belooft de Zwitsersclie neutraliteit te eerbiedigen. Démarche van den Italiaanschen gezant te Bern. BERN, 31 Augustus. De Italiaan sche gezant Tamoro, heeft heden middag tegenover bondsraad Mott-a de verklaring afgelegd, dat Italië in geval van een oorlog dé neutraliteit en integriteit van de Zwitsers zal eer biedigen (D.N.B.) Honderden dooden tengevolge van typhoon? Chineesche stad geteisterd. TSINGTAO, 1 September. Een hevige typhoon zooals men zich niet herinnert dat in 't laatste tiental jaren is voorgekomen, heeft deze stad ge teisterd. Volgens de laatste berichten zouden er ten gevolge van de typhoon honderden dooden te betreuren zijn, ook de materiale schade is aan zienlijk. Vele boomen zijn ontworteld, en de helft van de stad is zonder electrischen stroom. (United Press) Italiaansche leger in twee groepen ingedeeld. Resp. onder leiding van den kroonprins en maarschalk Graziani. Mussolini heeft bevel gegeven dat het leger op Italiaanschen bodem verdeeld moet worden in twee groepen. De eene zal onder bevel staan van den Kroon prins van Italië, de tweede onder bevel van maarschalk Graziani Duitscli postvliegtuig verongelukt. De zes leden der bemanning omgekomen. Het nachtpostvliegtuig D-Afop „Karl Hoch- muth" van dendienst Berlijn—Hannover— KeulenLonden, is in den nacht bij het ver trek te Hannover verongelukt. Daarbij is de uit zes koppen bestaande be manning' om het leven gekomen. Een gedeelte van de postlading werd door den ontstanen brand vernietigd. De bevolking in de straf gevangenissen in 1938. Daling in huizen van bewaring, stijging in strafgevangenissen. Uit de door de afdeeling gerechtelijke- en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1938 verzamelde ge gevens, volgen hier eenige voorloopige cijfers betreffende de bevolking in de strafgevange nissen, huizen van bewaring en Rijkswerkin richtingen in 1938. Op 31 December van genoemd jaar verble ven in totaal 4973 personen in de strafgestich- Hitier heeft den volgenden dagorder aan de weer macht, gedateerd op 1 September, uitgevaardigd: „De Poolsche staat heeft de vreedzame regeling van de nabuurbetrekkingen, waarnaar ik gestreefd heb, afgewezen. Hij heeft in plaats daarvan een beroep op de wapenen gedaan. De Duitschers in Polen worden met bloedige terreur vervolgd, van huis en hof verdreven. Een reeks van voor een groote mogendheid onverdraaglijke grensschendin- gen bewijst, dat de Polen niet langer bereid zijn, de Duitsche Rijksgrenzen te eerbiedigen. Om aan dit waanzinnige optreden een einde te maken, blijft mij geen ander middel dan van nu af aan geweld tegen over geteeld te plaatsen. De Duitsche weermacht zal den strijd om de eer en de levensrechten van het herrezen Duitsche volk met harde vastbeslotenheid strijden. Ik verwacht, dat ieder soldaat, gedachtig aan de groote traditie van het eeuwige Duitsche soldatendom, zijn plicht tot het uiterste zal vervullen. Blijft U steeds en in alle lagen bewustdat gij de vertegenwoordigers van het nationaal-socialistische Groot-Duitscldand zijt. Leve ons volk en ons rijk," ten, tegen 5368 op denzelfden datum 1937 of 395 minder. Ook het totaal aantal personen in van het jaar 1938 opgenomen, verminde,: (1937: 36.714, 1938: 34.525). De daling van het totaai aantal person» dat in 1938 in de strafgestïchten werd sloten (vermindering met 2.189), werd"-. hoofdzaak veroorzaakt door de belangd vermindering van het aantal personen opt-' nomen in de huizen van bewaring (ig£ 28.567, 1938: 26.197), welke vermindering. J' derom in hoofdzaak werd veroorzaakt 'tw! de belangrijke daling van het aantal person--, ten aanzien van wie vervangende hechte^ wegens het niet betalen van opgelegde bot! werd geëxecuteerd (1935 t.m. 1938 resp. 26 fw 20.882, 17792 en 18.139). Daarentegen steeg het aantal personen opgenomen in de bijzondere straf gevang nissen van 255 tot 278 en in de gewone straf! ge vanenissen van 6.319 tot 6.637. De stijging in de bijzondere strafgeval genissen werd veroorzaakt door toenettii?- van de bevolking in de B.S.G. voor jonge ma? nen te Zutphen (1937 11, 1938 66). Het aantal gevangenen opgenomen in 4. Rijkswerkinrichtingen in Veenhuizen (open- luchtgevangenis, hulpstrafgevangenis eE dienstweigeraars) liep terug van 775 in 153; op 724 in 1938, terwijl ook het aantal m inrichtingen opgenomen verpleegden tem? liep n.l. van 798 op 689. In den loop van het jaar 1938 werden k totaal 34.920 personen afgevoerd tegen 38,483 in 1937. Het Nederlandsche Roode Kruis. Centrale bloedtransfusiedienst voor geheel Nederland. Naar wij vernemen is dezer dagen een belang, rijke regeling tot stand gekomen ten aanzien vsa de centrale organisatie der bloedtransfusie in Ne derland, onder de auspiciën van het Nederland sche Roode Kruis, ten einde de beschikbaarstel ling van voldoende bloed voor gewonde en zieke militairen en burgers voor het geheele land verzekeren. Sinds bijna 10 jaar beschikt het Nederland sche Roode Kruis op ongeveer 50 plaatsen in ons land over bloedtransfusiediensten. De donors ge ven hun bloed pro Deo. De organisatie van deze diensten heeft reeds meermalen ten voorbeeld ge- strekt aan buitenlandsche bloedtransfusiedien sten. Als grondlegger van de bloedtransfusiedienstel in Nederland mag worden beschouwd H. C. J. M. van Dijk, arts, internist te Rotterdam. Deze bloed transfusiediensten waren tot nu toe in hoofd zaak bestemd voor vredestijd. Op verzoek van den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht en in overleg met den Hoofdin specteur van de Volksgezondheid heeft het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis echter besloten de bloedtransfusiediensten zoodanig uit te breiden en de organisatie ervan zoodanig te wijzigen, dat behalve in vredestijd ook in oorlogstijd de dienst voldoende bloed ter beschikking kan stellen zoowel voor gewonde militairen alsook voor slachtoffers onder de bur gerbevolking. Daartoe werd de Centrale Bloedtransfusie dienst van het Nederlandsche Roode Kruis gebreid en op Dinsdagavond 29 Augustus jl. ten gebouwe van het Hoofdbestuur door mr. ,W, J. Baron van Lynden, eerste-ondervoorzitter yan het Nederlandsche Roode Kruis, geinstalleerd. De Commissie is als volgt samengesteld: Dagelijksch Bestuur: R. N. M. Eykel, arts, voor zitter; Dr. H. K. Offerhaus en Dr. Ch. W. F. Winckel, vice-voorzitters en vertegenwoordigers van het Dagelijksch Bestuur van het Nederland sche Roode Kruis; dr. G. E. H. Verspyck Mijns» sen; Officier van Gez. 2e kl. A. O. H. Teilegen, 2e Secretaris. Hieraan zijn toegevoegd 3 subcommissies: a) een wetenschappelijke subcommissie be staande uit; prof. dr. C. D. de Langen (Utrecht), prof. dr. P. R. Michaël, Oud-Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid R. N. M. Eykel, arts, dr. Ch. W. F. Winckel, dr. G. E. H. Verspyck Mijnssen en een vertegenwoordiger van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid. b) Een subcommissie voor organisatie en pro paganda bestaande uit: R. N. M. Eykel, arts, J. C. Baumann, I-I. C. J. M. van Dijk, arts, generaal b. d. P. H. A. de Ridder, Inspecteur voor de Be scherming van de Bevolking tegen Luchtaanval len; een vertegenwoordiger van het Groene Kruis; P. N. M. Geerdes, arts, vertegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis; dr. P. H. van Roojen, vertegenwoordiger van de Vereeniging tot be vordering van het Ziekenhuiswezen in Nederland en Koloniën; Officier van Gez. 2e kl. A. 0. H, Tellegen, vertegenwoordiger Inspecteur G. D. L c) Een financieele commissie: J. C. Baumann, Luit.-Kolonel b.d. J. J. M. de Waal, penningmees ter van het Nederlandsche Roode Kruis; Officier van Gez. 2e kl. A. O. H. Teilegen. Tot nu toe was de Centrale Bloedtransfusie Commissie van het Nederlandsche Roode Kruis uitsluitend een adviescommissie van het Hoofd bestuur. In den vervolge echter is het de taak van deze commissie zelfstandig de bloedtrans fusiediensten te regelen over het geheele land, in vredestijd zoowel als in oorlogstijd, voor mili tairen zoowel als voor burgers, al zal de com missie uiteindelijk verantwoordelijk zijn aan hel dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zoo is dus de zoo noodige eenheid in deze zoo ingewikkelde materie verkregen. Het is dus de zeer bepaalde bedoeling van het dagelijksch be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis bjj het installeeren van deze nieuwe uitgebreide commissie daardoor te voorkomen dat ergens in Nederland zelfstandige bloedtransfusiediensten zullen worden opgericht en te zorgen dat uitslui tend het Nederlandsche Roode Kruis zorgt voce: bloedtransfusiediensten. Al is overal elders versnippering een hinder paal voor een goede organisatie, als het bloed transfusiediensten betreft zou versnippering een goede werking eenvoudig onmogelijk maken. De Centrale Bloedtransfusie Commissie, waar van het Secretariaat is gevestigd in het Hoofd gebouw van het Nederlandsche Roode Krui.-, Prinsessegr. 27, den Haag, doet in dezen span- nenden tij'd een dringend beroep op alle Neder landsche mannen, maar vooral ook op de Neder landsche vrouwen om zich terstond beschikbaar te stellen om zoo noodig hun bloed te geven ten behoeve van hun evenmensch in levensgevaar, militair of burger, in vredestijd en in oorlogs tijd. Zij kunnen zich daartoe opgeven bij de lei ders van de plaatselijke Roode Kruis bloedtrans fusie Commissie, Prinsessegracht 27, Den Haag. Bijdragen ten gunste van de Roode Kruis Bloedtransfusiediensten zullen met grooten dans worden aanvaard door den penningmeester, den heer J. C. Baumann, burgemeester van Oversell postgironummer 138132. Ook het Hoofdbestuur van het Nederlandse» Roode Kruis verzoekt met allen aandrang uw aller medewerking te verleenen door zich op t geven als donor of door een bijdrage te storten voor dit bij uitstek menschlievende werk.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 16