ftlet pMiek wiaaqfr En de autoriteiten antwoorden WEK UW LEVER GALOP Jaarbeurs Verwerkingsverbod gedeeltelijk ingetrokken Wat inkwartiering en vordering inhoudt. v R IJ PAG 1 SEPTEMBER 1939 „(al bii ie radio-omroep contröle-com- B wmengekomen vragen is overstelpend en j,, 00k niet mogelijk zijn deze vragen 1,61 2 aJ.idiieel of binnen een kort tijdsbestek te allel. Jlrien na overleg met en voorlichting b6 denartement van defensie, en het laat V® balken, dat daarmede eenigen tijd is ge- m°E!d' aividueel beantwoorden zal daarom zoo- T,a°„Li]k moeten worden afgezien en vol- veol „„eten worden met algemeen beant- staan za' de vragen, nadat deze geschift en woorden v |trbJJCêersteZplaats wordt den raad aan diverse 10 tniiers gegeven zich omtrent kwesties van vr („lirhtigen inzake opkomst, vrijwillige aan- voor dienstneming enz te wenden tot jfafdseling militaire zaken in de gemeente van "■rSrse brieven wordt de vraag gesteld hoe k daat met den plicht van opkomst van hen, het buitenland vertoeven of varende zijn. K algemeen kan daarop worden geantwoord, „„mviilde overkomst, van waar men zich S bevindt! noodzakelijk en wettelijk ver- P"S!trent vergoeding van kosten, e. d. wende zich lot don Nederlandschen consul. De inlichtiaen kunnen omtrent een en ander ISfigTden in het zakboekje dat iedere f Sirhtige in zijn bezit moet hebben. ffihter behoeven dienst- en reserveplichtigen, 1 kV hen Europa wonen, voorloopig met aan de buitengewone oproeping tot opkomst in werke- dienst te voldoen. Zij moeten derhalve geen nio opven aan een persoonlijke oproeping, f tn een dezer dagen (tenminste als het hnlirhtiaen betreft) door den burgemeester fSeïandsche gemeente, waar zij als groot- Sofganger staan ingeschreven, zal worden ,0Tea°aaSen van verzoeken om vrijstelling v2n opkomst, wegens studie-redenen, kan wor- S medegedeeld, dat dergelijke vrijstellingen nfhet oogenblik niet kunnen worden verleend. Of dit na verloop van eenigen tijd wel het geval 7-1 zijn, zal te zijner tijd bekend worden gemaakt. Hieronder laten wij een aantal vragen en het antwoord daarop volgen. VRAAG" Waar moet men zich vervoegen om hertaxatie 'van opgevorderde vrachtauto's en paar den aan te vragen? ANTWOORD: Wanneer eigenaars van opge vorderde paarden en eigenaars of beheerders van motorrijtuigen, opgevorderd bij de algemeene motorverordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paarden of mo torrijtuigen, staat in dergelijke gevallen geener lei beroep open. VRAAG: Kunnen gerequireerde auto s en motorrijwielen door degenen, die deze hadden afgestaan,, terug verkregen worden en zoo ja, waar moet men zich dan vervoegen? ANTWOORD: De gevorderde auto's en motor rijwielen zijn door de vordering rijkseigendom geworden. Zij zijn hierdoor niet terug te ver krijgen. VRAAG: In hoeverre kan een met-dienst plichtige zich naar het buitenland begeven in geval van oorlog. ANTWOORD: Een niet-dienstplichtige is naai de thans geldende bepalingen niet belemmerd in zijn vrijheid om zich naar het buitenland te begeven. Echter is het niet uitgesloten, dat er een regeling wordt ingevoerd, die deze vrijheid be perkt. Dienspliclitweigeringswet geldt ook in oorlogstijd. VRAAG: In hoeverre is in geval van oorlog_ te vertrouwen op de geldigheid en de volledige werking van de wet van 13 Juli 1923 betref fende dienstweigering wegens gewetens bezwaren? ANTWOORD: De dienstweigeringswet geldt ook voor tijd van oorlog. Echter verloopt er ge woonlijk nogal eenige tijd voor de ingekomen verzoeken om toepassing van deze wet voor be slissing vatbaar zijn. Indien de verzoekers in middels moeten opkomen, zullen zij aan de oproeping moeten voldoen. VRAAG: Dit jaar wordt iemand student in de klassieke letteren. Hij behoort tot de lichting 1940 en ontving 22 dezer een kennisgeving van bestemming, volgens artikel 56, 4de lid van het dienstplichtbesluit. Kan hij nu aan den minister van defensie reeds uitstel vragen van eerste oefening op grond van studieredenen, niettegen staande hij nog niet is ingeschreven aan de universiteit (dit gebeurt half-September)of moet hij met dit verzoek wachten totdat hij in geschreven is en bestaat er een redelijke kans, dat uitstel verleend zal worden? Zoo neen, is het dan al bekend, wanneer de lichting 1940 onder de wapenen moet komen? ANTWOORD: Verzoeken om uitstel van eerste oefening moeten worden gedaan zoo moge lijk omstreeks 3 maanden voor het tijdstip, waar op de dienstplichtige zal moeten opkomen. Hij moet in elk geval met het vragen van uitstel wachten, tot hij weet wanneer hij moet op komen. Over de kans op uitstel kan in deze omstan digheden nog niets worden gezegd. Ook aangaande de vraag, wanneer de lichting 1940 zal worden ingelijfd, is thans nog niets vastgesteld. Geen gelegenheid voor herkeuring. VRAAG: Ik ben geboren in 1897 en heb in 1918 mijn dientsplicht vervuld. In October 1937 ontving ik het z.g.n. „ontslagbriefje" uit militai ren dienst. Kunt u mij zeggen of voor mij de mogelijkheid bestaat mij thans reeds aan een herkeuring te onderwerpen, teneinde de zeker heid te verkrijgen, dat ik bij een eventueelen oproep der „aanvullingsrtoepen", waartoe ik vermoedelijk behoor, niet behoef op te komen? Dit in verband met een inmiddels ingetreden lichamelijke verminking tengevolge van een ongeluk. ANTWOORD: Er bestaat geen gelegenheid voor personen, die niet of niet meer dienstplichtig rijn. om zich te onderwerpen aan een militair geneeskundig onderzoek, teneinde zich te ver gewissen omtrent geschiktheid of ongeschiktheid voor den militairen dienst. VRAAG: Zooals vele mijner studievrienden hier in Delft behoor ik tot de lichting 1939 en v/el tot dat gedeelte, dat in September en October op moet komen. Toen de mobilisatie-aankondi ging aangeplakt werd en erop stond, dat ook lichting 1939 gemobiliseerd werd, verkeerden velen in de meening, dat ook wij moesten op komen, Daar wij echter niet in het bezit zijn van oen zakboekje, zijn verscheidene van ons naar net stadhuis gegaan, waar zij op de afdeeling militaire zaken te hooren kregen, dat zij moesten opkomen. Later echter kwam het be richt, dat wij voorloopig niet moesten opkomen. Gaarne zou ik van u vernemen of wij bin nenkort nog moeten opkomen, zoo ja, wanneer ongeveer. Dit namelijk in verband met het feit, dat haast alle dienstplichtigen, van de lichting tweede helft 1939 op 8 September a.s. examen moeten afleggen aan de Technische Hooge- school. Dit natuurlijk alleen wat de in Delft stu deerenden betreft. Het is voor ons van groot belang eenigszins te weten of wij aan dit examen kunnen deelnemen of niet. ANTWOORD: De oproeping voor algemeene mobilisatie gold alleen dienstplichtige verlof gangers en niet personen als de vrager, die nog niet zijn ingelijfd. Zij, die nog moeten worden ingelijfd, moeten nader bericht afwachten. Het is mogelijk, dat zij spoedig moeten opkomen, doch het kan ook zijn, dat het nog een poosje duurt. VRAAG: Kunnen personen, die studieverlof hadden, maar nu opgeroepen zijn, bij geval geen oorlog uitbreekt weer studieverlof krijgen? ANTWOORD: Daar valt op dit oogenblik nog niets van te zeggen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat men studeerenden dan in de ge legenheid zal stellen, hun studie voort te zetten. VRAAG: Zullen de scholen voor reserve officieren thans ook nog op den gewonen tijd, dus begin September, beginnen en worden zij, die zich hebben opgegeven voor een vrijwillige verbintenis aan die scholen, nog toegelaten? ANTWOORD: De bestaande scholen voor reserve-officieren zijn gesloten. De opleiding van beroeps- en reserve-officieren zal, zoolang de weermacht gemobiliseerd blijft, geschieden aan de reeds opgerichte centrale onderwijs inrichting te Haarlem. Zij, die reeds een - vrijwillige verbintenis voor opleiding tot reserve-officier hebben gesloten, ontvangen nadere aanwijzingen betreffende de aanmelding bij de centrale onderwijsinrichting. VRAAG: Bij geruchte vernemen wij telkens, dat in geval van het uitbreken van een oorlog, de huizen, liggende vlak achter de waterlinie, moeten worden ontruimd en dat de bewoners zullen worden geëvacueerd naar elders. Wat is hiervan waar? ANTWOORD: Van ontruiming van huizen ge legen op korten afstand achter de fronten van de vesting Holland is thans geen sprake. Mocht in de toekomst ooit tot een zoodanige ontruiming worden overgegaan, dan zal dit uiteraard tijdig bekend worden gemaakt. Betaling van door militairen bestelde goederen. VRAAG: Hoe wordt de betaling geregeld van goederen, die door militairen besteld worden, b.v. door een onderofficier. Geschiedt dit tegen afgifte van een bonnetje? ANTWOORD: Elke vordering van goederen geschiedt tegen afgifte van een bon, geteekend door den commandant, die de vordering heeft verricht. Op dezen bon moet in elk geval worden ver meld, bij welke administrateur betaling zal ge schieden. Betaling van het geleverde geschiedt alsdan door den op den bon vermelden aministrateur. VRAAG: In hoeverre kunnen afgekeurden een herkeuring verwachten in geval van oorlog? ANTWOORD: Om een dergelijke herkeuring in te voeren zou een speciale wet noodig zijn. In of omstreeks 1918 is er ook zulk een wet ge weest. VRAAG: Kan men voor de bussen, die ir samenwerking met de Nederlandsche Spoorwe gen loopen, retourkaartjes verkrijgen en kan men met deze kaartjes willekeurig van bus of trein gebruik maken? ANTWOORD: Ja, 3de klas spoorkaartjes, dis ook retourkaartjes, zijn geldig voor de bus en voor den trein. VRAAG: Is de vervoerprijs voor deze bussen gelijk aan het tarief 3de klasse der spoorwegen? ANTWOORD: Ja, de vervoerprijs voor de bus sen is gelijk aan het 3de klasse tarief der spoor wegen. Wegentroepen behoeven nog niet op te komen. De regeeringspersdienst meldt: De buitengewone dienstplichtigen, behoorende tot het bataljon wegentroepen, behoeven voor zoover zij reeds van den burgemeester hunner woonplaats een groene lastgeving mochten heb ben ontvangen, aan deze oproeping geen gevolg te geven zoolang de openbare kennisgeving voor oproeping buitengewone dienstplichtigen, be stemd voor de wegentroepen (kleur groen), niet is aangeplakt. MEVROUW DIEPENBROCK OVERLEDEN Te Amsterdam is in den leeftijd van 71 jaar overleden mevrouw W. E. P. C. Diepenbrock, geb. jonkvrouwe de Jong van Beek en Donk. Zij was de weduwe van den componist Alphons Die penbrock, dien zij steeds bijstond in zijn arbeid en wiens muzikale en schriftelijke nalatenschap zij met groote zorg beheerde. Dienstplichtigen buiten Europa. Dienst- en reserveplichtigen, die buiten Euro pa wonen, behoeven voorloopig niet aan de bui tengewone oproeping, die hun, voor zoover de dienstplichtigen betreft, een dezer dagen door den burgemeester der Nederlandsche gemeente, waai- zij als grootverlofganger staan ingeschreven zal zijn toegezonden. De visclivoorziening. In verband met de voedselvoorziening in de komende dagen, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf, zich met een schrij ven tot den minister van economische zaken ge richt, dat genoemde organisatie zich ter beschik king stelt van den minister in verband met de voedselvoorziening der bevolking, voor wat de vischvoorziening betreft. Aan den directeur der Nederlandsche visscherij centrale werd hier eveneens kennis van ge geven. Ook de afdeelingen van den bond hebben op dracht gekregen zich ter beschikking te stellen van hun respectievelijke gemeentebesturen. De Koningin weer in Den Haag. H.M. de Koningin is Donderdagavond om 8 uur 45 met haar gevolg per auto uit Soestdijk naai den Haag vertrokken. Jongeman, die langs den berm lag uit te rusten, overreden. Doordat stuurstang" van auto brak. Donderdag reed een personenauto bestuurd door den heer B. uit Apeldoorn op den Spaarn- dammerdijk, bij Amsterdam toen plotseling de stuurstang brak. De auto vloog naar links over den weg en overreed een zeventienjarigen jon geman, die langs den berm van den weg lag uit te rusten. De jongen werd zeer ernstig gewond opgeno men en naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. De auto was nog niet tot staan gekomen, doch slingerde over den weg, welke naar de Houtha ven leidt, nam een hek en ramde den muur van een houten kantoorgebouwtje. Gelukkig was niemand in het kantoor, zoodat hier alleen schade aan den inventaris werd toegebracht. Het meu bilair werd gedeeltelijk vernield. Behalve dat de stuurstang was gebroken werd de auto slechts licht beschadigd. De heer B, kwam er met den schrik af. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-ga) in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt, Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) een week uitgesteld Nu van 1221 September De raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft naar aan leiding van het feit, dat de vervoers mogelijkheden, speciaal per spoor, in de - eerstvolgende dagen niet verbeterd wor den, zoodat het aanvoeren van de goe deren ernstige vertraging ondervindt, besloten den openingsdatum van de jaar beurs één week uit te stellen. De Jaarbeurs zal derhalve thans ge houden worden van Dinsdag 12 Septem ber tot en met Donderdag 21 September aanstaande. Men beperke morgen het personenverkeer. Ofschoon de directie van de Nederlandsche Spoorwegen haar uiterste best doet heden en Zaterdag het personenverkeer door middel van autobussen zoo goed mogelijk gaande te houden, doet de directie een dringend beroep op het pu bliek om het reizen heden en morgen zooveel mogelijk te beperken. Brandstichting ontdekt. Donderdagavond omstreeks half twaalf is op de tweede étage van perceel Statenweg 140 •te Rotterdam ba-and uitgebroken. Even voor de ontdekking van den brand hoorde men een doffe explosie en korten tijd later stond die geheele étage in lichter laaie. Toevallig was een brandweerman in de buurt, die een on derzoek instelde, waarbij hij aanwijzingen vond, die op brandstichting duidde. Hij waar schuwde de politie, die kort daarop een man aanhield, verdacht van deze brandstichting. De étage brandde geheel uit, hoewel de brandweer direct het vuur met vier stralen aantastte. De in de woning aanwezige meube len gingen verloren. CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek werden tot dusverre voor rekening van het de partement van defensie nu en dan dienst weigeraars te werk gesteld. Verder had dit bureau voor tijdelijke werkzaamheden de be schikking over een aantal z.g. werklooze hoofdarbeiders, waarvan de kosten, ingevolge een met het departement van sociale zaken getroffen regeling, niet voor rekening van het bureau kwamen. De tewerkstelling van eerst bedoelde groep is echter geëindigd in verband met andere plannen, die ten opzichte van dienstweigeraars bestaan, terwijl de kosten., verbonden aan de noodzakelijke continuatie van den arbeid door de werklooze hoofdarbei ders verricht, in hoofdzaak thans eveneens den laste van het Centraal Bureau zullen moe ten komen. De totale kosten van een en ander bedroe gen ongeveer f 23.000. Twee nieuwe Rijksbureaux ingesteld. Voor huiden en voor rubber. Als onderdeel van de verschillende voor zorgsmaatregelen, die door de huidige omstan digheden geboden worden, maakt de minister van economische zaken wederom gebruik van de bevoegdheid, welke hem bij de wet van 24 Juni 1939, no. 633, de z.g. Distributiewet 1939, is ver leend, op grond van de bepalingen van de arti kelen 4 t/m. 8 van deze wet, alsmede van hef, Distributieheffingsbesluit 1939, zijn bij beschik king van 31 Augustus 1939, een tweetal Rijks bureaux ingesteld, te weten één voor huiden en leder en één voor .rubber. Tot directeur van het bureau voor huiden en leder, aan wien de uitvoering der distributierege ling voor looistoffen is opgedragen, is benoemd de heer L. F. Verwoerd en van het bureau voor rubber de heer H. v. d. Vaart. Eerstgenoemd bu reau is gevestigd Keizersgracht 129—131 te Am sterdam, terwijl het bureau voor rubber voorloo pig gevestigd is Bezuidenhout 30, te 's Graven- hage. De economische voorlichtingsdienst, Rijnstraat 's Gravenhage alsmede de Kamers van Koop handel en Fabrieken zijn geheel op de hoogte. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat in de betreffende beschikkingen een bepaling is opgenomen, waarbij voor een termijn van 14 dagen dispensatie wordt verleend ten aanzien van diverse verbodsbepalingen, hetgeen het be drijfsleven de gelegenheid zal geven zich aan de bijzondere omstandigheden aan te passen. Verzend alleen het strikt noodige per post. Opdat heden en morgen geen vertraging ontsta. In verband met de omstandigheid, dat heden en morgen de spoorwegen in het algemeen niet voor postvervoer beschikbaar zijn zal noodza kelijk vertraging in het postverkeer plaats heb ben. P.T.T. zal het mogelijke doen het postver keer met autodiensten gaande te houden. Medewerking van de zijde van het publiek is daarvoor onontbeerlijk. Deze kan worden ver leend door: de correspondentie tot het uiterste te be perken, d.w.z. tot hetgeen werkelijk noodzake lijk is b. verzending van reclame- en andere druk werken even aan te houden totdat weer ver- voergelegenheid beschikbaar is vooral ook zoo min mogelijk postpakketten te verzenden, omdat voor zekerheid van ver voer hiervan niet kan worden ingestaan. Alleen indien men zich bepaalt tot het zeer noodzakelijke kan de postdienst deze dagen nog een beperkt vervoer gaande houden. Tenslotte wordt nog eens een beroep op het publiek gedaan om vooral te zorgen voor juiste adresseering van correspondentie voor militai ren, t.w. naam, voorletters en rang van geadresseerde, het onderdeel waar hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd en vooral: geen plaatsnamen. De veldpostdienst zorgt voor de rest. Op de postkantoren zijn of worden voorbeelden van goede adressen voor militairen opgehangen. Vrouwen schrijven brief aan de Koningin. Een dertigtal vrouwenorganisaties, waaron der eenige groote federaties maakten gebruik van de gelegenheid om in het gebouw van de V.V.H. te Rotterdam den brief te teekenen aan H.M. die Koningin, waarin Haar kracht en zegen wordt toegewenscht in haar poging tot bemid deling van de huidige crisis. Het bleek uit de woorden van vele ondertee- kenaarsters, dat de Nederlandsche vrouw zich bewust Is, dat de bemiddeling der Landsvrouwe het meeste kans van slagen heeft, wanneer Haar volk zich onthoudt van uitingen van haat onrust. of Wielrijder tegen auto gebotst. Donderdag is op den Zijpscheweg te Arnhem een wielrijder, de zeventienjarige G. V., die uit een hellende zijstraat kwam, door een auto aan gereden en zóó ernstig gewond, dat hij ter plaat se overleed. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat, nu door middel van een algeheele inventarisatie de voorraden zijn vastgesteld, het op 28 Augus tus j.l. voor de geïnventariseerde voedingspro ducten afgekondigde be- en vcrwerkingsverbod voor al deze producten per 1 September is inge trokken voor .zoover het betreft het be- of ver werken van eigen voorraden, waarvan overeen komstig de voorschriften opgave is gedaan waarvan kan worden aangetoond, dat het ver voer naar het bedrijf op geoorloofde wijze geschied. En waarvan voorraadstaten zijn bijge houden. Deze ontheffing geldt niet voor alle be- of verwerking tot veevoeder. Deze blijft dus afhankelijk van toestemming van den provin cialen voedselcommissaris. Mocht blijken, dat ten nadeele van de algemeene voedselvoorzie ning in abnormale verhoudingen wordt be- verwerkt, dan zullen opnieuw beperkende maat regelen worden getroffen. Ten aanzien van het vervoers- en afleverings verbod voor de geïnventariseerde producten (de z.g. inventarisatie-buiten-den landbouw, witte en rose formulieren van het rijksbureau voedsel voorziening in oorlogstijd) zijn de volgende maatregelen getroffen. Consumptie-rijst, gort, havermout, vermicelli, macaroni en spaghetti, koffie, thee cacaoboonen, cacaomassa, cacaopoeder, chocolade en cacao boter. Aflevering en vervoer van partijen, bestemd voor wederverkoopers, zijn van het vervoers- en afleveringsverbod vrijgesteld, mits het normale hoeveelheden betreft, bestemd voor gebruikelijke afnemers. Aflevering en vervoer van voerrijst blijft af hankelijk van afgifte van een vergunning door of vanwege den provinicalen voedselcommis saris. Tarwebloem en -meel, bestemd voor mensche- lijke consumptie. De regeling, dat vervoer en aflevering moet zijn gedekt door een geldig vervoerbewijs, blijft gehandhaafd. Voor de hoog- en vlakmolenaars, alsmede voor hun depothouders, is een speciale regeling voor de afgifte van deze bewijzen ge troffen. In alle andere gevallen blijft de provin ciale voedselcommissaris, eventueel zijn appa raat, voor afgifte van vervoerbewijzen aan gewezen. Roggebloem, roggemeel en gebroken rogge. Ook hier blijft de mogelijkheid van aflevering en vervoer afhankelijk van een vergunning aan te vragen bij den prov. voedselcommissaris, be houdens in enkele gevallen waarin voor de afgifte een speciale regeling is getroffen (fabrieken). Suiker. Afleveren en vervoeren van partijen bestemd voor suikerverwerkende industrieën zijn met ingang van 1 September vrij, wat hun normale hoeveelheden betreft. Met ingang van 1 Sep tember zijn eveneens aflevering en vervoer aan wederverkoopers vrij tot 3/4 van de gebruike lijke hoeveelheden. Alle verwerking tot veevoeder blijft overeen komstig het veevoederbesluit verboden. Ongedenatureercl aardappelmeel, kippen- honden- en kattenbrood, honing en kunst- honing, stijfsel en stijfselpoeder. Voor aflevering en vervoer van deze artikelen aan wederverkoopers geldt per 1 September een regeling als hierboven o.a. voor consumptie- rijst vermeld. Ondermelkpoeder en melkpoeder. De prov. voedselcommissarisen zijn gerechtigd vervoersbewijzen af te geven voor zoover kan worden aangetoond, dat het aflevering vervoer betreft van hoeveelheden ondermelk poeder en melkpoeder, bestemd voor industrieel? doeleinden, mits geen verwerking tot veevoeder. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het vorenstaande geen wijziging brengt in de wettelijke voorschriften, betrekking hebbende op het tegengaan van hamsteren, met name de beperking van aflevering en vervoer van bepaalde producten naar den uiteindelijken verbruiker. Deze voorschriften blijven onver minderd gelden. Evenzoo blijft de verplichting tot eenvoudige, doelmatige administratie van het verloop der geïnventariseerde voorraden na de verstrekte opgave ten volle van kracht. Maandag a.s. wordt treinenloop belangrijk uitgebreid. Goederenverkeer wordt ook hervat. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt, na verkregen mach tiging van de militaire autoriteiten, mede. dat het in het voornemen ligt met ingang van Maandag, 4 September a.s., op alle geëlectrificeerdc baanvak ken een uurdienst te onderhouden. Dat is dus AmsterdamDordrecht. Amsterdam-Alkmaar, Haarlcm-IJmui- den, Velsen-IJmuiden OostUitgeest, HaarlemZandvoort, Rotterdam-IIoek van Holland, AmsterdamUtrecht Eindhoven en Rotterdam-den Haag UtrechtArnhem. Op de lijn Rotterdam HofpleinDen Haag H.S.Scheveningen Kurhaus, zal met ingang van Maandag a.s. de dienstregeling van 15 Mei 1939 worden hervat. In aansluiting aan de dienstregeling van de geëlectrificeerde baanvakken, zal op alle overi ge belangrijke baanvakken een twee-uurdienst met stoom, en dieseltreinen worden gereden, eventueel versterkt op het forensen traject Am sterdamAmersfoort. Dit betreft dus in de eerste plaats de verbindingen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam met Groningen, Leeu warden, Twenthe en Maastricht, alsmede de verbinding LeeuwardenArnhemDen Bosch, RoosendaalVlissingen, op alle bovengenoemde trajecten wordt weer met de groote snelheid van de normale dienstregeling van 15 Mei van dit jaar gereden. Op de grens baanvakken OldenzaalBent- heim, ZevenaarEmmerik, NijmegenKleef, MaastrichtVisé en RoosendaalEsschen zal waarschijnlijk een pendeldienst worden gere den. De internationale D-treinen D 78 en D 77 tusschen Vlissingen en Keulen vice versa blij ven loopen. Het vervoer van bagage en rijwielen zal in beperkte mate weer mogelijk zijn, Ook wat Het goederenvervoer betreft konden belangrijke maatregelen worden genomen. Het goede&nverkeer zal in den nacht van Maandag op Dinsdag namelijk in beperkte mate worden hervat. Stukgoederen worden Maanidag weer ter verzending aangenomen. Het vervoer van wa- genladingen zal van dien dag af op beperkte wijze plaats hebben. Aanvragen tot het beschik baar stellen van wagens kunnen thans weer worden ingediend. Wat de bestelling betreft kunnen wij mededeelen, dat deze in den regel op normale wijze zal plaats hebben. Waar zulks nog niet mogelijk zou zijn, zullen de geadresseerden mededeeling van de aan komst der goederen ontvangen. Het bovenstaande geldt, zoowel wat het per sonen- als het goederenvervoer aangaat, onder de volgende twee beperkende voorwaarden: in de eerste plaats hebben militairen en goe deren voor militaire doeleinden onder alle om standigheden den voorrang. In de tweede plaats kan deze dienstregeling zonder voorafaande kennisgeving te allen tijde geheel of gedeelte lijk worden opgeheven, indien militaire belan gen zulks noodzakelijk maken. Ie-dere Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Maar er zijn heel wat menschen, wier kennis van de wetgeving te wenschen overlaat. Ook in dezen tijd van mobilisatie is dat weer eens gebleken en daarom hebben wij ons gewend met eenige vragen over inkwar tiering en vordering tot iemand, die op die vragen een antwoord weten moest. Zoo vernamen wij van deskundige zijde, dat alle maatregelen van inkwartiering en vordering, die nu genomen worden, steunen op de ïnkwartieringswet 1866 en op het in- kwartieringsbesluit. Inkwartiering in vredestijd berust bij den burgemeester, die aan de hand van lijsten, waarop de namen van de daarvoor in aanmer king komende inwoners van zijn gemeente geplaatst zijn bij militaire oefeningen of ma noeuvres inkwartiering gelast. In mobilisatietijd wordt rechtstreeks bij de inwoners ingekwartierd krachtens een daar toe verleende koninklijke machtiging. Deze machtiging is in het begin van de mobili satie verleend. De vordering van paarden en auto's. Alle paarden, die nu gevorderd zijn, waren reeds in vredestijd geregistreerd en wel onder leilding van den directeur van het remonte wezen. I-Iet land is verdeeld in vorderings districten en deze districten zijn onderver deeld in vorderingsterreinen. Op zulk een terrein zetelt op den dag dat de paarden er gebracht moeten worden, een vorderingscommissie, waarin o.a. zitting heb ben een vorderingscommissaris, twee beëedigde taxateurs (allen burgers) en officieren, onder wie een paardenarts. Onafhankelijk van elkaar doen de taxateurs hun werk en de uit komsten worden dan vergeleken. De eigenaar of houder van het paard kan van de beslissing der commissie n i e t in beroep komen. Op analoge wijze is de vordering van auto's in den mobilisatietijd geregeld. Ook hier is geen beroep mogelijk. Wel is beroep toegestaan bij vorderingen op kleinere schaal, wanneer onbeëedigde taxa teurs dienst doen. Van zulk een beslissing kan men in beroep gaan bij den minister van de fensie. Het bezwaarschrift, aan dén minister gericht, meet worden gezonden naar den di recteur van den étappe- en verkeersdienst. De vordering van gebouwen. De vordering van gebouwen (hotels, scho len, enz.) geschiedt tegen afgifte van een bon, die wordt uitgereikt door den commandant, die vordert. De commandant vult het be drag voor de vordering in en den naam van den administrateur, bij wien dat bedrag wordt uitbetaald. Beroep van een dergelijke beslissing kan de „kwartiergever", bij den minister van defensie instellen. De minister belnoemt dan een militairen commissaris, die zich van de diensten verzekert van een des kundige. dien de burgemeester aanwijst. Bij verschil van meening tusschen den militairen commissaris en den deskundige benoemen beiden een derden persoon. Alle van Rijkswege gehuisveste militairen krijgen alleen logies in het gevorderde bu reau. Voor hun maaltijden moeten zij zelf zor gen. Zooals bekend, worden gebouwen niet alleen gevorderd voor huisvesting van mili tairen maar ook voor onderbrengen van bu reaux.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 17