„Spionitis" Gunstig in Duitschland ontvangen Europa heeft een duur zame Engelsch-Duitsche OVEREENSTEMMING noodig. in 't Haagje Gedrukte stemming in Duitschland JLanéod oog Koningin IQMetmUta en .Xoauiq £eopoid BERLIJN, 30 Augustus, Van semi- officieele zijde wordt gemeld: Het aanbod van „goede diensten" van den Koning der Belgen en de Koningin der Nederlanden heeft, naar men van algemeen goed ingelichte zijde ver neemt, in Duitsche politieke kringen een zeer sympathieke ontvangst ge vonden. De pogingen der beide vorsten om den vrede te bewaren, en het Europee- sche besef van verantwoording, dat uit deze pogingen blijkt, wordt algemeen met erkentelijkheid beoordeeld. De gedaelilenwisseling welke van Duitsche zijde met Engeland onderhou den wordt, bewijst, naar men hier ver klaart, dat de Duitsche pogingen in de zelfde richting gaan als het bovenver melde streven en dat hier van Duitsche zijde reeds een initiatief genomen werd, welks resultaat thans van de beslissin gen in Londen afhangt, welke beslis singen moeten worden afgewacht. Poolsche politie ontdekt drie geheime Duitsche organisaties. Ontplofbaar materiaal en wapens aangetroffen. WARSCHAU, 30 Augustus. (Havas-A.N.P.^ De Poolsghe politie heeft drie organisaties van Duitsche terroristen ontdekt. De eerste, welke een reeks aanslagen voorbereidde te Kattowitz, had tot chef een zekeren Hans Thien, van Poolsche nationaliteit, die in hechtenis genomen is. In zijn woning heeft men vijf koffers met helsche machines ge vonden. Hij wordt ook beschuldigd van spion- nage. De beide andere organisaties waren resp. gevestigd in Poznan en Lodz. Men heeft daar geweren, mitrailleurs, revolvers en ont plofbare stoffen aangetroffen. en verneem wat er eigenlijk aan het handje is. Twee dames hadden het dichtstbijzijnde poli tiebureau opgebeld en verteld dat zij op een verheven punt een man hadden gezien, die met een verrekijker keek en een teekening scheen te maken en dat de man in kwestie een grijs costuum aan had. „Nu mijnheer, we zien u hier loopen, u hebt 'n grijs pakje aan en dus meenden wij u te moeten aanspreken" aldus krijg ik nu te hooren. Na den agenten mijn warme hulde voor hun ijver betuigd te heb ben, realiseer ik me, dat er in tijden als deze zoo iets als „spionitis" bestaat, en dat zulks tot merkwaardige ontmoetingen kan leiden! Thuis gekomen verklaar Ik plechtig van plan te zijn een blauw pak aan te doen! De paarden-mobilisatie bracht te Hoofddorp een geweldige drukte teweeg. Beperkte dienstregeling. De beperkte dienstregeling voor burgerver- voer uit Haarlem naar de omliggende gemeen ten is: Naar: Zand voort 6.16 7.14 16.10 18.26 Uitgeest 7.21 8.19 17.21 18.23 20.54 IJmuiden 6.20 x 7.21 x 8.19 16.20 X17.21 xlS.23 Verklaring der teekens: x Overstappen te Velsen IJmuiden Oost. Een Duitsch blad schrijft: De meening van Mussolini. ROME, 30 Aug. (Reuter). Naar men gelooft richt de Duce zijn voornaamste krachtsinspan ningen er op een oplossing te helpen vinden van het vraagstuk Dantzig. Het verluidt echter, dat Mussolini van meening is, dat een een voudige regeling van dit probleem geen paci ficatie in Europa zal brengen. Naar de opvat ting van den Duce is een algeheele regeling noodig met een wegneming van alle bestaande grieven. De uitgestelde ratificatie van liet Duitsch-Russische verdrag. Poogt Moskou Hitler in bedwang te houden? Gelijk uit een bericht van het Russische telegraaf-agentschap Tass betreffende de zit ting van den Sovjet der Nationaliteiten is gebleken, zal het Russisch-Duitsche non agressiepact deze maand niet worden gerati ficeerd. In bevoegde kringen te Moskou gelooft men, zoo meldt Reuter, dat dit uitstel van de rati ficatie een opzettelijke poging is om Hitler in bedwang te houden tot een vreedzame rege ling van de kwestie Dantzig uitgewerkt is. Duitsch commentaar. De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft naar aanleiding van dit bericht: Een ieder, die zich thans de moeite geeft, het pact in zijn bijzonderheden te bestudee- ren. ziet daaruit, dat het Duitsch-Sovjet Rus sisch verdrag met de onderteekening van kracht is geworden. Reeds thans worden uit het sinds meer dan een week van kracht zijnde verdrag alle con sequenties getrokken en is hier, te Berlijn, intusschen reeds de gelegenheid waargenomen in den geest van de consultatieclausule van het pact Sovjet-Rusland te oriënteeren over de laatste fasen van de met het Duitsch- Poolsche vraagstuk samenhangende diploma tieke gebeurtenissen. Men moet er in het buitenland van afzien, voo vervolgt de D. D. P. K., steeds weer te pro- beeren politieke werkelijkheden, die zich in de verhouding tusschen Duitschland en andere mogendheden hebben gevormd, door tendentieuze berichten of door andere ma noeuvres weer uit de wereld te helpen. Deze pogingen zijn, hoe vaak zij ook ondernomen werden, reeds op jammerlijke wijze mis lukt ten aanzien van de as-Berlijn-Rome. Ook tegen drogredenen, zooals thans door kringen worden opgesteld, die met verdacht ongeduld schijnen te wachten op de ratificatie van het Duitsch-Sovjet Russisch verdrag kan slechts op de duidelijkste manier worden gewaar schuwd. Dit alles vermag niets te veranderen aan het feit, dat, wat voor menigeen misschien hin derlijk is, reeds thans overeenstemming be staat tusschen het Rijk en de Sovjet-Unie. BERLIJN 30 Augustus (D. N. B.) De Duitsche ochtendbladen wijden hoofdartikelen aan de Duitsch-Britsche gedachtenwisseling. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is Hitier er om te doen door de terzijde stelling van het on recht (Versailles) de grondslagen te scheppen voor den duurzamen en zeke ren vrede, welke geheel Europa noodig heeft en een werkelijke en duurzame Engelsch-Duitsche overeenstemming te scheppen. Wij willen niet dat zich steeds weer een nieuw geschil schuift tus schen de beide groote volken, voor wie op de aarde plaats genoeg is. Aan het einde van ieder geschil tusschen Duitschland en Engeland staat men steeds weer voor dezelfde taaie.. De beide vól ken moeten wegen gaan, die elkander niet kruisen. De „VÖlkischer Beobachter" schrijft: „Over eenstemming met Frankrijk en Engeland en vereeuwiging van de Duitsche grenzen in het Westen kan niet beteekenen, dat het Rijk ook bereid zou zijn vitale belangen en lijf en leven van zijn broeders in het Oosten te offeren. Voor de verwezenlijking van deze Oost-Duitsche eischen heeft de Führer thans den eenig moge lijken weg aangewezen. De „VÖlkischer Beobachter" plaatst dit artikel onder het opschrift: „Londen heeft de keus". De „Berliner Börsenzeitung" verklaart, dat men er geen twijfel over mag laten, dat een be slissende verbetering van de atmosfeer slechts dan kan intreden, wanneer de duidelijke eisch van den Führer: „Dantzig en de Corridor moe ten naar Duitschland terug", volkomen ver vuld is. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: De kleeren maken den man. Thans heb ik echter ondervonden dat het soms ook kan zijn: de kleeren maken den man verdacht. Ik heb namelijk voor het eerst van mijn le ven kennis gemaakt met de rol van „ver dachte" en dit dank zij mijn kleeren. Stel u voor dat schrijver dezes laat in den middag, na voltooiing van zijn jouralistieke taak, een kwartiertje een paar straatjes om gaat loopen. Al flaneerend valt mij, in de straat, waar ik woon, een rondkruisend motor politieagent met collega in z'n zijspanwa- gentje even op. Doch ik wil van mijn vrij heid genieten en verdiep me dus niet verder in de, vraag, waarom dit tweetal „mijn" straat doorkruist. Trouwens, ook in politiek- rustige tijden is dat geenszins een ongewoon verschijnsel, ja mijn jongste spruit weet me zelfs menigmaal te vertellen, dat hij dien of dien „motor-bink" tegen is gekomen. Ik loop dus kalm door, maar nauwelijks eenige minuten later, reeds in een andere straat, hoor ik de motor achter mij aankomen en stoppen. En eensklaps dringt het tot me door dat het duo ter mijner eere stopt. Voor dat agent nummer één nog gelegenheid heeft me aan te spreken neem ik het initiatief en vraag hem of hij iets van mij wil weten. Daarop luidt het prompte bescheid dat zulks inderdaad het geval is en volgt de vraag: „Hebt u soms een verrekijker in uw zak?" De vra-ag verbaast me buitengewoon, aangezien ik in de verste verte niet kon begrijpen wat den bra ven agent op dat vermoeden zou hebben kun nen brengen. Mijn rustig en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar ontkennend antwoord schijnt echter niet terstond bevredigend te zijn. Dit geeft me aanleiding er vrijwel ter stond aan toe te voegen, dat ik wel wat an ders in mijn zak heb: mijn perspenning. De uitwerking hiervan is enorm, althans op agent nummer één. Ik kreeg nu gelegenheid de lei ding te nemen en mijnerzijds als weetgierig journalist de vraag te stellen of de heeren hun middag doorbrengen met eiken flaneerenden Hagenaar aan te houden om hem deze merk- waardigen vraag voor te leggen. „Neen, mijn heer" zoo krijg ik te hooren „alleen de genen, die wij verdacht vinden, vragen we dat". Gelukkig ben ik juist in 'n goed humeur zoodat ik me er toe bepaal den dienaar van den heiligen Hermandad toe te voegen, dat ik het nu toch heusch niet erg aardig vind, dat hij mij in de categorie van de verdachten in deelt. Intusschen zet ik mijn interview voort Er is veel veranderd in den laats ten tijd (Van een specialen medewerker) Ruhrgebied, 29 Augustus „Offentlicher Luftschutzraum 200 Meter". Overal staan de rood-gele pijlen in de steden van het Ruhrgebied. Ze herinneren er aan, dat ernstige dingen misschien op til zijn en dat brengt een zeer gedrukte stemming over de menschen. Want alle bewoners van de industriesteden in het Westen weten, dat hen groote gevaren dreigen, dat in geval van oorlog het Ruhrgebied naar alle waarschijnlijkheid aan ernstige luchtaanvallen zal bloot staan. Er wordt weinig gelachen in deze dagen in Duitschland. Hoe zeer is de stemming veranderd in vergelijking met luttele weken geleden. Meer malen werd ons, toen men hoorde, dat we bui tenlander waren, verzekerd, dat Polen wel bak zeil zou halen. „Wat wij willen gebeurt," zei ons een zeer zelfverzekerd man. Nu is het anders. Overal hoort men, dat ook nu de Duitsche wenschen zonder bloedvergieten 'zullen worden ingewilligd. „Der Führer macht kein Krieg" zoo verzekert men. Maar de toon is weinig overtuigd. Ieder, die ook maar iets van een sfeer kan voelen, zal beseffen, dat achter de optimistische uitlatingen de vrees voor een alles- verwoestenden oorlog staat. Van een „fi-ischer, fröhlicher Krieg" is nu geen sprake. Frappant is de tegenstelling met ons eigen land, waar het besluit tot mobilisatie op een uiterst kalme wijze werd opgenomen, waar ondanks de ernstige tij den, de goede stemming- bleef bewaard. Van de opgewektheid, waarmede te onzent de offers wer den gebracht, schijnt in Duitschland geen sprake te zijn. Alles wat men doet en zegt maakt min of meer een geforceerden indruk. Zeer veel is er veranderd in Duitschland. De kranten staan vol van de gruweldaden, welke de Polen zouden hebben bedreven. Vanavond is overal in de West-Duitsche steden een voorpa gina van de Rheinisch-Westfalische Zeitung aan geplakt, waarop met rood de berichten over moord op Duitschers zijn onderstreept. Men neemt er kennis van, maarmen spreekt er niet over. Terwijl de berichten over de terreur de Duitsche bladen beheerschen, loopen de ge sprekken over heel andere onderwerpen. Enkele weken geleden zouden slechts weinigen er aan denken om andere zenders voor de nieuws berichten in te schakelen dan de Duitsche. Het werd haast als een soort landverraad beschouwd. Op het luisteren naar den Moskouschen zender stonden de zwaarste straffen. Het lijkt of na het afsluiten van het Russische pact de menschen ook ten aanzien van de radio andere gedachten hebben gekregen. Wel twintigmaal hebben we vandaag verhalen gehoord over mededeelingen van den Luxemburger zender. Het schijnt of heel Duitschland naar de nieuwsberichten luistert, welke de zender van het kleine, neutrale land, de wereld instuurt. Er is meer veranderd. Tevergeefs hebben we vandaag gezocht naar de opschriften, welke men voor elk restaurant kon vinden „Juden uner- wünscht". Het schijnt of in vele plaatsen die me- dedeeling thans ongewenscht wordt geacht. De vorige week hadden we een dergelijk plakkaat gezien bij den ingang van een groot restaurant in een West-Duitsche stad. Vandaag was het er niet meer. Andere dingen houden de mens* F bezig en men fluistert bovendien, dat nog aanwezige joden nu best gebruiken kan Neen, het Duitsche volle wenscht geen ooV maar het verlangt evenals alle andere volO de wereld, hartstochtelijk naar een duur-"'" vrede. Evenals in de bewogen Septemberd;.."" van het vorig jaar voeren de mannen, die de verschrikkingen van den wereldoorlog maakten, den boventoon. t:;- Veiligheidsmaatregelen in 0D^ musea. Wegens den spannenden internationalen i stand zijn natuurlijk ook in de Haarlem musea veiligheidsmaatregelen genomen. Wii nemen dat het Frans Hals- en het Teylers'u' seum thans gesloten zijn. Zooals we reeds der mededeelden zijn de kostbaarste stukf' van het Frans Hals Museum in kelders, elder onze gemeente, in veiligheid gebracht! Dit 3 schiedde ook met een groot gedeelte' vanl*" kostbare voorwerpen in het Teylers Muse waar voor het resteerende gedeelte ook de n dige veiligheidsmaatreglen getroffen zijn. Het Bisschoppelijk Museum is nog niét sloten. Alvorens daartoe over te gaan \J!" eerst de loop der politieke gebeurtenissen af wacht. De bezittingen van dit museum zijn verschillende manieren in veiligheid n% ,°5 VOETBAL HET GOUDEN JUBILEUM VAN „HAARLEM". Spaernebekertournooi gaat niet door. Het bestuur der H.F.C. „Haarlem" in verband met de huidige omstandlgS besloten het voor a.s. Zondag (dit jaar ak onderdeel van de feestelijkheden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan) Spaeroe-Befcertoumooi, waaraan zou worden deelgenomen door de vereenigingen Ajax.Eind- hoven, Go Ahead en Haarlem niet té doen doorgaan. De groote onvolledigheid der elftallen (van het Haarlem-elftal zijn b.v. zes spelers ln militairen dienst) heeft o.a. tot deze beslis, sing bijgedragen. De voor 2 September a.s. op het progiri staande ontvangst van reünisten op het veld gevolgd door een gemeenschappelijken maal! tijd, werd voorloopig uitgesteld. Omtrent het al dan niet doorgaan van da overige feestelijkheden zal nader worden be. slist. ZWEMMEN Nederlandsche records 800 en 1000 M. borstcrawl. Door Rïe van Veen verbeterd. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-reehtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 29 Augustus 1939. J. Slotemaker, koopman in groenten, wonende te Beverwijk, Stride van Linschotenstraat 22, curator Mr. K. A. F. J. Plïester te Haarlem. P. Zeeman, manufacturier, wonende te IJmui- den-Oost, Kalverstraat 56, curatrice mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. J. Hoogerheyde, kleermaker, wonende te Haarlem, Jan Gijzenkade 227, curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. H. Hoendernis, banketbakker, wonende te Zaandam, curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: De Vennootschap onder de firma De Boer en Dekker, aannemersbedrijf, gevestigd te Wormer- veer, en hare leden: Homme de Boer, aannemer, wonende te Sneek, vroeger te Heemstede. M. G. Dekker, aannemer, wonende te Wormer- veer. Curator in deze faillissementen Mr. M. van foulon van der Koog te Haarlem, 61. De meneer en de juffrouw, die door Jantje waren aangereden, hadden veel plezier toen ze hoorden dat Jantje tot een week gevangenisstraf werd veroor deeld. Buiten het politiebureau zagen ze zijn bedroefd gezicht voor het tralie venstertje van het arrestantenlokaal. 62. Dat was echter ook weer niet mooi van hen. Ze letten niet op de waarschu wing die op den muur stond geschreven: „Neem steeds voldoenden tijd voor uw eigen veiligheid". Het gevolg van hun domme pret was dan ook dat ze beiden door een auto werden aangereden toen ze zonder uit te kijken de straat over staken. 63. Ze werden beiden licht gewond en ze bleven net zoo lang op straat liggen spartelen tot er een ziekenauto voorbij kwam om ze op te halen. En terwijl de juffrouw en de mijnheer in het zieken huis lagen, had Jantje voldoenden tijd om over zijn domheden na te denken. 64. Toen Jantje weer vrij was, ging hij eerst naar zijn huis om zijn ouders te begroeten. Toen pakte hij zijn fiets. Zijn eerste tocht ging door een breede stille straat. Daar zag hij opeens een drie hoekig waarschuwingsbord waarop een dikke streep stond. 65. Wat zou dat nu weer beteekenen, dacht Jan. Hij vermoedde niet dat zoo'n bord met een streep erop „Gevaar" be- teekende. Hij reed dus bedaard verdel en zag niet dat verderop een man op een der daken werkte, die zware balken Versjouwde 66. En omdat er wel eens per ongeluk zoo'n balk naar beneden zou kunnen vallen had men dat waarschuwingsbord daar een eindje terug neergezet. De man liet wel geen balk naar beneden vallen, doch hij had een hamer in zijn zak en die viel wel naar beneden, boven op Jantje, die nu opeens begreep waarvoor dat waarschuwingsbord gediend had. „Dat zal me geen tweede maal overkomen", mompelde hij, toen hij wat bijgekomen RIE VAN VEEN. In de gemeentelijke zweminrichting Schiedam heeft Rie van Veen Dinsdag ten poging gedaan om de Nederlandsche records op de 800 en 1000 meter borstcrawl op haar naam te brengen. Hierin is zij geslaagd. Het record op de 800 Meter verbeterde zij met ruim 22 sec., door dezen afstand in 12 min., 7 sec. af te leggen. Het oude record stond op naam van Teuna Burggraaf (Inter Nos), die het met 12 min. 29,2 sec., op 19 Augustus 1939 te Westzaan vestigde. Rie van Veen verbeterde het record op de 1000 Meter met bijna 25 sec. Op dezen s" maakte zij een tijd van 15 min. 2,2 sec., Het oude record was met 15 min. 27 sec, in het bezit van Tini Wagner (Het IJ), op 17 September 1936 te Haarlem. ATHLETIEK Het hordenrecord van Brasser. Brasser kwam tijdens de wedstrijden te Londen op 7 Augustus j.l. in het nummer 120 yards horden als derde aan, waarbij a' tijd 14.6 sec. werd opgegeven. Enkele Nederlandsche dagbladen publi ceerden evenwel, dat zijn tijd 14.5 sec. was geweest, hetgeen dus een nieuw Nederlandsch record bet-eekende op de 110 meter horden (120 yards is juist iets meer dan 110 meter). Het A.N.P. heeft deze aangelegenheid onder zocht. Van de British Amateur Athletic Board ontving het A.N.P. een brief, waaruit, z< dat men op de beslissing van de recordcom missie van de Kon. Ned. Athletiek Unie zo" wenschen vooruit te loopen, de conclusie mag worden getrokken, dat het op zijn minst ge nomen twijfelachtig is, dat Brasser te Londen een nieuw Nederlandsch record heeft geves tigd. De B.A.A.B. deelde verder mede, dat heer Turner, die speciaal belast was met het op nemen van den tijd van no. 3, 14.6 sec. had genoteerd. Maar er waren nog drie anc tijdopnemers, n.l. de heer Ruddock met 14.6 sec. en de heeren Taylor en Findlay, beiden met 14.5 sec. Van tijdopnemen van Nederlandsche offi cials te Londen is niets bekend. De record commissie van de K.N.A.U. zal deze aange legenheid binnenkort krijgen te beoordeeien. NATIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN UITGESTELD. De nationale atletiekwedstrijden, welke Zon dag 3 September te Enschedé gehouden zoua worden, zullen in verband met de international omstandigheden niet doorgaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6