IJmuider Courant Engeland en Frankrijk eischen Duitsche generale staf Heden Fransch-Britsche tewgïiekkinqdex Duitsche twepen over het offensief in Polen: oiidagsuecMamtg aan Duitschland? DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Beide landen zullen anders zonder verwijl hun verplichtingen nakomen Gestelde doel van den eersten dag werd bereikt „ESKA" PRODUCT! Visscherij-Snufjes. Het Poolsche legerbericht Polen beweren 16 Duitsche vliegtuigen te hebben neer geschoten Engeland eerbiedigt onze neutraliteit. van leger en vloot Bevel door den Koning onderteekend Post wordt per mailschip verzonden 24e lAARCANC NO. 258 tJit4!»v' t,»aren» Coster Maatschappij UitgaveD e» Algem 0m Courant jkkeriJ flaarle®- Coorai' felefooo V Groote Houtstraat 93 Tel 10724- Bureau IJmuidei K,ennemerlaaD 42. ijmuiden 5301. Postgiro 310791 Alle Tel"' Ad,«pe^"60 d" blad 'P2enomen <U gorden Verschijn! dagelijks. behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM ES ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 2 SEPTEMBER '39 Abonnementen per week f 0.12'/j. pe» maand f0.52'/2« per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.KX Het slotplein met het monument van Koning Siegmund III in Warschau. De Engelsche en de Fransche gezant te Berlijn hebben Vrijdagavond eenzelfde démarche ondernomen. Zij hebben namens hun respectievelijke regeeringen de Duitsche regee ring er van in kennis gesteld, dat, tenzij onmiddellijk de aanval op Polen gestaakt wordt en de Duitsche troepen van Poolsch grondgebied worden terug getrokken, Engeland en Frankrijk hun verplich tingen tegenover Polen zonder verwijl zullen na komen. Chamberlain kondigde de Britsche démarche gisteravond in het Lagerhuis aan en voegde daaraan toe, dat de Engelsche ambassadeur zijn paspoort zal terugvragen als het Duitsche antwoord ongunstig luidt. Havas meldt dat de Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipski, van zijn regeering order heeft gekregen Berlijn te verlaten. De Poolsche belangen in Duitschland zullen door het Zweedsche gezantschap behartigd worden. In Polen is de staat van beleg afgekondigd. LONDEN, 2 SEPTEMBER. In de vroege morgenuren won meer en meer de over tuiging veld, dat Engeland en Frankrijk binnen 24 uur aan Duitschland den oorlog zullen verklaren. Men verwacht, dat Duitschland öf de Fransch-Britsche wenschen zal negeeren, of ze verwerpen. Dan zal geen andere keus dan oorlog worden overgelaten. Volgens de Daily Telegraph zal Chamberlain vanmiddag verslag uitbrengen aan het Lager huis of Duitschland heeft geantwoord op de mededeeiing der ambassadeurs. Het blad voegt w aan toe: Men verwacht echter, dat op het rransch-Britsche ultimatum niet geantwoord zal worden. Mén verwacht, dat tegelijkertijd in het En- geische parlement, en de Fransche Kamer de verklaring zal worden afgelegd, dat beide lan- IEDER ROOKER IS VERRUKT DOOR HET FIJN N.V.Tabakskerverij v.h.P.Schuckink Kool Koningstraat 73 Beverwijk Tel. 3227 (Adv. mtjez Mea.t den om Polen te helpen in oorlog zijn. Voor dat het Parlement hedeh om 14.45 uur bijeen zal komen, zal 't kabinet eventueele mede deelingen van Duitschland in behandeling ne mén. De Daily Mail meldt: Uit diplomatieke bron. wordt vernomen, dat men kan rekenen op een afwijzend antwoord'van Duitschland, op het En gelsche ultimatum. (United Press). CDXVIII. Het is deze week door verschillende om standigheden een rommelige week geweest voor het visseherijbedrijf en het leek er veel op dat nog voor er sprake was van oorlog of vijandelijkheden, het geheele bedrijf ge desorganiseerd zou zijn, eensdeels door gebrek aan personeel door de mobilisatie, anderdeels wegens moeilijkheden met het vervoer. Tenslc-tte zijn de moeilijkheden voorlooplg opgelost. De trawlers zijn naar zee vertrok ken en de visch is op haar bestemming gekomen, hoe dat weten alleen de visch- koopers. Maar dè vrachtauto's hebben uit stekende diensten bewezen; als die er niet geweest'waren, zou het er voor reedefs en den handel leelijk hebben uitgezien. En zoo is het deze week niet tot een ca tastrophe in het' visscherijbedrijf gekomen, alhoewel, de .week voor velen heel slecht ge weest is. Vier .trawlers brachten het nog niet eens tot duizend gulden en booten met mooie vangsten moesten tevreden zijn met 1500 tot 2000 gulden. Voor dè haringbooten was de week lang niet slecht. Er isheel wat haring geweest, in totaal 8700 kisten en ruim 500 kantjes, waarvan Vrijdag 3350 kisten en 168 kantjes van drie booten. „Dat is te veel" zeiden de menschen 's. avonds-aan denkant. „In dezen onzekeren tijd en met dit warme weer wordt het morgen niets". Maar het viel mee. Ei- werd nog tot- drie gulden voor de haring be taald en zoo'maakte het drietal nog een mooie reis. De kleinste, de Ewald," maakte 2700 gul den, de. beide andere, de Alkmaar en-de Erin f 4630 en f 5230. Verder hadden we deze week nog met mooie diaringreizen de Norma Maria (f 5010), de Haarlem (f 4950) en de Flamingo f 3080) In totaal- kwamen er 9 haringbooten aan den afslag. Er kwamen deze week binnen 30 trawlers, 34 loggers en 3 kotters, waaronder voor bet eerst sedert eenige weken een Deen, die het eerste, stukje'van het nieuwe contingent.heeft afgeknabbeld. Inmiddels zijn gisteren de vijandelijkheden Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft gisteravond medegedeeld, dat de Duitsche militaire actie van Silezië, Pommeren en Oost-Pruisen uit den eer sten dag aan alle fronten het gestelde doel bereikte. De troepen, die uit het zuiden over het ge bergte zijn opgerukt hebben de lijn Neumarkt— Sueha bereikt. Ten zuiden van Moravisch Ostra- wa is de Olsa bij Tescheh overschreden. Ten zui den van het industriegebied rukken de Duitsche troepen ter hoogte van Kattowitz op. De troepen, die uit Silezië zijn vertrokken, zijn op marsch in de richting van Tsjenstochau en noordelijk daarvan. In de Corridor naderen de troepen de Brahe. en is de Netze bij Nakel be reikt. De troepen, die uit Oost-Pruisen oprukken zijn ver op Poolsch gebied in strijd gewikkeld. De Duitsche luchtmacht zoo vervolgt het legerbericht heeft in herhaalde krachtige aan vallen de militaire objecten op verscheidene Poolsche vliegvelden bestookt, o.a. te Rahmel, Putzig, Graudenz, Posen, Plock, Lodz, Tomas- zow, Radom, Nuda, Kattowitz, Krakau, Lemberg. Brest en Terespol. Deze militaire objecten zijn vernield. Bovendien hebben verscheidene escadrilles ge vechtsvliegtuigen het oprukken van het leger gesteund. De Duitsche luchtmacht heeft hier mede de heerschappij in de lucht boven Polen behaald, hoewel sterke afdeelingen in midden- en West-Duitschland teruggehouden worden, al dus wordt geconstateerd. Afdeelingen van de Duitsche zeemacht heb ben een stelling ingenomen voor de Dantziger Bocht en beveiligen de Oostzee, Het schooischip „Schleswig Holstein", dat in het Neufahrwassér bij Dantzig ligt, heeft de door Polen bezette Westerplatte onder vuur genomen De oorlogshaven van Gdynia werd door de lucht macht gebombardeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts, dat Vrijdagochtend half twaalfbet station van Beu- then door de Poolsche artillerie is beschoten. Vijf tot zes granaten-van 7,5 c.M. sloegen in: den spoordijk zonder schade aan te richten. Het persbureau voegt hier nog aan toe, dat een Poolsch vliegtuig een zestal 'bommen heeft ge worpen op een aantal volkswoningen in de Ho- henlindenerstrasse te Preiskretscham. Hier werd gei-inge materieele schade aangericht. Menschen werden niet getroffen. Anderzijds wordt uit Warschau 't eerste com muniqué van den chef van den Poolschën gene ralen staf ontvangen. Dit luidt: „Op 1 Septembei 1939 in den ochtend zijn de Duitschers, door een onverwachten aanval van luchtmacht en troe pen, zonder oorlogsverklaring op ons gebieci doorgedrongen. De Duitsche luchtmacht heeft verscheidene aanvallen op speciale punten geheel Polen ondernomen. In de gebombardeer de steden waren dooden en gewonden onder burgerbevolking. Bij Koetno is een trein, die dienstdeed bij de evacuatie der bevolking, door vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Te Grodno is de Roomsch-Katholieke, te Bialapodlaska de Orthodoxe Kerk getroffen. Er blijven berichten over de voortgezette bom bardementen binnenkomen. Bij Dantzig werd een sterke luchtaanval ondernomen tegen Gdynia, dat gebombardeerd werd. In totaal zijn op den eersten dag 16 Duitsche vliegtuigen neergehaald, ter wijl Polen 2 vliegtuigen verloor. Over het landfront wordt gezegd: Tegelijk met de luchtaanvallen begon de actie der Duitsche troepen, die op verschillende punten op Poolsch gebied doordrongen. De gevechten in de grens streek duren nog voort. De strijd is het meest intensief in Silezië. Bij onze actie hebben we tot dusverre een geblindeerden trein van den vijand door geschutvuur vernietigd. Eenige tanks wer den immobiel gemaakt. Op verscheidene punten hebben wij krijgsgevangenen gemaakt. Uit Dantzig: Drie Duitsche aanvallen op de „Westerplatte." zijn afgeslagen. - Het Poolsche Telegraafagentschap meldt voorts dat op het bekende kuur-oord Iwonicz de Duitsche toestellen twaalf bommen hebben geworpen. Hierbij wer den vier personen gedood en zes gewond, terwijl een huis verwoest werd. Boven Warka werden 55 bommen geworpen. De Duitsche vliegers namen bovendien het marktplein onder mitrailieurvuur, waarbij een persoon werd gedood én drie werden gewond. Nabij Pultusk vloog een Duitsch vliegtuig in brand. Er bevonden zich vier personen in, waar van twee gewond werden. Zij werden door de politie eveneens ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. begonnen en is daarmee de oc<riogstoestand ingetreden. Terwijl ik dit schrijf (Vrijdag) is die nog ver van ons verwijderd, maar men weet, dat het vlug naar het Westen kan over slaan en dan wordt het weer gevaarlijk ,op de Noordzee. En zoo is het dus niet te verwonderen, dat nadat het even veiliger leek te zijn en eenige trawlers weer naar 'zee. waren vertrokken het opeens weer mis was. Vrijdag hadden twaalf trawlers moeten vertrekken nvl. de Petten, Flamingo, Protinus, Zwarte' Z.ée, Haar lem, Libra, Alkmaar, Jacquejine Clasïne Ewald, Erin, Maria Elisabeth en Bruinvisch maar er is geen enkele vertrokken. Van som mige booten zullen de reeders het nog een.- aanzien, van andere is het volk al bedankt, Dat worden dus weer donkere tijden voor IJmuiden. PIETERMAN. De Regeeringspersdienst meldt, dat, naar de BritSchë regeering aan de Nederlandsche regeeFing heeft verklaard, zij, in geval een Europeesche oorlog mocht uitbreken en Nederland daarin een onzijdige houding aanneemt, vast besloten is, die onzijdigheid over eenkomstig haar traditioneel beleid ten volle te eerbiedigen, mits die onzijdigheid ook door andere mogendheden geëerbiedigd wordt Mêedipe moMisaie Ui tapet aud. De Engelsche koning heeft een koninklijk besluit onderteekend, als gevolg waarvan de volledige mobili satie van leger en luchtmacht wordt gelast, terwijl hij voorts een procla matie heeft onderteekend, welke in fe'ite beteekent. dat de marine geheel is gemobiliseerd. De, Koning heeft verder proclamaties onderteekend, welke verband houden met de buitengewone omstandig heden. jMdië-vlucht gaat mei doof HiddellandscAe -zeeftaaens walden niet aangedaan Hiertoe genoodzaakt door de in verschillende landen uitgevaardigde, vliegverboden, heeft de K. L. M- moeten besluiten Zaterdag het vertrek van het Indiër-vliegtuig niet te dpen plaats heb ben. Alle post wordt thans per mailschip ver zonden. De post wordt te Amsterdamresp. te Rotterdam aan boord gebracht. Betreffende de vaarroute der mailschepen, staat nog niets. vast. Het is echter zeker, dat geen enkele Middel- landsche zeehaven zal worden aangedaan. Pogingen worden in. het werk gesteld zoo spoe dig mogelijk de luchtverbinding tusschen Neder land en Indië te herstellen. De thuiskeerënde Indië-vliegtuigen zullen voorloopig niet verder dan Alexandrië vliegen. Mocht blijken dat hun oponthoud langeren tijd zal vergen, dan zal de post worden overgegeven aan Nederlandsche mailbooten. Aangezien boven Nederlandsch ?rondgèbied de biirgérlüohtvaart slechts is toe gestaan van zonsopgang tot zon's"ndergarig heb ben verschillende vertrek- en aankomsttijden een wijziging ondergaan. De passagekantoren der K. L. M. geven hierover nadere inlichtingen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3