diet pu&liek waagt' Correspondentie ueai mUitaimi Qeen militair initiatief aan Jialië En de autoriteiten antwoorden F ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 VRAAG: Een groot aantal pemobiW. heeft zich tot de Koninklijke nationale v eeniging tot steun aan miliciens gewend m- vraag, of deze vereeniging haar bemiddelm!'^ willen verleenen inzake het reserveeren va betrekking. ANTWOORD: Het antwoord op deze luidt, dat de Koninklijke Nationale Vereen??' tot steun aan miliciens zich, als gevolg van?1' groote aantal der onder de wapens geroer»"*' niet meer voor iederen dienstplichtige -f1 dexiijlc in verbinding kan stellen met den v trokken werkgever tot het verkrijgen van toezegging voor latere herplaatsing van den geroepen dienstplichtigen werknemer. De vereeniging moet zich in dit opzicht t palen tot een algemeen beroep op de vve) lendheid der werkgevers om hun gemobiljll' personeel zoodra dit met gfoot verlof ver! 'J weder in dienst te nemen. Wat betreft de vervanging van», neel verzoekt de Koninklijke Nationale v eeniging tot steun aan miliciens den werW- het in dienst opgeroepen personeel niet 'de* n i t i e f te vervangen. Ten aanzien van de kostwinnersvergoed' verzoekt deze vereeniging de gemobilisS' zich niet tot haar te wenden, doch tot de deeling militaire zaken van de betrokken meen te. Materieele hulp van de vereeniging kan eer- aan de orde komen wanneer de dienstc!? tigen met groot verlof zijn vertrokken. VRAAG: Waarom werkt op het oogenblft veldpost zoo traag? ANTWOORD: De veldpost staat voor de fe de post uit te reiken aan militairen, die 't honderden verschillende troepen onderdeelen h hooren, welke nog niet op hun plaats van k stemming zijn aangekomen. Als gevolg daarvan kan alleen door raadtf ging van een groot aantal lijsten worden t gegaan, waarheen de post moet worden gezo„' den. Dit is een zeer tijdroovend werk, dat J belangrijk wordt vertraagd door de groote volledigheid der adressen. Zoodra de troepenvex-plaatsingen her plaats gehad en ieder militair niet alleen bij welk onderdeel hij is ingedeeld (company bataljon, regiment en overeenkomstige ondtn deelen) doch ook tot welke groote eenhf» (veldleger stelling Den Helder, Vesting M land, Commando Zeeland, Territoriale Gei?' den) hij behoort en deze aanduiding? duidelijk op de adressen word: vermeld, kan de expeditie van de veldpo correspondentie regelmatig verloopen. Er wordt nog eenig geduld gevraagd. VRAAG: Is het waar dat, bij verergering v« den toestand, de vrouwen niet meer aan he gemobiliseerde mannen mogen schrijven? adresseere men goed. Adresseering van correspondentie aan militairen moet als volgt geschieden: n'aam en voorletters van geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair behoort of waarbij hij is gedeta cheerd, alsmede een nadere aanduiding als: veldleger, vesting Holland, stelling van Den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren voorgehangen. In twijfelgevallen vrage men daar inlich tingen. In geen geval mag een plaatsnaam wor den vermeld. Indien het publiek blijft doorgaan met onvolledige of onjuiste adresseering van correspondentie aan militairen kan de veldpostdienst niet behoorlijk functionee- ren. Er ontstaat reeds thans groote ver traging, terwijl de bezorging van tal van brieven door onvolledige adresseering mis loopt. Dringend verzoek aan alle burgers. Beperk u voorloopig en althans gedu rende de eerstvolgende dagen zooveel mo gelijk in uw correspondentie, vooral ook voor militairen. Het postvervoer dreigt mis te loopen indien hieraan niet wordt voldaan. ANTWOORD: Neen, onder alle omstandig heden mag geschreven worden naar het wape:- adres: dit moet naam, voorletters en militaire: rang van den geadresseerde vermelden en ve> der het onderdeel, waartoe hij behoort of waar. bij hij is gedetacheerd, alsmede als aanvulling een aanduiding als: Veldleger, Vesting Holland, Stelling van Den Helder, enz. Het is verboden de plaats waar hij va- blijft op het adres te vermelden. VRAAG: Kunnen normaal brieven per lucht post naar Indië gezonden worden? ANTWOORD: Voorloopig zullen geen vlieg tuigen naar Indië vertrekken en geschiedt ds verzending van post naar Indië per boot Bij zonderheden omtrent de vaarrouten der booten zijn nog niet bekend. In geen geval zullen ech ter Middellandsche Zee havens worden aange daan. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen of er ove: eenige dagen weer gelegenheid zal zijn om van hier naar Zwitserland te reizen? Ik ben in ne* bezit van een retour Basel-Holland via Stras bourg, eventueel zou ik over Parijs—Geneve kunnen reizen. ANTWOORD: Het is niet bekend wanneer internationale trein- en vliegdiensten met Zv -' seriand zullen worden hersteld, zoodat uw res daarheen voorloopig niet mogelijk is. Gezien de mobilisatie-maatregelen in Neder land, België, Frankrijk en Zwitserland moet a poging om Zwitserland te bereiken door gebr^ te maken van de binnenlandsche of locale vs* voermiddelen in de verschillende landen, ste-s ontraden worden. Het aantal bij de radio-omroep-controle-co missie binnenkomende vragen is nog s'e overstelpend. De vragen worden gesortee over de verschillende ol'ficieele bronnen van lichtingen gedistribueerd en zullen zoo - doenlijk beantwoord worden, zij het ook fi de concrete vragen eerst tot meer alge®-j vragen te herleiden en deze in het algemeen beantwoorden. Van individueele beantwoording moet, enkel uitzonderingsgeval voorbehouden, den afgezien. Daarvoor dient de omr°ePj;' Aan verdere vraagstellers wordt uitdrukk verzocht de vragen kort en positief te f0*® ren met terzijdelating van alle niet terzake nende bijzonderheden. Bovendien mag in iederen brief sle<cn» vraag gesteld worden. Wil men meer y stellen, dan moet iedere vraag op een aPari worden vermeld. Verklaring van den Italiaansche ministerraad Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: „Na de Vrijdag gehouden bijeen komst van den ministerraad is een of ficieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de minister raad te 3 uur in het Palazzo Viminal bijeen is gekomen onder voorzitter schap van den Duce. Na kennis te hebben genomen van den toestand in Europa welke is ont staan tengevolge van het DuitschPoolsche conflict, waarvan de oorsprong terug gaat tot het verdrag van Versailles, en na kennis te hebben genomen van alle documenten, welke door den minister van buitenlandsche zaken werden voorgelegd en waaruit blijkt, wat de Duce heeft gedaan tot behoud van den vrede op een rechtvaardigen grondslag, heeft de ministerraad zijn volledige goedkeuring gehecht aan de tot nu toe genomen militaire maatregelen, welke zuiver een karakter van voorzorg hebben en houden. De ministerraad lieeft ook de economische en sociale maatre gelen, welke de ernstige toestand noodzake lijk maakt, goedgekeurd. De ministerraad verklaart vervolgens en kondigt het volk aan, dat Italië geen enkel militair initiatief neemt. Gezicht op het havenbedrijf van Gdynia. Het antwoord van Polen. Tenslotte wordt een beroep gedaan op het Italiaansche volk om een voorbeeld te geven van discipline en kalmte, zooals steeds het ge val is geweest. Hitier richt zich tot Mussolini. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren een te legram gezonden aan den Duce, waarin hij zegt: „Duce, ik dank u zeer hartelijk voor de di plomatieke hulp, welke gij onlangs aan Duitschland en zijn goed recht hebt ge schonken. Ik ben overtuigd, met de Duitsche militaire macht de taak te kunnen vervullen, welke ons is opgelegd. Ik meen in de gegeven omstandigheden de Italiaansche militaire hulp niet noodig te hebben. Ik dank u, Duce, ook voor alles, wat gij in de toekomst zult doen voor de gemeenschappelijke zaak van fas cisme en nationaal-socialisme. (w.g.) HITLER. De Engelsche regeering heeft gedaan wat zij kon, zegt Halifax. Waar deerende woorden voor de houding van Mussolini. Lord Halifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, die in het Hoogerhuis een gelijke verklaring aflegde als Chamberlain in het Lagerhuis, bracht hulde aan den Brit- schen premier, zeggende dat geen man ooit met meer toewijding voor den vrede gewerkt heeft dan hij. (Toejuichingen). En geen ster ker bewijs kan geleverd worden voor het feit, dat de huidige situatie Engeland is op gedrongen dan dat het juist Chamberlain moest zijn, wien het te beurt valt Engeland, wanneer dat mocht zijn, in den oorlog te lei den. Voor zoover de Britsche regeering be treft. aldus Halifax, weet ik niets, dat wij on gedaan hebben gelaten of dat wij wanneer wij terugkijken anders zouden hebben willen doen. Het is een groote bron van voldoening voor ons geweest te vernemen, dat Mussolini met ons ook al zijn invloed uitoefent in het streven om tot allerlaatste oogenblik den vre de te redden. Ons geweten, aldus Halifax, is zuiver. Lord Snell gaf al leider van de Labour- oppositie uitdrukking aan zijn sympathie voor de leden der regeering, die deze laatste dagen omstandigheden van zoo ontzaglijk belang onder oogen hebben moeten zien. Zijn rede voortzettende, zeide Lord Snell, dat hij geloofde dat Engeland niet kan toestaan dat het Poolsche volk den geheelen schok van dezen aanval draagt". Onze gemeenschappelijke taak is thans,, te trachten er zorg voor te dragen dat georgani seerde, weloverwogen in plan gebrachte en systematische agressie niet loont. Ik denk dat wij deze zaak onder oogen kunnen zien met het rustige vertrouwen dat het ongelijk op den langen duur niet kan triumfeeren. Chamberlain en Halifax hebben hun best gedaan en het land is hun dankbaar. Engeland en Frankrijk zullen geen burgerbevolkingen bombardeeren Geen antwoord van Duitschland op het Amerikaansche verzoek. De Amerikaansche Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, dat Groot-Brittannië en Frankrijk er in toegestemd hebben zich te onthouden van .het bombardeeren der burgerbevolking, zulks in antwoox-d op den oproep van Roosevelt. In zijn antwoord verklaarde Engeland diep onder den indruk te zijn van de humanitaire overwegin gen, waarnaar de boodschap van den president verwees. Het was reeds een vastgestelde politiek van de Britsche regeering om zich van een der gelijk optreden te onthouden en het bombarde ment strikt te beperken tot militaire doelen, voorondersteld, dat dezelfde regels nauwgezet in acht genomen zullen worden door al haar te genstanders. De Italiaansche ambassadeur heeft mondeling het Italiaansche antwoord overgebracht. De Ita liaansche regeering wijst er op, dat de minister raad heeft besloten buiten het conflict te blij ven en meent derhalve dat het verzoek van Roosevelt op haar geen betrekking heeft. Alleen de Duitsche regeering heeft niet ge antwoord. vaar zouden vormen voor de burgerbevolking. Ongelukkigerwijze is Polen, welks grondgebied Vrijdagochtend vroeg het voorwerp is gewor den van een n iet-uitgelokte agressie van ds- zijde der Duitsche strijdkrachten reeds het slachtoffer geworden van verscheidene lucht aanvallen. De bekend gemaakte verliezen onder de burgerbevolking maken het twijfelachtig of van de zijde der tegenpartij de regelen in acht worden genomen, waaraan de president zich re fereert Deze regelen die het natuurlijke gevolg zijn van de menschelijke gevoelens blijven van kracht, mits zij ook door de tegenpartij nauw gezet worden in acht genomen". Luchtalarm te Berlijn. De stad was gisterenavond in duisternis gehuld. Het straatbeeld van Berlijn was Vrijdag zeer rustig, meldt het D.N.B. Toen des avonds omstreeks zeven uur bij verrassing het signaal „luchtalarm" werd gegeven, begaven degenen, die zich op straat bevonden zich op voorbeel dig gedisciplineerde wijze naar de openbare schuilplaatsen, terwijl zij die thuis waren zich eveneens naar de schuilkelders begaven. Auto bussen, trams, auto's en andere verkeersmid delen stonden oogenblikkelijik stil en na wei nige minuten bevond zich geen mensch meer op straten en piemen. Toen na een kwartier het signaal: „luebtgevaar geweken" gegeven werd, ging weldra het verkeer normaal ver der. Later op den avond werd de stad geheel verduisterd, zonder dat het verkeer daar ern stige hinder van ondervond. Geen „oorlogsstemming". De correspondent van United Press te Berlijn meldt: De hoofdstad van het Duitsche rijk is stellig niet bevangen door een opgewonden oorlogs- stemming. Het nieuws dat de vijandelijkheden geopend waren werd bijna apathisch ontvan gen. slechts een kleine menigte verzamelde zich voor het gebouw van de rijkskanselarij en in de Wilhelmstrasse tijdens de Rijksdag- zitting. Hitler werd, toen hij in zijn veld- grauwe uniform omringd door zijn stafoffi cieren passeerde, toegejuicht, maar enkele oogenblikken was er een opmerkelijk incident. Een groep van Hitler's lijfgarde opgesteld voor de kanselarij begon te roepen: „Wij wil len onzen Führer zien". De menschenmenigte voor het gebouw stemde echter niet hiermee in. Het was blijkbaar nog te vroeg. Het nieuws was te plotseling gekomen voor de gewone burgers om de situatie onmiddellijk te be grijpen. De ernstige gezichten klaarden wat op, toen er een wagen met de filmoperateurs kwam, waarvan de leiders verzochten wat stemming te brengen voor hun opnamen. De arbeiders aan het nieuwe huis van den minister van buitenlandsche zaken antwoord den met „heiT'geroep, ofschoon er niemand te zien was, wien dit zou kunnen gelden. De deuren van het balkon der rijkskanse larij stonden open. Hier pleegt Hitier bij plech tige gelegenheden te verschijnen. De menigte wachtte rustig. Kort daarop werd medegedeeld dat Hitier het te druk had om te verschijnen. De menigte begon zich te verspreiden. Strenge straf op luisteren naar buitenlandsche zenders. De pas ingestelde Duitsche defensieraad heeft een verordening uitgevaardigd, waarin het vol gende bepaald wordt: Het luisteren naar buitenlandsche zenders is verboden. Overtredingen worden met tuchthuis gestraft. In lichtere gevallen kan de uitspraak gevangenisstraf luiden. De gebruikte radiotoe stellen worden ingetrokken. Wie berichten van buitenlandsche zenders verspreidt wordt met VRAAG: Van onze firma is opgevorderd een vrachtauto, waarvan, per 30 April de wegenbe lasting voor een jaar vooruit is voldaan, zijnde f212. Op 30 Augustus is van deze belasting terugbetaald f 106 zijnde de helft. Moet nu niet volgens recht en billijkheid door het rijk worden terugbetaald acht maanden, zijnde f 141,33 en niet zes maanden? Moet niet de restitutie der teveel betaalde belasting van het tijdstip der inbeslagneming af gelden? ANTWOORD: U kunt zich terzake wenden tot dèn minister van financiën. Wellicht verdient het echter aanbeveling om alvorens hiertoe over te gaan de beslissing van dezen minister af te wachten op het tot hem gerichte adres van den A. N. W. B. en de K. N. A. C., waarin verzoent wordt een regeling te treffen voor de terug betaling van vooruitbetaalde belasting op mo torrijtuigen, welke tengevolge van de bijzondere omstandigheden niet- kunnen worden gebruikt. Deze beslissing kan ieder oogenblik afkomen èri er is gegronde reden om aan te nemen, dat zij gunstig zal zijn. Aangeraden wordt nauwkeurig de dagbladen te raadplegen. VRAAG: Is het mogelijk van Amsterdam naar Kampen of van Amsterdam naar Harderwijk per boot te reizen? ANTWOORD: Voorloopig gaan de diensten van Amsterdam naar Kampen en van Amsterdam naar Harderwijk gewoon door. De dienst AmsterdamKampenZwolle vaart van Zaterdagavond af alleen in nacht dienst. Verlof. VRAAG: Hoe staat het met aan onder de wa penen geroepen dienstplichtigen te verleenen verlof? ANTWOORD: De mogelijkheid van het ver leenen van verlof zal afhangen van het verloop der omstandigheden. Mocht de mobilisatie-toe stand lang' duren en de internationale politieke omstandigheden zulks toelaten, dan zullen zeer zeker verschillende verloven worden verleend. Wanneer daarmede een aanvang zal worden ge maakt, kan op het oogenblik zelfs bij benade ring, nog niet worden overzien. Wel kan behou dens voor enkele onderdeelen, voor welke déze regeling later van kracht zal woi'den, van Zon dag 3 September a.s. af in zeer bijzondere ge vallen, waaronder b.v. te vex-staan ondertrouw, huwelijk, ernstige ziekte of overlijden van naaste familieleden, bevalling van de echt- genoote en het afleggen vaxx examens voor een dag of voor enkele dagen buitengewoon ver lof worden vex'leend. Tot het verkrijgen van zoo danig verlof wende de betrokken militair zich, zoo mogelijk onder overlegging-van een bewijs stuk, tot zijn onmiddellijken commaixdant. Wat betreft het bezoeken van militaireix kan het navolgende worden medegedeeld: Het tijdstip voor bezoek aan dienstplichtigen, die onder de wapenen zijn geroepen is uit den aard der zaak thans weinig gunstig. Eerst wan neer de troepen eenmaal te bestemder plaatse gevestigd zijn, zal er gelegenheid bestaan uiteraard buiten de diensturen tot het bx-en- gen van bezoek, voorzoover de militaire dienst tuchthuis gestraft en in bijzonder ernstige ge vallen met den dood. De bijzondere gerechtsho- hoven zijxx bevoegd overtredingen tegen deze verordening te behandelen. zulks gedoogt. De beslissing omtrent het toela ten van bezoekers tot de kazernes, kwartieren enz. berust bij den betrokkexx commaixdant. Voor bezoeken aan zieke militairen geldt, dat de tijd stippen, waarop de in de militaire hospitalen ter verpleging opgenomen militairen bezoeken kun nen ontvangen, worden bepaald door den chef van het hospitaal. Indien met het oog op den toe stand of het overlijden van militaire verpleeg den beneden den rang van 2e luitenant, de chef van het hospitaal de ovei'komst van naaste ver wanten of betrekkingen noodig ooi-deelt, kan, zoo zij dit verlangen, voor rijks rekening scha- deloostelling worden toegekend voor de kosten van hun vervoer binnen's lands van hun woon- of vei-blijfplaats naar de plaats waar de zieken- inx-ichting is gevestigd en terug. Wanneer in bijzóndere gevallen terugkeer naar de woonplaats op denzelfden dag niet mo gelijk is, hetzij wegens beperkte verbindingen of den grooten afstand,, dan wel in verband met den toestand van den patiënt, en belanghebben den onmachtig zijn de onvermijdelijke vei'blijf- kosten zelf te dragen zulks ter beoordeeling van den chef van 't betrokken hospitaal dan kunnen deze kosten eveneens ten laste van het rijk worden gebracht. Onder „naaste verwanten en betrekkingen" worden verstaan ouders, pleeg ouders, voogden of echtgenooten en, zoo deze ontbreken, broeders en zusters en, bij ontstente nis ook van deze, het naaste familielid, men wen de zich in voorkomend geval tot den chef van het hospitaal. Toezending couranten enz. VRAAG: Is het mogelijk den dienstplichtigen maatschappelijken of anderen steun te verleenen door toezending van couranten, boeken, spelen enz.? ANTWOORD: Uit den aard der zaak wordt moreele en andere steun aan dienstplichtigen ten zeerste gewaardeerd. Hij, die couranteix, boeken, spelen enz. ter beschikking van de gemobiliseer- den wenscht te stellen wende zich tot den com mandant ter plaatse dan wel tot het algemeen hoofdkwartier. VRAAG: Wanneer zal de lichting 1940 wor den opgeroepen? ANTWOORD: Hieromtrent is nog niets bekend en kan dus nog niets worden medegedeeld. Me- dedeelingen dienaangaande zullen worden ver strekt zoodra zulks mogelijk en toelaatbaar is. VRAAG: Hoe staat het met de veldpost? ANTWOORD: Hieromtrent zijn reeds door de radio en door den regeeringspersdienst mededee- lingen verstrekt. Er wox'dt nog eens op gewezen het adres zoo volledig mogelijk te vermelden, dus, behalve den naam van denbetrokken mili tair de coixxpagnie, het bataljon en het i-egiment, waartoe de militair behoort en vooral ook de grootere eenheid waax-bij hij is ingedeeld (veld leger, stelling van den Helder enz.) Het is nadrxxkkelijk verboden de plaats waar de militair verblijft op. het adres te vermelden. VRAAG: Kunnen houders van pensions, rust huizen en dergelijke, die kunnen wijzen op een bepaald aantal gasten, slechts de in het ham- stex-verbod genoemde hoeveelheden levensmid delen krijgen en zoo neen tot wien kunnen zij zich dan wenden? ANTWOORD: Houders van rusthuizen en dergl. kunnen de in het hamsterverbod genoemde goederen koopen ixx hoeveelheden, benoodigd voor een week voor het totale aantal bewonex-s. De ambassadexir van Polen, te Washington, Potocki, heeft Gordell Huil het volgend ant woord overhandigd. „De Poolsche regeering is het volkomen eens met de tot uitdrukking gebrachte beginselen en de gevoelens, welke deze hebben ingeblazen. Het is met deze beginselen en in dezen geest, dat de hoogste militaire autoriteiten in Polen orders hebben gegeven zich ingeval van oorlog te onthouden van de bombardeering van open Steden en dergelijke acties, die een direct ge- Het lustslot Belvédère in de buurt van Warschau.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8