3C<wt - h :w. HET SPORTGESPREK DAMRUBRIEK. Rubriek voor Vragen ■/■r m,v mr/ Een nieuw geluid bij Chelsea„Occupational training" Alec 3amies verschilt met Allison van meeningDe jubilea van H. F. C. en HaarlemHerinneringen uit lang vervlogen jaren De 8—4 aan den Schoterweg en de 50 aan de SpanjaardslaanNamen, die men niet vergeet. Chelsea is een club die haar aanhangers in den loop der jaren vele teleurstellingen heeft bezorgd en nog vorig seizoen scheelde het maar° een haar, of de blauw-witten waren gedegradeerd. Intusschen had de directie naar een anderen manager uitgezien, want Leslie Knighton bleek niet „the right man in the right place" te zijn. Dat was hij trouwens ook niet, toen hij in de jaren onmiddellijk na den oorlog, bij Arsenal de teugels in han den had, want de roodfoaadjes stonden toen elk seizoen op een der onderste plaatsen en zij ontsnapten telken male meer door geluk dan wijsheid aan de degradatie. Noch bij Bir mingham, noch bij Bournemouth heeft ma nager Knighton veel kunnen bereiken en men moet er zich eigenlijk over verwonderen, dat hij vrij lang dooi de Chelsea-directie gehandhaafd bleef. Deze zwaargewicht is de Engélschman John Cobb, die een Engelsche mijl ver auto heeft gereden met een nieuwe wereldrecordsnelheid van 593 KM. per uur. Thans heeft de Schot Birrell, eertijds mana ger van den Londenschen derde klasser Queen's Park Rangers zijn taak overgenomen en men mag van dezen beproefden voetbal- kerner goede resultaten verwachten. Birrell is begonnen met den trainer en zijn assis tenten door anderen te vervangen en als nieu wen oefenmeester werd Arthur Stollery aan- Deze heeft reeds direct de aandacht op zich gevestigd door de invoering van een nieuw systeem: de „occupational training". Hollery gaat namelijk van de stelling uit, dat het nutteloos is om een middenvoor de zelfde baltraning te geven als, bijvoorbeeld een linksbuiten. Daarom laat hij laatstge noemde met den bal tusschen de paaltjes doordribbelen, die dicht bij de zijlijn staan opgesteld, terwijl de speler er tevens op be dacht moet zijn om de „tegenstanders" die hem van rechts aanvallen, te ontwijken. De middenvoor moet zich daarentegen be kwamen om een aanval op zijn bezit van den bal van alle zijden af te slaan, met andere woorden, iedere speler wordt speciaal ge traind in de onderdeelen, die zijn positie op het veld meebrengt. Velen, ook in ons land, waar Chelsea altijd een zekere populairiteit heeft genoten, zul len met belangstelling de verrichtingen van de Stamford Bridge-club in het komende seizoen volgen. „Du choc des opinions jaillit la vérité" ofte wel zeer vrij vertaald: de waarheid omtrent tien vorm van een bepaalden speler ligt in het midden. Onlangs schreven we over de optimistische uitlatingen van manager George Allison ten aanzien van Arsenal's kansen in de League en we vermeldden, hoe Bryn Jones en andere voetballers in hoogdravende bewoordingen door Allison in verband met de noodige re clame waren geprezen. Alec James, die intusschen uit Polen is teruggekeerd is een geheel andere meening toegedaan, sinds hij den eersten ouderlingen oefenwedstrijd van de Reds heeft bijgewoond. Bastin, van wien men dit seizoen veel ver wachtte, moest reeds enkele minuten na het begon met een ernstige verwonding het veld verlaten, terwijl Bryn Jones, althans vol gens James, niet te vergelijken was met den reserve-ibinnenspeler Curtis, die zeker een klasse beter voetbal dan de Welshe interna tional vertoonde. Het ziet er dus naar uit, dat Arsenal, even als vorig jaar, genoeg moeilijkheden zal on dervinden bij de samenstelling van een suc cesvol elftal. H.P.C. en Haarlem gaan jubileeren en on willekeurig gaan de gedachten der ouderen terug naar de lang vervlogen jaren, toen de competitie-wedstrijden tusschen beide clubs de hoogtepunten van het seizoen vormden. Dagen van te voren waren de aanhangers van weerszijden vervuld van de komende plaatselijke ontmoeting en uren voordat de wedstrijd een aanvang nam, zochten de toe schouwers reeds een goed plaatsje rond het veld, dat bij het begin van de match rijen-dik omzoomd was met enthousiasten. Als de strijd aan den Schoteiwveg plaats vond, kon de locomotief van de stoomtram de volgeladen wagens nauwelijks trekken en op de daken der huizen aan den Oostkant van het terrein had meenigeen een hoogen uit kijkpost ingenomen. Het H. F. C.-elftal arri veerde dan in de traditioneele Jan Plezier en als de blauw-witten er in geslaagd waren om te winnen ging de terugtocht meestal gepaard met gezang van de inzittenden om de uitroe pen van de teleurgestelde Schotensche jeugd te overstemmen. In zulke gevallen moesten dikwijls de zeiltjes worden neergelaten, ten einde de spelers voor surprices in den vorm van overjarige sinaasappelen te bewaren. Op het terrein heerschte gezonde rivaliteit en hoogspanning. Wie onder de ouderen her innert zich niet de beroemde 84-overwin- ning van de Roodbroeken, die begonnen wa ren met een 30-voorsprong te nemen, die door H. F. C. werd ingeloopen. Maar van den aftrap na den gelijkmaker van Cees ten Cate af stormde Martien Houtkooper op het blauw witte doel af en binnen enkele seconden had Haarlem de leiding heroverd. H. F. C. nam later revanche met een klin kende 5O-zege aan de Spanjaardslaan, waar eenige jaren later, kort na het uitbreken van den oorlog, wederom een titanen strijd tusschen beide clubs plaats vond. Jur Haak, toegejuicht door de vele aanwezige Belgische vluchtelingen, scoorde een drietal buitengewoon fraaie doelpunten en Haarlem leek een gemakkelijke 3O-zege te zullen be halen, doch de thuisclub gaf zich niet gewon nen en dank zij Nico Bouvy werd het ten slotte nog 3—3. Men zal zich ook nog de match herinneren, boen Haarlem, bij gebrek aan een goeden doel- verdediger, een beroep op Jan van den Berg deed en deze veteraan er in toestemde het doel te bewaken. Dit inspireerde de Rood broeken tot grootsche daden en zij wonnen; tegen de algemeente verwachting in, met 3—1. Een van de meest sensationeele matches werd eenige jaren later, eveneens aan den Schoterweg gestreden. Haarlem stond ongesla gen boven aan de rangrlijst en nam na zes mi nuten door Brakel de leiding. Doch kort voor de pauze maakte Marius Sandberg gelijk en in de tweede helft zorgde dezelfde speler voor het winnende doelpunt, zoodat H. F. C. bij verrassing haar stadgenoote de eerste ne derlaag van het seizoen toebracht. De teams waren in die dagen aan elkaar ge waagd 'en de namen van vele Spelers dit dien tijd worden ook thans nog'dikwijls genoemd. Wie herinnert zich immers niet de gebroe ders Haak, de gebroeders Houtkooper, de ge broeders Francken, Patrick, Leslie Miller, Healy, Sim Veen, Karei Koster, de Wolff en Serné, Arnold Maas, Jan Bakker, Gerrit Bouw meester (de eeuwige bewaker van Mannus Francken), Van Eeck, de Sijpesteins, Steup, Jan Schippers, de Verwey's, de Clercq, Oei, de Bouvy's, Breda Kolff, Seignette, Cees ten Cate en Jan Laan? Er zal bij de komende feesten nog heel wat over hen worden gesproken. üd is g,e Duitscher Fritz Muller, die met 3863 punten een nieuw wereldrecord in den vijf- vffii0de en ar op dit plaatje door zijn opgetrokken beenen onvoordeeliger uitziet dan hij in werkelijkheid is. DE MOBILISATIE EN DE VOETBALSPOET. Weer een nood-competitie van den K. N. V. B.? HERINNERING AAN 1914. Naar aanleiding van de mobilisatie in ons land schrijft de „Sportkr." o.a. het volgende „Dat ook de sport in het algemeen en de voetbalsport in het bijzonder, in wel heel ster ke mate de gevolgen van de mobilisatie zal ondervinden, ligt voor de hand. Alle dienst plichtigen van 20 tot 35 jaar zijn opgeroe pen, talloo-ze voetballers bevinden zich onder hen; er is -geen club in ons land, die niet eenige soms zelfs verscheidene, spelers zal moeten missen. In de Zondag gehouden Bondsvergadering werd reeds de mogelijkheid geopperd, dat de competitie-wedstrijden zouden moeten wor den uitgesteld en dat eventueel een nood- competitie zou moeten worden georganiseerd. Tot dat laatste is echter thans nog niet be sloten. Officieel begint de competitie pas op 17 September. Wat er vóór dien tijd zou worden gespeeld, zou slechts geschieden terwille van lagere clubs, die aldus meer be langstelling voor haar wedstrijden zouden trekken dan later in het seizoen met concur rentie van de eerste-klassers. Slechts in het Zuiden met zijn grootere afdeelingen zou op 10 dezer al gespeeld worden. Met een besluit ben aanzien van de geheele competitie kan men echter best nog tot in den loop van de volgende week wachten. Bij het razend-snelle tempo, waarin de gebeurtenissen tegenwoordig plegen te verloopen, kan in zulk een korten tijd veel gebeuren. Het kan noodzakelijk blij ken, de mobilisatie te laten voortbestaan, het kan zijn dat er zooveel licht komt, dat nog een oplossing mogelijk blijkt, zij het met eenig uitstel, het kan ook zijn dat de politieke he mel intijds zal opklaren en het leven zijn ge wonen gang kan gaan. In den loop van de volgende week zal het besluit van het Bonds- bestuur wel tegemoet kunnen worden gezien. Ongetwijfeld is er een niet geringe moge lijkheid, dat er een noodcompetitie zal worden ingesteld, een competitie, in het kort, waar bij geen promotie en degradatie zal plaats hebben- en waarbij de clubs wel zooveel moge lijk overeenkomstig haar sterkte, doch even tueel nog meer dan nu volgens geografische ligging zullen worden ingedeeld. In groote trekken kan wellicht de reeds vastgestelde competitie worden gehandhaafd, met dien verstande echter, dat de klassen-indeeling in het volgende seizoen gesteld dat dit nor- maai zou kunnen zijn overeenkomstig de momenteele situatie is. Ten aanzien van de noodcompetitie en al wat daaraan vastzit, hebben wij een prach tig voorbeeld aan 1914. Toen brak 1 Augustus de wereldoorlog uit. Niemand dacht meer aan sport, doch reeds een maand latei- bewees de N. V. B. zijn vitaliteit door een se rie bepalingen, die het beoefenen van geor ganiseerd voetbal mogelijk maakten en boven dien een financieelen steun van het inmiddels ingestelde Steuncomité beoogden. In 1914 werd ingesteld een „N.V.B.-fonds" ten bate van het Steuncomité; ook een „Re glement voor de Noodcompetities 1914" zag het licht. Het Fonds zou worden gevormd door 25 pet. van de recettes der wedstrijden van de dooi den N. V. B. uitgeschreven noodcompetities, boeten, giften en gelden die door het bestuur van den N.V.B. of anderen voor dit Fonds zul len worden bestemd. Het Reglement voor de Noodcompetities vermeldt o.m.i De gewone competities met de indeeling in klassen en daaraan verbonden kampioens- en promotiewedstrijden vervallen, evenals de bekercompetitie. De klasse-indeeling, zooals die aan het einde van het seizoen 1913T4 was geworden, wordt hersteld bij wederinstelling van de gewone competities. Voorts wordt re kening gehouden met de mogelijkheid van indeeling van militaire elftallen. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van indeeling overeenkomstig spelkwaliteit en reisgelegen- heclen. Vereenigingen zouden mogen uitko men met spelers, die voor den aanvang van de noodcompetities voor andere vereenigingen waren uitgekomen. Uitkomen voor twee ver eenigingen in hetzelfde seizoen zou echter uit gesloten zijn. Aan de noodcompetitie zou ten slotte geen kampioenschap of promotie van welken aard verbonden zijn; nummer één van elke afdeeling zou een medaille ontvangen. Kort daarop reeds werd de indeeling bekend gemaakt en op 4 October kon met de afwer king van het programma een begin worden gemaakt. Bij die indeeling zien wij, dat de eerste klasse totaal ongewijzigd gebleven was zij heette alleen in elk district „Afdeeling A" en dat de tweede klassers en de re serve-eersteklassers bij elkaar waren inge deeld. Zoo vormden bijv. H.V.V. 2, Quick 2 en H.B.S. 2 één afdeeling met de Haagsche, Delftsche en Leidsche tweede-klassers. In de AmsterdamschHaarlemsche afdeeling was „Militair 1" ondergebracht. Deze noodcompetitie is, de omstandigheden in aanmerking genomen, een succes geweest, in zooverre, dat week in, week "uit de voet ballers aan hun geliefde sport hun hart kon den ophalen. Vele clubs waren wel ver zwakt, doordat zij niet over hun gemobili seerde spelers konden beschikken, maar het duurde in vele gevallen niet lang of daar werd wat op gevonden. Vele ouderen zouden nog le vendige herinneringen kunnen ophalen aan de wijze waarop men er in slaagde spelers bij tijds bij hun wedstrijden te krijgen, ook al lagen zij ver van hun woonplaats, ergens aan de grens. En al was er dan geen belang aan de wedstrijden verbonden, er werd tenmin ste gevoetbald en.de publieke belangstel ling heeft onder het bijzondere van den toe stand niet of nauwelijks geleden. Zóó was het in 1914. Hoe zal het, als het noodig is, in 1939 zijn? Dat kampioenschappen en promoties ook nu niet zouden doorgaan is te begrijpen. Soepele toepassing, zij het tijdelijk, van de over schrijvingsbepalingen eveneens. Een sterk ge wijzigde indeeling is niet zoo zeker, al zou men zich bijv. kunnen indenken dat in het Westen de eerste-klassers naar gelang van hun geo grafische ligging zullen worden ingedeeld. Veel zal in dezen afhangen van de treinverbin- gen. Die kunnen heel wat minder goed zijn, dan normaal het geval is en dan toch nog vóór de voetballers alleszins bevredigend zijh Het komt ons voor, dat evenmin als_ in het maatschappelijk leven, de omstandigheden tegenwoordig van dien aard zijn, dat al te sterk ingrijpen noodig is. Het voornaamste ge volg van het mobilisatiebesluit lijkt, wat de voetballerij betreft, vooralsnog de verzwak king van de elftallen. Mocht het er toch van komen, dan is de organisatie van' den tegen woordig zoo krachtigen K.N.V.B. goed en sterk genoeg om, eventueel in navolging van hetgeen in 1914 bepaald is, die maatregelen te nemen, welke voor een blijvende beoefening van de voetbalsport gedurende den mobili satietijd noodig zijn." onder leiding van B. Dukel. EEN LADDERWEDSTRIJD. Met den aanvang van het winterseizoen zal onze damrubriek weer eiken Zaterdag ver schijnen. Evenals vorige jaren hopen wij weer op de belangstelling van alle dammers in geheel Kennemerland. In de laatste rubriek in Mei j.l. hebben wij reeds aangekondigd, in September een ladder- wedstrijd in het oplossen van problemen te organiseeren. Wij geven de voorkeur voor dezen ladder wedstrijd problemen te plaatsen van proble- misten uit Kennemerland, zoodat wij met be langstelling uitzien, wat de problemisten van hun geestesproducten ons zullen toezenden. Wat den wedstrijd in het oplossen van pro blemen betreft het volgende: Wij plaatsen in elke rubriek twee problemen waarvoor aan ieder goed opgelost probleem één punt wordt toegekend. Na 5 rubrieken of 10 vx-aagstukken ontvangt de inzender, die 10 punten heeft veroverd, het fraaie damboek van den heer P. D. de Graaf ter waarde van f 1,50. Indien méér dan één oplosser 10 punten heeft behaald, zal er geloot worden. De winnaar valt af en begint onder aan de ladder. De andere oplossers gaan met behoud van punten gewoon door, tot dat de tweede 10 vraag stukken geplaatst zijn. Er wordt dan een boek werk verloot van de match Raichenbach Springer 1937. Dan begint de derde etappe van 10 vraagstuk ken, waarvoor het boekwerk van den Franschen meester, wijlen Isidore Weiss, beschikbaar is. Er zullen dus in het geheel 30 problemen wor den geplaatst Ten slotte zal als troostpx'ijs aan ieder en in zender-, die 30 punten heeft behaald en nog geen prijs heeft veroverd, een diagramboekje ter hand worden gesteld, zoodat iedere oplosser ver zekerd is van een prijs. Hieronder volgen de eei-ste twee vraagstukken van dezen wedstrijd. Het zijn twee miniaturen van onzen damvriend H. Laros, te IJmuiden. Zwart: 2. 4—31 46—41 op 16—21 31—48 en wint door 48—30, 3. 25—20 19—23 A. In de analyse werd door Springer opgemerkt dat 1923 thans remise lvield. Een fraai offer. 4. 29x18 41—36 5. 31—22 16—21 6. 38—32 36—47 7. 33—28 47x15. Stand na den 7en zet luidt: Wit: 1 dam op 22. 3 st. op 18, 28, 32. Zwai-t: 1 dam op 15 en 1 stuk op 21. Wit aan zet. Inderdaad kan hier 18—13 niet gespeeld worden wegens de zeer fraaie remise- door 15—24 13—9 24—2 en steeds 2—16. Maar nu spelen wij 8. 1812 1524 9. 127 242 10. 7—1 2—16 fl. 22—18 16—2 12. 28—23 2—16 3228 en wint door overmacht. Het offer 1923 vinden wij dus om twee redenen zwak. Naast de reeds aangegeven ana lyse, is inplaats van 't offer 1923 veel sterker; 41—36 dwingt tot 31—37 36—18 37x10 18x40. Volgens de heer Noome is dit spel gewonnen, doch o.i. lijkt de winst vei-re van gemakkelijk. Maar zooals reeds is aangegeven: over dat eind spel is het laatste woord nog niet gesproken. Oplossingen aan den damredacteur B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden Oost. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit bladmet duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Hoeveel kostgeld moet in haar va- cantie een dagmeisje hebben, dat in haar dienst koffietafel en middagmaal gebruikt? 2. Moet zij als zij ziek thuis is, ook datzelfde kostgeld hebben? Hoe lang moeten dan loon en kostgeld betaald worden? 3. En als zij thuis is wegens ziekte harer moe der? Loon en kostgeld tot zij weer in haar dienst terugkeert? ANTWOORD: 1. 0.60 per dag. 2. Neen, clan behoeft alleen het loon geduren de den betrekkelijk korten tijd doorbetaald te worden. 3. Dan behoeft ook het loon niet betaald te worden. VRAAG: Een kostganger gaat 10 dagen met vacantie. Moet hij nu vol kostgeld betalen of oen gedeelte? (Er is niets vooruit afgesproken. Wat is de regel?) ANTWOORD: Een deel, te weten het totale bedrag verminderd met het bedrag dat anders voor voedsel voor hem zou zijn uitgegeven. VRAAG: Een werkster heeft een vast werk huis (twee halve dagen per week). Mevrouw gaat met vacantie. Moet mevrouw het loon door betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Heeft een dagmeisje voor halve dagen, dat 4 weken In betrekking Is en nu va cantie krijgt, recht op haar loon? 2. En ook op kostvergoedlng? (Zij krijgt een broodmaaltijdkoffiedrinken ANTWOORD; 1. Ja. 2. Ja. Vacantie geven was echter niet verplicht. VRAAG: Ik ga drie dagen In de week uit wer ken bij verschillende families. Nu ben ik een week ziek geweest. 1. Heb ik recht op uitbetaling? 2. Tot wien moet ik mij als ik. het niet krijg, wenden ANTWOORD: 1. Ja. 2. Tot het "bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39, Haarlem, Dinsdagavond om 7.30 uur. TAFELTENNIS HAARL. TAFELTENNISCLUB. De Haarlemsche Tafeltennis Club houdt, on danks de mobilisatie ook in het seizoen 1939 1940, evenals vorige jai-en haar trainingsavond in het voormalig Zander-Instituut aan cle Bad- huissta-aat, op Maandagavond van 7.3010.30 uur. TOT ONS GENOEGEN. De HaaiTemsche Tafeltennisvereeniging „T. O. G." zal a.s. Dinsdag 5 September weer een begin maken met haar clubavonden, voorloopig eiken Dinsdagavond van 7 tot 11 uur in het gebouw „Olympia", Kinderhuissingel 6, zaal 13. VAN DE WEEK Wit: Zwart 4 st.: 9, 10, 14, 28. Wit: 4 st. op 23, 24, 32, 41. Wit speelt en wint. No. twee. Zwart: Wit: Zwart: 3, 8, 13, 19, 24, 25, 26. Wit: 28, 31, 32, 33, 34, 35, 47. Wit speelt en wint. HET CHARLOIS—PERNIS EINDSPEL. De Nederlandsche dam-pers houdt zich sinds April 1.1. bezig met het inmiddels beroemd ge worden CharloisPernis eindspel. In de afgeloopen damcompetitie werd een partij van den wedstrijd CharloisPernis afd. Rotterdam, wegens het late uur afgebroken en aan ai-britage onderworpen. Het toeval wilde, dat de beslissing van dezen afgebroken stand den uitslag van den wedsti-ijd, en daarmee tevens het clubkampioenschap le klasse inhield daarbij ten slotte nog een eindstand, die ondub belzinnig de moeilijkheden van het damspel demonstreert. De betreffende stand immers was zóó rijk aan varianten, dat wij durven voorspellen, dat wel nooit een geheel zuivere beslissing zal worden verkregen. De arbitrage-commissie Schaaf, D. Haas en Spi-inger, besliste remise, waarna eindspelken ners zooals Mertens, Noomen, Dukel, Moser het eindspel gewonnen vei-klaarden. Maar de ware kampioen van de afdeeling Rotterdam is nu nog niet bekend. In onze kwaliteit als eindspelredacteur van „Het Damspel" hebben wij een winst-analyse gegeven. Hierop is de arbitrage-commissie teruggeko men door zéér uitgebreid de remise aan te geven. Indei-daad is door de heeren Schaaf, De Haas en Springer buitengewoon knap werk geleverd met hun analyses, al zijn deze evenals onze winst variant, niet zuiver om als correct te worden genoteerd. Met den heer Noome zijn wij er in geslaagd een remise-variant van de ai-bitrage-commissie te weerleggen. Wij geven hieronder den stand en de analyse. Zwart: Wit: Zwart 2 st.: 16, 19, 1 dam op 37. Wit 4 st.: 25, 29, 33, 38, 1 dam op 36. 1. 36—4 Reeds is uitgemaakt, dat de eerste zet van Wit de sterkste is en de eerste zet van Zwart 3746 gedwongen is. De heerJ. D. Bijleveld over de kinderjaren van „Haarlem". Indien er iemand met kennis van zaken over het wel en wee, den groei en de op komst van de voetbalclub Haarlem kan ver tellen en zijn herinneringen met bewijzen kan staven, dan is dat wel de heer J. D. Bijleveld oud-bestuurslid en oud-speler, die van de prille jeugd der vereeniging af, de rood blauwe kleuren is trouw gebleven en die in den loop der jaren een archief heeft opge bouwd, dat zijn weerga in ons land nauwe lijks zal vinden. Wie slechts een gedeelte van dit prachtige archief heeft bestudeerd, behoeft den eige naar waarlijk niet de vraag te stellen: „Wat doet ge in uw vrijen tijd?", want deze buiten gewoon interessante verzameling geeft daarop het antwoord, dat, indien zij den sportlef- hebbers op een tentoonstelling onder de oogen zou worden gebracht, velen uren lang zou kunnen boeien Een van de zeldzaamste stukken uit deze collectie is wel de affiche van den eersten competitie-wedstrijd, door Haarlem gespeeld op 21 November 1897 tegen Rapiditas uit Rot terdam en door de bezoekers met 21 ge wonnen. Jan van den Berg zorgde voor het tegenpunt, het eerste van een lange reeks, die deze speler op zijn naam zou brengen. Gespeeld werd op een terrein aan den Scho tel' Straatweg, naast het buitengoed „Het Klooster", gelegen, waarop nu de kazerne van den Motordienst staat en destijds voorbij de laatste huizen der stad, want waar thans Haarlem-Noord zich uitstrekt, was toen wei land. Genoemd buitengoed stond op de split sing van de huidige Cronjéstraat en den Schoterweg en behalve „Haarlem" had ook de derde-klasser „Unitas", reeds lang ter ziele, daar haar speelveld. In 1907 kochten Jan van den Berg, M. A. de Koek en J. D. Bijleveld (toen penning meester) het tegenwoordige Haarlem-terrein voor67 ct. per M2. De lezer zal begrijpen, dat het in het korte bestek van dit sportgesprek ondoenlijk is, een volledig relaas te geven van de vele gebeur tenissen, die zich in de geschiedenis van Haarlem hebben voorgedaan; indien we het archief en de herinneringen van den heer Bijleveld op den voet wilden volgen, zouden we -een geheele krant moeten vol schrijven. Daarom doen we hier en daar een greep in de feiten, die de „historicus" ons vertelde. „Ik ben tien jaar aanvoerder van Haarlem II geweest, van 19031913 en ontving daar voor de gouden medaille. Ons kampioens- elftal (reserve qerste klasse) bestond uit: F. Veen, E. Jacobi, W. F. van der Lee, R. Sernée, B. Lijnkamp, P. Leslie Miller, W. Moggen- storm, J. Verwey, J. D. Bijleveld, J. Haak en N. Blankevoort. Onze club beleefde een gloriedag in 1910, toen in Nijmegen tegen Quick, den Oostelij ken kampioen, een vriendschappelijke wed strijd werd gespeeld. Bij de rust was de stand 20 voor de thuisclub, docb de eerste negen minuten na de hervatting leverden ons vier goals op, de eerste door Jan Bakker en de volgende drie door mij gescoord. Dat was een fraai succes door de lichtste voorhoede, die Haarlem ooit in het veld heeft gebracht en die als volgt was samengesteld: Patrick Leslie Miller, Jur Haak, Bijleveld, Hhomas Leslie Miller en Jan Bakker.Volledig- heidshalve zij vermeld, dat Quick den eind stand toch op 4—4 wist te brengen. In 1911 sloeg Haarlem II in Deventer Go- ahead voor den beker met 60 in vliegend stormweer. De laatste jaren vóór den oorlog (1911'13) waren voor Haarlem zeer gunstig. De club veroverde den HcJclertbeker en den Zilveren Bal (met 21 op H.F.C.); de volgende spelers bereikten deze fraaie resultaten: Van Eek, Koster, Wilhelm, De Wolff, Bouwmeester, Smit VII, Healy, Bakker, M. Houtkooper, S. Veen. Jur Haak en Oostenbroek. Uit det in 1896 opgerichte vereeniging „Oranje" sinds lang verdwenen zijn des tijds vele leden tot Haarlem toegetreden. Een vergelijking tusschen voetbal van vroe ger en nu? Het spel, zooals het thans gespeeld wordt, kan mij niet meer bekoren. Vroeger speelde iedereen, hoog of laag, voetbal om het spel. Tegenwoordig zit er te veel geld achter de sport en m.i. zou het alleen goed te regelen zijn, wanneer het beroepsspel in gematigden vorm zou kunnen worden inge voerd. Ik ben overtuigd, dat de goede spelers van 25 jaar geleden thans niet meer in het stuk voor zouden komen, want het spel is te forsch en te ruw geworden.omdat er te veel van de resultaten afhangt. Vroeger was men ami caler en behulpzamer en toch was er felle en spannende strijd, doch na afloop was men de rivaliteit vergeten.Tegenwoordig hebben vele spelers voldoende kennis van het spel, wat tot uiting komt in wedstrijden, waar niets van afhangt dichtwedstrijden). De competitie en de niets ontziende strijd om de punten schaden het voetbal als kijkspel".

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9