BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES Aan allen! Deze week ontvangen jullie geen briefje vooraf. Best TEKENAARSTERTJE. Prettig dat je op school naar een hogere klas verplaatst bent. Je rapport vertoont echter enige zwakke cijfers. Een 4 voor rekenen en een 5 voor taal. Je schrijft „ik kan haast niet medekomen". „Ik kan haast niet", moet je veranderen „ik wil en ik zal medekomen". Natuurlijk moet je dan alles op alles zetten, steeds opletten, thuis werken, enz. Als je het, ernstig opneemt zal het je heus wel lukken, 'k Wens je veel succes en vertrouw er op dat je volgende rapportcijfers voor rekenen en taal beter zullen zijn. Dag Tekenaarslertje. Best KRULLEKOPJE. Zitten er slechts 13 kinderen in je klas? Wat een handje vol. Heb je nu alweer vacantie en wel tot Maandag? Je bent nog niet goed aan het werk of het is alweer stop. Ja, je kunt nu weer flink met je handwerk ver der. De zijde (paars) heb ik l.L Woensdag ont vangen. Dag Krullekopje. Best ZANGERESJE. Het door je gewerkte kleedje heb ik ontvangen. Je hebt het keurig ge werkt, doch de zoom laat veel te wensen over Die zal ik losmaken en opnieuw rijgen en naaien. Zal je het kleedje, dat je nu weer onder handen hebt, vooral keurig afwerken en de zoom heel fijn met de hand zomen. Is het werk slordig dan moet het weer overgedaan worden en dat is minder aangenaam. Dag Zangeresje. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Ook mijn vacantie is naar wens verlopen alleen, het was erg vlug om. Prettig dat je thans in het bezit van je zwemdiploma bent. Het extra trainen is nu niet meer nodig. Geregeld zwemmen wel nodig. Dat je verleden week vergeten hebt mij te schrijven, heb ik opgemerkt. Nu mij maar niet meer vergeten, doch trouw schrijven. Dag Bood- schapstertje. Best BIJDEHANDJE. Een beetje minder somber meisje. We zitten niet zo plotseling in de winter al korten de dagen zichtbaar. Het weer is op heden (Woensdag) nog prachtig. Aan de vorstperiode, als ze al niet geheel weg blijft, gaan nog wel enkele maandjes vooraf. Bovendien, ieder jaargetijde heeft haai- bekoorlijkheden. Dag Bijdehandje. Lief BRUINOOGJE. Leuk dat je zusje ge kiekt is. Bij gelegenheid breng jé de foto maar eens mede op de club. 'k Zal haar gaarne eens zien. Is je zus nu al weer acht maanden oud? Wat gaat alles toch vlug. Wat bezit je weer een gezellige kïnderpostdoos met snoezige plaatjes op de blaadjes. Dag Bruinoogje. Best ZONDAGSKIND. Je wilt zeker je ouders m'n groeten wel terug doen. Jammer dat je de logéerpartij te den Haag voortijdig moest onderbreken. Maar je bent de enige niet. Vele mensen en kinderen zijn vroeger dan oorspron- kelijk de bedoeling was, naar huis teruggekeerd. Je zus heeft het werk voor de bazar keurig ge welkt. Ik dank er haar hartelijk voor. Je zorgt ook wel dat je eigen werk keurig wordt, 'k Ben niet anders dan goed werk van je gewoon. Dag Zondagskind. Lief ZONNESTRAALTJE. Wat prettig dat je alleen mag buiten spelen. Maar waar is je kleine zus, speelt zij niet met je buiten? Ja in Velser- beek is het prettig wanneer het weer is zoals de laatste dagen. Geniet nog maar volop van iedere mooie dag. Dag Zonnesti-aaltje. Lief ROTTERDAMMERTJE. Je hebt thans beesten genoeg in huis zeg. Twee hondjes en een poes. Moet je ook zelf voor het drietal zorgen en ze van voedsel en di'inken voorzien? Als je a.s. Dinsdag met je werk niet verder kunt, dan mag je om kwart voor vijf even bij me komen. Dag Rotterdammertje. Best RAMENLAPSTERTJE. Heb je het poppejurlcje genaaid, gebreid of gehaakt? Ja, de feestelijkheden gingen Donderdag 31 Augustus niet door. Zelfs de meeste scholen hadden geen vrij af. Het had ook geen zin vrij te geven, wan neer er totaal niets te doen is. Juist in deze da gen kunnen de kinderen het best zoveel moge lijk geregeld naar school gaan. Heb je nog werk voor de bazar thuis? Dag Ramenlapstertje. WIE SCHREEF 'T MOOIST? door W. B.Z. Ze gingen op dezelfde school En zaten naast elkaar. Ze deden beiden goed haar best Die kleine Stien en Saar. Ze schreven nu hetzelfde woord, Wie of 't het mooiste deed. Stien schreef een punt er achteraan, Maar Saar was al gereed. „Jij schrijft niet netjes op de lijn" Zei Saar toen tegen Stien. Laat Moes een cijfer geven nu, Misschien krijg ik een tien. Moes vond het ook van Saar het mooist Maar zei toen tot besluit: Haal nu een stoffer en een doek En veeg de aapjes uit. TOT WEERZIENS! door W. B.Z. Dag blauwe zee! Dag blonde duinen: 't Is met vacantiepret gedaan. Want straks gaat weer de schooldeur open, Dus ik moet nu naar huis toe gaan. Dag blauwe zee! Dag vissersschuiten! Wat had ik hier toch veel plezier! O! als het mocht, 'k wil het best zeggen, Dan bleef ik nog veel langer hier. Dag blauwe zee! Dag alle mensen! Wat waren jullie lief en goed. Ik roep aan allen maar: tot weerziens! Het spijt mij, dat ik scheiden moet Lief ELFENKONINGINNETJE. Je cent heb ik gevonden en die krijg je op de club weer te rug. Je behoeft geen geld bij je briefjes in te sluiten. Prettig dat je weer verhoogd bent en nog nimmer bent blijven zitten. Nu maar goed je best blijven doen, zodat je de gehele school zon der zitten blijven af loopt. Dat het zusje van je vriendinnetje mij verleden week geschreven heeft, is mij niet bekend. Dag Elfenkoningin netje. Beste BENJAMIN. Jouw school gaan is ook spoedig weer onderbroken zeg. Als je ook zo erg hard van stapel loopt, moest het lijntje eens breken zeg en daarom kan je het beter een beetje kalmer aan doen? Plaag ik weer? Ja, dat kan ik niet best laten. Dag Benjamin. Beste ANEMOON. Ja je kunt met je hand werk weer verder. L.l. Donderdag heb je er ze ker wel extra aan gewerkt? Je was vrij van school, er waren geen feestelijkheden en was er dus gelegenheid het werk voor de bazar aan te pakken. Dinsdag mag je, als je dan niet verder kunt om 4.45 even bij me komen. Dag Anemoon. Beste NELLIE. Je hebt je schuilnaam niet op je bi-iefje vermeld. Wil je vooiiaan onderte kenen met je naam en schuilnaam? Zou je graag nog langer vacantie willen hebben? 'lc Geloof dat een maand ruim voldoende is en je tevreden kunt zijn. Er is een tijd van rusten maar ook een van arbeiden. Kom je a.s. Dinsdag om 4.45 even bij me? Mocht ik wat later thuis zijn, door onvoorziene omstandigheden is zulks altijd mo gelijk, dan moet je maar even wachten. Dag Nellie. Lief GOUD MUILTJE. Je bent reeds enige dagen op de U. L. O. en hebt het werk pretti: gevonden. De sommen waren inderdaad eenvou dig, zij zullen langzamerhand wel moeilijker worden. Wat je Frans en Duits betreft moet je direct maar goed je woordjes leren, zodat je geen achterstand krijgt. Alle nieuwe vakken tevens flink aanpakken van achter komen is dan geen sprake. Dag Goudmuiltje. DE BAZARWERKJES. De meisjes, die a.s. Dinsdag met het^^êrk voor de bazar niet verder kunnen, mogen des middags om 4.45 even aan mijn huis komen. Ik zal ze dan helpen. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. DAT VIEL TEGEN! De beroemde violist Lolly was zo ijdel, dat hij meende, door zijn kunst boven alle wetten van mode en goede manieren verheven te zijn. Eens werd hij aan het hof van Lodewijk XIV ontvangen. De koning bekeek hem nauwkeurig van het hoofd tot de voeten en zei toen „Zo, dus u bent die violist, die met zijn viool alles doen kan wat hij wil". Zeker, Sire, dat is bekend", zei Lolly trots en hij hief zijn viool aan de kin. „Zo? Nu, maak dan eerst maar eens met uw viool dat gat in uw linkerrok dicht en uw kraag schoon," lachte de zonnekoning, terwijl hij hem zijn afscheid gaf. EEN SLIMMERD „Ik geef nooit handtekeningen," verklaarde de bekende filmartist aan een vriend. „Nooit? Onder geen enkele omstandigheid?" „Neen. Soms is 't weigeren erg moeilijk. Maar ik weiger altijd op een beleefde manier, weet je. Gisteren kreeg ik nog een brief van een dame van het platteland. Ze vroeg me om mijn hand tekening en sloot een postzegel voor antwoord in. „Nu, en? Je weigerde natuurlijk." LETTERRAADSEL Vul in nevensgaand vierkant in de 36 hokjes de volgende letters in: Ia b b d d 1 1 m m m m n n n n n P r r t t En wel zo dat je op de eerste horizontale regel leest: een stad op java. Op de twede regel wollige dekenstof. Op de derde regel een blaas instrument uit oude tijd. Op de vierde regel: sol- datenkost. Op de vijfde regel: een ander woord voor nieuwerwets. Op de zesde regel: een stad in Estland. Verticaal lees je op a de naam van een Duit- sen componist. Op b de naam van een Fransen componist. W. B.—Z. „Spreekt vanzelf. Maar aangezien ze een postzegel insloot,moest ik toch een lettertje terug schrijven. Ik schreef dus mijn vereerster, dat ik nooit handtekeningen gaf en dus voor haar geen uitzondering kon maken. Netjes ondertekend meteen op de bus. „Ja, dat weigeren geeft nog 't meeste last. Maar men moet consequent zijn," besloot hij. GENERAAL EN TONEELSPELER De grote Engelse toneelspeler David Garrick raakte eens in een gezelschap in gesprek met ge- nenraal Clerk, die algemeen „generaal plumpud ding" werd genoemd. De generaal hield een lang betoog, waarin hij beweerde, dat de bewondering van de Engelsen voor Shakespeare „grote onzin" was. Geen ver standig mens kon in ernst dezen dichter mooi vinden. Garrick, een enthousiast Shalcespeare- vereerder, trachtte zich een hele tijd te beheer sen. Tenslotte echter werd het hem te bar. Hij stond op, greep Clerks hand en zei: „Ik beloof hierbij plechtig, mijnheer de generaal, dat ik nooit in m'n leven de brutaliteit zal hebben over militaire zaken te spreken. Want spreken over dingen, waar men géén verstand van heeft, is de grootste fout, die een mens begaan kan." ZOMERVREUGDE Groen is de wei En blauw is de lucht Zacht zoemt een bij In dartele vlucht. Diep is het dal Hoog zijn de bomen Een waterval Hoor je daar stromen. Paars is de hei In volle pracht Ja, hoeveel schoons Heeft de zomer gebracht. Door ELLY MOOY, oud 13 jaar. DE TOL EN DE ZON Iets over oude sprookjes uit Indië en hun betekenis Vind je 't niet merkwaardig, dat er ieder jaar een bepaalde toltijd is? In Maart en in October zie je opeens alle jongens en meisjes met tollen op straat verschijnen, terwijl er tevoren nog nie mand aan dacht! En 't gekke van de zaak is, dat niemand heeft gezegd: „laten we nu eens gaan tollen" en dat je eigenlijk nooit kunt nagaan, wie er het eerst mee begonnen is! De tollen zijn er opeens eti een paar weken later zijn ze plotseling weer ver dwenen! Misschien hebben we deze tolneiging. die plot seling opkomt en even snel weer verdwijnt, we'l geëerfd van onze voorouders, de Germanen, die evenals de meeste natuurvolken, het tollen, niet als een spelletje, maar als een plechtige hande ling beschouwden. Alle natuurvolken we noemen ze weieens „wilde" volken, maar dat is eigenlijk niet juist brengen de tol in verband met de zon. Eeuwen geleden was het tollen in Europa een winterver maak bij uitnemendheid. De boeren niet al leen kinderen, maar vooi'al volwassenen deden het op de hard bevroren grond. In Enge land bezaten vroeger vele dorpen een reuzetol. die door de mensen al slaande werd voortgedre ven. Waarom? zul je vragen? Wel, ze geloofden vast en zeker, dat ze door het tollen de zon steun den in haar werk om de koude te verdrijven. Nog veel duidelijker wordt het verband tussen de tol en de zon als we eens een kijkje nemen in ons Indië. Hier wordt heel veel met tollen gespeeld en die spelen zijn anders dan bij ons. Er doen b.v. een vijftal jongens aan het tol- spel mee. Dan worden op de grond twee stre pen getrokken, die elkaar rechthoekig snijden. Nu zetten de spelers hun tol op, waarbij ze hem zo dicht mogelijk naar het snijpunt der beide lijnen werpen. De tol, die het dichtst bij dit punt blijft draaien, is „levend", de anderen zijn „dood" tenminste zo wordt het genoemd bij de Javanen. De Maleiers noemen de „levende" tol „vorst" en de andere „ondei'danen". Nu wordt er een cirkel op de grond getrokken; hier en daar maakt men ook wel een vierkant. In deze cirkel of dit vierkant worden alle „on derdanen" gelegd. De eigenaar van de „vorst" gooit nu zijn tol temidden van de andere tollen, zodat er één of twee buiten de cirkel worden ge stoten. Deze worden daardoor „levend". Degeen, die geworpen heeft, moet zorgen, dat zijn tol blijft draaien, nadat hij de .andere uit de kring gestoten heeft.. Doet hij dit niet, dan is hij „dood' en moet hij zijn tol ook in de kring leggen. Te vens moet hij zorgen, dat zijn tol niet in, maar buiten de cirkel blijft draaien. Hij mag in zo'ri* geval vlug het koord om de tol heenslaan en hem daarmee buiten de kring trekken. En nu de diepere betekenis van dit tolspel: De inlanders beschouwen zon, maan en sterren als tollen, die aan het uitspansel draaien. De zon is de voornaamste levenwekker, maan en sterren geven kracht aan de gewassen. En nu is dit tol spel niets anders dan een voorstelling van wat er aan de hemel gebeurt. De cirkel of het vier kant stelt het heelal voor. Als de tollen zijn op gezet, is die welke 't dichtst bij het middelpunt (zenith) draait, de zon. Deze slaat de andere tollen uit de cirkel. Dat is een voorstelling van de afwisseling van dag en nacht. Bij zonsopgang liggen de sterren dood, maar bij haar ondergang worden ze weer levend, schitteren ze weer aan de hemel. Nu denken de natuurmensen, dat zij door een voorstelling met tollen te geven, de geheimzinni ge invloed van de hemellichamen op het gewas ten goede kunnen beinvloeden, zodat zon, maan en sterren extra hun best zullen doen om de rijst flink te laten groeien. De Posoërs gaan zelfs heel ver in hun vereen zelviging van zon en tol. Stel je eens voor: wan neer wilde varkens een gat maken in de omhei ning van een akker en de aanplant beschadigen, dan snijden ze een tol en trekken daarom met verf gele en met kalk witte strepen. Nu hebben ze een zon met stralen! Die tol wordt opgehangen bij de plek, waar de varkens zijn doorgebroken. Als ze nu in de volgende nacht hun pogingen willen herhalen, en weer bij die plek komen, zul len ze denkeh dat het dag is, want ze zien de zon! Dan zullen ze zich gauw in de wildernis te rugtrekken, want 't zijn lichtschuwe dieren. In vele oude verhalen van Javanen en Ma leiers wordt'de zon als een tollende jongen voor gesteld. Luister maar naar dit bekend sprookje: Een koning trouwde met een koningin. Na een poosje ging de koning op reis naar een ver land. Niet lang na zijn vertrek kwam een boze vrouw bij de koningin. Ze kreeg haar geheel in haar macht, stak haar de ogen uit, stroopte de huid van haar gelaat af en plakte die op haar eigen gezicht, zodat ze volkomen op de echte koningin leek. )eze verbleef in het bos en leidde, een armoedig bestaan. Als de vogels haar niet nu en dan wat voedsel hadden gebracht, zou ze zeker gestorven zijn. Toen de koning van zijn reis teruggekeerd was, deed de valse koningin of zij de echte was. Maai de echte koningin kreeg intussen een zoon, en toen deze groot geworden was, hoorde hij van zijn moeder wat er gebeurd was. Nu z0Chta jongen de ogen zijner moeder op; hij vond ze plaatste ze in de kassen, zodat ze weer kon zi® Ook haar gelaat was weer aangegroeid, zodat» weer even mooi was als te voren. 1 De jongen had een gouden tol van zijn groot vader geërfd. Daarmee ging hij naar de woon plaats van zijn vader, den koning. Hij daa=d* ieder uit om met hem te tollen en hij versta alen. De jongen vertelde toen, dat hij 's koning zoon was. De valse koningin wordt ontmaskerd en weggejaagd en de echte koningin wordt in ö5 hersteld. We begrijpen de hele geschiedenis, als we be. denken, dat met den koning de hemel (het ui', spansel) bedoeld woi'dt. De beide koningin^ stellen de maan voor: de echte is de wassend* de valse de afnemende maan. De zon wordt voor? gesteld als de zoon van hemel en maan, die mei zijn tol de onderdanen van zijn vader, de sterren verslaat, omdat hij bij zijn verschijnen hun licht doet verbleken. MILLIOEN EN BILLIOEN Wat is eigenlijk een billioen? Als je je.vws op school goed geleerd hebt, zeg je natuurlijk onmiddellijk: millioen maal millioen. Maar na. tuurlijk kun je je geen flauwe voorstelling ervan maken, hoeveel dit wel is! De waarde van e® billioen gulden, wie zal zich die kunnen voor stellen? Bedenk eerst maar eens, dat er zoveel guldens op de hele wereld niet eens bestaan! En verder, dat een billioen bestaat uit duizend mil liard en dat ieder milliard weer bestaat uit dui zend millioen en dat reeds een milliard, zelfs ia biljetten van duizend gulden, haast niet uit te tellen is. Hiei-voor heeft men meer dan 24 dagen nodig, als men gemiddeld 12 uren per dag telt. Wil men op dezelfde manier een billioen uit. tellen, dan heeft men hiervoor 70 jaar nodig, Nog duidelijker wordt je de ontzaglijke grootte van een billioen als ik je vertel, dat een millioen se- conden in minder dan 12 dagen vooi-bij zijn, Rn billioen seconden duren langer dan 131.000 jaren! Beroep en baard. Er is een tijd geweest dat de ovei-heid voorschreef hoe iemand zijn baard moest laten groeien. Zoo moesten solda ten en edelen hun baai-d laten groeien in vorm van een spade of e endolk, rechters moes ten hun baard van onder gelijk afgeknipt heb ben. Een eigenaardig oud gebruik. In de Noord- hollandse dorpen Lutjebroek, Grootebroek en Bovenkarspel bestaat de gewoonte voor de wo ning van een overleden Katholiek een zwart kruis te plaatsen dat tot na de begrafenis blijit staan. Een eiland met enkel vrouwen. Dat is het eilandje Ploussac, gelegen voor den Loiremond. Hier wonen 79 vrouwen; de mannen zijn óf ge storven óf de wijde wereld ingetrokken. Aan 't hoofd van 't bestuur staat natuurlijk ook een vrouw n.l. madame Jannik Kermor. ERKWAARDIG genoeg wonen in geen I Ife land zoveel Zigeuners en Lilliputters IW II als in Hongarije. Terwijl van deze laatste mensjes in bijna alle landen er maar 1 op de 80.000 voorkomt, vindt men in Hongarije er 1 op de 20.000. Ook zij hebbeneven- als de Zigeuners hun koning, al is het dan een ongekroonde. Het is de 28-jarige Julius Gont. Hij is de zoon van Steve Gont, indertijd een zeer bekend Lilliputter-artist in het eertijds beroem de circus van Barnum en Bailey. Julius Gont, die de formidabele lengte heeft van 78 c.rn., studeerde aanvankelijk in de economie; later gaf hij deze studie op en thans is hij fabrikant van allerlei artikelen voor de Lilliputters zoals onder- en bo- venkleren, rokken, schoenen en meubelen. Deze ongekroonde koning wil nu dezer dagen in Boe dapest een wereldcongres houden. Ter voorbe reiding van dit congres zijn al een aantal dwer gen te Boedapest saamgekomen, om te overleggen wat er op dit congres behandeld zal worden. Gont rekent dat op dit congres 56000 Lilliputters ver tegenwoordigd zullen zijn. Hij zelf is voornemens het volgende plan te ontvouwen. Met medewer king van de Hongaarse regeering hoopt hij een gebied te kunnen reserveeren enkel voor zijn Lilliputters. Dit gebied moet dan ook uitslui tend bestuurd worden door Lilliputters. Hij hoopt hier zijn mededwergen te gewennen aan geregelde arbeid, vooral landarbeid als zijnde het meest geschikt voor lichamelijke ontwikke ling. Waarom hij dit wil? Omdat hij het verne derend vindt voor zijn soortgenoten om als kijk spul te moeten dienen om aan de kost te komen. Hij wil dus een eind maken aan het zwerversle ven van deze mensen en ze gewennen aan vaste woonplaatsen en geregelde productieye arbeid. Mochten niet alle Lilliputters in die nieuwe staat aan 't werk kunnen komen hij denkt dus ook al aan het werkloozen vraagstuk dan wil hij zijn nieuwe staat tegen be taling van een kleine entrée voor Biet- Lilliputters ter bezichtiging stellen om met deze entreegelden de werklozen te kunnen on dersteunen. 't Is te hopen dat de Hongaarse re gering wil meewerken om zijn doel te bereiken. Een ander voorstel dat ter tafel zal gebracht wor den is om bij de betrokken besturen er op aan te dringen, dat dwergen in 't vervolg in trams, treinen, scliouwburgen en bioscopen evenals kin deren maar half geld hoeven te betalen. Zij ne men immers ook geen groter plaats in dan kin deren. De kleinste van deze dwergen is ongfi- twijfeld Paul del Rio, die in 1920 te Madrid ge boren werd. Hij is dus 19 jaar en weegt ruim J pond en is maar 48'/? c.m. lang. 't Merkwaa--# ste is, dat hij uit een gezin komt waarvan vader en moeder en 12 broers en zusters allen een nor male lengte hebben. Alleen Paul en nog 2 zustors bleven onder de maat. Hij heeft een zuster Tri nidad van 34 jaar die ruim 83 c.m. lang is en een zuster Dolores van 20 jaar, die 55 c.m. lang Paul heeft gespeeld in een film in Hollywood.en naar men zegt is hij nu op de Wereldtentoonstel ling te New-York te zien als de kleinste man der wereld. Als de heer Julius Gont hem dus me naar Hongarije gehaald heeft om hem aan vaste arbeid te wennen, kun je hem daar nog zien. W. B-Z-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 4