lcudje'$> fegg van 'h itedwoc. IJ M U I D E N VELSEN ^3$ BEVERWIJK Correspondentie aaat mUualten De „Werk en Vreugd No. 1" op stapel. Vermoedelijk in November gereed. De „Werk en Vreugd No. 1". Het is eenigen tijd geleden, dat wij mel ding maakten van het feit, dat bij de Scheeps werf „Voorwaarts" te Westgraftdijk de kiel was gelegd van den aldaar door de Neder- landsehe Visscherij Gemeenschap bestelden motorkotter „Werk en Vreugd no. 1". Vroeger hebben wij reeds het een en ander omtrent het doel van deze instelling medegedeeld, als ook omtrent den te bouwen kotter. De kotter wordt grooter dan de bestaande typen en mag als een belangrijke aanwinst voor de Neder- landsche visschersvloot worden beschouwd en is tevens van groot belang voor den visch- handel, vooral nu van de trawlervloot binnen niet al te langen tijd hoogstens een 50-tal trawlers over is, waarvan een redelijke exploi tatie verwacht kan worden. De foto bewijst, dat de bouw van de „Werk en Vreugd no 1" snel vordert, tevens dat het een flink schip belooft te zullen worden. Men verwacht, dat de kotter in November gereed zal zijn, tenminste als er normaal doorgewerkt kan worden. Dc heer S. v. <1. Werf met pensioen Zooals wij reeds hebben bericht, heeft de heer S. v. d. Werf, hoofd der openbare lagere school D met ingang van l December a.s. eer vol ontslag aangevraagd. Met het heengaan van den heer v. d. Werf verliest het openbaar onderwijs een school hoofd, die reeds ruim dertig jaar voor de klas heeft gestaan. Hij werd na eerst als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Akkrum werkzaam te zijn geweest op 1 Juni 1909 benoeaiid tot onderwijzer aan lagere school B, op het Willemsplein, toen nog school B. Op Februari werd de heer v. d. Werf be noemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O.-school. Op 1 April 1924, dus thans ruim 15 jaar ge leden kreeg de heer v. d. Werf een benoeming als hoofd van school C. Op 1 September 1928 werd hij in gelijke functie overgeplaatst naar school D, welke hij thans na een diensttijd van ruim tien jaren gaat verlaten. Heel wat jonge IJmuidenareri, thans opge groeid tot jonge mannen of huisvaders, heb ben van het onderwijs van den heer v. d. Werf genoten. DE OMZET IN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG. Vijfduizend gulden minder dan verleden jaar. De kustvisscherij leverde 40.000 meer op. De omzet in den Rijksvischafslag bedroeg in de maand Augustus 1939 498.915.02 tegen 503.856.86 over dezelfde maand van 1938. De omzet in de eerste acht maanden Was 4.516.693.75 tegen 4.254.138.35 in hetzelfde tijdvak van 1938. Er kwamen in de vorige maand binnen: 133 '(160) Ned. stoom- en motortrawlers met 318.367 360.603) besomming, 148 (149) Ned. motorloggers met 78.676 60.966), 918 (733) motorkustvisschers met 86.674 64.775), 4 (12) open booten met 23 183), 1 (13) Deensche motorkotter met 824- 12.095), 4 (0) Zweedsche motorkot- ters 3.418 en 1 (0) Belgische motor kotter met 168.10 besomming. De drijfnètvisscherlj gaf de navolgende re sultaten te zien: 3 Ned. stoomloggers met 1022 en 3 Ned. motorloggers met 1826 opbrengst. De consignaties leverden deze maand 7.918 op tegen 5.236 in Augustus 1938. De maand Augustus sloot dus af met een omzetcijfer dat ruim 5000 lager was dan in Augustus 1938. Als we in aanmerking nemen dat de trawlers ruim f 30.000 en de Deensche kotters bijna 12000 bij verleden jaar ten achter bleven mag een omzetcijfer van bijna vijf ton nog vrij gunstig worden genoemd. Dit is in hoofdzaak te danken aan de kustvis scherij, die het er weer heel wat beter af bracht dan in Augustus 1938. De loggers en de motorkustvisschers brachten het ditmaal tot een totaal van ruim 165000 gulden tegen ruim 125000 gulden verleden jaar. Ook nu is weer gebleken, dat de kustvisscherij een steeds belangrijker rol gaat spelen. Zij bracht het tot ruim 50 pCt. van den aanvoer der trawlers, tegen ca. 35 pCt. in 1938. De Deensche kotters waren in Augustus na genoeg „uitgepraat". De Zweden, die slechts een klein contingent hebben, hebben hen tot op slechts geringe hoogte kunnen vervangen. De eerste acht maanden De omzet in de eerste acht maanden van dit jaar was 4.516.694 tegen 4.254.138 over dat zelfde tijdvak van 1938. Dit is dus 262.556 meer; men heeft van het surplus over zeven maanden (dat 267.500 bedroeg) dus weer 5000 „ingeteerd". Er kwamen in de eerste acht maanden van 1939 binnen: 1098 (1127) stoom- en motor trawlers met een opbrengst van 2.846.054 2.760.053); 1642 (1720) stoom- en motor loggers met 1.013.150 937.808), 5947 (4448) motorkustvisschers met 477.248 381.158), 113 (94) Deensche kotters met 98.033 81.076) enz. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers *an 1938). Terug uit zee. Het met olie naar Karlshamn vertrokken Ne- derlandsche tankmotorschip Ingeborg is uit zee teruggekeerd en direct naar Zaandam doorge varen. Onverwacht bezoek van Prins Bernhard. IJmuiden bereidde Z. K. H. een enthousiaste ontvangst. Zondagmiddag werd van de Wilhel- minakade de drukte op het stations emplacement met belangstelling door honderden ingezetenen gadegeslagen. Zij allen waren getuige, dat omstreeks kwart voor drie een auto bij het sta tion arriveerde, die bestuurd werd door een gegalonneerden chauffeur en tevens 'n standaard-vlaggetje voerde. In de auto zaten twee hooge officieren, in één waai'van men spoedig Prins Bernhard, die al zoo menig bezoek aan IJmuiden heeft gebracht herkende. Onmiddellijk steeg een luid gejuich uit de menigte op, dat op minzame wijze door den Prins beantwoord werd. Z.K.H. droeg de uniform van adjudant van PI.M. de Koningin. Na een bezoek van ruim een half uur ver trok Z.K.H. weer. Ook nu weer werd hij luide door de inmiddels nog grooter geworden me nigte toegejuicht Z.K.H. vertrok daarna naar Haarlem. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en het daar onder behoorende ambtsgebied werd geduren de de maand Augustus 1939 ingelegd f 76.512.86 en terugbetaald f 145.336.36. Het laatste door dat kant-oor uitgegeven boekje draagt het nummer 29368. NAT. CHR. GEHEEL-ONTH. VEREENIGING. De afdeeling der Nat. Chr. Geheelonthou ders Vereeniging houdt Woensdagavond 6 Sep tember een ledenvergadering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalver- straat. Besproken zullen worden de a.s. winter- actie en de uitgestelde algemeene vergadering. Eenige voordrachten zullen worden gehouden. De Schleswig—Holstein. adresseere men goed. Adresseering van correspondentie aan militairen moet als volgt geschieden: naam en voorletters van geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair behoort of waarbij hij is gedeta cheerd, alsmede een nadere aanduiding als: veldleger,, vesting Holland, stelling van Den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren voorgehangen. In twijfelgevallen vrage men daar inlich tingen. In geen geval mag een plaatsnaam wor den vermeld. Indien het publiek blijft doorgaan met onvolledige of onjuiste adresseering van correspondentie aan militairen kan de veldpostdienst niet behoorlijk functionee- ren. Er ontstaat reeds thans groote ver traging, terwijl de bezorging van tal van brieven door onvolledige adresseering mis loopt. Dringend verzoek aan alle burgers. Beperk u voorloopig en althans gedu rende de eerstvolgende dagen zooveel mo gelijk in uw correspondentie, vooral ook voor militairen. Het postvervoer dreigt mis te loopen indien hieraan niet wordt voldaan. Brand in een vischrookerij. De Schleswig Holstein. Van bevriende zijde ontvingen wij een foto van het Duitsche schoolschip Schlesvig-PIol- stein, dat door de Duitsche regeering naar Dantzig werd gezonden. Zooals men weet nam de bemanning van dezen oorlogsbodem deel aan de parade die werd gehouden ter gelegen heid van de inlijving van de vrije stad bij het Duitsche Rijk. De Schleswig-Holstein bezocht 'n paar jaar geleden Curasao. Van dat bezoek is deze foto afkomstig. Nieuwe autospuit voor het eerst er op uit. Zaterdag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de rookerij van den visch- rooker D. G. in de Middenhavenstraat. De brandweer trok er onmiddellijk met de nieuwe motorspuit, die pas eenige dagen te voren van de fabriek was gearriveerd op uit. Het bleek, dat het dak boven het rookhok in brand was geraakt. De brandweer was genoodzaakt, om bij den vuurhaard te kunnen komen een groot aan tal dakpannen te verwijderen. Met een slang op de waterleiding, de nieuwe spuit kwam dus niet in actie, werd het vuur aangetast en de brandweer was het spoedig de baas. Het was gelukkig, dat de brandweer er ook ditmaal als de kippen bij was, want vlak bij het rookhok lag op den zolder een groote hoe veelheid mot opgeslagen, dat wanneer er' vuur in zit, niet zoo gemakkelijk te blusschen is. Te verwachten trawlers. Onderstaande trawlers, de z.g. schelvischboo- ten voorzien van een x), bevonden zich Maan dagmorgen zeven uur nog op zee. Vertrokken Dinsdag 122 Augustus: IJM 115 x), IJM 26 x), (welke in Engeland binnen geweest zijn). Vertrokken Donderdag 24 Augustus: IJM 77 x), IJM 88; RO 16 x). Vertrokken Vrijdag 25 Augustus: IJM 95 x), IJM 130 x), IJM 29. Vertrokken Maandag 28 Augustus: geen traw lers naar zee vertrokken. Vertrokken Dinsdag 29 Augustus: geen traw lers naar zee vertrokken. Vertrokken Woensdag 30 Augustus: IJM 17 x) IJM 1 x). Vertrokken Donderdag 31 Augustus: IJM 384 x), IJM 37 x), IJM 8 x), IJM 73 x), IJM 54 x. Vertrokken Vrijdag 1 September: geen traw lers naar zee vertrokken. Vertrokken Zaterdag 2 September: geen traw lers naar zee vertrokken. Er bevonden zich Zondagavond acht uur nog 14 trawlers op zee. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Visscherij Onderneming „De Vem"N.V., Trawlerkade 15 te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen van de ijsfabriek „Shamrock" door het vervangen van drie bronnen door een tweetal, elk met een electromotor van 12 P.K., op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L, nos. 729, 801, 893 en 2965, plaatselijk bekend Trawler kade, Middenhavenstraat en Vuurtorenstraat te IJmuiden, door hen is toegestaan onder voorwaarde. De nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen. Uurdienst op Haarlem en Alkmaar. Met ingang van heden zullen de electrlsche treinen weer loopen. Voor het traject Haar- lem-Beverwijk-Uitgeest is voor beide rich tingen een uurdienst ingesteld. Deze dienstregeling ziet er als volgt uit: Richting Haarlem: 6.41. 7.41 enz. tot 23.41 uur. Deze treinen stoppen alleen te Velsen en rijden dan als sneltrein naar Haarlem. Rich ting Uitgeest-Alkmaar: 7,16, 8.16 enz. tot 23.16 uur. In béide richtingen geven de treinen aan sluiting op Amsterdam. De onderlinge wedstrijd van 't Karpertje. Een overvloedige vangst. Zondagmorgen heeft het vischcollege ,,'t Kar pertje" zijn maandelijkschen onderlingen wed strijd gehouden. Teneinde alle leden in de ge legenheid te stellen aan dezen wedstrijd deel te nemen was het vertrekuur aanmerkelijk later gesteld. Het is evenwel gebleken, dat deze maat regel in de toekomst niet meer noodig is. Be houdens degenen, die hun militaire plichten vervullen, was de gewone „vaste kern" alleen van de partij. Het weer was goed en de vangst kon men zich niet beter voorstellen. Na het aanvangssignaal was de bekende roep „vischi niet van de lucht. J. Beentjes weet zoo'n groot aantal visschen te verschalken, dat hij voor de andere deelne mers „ongenaakbaar" is. Maar ook J. Waterlan- der en P. Put weerden zich geducht. Toen de zon verscheen, was het even stil in en om het water, maar weldra kreeg de visch er weer idee in. Bij het eindsignaal waren alle leden zeer voldaan over de goede vangsten. In het clublokaal, café „de Vriendschap' bracht de voorzitter, de heer J. Maen-hout dank aan de -leden, die aan het welslagen van den wedstrijd het hunne hadden bijgedragen. Hij stelde hun sportieve medewerking ten voorbeeld aan de leden, die in de meeste gevallen „ver stek'' meen en te moeten laten gaan. Hij reikte hierna met een woord van dank aan de schen kers 'de prijzen uit. De uitslagen waren: 1 J. Beentjes 80 punten; 2 J. Waterlander 54 pnt., 3 J. Put 52 p., 4 B. Kleine, 42 p., 5 W. de Vries 38 p., 6 K. Monné 28 p., 7 J. Maenhout 22 p. NIEUWE REGENT VOOR HET GASTHUIS. Door het overlijden van den heer L. Snel- ders is een vacature ontstaan in het bestuur van het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrou wenhuis te Wijk aan Zee. Ingevolge artikel 1 van het Reglement van genoemde stichting geschiedt benoeming van regenten door den gemeenteraad op een aan beveling van twee personen, door het be stuur opgemaakt. Door het bestuur worden aanbevolen: 1. W. J. J. M. van den Berg, pastoor te Wijk aan Zee. 2. Chr. de Goede Sr., Julianaweg 9 te Wijk aan Zee. Met deze aanbeveling kunnen B. en W. zich vereenigen. Zij verzoeken den Raad tot be noeming van een lid van genoemd bestuur over te gaan. ccm au eer* kwjispuht ÜA4T ter OP - "EEKEBÏ Aas JE eaiMTER- 79. Jantje keerde nu langzaam naar de stad terug. Hij was vastbesloten om nu bij het passeeren van een kruispunt of een zijweg het verkeer dat van rechts kwam eerst te laten passeeren. Zoo kwam het dat hij bij een zijweg stopte voor een hondje dat van rechts kwam wandelen. 80. Dat was natuurlijk wel wat over dreven, en de straatjongens lachten hem er om uit, maar Jantje had de regels goed in zijn hoofd geprent, welke luid den: „Ook bij een kruispunt gaat het op. Verkeer aan je rechterhand, dan Stop". 81. Zoo bereikte Jantje den eersten echten verkeersagent, aan wien hij durf de vragen of hij lid kon worden van de vereeniging „Veilig Verkeer". Deze had het echter druk met het regelen van het verkeer. Hij was bovendien een nieuwe ling en daar juist de burgemeester voor bijkwam, nam hij netjes zijn pet af. 82. Jantje dacht echter dat de agent collecteerde voor het pensioenfonds voor verkeersagenten en hij gooide dan ook een cent in de pet. Dat zag echter een meneer die lid was van de vereeniging „Maatschappelijke Orde Voor Alles" en die wond zich daar zoo over op, dat hij Jantje te lijf wilde met een stok en Jantje vond dat zoo grappig, dat hij het uitproestte van het lachen. 83. Een gewone politieagent ontzette Jantje echter spoedig uit zijn benauwde positie. Met een wip zat hij op zijn fiets en peddelde verder. Daarstond weer een verkeersagent en gedachtig de leuze: lét steeds op den verkeersagent; hij let al tijd op U, besloot Jantje goed op te letten. Hij deed dit echter zoo goed, dat hij den agent onderstboven reed. 85. Als je een verkeersagent omver rijdt, begrijp je zeker wel wat er gebeurt. Jantje werd weer opgebracht en hij kreeg nu te doen met een ouden politie agent, wiens taak het was domme jon gens en poezen de verkeersregels goed in te prenten. Van dezen agent kreeg Jantje ook nu les. De oefeningen van den Luchtbeschermingsdienst. Het programma van deze vvr.Er In verband met de oefeningen van den r meentelij ken Luchtbeschermingsdienst samenwerking met de plaatselijke afti» van de Nederlandsche Vereeniging Luchtbescherming op alle avonden van f' week behalve Zaterdag, cleelen wij nog f- dat de straatverlichting zal blijven bran? Motorrijtuigen moeten rijden met kleine"1'" ten (z.g.n. stadslichten). Voor de fietsers zijn geen schriften gegeven. Zij kunnen dus de&f"'' verlichting op hun rijwiel voeren. 0 Wij deelden reeds mede, dat de oeme-M in vijf wijken is ingedeeld, die deze°weev beurten van des avonds 9 tot li Uu. „lichtdoc-foefening" hebben. Deze indeeling is als volgt: Wijk 1, Maandag. Westerhoutweg, Schulpweg, Velserweg dellaan, Zeestraat van Breestraat tot Dui wïjklaan, Akerendamlaan, Scheybeeckv.' Dr. Schuitstraat, Beecksanghlaan, Duinr^ laan, Groenelaan, Hendrik Burgers^,' Stumphiusstraat, Romerkerkweg vanaf Gr nelaan tot Keesdelfsweg, Keesdelfsweg M Moensplein, C. H. Moensstraat, Koolstraar Baanstraat vanaf Zeestraat tot Kloosu straat, Kloosterstraat, Begijnestraat, Kont!' straat van Velserweg tot Kloosterstraat Paf laan, Mr. van Lingenlaan, Breestraat 'vsr-i Stationsplein tot Bloksteeg, Bloksteeg. sC' genweg, Nieuwstraat, Raadhuisstraat,^Brar'" steeg, Meerstraat, Stationsplein, Wilhelmic-' straat, Koude Hom. Wijk 2 Dinsdag. Zeestraat van Duinwijklaan tot enmefK schenwijk, Heemskerkerduinweg, Tulpen!^-" Bankelaan, Creutszberglaan, Gladiolen^ Narcissenweg, Populierenlaan, Noorderwi! weg, Iepenlaan, Kastanjelaan, - Lindenlaan, Berkenlaan, Lijsterbeslaan, Ac\ cialaan, Cornelis Materweg, Arendsweg.Kort? en Lange Boeweg, Galgenweg, Strick van Lie. chotenstraat, Deken Waarestraat, Bloemt', straat, Jan Vermeyenstraat, Willem Pastoor;', straat. Nico Scholtenstraat, Heemskerker^' van Aren-dsweg tot Groote Houtweg, Romf kerkweg van Keesdelfsweg tot Baanstra Groote Houtweg, Alkmaarscheweg van Mau. ten van Heemskerkstraat tot Groote Hou'- weg. Rooswijkerlaan, tot Tusschenwijk. Tu-. schenwijkweg. Wijk 3, Woensdag. Baanstraat van Kloosterstraat tot Toren straat, Patersweg, Korte en Lange Graafwijk- straat, Koningstraat van Kloosterstraat tol Peperstraat, Jan Alsweg, Hobbesteeg, Peper straat, Kerkstraat, Simon Rumpingstraa' Hofdijkstraat. Grensstraat, Dierenluststraa:, Alkmaarscheweg van Breestraat tot Groote Houtweg, Heemskerkerweg van Groote Hout weg tot grens Heemskerk, Maerten van Heemskerkstraat, Marktweg, Hoflanderwe;, Reguliersstraat, Reguliersdwarsstraat, Muf nikénweg, Wolff en Dekenstraat, Visscher- straat, Albert van Saxenstraat, Cornelis Am- sestraat, Van Harencarspelstraat, Assumbur?. straat, Oosterwijkstraat, Meeresteynstraat, Adrichemstraat, Van Hogend-orpstraat, Prui men dijk, St. Aagtendijk, Breestraat van BI steeg tot Alkmaarscheweg, Torenstraat. Wijk 4 Donderdag. Nieuweweg, Slachthui-skade,, Havenstraat, Leliestraat, Pijpkade, Wijkermeerweg, Noor- derweg, Kanaalweg, Kagerweg. Wijk 5, Vrijdag. B-oschweg van Tusschenwijk tot Hoogenwe», Zeestraat van Tusschenwijk tot Waterleiding- weg, Stetweg, Verlengde Voorstraat, Juliana weg, Voorstraat. Relweg, Rijkert Aertzweg, D» 'Zwaanstraat, Hoogenweg, Lagenweg, Gast huisstraat, Franschepad, Middenweg, St. Odulfstraat. De wekelijksche lijst. Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent onderstaande gevonden en verloren voorwerpen Gevonden portemonnaie met inhoud; kin derkousje, belastingmerk, looper, zwart-brume langharige hond, pak drop en reepen vrucii- tendrop, stropdas, kano, snelbinder, kastsleu- tel, sleutel van rijwielslot, gele en blauwe ceintuur, tasch met handdoek, bruine porte monnaie met inhoud, broche, grijze dames mantel, oorknop, sleutel, donkerblauwe regen jas, horloge, slinger van auto, vulpen, rugzak met inhoud, bruin lederen heerenportemon- naie, heerenrijwielen, belastingmerk, auto wieldop, broche. Verloren Malthezer leeuwtje, dames-arm bandhorloge, bruine portemonnaie met inn, heeren regenjas, twee zandscheppen, zweep, gebreide pellerine, bril, bruin kinderschoen- tje, vischnetje, paar witte handschoenen, groen damesjasje, grijs vest, laddertje en kalkstelling, notitieboekje, pakje inhoudende witlederen ceintuur, heerenrijwiel. Groote drukte op het Stadhuis. B. en W. handelen naar bevind van zaken. De buitengewone omstandigheden, welks tengevolge van de door de Regeering geno men maatregelen zijn ingetreden, noodzaken B. en W. op verschillend gebied voorzieningen te treffen om een behoorlijke functionneering van den dienst te verzekeren. Enkele amöie- naren zijn opgeroepen om hun militaire ver plichtingen te vervullen ten gevolge waarvan tot aanstelling van enkele personen in lossen denst moest worden overgegaan. Overeenkom stig de van rijkswege gegeven voorschriften moest de distributie van levensmiddelen wor den ter hand genomen waarvoor aanstelling van personeel noodzakelijk was. De wens- zaamheden ter secretarie zijn in die matera genomen, dat de normale personeelsforma daartegen niet is opgewassen. Het is B. en W. op dit oogenblik volkomen onmogelijk eenigszins bij benadering aan geven welke maatregelen in de eer^20odat dagen zullen moeten worden genomen, B. en W. den Raad aan de hand van een om lijnd plan het noodige crediet daartoe zoua kunnen vragen. In verband hiermede sten zij den Raad voor hen te machtigen, m zen naar bevind van zaken te handelen. Zoodra de verhoudingen een meer vas vorm zullen hebben verkregen, zullen o. e W. den Raad een voorstel doen tot aanvul)"» van de begrooting.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2