f&ohcAe tmepen^ POLEN Mn SËÉÉ moeten Silezië ontruimen Polen zouden reeds 91 toestellen hebben neergeschoten J&asevelt „Hitier wilde den oorlog' RADIO tr~==nJ A{ A A NP AG 4 SEPTEMBER 1939 WÊÈ03!m llamas ei SSp-ïpii.- O r-j a rirï.\--/ p. r: o r= i5 Au.ErtSTCiN Oiafyalc* 1.1 :M OERWOUO; -~" lilir-M "^SuisZAW*. Sifdlca fKoJuuki WQEHYNIE SILEZI5CHV', KOLEN- BEKKEN VERKLARINGEN. Spoorwegen - duikel ipot Spoorwegen - enkel spooi Spoorwegen irna.1 spool Verbindingen buittnUr Spoorwegen- breed spot Spoorwegen- in Afciibou Slation. Hoofd-SUtion. Jg twee dagen 1500 dacht: effets van de (Duitsche luchtivniiatdementen Het hoofdkwartier van het Peelsche leger ^nVmitsche luchtaanvallen op iPoölsch ge- v "d duren voort en maken talrijke slachtof- nnder de burgerbevolking. Zondag zijn SorJhau. Deblin, Radomsko, Toruïi, Posnan, vkali Plock en een aaïutal andere steden febombardeerd. Er zijn ook bommen gewor- g!n nn dorpen en zelfs op herders, die vee v in erazen. Onze luchtmacht heeft Zondag- Sn een concentratie van gepantserde een- Sn in de streek van Czestotsjowa aangeval- i in met succes twee gemotoriseerde co tes eebombardeerd, terwij.l een andere groep in naar stellingen zware verliezen wer- deJjJSenr van de vijandelijke luchtmacht: 7o;!idafr hebben onze jagers in een gevecht SVorun negen vijandelijke vliegtuigen neer- ïïhaald In totaal zijn Zaterdag zeven en twintig 'en gedurende de beide eerste dagen vier en zestig Duitsche vliegtuigen neerge- «nhoten Wij hebben elf toestellen verloren. De actie op den beganen grond: Het zeer offensief van den vijand in Silezië èè-n herhaaldelijk duidelijk waargenomen vernielende werking. Een belangrijk station werd eveneens met bommen aangevallen. De militaire installatie bij Hela werden in den loop van Zaterdag herhaaldelijk aangevallen en doeltreffend vernield. Op enkele plaatsen werd verzet geboden door Poolsche gevechts vliegtuigen en jagers, doch dit verzet kan aldus het Duitsche communique niet meer bét feit verbergen.dat het Poolsche lucht- wapen door vernietiging van zijn belangrijkste steunpunten reeds thans zeer ernstig getrof fen is. Volgens een Zaterdag door de Duitsche weermacht uitgegeven legerbericht zijn de in den Noordelijken Corridor aanwezige Pool sche legeronderdeelen afgesneden. De „zuive ring" van de Tucheler heide is aan den gang. Australië en Nieuw-Zeeland achter het Moederland. 'de westelijke Subkarpaten duurt voort. De vijand heeft sterke strijdmachten in het vuur gebracht. Een sterke gepantserde afdeeling slaagde erin door te dringen in de richting van Czestotsjowa, waardoor wjj gedwongen werden, deze stad te verlaten. Met het oog op de groote overmacht van den vijand, die wordt gesteund door talrijke gepantserde afdeelingen, door zware artillerie en geschut, zijn onze troepen gedwongen uit Silezië terug te trekken. Langs de rivier de Osa ten Noordoosten van Groedziadz valt de vijandelijke infanterie, ge steund door vechtwagens, heftig aan. In den sector Oost-Pruisen duren de gevechten in de grensstreek voort. In de streek van Gdynia en Dantzig' hebben wij na tegenaanvallen Or- lowo en Kack heroverd. Het garnizoen op de Westerplatte biedt nog steeds tegenstand." Reuter verneemt uit Warschau, dat tengevolge van de Duitsche luchtbom bardementen op open steden en dor pen gedurende Vrijdag en Zaterdag vijftienhonderd menschen zijn gedood of gewond en dat een aanzienlijk deel der slachtoffers vrouwen en kinderen zijn. Over het lot van die stad Lublin meldt Havas dat Zaterdag om acht uur Duitsche vliegtui gen vijftien bommen geworpen hebben op deze stad. Drie huizen werden vernield, 30 per sonen gedood, 58 gewond. Later werd Lublin opnieuw gebombardeerd door negen vliegtui gen, twee huizen werden vernield. Vier perso nen gedood en zeven gewond. De Poolsche radio deelt mede, dat de door de Polen verlaten heilige stad Czestotsjowa, het Poolsche „Lourdes" in brand staat. Het beroemde 'klooster uit de zestiende eeuw, waar in zich het miraculeuze beeld van „de zwarte madonna" bevindt een pelgrimsoord voor ge heel Polen en voor vele katholieken uit Mid den-Europa, werd op 1 en 2 September ver scheidene malen door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Czestotsjowa bevat geen enkel militair object. De Poolsche omroep heeft bovendien mede gedeeld, dat in Silezië Duitsche parachutisten hebben getracht achter de Poolsche linies, de telefonische en electrische leidingen te verbre ken. De autoriteiten hebben de bevolking ge vraagd de politie en het leger te helpen bij de opsporing dezer mannen. Volgens een Havasbericht is een trein, waarmede vrouwen en kinderen werden weg gevoerd, door Duitsche militaire vliegtuigen gebombardeerd nagij Kutno, honderd kilo meter ten Westen van Warschau. Talrijke vrouwen en kinderen werden gedood en vele anderen gewond. Ook zijn talrijke slachtof fers gevallen onder vrouwen en kinderen in gevolge het hombardeeren van steden, waar van de meeste geen militaire beteekenis heb ben, Officieel wordt volgens hetzelfde bureau gemeld, dat de Duitschers in de buurt van Skarzysko met ontplofbare stoffen gevulde ballonnetjes hadden opgelaten,welke tal van slachtoffers hebben gemaakt onder kinderen, die deze onwetend hadden opgeraapt. Blijkens een bericht van het Poolsche Tel-e- graafagentschap hebben laag vliegende Duitsche toestellen geschoten op een menigte, die bijeen .was op het marktplein van het plaatsje Warka, nabij Warschau. Hierbij vielen twaalf dooden en vijftig gewonden. Duitsche troepen over den Weichsel. Het D.N.B. meldt, dat de Duitsche troepen zonder strijd over den Weich sel getrokken zijn en Poolsche ver sterkingen ten zuiden van Nikolai ge nomen hebben. In een Speciaal bericht wordt volgens het Duitsche nieuwsbureau gemeld, dat ook Zater- i m l ^solute overwicht van het Duitsche hbhtwapen over het Poolsche duidelijk is ge bleken. Het geheele luchtruim boven het ge bied van den strijd en het achterland wordt volkomen door het Duitsche luchtwapen be- neerscht. De talrijke aanvallen van het Duit sche luchtwapen beperkten zich overeenkom stig de bevelen uitsluitend tot militaire in richtingen. Duitsche patrouilles vielen herhaaldelijk en met succes overgangspunten over deh weichsel aan. Een Weichselbrug en een ^versperring werden door talrijke bommen vernield. Voortgezette aanvallen van Duitsche strijdeenheden op de naar het Zuid-Oosten terugwijkende Poolsche compagnieën hadden Duitschland eveneens den oorlog verklaard. Uit Londen wordt gemeld, dat Australië en Nieuw-Zeeland thans eveneens den- oorlog aan Duitschland verklaard hebben. De Australische premier, Menzies, heeft van dit feit mededeeling gedaan in een radio rede, welke hij gisteravond heeft gehouden. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gestre den om een conflict te vermijden, zoo zeide hij. Het gezin der naties is thans in een strijd gewikkeld, welke wij ten koste van alles moe ten winnen en ik ben van meening, dat wij hierin zullen slagen. Het volk van het Brit- sche Imperium en alle Britten in de wereld, staan aan de zijde van Groot-Brittannië. Nieuw-Zeeland heeft de Britsche regeering telegrafisch van zijn besluit in kennis gesteld, met het verzoek de Duitsche regeering te ver wittigen dat Nieuw Zeeland zich met Groot- Brittannië verbonden heeft. {Nieuwe Russische gezant te Berlijn aangekomen. De nieuwe Sovjetgezamt in Berlijn, Schkwarzew, is Zaterdag uit Moskou in een door de Duitsche regeering naar Stockholm tegemoet gestuurd speciaal vliegtuig op het vliegveld Tempèlhof aangekomen, vergezeld van Perlaf, die tot gezantschapssecretaris in Berlijn is benoemd. In hetzelfde vliegtuig bevond zich de militaire gevolmachtigde van de Sovjet- Unie, generaal Poerkajef, met zijn staf. Duit sche. autoriteiten waren ter begroeting aan wezig. Na de landing inspecteerde de gezant en de militaire gevolmachtigde een eere- compagnie van de Rijiksweer. De nieuwe gezant heeft Zondagmiddag aa* Hitier zijn geloofsbrieven overhandigd. Daladier: Beroep op het Fransche volk. „Sedert 1 September bij het aan breken van den dag is Polen het slachtoffer van den meest brutalen en cynischen aanval. Zijn grenzen zijn geschonden, zijn steden worden ge bombardeerd. Zijn leger biedt den in valler heldhaftigen tegenstand .De ver antwoordelijkheid voor het vergoten bloed rust geheel op de regeering van Hitler. Het lot van den vrede was in de handen van Hitler: Hij heeft den oorlog gewild." Aldus begon Daladier Zondagavond zijn radiorede tot het Fransche volk. Hij vervolgde: „Frankrijk en Engeland heb ben hun pogingen om den vrede te redden, vermenigvuldigd. Nog hedenochtend hebben zij een dringenden stap te Berlijn gedaan om bij de Duitsche regeering een laatste beroep op de rede te doen en haar te vragen de vijandelijkheden te staken en vreedzame on derhandelingen te openen. Duitschland heeft geweigerd. Het had reeds geweigerd een ant woord te geven aan alle menschen, die ii den laatsten tijd hun stem ten gunste van den vrede hebben doen hooren. Het wil dus de vernietiging van Polen om daarna snel de hegemonie over Europa te verzekeren Frankrijk aan zijn wil te onderwerpen. Ons keerende tegen de verschrikkelijkste der tyran- nieën en ons gegeven woord nakomende, strij den wij voor de verdediging van land haardstede en voor onze vrijheden. Ik ben mij er van bewust zonder ophouden en tot den laatsten minuut tegen den oorlog te hebben gevochten. Ik richt met bewogenheid en tee- derheid een groet tot onze jonge soldaten, die thans den heiligen plicht gaan volbrengen, dien wij zelf hebben vervuld. Zij kunnen ver trouwen hebben in hun chefs, die dengenen, die Frankrijk eens ter overwinning gevoerd hebben, waardig zijn. De zaak van Frankrijk smelt samen met die van de gerechtigheid. Het is de zaak van alle vredelievende en vrije volken. Deze zaak zal overwinnen. Fransche mannen en vrouwen, wij gaan in den oorlog, omdat men ons dien oplegt. Ieder van ons is op zijn post op den Franschen grond, op dezen bodem der vrij heid, waar de eerbied voor de menschelijke waardigheid een van zijn laatste wijkplaatsen heeft gevonden. Gij zult al uw kracht in het werk stellen in het diepe gevoel van eenheid en broederschap voor het heil van het vader land. Leve FrankrijkI" kondigt de Amerikaansche neutraliteit af. Ook de „Amerikaansche vrede" in gevaar President Roosevelt heeft Zondag avond zijn door de groote Amerikaan sche oimroepzenders uitgezonden radio rede gehouden, waarin hij de neutra liteit der Vereenigde Staten heeft af gekondigd. Hij kon echter niet vragen, zoo zeide hij, dat iedere Amerikaan in gedaohten neutraal zou blijven, „want zelfs als men neutraal is kan men niet vragen, zijn geest of geweten af te sluiten". Na te hebben gewezen op de bestaande neu- traliteitswetgeving sprak president Roosevelt de hoop uit, „dat in de komende dagen onze neutraliteit tot- waarlijke neutraliteit kan wor den gemaakt" en verder zeide hij: „Zoolang het in mijn macht blijft, zal ik voorkomen dat de vrede in d-e Vereenigde Staten verstoord wordt. Wanneer niettemin ergens de vrede verbroken wordt is de vrede van alle landen in gevaar. Hoe hartstochelijk wij echter verschoond wenschen te blijven, zijn wij echter toch gedwongen ons er van bewust te blijven dat elk woord dat door den aether komt, elk schip dat op zee vaart en elke slag, die gestreden wordt, invloed heeft op de toekomst van Amerika". Roosevelt sprak de hoop en het geloof uit, dat Amerika buiten den oorlog zou blijven. Sprekende over de rol, die Amerika reeds voor de zaak van den vrede had gestreden, zeide Roosevelt, dat zelfs nu deze groote oorlog is uit gebroken de Amerikaansche invloed dient aan gewend te blijven tot het vinden van een uit eindelijken vrede voor de menschheid, waar door het gebruik van geweld tusschen naties zooveel mogelijk zal worden voorkomen. Spoorwegverkeer tusschen Frank rijk en Duitschland gestaakt. 't Geheele spoorwegverkeer tusschen Frankrijk en Duitschland is tot nader order gestaakt. Ook zendingen, welke in het transito-verkeer over Frankrijk de Duitsch-Fransche grens zouden moe-ten passeer en, worden tot nader order niet meer aangenomen. Japan wenscht neutraal te blijven. Uit betrouwbare bron wordt uit Sjanghai vernomen, dat de Japansch-e regeering de Britsche regeering de verzekering van haar neutraliteit ge geven heeft. PROGRAMMA DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414 M. AVRO-uitzending. Spoedig weer Indië-vluchten Naar wij vernemen doet de K.L.M. thans alle pogingen om den dienst op Indië zoo spoe dig mogelijk weer te dóen ingaan en zoo vlot mogelijk te doen verloopen. 8.Gramofoonmuziek (Ca. 8.15 Berichten). 10.Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Avro-Amuse mentsorkest (opn.) 11.— Causerie „De vrouw het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Het Sylvestre-'Brio. 12.15 Be richten. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.De Ro mancers en soliste. 2.— Omroeporkest. 2.45 Bert van Dinteren's ensemble en „The Hod- lars". 4.30 Kinderkoor. 5.—Kinderhalfuur. 5.30 Bram Kwist's Hawaiian-ensemble. 6.Orgel spel. 6.15 Avro-Amusementsorkest en solist (Ca. 6.25 Berichten). 7.— De Staalmeesters. 7.45 Causerie „De 41e Jaarbeurs te Utrecht" - Berichten A.N.P., radiojournaal, mede deelingen. 8.15 Causerie „De bewegelijke wereld. 8.30 Omroeporkest en solist. 9.30 Radio tooneel. 10.20 Het Renova-septet. 10.50 Hans Feith's dansorkest. (11.0011.10 Berichten- A.N.P.) 11.20 Zie Droitwich 11.50—12.00 Orgel spel. HILVERSUM II 301.5 M. KRO-uitzending. 8.009.1-5 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berichten). 10— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.— Vrouwenuur. 3 Gramofoonmuziek. 4.Russisch koor Balalaika-orkest. In de pauze: Gramofoon muziek. 5.KRO-Melodisten en solist. (5.45 6.05 Felicitatiebezoek en ca. 6.20 Berichten) 6.35 Sportpraatje 7.Berichten. 7.15 Causerie „Huwelijksprocessen: Schandaal of laster" 7.35 Gramofoonmuziek. 8.Berichten A.N.P, mededeelingen, 8.15 KRO-orkest. 9.Gramo foonmuziek. 9.20 KRO-Kamerorkest. 10. Gramofoonmuziek. 9.20 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-Boys en solist. (11.00—11.10 Gramofoon- muziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Harry Fryer': orkest. 12.50 Viool en piano. 1.20 Het Alan Hol- me^ swing-sextet. 1.3-5 Gramofoonmuziek 1.50" BBC-Northernn Ireland-orkest en solist. 2.50 BBC-Schotsche Zangers (mannenstem men) en BBC-Schotsch orkest. 3.20 Gramo foonmuziek. 4.Orgelspel. 4.20 Eric Win- stone's accordeonkwintet en solist. 4.35 Het Kirsch strijkkwartet. 5.20 „The Slavonic Four'" 5.40 Eugene Pini's Tango-orkest en soliste, 6.20 Berichten. 6.50 Causerie „If war comes What to grow in your garden". 7.05 Zang en piano. 7.50 Radiotooneel. 8.20 „Glückliche Reise", operette. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie „The grey seal". 10.10 BBC-Variété-orkest en solist. 10.50 Zie het AVRO-programma (Hil versum I) 11.20 Billy Merrin en zijn Com manders en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15—12.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 9.009.20 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 3.504.05 Zang. 5.2-5 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianovoordracht. 7.20 Derveaux-crkest. 8.25 Gramofoonmuziek. WD geven onzen lezers In overwe ging deze overzichtskaart te be waren. Bij de lezing van de nieuws berichten kan zij goede diensten be wijzen. Men lette er op dat de eerste Duitsche bombardementen in het bij zonder op de Poolsche spoorweg knooppunten gericht waren. 8.35 Cellovoordracht. 8.50 Radiotooneel. 10.50- 11.20 Ortambert-kwartet en solisten. BRUSSEL 322 M. 12j20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep- dansorkest. 1.50-2.20, 5.20, 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsymphonie- orkest, Desclin-kwartet en soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Lejeune-kwartet. 5.55 Dansmuziek (gr.pl.) 6.35 Zang. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkoor (met toelichting) 8.55 Gramo foonmuziek. 9.05 Radiotooneel met muziek. 10.30 Pianovoordracht. 11.0011.20 Gramofoon muziek. DEUTSOHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Onbekend. 10.20 Berichten. 10.40 Politiek dagbladoiverzicht. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Zie Keulen om 11.00. Nieuw kabinet in België gevormd. Deelneming der socialisten. Het persbureau Belga meldt, dat met het oog op de ontwikkeling der inter nationale gebeurtenissen minister president Pierlot in naam van den Koning de Belgische werkliedenpartij deelneming aan de regeering aangebo den heeft. In een spoedvergaderüig heeft het bestuur der Werklieden partij besloten dit aanbod te aanvaar den, In de nieuwe regeering hebben de volgen de ministers zitting: Minister-president zonder portefeuille: Pierlot. Verkeer: Marck. Landbouw: d'Aspremont Lijnden. Economische ZakenSap. Ravitailleering: Delfosse. Koloniën De Vleeschauwer (aller Roomsch-Katholiek) Minister zonder portefeuill: De Man. Buitenlandsche Zaken: Spaak. Justitie: Soudan. Arbeid en sociale zaken: Balthazar, Propaganda: Wauters; (allen socialist). Minister zonder portefeuille: Janson. Binnenlandsche zaken: Devèze. Openbare werken en werkloosheidsbestrij ding: Vanderpoorten. Volksgezondheid: Jaspar; (allen liberaal). Technische ministers: Nationale verdedi ging luitenant-generaal Denis. Financiën: Gut-t. Onderwij sDuesberg.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7