De uitvoering normaal door Aantal spoedontwerpen Hedexland in melilis van millioenenwerken gaat voorloopig iet Vroolijke Paarci Grensformaliteiten veranderen met den dag De Indië-dienst hervat. Weer belangrijke verbeteringen in spoorwegverkeer. pïMSPAG 5 SEPTEMBER 1939 (Van onzen specialen verslaggever). Hoe staat het momenteel met de in ons land fn uitvoering zijnde millioenenwerken? Is er, nu honderdduizenden mannen in Nederland opge roepen zijn om ons land en onze vloot op volle terkte te brengen, een stagnatie in de werk zaamheden gekomen? Ondervindt men geen moeilijkheden met een eventueel transport van het te verwerken materiaal, dat voor een deel uit hét buitenland moet komen, zooals o.m. bij de Zuiderzeewerken het geval is? Wij hebben ons, in verband met vrij positieve omtrent het stopzetten van de werkzaamheden aan de Maastunnel te Rotter dam. allereerst in verbinding gestel'd met het Tunnelbureau van den Gemeentelijken Techni sche!! Dienst, aldaar, teneinde over de geruch ten betreffende een tekort aan personeel en moeilijkheden inzake den aanvoer van zand en grint klaarheid te bekomen. Men verzekerde ons hier echter, dat er voorloopig normaal door gewerkt zou worden aan de tunnel onder de Maas, hetgeen mogelijk is, omdat er voldoende zand'en grint opgeslagen is Van een tekort aan personeel mag evenmin gesproken worden, aan gezien er niet veel arbeiders door 't mobilisatie bevel zijn weggeroepen. „Op het oogenblilc kan rustig de ontwikkeling der situatie afgewacht worden", zoo zeide men tenslotte, ,,'t millioenen- werk, dat in zulk een snel tempo aangevat is en dat zulke goede vorderingen maakte, wordt voor loopig niet stopgezet!" de ijselmeer-inpoldering. Sinds twee jaren volgt Nederland met gespan nen aandacht het grootsche werk, dat de ge deeltelijke inpoldering van onze voormalige Zuiderzee beoogt. In 1937 is men met het maken van ?en bedijking voor den N.O.-polder begon nen, waartoe allereerst een begin werd gemaakt met den dijk, welke de Friesche kust (Lemmer) met het eiland Urk verbindt. Eenigen tijd later is men met het andere stuk van den ongeveer 55 K.M. langen dijk begonnen, d.w.z. van Urk uit naaf de Noordwestpunt van 't Kampereiland (Ramspol) en vervolgens naar 't gehucht Ka- doelen, aan de Overijselsche kust. Van tijd tot tijd werden mededeelingen omtrent den stand van zaken verstrekt, waaruit bleek, dat men in Qeen stagnatie, tij. den Maas tunnellouw, teiuii(l wat de inpoldexing van het 1}selmeec letxeft, de klachten gecancen- tteetd watden op de voltooiing aan den dij.k van 1Uk naac de JjUesche kust Zwavelzuur-, pyriet- en metaal- beschikking gewijzigd. Alleen handelaren mogen koopen en verkoopen. 's-GRAVENHAGE, 4 Sept. Wat betreft de reeds enkele dagen ingestelde rijksbureaux voor chemische producten en metalen, maakt de minister van Economische Zaken bekend, dat eenige wijzigingen en aanvullen zijn aan gebracht in de zwavelzuur en pyrietbeschik- king 1939 no. 1, alsmede in de metaalbe- schikking 1939 no, 1 Daarbij is in de eerstge noemde beschikking onder meer de bepaling opgenomen, dat het aan hen, die van den handel in de betreffende goederen niet hun normaal bedrijf maken, verboden is, deze goe deren te koopen om deze weder te verkoopen. Voorts is daarbij aan den directeur van de sectie-zwavelzuur en pyriet van het rijksbu reau voor chemische producten, alsmede aan den directeur van het rijksbureau voor metalen de bevoegdheid gegeven de alge- meene dispensatie, welke bij de bovenge noemde beschikking was verleend, zoonoodig te bekorten. November van dit jaar den dijk van Lemmer naar Urk hoopte te voltooien. Ook met het an dere gedeelte van den ringdijk maakte men snelle vorderingen, zoodat in 1940 al een aan vang met het droogmalen van den bijna 48000 H.A. grooten polder zou kunnen worden ge maakt! En nu? Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, die belast is met de uitvoering van de Zuiderzee werken, deelde ons mede, dat er den eersten tijd nog geen stagnatie van beteekenis is. „Er zijn momenteel zooveel mogelijk arbeiders geconcen treerd op den dijk van Lemmer naar Urk, waar nog een opening van ongeveer 1600 meter over brugd moet worden. Wij hopen daarmede bin nenkort gereed te komen, We leven bij den dag", aldus de heer Van Kuffeler, „en een duidelijk beeld van 'de situatie is nog niet te geven. Zoo zal bijvoorbeeld de aanvoer van de steensoor ten, welke wij voor het maken van de dijken uit Spanje, Frankrijk, België, Duitschland en Zwe- den betrekken, evenals de aanvoer van ijzer, moeilijkheden opleveren. Een tekort aan personeel is er niet, al zijn versahillende arbeiders en ingenieurs opgeroe pen. In verband hiermede en omdat wij ons zoo veel mogelijk op den dijk van Urk naar de Friesche kust concentreeren, zal het noodzake lijk zijn, dat wij menschen van den eenen kant naar den anderen overhevelen. Wellicht zal het daarom noodzakelijk blijken te zijn, dat wij en kele bijkomende werkzaamheden stilleggen. Het voornaamste werk gaat echter nog nu door, zoo als het al twee jaar lang is geschied. Nogmaals: we leven bij den dag en het is uiterst moeilijk verwachtingen voor de toekomst uit te spreken. Laat ons hopen, dat we normaal zullen kunnen blijven doorgaan!" (Nadruk verboden). „De Zeeland" begint een ander- daagsclien dienst. Met ingang van heden zal de Stoomvaartmaat- ichappij „Zeeland" haar dienst van en naar En geland om den anderen dag uitvoeren. In ver band met de sluiting der haven van Harwich door de Britsche autoriteiten wordt de dienst verlegd naar Tilbury Docks aan den Noorde lijken oever van de Theems, vanwaar spoorver bindingen met Londen bestaan. Gedurende de maand September zal op de on even data een boot van Vlissingen en op de even data een boot van Tilbury Docks vertrekken. Het vertrekuur zoowel van Vlissingen als van Til bury Docks is bepaald op zes uur v.m. Ook distributieregeling voor koolteer. Als onderdeel van de verschillende voor zorgsmaatregelen, die door de huidige om standigheden geboden worden, heeft de mi ester van economische zaken besloten een nieuwe sectie in te stellen van het Rijksbu reau voor Chemische producten, te weten een voor koolteer. Tot directeur van deze sectie wordt be noemd de heer p. Hijdel-aar, aan wien de uit voering der distributieregeling is opgedragen, «et kantoor der sectie koolteer van het Rijks bureau voor chemische producten is gevestii s-Gravenhage, Parkweg 17. economische voorlichtingsdienst, Rijn straat, 's-Gravenhage, alsmede de kamers van boogte^d0! 6n Fa^r^e^en zÜn geheel op de De aandacht wordt er op gevestigd, dat in ue betreffende beschikking een bepaling is janomen, waarbij dispensatie wordt ver eend ten aanzien van diverse verbodsbepalin gen voor een termijn van veertien dagen, voor zoover het betreft het be- en verwerken het doen be- en verwerken van normale n> benevens het koopen, verkoopen afleveren van normale hoeveelheden door en aan geregelde afnemers. J;e..directe'ur is bevoegd den dispensatie- tenni]n te verkorten K. L. M. staat niet onwelwillend tegenover Indische Nederlanders, Vragen van den heer Rost van Tonningen beantwoord. Op de vragen van den heer Rost van Ton ningen betreffende de houding, door de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij aangeno men, ten aanzien van Indische Nederlander die piloot wenschen te worden, heeft de mi nister van Waterstaat thans geantwoord. Het antwoord van den minister luidt als volgt: Van een onwelwillende houding, als door vragensteller bedoeld, is den minister niet ge bleken. De K. L. M. heeft, evenals andere on dernemingen, die vervoer over bepaalde inter nationale trajecten verrichten uit een oogpunt van bedrijfsbelang rekening te houden met zekere opvattingen van passagiers. Daarop is ten vorigen jare van de zijde der K. L. M. een jongeman in het belang van zijn toekomst als vliegtuigbestuurder gewezen. Aan zijn aanneming voor de opleiding heeft dit echter ten slotte niet in den weg gestaan. De toenmalige ambtsvoorganger van den mi nister heeft aan dit geval aandacht gewijd. spoorabonnementen op de gooische tram morgen niet meer geldig. De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat met ingang van Woensdag September a.s, de bepaling wordt ingetrokken dat houders van spoorabonnementen, geldig tusschen Amsterdam en Hilversum, ook met deze abonnementen kunnen gebruik maken van de Gooische tram. Temidden van de ellendige gebeurtenissen van deze dagen, waaraan de journalist nog minder ontkomen kan dan anderen, omdat hij beroepshalve genoodzaakt is alle feiten met meedoogenlooze volledigheid te verwerken en dag en nacht voor nieuwe ontsteltenis klaar te staan, ben ik even opgevroolijkt door het paard. Het is geen mooi paard. Het pleegt te loopen en te grazen in de wei achter mijn huis. Als regel slentert het, slaat met zijn staart naar de vliegen of babbelt een beetje met het an dere paard in de wei. Dat is zwart. Dit is geel, zoo'n beetje vuilgeel, naar het isabelkleurige toe. En zijn lichaamsbouw is ook niet veel bij zonders. Er zitten verzakkingen in en onge wone verhoudingen. Toen de isabelkleurige vosruin werd wegge haald om termilitaire keuring gevoerd te worden, verwachtte dan ook zeker niemand in de buurt, dat hij tot paard-van-den-opperbe velhebber benoemd zou worden. Maar voor de compagnieskar leek-ie een redelijke kans te hebben. Het pakte anders uit. Veel beter voor hem. Er zijn verbazingwekkend veel paarden in ons land, zooals in de afgeloopen week aan een ieder gebleken is. Dit stelt „het militair" tot een zekere kieskeurigheid In staat. Het ver smaadde dan ook dit paard, schoon het ge zond van lijf en leden scheen, en zond het terug naar zijn vredige weide, met het verre uitzicht over de polders, en de rookwolkjes die zachtjes omhoogkringelen uit de schoorstee- nen der boerenhofsteden, en de bijen die gon zen van bloemkelk tot bloemkelk als vredes- vliegtuigen in een miniatuur-wereld. Daar is nog veel meer kleins in die weide, een heel wriemelend maatschappijtje van insecten en wormen, padden en kikkers, met een troep waterratten in het vaartje als groote mogend heden. Maar ver boven dit alles steken vredii de twee paarden uit. Toen de isabelkleurige terugkeerde besefte hij plots de schoonheid en het geluk van dit alles. Hij had het grijsgroene alternatief van zijn malschgroenen levensweg gezien, denke lijk met compagnieskarren, fouragewagens, keukenwagens en caissons incluis, en begreep plots de waarde van dat-wat-je-hebt. Hij was afgekeurd voor den dienst! Ha, afgekeurd! In dat leelijke paard voer een dolle levensvreug de. Het verhief zich op zijn achterbeenen en dartelde rond, dat de kikkers er in paniek van weghupten. Het zwiepte met den staart en wuifde met de manen. Het plantte zijn voor- beenen in de wei en trapte zoo wild achter uit, dat de ratten van schrik de vaart in plonsden. Het ging in korten draf en beschreef voltes en zelfs slangenvoltes. Het nam een snellen draf aan dat de wei ervan schudde en de waterjoffers in steile vlucht opstegen. Het ging tenslotte in galop over, in rengalop, op den berm vlak langs het hek, als een Grand Prix-winnaar. Als het militair het zóó gezien had, had het dit ros zeker aanvaard. Niet als rijpaard voor generaal Reynders misschien, maar dan toch voor den luitenant.Geluk kig voor hem was het militair nu verre. Een uur lang heeft dat paard plezier ge had. Het genoot van het leven met volle teu gen. En toen het prettig moe was geraakt ging het babbelen met zijn zwarten collega. Genoegelijk, traag-staartzwaaiend naar de vliegen, stonden ze samen te smoezen. De rat ten kropen weer uit het water en keken er verbaasd naar. De kikkers hupten rustig en zorgeloos langs hen heen. De glazenmakers zetten zich in hun manen. En zij bogen de slanke halzen en namen er een flinke hap gras op. Het gele paard had het zwarte precies ver teld hoe je doen moest. Want dat werd den volgenden dag ook afgekeurd. Wij wachten nu op een gezamenlijk hooge-school-nummer, met een Derby-ren tot slot. ^TWEEDE KAMER 3 goedgekeurd Toespraak van jhr. de Geer en mr. van Schaik DEN HAAG Maartdag. Alvorens op reis te gaan informeere men dus nauwkeurig De laatste dagen is herhaalde malen melding gemaakt van verandering in de voorschriften, die in de verschillende landen gelden voor de toe lating van buitenlanders. Zoo eischte België, dat tot nog toe genoegen nam met een niet langer dan vijf jaar verloopen paspoort, thans een gel dig paspoort. Engeland eischt voor alle buiten landers een visum. De A. N. W. B. vestigt er de aandacht op, dat de grensvoorschriften voor reizen naar het bui tenland thans ieder oogenblik kunnen veran deren en dat het dus raadzaam is voor het ondernemen van iedere reis nauwkeurig te informeeren bij den consul van het betrokken land om een vergeefschen tocht te voorkomen. Toen in Augustus eindelijk het Kabinet-De Geer gevormd was en de Kamers reeds op reces waren, zal wel niemand gedacht hebben, dat de eerste ontmoeting tusschen Regeering en Parle ment onder zoo ernstige en benauwende omstan digheden zou plaats hebben als thans het geval is geweest. Nauwelijks hadden de „nieuwe heeren", met den minister-president Jhr. Mr. de Geer aan het hoofd heden hun intree gedaan, of de voor zitter verrees van zijn zetel en met hem alle afgevaardigden van alle partijen. President v. S c h a i k's korte toespraak, waarin hij o.m. op gelukkige wijze nog in herinnering bracht de door onze Koningin ondernomen poging om de oorlgsramp te helpen voorkomen, maakte diepen indruk. Men was zich ter dege bewust van den zwaren ernst van wat we om ons been beleven alsmede van wat dat ook voor ons eigen land be teekent Niet minder indrukwekkend was de door den Premier uitgesproken rede, die in goed ge kozen bewoordingen weergaf wat wij allen ter dege voelen en beseffen. Minister De Geer merkte o.m. terecht op, dat al mogen wij hopen, dat Nederland buiten den gevvapenden strijd zal blijven, wij toch ons deel zullen hebben in de spanningen, in het leed enz., waardoor de we reld zal worden getroffen. De Premier verheelde zich niet, dat ook voor het onzijdige Nederland de moeilijkheden en gevaren groot zullen wezen, ja dat aan Regeei-ing, volksvertegenwoordiging en volk nog zwaardere eischen gesteld zullen kunnen worden dan in 19141918. Na o.a. hulde te hebben gebracht aan de voor beeldige wijze waarop de mobilisatie was verloo. pen, onderstreepte spr. nog eens onzen onwrik- baren wil om naar alle zijden onze neutraliteit te handhaven. In den ernst e'n de oprechtheid der verklaringen van onze strijdende buren, dat zij onze onzijdigheid zullen eerbiedigen, stelt de Regeering ten volle vertrouwen. Dit mag ons echter geenszins weerhouden alles te doen om de neutraliteit te kunnen verzekeren, wat mede in het belang van de oorlogvoerenden zelf is! Toen de minister-president zijn rede besloot met de strophe van de in de donkerste tijden van onze geschiedenis gedichte geloofshymne, de strophe van het Wilhelmus, luidende: „Mijn schilt ende betrouwe, zijt Gij, o God mijn Heer; Op U zoo wil ik bouwen, verlaet mij nimmer meer' kon men een speld hooren vallen. Na de installatie van de nieuwe Kamerleden oud-minister Slotemalcer de Bruine (c.-h,), den heer Bommer (s.-d.), den heer Van Kempen (lib.) en die respetcievelijk de Kamerzetels in nemen van Minister De Geer, Minister Albarda en, miu al weer ten tweeden male oud-minister Lidth de Jeude ging de Kamer in de afdee. llngen om terstond de verschillende wetsont werpen te onderzoeken, die in verband met de huidige omstandigheden spoed-behandeling ver- eischten. Het afdeelingsonderzoek nam een flink aantal uren inbeslag, zoodat hervatting van de open bare vergadering -eerst 's'avonds om bij half acht mogelijk was. Nadat de voorloopige verslagen waren voor gelezen, kregen we de mondelinge beantwoor ding van Regeeringszijde te hooren. Daarvan zij aangeteekend, dat de Premier in verband met 'n desbetreffende vraag verklaarde, dat de Regeering hoopte, dat een gewijzigd optreden van de N.S.B. het op den duur mogelijk zou maken t.a.v. de nat. socialisten het z.g.m. amb tenarenverbod op te heffen. De Minister van Defensie sprak nog eens groote waardeering uit voor de voortreffelijke stemming van de troe pen bij mobilisatie en concentratie, in welke hulde hij o.m. ook de Directie van de Spoorwe gen betrok. Tuchtondermijnende en den goeden geest be dervende geschriften, zoo verklaarde hij, zullen onder de militairen worden geweerd, maar onder den huidigen rechtstoestand is 'n verschijnings verbod niet mogelijk. Overwogen wordt een mil dere kostwinnersv^goeding, meer in het bij zonder verhooging ^n het maximum. Tenslotte deelde minister Dijxhoorn mee, dat ten gevolge van eeri verkeerd radiobericht de indruk was gevestigd alsof er geen mogelijkheid bestaat tot beroep in verband met de vergoeding voor gerequireerde auto's en paarden. Men kan na melijk wel in beroep gaan, te weten bij de Com missarissen der Koningin. Minister v. d. Tempel deed een aantal over wegingen in verband met opmerkingen, gemaakt naar aanleiding van het wetsontwerp in zake honderd jaar spoorwegen in nederland. De' heer Henri Asselberghs, directeur van het Nederlandsch Spoorwegmuseum te Utrecht, zal Maandagavond 11 September voor de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Vereeniging Haerlem ln café-restaurant Brinkmann een lezing met lichtbeelden houden over het on derwerp: „Honderd jaar spoorwegen in Ne derland" Over Frankrijk en Italië wordt gevlogen. Hedenmorgen om 6.30 uur is de „Torenvalk" gezagvoerder Kooper, van Schiphol naar Ba tavia vertrokken. De route loopt over Frank rijk en Italië. Het ligt in het voornemen de luchtvenbindinig AmsterdamBatavia op re gelmatige wijze te herstellen, dus Donderdag a.s. het volgende vliegtuig en Zaterdag het daarop volgende vertrekken. Ook verwacht de directie der K.L.M., dat de „Oehoe" die sedert Zaterdag in Alexandrië wacht op nadere orders, morgen binnenkomt. Huïdenvoorraad moet worden opgegeven. Van bevoegde zijde worden agenten en han delaren in huiden, alsmede huiden- en vel- lenblooters, erop gewezen, dat zij volgens ar tikel 4 van de Huidenbeschikking 1939, no. 1. verplicht zijn onmiddellijk een verzoek in te dienen tot inschrijving bij het Rijksbureau voor huiden en leder, Keizersgracht 129-131, Amsterdam-C. De daarvoor bestemde formu lieren kunnen bij genoemd rijksbureau wor den aangevraagd. Voorts zijn zij zoomede lederfabrikanten ver plicht, van de huiden, die zij voorhanden of in voorraad hebben, opgave te doen aan het rijksbureau. Ook deze opgave moet geschieden op formulieren, welke zoo spoedig mogelijk bij het Rijksbureau moeten worden aangevraagd. Als huiden zijn te beschouwen: alle bereide en onbereide huiden en vellen, voor zoover af komstig van paarden, runderen, kalveren schapen en geiten. vragen over „de open deur" De heer Marchant et d'Ansembourg heeft de volgende vragen aan den minister van de fensie gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat het blad „De open deur" in de kazernes wordt verspreid en heeft de minister kennis genomen van het in no. J263 van genoemd blad d.d. 28 Juli 1939 voorkomend artikel „oorlog" waarin het doo- den van den vijand in den oorlog als moon en als zonde tegen den Heiligen Geest die nooit vergeven kan worden, wordt bestem peld? 2. Is de minister bereid de noodige maat regelen te nemen, dat dagbladen, periodieken pamfletten e. d. welker inhoud, vooral in de huidige omstandigheden, een voor ons land gevaarlijk gewetensconflict voor leden onzer weermacht kan veroorzaken en dus den goe den geest in ons leger kan ondermijnen, uit de militaire inrichtingen worden geweerd? geneeskundige voorziening onder de burger bevolking in tijden van oorlogsgevaar enz. De Minister van Economische Zaken gaf, naar aanleiding van het buitengewoon economisch crediet ten bedrage van 60 millioen, te verstaan, dat hij nu nog niet een nota over den economi- schen toestand van het land kan doen verschij nen, want die is voorshands niet overzichtelijk. Binnen 3 maanden hoopt hij aan het desbetref fende verzoek te kunnen voldoen. Tot besluit van den avond onthaalden ons de woordvoerders van alle fracties op plechtige verklaringen in verband met de huidige zeer bij zondere omstandigheden. Vrijwel eenstemmig bleken de sprekers ten opzichte van het Regee- ringsbeleid met betrekking tot de handhaving van onze neutraliteit achter het kdbinet te staan en bereid dit hierbij te steunen. De communist e Visser verlangde echter een andere bui- tenlandsche politiek, namelijk meer gericht tegen alle gevaren van fascistische agressie en geba seerd op het beginsel van de collectieve veilig heid. De nat. soc. de Marchant et d'An- embourg uitte opnieuw zijn grieven tegen ..liet systeem" en zijn boosheid over 't feit, dat voor zijn partij het ambtenarenverbod niet ter stond wordt opgeheven. Tenslotte bleek hij ech ter bereid onder deze buitengewone omstandig heden de gevraagde volmachten zij het noode aan de Regeering te geven. Daarentegen klonk veel hartelijker steun aan het kabinet uit den mond van den heer v. Houten (chr. dem.) die echter wegens pricipieele bezwaren tegen alle oorlogvoering en oorlogsvoorbereiding liet aan- teekenen dat zijn fractie beschouwd moet worden te stemmen tegen het wetsontwerp ter bekrach tiging van het K. B. betreffende den staat van oorlog en dat in zake het in werkelijken dienst houden Van den dienstplichtigen. Aangeteekend zij nog, dat de heeren D r e es (s.d.) en Mr. "oekes (v.d.) betreurden dat men destijds aan het Volkenbondsbeginsel van de collectieve vei ligheid ontrouw was geworden en dat laatst genoemde de hoop uitsprak, dat de militaire overheden bij de uitoefening hunner bijzondere bevoegdheden voldoende rekening zullen hou den met de belangen van de burgerbevolking. Zoodra nog eenige andere spoedontwerpen ge reed zullen zijn, komt de Kamer weer bijeen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 30 Augustus 1939 is aan de hee ren dr. P. Prins, predikant te Dordrecht en ds. K. Krabbe, predikant te Hil'legom, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend als reserve-veld prediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. huishoudkamp op texel. Het Nederlandsch Vertoond van Christen Jonge Vrouwen- en M-eisj esvereenigin-gen deelt mede, dat in venband met den interna tionalen toestand het door haar georganiseer de huishoudkamp te de Koog op Texel van September tot 3 October a.s. niet kan door gaan. Rotterdamsche Uloyd Iaat tusschenhavens vervallen. De Rolterdamsche Lloyd bericht dat het motorschip „Dempo" bestemd 13 September aanstaande van Rotterdam te vertrekken, rechtstreeks van Rotterdam naar Neder- landsch-Indië zal varen. De „Indrapoera" thans op de thuisreis en 8 September te Suez verwacht, vaart direct naar Rotterdam zonder tusschenhavens aan te loopen. Maatregelen tegen prijsopdrijving. De Haagsche politie heeft een speciale af deeling in het leven geroe-pen, die zich bezig houdt met het onderzoek naar eventueele prijsopdrijving De politie heeft daarover een groot aantal klachten binnengekregen, waar naar een minutieus onderzoek zal worden in gesteld. Er wordt een geregelde controle ge houden op de winkeliers in verband met de afgifte van de bonnen. Ook het surveilleerende personeel is opgedragen controle uit te oefenen op de bezoekers van winkels, of zij in het 'bezit zijn van dit vervoersbewijs. E. v. R. Thans practisch een half- uurdienst tusschen Haarlem en Amsterdam De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat heden in het forensenverkeer om Amsterdam belangrijke verbeteringen zijn ingetreden. Tusschen Zandvoort en Amsterdam is een uurdienst ingesteld. Vertrek Zandvoort 6 uur 25 enz. tot 's avonds 23 uur 25. Vertrek van Amsterdam 7.05 enz. tot 's avonds 23.05. Tusschen Haarlem en Amsterdam ontstaat hierdoor practisch een half uur dienst. slechts tien liter benzine mag over de grens worden meegenomen. De A.N.W.B. brengt onder de aandacht van automobilisten, die naar het buitenland gaan, dat zij in hun tank niet meer dan 10 L. ben zine mee over de grens mogen nemen. Naar aanleiding van de sluiting van het grenskantoor Wernhout meldt de K.N.A.C. dat zij vernam, dat thans in die omgeving de Belgische grenskantoren Zandvliet, Esschen, Strijbeek en Arendonk zijn geopend voor het verkeer naar België ën het af teekenen van grensdocumenten. Rijksbureau Zeescheepvaart ingesteld. De minister van Economische Zaken heeft, voor de uitvoering van de Zeeschepenvorderings- wet 1939 en de wet behoud scheepsruimte 1939 laatstgenoemde wet voorzoover betreft de zeescheepvaart een rijksbureau zeescheepvaart ingesteld, dat gevestigd is te 's Gravenhage, Rijn straat 24. De dagelijksche leiding van 't rijksbureau be rust bij dr. T. P. van der Kooy. Gewijzigde verzekerings- voorwaarden voor schepen. De Minister van Economische Zaken heeft be paald, dat alle schepen, welke thans op jaarpolis ingevolge de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939 verzekerd zijn, en welke zich nu op reis be vinden, de meest nabij gelegen veilige haven moeten opzoeken, tenzij zij er de voorkeur aan geven, de reis voort te zetten tegen opnieuw overeen te komen voorwaarden. Deze voorwaarden zullen ten spoedigste wor den vastgesteld door den minister van economi sche zaken, gehoord de commissie van advies en de regeeringsgemachtigden. Voor uitvoer van zuivelproducten is een machtiging noodig. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel, 's Gravenhage, brengt ter kennis van exporteurs van melk, boter, kaas, melkproduc ten en caseine, dat ingevolge nadere bepaling reeds heden alle uitvoer van deze producten moet zijn gedekt door hetzij een reeds afgegeven uitvoer-certificaat, hetzij een monopolie-over eenkomst, tevens uitvoermachtiging. Exporteurs, die Dinsdag of Woensdag willen uitvoeren en niet in het bezit zijn van een door de Centrale afgegeven uitvoer-certificaat, kun nen telefonisch een machtiging aanvragen.. De Centrale zal beoordeelen of de machtiging kan worden verleend.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7