IJmuider Courant Bombardement nabij Aken? Wegentroepen yemaUCiseeïd opeen"me° C°"°" DAGBLAD VOOR VELSEIN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen 0et Oorlogsnieuws. KM» ga«« ïan zaken waarnemen- of" Oost-Opper Silezië in Duitsche handen. De „Marnix" vaart via de Kaap Engelsche vliegtuigen neergeschoten Getorpedeerde schepen Men adresseere past naai miÜtahm goed- ^AARCANG NO. 261 M«..chappq "'""''cour.»' U"8»v™ "D tlgem N,Groole Hootrtraal 93. t"tt" w ,0724. Bureau IJmoide. ""'''"nconeoertasu 42. Umuideu C""°" 5301. PoW™ 510791 Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBER1 PEEKEBOOM Boofdredacteor ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 6 SEPT. 1939 Abonnementen per week f 0.12Vi, pet maand f0.52'/2« per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losso nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer O.ü Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lQ. rich den aanvang en zeer snelle ontwik- n de krijgsoperaties in 1914 herinnert I* jers dan met stomme verbazing den n Engeland en Frankrijk zich volgens hun verklaring sinds Zondag (resp. om 11 t!e"! morgens en om vijf uur 's middags) in 1,1 rt van oorlog met Duitschland bevinden AU Frankrijk en Duitschland na twee da- nog geen schot op elkaar gelost en had ?tnm»elsch-Duitsche oorlog zich tot Dinsdag m tot het laten zinken van een Wt?,h passagiersschip, de Athenia, het zinken van een Duitsch vrachtschip, J Olinda bij de Ri° Grande en een enkelen Llsclien luchtaanval op de Duitsche ver- wkte plaatsen wilheimshafen en Cuxhafen. ket „Westelijke front", waar de geduchte r inot-"en Siegfried-linies tegenover elkaar ÏÏL was nog geen enkele vijandelijke daad meld Van daadwerkelijke hulp door Engeland L Frankrijk aan Foien geboden - men zou fneit veronderstellen dat die zou bestaan in iet zenden van versterking voor de blijkbaar niet zeer sterke Poolsche luchtvloot - is niets dien van den vorigen niet in de verte nabij komt, al valt er niets op te bouwen omtrent het verdere verloop. Het eerste schot in het Westen is nog niet gelost; wel zijn de eerste bommen (op Cuxhafen en Wilheimshafen) gevallen. Weer is stilte gevolgd. Wat beduidt het alles? Welke geheimzinnige plannen en middelen doen zich achter de schermen gel den?" Ik wilde dat ik het optimistischer kon zien. Tot dusver schijnt het slechts, wat den grooten oorlog betreft uitstel van executie. R. P. Het is een wonderbaarlijke gang van zaken, yen zou er hoop uit kunnen gaan putten dat misschien toch nog oplossingen denkbaar zou- den Zjjnf ware het niet dat intusschen de Duitsch-Poolsche oorlog zich voortzet. Ook daaromtrent is het nieuws overigens beperkt en zonderling. Van Poolsche zijde meldt men luchtgevechten, blijkbaar niet op groote schaal maar wel veel voorkomend, de herovering van enkele dorpen en het terugtrekken uit be paalde gebieden. Van Duitsche zijde zijn de oorlogscommuniqués veel uitvoeriger en geven te kennen dat men met groote snelheid rivieren overtrekt, dorpen en steden verovert en een zeer snellen opmarsch volvoert. Zelfs wordt me degedeeld dat de Duitschers in hun haast een heelen divisiestaf in rekenden. Van iets dat op een veldslag lijkt schijnt evenwel tot dusver geen sprake te zijn. Als men de Duitsche com muniqués leest krijgt men feitelijk den indruk dat door de Polen maar hier en daar, en dan nog op kleine schaal, weerstand wordt gebo den. Van e.en geconcentreerde tegen-actie blijkt tot dusver niets. Nu is lang voor dezen oorlog al betoogd dat Polen groote grensgebie den, met name den Corridor en Opper-Silezië, niet zou kunnen verdedigen en dat die in zeer korten tijd bezet zouden worden. Maar hoe is het mogelijk dat een gansehe divisie zich zoo snel overgeeft dat zelfs de staf meteen inge rekend wordt? Het Poolsche leger is millioenen manschappen sterk en zwaar bewapend; het Poolsche volk wordt geacht zeer militair ge schoold te zijn. Tot dusver krijgt men uit de be richten eigenlijk alleen den indruk van een snellen Duitschen opmarsch en een aantal klei ne plaatselijke gevechten. Dat de oorlog in het Westen feitelijk nog be ginnen moet vindt misschien een soort verkla ring in de pogingen van Engelsche zijde, om het .Duitsche volk tegen zijn regeering in verzet te doen komen. Die pogingen zijn begonnen met het strooien van zes millioen gedrukte biljetten boven West-Düitschland. Dat herinnert niet aan het begin van den vorigen oorlog maar aan het eind, toen de Engelschen er door hun propaganda in slaagden verdeeldheid en revo lutie in Duitschland te ontketenen en daarmee den strijd te beslissen. Hopen zij dit thans weer te bereiken, maar dan meteen bij het begin? Het stemt zeker overeen met hun aankondiging dat zij niet tegen het Duitsche volk, maar te gen zijn regeering wenschen oorlog te voeren. Maandagavond hield Chamberlain zelfs in het Duitsch een radiorede tot het Duitsche volk, waarin hij uiteenzette waarom geen Engelsch- ffian Hitier meer kan vertrouwen, dien hij als een woordbreker en meineedige aan de kaak stelde. Er zijn evenwel geen bewijzen aan te voeren voor de kans op welslagen van dezen propaganda-oorlog. De tot Dinsdag volkomen werkeloosheid van de Pranschen is wel het verwonderlijkst van alles, Zij hebben bericht dat zij „geleidelijk contact maken aan het front". Maar de Magi- uot-linie is allang bezet en de mobilisatie is in hoofdzaken allang voltrokken. Zij hebben be richt dat de luchtmacht „de noodzakelijke ver kenningsvluchten maakt" en Dinsdagmiddag «dat alles normaal verloopt". Het normale ver loop van een oorlog is evenwel helaas tot dusver altijd geweest dat er gevochten wordt. Anderzijds toonen de Duitschers aan het Westfront een even groote zelfbeheersching en Hitier heeft gezegd dat hij wachten zou, tot het eerste schot van de andere zijde ge lost was. Als men aan de andere zijde ook dit stand punt inneemt en het daarna wederzijds bleef 1 doen, zou het hierbij kunnen blijven. Dat is natuurlijk een al te vreemde veronderstelling. ar rï® huidige loop van zaken is ook wel uiterst vreemd. Wat moet uit dit alles worden? Is men aan Iransch-Engelsche zijde voornemens eenige ajten te wachten of het Duitsche volk wel- in verzet komt en, als dit niet gebeurt, en oorlog pas te gaan voeren? Het is slechts en veronderstelling. Maar waaruit bestaat ,an hbiP) aan de Polen toegezegd? Een Pan moet toch opgemaakt zijn in het over- ple'e^?°ren ^ussc^en generale staven ge- dat m°S6n °P dit °°Senblik dankbaar zijn a kzet van dezen Europeeschen oorlog Duitsch legerbericht BERLIJN, 6 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: De operaties van het leger in Polen zijn op 5 September volgens de opgestelde plannen voort gezet. De bergtroepen en de mobiele troepen hebben aan een uitgebreid front de oonrdelijlce uitgangen van de Baskiden bezet en zijn thans in aanval tegen Neu Sandez. De van het Zuiden en Westen uit te gen Krakau optredende strijdkrachten hebben den vijand in de richting van die stad teruggeworpen. Het industrie gebied van Oost-Oppe-Silezië is in Duit sche handen. Meer noordelijk werd in de nvroegen namiddag de linie Checiny- Lepussni-Piotrkow genomen. Aan beide zijden van Sieradz werd een ster ke bunkerlinie doorbroken en werd de aanval op den oostelijken oever van de Warthe voort gezet in de richting van Lodz. De bij Zulm en Graudenz naar den oostelijken oever van de Weichsel overgegane strijdkrachten hebben de achtervolging van den verslagen vijand voort gezet. De uit Oost-Pruisen via Mlawa optrek kende troepen hebben Cichanow in bezit ge nomen. De tegenstander gaat hier scherp be dreigd naar ebt Zuiden terug. Bij Rozan hebben snelle troepen den Narew bereikt. De in het Noorden strijdende troepen hebben tot nu toe tienduizenden krijgsgevangenen ge maakt en zestig stukken geschut zijn in hun handen gevallen. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben gisteren opnieuw sterke sto ringen veroorzaakt op de verkeerslijnen van den vijand. De stations Zdunska-Wola en Skarzysko, Tarnow en Wreschen staan in brand. Op tal van spoorwegtrajecten is het verkeer onderbroken. De Poolsche vliegers zijn met uitzondering van afzonderlijk bij Lodz optredende jachtvliegers in het geheel niet meer waargenomen. Op Duitsch gebied zijn op vijf September op geen enkele plaats luchtaanvallen ondernomen, Duit sche zeestrijdkrachten hebben in de Oostzee een derde Poolsche duikboot vernietigd. Het D. N. B. deelt nog mede dat in de bos- schen ten noorden van Krone aan de Brahe patrouilleerende afdeelingen van de Poolsche cavalerie-brigade Pomorski Maandagavond een Duitsche hospitaal-compagnie hebben aangeval len en de ziekendragers en de gewonden hébben gedood. Slechts acht man wisten te ontkomen. Het D. N. B. voegt hieraan toe, dat overeen komstig de bepalingen van Genève de hospitaal soldaten en de gewonden niet gewapend waren, terwijl de hospitaal-soldaten de voorgeschreven witten armband met rood kruis droegen. Poolsche meldingen. Het vijfde communiqué van den generalen staf van den Poolschen opperbevelhebber, gedateerd op 5 September, luidt als volgt: Luchtoperatie: De vijandelijke luchtmacht heeft heden de operaties voortgezet sedert den ochtend over het geheele gebied van den staat, waarbij zij zich richtte op steden, spoorweg stations en colonnes vluchtelingen op de wegen. Onze luchtmacht zette het doeltreffend lucht bombardement voort op pantsercolonnes van den vijand in de streek van Ciechanow en in de richting van Radomek. Vijandelijke verliezen van gisteren veertien neergehaalde vliegtuigen. Onze verliezen: zes toestellen keerden niet naar hun bases terug. Operaties te land: Aan het Zuid-Westelijke front houden onze troepen den druk tegen van de overwegende vijandelijke strijdkrachten. Op de lijn WartheSzcercofKamiensk duurt de verbeten strijd voort tegen krachtige vijan delijke detachementen. Aan het front van Posen heerscht rust. Aan het Noordelijke front hebben gemotori seerde Duitsche detachementen de streek van Cischanow en Pl'onsk bereikt. Aan het front van Oost-Pruisen is de toestand ongewijzigd. In een stoutmoedigen aanval op de Dantzig- sche troepen heeft-het garnizoen van Gdyina een anti-tankkanon, drie mitrailleurs buitgemaakt en twaalf krijgsgevangenen gemaakt. Poolsch vermogen te Dantzig in beslag genomen. Blijkens een bericht van het D. N. B. is het geheele vermogen van den Pool schen staat, Poolsche staatsinstellingen en dergelijke te Dantzig, op grond van een verordening van 4 September in beslag genomen. Een staatscommissaris is aangesteld om dit veromgen te beheeren. Over het in beslag nemen van het vermogen van natuurlijke- en rechts personen van Poolsche nationaliteit zal de staats commissaris beslissen. Zes maanden gevangenisstraf wegens spionnage. De Utrechtsohe rechtbank veroordeelde den caféhouder L. uit Soest, die zich geleend had tot het verrichten van splonnagediensten, tot een gevangenisstraf van zes maanden, met af trek van voorarrest. L. had in Mei van dit jaar aan een ser geant-vlieger te Soesterberg militaire foto's gevraagd, met de bedoeling deze aan een tot op den huidigen dag onbekend gebleven persoon te verkoopen. Er was tegen den café houder één jaar gevangenisstraf geëischt. De omgeving van Aken zou Dinsdag volgens een correspondent van de Belgische „Soir" gebombardeerd zijn. Het geloei van sirenes en het geluid van ontploffingen zijn gehoord in Raeren .Eupen en andere punten aan de Belgische grens. De Eupensche correspondent van de „Indépendance Beige" meldt, dat de luchtaanval vooral de industriecentra Eschweller en Stollberg getroffen heeft. Volgens berichten uit Warschau zouden dertig Poolsche vliegtuigen een aanval op Berlijn hebben ondernomen. Alle toestellen waren weer naar hun bases teruggekeerd. Het D. N. B. publiceert de volgende tegenspraak „Ondanks het heldere weer was geen enkel vliegtuig zichtbaar. Men neemt aan, dat de Poolsche vliegers door onbekendheid met den geografischen toestand Berlijn met een Poolsche stad verward hebben, indien zij tenminste opgestegen zijn." Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat Dinsdag boven Hamburg vier Brit- sche verkenningsvliegtuigen zijn ge zien en aangevallen door de Duitsche luchtstrijdkrachten. Twee der Engelsche toestellen werden neergeschoten. Het D. N. B. meldt verder, dat Maan dag een Duitsch zeevliegtuig boven Dog- gersbank een Britsch bombai'dements- vliegtuig omlaag heeft geschoten. Nadat het toestel omlaag geschoten was, daal de het Duitsche vliegtuig op zee en redde de bemanning van het zinkende Brit- sche toestel. Hoewel de weersomstandigheden zeer slecht waren achtte de Duitsche vlieger het zijn plicht, met gevaar voor eigen leven, het leven van den overwonnen tegenstander te redden, zoo voegt het D. N. B. hieraan toe. Hetzelfde nieuwsbureau zegt dat de aanval op Wilheimshafen en Cuxhafen werd uitgevoerd door twintig tot vijfentwintig vijandelijke vlieg tuigen. Met zekerheid kan worden gemeld, dat alleen in het ressort van den bevelhebber van de kustwacht Oost-Friesland tien vijandelijke toestellen omlaag zijn geschoten. Hiervan heeft een vaartuig der oorlogsmarine vier vliegtuigen neergeschoten. De rest van de Britsche militaire vliegtuigen heeft, naar onbetwistbaar werd vastgesteld, bij het terugvliegen over Nederlandsch gebied ge vlogen en zoo wederom de Nederlandsche neutra liteit geschonden. (Deze laatste conclusie blijft geheel voor rekening van het Duitsche Nieuws bureau. Red. ANP). Een officieel bericht uit Londen deelt mede: In den nacht van 4 op 5 September zijn we derom uitgebreide verkenningsvluchten ten uit voer gelegid door de Britsche luchtstrijdkrach ten, waarbij ruim drie millioen exemplaren der waarschuwing aan het Duitsche volk werden neergeworpen. De vliegtuigen werden niet aan gevallen door vijandelijke toestellen. Bij deze, evenals de vorige gelegenheid, keerden alle vliegtuigen veilig terug. Het Britsche ministerie van voorlich ting meldt, dat er reden is om aan te nemen, dat bij den aanval der Royal Air Force op Duitsche marine-eenheden in de Duitsche wateren grooter resultaten zijn bereikt dan aanvankelijk was ge meld. Het ministerie verklaart voorts, dat verschei dene Britsche koopvaardijschepen door Duit sche onderzeeërs zijn aangevallen of tot zinken gebracht. Drie Duitsche schepen, die van be wapening voorzien zouden kunnen worden, zijn in den Atlantischen Oceaan vernietigd nadat de bemanning in veiligheid was gebracht. De navolgende berichten ontvingen wij be treffende getorpedeerde schepen: De Engelsche vrachtboot „Bosnia" van de Cunard Maatschappij is, naar gemeld wordt, tot zinken gébracht. De opvarenden zijn gered door den Noorschen tanker Eidenger. Een stoker is gedood. LONDEN. Te Londen is bericht ontvangen, dat behalve de „Olinda" van de Hamburg-Zuid Amerika Stoomvaart Mij. ook de „Carl Fritzen" van de reederij Fritzen en Zonen tot zinken is gebracht. De bemanningen van beide schepen zijn in veiligheid. MONTEVIDEO. De Britsche olietanker „San Gerardo" is hier aangekomen met 40 per sonen aan boord, die overgenomen zijn van de Duitsche vrachtboot „Olinda". MALMö. Volgens het Zweedsche blad „Ar- bete" zou een stoomschip, waarvan de nationa liteit onbekend is, gezonken zijn na te zijn ge- loopen op een Duitsche menn in het zuidelijk deel van de Sont. Aangezien nog geen wrakstukken gevonden zijn na de gehoorde ontploffing, blijft het mo gelijk, dat de ontploffing van de mijn veroor zaakt is door een andere oorzaak dan een aan varing door een schip. Voorts moet gemeld wor den, dat men geen berichten heeft van het Let- landsche stoomschip „Imanta", dat 10.500 ton meet en dat Maandag om 18 uur 30 uit Tralie- borg was vertrokken. Het schip is niet in Lim- hamn bij Malmö, waarheen het onderweg was, aangekomen Ongewoon vertrek uit Batavia BATAVIA, 6 Sept. (Aneta.) De passagiers van het vandaag vertrokken mailschip „Marnix van St. Aldegonde" vernamen vanmorgen, dat zoo juist bericht was ontvangen dat de route naar Europa via de Kaap moet worden genomen. Intusschen bleek de gebruikelijke belangstel ling op Woensdag voor de vertrekkende mail booten ten zeerste verminderd. De vertrekkende passagiers zijn allen uiteraard rustig, doch de ge wone, vroolijke aanblik, welke een naar Europa vertrekkende mailboot altijd biedt, was ditmaal niet merkbaar. Ter typeering zou kunnen worden gezegd, dat het vertrek een „zakelijk" karakter droeg. De stilte werd bovendien nog gemarkeerd door het feit, dat verschillende passagiers, die niet dringend naar Europa moeten, verzochten hun passages aan te houden, tot een betere rang schikking van de toekomstplannen mogelijk is geworden. Door de route via de Kaap, waqrbij buiten- landsche havens worden vermeden, zal de reis slechts een week langer duren. Met groote snelheid is de „Marnix van St. Al degonde" van de Nederlandsche kleuren voor zien. Als verdere maatregel zijn alle foto-toestellen der passagiers ingenomen. Behoudens tegenbe richt zal Singapore worden aangeloopen, doch ten aanzien van Colombo is dit onwaarschijnlijk. Aantal buitengewoon dienstplichtigen op 7 September opgeroepen Ingevolge een Koninklijk Besluit van 5 September zijn thans de buitengewóón- dienstplichtigen bestemd voor de wegen troepen, bij openbare kennisgeving (kleur groen) opgeroepen om op 7 Sep tember in werkelijken dienst te treden. Naar wij vernemen béTiooren hiertoe uitsluitend degenen, die enkele dagen tevoren van den burgemeester hunner gemeente een persoonlijke lastgeving (kleur groen) hebben ontvangen en zij die deze nog zullen ontvangen. Op deze lastgeving staat vermeld, waar zij zich op 7 September moeten aanmelden. Deze oproeping omvat alleen de we gentroepen, d. w. z. slechts enkele honderden buitengewoon-dienstplich tigen. Op verschillende plaatsen in de stad worden de randen der trottoirs wit gemaakt en laat men den aldus ontstaanden witten bandn doorloopen van het einde van 't eene trottoir naar het begin van een volgend. Het gemeentebestuur heeft dezen maatregel genomen, teneinde bij eventueele verduistering van de stad wegens luchtgevaar het verkeer, dat dan met gedoofde lichten rijdt, zijn gewonen loop te doen hebben. .Men zal dan aan de witte lijn de trottoirbanden kunnen herkennen; de door kleine tusschenruimten onderbroken witte lijn geeft een straat-overgang of kruispunt aan. De adresseering van poststukken voor militairen moet, zooals reeds herhaalde lijk is bekend gemaakt, als volgt ge schieden: naam en voorletters van geadres seerde, militaire rang van geadresseerde, militair onderdeel waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd, met toe voeging van de aanduiding veldleger, vesting Holland, stelling van Amster dam, enz. Geen plaatsnamen vermelden. Plaatsnamen moeten echter wel wor den vermeldt voor de depots en de hos pitalen. KORFBAL De competitie begint 24- September Geen promotie- en degradatiewedstrijden. Het bestuur van den Kon. Ned. Korfbal-bond heeft besloten, de competitie, in weerwil van de mobilisatie, op 24 September te laten be ginnen. Maatregelen werden getroffen, waar door aan het einde van het seizoen geen pro motie-degradatiewedstrijden worden gespeeld. Dispensatie van de invallersbepalingen zal verleend worden, wanneer dit noodzakelijk mocht blijken. De contributie van gemobili seerde spelers zal aanmerkelijk verlaagd wor den; ook zal men zooveel mogelijk aan de moeilijkheden der véreenigingen tegemoet koonen. VOETBAL Noodcompetitie Afdeelingen I en D. In de „Sportkr." lezen we o.a. het volgende: Het ligt in het voornemen van het Bonds- bestuur een noodcompetitie in te stellen. In dien de overgroote meerderheid der vereeni- gingen geen wijziging wenscht in de tot nu gepubliceerde indeeling, zal de competitie op 17 September a.s. aanvangen. Mochten er ver scheidene vereenigingen zijn, welke bezwa ren maken tegen de gepubliceerde indeeling in verband met te groote reizen, of mochten er verscheidene vereenigingen zijn, welke elf tallen wenschen terug te trekken, zoodat een wijziging in de indeeling noodzakelijk is, dan is het de bedoeling van de afdeelingsbesturen I en II een competitie-indeeling te maken, waarbij zooveel mogelijk rekening zal worden gehoxiden met de klassen (rayongewijze in deeling). Mocht tot een dergelijke competitie- indeeling worden overgegaan, dan ligt het in het voornemen de competitie te doen aan vangen op 8 October a.s. De vereenigingen worden vei*zocht zoo spoedig mogelijk in elk geval Donderdag 7 September a.s. haar eventueele bezwaren of voorstellen tot wijziging in te dienen bij de resp. afdeelingssecretarissen. Vereenigingen, welke niet uiterlijk Donderdag 7 dezer hebben geantwoord, worden geacht geen wijziging te wenschen in de gepubliceerde indeeling. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft nog geen definitieve maatregelen genomen. Zaterdag 9 September zal het een vergadering houden. Eén van de eerste stappen is geweest, aan de afdeelingsbesturen te verzoeken een ont- werp-indeeling te maken voor een noodcom petitie, waarbij de clubs zooveel mogelijk plaat selijfc worden ingedeeld en waarbij niet streng op klasse zal worden gelet. Dit ontwerp zal dan aan het Bondsbestuur ter goedkeuring worden voorgelegd. Is dat eenmaal geschied, dan zit ten de programma's gauw genoeg in elkaar.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1