IJmuider Courant Vorderingen tusschen Moezel en Saar. DAGBLAD VOOB VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Neutraliteit moet gehandhaafd BEVERWIJK Regeling uitbetaling kostwinnersvergoeding De Duitsche troepen bezetten Lotz. JIAARCANC NO. 265 Ki V Creole Bootntraai 91 Oruklser ,o724s Bnreao JJmuideu Bs"lein' nenlerlaaD 42. Umuielea C""°" «01 PoMgl" 310791 411a Inure!»»» 0P6«0"»™ to d# ,ord60 Directie) C W. PEEREBOOM EN ROBER I PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 11 SEPTEMBER'39 Abonnementen per week t' 0.12l/j, pe» maand f0«52'/2« per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse aummers 3 cent per es. Advertentiëni L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.ltk De Massa. Hp ineenstorting van het Duit- "'"Sk, de revolutie in Duitechland k®ee net einde van den oorlog in hoo- bewerlct door de Engelsche „propa- f01 _leI(1 door Lord Northcliffe. Later, hét Wde ontstaan was, is geble- «it de Duitschers van deze methoden tot St" i sine der volksmassa hadden geleerd. de merkwaardigste hoofdstukken in 1 toek „Mein Kampf" behoort zeker zijn Mideling'over de wijze waarop men het v moet beïnvloeden, vergaderingen tot -tdrift kan brengen en zoo meer. De lei- !iC' au het Duitsche ministerie van Propa- dtr v j., Josef Goebbels, heeft verder wel £aén dat hij zelf dit onderwerp grondig ÏTtiideerd bad en zijn middelen in toepassing te brengen. En nu de oorlog is uitgebro- J je Engelschen en Franschen die voe- leus, dat zij het Hitler-regime ten val willen brengen en dat zij hun strijd in de eerste i daartegen voeren „tegen Fransch legerbericht meldt: Duitsche volk hebben wij geen grieven" - net men opnieuw de moderne propaganda, de volks-beïnvloeding, haar geraffineerdste methoden toepassen. is voortdurend veel geschreven over de cruwelijke moderne wapens die het physieke oorlogsgeweld hebben uitgebreid. Nu de oor- ]og van 1939 is begonnen blijken die zie de werkeloosheid der luchtmachten in het Wes- (en althans aanvankelijk te moeten wijken voorhet psychologische wapen. De nog jonge wetenschap der massapsychologie heeft ook al tot de schepping van een nieuw oorlogs wapen geleid. Zoo wordt het vliegtuig tot dus ver alleen als „hulpwapen" daarvoor in het Westen gebezigd. Het strooit millioenen bil jetten over Duitschland uit. De radio is even eens in volle actie: Chamberlain houdt een rede in het Duitsch tot het Duitsche volk, de Franschen laten een Oostenrijker tot de be volking van het voormalige Oostenrijk spre ien, gisterenavond kondigde Londen uitzen dingen in het Tsjechisch aan. Zoo gaat het maar door. Het „massapsychologische wapen" heeft blijkbaar volle erkenning zoowel bij de regeeringen als bij de generale staven gevon den. Men krijgt den indruk dat daarbij vol ledig rekening wordt gehouden met het ont breken van oorlogs-geestdrift, oorlogspsy chose, dat men het er op toelegt geen Duit- echen volkshaat tegen zichzelf te ontketenen en ook daarom zijn gruwelijkste strijdmidde len buiten actie laat. De legers aan het West front treden blijkbaar niet meer op dan noodig is om een zoo groot mogelijk Duitsch leger daar „vast te houden" en den tegenstander te nopen strijdkrachten aan zijn Oostelijk front te onttrekken. Een strijd wordt gevoerd die het hoofddoel schijnt te hebben het Duitsche bewinds-stelsel met psychologische middelen te ondermijnen. Anderzijds wordt het Duit sche beleid ook kennelijk beïnvloed door mas- sa-psychölogische overwegingen: men geeft oorlogscommuniqués van het Oostelijke front maar zwijgt over het Westelijke. Men onder neemt geen luchtaanvallen op Frankrijk en Engeland, kennelijk eveneens met het doel om den volkshaat in die landen niet op te zweepen, en nog steeds wordt voorzien dat de Duitschers vredespogingen zullen gaan doen als zij hun doeleinden in Polen bereikt zullen achten. Dit voorziende betoogen de Engelsche en de Fransche pers dagelijks dat daartoe geen bereidheid gevonden zal worden omdat Engeland en Frankrijk op het standpunt zul len blijven staan dat Polen het verloren ge bied terug moet hebben en het Hitler-régime, dat zij een bedreiging voor geheel Europa achten, moet verdwijnen. Ik heb er al eerder over geschreven dat het verlies van menschenlevens door de toepas sing van deze methoden tot dusver zeer be perkt is. Wat de volle toepassing van de wa pens van het physiek geweld zou beduiden, en welk een golf van haat en verblinding die over Europa zou doen ontketenen, kan ieder die even nadenkt zich voorstellen. Het ramp- talige lot van de „Willem van Ewijck" heeft f door zijn nabijheid, door het feit dat slachtoffer van dit ongeluk wer den. velen doen beseffen wat de vernietigende hacht der technische wapens is. Er zijn men- schen die, met een wonderlijk gebrek aan nadenken, ongeduld toonen omdat de hel in bet Westen niet met volle kracht losbarst. Zij eens gaan overdenken wat dit zou Zeeschepen mogen niet aan het buitenland verkocht worden. Bij beschikking van den minister van eco- nomische zaken is bepaald: Lpis verboden op eenigerlei wijze te «7rfn of ertoe mede te werken, dat een mpne j dsch. zeeschip zonder door of na- vori minister van economische zaken verleende vergunning: JL ,hoedanigheid van Nederlandse!! zee schip verliest Jj' eigendom/ in gebruik of ter beschik- wergedragen, voor zoover betreft biiiwii j aan ^et-Nederlanders °f naar het foJr <lilecteur van het Rijksbureau ti°d 'f.'""'0 's Gravenhage wordt gemach- o .namens den minister van economische vcrleenerH vergunnin2 als hoven bdeoeld te inesÜf28 beschikking treedt in werking met van den dag, volgende op dien der tep\pnh!nmg on<ierscheidenlijk der eerste dag courant vari de Nederlandsehe Staats- waarin zij geplaatst. DRIE FRANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN? Volgens de (Duitscfieis telt de eiland ueCe dooden. Het Fransche oorlogscommuniqué van Zondagavond luidt: „Een reeks stelselmatige operaties aan het front heeft vorderingen tusschen de Saai en de Vogezen mogelijk gemaakt. De vijand heeft een aanvallende beweging onmiddellijk ten Oosten van de Moe zel, in de streek ten N.Q. van Sierk, voorbereid. De Fransch-Britsche zeestrijdkrach ten hebben mijnenvelden gelegd in be paalde gedeelten van het Kanaal en de Noordzee. Onze luchtverkenning is in den loop van den dag voortgezet". Het communiqué van Zondagmorgen luidde: „De Duitschers hebben Zaterdag tegenaan vallen uitgevoerd op talrijke punten van onze grens. In den loop van den nacht was de toe stand ongewijzigd. Normale activiteit der luchtverkenningen." in de lucht aldus ministec Diixfuioca De minister van Defensie heeft Zondag, vergezeld door zijn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, een onver wacht bezoek gebracht aan het mili taire vliegveld Bergen, ten einde zich te vergewissen van de paraatheid van de aldaar aanwezige oïiderdeelen dei- militaire luchtvaart. Vervolgens begaf de minister zich naar het luchtvaartterrein Schiphol. Op beide terreinen heeft de minister de officieren der militaire luchtvaart toegesproken en daarbij gewezen op het groote belang van een krachtige handhaving der neutraliteit in de lucht. De minister uitte daarbij den wensch dat - in overeenstemming met de reeds gegeven orders - elk militair vlieg tuig van een der. belligerenten, dat onze neutraliteit schendt, tot dalen zal worden gedwongen dan wel zal wor den afgeschoten. Zaterdagavond was het volgend legerbericht bekend gemaakt: „De vijand biedt tegenstand aan het ge- heele front. Hij heeft verscheidene plaatselijke tegenaanvallen gedaan. Een schitterende aanval van een van onze divisies heeft ons een belangrijke terreinwinst verzekerd. De artillerie van den vijand reageert hierop. Gedurende den loop van den dag is onze verkenning in de lucht voortgezet, niettegen staande de jachtvliegtuigen van den vijand." Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt 't volgende bekend: „In het Westen hebben voor de eer ste maal Fransche verkenningstroepen de Duitsche grens overschreden en zijn in gevechtscontact getreden met onze ver voor de Siegfriedlinie staande voorposten. De vijand liet talrijke dooden en gevangenen, o.w. zich een officier bevindt, achter. In dien nacht van 8 op 9 September hebben Britsche vliegtuigen boven eenige steden in het Noorden en Wes ten van Duitschland vlugschriften uitgeworpen. De bemanning van een bij Uberstedt in Thürinigen neerge stort Engelsch gevechtsvliegtuig werd gevangen genomen. Aan de Westelijke grens werden drie Fransche vliegtui gen boven Duitsch territoriaal gebied neergeschoten. Bomaanvallen hebben niet plaats gevonden. Troepen kregen familiebezoek. En de spoorwegen hadden het druk. Duizenden reizigers, hoofdzakelijk vrouwen, bevolkten Zondagmorgen gedurende eenige uren de verschillende perrons van het cen traal station te Utrecht Zij arriveerden voor namelijk met extra-gereqüir.eerde autobussen uit de omliggende plaatsen in de provincie. De spoorwegen hadden handen te kort om den grooten toevloed van passagiers zoo snel mogelijk te verwerken, temeer daar de trei nen, die uit de verschillende plaatsen in Utrecht arriveerden, reeds zeer zwaar bezet waren. Extra treinen werden ingelegd en spe ciale maatregelen werden getroffen om den grooten stroom van reizigers, hoofdzakelijk bestaande uit familieleden van de onder de wapenen geroepenen, met het minste opont houd naar hun plaats van bestemming te ver voeren. Ook met het oog op den terugkeer 's avonds hebben de spoorwegen uitgebreide maatrege len moeten treffen teneinde oponthoud zoo veel mogelijk te voorkomen. De kranslegging bij het monument „Voor hen die vielen" in Den Helder, ter nagedachtenis van hen, die hij de ramp van de „Willem van Ewijck" om het leven kwamen, door schout-bij-nacht baron De Vos van Steenwijk namens H. M. de Koningin. Een der overlevenden, 1ste luitenant ter zee F. van Straelen, commandant mijnenleggers-divisie. Links zijn echtgenoote, rechts zijn vader. De BURGEMEESTER VAN BEVERWIJK brengt het navolgende ter algemeene kennis. De uitbetaling der kostwinnersvergoeding zal voortaan plaats hebben in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat no. 5, alhier, op lederen DINSDAG der week, aanvangende DINSDAG 12 SEPTEMBER A.S. Deze uitbetaling geldt zoowel voor degenen, die in April j.l. onder de wapenen zijn geroepen als voor degenen die betrokken zijn bij de voormobilisatie en de algemeene mobilisatie. Voor de uitbetaling geldt de volgende regeling Van 9%10y2 uur verschijnen zij, die kostwinnersvergoeding hebben aan gevraagd voor dienstplichtigen wier naam begint met de letters A en B Van 10J411 uur, de letters C en D; Van 3 4 uur, de letters M t/m R; 11 liy2 E, F en G; 4—5 S; liy2—12J4 H, I en J; „5—6 T t/m Z. „2—3 K en L; BEVERWIJK, 8 September 1939. De Burgemeester voornoemd, H. J. J. SCHOLTENS. (Adv. ingez. Med.) Warschau nog niet genomen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede, dat de Po-ol- sche stad Lodz Zaterdag door de Duitsche troepen is bezet. Tusschen het gebergte en den bovenloop van den Weichsel zoo deelt het opperbe vel verder mede zetten de Duitsche strijd krachten de achtervolging van den verslagen vijand in Oostelijke richting voort. In den grooten Weichselbocht tusschen Sandomierz en Kutno heeft de snelle doorbraak der ge motoriseerde en pantsertroepen tot aan de Weichsel groote successen ingezet-. Deelen van talrijke Poolsche divisies zijn om Radom van den Weichel afgesneden en omsingeld. Evenzoo is den uit het gebied Skiemiewice, Sochaczew, Kutno naar het Oosten dringenden vijand, de terugtocht over den Weichsel bij Warschau afgesneden. Het lot van deze Pool sche legerdeelen, warmede nog felle gevech ten aan den gang zijn, zal in de eerstvolgende dagen voltrokken worden. De in het Noordelijke Polen aan beide kan ten van den Weichsel oprukkende Duitsche strijdkrachten hebben de strek ten Westen van Wloclawek en ten Noorden van Plock be reikt. Ten Noord-Oosten van Warschau heb ben de Duitsche troepen aan den Zuidelijken oever van de boeg vasten voet gekregen, Ron- om Lomza en ten Oosten daarvan wordt nog gestreden. Het luchtwapen heeft de van Warschau naar het Oosten en Zuid-Oosten leidende wegen en spoorwegen met bomaanvallen ge blokkeerd en de in dit gebied nog aanwezige resten der Poolsche grondwerken aangeval len. Bij een optreden tegen Lublin werden door een gemengde groep bombardements- en gevechttoestellen zeven Poolsche vliegtuigen bij een luchtgevecht nergeschoten, terwijl acht Poolsche vliegtuigen op den grond door neergeworpen bommen zwaar beschadigd werden. Ter ondersteuning van het leger vielen groepen vliegers in het gebied rond Radom, benevens tusschen de Narew en de Boeg met effect in den strijd in. Het Poolsche Telegraafagentsehap meldt dat Zondagavond te 23.30 uur het radiostation Warschou heeft medegedeeld, dat Duitsche detache menten uit dé omgeving van de hoofd stad zijn teruggeslagen. Duitsche krijgsgevangen, die zijn ge vangen genomen tijdens de gevechten rondom Warschau, verklaarden niets te weten van den oorlog, die bestaat tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds. Het tiende legerbericht van den Poolschen ge- neralen staf, dat op 10 September des avonds per radio werd uitgezonden luidt: „De Duitsche luchtmacht zette haar activiteit voort en voerde den geheelen dag bombarde menten uit. In de streek van Suwale en langs de rivier Birbrze is de toestand onveranderd ge bleven. De gevechten worden voortgezet in de streek van Ostrowie, Mazowieckie en in de om geving van de Boeg. De vijand werd uit de pnjy geving van Warschau teruggeworpen. Ten wes ten van den Weichsel is de activiteit van vijan delijke gepantserde afdeelingen waargenomen. In het zuiden duren de gevechten ten westen van San voort. Kolonel Lipinski, chef van den staf van het garnizoen van Warschau heeft gisteravond te 10 uur voor den zender van Warschau verklaard: „Warschau beleeft moeilijke dagen. Sedert vijf uur vanmorgen duren de vijandelijke ulchtaan- vallen voort. Bij den eersten aanval werd een Duitsch verkenningsvliegtuig neergeschoten. Er waren in den loop van den dag veertien lucht aanvallen, waaraan zeventig Duitsche bommen werpers deelnamen, van welke vijftien werden neergeschoten in de straten van Warschau en in de omgeving van de hoofdstad". De tweede Warschausche zender deelde in de avonduitzending mede, er is geen stagnatie in de levering van benzine en olie ten behoeve van de burgerbevolking. De pamflettèn welke Duitsche vliegtuigen uitstrooiden en waarin de bevolking werd aangespoord zich over te geven werden in aanwezigheid van een groote menigte op het Jozef Pilsoedskiplein verbrand. De burgemeester van Warschau, Skarzynski, heeft Zondagavond eveneens een rede gëhouden voor den radio-zender Warschau waarin hij oen- sta teerde, dat de vijandelijke aanvallen in de richting van de hoofdstad waren afgeslagen. Hij zeide verder dat de Duitschers de dichtstbevolk te wijken bombardeeren, waar uitsluitend bur gerbevolking woont. Niets kon zijn overtuiging doen wankelen dat de eindoverwinning zou zijn aan Poolsche zijde, aan de zijde van vrijheid en gerechtigheid. De heldhaftige houding van de bevolking van Warschau en van de strijdende troepen laat daaromtrent geen twijfel. De leugens die de Duitschers door de radio uitzenden op Poolsche golflengten zullen geen uitwerking hebben aldus de burgemeester. Skarzynski noemde vervolgens de aan het front strijdende bataljons <op die hun soldij heb ben afgestaan ten behoeve der oorlogsweezen en voor het nationale verdedigingsfonds. Het mo reel der bevolking noemde hij uitstekend Op het oogenblik dat de gevechten plaats vinden op tien kilometer van Warschau ondergaat het le ven in de hoofdstad slechts weinig verandering. „De prachtige rust der bevolking van de hoofd stad zal ons naar de overwinning leiden", aldus beëindigde hij zijn rede. Hitier aan het Poolsche front. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Führer o.a.: „Nu de militaire operaties in het Corridorge- bied als beëindigd beschouwd kunnen worden heeft zich de Führer naar de Silezische leger groep begeven, die den opmarsch in noord-ooste lijke richting over Tsjenstochau, Kielce, en Konskie over Radom en verder in de richting van Warschau heeft uitgevoerd De Duitsche troepen hebben in den afgeloopen acht dagen bij dezen opmarsch afstanden afgelegd, welker verovering in den wereldoorlog een vol jaar eischten. De vliegers, de pantserdivisies, de snelle troepen en de infanterie hebben daarbij ongelooflijk schijnende prestaties Verricht. Hoe zeer de Polen door de geweldige stootkracht van het Duitsche leger eenvoudig uiteen zijn gerukt bewijst het feit, dat drie Poolsche gene raals, nl. de commandanten van de derde, de zevende en de negentiende Poolsche divisiein de laatste dagen gevangen genomen konden wor den. In Kielce zijn alle gevangenenkampen overvol en nog steeds strefcmen duizenden krijgs gevangenen toe begeleid door Duitsche solda ten. Alleen in de omgeving van Radom zijn van daag 24000 krijgsgevangenen aangekomen. De Führer heeft in het gebied Kïelce-Radom, in het westen waarvan de Weichsel verscheidene Pool sche divisies, die weldra ontbonden zullen zijn, gevangen houdt, een vlucht langs het front ge maakt. In het midden van het gebied van Radom landde het vliegtuig van den Führer op een groot stoppelveld waarvan een ideaal vliegveld is gemaakt. De verdere vlucht van Hitier voerde in de richting van Warschau tot de plaats, waar de Poolsche doorbraakpogingen van de westelijke van Warschau ingesloten divisies evenals de wanhopige pogingen van de in het gebied van Radom vastgezette Poolsche troepen in het concentrische vuur van de Duitsche artillerie en pantserdivisies bloedig mislukten. Laat in den middag keerde Hitier va neen Poolsch vlieg veld, waar thans Duitsche jagers, bombarde mentsvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen staan opgesteld, naar zijn hoofdkwartier terug. Werk buiten de woonplaats. De regeeringspersdienst meldt: De huidige omstandigheden hebben ten gevolge dat eenerzijds door het vervullen van dienst plicht tal van vacatures ontstaan, terwijl er anderzijds vele werkloozen zijn. Meer dan ooit is 't noodig, dat vraag en aanbod op de ar beidsmarkt tot elkaar gebracht worden. Daar toe dient zooveel mogelijk te worden bevor derd, dat arbeiders daar werken, waar hun arbeidskracht het nuttigste kan worden aan gewend. De minister van Sociale Zaken heeft daarom de bestaande regeling be treffende het verleenen van financieele tegemoetkoming bij het verrichten van arbeid buiten de woonplaats her zien, met het doel om belemmering van nuttige verplaatsing van arbeids krachten zooveel mogelijk te voorko men. De wijzigingen gelden van 1 September 1939 af. Dit alles be treft het verrichten van arbeid bui ten de woonplaats binnen de Neder landsehe grenzen. Voorts heeft de minister een beroep ge daan op de gemeentebesturen, om bij her nieuwde werkloosheid van werklieden, die elders werk hadden gevonden en deswege ver huisd waren, geen rekening te houden met gemeentelij ke vestigingebepalingen. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 12 September 1939, 's avonds van 8.15—9.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Variaties „The harmonious blacksmith", Handel—Karg-Elert. 2. Passacaglia en Fuga, B. v. d. Sigtenhorst Meyer. 3. Pastel, S. Karg-Elert. 4. Choral II, C. Franck. 5. a. Musette, J. Ph. Rameatt. b. Gavotte, J. B. de Pauw. 6. Fantasie over „Wilt heden.nu treden", Karl'Hoyer,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1