IJMUIDEN In theorie een sluitende begrootin? HEEMSKERK De intrede van Ds. Alb. Vis. Als predikant der Doopsgezinde gemeente. Zondagmorgen heeft Ds. Alb. Vis als opvol ger van Ds. J. D. van Calcar zijn intrede ge daan als predikant van de Doopsgezinde Ge meente alhier. Het presbyterium van het kerkgebouw was op smaakvolle wijze met planten en zalmkleurige gladiolen en anjers versierd. Het kerkgebouw was nagenoeg ge heel bezet. Ook vele vrienden van Texel, de vorige gemeente van Ds. Vis, hadden de verre reis naar Beverwijk ondernomen om nog eens onder het- gehoor van hun vroegeren leeraar te zijn. Voorts merkten wij op den predikant. Ds. J Ph. Hammersen en eenige kerkeraadsleden van de Evang. Luthersche Gemeente, alsmede een drietal afgevaardigden van het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Ter opening van den dienst las Ds. Vis uit „Het jaar rond" van H. L. Oort en W. Macken zie „En toch". „Het lijkt wel", aldus spr., de menschheid zich schaart, ten doodendans. Wat heeft de wereld, waarin de feiten vloe ken tegen onze religieuze gedachten, eigenlijk met God te maken? Gaat het groote leven niet geheel langs allen Gods-dienst heen, als het er niet dwars tegen in gaat? En nu spre ken wij ons geloofswoord: en toch. Wij zien de wereld, ons leven aan en zeggen: En toch is God. Dit is het laatste woord van ons hart in deze wereld en daaraan ontleenen wij de kracht om in dezen tijd blij te leven. En toch is God, dit is ons levenswoord, dat ons leven zin en diepte geeft, dat ons moed geeft voor de toekomst. Dit is het wachtwoord voor den tijd die komt en waarin wij een nieuwe we reld moeten bouwen. Gemeenschappelijk werden twee verzen ge zongen van gez. 86, waarna het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van den heer H. van Dijk een tweetal liederen ten gehoore bracht. Ds. Vis herinnerde er voorts aan, hoe moei lijk den vorigen Zondag het afscheid van Texel was. Toen dreigde de wereldbrand op den achtergrond. Nu is hij losgebroken. Hoe klein en gering lijkt nu alle menschenwerk, ook deze intrede. Inderdaad is het niet zoo. Nu staat spr. als herder en leeraar hier voor een onbekende toekomst, waarvan we slechts weten, dat ze heel zwaar zal zijn en zorgelijk zal worden, dubbel moeilijk omdat spr. men- schen naast en bij zich heeft die nog vreemd zijn. Maar we zijn en blijven broeders en zus ters in Christus. Na den vorigen oorlog is ook in de Doopsgezinde gemeenten iets veranderd. Nood leert bidden. In deze tijden zijn velen losgeslagen van het geloof, maar in de Doops gezinde gemeente is het Godsverlangen weer levendig geworden. Spr. heeft in zijn 20-jarige ambtsvervulling ervaren de waarheid van het oude woord: „De palm groeit onder den druk' Wij kunnen er boven uit komen, dat onze harten en handen niet rein zijn. Samen moe ten wij voor God verschijnen, in Wiens on eindig licht allen gebrekkig en onrein zijn. Deze gedachten vormden de inleiding tot den tekst voor de nu volgende prediking, ont leend aan Johannes XXI, verzen 15-17, dat- verhaalt hoe Jezus tot driemaal toe aan Simon Jona's zoon de vraag stelde: „Hebt gij Mij lief?" Op dit oogenblik heeft spr. iets van het gevoel, dat Petrus gekend moet hebben. Petrus immers, die Hem verloochende, maar die toch werd uitverkoren de herder der kudde te zijn. omdat de Heer wist. dat Petrus Hem lief had. Hierin ligt een heerlijke vertroosting. In het tweede deel zijner prediking, nadat van gez. 93 de verzen 1 en 2 waren gezongen, schetste Ds. Vis de verhevenheid maar ook de verantwoordelijkheid van het leeraarsambt. Maar gelukkig reikt God ons de hand. Hij komt tot ons als tot Petrus en tot Jesaja. God beproeft ons niet boven onze krachten, Hij vraagt van den mensch nooit het onmogelijke. Hij aanvaardt ons in al onze gebrekkigheid en schuld. Wij hebben slechts te doen blijken God lief te hebben. Zijn vraag: „Hebt gij Mij lief?" wordt een aansporing tot trouw door struikelen en verloochenen heen. Wij vragen telkens: Waar moet het heen met de wereld", maar God wil met ons en door ons bouwen. Moge onze liefde tot Hem brandend blijven en vurig, aldus eindigde Ds. Vis zijn predi king, opdat wij, gebrekkige werktuigen in Zijn hand, steeds arbeiden en bouwen Hem ter eere. Het koor zong vervolgens „Motet" van Ruh, waarna Ds. Vis nog een persoonlijk woord richtte tot zijn gemeente, zijn voorganger Ds. van Calcar, den kerkeraad, koster en kosteres, organist, koor en tenslotte tot zijn Texelsche vrienden. Als slotzang werd gezongen gez. 287, verzen 1 en 3. Namens den kerkeraad sprak de heer N. Luyt een woord van welkom. Spr. was er van overtuigd, dat de banden tusschen herder en kudde spoedig stevig gevlochten zullen zijn. Spr. had de overtuiging gekregen, dat de nieu we predikant „een vernieuwde en verjongde uitgave is van Ds. van Calcar. „Uw blijmoedig vertrouwen en de liefde voor het ambt geven de zekerheid, dat wij een goeden leeraar hebben gekregen. Spr. hoopte, dat de gemeen te nog vele jaren van zijn gaven van hoofd en hart zou mogen genieten. Ds. J. D. van Calcar had uit Californië, waar hij thans vertoeft, een telegram gezon den van den volgenden inhoud: „God zegene het werk van den nieuwen leeraar. Wij leven met u mee". Namens de Noordhollandsche vereeniging van gemeentedagen sprak Da. A. Leistra van Edam een kort woord, waarin zij hoopte, dat Beverwijk voor het geestelijke werk een mid delpunt zal mogen blijven.Zij bad haar ambts broeder kracht en moed toe bij de vervulling van zijn taak. Nadat de heer Jac. Groot namens de com missie voor gemeentedagen het woord had gevoerd zei Ds. Vis in zijn slotwoord, dat hij al deze woorden en vooral den geest, die daar uit sprak, in zijn hart zou bewaren. Na den dienst werd in de kerkekamer ge legenheid gegeven met den nieuwen predi kant kennis te maken. Zeer velen maakten daarvan gebruik. MAANDPROGRAMMA J. V. O. Het maandprogramma van den Jeugdbond voor Onthouding is als volgt vastgesteld. Zon dag 17 September een „snipperjacht". Tijd en plaats van samenkomst is half drie op het Stationsplein. Verder zal op Zondag 23 Sep tember in gebouw „Adrichem" een huishou delijke vergadering gehouden worden. De agenda voor deze vergadering vermeldt o.m. besprekingen aangaande de Gewestvergadering die op Zaterdag 14 en Zondag 15 October te Amsterdam gehouden zal worden en bespre kingen over de winteractie. Voor Zondag 1 October staat een bezoek aan Artis op het programma te zamen met de afd. Haarlem. Wanneer dit, met het oog op de gebeurtens- sen der laatste dagen, niet mogelijk zal blij ken zal dit;Uitstapje nog eenigen tijd worden uitgesteld. De Kennemers scoorden er lustig op los. Kinheim verdedigde zwak. Met niet minder den 101 hebben de Rood zwarten Zondag in het Sportpark van Kin heim gewonnen. Deze groote overwinning heeft Kennemers wel hoofdzakelijk te dan ken aan de schotvaardigheid van de voor hoede en het open spel dat deze linie demon streerde. Bijna iedere aanval werd over de vleugels geleid met het gevolg dat er een ver rassend element in de aanvallen kwam, waar aan de zwakke Kinheim-verdediging niet vol doende tegenstand bood. De middenlinie van Kennemers, waarin de ex-E.D.O.-speler v. d. Putten een goede spilpartij vertolkte, was eveneens goed op dreef en stuwde de voor hoede uitstekend op. De achterhoede had met de Kinheimaanvallen niet veel moeite. De op zet hiervan was te doorzichtig. De gastheeren waren reeds direct iets ster ker. Alleen een goed genomen vrije schop door Kinheim, bracht Van Urk in moeilijk heden, terwijl aan den anderen kant Horeman een goede kans om de score te openen onbe nut liet. Van der Wal deed het even later, na goed werk van Horeman beter, want het schot bleek voor Daniels te machtig (10). Zwak wegwerken van de Kinheimverdediging stelt Schipper even later in de gelegenheid om Brethouwer een kans te geven (20) Nadat Van Urk een hard schot tot comer heeft verwerkt scoort Brethouwer via den doelman en het houtwerk (3—X)) Uit een voorzet schiet Horeman ineens langs Daniëls (40). Het hek is nu van den dam, want ach tereenvolgens brengen Brethouwer en Van der Wal den stand op 60. Voor de rust in ging stopte Daniëls nog uitstekend een hard schot van Horeman. Na de rust is de opstelling van Kinheim gewijzigd en inderdaad gelukt het den gasten om de Kennemerveste te bedreigen. Het op dringen van Kinheim en vooral het vrijlaten van Brethouwer, die niet minder dan 5 doel punten voor zijn rekening nam. werd nood lottig, daar Brethouwer met twee harde scho ten den stand op 80 bracht. Vooral in deze periode had Kennemers niet over geluk te kla gen, daar enkele keeren vrouwe Fortuna be schermend haar hand over de Kennemers uit strekte. Van Luin verhoogde de score uit door braken tot 100. Eerst tegen het einde ge lukte het aan Druiven om een verdiend tegen- punt te scoren, waarbij het verder bleef. Voor den aanvang van dezen wedstrijd heb ben de voorzitters van Kinheim en Kennemers de elftallen toegesproken en den wensch uit gesproken, dat de hernieuwde vriendschaps banden bestendigd zouden blijven, waarop alle spelers elkaar de hand drukten. Spoorwegtentoonstelling. Onze sporen jubileeren, Dat is een belangrijk feit, Volop waard te memoreeren, Ook in een benarden tijd. Want zij waren honderd jaren In ons landje aller vriend. En zij hebben, durf 'k verklaren, Heusch hun sporen wel verdiend. Onze treinen, met z'n allen, Hebben, wat globaal gezegd. Astronomische getallen Kilometers afgelegd. En er hebben naar taxatie, Tot men nu eeuwfeest viert, Wel milliarden onzer natie Met „het spoor" gepassagierd. Er is in den loop der jaren, Ook gemopperd op den trein. Maar stel, dat wij spoorloos waren, Wat zou dat rampzalig zijn. 't Is de moeite waard t' aanschouwen, Wat er wordt tentoongesteld, Daar wordt veel van onzen trouwen Ouden vriend het spoor verteld. Men kan daar 't genoegen smaken, Dat men dankbaar constateert: Wat ook uit het spoor mag raken Of verkeert het spoor verkeert. P. GASUS. Buurtcommissies voor luchtbescherming. Nadat op initiatief van den heer E. van Roodhuizen de bewoners van de Peperstraat en de Kerkstraat zich zullen beraden over eventueele maatregelen, die gezamenlijk kun nen worden genomen voor de bescherming tegen luchtaanvallen, bereikt ons het bericht, dat ook in de omgeving van de Regulier- straat een soortgelijke poging zal worden on dernomen. Voor de bewoners van Verlengde Munnikenweg, Reguliersstraat en Reguliers dwarsstraat is een buurtcommissie voor de luchtbescherming opgericht. Deze commissie overweegt onder meer de mogelijkheid van 't maken van één of meer schuilkelders. Secretaris dezer commissie is de heer Joh. J. Mijs, Reguliersstraat 1, aan wiens adres sympathiebetuigingen worden ingewacht. De cultuur van dahlia's. De Peperstraat en de Luchtbescherming. De bewoners van de Peperstraat en omge ving zullen Dinsdagavond bijeen komen ter bespreking van de voor deze omgeving te treffen maatregelen inzake de luchtbescher ming. Het hoofd van dén Gemeentelijken Lucht beschermingsdienst en de commandant van de brandweer zullen van advies dienen. FEESTELIJKE CLUBAVOND VAN V.Z.V. De vereeniging ontving een fraaie medailiekast. Lezing voor de Studieclub. De heer P. Dekker, dahliakweeker te Sant poort, zal op Dinsdag 19 September voor de leden van de Tuinbouw-studieclub in het veilinggebouw „Centrum" een lezing houden over de cultuur van dahlia's. Voor inzendin gen van deze bloemen, alsmede voor inge zonden bindwerk, zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. SERENADE AAN HET GOUDEN BRUIDSPAAR. Hedenavond. Maandag' zal de Beverwijk- sche Harmoniekapel een serenade brengen aan het gouden echtpaar Nagel, wonende in den Jan ALsweg. 0ollanb£'c!jc Hscrcn ^puortaEg-JEaatsr^appg. SGanbanftelijft mét ©Insbag^ September 1839 tot naöcte ftennrégebing, Mjn be uten ban bcrtreïi 6ct ïEagcttclnen boor bc ©lenst tujiptfjen 2fim?itertiam en Haarlem, boor ben fiaab ban 3fibinlnistrntie, bcpaalb aljibolgt Vtiotbcnbc be ficijigerp bctsorfjt om jltfj 15 minuten te boren op bc stanonsplaatscn te bcblnbcn. fSagagic ban tici-pgcr^ of ccnlgc anberc «toebe ten, bic men bcrlangt berboert te fjebben, i»5 men berplfcljt 0111 ten minsten >/4 uur boor 't beptreft in be baartoc Ingcrigrc fenntoren aan te brengen. ©ccttcft ban SCmpterbam ©c£ morgen^ te 8 Ure namibbagë ©ertveft ban #aarlcm ©cjï morgen^ te 9 Hte namibbagl1 4 <5 m. e Een lezeres had de vriendelijkheid, ons ter inzage te geven de allereerste dienstregeling van den spoorweg Amsterdam—Haarlem, van 21 September 1839. Het stuk, dat wij hierbij afdrukken, zal een plaatsje vinden in het Spoorwegmuseum te Utrecht. Zooals men ziet liepen er in 1839 nog maar 4 treinen in elke richting! Zaterdagavond hield V.Z.V. in hotel Kenne- merhof een bij zonderen clubavond, waarop he t vroolijik toeging. En hiervoor was ook alle reden. De avond werd geopend door den voor zitter, den heer P. Borst, die er op wees, dat dit geen gewone clubavond was, maar een bij zondere. Alvorens dit duidelijk te maken, zette hij nog eens de reden uiteen, waarom V.Z.V. besloten had, dezen zomer in „De Heeren duinen" te zwemmen. Hij noemde het besluit der vereeniging goed om daar te gaan zwemmen. Ofschoon het in deze dagen geen tijd is om feest te vieren, de levenslustige V.Z.V.-ers kun nen het niet nalaten, een dansje te maken. De zwemsuccessen die V.Z.V. dit jaar heeft weten te boeken is daar de reden van. V.Z.V. komt steeds beter naar voren. Wat het water polo betreft, speelt V.Z.V. thans in ons lanld de eerste viool mee. Het le klas dames polo-zevental is ongesla gen kampioen geworden en is hiermee over gegaan van de le klas Haarlemsche zwembond naar de 2e Idas Nederl. zwembond. Hiermee feliciteerde de voorzitter het zevental en hij zeide mevrouw. Bom hartelijk dank voor het geen zij voor V.Z.V, heeft gedaan. Als herinne ring bood de heer Borst de zeven dames een fraaie foto van de poloclub aan, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de dames het vol gend jaar met evenveel succes in den Ned. Zwembond mogen uitkomen. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot het 2e reserve-zevental der heeren. Deze zijn over gegaan van de reserve 2e naar de reserve le klas. Hier was, zooals de voorzitter zeide goede training en samenwerking de oorzaak van het succes. Ook hierbij sprak hij den wensch uit, dat zij het volgend jaar goed in de eerste klas zullen uitkomen. Ook hen werd een foto van de club aan geboden. Vervolgens bracht de voorzitter nog onder de aandacht, dat er in den a.s. winter in het overdekte zwembad gelegenheid is, zich goed te kunnen trainen. Nadat een luid applaus, als antwoord op het gesprokene van den voor zitter, had geklonken was het woord aan den heer C. Janus. De heer Janus wees. o.a. op het succes van Cobi Koster, op dat van Maartje Kwak in Doe- tinchem en van de jonge spelers in Jutfaas. Hij bood toen het bestuur namens de leden een prachtige medailiekast aan, waarbij hij den wensch uitsprak, dat deze spoedig te klein mag zijn. De kast die hierna door allen be zichtigd werd, wekte aller-bewondering op. De voorzitter zeide namens het bestuur hartelijk dank voor de mooie kast en hoopte dat de leden er spoedig getuige van mochten zijn, dat de kast te klein wordt om de behaalde zegeteekenen te bergen. Reeds prijken hierin eenige tropeeën, terwijl links is aangebracht een, wat men zou kunnen noemen eerezuil. Hierop zullen worden gegrifd de namen der leden die zich, in de loop der tijden, voor de vereeniging zeer verdienstelijk hebben ge maakt. De kast zal worden geplaatst in de hal van het overdekte zwembad. De heer W. Schachtschabel wilde ook niet achterblijven anet zijn huldebetuiging. Waar de dames- en heeren-polo-zeventallen zeer terecht zijn ge huldigd, aldus de heer Schachtschabel, daan' wilde hij niet achterblijven om een, door hem zelf samengesteld, zevental te huldigen. Dit waren de dames van de bestuursleden van V.Z.V. die terwille van de vereeniging zich dikwijls de afwezigheid van hunne echtgenoo- ten moesten getroosten. Als blijk van waar deering hiervoor bood hij dit zevental, onder luid applaus, een doos bonbons aan met den wensch hiervan smakelijk te genieten als de heeren bestuursleden, wegens vereenigings- zaken haar in de eenzaamheid moesten ach terlaten. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen en werd verder de leiding van den avond aan den balletmeester overgelaten. UITBREIDINGSPLAN VAN VELSEN. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis, dat van 11' September 1939 af, gedurende veertien dagen, in uitvoe rige kaarten uitgewerkt, op de gemeente secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn neergelegd, het plan van uit breiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onderdeelen, ge merkt C I, Velsen, ten zuiden van het Noord zeekanaal, omvattende een gebied, liggende aan en nabij den Rijksweg, de Meervlietstraat, den Driehuizerkerkweg en den Kerkweg te Velsen, met de daarbij behoorende bebou wingsvoorschriften, zooals dat plan en die be bouwingsvoorschriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 5 September 1939. Maar de tekorten van vorige ;Qrf[ hoopen zich op en de schuldenloS| wordt steeds grooter. Ongeveer 8i ton voor werkverschaffing en steunverleening. „Nog steeds staat de Regeering op het standpunt, dat de tekorten van de ge meenterekening niet voor extra- en be- lastingbijdrage in aanmerking komen wat dus, nu de gemeente deze tekor ten natuurlijk niet uit den gewonen dienst kan dekken, hierop neerkomt, dat de gemeente deze bedragen maar moet leenen" aldus schrijven B. en W. in de nota, waarmede de gemeente- en andere begrootingen voor 1940 den Raad worden aangeboden. Dit geeft echter niet een oplossing, aldus de nota, want de aflossingen dezer leeningen ko men evenmin voor bovengenoemde bijdragen in aanmerking. Daarenboven werden de over 1937 toegekende bijdragen gedeeltelijk als voor schot ter nadere verrekening, in verband met de uitkomsten van den dienst verstrekt en de hoop, om op de oude tekorten door kleine mee vallers iets in te loopen kan niet worden ver wezenlijkt omdat de Regeering dit niet toe laatbaar acht, Hieronder volgt de verdere inhoud der nota, waaruit de lezer zal kunnen afleiden, dat het er met de financiën onzer gemeente verre van rooskleurig uitziet, wat ons nogmaals aanlei ding geeft onze verwondering er over uit te spreken, dat in de laatste raadsvergadering een voorstel kon worden aangenomen, het aantal wethouderszetels met één uit te breiden. Heb ben die leden, diè vóór het voorstel gestemd hebben, niet geweten, dat er een begrooting klaar lag, waarvan in geen geval ontkend kan worden, dat zij met kunst- en vliegwerk sluitend gemaakt is? Het spreekt vanzelf, zoo vervolgen B. en W. dat door deze handelwijze zelfs aan de ge ringste verwachting omtrent dekking der te korten de bodem wordt ingeslagen. Het on juiste standpunt der Regeering hebben B. W. reeds meermalen, echter zooals wel te ver wachten viel zonder eenig resultaat uiteengezet. Het op bovengenoemde wijze ontstane zoo genaamde zwevende bedrag over 1937 en 1938 naar den kapitaaldienst overgebracht en voor 1939 nog over te brengen, is opgenomen in den vorm van kasgeld. Het beloopt over deze drie jaren reeds f 234250.44. De winst van het gasbedrijf, voor 1939 ge raamd op f 29946.45 is voor 1940 uitgetrokken op f 38688.73. Het waterleidingbedrijf kan nog geen winst uitkeeren aan de gemeente. De uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon konden iets lager worden geraamd dan over 1939. Vóör kosten van werkverschaffing en steun verleening is geraamd f 846.000. In ontvangst is gerekend op een gewone bijdrage van 83V2 pet. en een extra bijdrage van 15V2 ct. De be- lastingbijdrage, welke maximaal f 232.290 be draagt is uitgetrokken op f 222.000. Op de begrooting voor den Reinigingsdienst zijn gelden uitgetrokken voor de aanschaffing van een derden roltrommelauto. Voor Openbare Werken is gerekend op een nieuwen vrachtauto. Een der twee aanwezige is versleten. Voor uitbreiding van de politie is aan jaar wedden, ingevolge de verordening gemeente politie uitgetrokken f 8365. Door deze uitbrei ding wordt de politie gebracht op volle sterkte, zooals die in de verordening is aangegeven. Voor de aanschaffing van een arrestantenwa gen is geraamd f 3300, welke uitgaaf over vijf jaren wordt verdeeld. In verband met de groote afstanden in de gemeente kan het vervoer van verdachten ei aangehouden personen, die naar het hoofdbu reau van politie moeten worden gebracht niet geschieden te voet of met een openbaar ver voermiddel. Hiervoor wordt thans gebruik ge maakt van de politie-personenauto. Dit ontmoet echter ernstig bezwaar, omdat de auto ook dient voor het vervoer van politiepersoneel. Niet steeds behooren de verdachten tot die catego rieën der bevolking, dat tegen het vervoer uit hygiënisch oogpunt geen bezwaar bestaat. Het is daarom van belang, te kunnen beschikken over 'n geschikt vervoermiddel voor arrestanten, beter ingericht en ontsnapping en ongewenschte pu blieke belangstelling te voorkomen. De nieuwe auto kan ook dienstbaar worden gemaakt aan het vervoer van een grootere groep personen, van in beslag genomen voorwerpen, vervoer van gewonden en lijken bij verkeersongeval len, vervoer van materiaal bij verdrinkingsge- vallen enz. De totale uitgaven voor de politie hebben voorts, door den bouw van het nieuwe hoofd bureau, een aanzienlijke stijging ondergaan. Een voorstel voor den bouw van een politie post in Santpoort zal U binnenkort bereiken. De kosten van den Luchtbeschermingsdienst zijn geraamd op f 6500. De huur van het kampeerterrein, den toe gangsweg naar het zeestrand en van het par keerterrein is aan de gemeente opgezegd met ingang van 4 Juli 1939. Hiermede is bij de be- grooting rekening gehouden. De huur van een nieuw kampeerterrein kan niet in uitzicht wor den gesteld. Op de begrooting zijn gelden uitgetrokken voor de uitbreiding van het personeel ter se cretarie met een adjunct-commies, de veri ficatie met een klerk en de geneeskundige- en gezondheidsdienst met een assistent-arts, terwijl rekening is gehouden met de bevordering van den opzichter 2e kl. bij Bouw- en Woningtoe zicht tot opzichter le klas. De eerste uitbreiding is noodig door de be langrijke toeneming van werkzaamheden aan de afdeeling bevolking, burgerlijken stand en militaire zaken, als gevolg van de verplichte in voering van het persoonskaartenstelsel en de voortdurende uitbreiding van de overige werk zaamheden aan die afdeeling. De uitbreiding van het personeel der verificatie is reeds eerder bij ons aanhangig geweest. Om een juist inzicht te krijgen omtrent de gevolgde werkwijze en de noodzakelijkheid der uitbreiding hebben B. en W. zich door een deskundige laten voorlich ten. Op grond hiervan wordt de uitbreiding voorgesteld. Reeds op 5 Maart 1938 verzocht de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en ge zondheidsdienst het College, over te gaan tot liet aanstellen van een assistent-arts bij dien dienst, in het bijzonder belast met het genees kundig schooltoezicht. De directeur gaf daarbij 1 VOOr IJ;; een uitvoerige toelichting en wees langrijke uitbreiding van zijn werk in der jaren. B. en W. meenen, dat met de de uitbreiding thans niet langer kan 1., wacht. 0rdetfc Over den aankoop van grond voor der weg van den Velserduinweg naar den n.:" Kruidbergerweg en voor de nieuwe ak 5 begraafplaats zijn de onderhandelingen beëindigd. n n Voor reclame voor den verkoop van l grond, welke verkoop den laatsten tijd meer beteekent, is opnieuw een berf f 2900 uitgetrokken. Dit is in hoofdzaak de inhoud van de In het bijzonder wijzen wij nog eens feit, dat de tekorten over de jaren 1937 1939 ten bedrage van ruim f 234.000 ihfoii gedekt zijn. Voorts werd over 1934 een k „uitgestooten" van f 242.598.49, waarvoo» eens geen dekking aanwezig was. Deg'^"' kreeg hiervoor van het Rijk een renteW schot, waarvan jaarlijks 1/10 gedeelte''" worden afgelost. Voor dit jaarlijks af te w bedrag ontvangt de gemeente een bijdrae het Werkloosheidssubsidiefonds, die - geraamd is op 83.5 pet. Dat de geheele begrooting door den inm.x ingetreden oorlogstoestand en de daarfow alleen in het visscherijbedrijf maar ook kele andere bedrijven reeds een feit «JT en nog te verwachten stijging van het werkloozen geheel op losse schroeven i? men te staan, daaraan behoeft niet te ulf getwijfeld. Zullen de voor kosten van wet schaffing en steunverleening en voor lr schappelijk Hulpbetoon geraamde bedrag?' verband met den ge wijzigden toestand doende zijn? Is de winst op gas niet te geraamd? Een volgende maal behandelen wii een tal der belangrijkste posten. Wat De Eendracht te Hoenderloo presteerde. Een schitterende beoordeeling, Het erlüsch-verslag in het muziektifcj-- „Musica der jury van het concours te Br':' derloo bevat over het orkest van de Kont' pierfabr. te Velsen, dirigent Gerard' - het volgende: In een juist aangevoeld tempo werd zichtige introductie van de ouverture „Lentemorgen" van J E fïTZ gespeeld met een klank zoo schoon en m» dat men zich af moet vragen- waar k grens van het dilettant- en het vakil Wat moet hier enorm veel aan vooral tra» zijn om dit te bereiken. Deze dirigent hetlt eigenschap dat hij zijn muzikanten „pakt" „meesleept". Hij heeft een geweldig overwip' op zijn „prima" blazers en behandelt het heele orkest eigenlijk „Polyphoon", men kri een indruk als heeft iedere instrumenten^ haar eigen stemvoering, en hij weet de helste klanken aan het orkestapparaat ontlokken. Hij inspireert, hij suggereert executanten, hij dompelt ze onder in een we reld van fantasie, hij ontvlucht als het m zijn omgeving, en neemt zijn mannen neó m zijn opzwaai naar hoogere sferen. Hij m het orkest op tot een apparaat van „heiligst- en „hoogste" muzikale uitdrukkingspotenfe, Dit moeilijke doch schitterende werk heeft hij vertolkt en ontleed op een wijze, die dieps eerbied afdwingt. Het allegro con brio dat het juiste tempo werd weergegeven, maak., een diepen indruk. Het heerlijke hoofdmoiL-i. de beantwoordingen in sub-dominant, de ver- breedingen etc. etc., alles kwam uiterst deli caat en duidelijk naar voren. Alle figuurtjes waren even duidelijk gearticuleerd. Alles kreeg zijn beurt, hij gunt allen om te speler, woekert met zijn materiaal en laat spelen wat er te spelen valt. Had de componist deze inter pretatie maar kunnen hooren! Eigen gekoie werk: „Sigurd Jorsalfar" van Grieg. He: leei of Boedijn dit werk hulde in een waas van romantiek. Alsof hij Grieg's werk overgoot me; den schijn van den reeds vallenden avond, Rei was als of hij dit werk boven zichzelf uithiel Deze drie deelen zijn als het ware „kleine dra ma's" op zichzelf geworden met een contrastwerking en een felle bewot Ook in den eere-wedstrijd 's avonds voerde hj het orkest op tot 'n ongeloofelijk expressie vermogen. Dat werk „Siciliaansche Vesper', Ouverture van Verdi, met zijn stijgingen, liet hij groeien en groeien, het werd steeds feller, het werd steeds grooter, het werd zoo, dat het spelers en hoorders volkomen vervulde. Me: hoogste onderscheiding werd met het man- mum aantal punten, 420, de 1ste prijs toege kend. Als extra-prijzen werdén toegewezen: de medaille van H.M. de Koningin voor het hoogst aatnal punten, de groote lauwerkrans van het Nat. Park „De Hooge Veluwe" voor het hoogst aantal punten over het geheele concours, de medaille van den commissaris der Koningin, baron van Heemstra, en den dirigentsprijs, zijnde een standpenning me' beeltenis van Beethoven. WIJK AAN ZEE DIT JAAR GEEN SCHOOLFEEST. In verband met den toestand heeft he- hoofd der R.K. school besloten geen schoolfeest te houden. dit jaar UITSLAG VERLOTING. Zondagmorgen had. ten overstaan van paf toor v. d. Nouweland als hoofd van de expte* tatiecommissie, de trekking plaats van de terij die ten bate van het K.S.A.-gebouw w- georgeaniseerd. De eerste prijs een dames- of heerenrijwM viel op no. 1078, 2e prijs op 1638, 3e prija °P 1227, 4e prijs op 55. En voorts nog tal van andere kleine prijzen. VISCHCLUB „'T SNOEKJE". Op Woensdag 13 September houdt vischclub ,,'t Snoekje" een ledenvergadering in café „De Zon". De agenda bevat o.m- spreking van vischwedstrijden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2