IJmuider Courant kostwinnersvergoeding wmdt tmAmqd Polen slaan Duitsche aanvallen af 42' »muidea DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verleening van verlof in zicht? Duitschland gaat een „teyenUokkade" voeren. 500.000 Hagenaars. - JHf* - s WW- -^ARCANC NO. 266 COBter- MaalBChappO ""S'™" *'8em flN.V Groote Bontstraai 93 Tel 10724. Bnreao IJmnide» 5301. "M1" 310791 ''"'""I,!» ope«8"*e° dil blad- 11,01 lollel„o. appepoti"» d« Si®'1"0 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 12 SEPTEMBER '39 Abonnementen per week f 0.12* fa pe* maand f0.52'/2) per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* □nmmers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dobbel* prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.Hk BIJ de Regeering zijn, naar de Regeeringspersdienst meldt, eenige maatregelen in voorbereiding, welke strekken om de maatschappelijke zorgen van de buitengewoon onder de wapenen geroepen dienstplichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van 2.50 op 3.per dag worden gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van 3.met machtiging van den Minister van Defensie nog eenigermate zal mogen worden overschreden. Voorts is een regeling te wachten, welke beoogt steun te ver kenen aan diegenen, die door opkomst in militairen dienst in onoverkomelijke moeilijkheden zijn geraakt en met toekenning van kostwinnersvergoeding niet of niet voldoende geholpen zijn. Een verlofregeling is in voorbereiding. Men moet echter nagaan in hoeverre de toestand het verleenen van verlof toelaat. En in elk geval kan slechts op beperkte schaal verlof worden verleend, instaande wil niet zeggen, dat alle ver gen verhooging zullen ondergaan, maar U in sommige gevallen, waarin thans reeds 250 per dag aan vergoeding, wordt genoten, doch waarin dit bedrag niet voldoende blijkt in met den achteruitgang van de gezins inkomsten, en b.v. in verband met de grootte van het gezin, de vergoeding kan worden ver hoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezinnen, die in het buitenland verblijf houden, daar in verschillen de streken in het buitenland een andere maat- ilai voor levensonderhoud moet gelden dan bier te lande. Hulp van particulieren gevraagd. De regeering heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens bereid gevonden zich met de uitvoe ring van de regeling inzake steun aan hen, die door het opkomen in militairen dienst in on overkomelijke moeilijkheden zijn geraakt, t kostwinnersvergoeding niet of niet voldoen de zijn geholpen, te belasten. Daar deze vereeni ging voor dit doel niet over voldoende geldmid delen beschikt, heeft de regeering haar een ze ker bedrag aan subsidie toegezegd met de be paling, dat deze subsidie zal worden verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeniging van andere zijde aan bijdragen mocht ontvangen. Wanneer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met f 100, hetzij met een kwartje of een i hij er op rekenen, dat het rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeni ging is: Amsterdam-C., Weteringschans 96, ter- Wijl het nummer van de postrekeing is 12459. Verlof in voorbereiding. Een verlofregeling is eveneens in voorbereiding, doch eerst moet nog wor den nagegaan, in hoeverre de toe stand het verleenen van verlof gedoogt. Voorshands zal het verlof in elk geval slechts op beperkte schaal kunnen wor den verleend. De regeering hoopt, gelei delijk eenige uitbreiding aan het verlof te kunnen geven. Het is van belang, dat afgescheiden van deze regeeringsmaatregelen ook van parti culiere zijde alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden en zorgen, welke op de schou ders van de gemobiliseerden of van hun ge zinnen rusten, zooveel mogelijk te helpen ver lichten. Uit maatschappelijk oogpunt is het gewenscht, dat de plaatsen, die als ge volg van de mobilisatie zijn opengeval len, weder geheel worden bezet. De re geering heeft in dit verband met groote waardeering vernomen, dat zeer vele Werkgevers hun onder de wapenen ge- ^ePen personeel niet of althans slechts tijdelijk hebben ontslagen en de open gevallen plaatsen ook slechts tijdelijk hebben doen bezetten door niet-gemo- biliseerden, opdat de gemobiliseerden, wanneer zij weder uit dienst komen, in hun oude betrekking kunnen terug- keeren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kostwin nersvergoeding geheel of voor een deel weggenomen door het toekennen van doen afhalen. In sommige zaken blijft de echt- genoote van den gemobiliseerde achter, die niet in staat is het bedrijf gaande te houden, terwijl hulp niet is te verkrijgen of niet kan worden betaald. Hier kan alleen uitkomst worden ge bracht, wanneer anderen die over vrijen tijd beschikken belangeloos de behulpzame hand bieden. De regeering doet een beroep op iedereen, die daartoe in staat is, om te doen wat in zijn yermogen ligt om de zor gen van de gemobiliseerden te helpen verlichten. regeering beseft volkomen, dat niet alle De VUJ1VU111C1A Werkgevers aldus kunnen handelen, met name hili r clle .len gevolge van de algemeene mo- ziin l Z6^ in min meer groote moeilijkheden rinn eïl verkeeren. Echter moge de regee- j. yen epwekking richten tot alle werkgevers niet in opzicht hun standpunt nog eem vv bepaald, om ten behoeve van onze banri *er(*en z°° ver te Saan> a*s *n ver" wnivu 111111 eiSen omstandigheden mogelijk wrat geacht. starülLufj publiek kan onder de huidige om- Publicatie van contraban- delijsf aangekondigd. Het blad schrijft in dit verband o.m. het volgende: „De strijd van Engeland met de scherpste vormen van den economischen oorlog tegen Duitschland heeft in enkele dagen zoo'n vorm aangenomen, öa.t Duitschland tegen Enge land de vrijheid der neutralen verdedigt. En geland wil eenvoudig den neutralen staten de ook voor de bevolking van deze staten noo- dige toevoer van industrieele grondstoffen afsluiten. De tegenstand der neutralen is ech ter essentieel harder dan in 1914. Bovendien heeft Duitschland besloten de neutralen met alle slechts mogelijke middelen in hun strijd tegen de Engelsc-he reehtsschendingen te steunen. De neutrale staten die uit Duitsch land tot dusverre steenkool hebben gekregen, zullen deze in dezelfde hoeveelheid blijven krijgen. Duitschland zal dus ook, wanneer En geland den neutralen staten bij suceesvollen tegen stand tegen de rechtsinbreuk den in voer van Engelsche steenkool mocht weige ren, de voor den neutrale staten in aanmerking komende negen millioen steenkool leveren. Tevens zullen de Poolsche leveranties van zes millioen ton steenkool aan de neutralen voort duren. Duitschland is in den het door En geland opgedrongen economischen oorlog in staat niet alleen iederen druk van een Engelsche blokkade en iederen vorm van den Engelschen hongeroorlog te doorstaan, maar met dezelfde middelen te beantwoorden. Duitschland zal een dezer dagen zijn eigen contrahandelijst publiceeren en onder den door Engeland uitgeoefenden dwang ook le vensmiddelen opnemen. Langs anderen weg kan de rechtsinbreuk, die Engeland begaat door den druk op de neutralen, niet bestreden worden." Invoernoodwet heden in werking getreden. De wet van 9 September 1939, staatsblad 639 r„ houdende regelen met betrekking tot den invoer van goederen in tijden van oorlog oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden (invoernoodwet 1939) is Maandag avond afgekondigd en dus heden in werking getreden. (De 500.000ste Hagenaar is geboren). Als maar groeit de Residentie, Met haar Scheveningen-Bad, Zij krijgt zachtaan de pretentie Van een echte wereldstad. Zij moest pas twaalf jaar geleden, 't Met vierhonderdduizend doen, Nu treedt z' in de rij der steden Groeiend boven het half millioen 't Nobel ras der Hageneezen Is zoo exclusief niet meer, Om een Haegenaer te wezen Lijkt een wat getaande eer. Er rijst een bescheiden vraagje Bij een simpel rijmelaar: Krijgt het wapen van het Haagje Nu geen tweeden ooievaar? Hij lijkt voor de Residentie Gaandeweg te zwaar belast, En een beetje assistentie, Komt me voor als wel gepast. P. GASUS. DE STRIJD IN POLEN. Het oogenblik, waarop de Duitsche troepen hij hun intocht in Lodz defileeren voor den commandeerenden generaal. kenen vi steun aan gemobiliseerden ver- houdV •Ir Za^en kunnen in stand worden ge- toonfn) en men eenige inschikkelijkheid be den L?F00rbeeW door waren, welke anders s-worden bezorgd, zelf af te halen of te y< •"'t. - HET CENTRAALSTATION VAN KRAKAU, door brand totaal verwoest, na de hevige gevechten tusschen de Poolsche en Duitsche strijdkrachten om het bezit van de stad. (Hoofdstad (if (am(a>idementen~ aoaac eschadigd Trekken de Duitsche troepen zich uit het gebied van Warschau terug Het Poolsche Telegraafagentschap deelt in zijn dagoverzicht, dat Maan dagavond 11 uur door Radio Warschau is uitgezonden, mede: „Alle pogingen der Duitsche troepen om de Poolsche verdedigingslinie aan Narez en Boeg te verbreken, zijn mislukt. Aanvallen van snelle gemotoriseerde af- deelingen, die ten doel hadden de verblijven en woningen in brand te steken of te vernielen worden door detachementen van de tweede linie verijdeld. Het commando te Warschau deelt mede: bij de luchtaanvallen op de hoofdstad is ongeveer 20 procent der vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Maandag is een bomibardementsvliegtuig midden in de stad gevallen. Ten noorden van Warschau is de vijand teruggeslagen. Onze af deelingen in den westelijken sector blijven de verdedi ging voorbereiden na op doeltreffende wijze slag. te hebben geleverd". In het te Parijs ontvangen communiqué van het Poolsche hoofdkwartier wordt gezegd dat de Duitsche troepen zich uit de onmiddellijke buurt van Warschau terugtrekken. Volgens uit Polen te Londen ont vangen draadlooze berichten heeft Warschau in de laatste 24 uur ern stig geleden onder hevige luchtbombar dementen. De stad werd 17 maal uit de lucht aangevallen. Tot de verwoeste gebouwen behoort het Belvedère Paleis, dat beroemd is omdat Pilsoedski er heeft gewoond. Het ge bouw was ingericht als Pilsoedski- museum en werd door de Polen be schouwd als een nationaal heiligdom. Volgens een Russisch radiostation is de stad Lwow (Lemberg) verscheidene malen gebombardeerd. Gemeld werd verder, dat het Poolsche leger in de omgeving van Tsjestots- jowa en Posnan (Posen) zich met succes een weg baant naar het gros van het Pool sche leger rondom Warschau. Havas meldt uit Warschau dat bij een tegen aanval op Marymont Duitschers krijgsgevangen gemaakt zijn. Zij werden naar Warschau ge bracht en ondervraagd. Men bemerkte hierbij, dat niemand van hen wist, dat Frankrijk en Engeland Duitschland den oorlog hadden ver klaard en dat sedert een week vij andelij kheden werden gevoerd aan de westgrens. Men vond op hen nationaal-socialistische bladen, o.a. de „Völkische Beobachter", welke geheel verschil lend waren van de nummers, welke op denzelfden dag in Duitschland waren verkocht. Er is dus een speciale pers ingesteld voor de soldaten aan het front. Duitsche officieren door eigen berichtgeving misleid. Bovendien hebben de Duitsche berich ten over' inneming van Warschau slacht offers gemaakt in de rijen van het Duitsche leger. Een groep Duitsche offi cieren, die meende, dat Warschau bezet was, kwam in een der voorsteden met een auto rustig bij een barricade. Zij werden door Poolsche soldaten gevan gen genomen, voor zij van hun verbazing bek oman waren. Tliorn gevallen. BERLIJN 12 September. Het Duit sche legercommando maakt bekend, dat Thorn in N.W. Polen ten Noorden van Bromberg „in handen der Duitschers is gevallen. Thorn was én der steunpunten, waar door het dichttrekken van den „zak" in De Duitsche linie werd bemoeilijkt. Buitsch oodagsschip op een miftt qeCoopm? Naar Havas meldt meent men te Malmö te weten dat Zondagmiddag een Duitsche oorlogsbodem, welke op volle zee patrouilleerde, op een mijn is ge- loopen. Een krachtige ontploffing werd gehoord en een enorme waterkolom spoot omhoog Men maakt hieruit op, dat de minutie aan boord is ontploft. CianQ ontvangt den Engelschen ambassadeur. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, heeft Maandagavond den Engelschen ambassadeur, Sir Percy Lorl raine, in het Palazzo Chigi ontvangen voor een onderhoud, dat drie. kwartier duurde. „Mark" werd aan stuurboordzijde door mijn getroffen. Een speciale correspondent van het A.N.P. heeft te Thisted een onderhoud gehad met den kapitein, den heer van Dam, van het op een mijn geloopen en gezonken Nederland se he stoomschip „Mark". De kapitein, die niet ernstig gewond is, ver klaarde, dat de „Mark" op weg was van Fin land naar Nederland. Zaterdagmiddag kwart voor een stootte het schip op een mijn. Het schip bevond zich toen op 56 gr. 10 minuten Noorderbreedte en 4 graden 4 minuten Ooster lengte. In verband met het mijnengevaar bevonden alle officieren zich voor den uitkijk op de brug.Geen van hen heeft echter iets van een mijn gezien. De mijn trof het schip aan de boeg stuurboordzijde. De „Mark" maakte onmiddellijk sterk slagzij, zoodat de bemanning direct in de booten moest gaan. Dit geschiedde zeer ordelijk, doch er was geen tijd meer om de scheeps papieren of persoonlijke eigendommen mee te nemen. Verscheidene leden van de bemanning, die door de ontploffing zeer geschrokken waren, waren sterk onder den indruk. De tocht in de reddingsbooten was zeer vermoeiend. In de reddingssloepen bevonden zich, zooals voor geschreven, de noodrantsoenen, beschuit en water. Twee dagen lang hebben de opvaren den in de booten gezeten en bij slecht weer ge tracht naar de kust te roeien. De kapitein verklaarde tenslotte, dat de „Mark" ongetwijfeld op een mijn is geloopen en dat er geen sprake is van torpedeering. De schipbreukelingen zullen zoo spoedig mo gelijk haar Nederland terugkeeren. Smuts richt zicli tot het Zuid-Afrikaansche volk. „Het Brïtsche Rijk onze beste vriend in een gevaarlijke wereld." De eerste minister der Zuid-Afrikaansche Unie generaal Smuts, zegt in een speciale bood schap aan het Zuid-Afrikaansche volk, dat de beslissing of deelgenomen zou worden aan den oorlog, genomen is door de meerderheid in het parlement in het belang van het land. „Ik heb de krachtige overtuiging", zoo voegt Smuts hier aan toe, „dat dit geen gelegenheid is, waarin wij onze afgescheidenheid ten toon moeten spreiden van het Britsche gemeenebest van volken. Onze beste vriende in een gevaarlijke wereld is het Britsche gemeentbest. Engeland in het bijzonder heeft gedurende een generatie aan Zuid Afrika groote hulpvaardigheid betoond. Besef van we derzij desche gevoelens is ontstaan, hetgeen diep en onherroepelijk verloren zou gaan, wanneer wij thans in dit uur des gevaars onze afgeschei denheid naar voren zouden brengen. Losmaking van het Gemeenebest in het huidig tijdsgewricht zou een smet brengen op onzen goeden naam, welken de tijd niet zou uitwisschen". In zijn boodschap zegt Smuts verder nog, dat de Zuid Afrikaansche regeering zich niet'voor stelt strijdkrachten op de been te brengen, welke over zee gezonden zouden worden, om in Europa te strijden. De rol van Zuid Afrika zal beperkt worden tot bescherming van de Zuid Afrikaan sche Unie en haar belangen, met inbegrip van. Zuid West Afrika. Fransche consul-generaal werd tien dagen te Dantzig vast gehouden. Thans te Riga aangekomen. Uit Parijs wordt vernomen dat de consul- generaal van Frankrijk te Dantzig, De la Tournelle, die tien dagen te Koningsbergen werd vastgehouden, te Riga is aangekomen. Japansche minister herinnert aan den wereldoorlog. „Duitschland leed niet alleen een militaire nederlaag." De Japansche minister van justitie, Miyagi, heeft, naar Reuter meldt, tegenover vertegen woordigers van de pers een waarschuwing aan het Japansche volk uitgesproken, om te den ken aan Duitschland's nederlaag in den vori- gen oorlog. De minister legde er den nadruk op, dat de Duitsche nederlaag niet strikt mili tair was. In het laatste deel van den vorigen oorlog, zoo verklaarde Miyagi, liep de distri butie van levensmiddelen in Duitschland on der economischen druk niet vlot en werd het leven van het volk onzeker. Op dat oogenblik begonnen Groot Brittannië en Rusland hun „gedachtenoorlog" tegen Duitschland en on danks het feit, dat Duitschland schitterende oorlogsresultaten behaalde, werd het ten slotte vernietigd. Dit geschiedde 25 jaar ge leden, zoo verklaarde Miyagi en het volk van Japan moet dit duidelijk voor,den geest, hou-- den om ,zich. voor te .bereiden op een crisis periode

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1