Demonstratie met brandbommen. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Helsche machines, die een enorme hitte ontwikkelen. BEKENDMAKING De Burgemeester van Velsen brengt ter al- gemeene kennis, dat ter secretarie, le Af dee ling, gedurende 3 maanden ter inzage is ne- dergelegd de algemeene bekendmaking no. 1 van den Commandant der vesting Holland, hou dende vaststelling van een verordening betref fende het verhinderen van het aanbrengen van veranderingen in het terrein. In Van Gelder's Sportpark werd een demonstratie gehouden met een thermietbrandbom, waarbij o.a. aanwezig waren de burgemeesters van Velsen en Beverwijk en vele autoriteiten der luchtbescherming. Wij hebben altijd zeer sceptisch ge staan tegenover het advies, dat in de Kringen der luchtbescherming opgeld deed, om tea- beveiliging tegen het ge vaar van brandbommen den zolder met een laag zand te bedekken en een emmer water op zolder te plaat sen om het gevaarlijke projectiel daarin te gooien. De demonstratie, die gistermiddag in het Van Gelder's Sportpark met dit modern oor logstuig, themni et-brandbommen, gegeven werd heeft duidelijk bewezen, dat noch een laag zand, noch een emmer water ook maar de minste beveiliging tegen de uitwerking dezer helsche machines geeft. Zulk een bom, terechtgekomen op een plat dak, zal dooi de enorme hitteverspreiding zich in een een oo.genblik een weg banen door het dak en zolders en de eenige beveiliging is: vluch ten en de brandweer alarmeeren. - De demonstratie had, zooals ia*. Staring, procuratiehouder der Kon. Ned. Papierfabrie ken Van Gelder Zonen aan de vele belang stellenden-mededeelde ten doel, de uitwerking van zulk een brandbom te constateeren, wan neer deze in het houtpark terecht mocht ko men. Br was spanning onder de aanwezigen, die zich op een behoorlijken afstand van de hoop „palen" hield, toen de heer J. C. de Wildt, vakhoofd voor Velsen-Noord van de luchtbe scherming het gasmasker aandeed en de lont van de bom aanstak. Even was er een sissend geluid en toen stortte een witgloeiende fontein zich over de palen uit. Eenige minuten bleef de fontein haar vuur over het hout uitstorten, toen verdween de witte gloed, om plaats te maken voor 'n normalen houtbrand. De dikke blokken brandden er lustig op los en nadat men het vuur eenigen tijd had laten voortwoekeren bleek, dat het reeds de lager gelegen hout- lagen had aangetast. Met een slang op de sproeileiding van het sportveld was die brand spoedig gebluscht. Daaruit mag worden af geleid, dat Het reusachtige houtpark bij een goede bewaking en onmiddellijk optreden van de brandweer van een enkele brandbom geell gevaar te duchten heeft. Even later werd de proef niet een tweede boon herhaald en ook toen vatte die hout- massa vlam, om daarna even correct door de brandweer der papierfabriek gebluscht te wor den. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van Velsen en Beverwijk, de heeren Putman Cramer, hoofd van den Lucht beschermingsdienst te Velsen, H. J. de Groot, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Beverwijk, P. Ytsma, waarnemend commis saris van politie te Velsen, ir. J. A. Verhoef, directeur Openbare Werken te Velsen, G. K. de Bie, directeur Openbare Werken, Beverwijk, brandweerautoriteiten en verdere autoriteiten van de mchtbeschermirig in beide gemeenten enz.. Van de papierfabriek was aanwezig de heer Joan H. A. Kruimel, die procuratiehouder P. Smit en ir. Staring en eenige ingenieurs. Ernstige stijging van het aantal werkloozen. Loop der bevolking in Juli. Aantal inwoners steeg met 107 tot 48452. Het zielental onzer gemeente is ook in Juli weer vooruitgegaan. Met 107 steeg het in den loop der maand van 48147 op 48254, niet alleen door een geboorte-, maar ook door een vesti gingsoverschot. De bevolking vermeerderde: door vestiging met 135 m. en 138 vr. totaal 273 en door geboorten met 47 m. en 39 vr., totaal i; geheele vermeerdering dus 359. De bevolking verminderde: door vertrek met 88 m. en 139 vr., totaal 227 en door overlijden met 17 m. en 8 vr. totaal 25; geheele vermindering dus 252. HET ROODE ACHTERLICHT Daar het den laatsten tijd herhaaldelijk voor komt, dat wielrijders geen zorg dragen, dat hun rijwiel op den daarvoor bepaalden tijd van het 'vereischte roode achterlicht is voorzien, wordt bij dezen ter waarschuwing bekend ge maakt, dat tegen deze overtredingen streng zal worden opgetreden. Alle visscliers uit Duitschland terug. Zaterdag Is nog loon ontvangen. Op een enkele na, zijn alle Nederlandsche visschers, die op Duiitsche trawlers hebben gevaren, weer in de „thuishaven" terugge keerd, Eien enkele achterblijver schijnt in conflict te zijn geweest met de politie. Er schijnt eenige ongerustheid te bestaan omtrent die uitbetaling van de achterstallige gages, maar van bevoegde zijde vernemen wij, dat daarvoor geen reden bestaat. J.l. Zaterdag is het geld op tijd aangekomen en men ver wacht, dat wat er thans nog te vorderen is, ook wel op tijd binnen zal komen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Nederlandsche looösdienst op de Eems voor Delfzijl hervat. De Nederlandsche loodsdienst op de Eems voor Delfzijl is hervat. Het loodsvaartuig is meer naar binnen gestationneerd bij de roode licht boei D B van het Doekegat. Zeegat aan den Hoek van Holland. Lichtboeien opgenomen. Ankerverbod gehand haafd. De beide roode lichtboeien met groen onder broken licht in den ingang van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg zijn opgenomen en vervangen door de normale spitse tonnen nos. 5 en 6. Het ankerverbod voor het gedeelte van het vaarwater tusschen deze tonnen blijft gehand haafd. Verbod tot gebruikmaking van radio-zend- installaties. Aan alle schepen, is het verboden gebruik te maken van hunne radiozendinstallaties (uitge zonderd voor noodseinen), in het geheele gebied van de Nederlandsche territoriale wateren, meldt de Maasbode. Scheepvaart in oorlogstijd. Verschillende Duitsche schepen, zooals de Altona, Astarte en de Marianne, welke hun lading te Amsterdam losten, zetten toevallig voor het uitbreken van den oorlog hun rei zen voort met bestemming naar Duitsche havens. Een drietal houtbooten onder Duit sche vlag nl. de Adele, Ohlrogge, Anita L. M. Russ en de Walter L. M. Russ welke voor Zaan aam en Amsterdam bestemd waren, liggen, nu de lading, gezaagd hout gelost is in neu trale havens waar ze zonder twijfel voorloo- pig wel zullen blijven liggen. Britsche sche pen liggen thans niet meer te Amsterdam, daar deze direct naar Engelsche havens in zee gestoken zijn. Olievoorziening der Deensche vloot. De olievoorziening der Deensche kotter - vloot gaat tot heden nog ongehinderd voort. Schoolschip „Prins Bernhardt uit Duitschland. Het schoolschip van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart „Prins Bernhard", dat ten SCHIP Alcinous (Br.) Asphalión (Eng.) x) Alkmaar (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Baarn (Ned.) Boskoop (Ned.) Birutu (Letl.) Bloemfontein (Ned.) x) Ceres (Ned.) Cunene (Port.) Colombia (Ned.) Dicto (Noor) Ethiopian (Eng) Flora (Griek) Grootekerk (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Giinther Russ (Du.) Helder (Ned.) Helena Margareta (Br.) Iris (Ned.) Italia (Am.) Door stopzetting van het vfsseherlj- bedrijf. De algeheele stopzetting van. het visscherij- bedrijf deed in één week het werkloosheidscij fer der visschers met 197 stijgen, terwijl dit te vens een ongunstigen invloed uitoefende op de .cijfers der havenarbeiders en vischknechts, die van gedeeltelijk werkloos geheel werkloos wer den. De werkloosheid onder de bouwvakarbei ders en metaalbewerkers nam af. In den loop der week kwamen talrijke aanvragen voor deze categorieën in. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders steeg van 965 op 2 September tot 1367. het aantal werkzoekenden van 1527 op 1737. Ingeschreven waren 183 (242) bouwvakar- ders, 133 (145) metaalbewerkers, 19 (22) hout bewerkers, 24 (23) landarbeiders, 187 (149) ha venarbeiders, 416 (213) visschers. 38 (37) kan toorbedienden, 520 (492) losse arbeiders, 217 (204) arbeiders in overige beroepen, totaal 1737 (1367). Verder waren ingeschreven 70 (67) man nen onder 18 jaar, 20 (16) vrouwen boven en 16 (7) vrouwen onder 18 jaar. Gedeeltelijk werkloos waren 136 (329) man nen boven 18 jaar en 156 (146) waren geplaatst in een gesubsidieerde werkverschaffing. Juno (Ned.) Joh. de Witt (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) Java (Ned.) J.v.Oldenbarnevelt (Ned Laertes (Ned.) x) Luso (Port.) Meliskerk (Ned.) Michail Frunze (Rus) M.v.St.Aldegonde (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orao (Joeg. Slav.) Oberon (Ned.) Orestes (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Perseus (Ned.) Peisander (Eng.) x) Pan (Noor) Reggestroom (Ned.) Stureborg (Zw.) Singkep (Ned.) Sientor (Eng.) x) Triton (Ned.) Tjikandi (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Tabian (Ned.) x) Trajanus (Ned) Tajandoen (Ned.) x) Tahlnta (Ned.) x) Ulysses (Ned) Vulcanus (Ned.) tfenus (Ned.) Westland (Ned.) 'uiderkerk (Ned.) Zaanland (Ned.) x) VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Ned. ïndië Macassar Chill West Afrika Chill Chill Riga Zuid Afrika Santos Buenos Aires West Indië West Afrika Archangel Japan •Japan Hernösand Chili Tunis Bordeaux Port Arthur Midd. Zee Batavia Zuid Afrika Batavia New York Batavia Buenos Aires Zuid Afrika Archangel Batavia Buenos Aires Stamboul Chili Batavia Kopenhagen Batavia Onega West Afrika Pitea Ned. Indië Batavia Sfax Batavia Alexandrië (via Gent) Ned. Indie Charleston (via Bristol) Ned. Indië Ned. Indië Bourgas Savona (v. IJm.) Alexandrië Buenos Aires Japan Buenos Aires 2 Oct. l« Sept. 16 Sept. 22 Sept. heden 23 Sept heden 21 Sept. heden 22 Sept 5 Oct 19 Sept. heden 8 Oct heden 13 Oct. heden 13 Sept. 12 Sept heden 11 Sept. 25 Sept. heden 29 Sept. 15 Sept 28 Aug. van Batavia. 20 Aug. vertrokken 26 Aug. van Arica. 9 Sept. te Takoradi. 29 Aug. van Valparaiso. 7 Sept. te Rotterdam 30 Aug. vertrokken. 4 Sept. te Beira. 22 Aug. vertrokken 24 Aug. van Montevideo. 31 Aug. van Barbados. 16 Aug. te Buenos Aires. 27 Aug. van Freetown, verm. 1 Sept. vertrokken. 11 Sept. van Aden. 7 Sept. te Shanghai. 31 Aug. vertrokken. 30 Aug. te Balboa, in lading. 5 Sept. in de Downs geank. 21 Aug. vertrokken. 31 Aug. van Bari. 4 Sept. van Pt. Said. 3 Sept. te Dover. 5 Sept, v. Sabang via K. de G 10 Sept. vertrokken. 29 Aug. van Colombo. 2 Sept. vertrokken. 6 Sept. van Port Said. 27 Aug. vertrokken. 11 Sept. van Belawan. 3 Sept. van Kaapstad. 2 Sept. vertrokken. 31 Aug. van Jerakini. 31 Aug. te Callao. 3 Sept. vertrokken. 1 Sept. vertrokken. vertrekt 8 September. 30 Aug. vertrokken. 8 Sept. te Lissabon. 6 Sept. vertrokken. 5 Sept. van Padang. 29 Aug. van Port Soedan. 24 Aug. te Newcastle. 7 Sept. van Port Sudan. 30 Aug. van Tunis. 5 Sept. te Gibraltar. 31 Aug. van de Azoren. 5 Sept. van Sabang. 4 Sept. van Batavia. 10 Aug. te Izmir. 29 Aug. van Les Falaisses. 7 Sept. van Famagusta. 3 Sept van Montevideo. 5 Aug. te Ramsgate. 30 Aug. van Bahia. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. dienste van de binnenvaart te Dordrecht-Ruhrort lag, is in verband met den oorlogstoestand naar Nederland gesleept, waar het ligplaats in Dord recht zal krijgen. In de laatste weken lag het •schip te Nijmegen gemeerd. IJzervcrscheping. Het Noorsche stoomschip Havbris heeft in Amsterdam zijn lading hout gelost en is vervol gens naar hier gekomen om bij de Hoogovens een lading ijzer in te nemen. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 47 stoom- en motorschepen tegen 76 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken er in de afgeloopen week 30 stoom- en motorschepen tegen 57 schepen in de week tevoren. Zoowel inkomend als uitgaand is de scheepvaartbewe ging als gevolg van den internationalen toestand dus belangrijk teruggeloopen. Lijndienst gestaakt. Naar bericht wordt heeft de N.V. H. van Krie ken Co., welke een geregelden dienst onder houdt tusschen Rotterdam en King's Lynn, dezen dienst in verband met den ingetreden oorlogs toestand thans gestaakt. Men heeft echter het plan om onder voorbehoud van voldoende hoe veelheid lading deze vaart zoo spoedig mogelijk weer te doen hervatten. Bloeitijd voor de kleine kustvisscherij. Gisteren slechts twee kotters aan den afslag. Nu de trawlers en de loggers het bijltje er bij neergelegd hebben, is de aanvoer beperkt tot de vangst van enkele kleine kustvisschers, kotters en botters, die in de nabijheid der kust op schol, schar en tong visschen. Van de bekende Maan dag-drukte was natuurlijk niets te merken. Slechts twee kotters met een kleine vangst wa ren aan de markt. Het spreekt vanzelf, dat veel geld voor de visch betaald werd. Kleine schol, die eenige weken geleden enkele guldens op bracht, werd nu verkocht voor 16 a 20 gld. Ook schar en tong was duur. Een der kotters, de IJM 214 besomde voor een kleine vangst nog ruim f 700; de IJM 210, die slechts enkele kisten visch aanvoerde maakte f 365. Ongetwijfeld zal er nog wel geregeld visch aan de markt komen, maar dan slechts in kleine hoeveelheden, waarvo.or natuurlijk veel geld be taald wordt. Ook uit de koelhuizen komt af en toe wat visch op de markt en voorts waren er eenige consignatiezendingen zoetwatervisch, als snoek baars enz. In Oostende was gisteren nog veel visch aan de markt, o.a. afkomstig uit IJsland. Maar ook de Belgische trawlers varen niet meer uit. PROEFTOCHT M.S. „PRINS WILLEM HL" Het m.s. „Prins Willem III" heeft Donderdag j.l. proefgevaren. Het schip werd gebouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" te Hardinxveld, voor rekening van de „Maatschap pij Zeetransport N.V.", te Rotterdam, welke onder den naam „Oranjelijn" een regelmatigen dienst onderhoudt van Londen, Antwerpen, Rot terdam naar de Groote Meren van Noord- Amerika en Canada met als eindpunt Chicago. Het m.s. „Prins Willem III' is het eerste ma-, torschip, dat ooit gebouwd werd voor deze spe ciale vaart. Tot nu toe werden uitsluitend stoom schepen daarvoor gebruikt. Er moesten ver schillende technische moeilijkheden opgelost worden om een motorschip geschild; te maken voor het passeeren door het groote aantal slui zen, welke gelegen zijn op de reis van Montreal naar de Groote Meren. Het m.s. „Prins Willem III" is een enkel schroef schip, de hoofdafmètihgeii zijn: lengte over alles 78.64 M., tusschen L. L. 75.89 M., breedte op spanten 12.80 M., holte tot hoofddek 5.56 M. holte tot shelterdeck 8 M. Het schip heeft bij een diepgang tot het zomer vrijboord een laadvermogen van 2800 ton. De houw ge schiedde onder toezicht en volgens hoogste klasse Bureau Veritas en Scheepvaart Inspectie. Het is van het open shelterdeck-type, en inge richt voor algemeene vracht- en fruitvaart. en het vervoer van 12 passagiers in ruime 2 per- soons-hutten. Ten dienste van de passagiers be vindt zich op het brugdek een ruime salon, welke zeer modern is uitgevoerd volgens ont werp van den architect Schuil te Rotterdam. De hutten voor passagiers en officieren zijn ruim en modern uitgevoerd, voorzien van koud en warm stroomend water op alle waschtafels, baden, enz. en centraal verwarmd. Stroomend water wordt verkregen door 'n hydroboorinstal- latie, welke in de motorkamer is opgesteld. Op de commandobrug bevindt zich de salon en slaap hut van den kapitein en tevens de kaartenhut en radiohut. Het schip is verdeeld in 5 compartimenten: 1. Voorpiek, bestemd voor waterballast; 2. laad ruim; 3. motorkamer met brandstoftanks; 4. laadruim; 5. achterpiek bestemd voor waterbal last. Voor ventilatie der ruimen zijn de lucht kokers van electrische ventilators voorzien. Ver der bevindt zich nog een vriesruimte voor scheepsgebruik aan boord. Voor het laden en lossen zijn bij elke mast 4 stuks electrische lie ren opgesteld, waarvan er twee ingericht zijn voor het hijschen van 5 ton en 6 stuks van 3 ton. De hutten voor matrozen en olielieden be vinden zich in het achterschip, en zijn eveneens centraal verwarmd. In het cruiser achterschip is de electrische stuurmachine opgesteld, die vanaf de commandobrug door een stuurtelemoor bediend wordt. De voortstuwingsinstallatie is geconstrueerd door de firma Stork Co. te Hengelo. De hoofd motor is een enkelwerkende, direct omkeerbare, compressorlooze 5-cylinder, 2-tact Stork-Diesel- motor, type HOT. 5 x 54/90. Het vermogen be draagt 1500 aspk. bij 150 omw./min. De motor is voorzien van een aangebouwde roteerende spoelluchtpomp. De koeling van den hoofdmotor geschiedt als volgt: deksels en cylinders door zoutwater, zuigers door olie, brandstofklepbuizcn door Dieselolie. Het schip heeft op zijn proeftocht een snelheid van 14 mijl per uur bereikt en na de gebruike lijke proefnemingen van werktuigen en appara ten, werd het schip door de reederij, welke on der directie staat van „Anthony Veder N.V." overgenomen, meldt de Maasbode. WERKERSVERGADERING V. A. R. A. De Vara-afdeeling IJmuiden belegt op Don derdag 14 September a.s. in het voorzaaltje van ,Ons Huis" een werkersvergadering, waar de propaganda voor het winterseizoen besproken wordt. Door 't hoofdbestuurslid den heer H. F. Oets wordt hierover een inleiding gehouden. BEGRAFENIS PROF. DR. G. C. VAN RIEL. In de oud-katholieke kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Ruysdaalstraat te Amsterdam heeft Maandag de plechtige uitvaartdienst plaats gevonden van prof. dr. G. C. van Riel, in leven pastoor van bovengenoemde parochie der Oud- Bisschoppelijke Clerezij, hoogleeraar in de kerk geschiedenis aan het seminarium te Amersfoort. De kerk was met een talrijke schare geheel gevuld. Terzijde van het altaar stond de baar met vele bloemstukken bedekt. Hieromheen hadden plaats genomen de pastoors A. E. J. Gouard, te Rotterdam, P. J. van Buuren, te Rot terdam, T. H. Moleman, te IJmuiden, Th. Bak ker te Schiedam, H. J. Verhey in den Helder en C. F. Nieuwenhuys te Haarlem. De plechtige requiemmis is opgedragen door pastoor J. van Oord, deken van het bisdom Haarlem. Terzijde van het altaar zat de bisschop van Haarlem, mgr. H. T. J. van Vlijmen, die bij den aanvang van den dienst de gebeden voet van het altaar uitsprak. Ook den dienst bij de aartsbisschop van ttT'^ mgr. prof. dr. A. Rinkel, de bisschop Va venter, mgr. J. H. Berends en vrijwel alls. telijken van de Oud-Katholieke kerk in derland. Na het laatste Evangelie heeft*. P. J. van Buuren het begrafenisritueel 3?' ken en heeft pastoor v. d. Oort een kon dachtenisrede gehouden, waarin hij jJ? leden priester schetste als een man, met gaven begiftigd, die deze gaven in ruim^ dienstbaar gemaakt heeft aan zijn gemJf^ aan zijn kerk. Iri zijn volle arbeidskracht; van zijn gemeente weggenomen, zoo besW redenaar zijn toespraak. Zijn dankbare ger!-. zal niet vergeten het zeer vele dat God doo?* voor haar gedaan heeft. Na afloop van de kerkelijke plechtigheM het stoffelijk overschot onder groote bel '8 stelling van een talrijk publiek uitgedragen111'' op het kerkhof van de Oud-Katholieke? meen te te Aalsmeer (Oost) ter aarde be-to/!" worden. Aan de groeve heeft de a; A. Rinkel een grafrede gehouden. HOLLAND—O.-AZIë LIJN. Gaasterkerk. thuisreis, 7 Sept. te Shanshs1 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nieuw Amsterdam New-York naar Rotte™-- pass. 11 (10 v.) Scilly. Binnendijk 10 van Rotterdam te Boston. Noordam 10 v. Rotterdam te New-York Veendam, 9 v. New-York n. Rotterdam. Rotterdam, 9 v. New-York n. West-Ind'jë Volendam, Antwerpen n. N.-York 11 Vi yy Zaandam 11 v. New-York te Rotterdam. Blommersdijk 10 .v. Rott. n. N.-York HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 9 te Takoradi. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 8 van Port Sudan. Springfontein 11 v. Amst. te Rotterdam KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Berenice 7 van Genua n. Amsterdam. Fauna, 9 Sept. v. Amst. n. Kopenhagen, i Breda, 9 Sept. n.m. 4 u. 50 v. IJmuiden n- Chili. Pygmalion 10 v. Varna te Amsterdam. Atlas 10 van West-Indië te Amsterdam ROTTERDAMSE?HE LLOYD. Sibajak (uitr.) pass. 9 Perim. ROTTERDAM—ZUID AMERTKA LTJN, Alhena 9 v. Buenos-Ayres n. Rotterdam. Alwaki (thuisr.) 9 van Bahia. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Java (thuisr.) 5 v. Sanbang via Kaap de Goe. de Hoop. Johan van Oldenbarnevelt 10 van New-York naar Amsterdam. Marnix (th.) vertrek 11 (n.m.) van Belawaa Johan de Witt (thuisr.) 11 te Lissabon. Chr. Huygens (uitreis) 10 te Sabang. Tjikandi thuisreis, 9 Sept. te Suez. aan het woord.... Voor den inhoud dezer rubriek stelt it Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezondenstukken, ge-plaatst o] met geplaatst, wordt de kopij den inzender nltt- Toch een 4ile wethouder in Velsen. Als een paal boven water stond het vast, =1 maandenlang, eigenlijk als sedert de laatste Ge-: meenteraadsverkiezing, dat Velsen wederom een vierden Wethouder zou krijgen. Sterker nog, het was ook al bekend wie het zou worden, Was het misschien om verschillende gewe tens in slaap te sussen dat er Dinsdagavond in de Raadszitting nog zooveel over gepraat moest worden? De klap op de vuurpijl was wel, dat er oos nog over gestemd moest worden. Niet alleen dat men bezig was geld te ver spillen, men verspilde ook nog tijd. Zeker, er moest natuurlijk een wettelijk ka rakter aan gegeven worden, maar gaat men nu stemmen over iets dat al lang in kannen en kruiken is? Het gaat hier natuurlijk niet om de personen waarom de zaak draait, men moet dit zuiver als een prineipieele kwestie beschouwen. Hoelang reeds wordt ons voorgehouden, niet in het minst van Hoogerhand, dat we zuinig moeten zijn. Ieder dubbeltje moet tweemaal omgedraaid worden voor men het een bestem ming mag geven. Geldt dit dan niet voor de Gemeentehuishouding van Velsen? Zeker, men kan natuurlijk de belastingschroel nog wat steviger aandraaien, er kan altijd nog wel meer opgebracht worden. En, niet waar, het is zoo gemakkelijk riemen snijden van eau andermans leer! Het moge waar zijn dat, wat het inwoners aantal betreft, Velsen vier Wethouders rijk mag zijn, maar men kan rijk en toch arm zijn! De Burgemeester en enkele Raadsleden wa ren het er roerend over eens dat het werk go- makelijk met 3 Wethouders afgedaan kon wor den; maar zou het in deze tijdsomstandigheden zoo erg geweest zijn, indien noodig, er een schepje op te gooien? De toestand is nu zoo, dat, als Gedeputeerde Staten niet wat verstandiger zijn dan zij voor de Gemeentebelangen moeten opkomen, eenige duizenden guldens per jaar wie wee welk nuttig of noodzakelijk werk, onttrokse moet worden. Velsen's Vroede Vaderen hadden geen vroed bui! Velsen, 9 Sept 1939. PRUDENTIA. BURGERLIJKE STAM HAARLEM, 11 September M# Ondertrouwd. 9 September: H. van Dusson ten en M. N. Douma. 11 Sept.: W. van Spar- rentak en A. Boelhouwer. A. Cornelissen M. H. C. van Trojen. W. Hoogeboom en b.» Jager. T Gehuwd. 11 September: J. Vrije en m. Bevallen. 8 Sept.: A. Pon jee—Hans. z. - ft (Jont. c. Ch. van de Poppe—Meijer, z. 9 Sept.: A. Looijen—De Kam, z. J. janssens—Van W. M. Lemmers—De Graaff. z. 10 Sept- LodderHoogendoorn, z. J. A. B. Kooir* Hooijerink, z. J .Sperling—Van Schie, ö- Heijboer—De Vormer, z. 11 Sept.: G. Mw» akker—Van Duur en, d. Overleden. 8 Sept.: Th M., 3 jaar. zoonv»" J. W. v. d. Vegt, Emostraat. 9 Sept.: J- Bouwmeester, 72 jaar, Hazepaterslaan, u. v der Veldt, 60 jaar, Bilitonstraat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2