.aume Serie Nieuw* ntfUMOl Penning van de spoorwegen. 3tet Ziadm&ad Ga ze zien en hooren bij Uw radiohandelaar Kristalhelder geluid. Talrijke nieuwe vindingen I j)en Haag heeft zijn 500.000ste inwoner ingeschreven Nieuwe uitvoerverboden Olie en benzine Vrijwilligers landstorm korpsen Strijd tegen prijsverhooging wordt krachtig gevoerd )lNS nAG 12 SEPTEMBER 1939 in prijzen vanaf fl. 92.50 (Adv. ïngez. MedJ r™>rnhage heef zijn 500.000ste inwoner. is de aangifte geschied. Het is jonggeborene, zoon van den heer en me- Van Straalen. De kleine heeft de voor- Ludwig Johannes gekregen. De a' van'den'bürgemeester ten stadhuize. ■f zelf gepasseerd. Dit is geschied in de ben niet gewend zelf veel actes te passee- maar ik vind het aardig deze acte zelf te re"' ren", aldus mr. De Monchy. Daarop las S heer Wesseling (ook de gemeente-secretaris ?r Boasson woonde de aangifte bij) de acte r waarna de vader en de ambtenaar van den werliiken Stand baar teekenden. Nadat de ambtenaar den heer Van Straalen rijksdistributiekaart voor zijn zoontje had overhandigd zeide hij dat het in de gemeente n et dagelijks voorkomt, dat er een veelvoud van LlOOOOOen inwoner geboren wordt. Vanwege dit uitzonderlijke feit wilde de ge meente iets meer doen dan gewoonlijk en het was den ambtenaar een voorrecht den vader van den 500.000en inwoner een spaarbankboekje met f 100 er op te mogen overhandigen. Nadat mr. De Monchy naar den gezondheids toestand van moeder en zoon geïnformeerd had en de heer Van Straalen geantwoord had, dat beiden het uitstekend maakten besloot mr. de Monchy met den wensch, dat de heer Van Straa len veel vreugde van zijn zoon moge beleven. Een recïïtstreeKsclie telefoon verbinding met Noord-Amerika. Nu door de buitengewone omstandigheden het gedachtenverkeer ook met overzeesche landen ernstige belemmeringen ondervindt, is overwo gen met Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Japan en Portugal naast de bestaande radio-tele graafverbindingen rechtstreeksche radio- felefonische gemeenschap tot stand te brengen. PiT.T. is 'er in geslaagd in enkele dagen tijds een dergelijke rechtstreeksche radio-telefoonver binding met Noord-Amerika welke tot nu toe alleen via Londen mogelijk was, te verkrijgen en het verkeer daarop voor het publiek reeds met ingang van heden, open te stellen. Omtrent het tot stand komen van de ver binding met de drie genoemde andere landen kunnen op het ©ogenblik nog geen nadere me- dedeelingen worden gedaan. De voorbereidin- n zijn in vollen gang. Distributieregeling voor hotels enz. Enquêteformulieren moeten vóór 14 Sept. teruggezonden zijn. De minister van Economische Zaken vestigt er de aandacht op dat hotels, restaurants, cafés, koffiehuizen, sociëteiten en cantinës, waaronder kunnen worden begrepen huishou delijke diensten van groote instellingen en koffiekamers van openbare gehouwen en van groote kantoren, zoo spoedig mogelijk een enquete-formulier behooren aan te vragen aan het distributiekantoor hunner gemeente. Deze enquête-formulieren moeten binnen den korstmo,gelijken termijn en in ieder geval voor 14 September a.s. nauwkeurig ingevuld en onderteekend wederom bij deze distributie kantoren worden ingeleverd. In het eigen belang van genoemde bedrijven en diensten wordt aangeraden zich omgaand ter zake te wenden tot het gemeentelijk distributiekan toor, aangezien het invullen en inzenden van de enquête-formulieren de voorwaarde is, waarop zij in het bezit van distributiegoede- ïen zullen kunnen komen, wanneer tot distri butie zou worden overgegaan. „Zeeland" hervat dagdiensten op Tilbury. Drie maal per veertien dagen. De Stoomvaart Maatschappij „Zee land" zal de dagdiensten op Engeland, VlissingenTilbury (Londen) v.v. her vatten met drie afvaarten per veertien dagen in beide richtingen. De eerstvol gende afvaarten van Vlissingen zijn 14, 19, 23 en 28 September en van Tilbury 16, 21, 26 en 30 September. Passagiers dienen den avond tevoren te emb ar keeren. De regeering heeft het noodig ge-, verboden van uitvoer voer bepaalde verboden van uitvoer voor beuaalde goederen aan te vullen met een uit voer voor asbest en een uitvoerver bod voor verf- en kleurstoffen, droog °f waterdeeg vorm; aangemaakte verf- en^ kleurstoffen, zoomede lak ken, vernissen en vloeibare siccatieven, tokten, harsen en gomharsen, zoowel natuurlijke als synthetische en ter pentijnolie. Ook ten aanzien van deze artikelen kunnen, indien de hier te lande aan wezige voorraden zulks toelaten, dis pensaties worden verleend. Ter ver- kfijging daarvan wende men zich tot net Crisis uitvoer bureau, Piet Hein- plein 6 te 's Gravenhage. distributiegoederen geworden. De minister van economische zaken heeft de „donkere oliebeschikikn.g- 1939, no. 1" vast gesteld waarbij donkere olie wordt aangewezen als distributiegoed in den zin van artikel 4 der wet. Artikel 3. Bij de uitvoering van de regeling treedt de directeur van het Rijksbureau op namens den minister en neemt daarbij de door een commissie van bijstand, namens den minister te geven aanwijzingen in acht. Iedere producent of importeur van of han delaar in donkere olie is verplicht aan den directeur het verzoek te doen haar bij het rijksbureau in te schrijven. De aanvrage bij het rijksbureau van for mulieren daartoe moet geschieden binnen 4 dagen na den dag van inwerkingtreding dezer beschikking, terwijl het verzoek tot in schrijving binnen 4 dagen na de afgifte of de verzending door het rijksbureau van zulk een formulier aan den belanghebbende moet ge schieden. De directeur van het rijksbureau is bevoegd aan de inschrijving voorwaarden te verbin den. Hij kan de inschrijving weigeren, indien naar zijn oordeel de aanvrager niet is te be schouwen als een „onderneming" in den zin van de beschikking (artikel 1 geeft een om schrijving) De directelr is voorts bevoegd de ingeschre venen te schorsen of te schrappen, waartegen beroep bij den minister va neconomische zaken openstaat. De directeur is bevoegd om van de inge schreven ondernemingen een inleggeld te vor deren van ten hoogste f 100 per onderneming Dit bedrag wordt bij liquidatie van het rijks bureau terugbetaald. De kosten, aan de uitvoering van deze rege ling- verbonden, zullen, volgens nader door den directeur in overleg met de commissie van bij stand vast te stellen regelen, worden omge slagen over de ingeschreven ondernemingen. Iedere onderneming is verplicht op bepaal de formulieren aan den directeur schriftelijk opgave te doen van de hoeveelheid donkore olie, welke zij op den dag van inwerkingtre ding der beschikking alsmede op door den directeur te bepalen tijdstippen voorhanden of in voorraad heeft. Iedere onderneming is ook verplicht den directeur op diens verzoek alle door hem ge- wenschte inlichtingen betreffende haar pro ductie, inkoop, verkoop, aflevering, verbruik of voorraad van donkere olie te verstrekken. Petroleumbeschikiloig 1939 no. 1. De minister van economische zaken heeft de „petroleumbeschikking 1939, no. 1" vast gesteld waarbij petroleum wordt aangewezen als distributiegoed in den zin van artikel 4 der wet,, de directeur van het rijksbureau van aardolieproducten treedt bij de uitvoering van de regeling op namens den minister en neemt daarbij de door een commissie van bijstand, namens den minister te geven aanwijzingen in acht. Artikel 4. 1. Iedere producent of importeur van of handelaar in petroleum is verplicht aan den directeur het verzoek te doen haar bij het rijksbureau in te schrijven. Overigens bevat de beschikking bepalingen, die geheel analoog- zijn met die van de „don kere olie-beschikking 1939, no. 1". Benzine en benzol-beschikking 1939, No. 1. De minister van economische zaken heeft vastgesteld ode benzine en benzolbeschikking 1939 no. 1, waarbij benzine en benzol worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der wet. Bij de uitvoering van de regeling treedt de directeur van het rijksbureau voor aardolie producten op namens den minister en neemt daarbij de door een commissie van bijstand, namens den minister te geven aanwijzingen in acht. Iedere producent of importeur van of han delaar in benzine of benzol is verplicht aan den directeur het verzoek te doen haar bij het rijksbureau in te schrijven. Overigens bevat de beschikking bepalingen die geheel analoog zijn aan die van de „donkere olie-beschikking 1939, no. 1" en de „petroleum beschikking 1939, no. 1". Batavier vaart driemaal per week naar Londen. Naar wij vernemen zullen schepen van den Batavierdienst van Rotterdam op Gravesend "vertrekken op Dinsdag, Woensdag en Zater dag a.s. Passagiers moeten zich op die dagen 's avonds voor 10 uur inschepen aan de Jobs kade te Rotterdam. KRANSLEGGING BIJ HET MONUMENT. Naar wij vernemen zal begin volgende week op een door den marinecommandant nog na der te bepalen dag door den schout-bij-nacht H. Jolles, namens de geheele marine, aan den voet van het monument „Voor hen, die vielen" op het Havenplein in Den Helder, een krans gelegd worden, ter eere van de na gedachtenis der vermisten bij de ramp van de „Willem van Ewijck". Deputaties van alle schepen en maritieme inrichtingen zullen hierbij, evenals een depu tatie van de landmacht, tegenwoordig zijn. Bij deze plechtigheid, die zal worden opgeluis terd door de stafmuziek der koninklijke ma rine, zal ook aan de vereenigingen en particu lieren in beperkte mate gelegenheid worden gegeven door het leggen van een krans de nagedachtenis der slachtoffers te eeren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 9 September 1939 .is met in gang van 1 October 1939, benoemd tot bur gemeester der gemeente Hemeluimér Ol- dephaert en Noordwolde: R. Reitsma. De nieuwe burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, de heer R. Reitsma werd 21 December 1893 te IJlst geboren. Hij is thans gemeente-secretaris van Oegst- geest. Commissie voor de evacuatie van burgerbevolking ingesteld. 's-GRAVENHAGE, 11 September. De Re- geeringspersdienst deelt mede, dat de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Defensie een „commissie burgerbevolking" hebben in gesteld, welke belast is met de algemeene voor bereidingen en, zoo noodig, met de algemeene leiding van de huisvesting, de verzorging, enz. van de afgevoerde burgerbevolking. De commissie ressorteert onder den minister van Binnenlandsche Zaken. O. M. betreurt geen zwaardere straf te kunnen eischen. Automobilist dronk twintig1 glazen bier en reed toen iemand dood. In den avond van 10 Mei jl. reed de 30-jarige handelsreiziger M. L. van N. te Rotterdam met een personenauto in de richting van Vlaardin- gen over den Maassluischedijk. Ofschoon de weg geheel vrij was reed N. met flinke vaart uiterst rechts van den niet-verlichten weg, waarbij de 49-jarige Teuifis Maat die daar met zijn ver loofde wandelde, ter hoogte van het woonwa genkamp, aangereden en tegen den weg ge smakt werd. Het slachtoffer kreeg een zware schedelfractuur en overleed dienzelfden nacht in het ziekenhuis te Vlaardingen. Het O.M. sprak een woord van deernis met het slachtoffer. Verd. heeft zeker twintig glazen bier gedron ken en was dus absoluut onbekwaam een auto te besturen. De eisch luidde negen maanden ge vangenisstraf en ontneming van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het O.M. betreurde dat geen zwaardere straf kon worden opgelegd. Uitspraak 25 September a.s. De Vereeniging voor Penningkunst zond dezer dagen aan haar leden de eerste penning 1939. In verband met het eeuwfeest der Spoorwegen werd deze penning (waarvan men hierbij de voor- en achterzijde ziet) aan die herdenking gewijd. 0efc ontwerp is yan den heer F. J. van Hall. De voorzijde vertoont de afbeelding van de eerste gebruikte locomotief, een trek schuit en eenige 19e-eeuwsche figuren. Het randschrift luidt„29-9-1839" vertrekt de eerste trein". Op de achterzijde is afgebeeld het front van een modernen Diesel-trein met het vignet der Ned. Spoorwegen en de jaar tallen en data. De diameter is 60 m.m. In alle steden van Nederland hebben we wel of geen zwembaden. Den Haag bezit echter een zwambad, niet alleen vanwege 't feit dat er, met name aan de boorden, zooveel gezwamd wordt, doch ook door het accent, waarmede wordt gezwamd, zoodat men ook te water niet zwemt maar zwamt. Dit Haag- sche zwambad bezit de kenmerken van alle Nederlandsehe zwembaden en 't meest op vallende kenmerk is: de verbroederende werking. Wat te land gescheiden is wordt door het water tot elkaar gebracht. Je kunt bijvoorbeeld als één-uit-de-velen, van de plank springen, geheel onopzettelijk je erop toeleggen, bij het bovenwaterkomen het mid denrif van den directeur van de Bovenst- beste Bank, die zich telken dage omstreeks tien over vijf op één meter van de kant en op zoowat de helft van het diepe statiglijk, regelmatig armen en beenen spreidend, voortbeweegt, te torpedeeren, zoodat zijn kin in het nat duikt, zijn mond zich verzet tegen het binnenstroomende water en zijn tong den historischen vijand der lage landen koortsachtig naar buiten schept en voorts de geheele zwemmachmerie eenige oogen blikken onklaar raakt zonder dat je deze daad aangerekend wordt. Je zegt maar par don of so sorry in het Haagsche zwambad (in andere plaatsen kan men zich ook be- dienen van den term „Neem me niet kwalijk' hoewel dat vooral te water een heele mond vol is) en de directeur is allang blij dat hij niet heelemaal overvaren wordt en na eenige stagnatie rustig zijns weegs op een meter afstand van den kant rondom in het vier kante bad kan gaan. Je kunt ook probeeren om per ongeluk zeer precies op het kale hoofd van een departementshoofd te mikken met den bal, waarmee je je vermaakt en het departe mentshoofd hoofd zal welwillend glim lachend om zoo'n toeval zich tot de dames aan den kant wenden en zich haastig in dieper water begeven, het geredde figuur met zich nemend. Men kan ook al stoeiend tegen den deftdgen meneer, die aanstalten maakt om langzaam maar zeker het trapje naar het water af te dalen, op loopen om hem langs den kortsten weg zijn doel te laten bereiken zonder dat dit onaangenaam heden oplevert. En een geliefkoosd toeval is het iemand onder water te duwen in de meening een ander voor te hebben. Ook dat kan den beste overkomen, want ontdaan van alle burgerlijke pracht, waarmede mode koningen ons te land sieren, lijken wij te water allen, de directeur van de bank, het hoofd van het departement, de huiseigenaar en de huurder, de baas en de knecht, gehuld in niet meer dan wat een Gandhi aan heeft, evenveel op elkaar als de vele druppels, waar in we waden. Is dit de reden, waarom we ons in het nat zoo broederlijk vereend voelen, dat we rang en stand, alle onderscheiden des lands uitvlakken en ons gedragen als kameraden? Niet heelemaal. Er is nog een sterker reden voor, namelijk onze gemeen schappelijke vijand: het water. De vitale wensch van den directeur, van den huis baas. van het departementshoofd en van de vele andere badgasten is het hoofd boven water te houden. En als we dit maar be reiken kunnen vinden we verder alles goed wat er met ons gebeurt. Verbonden door het zeer directe gemeenschappelijk watergevaar worden wij kameraden en vergeven elkaar onze fouten en vergissingen; de directeur, het hoofd, de baas en de velen één-uit- velen. Daarom heeft het zwambad me altijd erg aangetrokken. Het was een kweekplaats voor den vrede. Hier werden alle menschen broe ders en voor de uren, waarcp in het rooster „gemengd bad" stond zusters ook. Ik spreek hier over verleden tijd. En dat- gaat me aan het hart. Er is iets gebeurd, waardoor de verbroedering in mijn zwambad verstoord is. Ik hoorde dat van één mijner verbroederde vrienden, toen we onlangs weer in ons zwambad na het zwammen in het water wat te land zwamden, 't Zat zoo. Mijn Haagsche vriend en waterbroeder trok een baantje recht door het midden van het bad en liet een aanzienlijk kielzog achter. Hij stootte echter eensklaps op een menschelij- ken onderzeeër, die heel ernstig poogde onder water van den eenen naar den an deren kant te komen zonder lucht te hap pen. Deze man legde zich er dus niet op toe om het hoofd boven water te houden. Hij was zelfs erg op zijn teentjes getrapt (fi guurlijk) toen hij door zijn vriend gedwon gen werd voortijdig boven water te komen. „Kun je niet uitkijken" snauwde hij. Mijn vriend bemerkte aan deze grove terminolo gie dadelijk dat hij niet met een stadgenoot te doen had, en aangezien hij als waar de mocraat van meening is dat men zich op het standpunt van den tegenstander moet weten te plaatsen beantwoordde hij het of fensief aldus: „Ik heb m'n oogen toch niet onder water. U kunt voortaan beter een telescoop meenemen". De ander werd bepaald boos en mijn vriend, zich herinnerend dat men in situaties als deze het hoofd koel pleegt te houden verplaatste zich ook in dit opzicht in de situatie van den tegenstander en deed met een vervaarlijke zwaai het kale hoofd van den ander verkop- ling onder het wateroppervlak vinden. Hij be gaf zich vervolgens armend en beenend naar neutraal vaarwater. En in normale gevallen is een incident In ons zwambad cp deze ma nier geheel opgelost. Dit keer echter niet. Mijn vriend stak zich na het bad, zooals men dat meestal doet, in de kleeren, d.w.z. de groene plunje van een gemeen soldaat vanwege de mobilisatie en liet zich door zijn zwaar omzwachtelde beenen de badinrichting uit dragen. Om den hoek van de laatste gang schoot hij, zoo stram als de te kleine jas het hem toeliet, in de houding en salueerde. De hand viel daarna geslagen langszij en bleef bunge lend hangen. De duikboot uit het bad droeg sterren op de kraag onder den woedend rooden kop! Het ge sprek, dat daarop volgde was éénzijdig en noopte mijn vriend een kwartier in de houding te blijven staan. Zóó deed ook het „oog om oog, tand om tand" zijn intrede in mijn vredige zwam bad. Helaas het water vereenigt niet altijd meer wat het land scheldt. v. H. Nationaliteitsbewijs van gevorderde motorrijtuigen dient ingezonden te worden. Het is gebleken, dat bij de vordering van motorrijtuigen in veel gevallen het nationa liteitsbewijs niet door de militaire autoritei- is opgevraagd, zoodat talrijke eigenaars van gevorderde motorrijtuigen dit nog in hun be zit hebben. Om verschillende redenen is het wenschelijk, dat deze onregelmatigheid alsnog wordt hersteld. Daar bovendien de nationaliteitsbewijzen voor de voormalige eigenaars van de motor rijtuigen toch nog geenerlei waarde of nut meer zijn, wordt men verzocht de natiónali- teitsbewijzen op te zenden aai den directeur van den étappen- en verkeersdienst, Veld post. Ook ,Dempo" en „Baloeran" gaan via de Kaap. De Rotterdamsche Lloyd deelt mede, dat haar passagiersschepen Dempo en Baloeran, bestemd om op 13 September resp. van Rotterdam en van Batavia te vertrekken, de route langs Kaap de Goede Hoop zullen nemen. K. J. J. Lotsy sportleider bij het leger. De heer K. J. J. Lotsy heeft zich, op verzoek van de militaire autoriteiten, belast met de alge meene leiding van de ontspanning voor militai ren. Hiervoor zal een algemeen bureau in Den Haag worden gevestigd. De ontspanning betreft niet alleen de sport, maar ook onderwijs, mu ziek, voordracht enz. Den heer Lotsy is den rang van kapitein toegewezen. krijgen kostwinners vergoeding. De regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van ingekomen vra gen wordt medegedeeld, dat aan den werkelijken dienst van personen, die zich bij een vrijwillig landstormkorps ebben verbonden, recht op kostwin nersvergoeding kan worden ontleend krachtens een daartoe door den mi nister van defensie in April 1939 vast gestelde regeling. Tot het verkrijgen van zoodanige vergoeding dienen belanghebbenden aanvraag te doen bij den burgemees ter van de gemeente waar zij wonen bureau voor militaire zaken van de gemeente-secretarie) De minister van economische zaken deelt mede, dat hij erkentelijk is voor de gegevens die hij naar aanleiding van zijn oproep van vorige week heeft ontvangen over ingevoerde of voorgenomen prijsverhoogingen. Individueele beantwoording der ingekomen brieven is uiteraard bij de groote drukte ten departemente niet niet wel mogelijk, doch men kan ervan overtuigd zijn, dat elk geval nauwkeurig wordt onderzocht. Hij verzoekt belanghebbenden ook verdere gevallen onver wijld aan het ministerie van economische zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag, door te geven. Maandag zijn nog een aantal opdrachten verstrekt tot instelling op korten termijn van accauntants-onderzoek bij verschillende im porteurs, industrieele ondernemingen en gros siers en wel naar aanleiding van ingekomen kracten over doorgevoerde prijsverhoogingen. Voorts is Maandag nog last gegeven bij ver schillende bedrijven van dezen aard voor ge vallen, waarin mag worden aangenomen, dat inderdaad een in strijd met de wet ingevoerde prijsverhooging werd doorgevoerd, proces verbaal op te maken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5