JMië, Duitschland blijft hopen op spoedigen vrede H „Het uur van Versailles verstrijkt". het vraagteeken in de Europeesche crisis, Anthony Eden: I', DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 „Qezu compxwiLs met 'tnatianaal=sociatisme Htoqefófk" Ons geweten is zuiver en wij hebben een goed geheugen, verklaart de nieuwe Britsche minister Anthony Eden, de nieuwe Britsche minister voor de Dominions, heeft Maandagavond een radiorede uitgesproken, die uitgezonden is o.a. naar de Vereenigde Staten en naar het geheele Britsche rijk. In deze rede zeide Eden o.a. het volgende: Sinds een week bevindt dit land zich in oor log met de nationaal socialistische heerschap pij in Duitschland en thans zijn wij een eensge zind volk, dat nauwer onderling verbonden is in onze gemeenschappelijke vastberadenheid dan ooit in onze geschiedenis. Eensgezinder, zoo dat mogelijk ware en zeker niet minder vast beraden dan toen wij ons ongeveer 25 jaar ge leden verbonden om voor de goede zaak te strijden. Voor een dergelijke zaak strijden wij thans met een hart en een geest. Eden besprak vervolgens de redenen van deze opmerkelijke eensgezindheid, zeggende: in de eerste plaats hebben wij een goed geweten, omdat, gelijk het Witboek aan het licht heeft gebracht, het relaas der tien dagen, die vooraf gingen aan het uitbreken van den oorlog, het boven iederen twijfel duidelijk heeft gemaakt dat de regeering er niet alleen naar heeft ge streefd den vrede te bewaren, maar ten be hoeve van den vrede groote risico's op zich heeft genomen. Thans valt het feit op dat wij voor de oorlog uitbrak, alles deden wat woorden konden doen om onze houding ondubbelzinnig duide lijk te maken aan de Duitsche heerschers, op dat en hier maak ik gebruik van de eigen woorden van den eersten minister er geen „tragische dubbelzinnigheid" zou kunnen be staan. Noch deze Duitsche regeering, noch eenige andere Duitsche regeering zal ooit een recht vaardiging hebben om te zeggen, dat er twijfel bestond ten aanzien van de actie die wij moesten ondernemen. Alle beweegredenen zijn Hitier aan geboden, aldus vervolgde Eden, om den weg te betreden van vreedzame on derhandelingen en de Poolsche regee ring had dit beginsel aanvaard. Maar Hitler heeft opzettelijk en met vaste be doeling de onderhandelingen onmogelijk gemaakt. In plaats daarvan verkoos hij zich te begeven in een oorlog van zui vere agressie en dit land en Frankrijk zijn bijgevolg hun beloften aan Polen nagekomen. De Duitsche rijkskanselier ging zoover, dat hij eindelijk Polen binnenviel omdat Polen in ge breke bleef de vredesvoorstellen te aanvaarden, die het zelfs nooit van de Duitsche regeering had ontvangen. Er heeft nooit een meer fla grante bespotting van de internationale goede trouw bestaan. Hitier verkoos geweld. Hij heeft de keuze gemaakt èn moet de beslissing ondergaan. Voor ons is er thans geen te rugkeer. Wij hebben geen twist met het Duitsche volk, maar er kan geen blij vende vrede zijn vóór het nationaal so cialisme en alles wat het vertegenwoor digt aan onderdrukking, geweld en ge broken trouw, van de aarde is verban nen. Dit is een zaak, die geen com pro - mis toelaat. In de eerste plaats dus zoo herhaalde Eden is ons geweten zuiver maar in de tweede plaats hebben wij een goed geheugen. Na vervolgens de reeks van Hitler's gebro ken beloften en ter zijde geschoven verbinte nissen te hebben opgesomd, vroeg Eden hoe het mogelijk was aan de conclusie te ontkomen, dat het verdrag van Versailles geen grief was De Popoio d'Italia: Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Alle Italiaansche bladen publiceeren een arti kel, dat onder het opschrift „Italië en zijn lots bestemming" cursief gedrukt in de „Popoio d'Italiè" was verschenen. In dit artikel wordt met name verklaard: Op de wijzerplaat der geschiedenis gaat een groot uur voorbij, een van die verschrikkelijke en beslissende uren, welker voorbereiding bij wijlen tientallen jaren vergt. Dit is het uur van Versailles, welks voorbereiding teruggaat tot 23 Maart 1919, toen de eerste fascistische groep werd gesticht, die om Mussolini een handjevol overlevenden vereenigde, die zoo juist den strijd hadden geëindigd, niettemin weer tot den strijd werd geroepen. Deze eerste fascistische strijd groep vormde de eerste onmiddellijke reactie van de troepen, die uit het bloedbad waren ge komen en de illusie hadden gevonden, dat de overwinning, waarvoor Italië een enorme bij drage in bloed had geleverd, was verminkt ge worden en verijdeld, door vier vampyrs, die aan een operatietafel hadden plaats genomen alsof het een diner betrof. Wij allen gevoelden de woede voor de wijze, waarop Italië behandeld was geworden. En wij zwoeren de herovering daarvan om Italië terug te geven wat aan dit land was ontstolen. Sedert 23 Maart 1919 gelooft en gehoorzaamt het Italiaansche volk aan den Duce in den strijd tegen Versailles. Het is met deze trouw, dat het Italiaansche volk het keizerrijk heeft heroverd en het zal verdedigen. Het is met deze zelfde trouw, dat het fascistische Italië vandaag, zoo als het dat gisteren deed, de orders van Musso lini afwacht. Het fascistische Italië weet, dat het zich op dit oogenblik voor zijn eigen lots bestemming geplaatst ziet en geïóoft daarom meer dan ooit aan den Duce. 1 die herstel behoefde, maar een voorwendsel voor het gebruik van geweld. Eden legde er, voortgaande, den nadruk op, dat in de laatste tachtig jaren de heerschers van Duitschland vijf malen onder slechts een gering voorwendsel een agressie-oorlog waren ingetrokken waarna hij zeide: Hitier en zijn na tionaal socialistische deelgenooten wilden niets te maken hebben met vreedzame besprekingen, maar den spot drijven met alle lessen der ge schiedenis. En zelfs de ervaring van hun eigen land ten aanzien van het Britsche karakter over het hoofd ziende of bespottelijk makende, ver kozen zij toch nog eens den weg der wetteloos heid, ellende en bloedvergieting en den weg der anarchie en van het gebrek. Laat de nationaal socialistische leiders zich thans afvragen naar welk lot zij het Duitsche volk leiden. Sprekende over wat hij vreemde waanvoor stellingen onder de nationaal socialistische lei ders noemde, welke het best onmiddellijk op geheven kunnen worden, verklaarde Eden: Onze vastberadenheid om dezen oorlog tot het einde toe door te zetten, is ongeschokt en wij moeten het den nationaal socialistischen lei ders duidelijk maken, en wanneer wij kunnen ook het Duitsche volle, dat dit land, zooals de eerste minister reeds gezegd heeft, niet ten oor log is getrokken om het lot van een verafgele gen stad in een vreemd land maar om te too- nen, dat agressie niet loont en dat het Duitsche volk moet begrijpen dat dit land van zins is voort te gaan met den strijd totdat het doel is bereikt. Een snelle overwinning in Polen zal niet gevolgd worden door onverschillig heid of capitulatie van de westelijke de mocratieën. Het volk van dit land is bereid een zeer langen oorlog te voeren tot het bit tere einde, wanneer dat noodig mocht zijn om de wereld te bevrijden van het Hitlerisme en van alles wat dit Hitle- risme met zich mede brengt. Besluitende verklaarde Eden: Door Hittler's eigen beslissing moet onze nieuwe beschaving opgebouwd worden door een in oorlog zijnde wereld, maar in die nieuwe be schaving zal vrijheid en gelegenheid en hoop voor allen gevonden worden. ZAL ENGELAND WAARBORGEN VOOR DE ITALIAANSCHE NEUTRALITEIT VERLANGEN? ROME 6 September 1939. OpmetkeUfk optimisme ondec het voik Officieele kringen houden vast het „locale conflict" aan Men schrijft ons uit Berlijn: ET behoeft geen betoog, dat Engeland op het oogenblik door de Duitsche pers en de Duitsche openbare mee- ning niet met fluweelen handschoen tjes wordt aangepakt. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, de toon van de Duitsche pers is tegen Engeland beslist minder scherp dan in de afgeloopen maanden. En ook de vijandschap van het Duitsche volk tegenover het Britsche en vooral tegenover de Londen- sche regeering, is, zouden we haast zeggen, belangrijk minder spontaan en vooral niet meer zoo agressief. Meer en meer hoort men zelfs de stelling verdedigen, dat de Engel- schen, wanneer ze eenmaal aan het front ko men, er even slecht aan toe zijn als de Duit- schers en dat 't toch eigenlijk zoo dwaas is om te trachten, elkander te vernietigen terwille van 'n paskwil als Dantzig en de Corridor! Heel de toestand is eigenlijk paradoxaal. En geland en Frankrijk hebben Duitschland den oorlog verklaard en nog steeds wordt er geen groote slag gestreden. Duitschland houdt niet op te verkondigen, dat het tot geen enkelen offensieven maatregel zal overgaan. Engeland wekt den indruk, dat het ook al wei nig doet, omdat de Duitsche pers behalve van den aanval op Wilhelmshaven en Cuxha- ven en van het strooien van pamfletten boven Noord-WestDuitschland, nog steeds geen melding maakt van Britsch-vijandelijke da den en zoo kan het gebeuren, dat de breede massa er niets meer van begrijpt, terwijl de „man in the street" den wensch tot vader der gedachte verheft en dozijnen argumenten uit de mouw schudt voor de aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid, dat het weldra tot een vergelijk zal komen. Een Nederlander, die thans naar Duitsch land zou komen en daar in gesprek raakte met dezen of genen, zou paf staan van diens rotsvast vertrouwen, dat het huidig conflict met een sisser zal afloopen en dat er in laat ste instantie niets ernstigs te vreezen is. Aan den eenen kant valt dit verschijnsel naar onze meening hierdoor te verklaren, dat het Duit sche volk jaren lang systematisch onkundig is gehouden van hetgeen er in zijn land achter de coulissen gebeurde. Op gezette tijden kwam het tot een toespitsing der verhoudin gen, die een conflict deden verwachten, maar op het allerlaatste oogenblik werd er altijd nog een uitweg gevonden en Hitier dreef onverzet telijk zijn wil door. Men heeft het Duitsche volk altijd maar ingepompt, dat het zich niet al te zeer bekommeren moet om de dingen van den staat. Als het maar gehoorzaamde, vertrouwde en zijn plicht vervulde, dan kwam alles wel in ordeOmdat inderdaad alles wer kelijk in orde kwam, is het vertrouwen in Hitler's goed gesternte onwrikbaar gewor den. En het is bijvoorbeeld merkwaardig, dat menschen, die positieve tegenstanders waren van het nationaal-socialistisch bewind, tot voor de rechtbanken getuigden, dat zij de buitenlandsche politiek van den Führer voor honderd percent onderschreven. Onder deze omstandigheden is het logisch, dat men er, vooral omdat men van de werkelijke stemming met name in Engeland en Frankrijk, zoo goed als niets afweet, vrijwel op rekent, dat de Führer ook ditmaal een uitweg zal vinden. Aan. den anderen kant heeft men nog heel weinig het gevoel, dat er oorlog is. Ja, nieu we paradox zelfs als neutrale buitenlander ontkomt men niet aan den indruk, dat alles nu veel beter is dan een week geleden, toen de ondraaglijke spanning niet langer uit te hou den was. En daar de oorlog in Polen eigenlijk meer als een succesrijke strafexpeditie dan als een werkelijke kamp om het bestaan van een volk wordt afgeschilderd, daar er vervol gens in het Westen nog altijd zooiets als een gewapende vrede heerscht, terwijl bovenal de felle perscampagne na alles, wat er op dit gebied reeds ten beste gegeven is, eenerzijds niet veel indruk meer maakt, anderzijds zelfs een anti-climax beteekent tegenover hetgeen we voor de Britsch-Fransche oorlogsverkla ring beleefd hebben, is het eigenlijk maar al te begrijpelijk, dat het volk als zoodanig den ernst van het oogenblik maar heel weinig be seft en gemakkelijk overhelt tot optimistische verwachtingen, vooral daarin hebben de nationaal-socialistische leiders volkomen ge lijk omdat het Duitsche volk dezen oorlog niet gewild heeft! Men redeneert aldus: het is een kwestie van dagen en hoogstens van enkele weken, dat Polen volkomen murw zal zijn en dat de Pool sche regeering zich geneigd zal toonen te Ber lijn naar de Duitsche vredesvoorwaarden te informeéren. Mocht dit uitblijven, dan wordt Polen in zijn geheel veroverd, want Frankrijk en Engeland 'kunnen hun bondgenoot op geen enkele wijze daadwerkelijk te hulp komen. De Führer heeft telkens en telkens weer ver klaard, dat hij er niet aan denkt om Polen bij het Duitsche Rijk in te lijven. Zijn eischen zoo heet het verder zijn nooit verder gegaan dan Dantzig, den Poolscjaen Corridor en eenige „historisch en geografisch ty pisch Duitsche gebieden" en hij voert dan ook op het oogenblik geen veroveringsoorlog, doch een zuiveren verdedigingsoorlog, die door Poolsche aanvallen noodzakelijk werd ge maakt. Het ligt voor de hand, dat de Duitsche troepen de Poolsche militaire macht totaal vernietigen, want anders zouden „Macedoni sche toestanden" aan de Duitsche grens op nieuw onvermijdelijk zijn. Heeft zoo rede neert men door - Duitschland Polen echter de finitief verslagen, dan is het niet meer dan een consequente houding van den Führer, dat hij zijn troepen terug trekt tot aan de „wer kelijke" Poolsch-Duilsche grens, het Poolsche volk een vriendschappelijke Duitsch-Pool- sche samenwerking aanbiedt en in ruil voor deze alleszins nobele houding natuurlijk de er kenning van den nieuwen toestand door Engeland en Frankrijk eischt. Dat de Wester- sche democratieën een dergelijk voorstel van de hand zouden wijzen, acht de „man van de straat" al zeer onwaarschijnlijk. Immers, de Italiaansche bondgenoot staat nog altijd ge reed om toe te slaan, wanneer Hitier den tijd gekomen zou achten om Mussolini aan zijn verplichtingen te herinneren. In laatste in stantie moeten Engeland en Frankrijk ook nog rekening houden met verschillende machten, die de mogendheden van de spil zeer gunstig gezind zijn en op wie de snelle onder gang van Polen ongetwijfeld een grooten in druk heeft gemaakt, terwijl verschillende met Londen en Parijs geallieerde staten zich natuurlijk tamelijk onzeker zijn gaan voelen, sinds zij de practische waarde der Engelsch- (Van onzen correspondent). w FSCHOON ook Italië, dat het langst van alle Europeesche staten den naderenden oorlog in zijn openbaar leven heeft trachten te negeeren, zich eindelijk aan den nieuwen toestand in ons wereld deel is gaan aanpassen, blijft zijn hou ding toch voor velen onbegrijpelijk en lijkt zijn naaste toekomst een boek met zeven zegels. Zooals men weet heeft de Duce in het Duitsch- Poolsche conflict met goedvinden van den Führer een neutrale houding aangenomen. De opluchting, welke deze onzijdigheid bij velen teweeg bracht, was evenwel niet van langen duur, omdat de Fransche en vooral de Engel- sche tusschenkomst onmiddellijk weer bij de Italianen de vraag deden rijzen, of hun land ook thans zijn neutraliteit zou kunnen handhaven. Men merkt hier in de eerste plaats al op, dat de Fascistische regeering feitelijk geen formeele neutraliteitsverklaring heeft gegeven. Er is wel de verklaring van den Italiaanschen minister raad, dat Italië zijnerzijds geen enkel militair initiatief van plan was te nemen. Verder stelt men algemeen grooten prijs op het feit, dat deze Italiaansche houding in geen geval zou kunnen worden vergeleken met de ontwikkeling in het eerste jaar van den wereldoorlog, toen Italië ondanks zijn militair verbond met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije aanvankelijk neutraal bleef en in 1915 zelfs aan zijn vroegere bondge- nooten den oorlog verklaarde. Het verbond van toen ziet men hier heden als „onnatuurlijk", omdat de voormalige Donau-Monarchie feitelijk niet als gealliëerde had moeten worden aange merkt, maar eerder als de „erfvijand", die groote gedeelten van Italiaanschen bodem in zijn greep hield. De trouw aan het verbond met Hitier drukt dan ook in weerwil van de geproclameerde afzijdigheid en niet „onzijdigheid"! zijn stempel op de geheele berichtgeving der Italiaansche pers. Aan den anderen kant, valt echter ook niet te ontkennen, dat de berichten uit Poolsche of Engelsch-Fransch bron eveneens hun weg in de bladen vinden. Met name het Vaticaansche dagblad, dat weliswaar for meel geen Italiaansch orgaan mag worden ge noemd, echter in de praktijk een van de meest gelezen couranten van Rome is, zorgt voor een ruime toepassing van het „hoor en wederhoor". Het gevaar voor Engeland. Een ernstig gevaar voor het ongestoord v duren van de Italiaansche neutraliteit, zooav haar zooeven hebben gekenschetst, 'zou k' kunnen schuilen in het groote nut, dat het v0 duren van een dergelijken toestand niet sta?" voor Italië zelf moet afwerpen, maar ook den oorlogvoerenden asgenoot. Vo°' Het is volstrekt mogelijk, dat Enge land geen genoegen wenscht te nemen met een „neutraliteit", die Fransche garanties in de practijk hebben lee- ren kennen. Aldus de gangbare meening. W E zouden op dit alles niet zoo uitvoerig zijn ingegaan, als het niet méér was dan politiek van de bittertafel. Het is namelijk op het oogenblik bijna zoo iets als een menta liteit! We zijn er niet in geslaagd, bewijzen in handen te krijgen, dat het hierboven ge schilderde optimisme door de bevoegde in stanties in de hand wordt gewerkt. Daar staat evenwel het niet onbelangrijke feit tegenover, dat men de met zooveel zorg geleide open bare meening in Duitschland in geen enkel opzicht in een andere richting zoekt te be ïnvloeden. Ja, wanneer men zonder zich vast te leggen het Duitsche volk in deze verwach ting zou willen sterken, dan kon men eigen lijk nauwelijks een betere gedragslijn volgen dan men thans doet. Naar den buitenkant te oordeelen, denkt het nationaal-socialisme er voorloopig niet aan den handschoen op te nemen, dien de demo cratie den totalen staat heeft toegeworpen. Officieel stelt Duitschland de zaak nog altijd voor als een locaal conflict, terwijl er hoog stens nu en dan op gewezen wordt, dat En geland Duitschland zoekt te vernietigen ter- wille van het befaamde Europeesche even wicht, „dat in werkelijkheid niets anders is dan een Britsche suprematie". Nog nergens vonden we den wil uitgedrukt om de eind overwinning te behalen, dat wil zeggen: En geland en Frankrijk te verslaan. {Nadruk verboden). ®ea groot gedeelte van de Britsche vloot voor den duur van den oorlog in de Middelland sche Zee zou binden zonder de moe? lijkheid, hier welke actie dan ook tp ondernemen. Engeland zou dus nader? waarborgen voor een te erkennen neu traliteit kunnen eischen en deze zouden het land dan toch nopen, openlijk aan den oorlog deel te nemen. Intusschen toont men voorloopig een on kenbaar optimisme, hetgeen zich o.a. daarft in het vertrek van de „Rex", de trots van f' Italiaansche handelsvloot en de Conté !n Savoia". Naar Midden- en Zuid Amerika eveneens verschillende reizen vastgesteld als die van de motorschepen „Augustus» „Virgilio". Men veronderstelt nu dat de Italian? sche regeering nooit zou toestaan, dat het Dra?' tige vlaggeschip der handelsmarine alsmede 3? overige mooie booten op dit tijdstip nog een rei over den Oceaan maken, indien voor de eer? volgende drie weken met een mogelijke verwik keling van Italië in den oorlog zou moeten wot den gerekend. Ook het feit, dat de PauseliK staatssecretaris na een kort verblijf in Vaticaan stad weer naar zijn vacantieverblijf j', teruggekeerd, wordt in de diplomatieke kringen van Rome als een gunstig teeken beschouwd Hiertegenover staat echter, dat Italië in de laatste dagen met groote energie is begonnen, zijn achterstand in de aanpassing van het open bare leven aan een mogelijken oorlog weer in t» halen. De oproepingen van de verschillende lich tingen gaan stelselmatig verder, en de troepen betrekken de wacht aan de grenzen en in het geheele Italiaansche Imperium. De verduistering van de steden wordt overal ijverig geoefend en blijft dan maar meteen gehandhaafd. De parti culiere auto's mogen geen benzine meer verbrui ken, waarvoor de Italiaansche industrie echter reeds een handig „Ersatz'-middel heeft gevon den: de auto's krijgen een klein bijwagentje met een vergassingsinstallatie voor gewoon brand hout, zoodat zij weer kunnen rijden, zonder dat de motor van de auto voor een later weer ge bruiken van benzine ongeschikt wordt. Ook de tot dusver niet erg gewaardeerde fiets is plotse ling tot aanzien gekomen. Het gebruik van koffise is nog slechts voor het leger gereserveerd en kranten mogen in de toekomst nog maar vier pagina's tellen. Ijzer, cement en gewapend beton mogen voor geen enkel burgerlijk bouwwerk meer worden gebruikt, waardoor het particuliere bouwbedrijf met één slag is stilgelegd. Op de eilanden en langs de kusten heerscht een inten sieve, ofschoon kalme bedrijvigheid. Vooral in Piemont, langs de Fransch-Italiaansche grens worden zeer uitgebreide voorbereidingen ge troffen. Ongunstige strategische positie. De noodzakelijkheid van deze voorbereidingen is gemakkelijk in te zien, wanneer men bedenkt, dat de strategische ligging van de Fransch- Italiaansche grens voor de Italianen betrekkelijk ongunstig is. De Savoysche Alpen stijgen immers aan den Franschen kant geleidelijk, terwijl zij aan de Italiaansche zijde vrij sterk dalen. Be langrijke Italiaansche nijverheidscentra in de Piemonteesche laagvlakte liggen op slechts ongeveer vijftig kilometer van de Fransche grens, die over de Alpen loopt. De langgestrekte Italiaansche kustlijn met haar abnormaal on gunstige vex-houdingen voor een verdediging staat wel een ieder duidelijk voor oogen. En de Italiaansche bezittingen in Afrika tenslotte, het met zooveel liefde opgebouwd „Imperium", m eveneens een gemakkelijke prooi kunnen vormen voor een vijand, die over een wereldorganisatie beschikt zooals Groot-Brittannië. Hieraan zou ook de dapperste verdediging niet veel kunnen veranderen, gelijk het lot van de Duitsche kolo niën tijdens den wereldoorlog heeft getoond. Het is dus verwonderlijk, dat een land met zoo kwetsbare grenzen als Italië niet roekeloos het risico van een grooten oorlog zal aanvaarden, al moge het ook op een heldhaftigen verdedigings- wil kunnen bogen en op een hoog opgevoerde oorlogstechniek, zooals het Italië van Mussolini zeer zeker bezit. Ook op hun ochtendwandeling vergeten Neville Chamberlain en zijn echtgenoote niet hun gasmasker mede te nemen, om op elke eventualiteit voorbereid te zijn Hitier aan het Oostelijk front. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: „Ook Maandag heeft de Führer zich per vliegtuig naar de voorste frontlinie begeven, waar op het oogenblik de beslissing van den grooten slag in Polen zich onweei-staanbaar voltrekt. Deze tweede vlucht van den Führer leidde naar het centrum van het operatiegebied tusschen Lodz en Warschau, waar de ingesloten Poolsche troepen wanhopig trach ten naar het Oosten door te breken. Evenals Zondag landde de Führer op een der oorlogs vliegvelden, enkele kilometers achter het front, waar een formatie gevechtsvliegtuigen gesta- tionneerd was. De commandant kon den Führer begroeten met het mededeelen der resultaten van den vorigen dag: vier en veertig Poolsche vliegtuigen vernield en talrijke vliegvelden, ver naar het oosten gelegen, vernietigd. Gedurende den rit naar de voorste frontlinies werd de Führer geestdriftig door de troepen toe gejuicht. Terwijl de tocht aanvankelijk leidde door een gebied waar hier en daar stukken Poolsch geschut, munitiewagens, uitrustingsvoor- werpen en ook eenige Poolsche tanks, stukge schoten en immobiel, soms ook uitgebrand, lagen, namen de teekenen, die op strijd wezen, weldra toe. Op de velden stonden zware Duitsche batte rijen, beschermd door afweergeschut, gereed tot vuren. De Führer reed midden door de voorste artillerie stelling. De divisiestaf, die in een half vervallen boerenhuis was ondergebracht, meld de, dat alle Poolsche pogingen met zware verlie zen waren gestrand op het Duitsche vuur. Tod de Führer den staf verliet, trokken juist Duit sche pantserwagens, gevolgd door artillerie en licht veldgeschut voorbij. Eerst des namiddags verliet de Führer de voorste linie om naar zijn hoofdkwartier terug te keeren." Ook Goering naar het froni- Goering heeft na als voorzitter van den minis* terraad voor de defensie de meest dringende werkzaamheden verricht te hebben, gisteravond zijn hoofdkwartier verlaten en zich naar de afdeelingen van zijn luchtwapen aan het front begeven, aldus het N. N. B.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6