fyuwsche cepiiek op Qoecwg-'s cede Oo>do8) De Groote RUSSISCHE EXPORT STERK DALEND Nederlandsch schip gezonken nrttSDAG 12 SEPTEMBER 1939 Twijfel over de argumenten betreffende het voorzien in eigen onderhoud Het officieele Fransche persbureau Havas meldt: Kringen, die op economisch gebied tot oordeelen bevoegd zijn, zijn van meening, dat Goering om de Duit- scbers SSrust te stellen een beroep doet op nieuwe zeer betwistbare argu menten. Wil hebben de belangrijkste grondstoffen, ctPPnkolen, ijzer, vervaardigden surrogaten nm die welke wij ontberen, te vervangen en hebben'zooveel arbeiders als noodig zijn" be toont de maarschalk. Men doet te Parijs opmerken dat, indien miitschland surrogaten fabriceert, het deze uit steenkolen en hout haalt met behulp van ijzeren machinerieën. Men voegt hieraan toe: Wanneer het zoo rijk aan ijzer is als de maar schalk denkt, waarom voert Duitsch- land dan 23 millioen ton mineralen per jaar in op een totaal verbruik van 32 miïlioen ton? Waarom zijn alle ijzeren hekken in de steden naar de smederijen ge gaan? Waarom worden te Linz en Salzgitter fabrieken opgericht om PROGRAMMA WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1 11.00 RVU, 11.30 VARA. 6.30 RVU. 7.00 VARA. 7.30 VPRO, 8.00-12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.), 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu- drijven. 11.00 Causerie „Moeder en kind de wereld over". 11.30 VARA-orkest. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12,15 Berichten. 12.17 Orgel spel en zang, 1.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Planovoordracht. 2.30 Gramofoonplaten. 2.35 Esmeralda, „Sylvia"-Amusements orkest en solist. 3,20 Voor de kinderen. 5.30 Gramo foonplaten. 6.00 Orgelspel. 6,28 Berichten. 6.30 Causerie „De beteekenis van de sociale geografie in dezen tijd". 7.00 VARA-kalen- der. 7.05 Felecitaties. 7.10 Vocaal concert. 7,30 Cyclus „Ons werk en als geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia.8.20 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.40 VARA-orkest. 10.00 Be richten ANP., 10.10 Es meralda. 10.45 Dans muziek. (gr.pl.), 11.1512.00 Gramofoon platen. HILVERSUM II 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 „Laudatio", 12.00 Berichten 12,15 Gramofoonplaten, 1.00 Christ. Kinder koor „Swaen en Hout" en gramofoonplaten. 2.00 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpla ten. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Gramofoon platen. 3.45 Christ, liederen en gramofoon platen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Geluk- wenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.455.55 en 6.00 Gramofoonplaten (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land en tuinbouwcauserie. 7.35 Gramofoonpla ten. 7.45 Causerie „Lichamelijke opvoeding", vakorganisatie en Chr. onderwijs. 8.00 Be richten ANP., herhaling SOS berichten. 8.15 Chr. Gem. zangvereeniging „Harmonie" en gramofoonplaten. 9.00 Causerie „Regen en droogte". 9.30 Pianovoordracht en gramofoon platen. 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 „Melodia". 11,25 Gramofoonpla ten. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonplaten. 12.30 Zang. 1.05 Gramofoonplaten. 1.25 Het Giardino- orkest. 2.05 Gramofoonplaten. 3.50 Cello voordracht. 4.05 Gramofoonplaten. 4.20 Vroolijk programma. 4.50 Piano-voordracht. 505 Viool-voordracht. 5.20 Het Locatelli- orkest. 6.35 Zang. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 Zang. 8.25 Gramofoonplaten. 8.50 Ope rette-concert (met toelichting). 10.20 Sym phonic-concert. Hierna tot 11.20 selectie „Le domino noir", opera. KEULEN. 456 M. 6.50 Leo Eysoldt's orkest. 8.509.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Populair concert. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Gramofoonplaten. 4-20 Sudeten-Duitsch Philharmonisch orkest (5.20—5.30 Gramofoonplaten). 7.00 Piano voordracht. 7.35 Vocaal en instrumentaal H.J.-concert. 8.50 Omroepkoor en -orkest, en solisten. 11.00 Populair concert. 12.203.20 Gouworkest Silezië, Omroeporkest, Omroep- dansorkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 12,20 Gramofoonplaten. 12,50 Omroep- Jansorkest. 1.50—2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Orgelconcert. 5.50— 6.50 7.20 en 7.45 Gra mofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Het Collegium Musicum Antwerpiensis. 10.30 h-20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Radio-or kest. 1.50 en 2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Carillon-concert. 5.30 en 5.55 Radio—orkest. 6.35 Zangvoordracht. 7.05 Pianovoordracht. 7.35, 8.20, 8.45 en 9.10 Gramofoonplaten. Radiotooneel met muziek. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,35 Orkest van de luchtmacht. 9.20 Maandoverzicht. 10.20 Berichten. 10.40 Cello piano. U.05 Berichten. 11.20 Het Om- roepkleinorkest en solisten. gruis van mineraal, dat men overal elders weggooit, toch nog te benutten? Laten wij veronderstellen, door de zaken zoo erg mogelijk voor te stellen, dat zij de ge- heele jaarlijksche opbrengst der Poolsche delf stoffen 640.000 ton zouden kunnen be nutten, daartegenover zou dan de verdwij ning staan van 8 millioen ton, welke Duitsch land uit de geallieerde landen invoert. Duitschland produceert wel jaarlijks 186 millioen ton steenkolen, doch het kan niet beweren dat het de 38 millioen ton, welke Po len produceert, ten volle ten eigen bate zal kunnen aanwenden. Doch indien het dat zou doen, wat moet het dan nog reserveeren voor den uitvoer, welke toch vitaal voor zijn handel worden geacht? Wat de aardolie betreft: om aan het an derhalf millioen ton, dat het op synthetische wijze produceert en aan het millioen ton uit. eigen bodem de 5 millioen ton toe te voegen, welke het van overzee aanvoert, zou het heel wat hulpmiddelen moeten te baat nemen. Het zal onder de huidige omstandigheden niet gemakkelijk zijn dit aantal hulpmiddelen te vergrooten. Verder vraagt men zich af, in welke mate het bezit van geheel Polen de behoefte van Duitschland zal doen stijgen. Duitschland produceert 16 millioen ton broodgraan en Po len negen millioen voor een bevolking, welke ongeveer half zoo groot is als de Duitsche. In dien men de bevolking van Polen de uiterste rantsoeneering op zal leggen, dan nog kan men Duitschland niet meer dan de overblij vende twee millioen doen toekomen. Hierbij moet nog rekening worden gehouden met het tekort aan transportmiddelen tusschen Polen en Duitschland. De Duitschers weten dit zoo goed, dat zij de toepassing van een militaire rantsoeneering op de bugerbevolking bestu- deeren. De „Frankfurter Zeitung" van 3 September levert commentaar op het decreet van 29 Augustus, waarbij een voedings-bureau wordt ingesteld, da4; een agent zal plaatsen in elke boerderij, die alle voorraden in beslag zal ne men en zal bepalen wat de boer voor zich" mag houden. Goerine zelf heeft in zijn rede critiek uit geoefend op de kleeding uit cellulose en aard appelloof, waarmede men in den winter de soldaten zal moeten kleeden, Doch hij gaf nog iets anders toe, namelijk het groote gebrek aan zeep, welke een gevolg is van het tekort aan vet. Op een jaarlijksch gebruik van 2.146.000 ton heeft Duitschland slechts een voorraad van 418.000 ton, dus voldoende voor drie maanden. Vervolgens vraagt men, welke argumenten maarschalk Goering aanwendt om Duitsch land moed in te spreken. Eerst toont hij aan, dat indien Engeland al over grondstoffen be schikt, het deze moet aanvoeren en hij dreigt, dat de schepen, die deze grondstoffen ver voeren, niet aan zullen komen. Het is gemakkelijk hierop te ant woorden, dat Engeland reeds groote voorraden heeft verzameld en dat in den vorigen oorlog, niettegenstaande den onbeperkten duikbootoorlog, het zich steeds voldoende heeft kunnen voorzien. Hot tweede argument is ge nomen uit het vier jaren plan, waar van Goering zelf zegt, dat het pas wordt beproefd. Ten aanzien hiervan merkt men op, dat geen enkel plan de ontbrekende grondstoffen kan doen ontstaan. Ook sprak Goering over Rusland, dat Duitschland van alles zal voorzien. Doch Goe ring vergeet, dat de uitvoer van Rusland tot een vierde van 1932 is gedaald in verband met de binnenlandsche behoeften van het land zelf en hij vergeet ook, dat de Duitschers zelf een crediet hebben verleend aan de Russen en dat dezen niets zullen leveren, dat niet be taald is. Dit wordt in een Zondag gepubliceerd communiqué van het Russische persbureau Tass nadrukkelijk verklaard. Ook vraagt men zich af, of hij de transportmoeilijkheden ver geet, alsmede het verschil van spoorbreedte van de Duitsche en Russische spoorwegen, dat moeilijkheden zal veroorzaken. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de totale uitvoer van petroleum door Rusland slechts 1.200.000 ton bedroeg in 1938, en blijkbaar kan het alleen hout in grootere hoeveelheden le veren en eerst aan het einde van een langen oorlog zou Duitschland nieuwe fabrieken heb ben om dit te verwerken. Het voorbeeld dat Goering trekt uit den oorlog van 1914/18 is slecht gekozen en herin nert er aan, dat de grootste zuinigheid slechts tot een catastrofe kan voeren. Roemeensclie troepen langs de Russische grens. Maatregelen ter handhaving der neutraliteit. BOEKAREST 12 September. Bij wijze van voorzorgsmaatregel concen treert Roemenië in allerijl troepenafdee lingen langs de Russische grens. Langs de Dnjestr worden haastig loopgraven gegraven. Tot dusverre was deze grens van Roemenië zonder eenige bescher ming. De Roemeensche troepen waren allen samengetrokken aan de Westelijke en Zuidelijke grenzen. Tevens heeft Boekarest de voorbereiding voor de evacuatie van kinderen ingeval van oorlog voltooid. De eerste practische proef zal Zondag genomen worden. In het officieele staatsblad wordt aangekon digd dat het Britsche crediet aan Roemenië van 55'/2 millioen pond sterling of 2,6 milliard lei, in Juli j.l. verstrekt voor het grootste gedeelte, namelijk tot een bedrag van 1,88 milliard lei, gebruikt is voor militaire doeleinden. De rest is besteed voor openbare werken, hoofdzakelijk de verbetering van wegen. In verband met Roemenië's vast voornemen om alles te doen teneinde te voorkomen, dat het land in een Europeesch conflict zou worden be trokken, heeft de commandant van het militaire district van Boekarest bevolen, dat het verboden is om hoofden van vreemde naties of regeeringen daarvan te beleedigen. Verder worden alle de monstraties voor de een of de andere oorlog voerende partij verboden. Ook wordt het ver spreiden van valsche berichten, waardoor Roemenië's neutraliteit of veiligheid in gevaar gebracht zou kunnen worden verboden. Bij over treding hiervan worden straffen, die hoogstens 2 jaar gevangenisstraf bedragen, opgelegd. (United Press). Ex-koning Zogoe in Engeland. Ex-koning Zogoe van Albanië is Zondag in Engeland aangekomen. Binnenkort zal Konin gin Geraldine met haar baby en de zusters van den koning volgen. EERSTE METALEN FOKKER MAAKT ZIJN PROEFVLUCHT. AMSTERDAM, 11 September Het eer ste geheel metalen Fokker vliegtuig, tevens het eerste geheel metalen vliegtuig naar Ne- derlandsch ontwerp, de Fokker T 9, in op dracht van de Nederlandsch-Indische re geering gebouwd, heeft Zondagmiddag zijn luchtdoop ondergaan. De eerste vlucht durude ongeveer een kwar tier en werd met een bijzonder fraaie landing beëindigd. Moskousche uitzending in twee talen. En met twee tendensen. LONDEN, 11 Sept. In een radio-uitzending uit Moskou, die hier is opgevangen, werd ge zegd dat een groot aantal Duitsche vliegtuigen boven Berlijn is gesignaleerd, welke vliegtuigen zich naar het westen begaven. De mededeeling ging voort met te zeggen, dat ook groote troe peneenheden van Polen naar het westen wer den verplaatst. In Londen viel het op, dat de woordvoerder, zoolang hij Russisch sprak, zich gunstig uitliet ten opzichte van Engeland en Frankrijk, terwijl hij Duitsch sprekende, ten gunste van Duitsch land sprak. Er was in deze berichtgeving ook eenige critiek op de Siegfried-linie, doch deze critiek was van technischen aard. Zoo werd ge wezen op de ongunstige ligging van de vooruit geschoven mitrailleur-nesten die nu door de Franschen veroverd zijn. (United Press). Nederlandsch schip redt de bemanning van de „Rio Claro". Geredden op de Azoren aan land gezet. In het Maandag uitgegeven bulletin van het Britsche ministerie van voorlichting wordt ver klaard, dat geen melding is te maken van vloot- operaties van eenige beteekenis. Er zijn tal van berichten ontvangen over ope raties tegen Duitsche duikbooten. Waarschijnlijk hebben eenige dezer operaties succes gehad. Het stoomschip „Good Wood" (2796 ton) is gezonken en 21 leden van de bemanning van dit schip zijn aan land gezet. Het stoomschip „Mag- dapur" (8640 ton) is tot zinken gebracht. Er hebben aich eenige persoonlijke ongelukken voorgedaan, doch hoeveel personen dit betreft is niet bekend. Ook is bericht ontvangen, dat de be manning van de „Rio Claro" (4086 ton) op de Azoren door een Nederlandsch schip is aan land gezet, nadat de „Rio Claro" op 6 September tot zinken was gebracht. Het stoomschip „Regent Tiger" (4176 ton) werd ip 8 September tot zinken gebracht. De passa giers en de bemanning zijn nu door een Belgisch vaartuig aan wal gebracht. door mijnontploffing KOPENHAGEN, 11 Sept. (A.N.P.): Uit Thisted wordt gemeld, dat elf leden van de bemanning van het Ne- derlandsche s.s. „Mark", afkomstig uit Rotterdam, in een reddingsboot te Vorupoer zijn aangekomen. Zij deelden mede, dat de „Mark" Zaterdagmiddag op weg van Finland naar Nederland op een mijn is geloo- pen en gezonken, De bemanning, die uit twee-en-twintig koppen bestond, begaf zich in de beide reddingssloepen. Zij voeren tot gisteravond in eikaars nabijheid. Een motorreddingsboot uit Klitmoel- ler en reddingsbooten uit Vorupoer en Lyngby zochten daarop naar de andere boot, welke zij hedenochtend op eenige kilometers afstand van de kust van Lyngby vonden. In deze boot bevon den zich de andere elf der bemanning. Alle twee-en-twintig schepelingen waren uitgeput door de vermoeienis sen, welke zij hebben uitgestaan gedu rende den langen tocht in reddings booten. De kapitein van de „Mark", de heer A. G. van Dam, en de eerste officier, de heer J. Vinke, werden tengevolge van de mijnontploffing gewond. Zij bevinden zich onder geneeskundige behandeling. (De „Mark" behoort aan de N.V. Hout vaart, Firma Vinke en Co. te Rotter dam. Het schip meet bruto 1514 ton en werd in 1930 gebouwd). Een strategische beschouwing (Door een deskundigen medewerker). i Nu dan tenslotte opnieuw de wapens over het lot van de volken in Europa zullen beslis sen dringt zich vanzelf de vraag op: wat hebben wij van de krijgsverrichtingen te ver wachten: bestaat de mogelijkheid dat deze met zoodanige voortvarendheid zullen worden gevoerd dat in korten tijd een beslissing kan worden verkregen, dan wel moet wederom ge rekend worden op een langen uitputtings- strijd; een strijd waarbij tenslotte niet direct de wapens de beslissing zullen brengen, doch gewacht moet worden op de economische in eenstorting; de algeheele uitputting van één der partijen. Het antwoord op deze vraag is niet positief te geven. Doch wèl kan reeds in het kort een vergelijking worden getroffen tusschen omstandigheden van nu en in 1914. Juist als in 1914 staat Duitschland ook dit maal op de binnenlijnen; d. w. z. Duitschland, gelegen in midden-Europa, heeft de moge lijkheid om zijn strijdkrachten snel en langs den kortsten weg van het eene naar het an dere operatietooneel te verplaatsen. Voor de geallieerde mogendheden is zulks behoudens voor luchtstrijdkrachten practisch uitge sloten. Het grootste voordeel van opereeren op de binnenlijnen is gelegen in het feit, dat eerst zooveel mogelijk krachten samengetrok ken kunnen worden tegenover één van de tegenstanders teneinde deze beslissend te slaan, om zich vervolgens met de hoofdkrach ten tegen den anderen vijand te wenden. In 1914 trachtte Duitschland dit vraagstuk op te lossen door eerst de hoofdkrachten te gen Frankrijk in te zetten en in het Oosten slechts de hoogst noodzakelijke troepen ach ter te laten. Zoo werd toenmaals van de pl.m. 87 beschikbare divisies een aantal van 70 be stemd voor den aanval in het Westen terwijl in het Oosten slechts 9 divisies achterbleven, (pl.m. 8 divisies bleven aanvankelijk in het binnenland. Wil het opereeren op de binnenlijnen succes hebben, dan moet echter aan twee voorwaar den worden voldaan, n.L: de operatiën moeten een snel verloop heb' ben; de eerste tegenstander moet beslissend ge slagen worden. Een eenvoudig terugdringen, waarbij de kracht van den tegenstander on gebroken blijft waarbij een voordurende be dreiging op het aanvankelijke operatietooneel blijft bestaan, doet het geheele opëratieplan mislukken. In Duitschland zag men in 1914 de onmo gelijkheid in om tegenover de Russische mil- lioenenlegers, opereerende in een gebied van oneindige diepte met weinig wegen en nog minder spoorwegen snel een beslissend succes te verkrijgen. Het gevolg was dat men zich eerst tegen Frankrijk wendde. Ook het ver krijgen van een snel en beslissend succes tegen de Fransche strijdkrachten was echter geen eenvoudige operatie. De Fransche Oostgrens toch was in de lijn Belfort-Epinal-Nancy- Verdun zoodanig versterkt, dat deze wanneer zulks al mogelijk zou zijn, slechts na zeer veel tijd doorbroken zou kunnen worden. Om toch een snel beslissend succes te verkrijgen kozen de Duitsche legers den opmarschweg door België, welke na enkele grensslagen leidde tot den slag aan de Marne, die niet alleen geen beslissend succes bracht, doch zelfs voer de tot een gedeeltelijk teruggaan van de Duit sche troepen. Het Duitsche aanvangs-operatie- plan was daarmee mislukt. De figuur ligt thans echter geheel anders. De operatieruimte in' Polen is zeker niet onaanzienlijk, doch vormt toch een groot ver schil met de eindelooze diepten van het vroe gere Rusland. Gemeten in rechte lijn is de afstand van de Duitsche grens tot de Poolsche hoofdstad: van Oost-Pruisen over Mlawa-Ciechanow pl.m. 125 km.; van Opper-Silezië over Lodz pl.m. 250 k.m.; afstanden, welke in enkele dagen zijn af te leggen. Doch bovendien is het niet waarschijn lijk dat de Poolsche strijdkrachten zonder een beslissenden slag te slaan de Poolsche hoofd stad, het hart van het land, zullen prijs geven. Op grond van de verwachting, dat het ver krijgen van een snel, beslissend succes in het Oosten mogelijk is kiest de Duitsche legerlei ding, in tegenstelling tot 1914 thans de hoofdactie aanvankelijk in het Oosten. Zij kan dit met te meer gerustheid doen omdat een ernstige bedreiging op den grond van de Fransch-Engelsche krachten voorloopig niet behoeft te worden gevreesd. Teneinde de kansen van het offensief in het Oosten te kunnen nagaan dient een oogenblik te worden stilgestaan bij de sterkte-verhou dingen en het operatieterrein. Polen heeft de algemeene weerplicht met een eersten oefeningstij d van anderhalf a twee jaar. In tijd van oorlog kan over een 20-tal lichtingen worden beschikt. Aangeno men kan worden dat de in vredestijd aanwe zige 30 infanteriedivisies in oorlogstijd zullen worden verdubbeld. Ais bijzonderheid van het Poolsche leger geldt, dat over een relatief sterke cavalerie wordt beschikt. Als lichte troepen komen n.l. 1 cavaleriedivisie en 14 zelfstandige cavalerie brigades in de organisatie voor. Het in stand houden van deze sterke ruitermassa's zal wel voornamelijk haar oorzaak vinden in de slechte wegen in groote gedeelten van Polen, welke het optreden van gemotoriseerde ver banden moeilijk maken. De bewapening, welke aanvankelijk bestond uit oude Russische, Fransche en Duitsche wa penen is in den laatsten tijd geleidelijk ver beterd. De luchtstrijdkrachten bestaan uit een 700-tal vliegtuigen, welke over het algemeen van moderne constructie zijn. Hoewel het Poolsche leger het nadeel heeft van te zijn samengesteld uit verschillende volksdeelen (van de 34.5 millioen inwoners, zijn 3.5 millioen Joden, 6 millioen Ukrainers. 2 millioen Wit-Russen en 1.2 millioen Duit schers) moet de gevechtskracht toch hoog worden aangeslagen. Het volk is gehard en gewend om ontberingen te lijden. In de krijgs geschiedenis hadden Poolsche troepen trouwens immer een goeden naam. Tegenover deze Poolsche weremacht staan de Duitsche strijdkrachten, waarvan opbouw in grooten stijl eerst sedert 1936 is aangevan gen. Tengevolge daarvan beschikt de Duit sche weermacht over een zeer groot aantal menschen, doch over minder geoefende re serves. Men heeft aan Duitsche zijde ge tracht om aan dit euvel tegemoet te komen door de lichtingen van vóór 1936, die geen normalen eersten oefeningstijd volbrachten toch voor korte tijdvakken onder de wape nen te roepen. Inderdaad, is hiermee bereikt dat van de hieruit gevormde formaties zeker gebruik zal kunnen worden gemaakt, zij het wellicht ook voor secundaire opdrachten, als mede voor diensten op nevenoperatietconeelen Een ander nadeel, hetwelk aan de Duitsche strijdmacht kleeft, is het gebrek aan geoefend kader. De uitbreiding van het leger is in een zoodanig tempo geschied, dat voor het syste matisch vormen van de bencodigde officieren en onderofficieren de tijd heeft ontbroken. Daarentegen staat de bewapening op een hoog peil, terwijl over een zeer sterke moderne luchtvloot wordt beschikt. Een aantal in fanteriedivisies is gemotoriseerd, terwijl een 5-tal pantserdivisies als moderne slagcavalerle deel van de weermacht uitmaakt. Wat den geest en het moreel betreft: los van régime en binnenlandsche toestanden kan als vaststaand worden aangenomen dat de troepen met een hoog moreel en zelfver trouwen te velde zullen gaan. Daarbij komt dan voor zoover het Oosten betreffend de zeer groote moreele kracht van den op- opmarsch in vijandelijk gebied. De juiste oorlogssterkte van de Duitsche weermacht is niet bekend. Toch vermeenen wij niet ver van de waarheid te zijn wanneer wij het aantal oorlogsdivisies op ruim honderd stellen, waarbij dan echter inbegrepen zijn een aantal divisies van minder geechtswaar- de. Ook omtrent de verdeeling van de Duitsche strijdkrachten over de beide operatietooneelen bestaan thans uiteraard geen gegevens. Veilig mogen wij echter aannemen dat van de Duit sche strijdmacht het gros om de gedachten te bepalen 70 a 80 divisies tegenover het Oosten is opgemarcheerd. Hoe zullen dc operaties in het Oosten verloopen? In aanmerking genomen de betrekkelijke sterkten valt aan een offensief optreden van de Poolsche strijdkrachten naar Duitschland aanvankelijk niet te denken. Bezien wij de geografische gesteldheid van Polen, dan valt op, dat de grens met het Duitsche Rijk niet alleen van bijzondere lengte is, doch behoudens tegenover Slowakije nergens eenige natuurlijke sterkte heeft. Een verdediging aan de grens is voor Polen dei-halve van huis uit even eens volkomen uitgesloten. Zulks toch zou leiden tot het in nemen van een zuivere cordonopstelling: overal zouden zich zwakke krachten bevinden, doch nergens zouden deze in staat zijn om aan 'n stoot op een beperkt front met samen gevatte krachten weerstand te bieden. Een vergelijking met de Fransche Oost- of Duit sche Westgrens gaat in deze niet op, omdat daar sterke krachten zijn voor .smalle fron ten, welke bovendien deels nog van nature sterk zijn. Al kan de Poolsche legerleiding dan ook niet direct offensief zijn, al moet evenzeer afstand worden gedaan van den wensch om de grens landen, waarin veelal belangrijke gebieden zijn gelegen, voor een inval te beschermen, zoo bieden de omstandigheden aan de Pool sche legerleiding toch andere mogelijkheden. Teneinde deze te kunnen nagaan dient een oogenblik te worden stilgestaan bij de operatierichtingen, welke voor een aanvaller in aanmerking komen. Bezien wij de kaart, dan blijkt dat het Poolsche Rijk vooruitsteekt. Tengevolge daar van komen als aanvalsrichtingen voor de Duitsche weermacht in aanmerking: a. Opper SileziëLodzWarschau; b. PosenKutno—Warschau c. NeidenburgMlawaCiechanow Warschau. Over de mérites van e«lk van de.ze 'riohitingen, alsmede over het verloop van de krijgsver richtingen gedurende de eerste week in een volgend artikel. Goering op den voorgrond. Veronderstellingen van een bekend Engelsch journalist. LONDEN, 11 September (Havas) Ward Price schrijft in de „Daily Mail" van van ochtend, dat de redevoering van Goering (op genomen op pag. 6) kenmerkend is voor den tegenwoordigen toestand in Duitschland. Deze redevoering zou naar zijn meening er op wij zen, dat men er in zekere hooge kringen, evenals in het Duitsche volk, voor vreest, zich zonder hoop te storten in een oorlog tegen de gezamenlijke strijdkrachten der democra tie. Het feit, dat Goering en niet Hitier de eerste belangrijke redevoering in oorlogstijd heeft gehouden, geeft Price aanleiding tot verscheidene veronder stellingen: zou in het karakter der rijksregeering reeds een geheime wij ziging zijn ingetreden ten koste van het opperste gezag Van Hitier? Zouden lieden, gelijk Goering, die minder neurastenisch en practischer zijn, probeeren Duitschland uit de gevaarlijke situatie te trekken, waarin onverdraagzaamheid en het ongeduld van Hitier het hebben gestort? Voorts schrijft Price, dat het vertrek van Hitier naar het front uit andere fundamen teel e redenen zou kunnen worden verklaard. Hitier zou zich in geval van onlusten in Duitschland temidden van het leger veiliger voelen. Zoo lang hij bij zijn generaals zou zijn, zou er minder waarschijnlijkheid bestaan dat een militaire staatsgreep zou uitbarsten om een einde te maken aan den oorlog, welke tot mislukking zou zijn gedoemd, zooals tal van generaals tegenover Hitier hebben verklaard. Tenslotte zou Hitier zijn generaals niet de vreugde willen geven, alleen Polen te „ver overen". Indien zekere dezer veronderstel lingen juist zouden zijn, zou men er volgens Price uit kunnen concludeeren. dat Goering ertoe geroepen is een meer beslissende rol te spelen in de aangelegenheden van het Rijk. Price noemt Hitler een „soort roekeloos automobilist, die heftig allerlei kansen trot seert, doch wanneer de zaken een kwade wending beginnen te nemen, zichzelf niet meer in bedwang heeft". Goering zou meer koelbloedigheid en ge zond verstand hebben. Hij zou er, ondanks zijn pocherijen, van overtuigd zijn, dat Duitschland niet kan overwinnen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7