IJmuider Courant Chamberlain confereert Lodz heroverd door de Polen? "!Z«*di""°d' DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Een Half Millioen Hagenaars. op Franschen bodem Officieele melding door Warschau „Oprukken der Franschetroepen gaat voort" Saarbrucken onder het Fransche vuur? NIEUWS IN 'T KORT JAARGANG No. 267 wure» »"*'"s=pp« ""'"cur... U"«"M 1'ee°' NV Groote Houtatraai 93 °r°kl5erI fel l°724' BureaD 'Jmuidei '"'""iil»»»"1""0 42, IJo,ulde,1 t""°' -sol. p°«m™ 310791 W"»™» «orde® Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W. PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 13 SEPT. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j. Pa maand f0.52'/2» pe* 3 maanden f 1.55, franco per poet f 1.95 per kwartaal. Lose* nnmmere 3 cent per ex. Advertentien» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.1& Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.iO. heeft de half-mlllioenste Hagenaar ""'•enslicht aanschouwd en een dergelijke iC 'rtenls verdient in deze tijden bizondere ïfSig- I™mers' behoort 404 die ver" "v ,en jes levens die algemeen de aan- htWkken, daarbij een plezierigen indruk en in den P™0 van de zaak Tan geen Sakeiiis tUn- DerSeliik nieuws is tegen- zeldzaam. De dingen die algemeene "üdaebt trekken zijn meerendeels het tegen- Zl van plezierig en zelden onbeteekenend. voor Ludwig Johan van Straalen is de zaak Bespreking met Daladier en generaal Gamelin «tiran belang- Hij is de held van het stuk. i beeft hem al bij zijn eersten levens- I JTt toegelachen en de burgemeester van Si Haag heeft hem daarom begiftigd met MOO Hetgeen een nuttige start is voor een 'ling boven wiens maatschappelijke toe- it zich nu reeds de zwartste belasting- m samenpakken. Slaagt hij er op den in die 100 in reserve te houden en ze X door wijze belegging te doen uitdijen, In zal hij niet alleen de half-millioenste maar bovendien een der slimste ingezetenen van zijn stad moeten wezen. Hetgeen van meer belang zou zijn dan dat ronde getal, dat alleen maar statistische waarde heeft. Eer. medewerker citeerde dezer dagen in biad een van de beroemde woorden van gam Weller uit de Pickwick Papers: „Aange naam kennis te maken, mijnheer, en dat het maar van langen duur mag wezen, zooals de man tegen het bankbiljet zei". Die gedachte moge niet bij Ludwig Johan van Straalen, die no* in zalige onwetendheid omtrent de men senmaatschappij verkeert, zijn opgekomen „..zij zal zijn vader, die het bankbiljet voor ji'em in ontvangst nam, in een of anderen vorm zeker geworden zijn. Die vader is siga renhandelaar. Op het keurige Plein. Buiten- landsche Zaken, Justitie, Defensie, de Hooge Raad, de Witte omgeven hem daar. Een goede clientèle. Niettemin zullen de biljetten van honderd gulden in zijn beroep niet bepaald Mnnenstroomen. Maar hij is nu gemobiliseerd, bij het regiment Jagers, en het heeft hem werkelijk buit gebracht. In jagersuniform heeft hij haar ingerekend, Dat de in grootte derde stad des lands I nu al een half millioen inwoners telt. stemt even tot nader- neester de Monchy heeft er zich erg trotsch op getoond. Hij heeft tot den gemeenteraad gesproken over den snellen bevolkings-aanwas van de laat ste halve eeuw, waarin Den Haag van 200.000 tot 5110.000 steeg, en zelfs de hoop uitgespro ken dat het zoo door zou gaan. Moeten wij hopen dat het zoo doorgaat en de groote steden steeds vervaarlijker bevolkings-opeen- hoopingen w:-.en? Moet Den Haag daar op hopen? Waarom eigenlijk? Is burgemeester de Monchy ervan overtuigd, dat het het beste voor den menseh is grootstedeling te zijn? Ik geloof er niets van. Zijn gezondheid, zijn liefde voor de natuur en zijn kans om van een bescheiden inkomen zoo goed mogelijk te bestaan worden er alle drie mee benadeeld. Is burgemeester de Monchy van meening dat Den Haag zich ad infinitum kan blijven uit breiden? Ik zou willen vragen: waar? Onlangs heb ik al gehoord dat de grootste afstand, die men in rechte lijn door de Haagsche stadshebouwing kan afleggen, al 21 K.M. be draagt. Het is om te rillen. Vindt burgemeester de Monchy het, behalve uit records-overwegingen, die toch eigenlijk geen belang hebben, zoo nuttig voor het stads bestuur dat steden als maar doorgroeien? Ja, waarom dan eigenlijk? Wij hebben in het Westen onze drie grootste steden, met geza menlijk twee millioen zielen, op een terrein- strook van 100 KIM. liggen, met Haarlem (140.000), Leiden (80.000), Delft (35.000) Schiedam (65.000) en ettelijke dorpen er nog tusschenin. Moet dat allemaal blijve.. - door groeien tot het heele Westen volgebouwd is, huis aan huis, behoudens wat parkjes om hier en daar adem te scheppen? Ik wensch het Ludwig Johan van Straalen en zijn tijd- genooten, die het toch al niet makkelijk zul len hebben als zij de rekening van dezen tijd moeten betalen, niet toe. Moge wat ruimte, Êissche lucht en vrije natuur hun resten Het is niet de eerste maal dat ik dit punt ie berde breng. De onveranderlijke geestdrift van burgemeesters, wier gemeenten nieuwe zielen-records halen, doet mij gelooven dat het benauwende van het vooruitzicht door velen niet gevoeld wordt. En daarom kom ik "op terug. Het verheugt mij dat Amsterdam tenminste is opgehouden met aanwassen, ook al loopt het dan de griezelige kans dat .Rotter aam het nog eens inhaalt en op een goeden ag °nder eigen gejubel passeert. Tenslotte rest evenwel de gedachte dat de Hagenaars zoo keurig zijn. En dat we nu een half Millioen zulke keurige menschen hebben. afc is dan het eigenlijke mooie van het ge- En misschien bedoelde burgemeester de onchy dat wel maar wou hij het uit Haag- f"e correctheid niet zeggen. Dat wij het dus eiders doenl R. P. Het Bureau van den Franschen minister-president en het Engelsche Ministerie van Voorlichting deelen het volgende mede „Dinsdag is op Franschen bodem een vergadering van den Opper sten Raad gehouden. Hieraan werd voor Groot-Brittannië deel genomen door minister-president Chamberlain en Lord Chatfield, minister voor de coördinatie der defensie, terwijl Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-president Daladier en den opper bevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Engeland gebleken al hun krachten en al hun hulpmiddelen aan te wenden om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is op gedrongen. Zij hebben besloten, Polen, dat met zooveel moed weer stand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun vermogen ligt, hulp te bieden." Chamberlain en Chatfield hadden hun reis ondernomen in een militair vliegtuig. Zij keerden nog denzelfden middag naar Engeland terug. De Britsche premier werd daarna door den Koning in audiëntie ontvangen. In het onderhoud, dat bijna een half uur duurde, heeft de premier verslag uitgebracht over zijn bezoek aan Frankrijk. (Men zie verder de pagina buitenland.) Duitsch schip werpt 500 ton bananen overboord. LONDEN 1-3 September (Reuter/ A. N. P.) Een te Warschau uitgege ven communiqué deelt mede, dat Lodz door de Polen is heroverd. Ook wordt er in bevestigd, dat de twee Poolsche legercorpsen, die het ge vaar liepen in Posen en Pommersen van de hoofdmacht te worden afgesne den, er in geslaagd zijn het contact met deze hoofdmacht der Poolsche strijd macht tot stand te .brengen. Het communiqué besluit met de mede- deeling, dat op alle andere fronten de Duitschers in bedwang worden gehou den en niet verder kunnen. Door Spanjaarden opgevischt en verkocht. Een der vele Duitsche koopvaardijschepen, die de wijk hebben genomen naar de Spaansche havenstad Vigo, heeft 500 ton bananen over boord geworpen, die het uit Marokko naar Duitschland vervoerde toen de oorlog uitbrak, zoo meldt Reuter. Andere deelen der lading worden tegen lage prijzen op de plaatselijke markten verkocht. Honderden visschersbooten zijn naar de haven teruggekeerd met netten vol vruchten, die zij op de gewone vischmarkten verkochten. Ook Goering aan het Oostelijk front. Grossiersbond vraagt met vervangingswaarde te mogen rekening houden. Langdurig onderhoud met Hitier. BERLIJN 13 September (Havas). Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Göring een bezoek heeft gebracht aan Hitler in diens hoofd kwartier. Hun onderhoud heeft twee uren ge duurd. Vervolgens begaf de maarschalk zich naar zijn persoonlijk vliegtuig, dat met de eenheden van de luchtmacht in de laatste dagen opereert tus- schen Warschau en de Karpaten. Het Fransche legerbericht meldt: Het Fransche legerbericht van 12 September des avonds luidt: „Het oprukken werd aan hetzelfde front als Maandag voortgezet. De reac tie van den vijand, vooral van zijn artillerie, is krachtig". Blijkens een bericht, dat volgens United Press uit betrouwbare bron te Parijs is ontvangen heeft de Fransche artillerie der Maginot-linie edenmorgen half drie de buitenwijken van Saar- brücken gebombardeerd. Semi-officieele mededeelingen zeggen volgens dit bericht, dat de Fransche druk toeneemt in intensiteit, en dat elk oogenblik verwacht kan worden, dat de Duitschers het terrein zullen op geven en terug zullen vallen op de permanente verdedigingswerken der Siegfried-linie. De Duitsche zware artillerie heeft het door de Franschen veroverde terrein onder vuur ge nomen. Dit terrein ligt aan de Duitsche zijde van de grens tusschen Rijn en Moezel. Van Fran sche zijde wordt echter gezegd, dat men het ter rein ondanks het zware vuur zal kunnen hou den. Charles Morice schrijft in de „Petit Pari- sien", dat de Fransche manoeuvre in de rich ting van Saarbrücken duidelijk wordt. Zij bedreigt zeer ernstig de belangrijke in dustriestad, welke reeds nu tot werkeloosheid schijnt voorbestemd. In het door de Duitsche zenders verspreide communiqué heeft de Duitsche generale staf medegedeeld, dat de Fransche artillerie het ontruimde vliegveld van de vroegere hoofd stad van het Saargebied heeft gebombar deerd. Dit is naar de meening van Morice niet de geheele waarheid, daar de Fransche kanonnen sedert 24 uur de geheele streek ten noordwestei van. het vliegveld voor de stad bombardeert. Het is geoorlofd te zeggen, dat de voorste den van Saarbrücken tot St. Arnual, een klei n plaats je ten westen .waarvan zich het viegveld uitstrekt, overvloedig wordt be stookt. Het oogenblik, zoo vervolgt de schrijver, zal misschien niet meer zeer ver af zijn, waarop de Duitschers onder onzen druk zich verplicht zullen zien zich achter Saarbrücken terug te trekken op stellingen, welke in het geheele gebied ten noorden van deze stad zijn inge richt. Drie Fransche verkenningsvliegtuigen neergeschoten? Nu de zomer om is wordt de zeilwagensport aan het strand te Zandvoort weer beoefend door den heer L. J. N. Bouvy ,te Zandvoort, die nu de beschikking heeft over een nieuwen wagen. De heer Bouvy met zijn twee zoontjes zijn zeilwagen aan het Zandvoortsche strand. Het D. N. B. meldt, dat boven de luchtver- dedigingszöne West drie Fransche verken ningsvliegtuigen werden neergeschoten, nl. twee door het luchtafweergeschut en een door jachttoesfeellen, waarbij een vliegerkapitein vangen werd genomen. De Nederlandsche Grossiersbond schrijft: Zooals bekend is neemt de minister van economische zaken aan, dat in verband met de maatregelen tegen prijsopdrijving voor de bepaling van den prijs van nog aanwezige oude voorraden de oude prijs als richtlijn ge nomen moet worden, ook al liep van het be treffende artikel de prijs in de algemeene marktverhouding inmiddels op. Het is duide lijk, dat deze opvatting voor den handel ern stige bezwaren met zioh brengt. Een koop man zal immers bij de bepaling van de prij zen voor zijn artikelen rekening moeten hou den met de kosten, die hij moet maken om zijn voorraad weer aan te vullen. De Neder landsche grossiersbond heeft er dezer dagen in een request aan den minister van econo mische zaken dan ook op aangedrongen, dat in de toekomst in dit verband de vervangings waarde als basis zal mogen worden aangeno men voor de prijsbepaling. naaH?ARL R k- damgenootschap. in eehr .clul3lokaal voor militaire doeleinden eeniom 1S .genomen» zal bovengenoemde ver- EevP-h-^me- in§an2 van Maandag 18 September RJC aan °*en Rijksstraatweg bij de Speeltuinvereniging. De 71-jarige Antje de Vries te Noordwolde, die, zonder uit te kijken, den weg overstak, is door een auto gegrepen en op slag gedood. De elfjarige H. H. uit Maastricht, die een halve liter zoutzuur over het lichaam heeft gekregen, is aan de opgeloopen verwondingen overleden. In de Oosterparkstraat te Amsterdam zijn Dinsdagavond twee motorrijders in bot sing gekomen. Een van beiden, een 33-jarige Amsterdammer, moest in zorgwekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis worden overgebracht. In de Asselschestraat te Apeldoorn is een motorrijder in botsing gekomen met een wielrijdster, die niet tijdig genoeg een teeken van richtingverandering gaf. De motorrijder en duorijder werden ernstig gewond, de wiel rijdster werd slechts licht gewond. De elfjarige J. Sterken uit Gemert, die op een sleeperswagen was geklommen, is tus- sche twee tonnen bekneld geraakt en gedood. KON. NEDj. HOCKEYBOND. NOODCOMPETITIE HOOFD- AFDEELINGEN. Geen promotie- en degradatie wedstrijden. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Kon. Ned. Hockeybond besloten tot het laten spelen van noodcomipetities in al-I© districten. De gewone klasse-indeeling is daarbij ver vallen. Er zijn verschillende groepen gemaakt, drie in het Westen, twee in het Oosten en twee in het Zuiden, terwijl de noodcompetitie in het Noorden later zal worden geregeld. Er zijn in al deze groepen z.g. hoofdafdee- lingen gevormd, waarin de sterkste clubs zijn ondergebracht, verder komen er B- en C- afdeelingen in iedere groep, waarin dc re serve-elftallen, alsmede de clubs van min dere sterkte uitkomen. De hoofdafdeelingen zijn als volgt samen- Af deeling Het Gooi: Het Gooi, Hilversum, Amsterdaan, Baarn, Laren, Be Fair, SCHC en Pinokkio. Af deeling Den HaagRotterdam: HDM, HOC, HHIJC, TOGO. BMHC, Delftsche Stu denten, Victoria en SOS. Af deeling Haarlem /Amsterdam: Leiden, Zandvoort, Strawberries, Alkmaar, HBS, Alli ance, Oh Kay en Ijsvogels. Het spreekt van zelf, dat er géén promotie degradatie-wedstrijden zullen worden ge speeld. Moch de situatie na afloop van dit seizoen weer normaal zijn, dan zullen het volgend jaar de indeelingen en regelingen gelden, zooals die aan het slot van het seizoen 1938/1939 waren De competitie begint 8 October. Het ligt in de bedoeling, dit seizoen districts wedstrijden te laten spelen. VOETBAL LICHTWEDSTRIJD HAARLEM—MILITAIR ELFTAL. Voor den hedenavond tegen Haarlem te spe len lichtwedstrijd beschikt het Militair elftal over een sterke combinatie, waarin o:a. de be kende Be-Quickspeler Pienter op de spilplaats uitkomt. De samenstelling van het Militair elftal is: Doel: Prieshof (Velocitas). Achter: Pruis (Be Quick), Mastenbroek (Alcides). Midden: Hoogenbirk (Be Quick), Pienter (Be Quick), Heeres (Bato). Vóór: Piek (Rodus), Huizing (H. S. C.), De Jager (Zuidbroek), v. d. Berg (Zeist) en Kars (G. R. C.). Haarlem komt uit met: Kluit, Huijsmans, Visser, Becker, v. Wonderen, Stiphout, Sibeles, W. van Daalen Jr., Van der Hulst, Smit, Van Polanen. Deze wedstrijd wordt belangeloos door de i Harmonie „St. Caecilia" met muziek opge luisterd. Onder zeer groote belangstelling heeft Dinsdag op de begraafplaats te Huis duinen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den luitenant ter zee 1ste klasse J. E. ten Klooster en van den luitenant ter zee 3e klasse der Kon. Marine Reserve G. Anema, die bij de ramp van de „Willem van Ewijck" om het leven kwamen. Een overzicht van den stoet bij het vertrek van het marine-hospitaal. Links onderscheidt men den kruiser „Sumatra". DAMES-ATHLETIEK. NEDERLANDSCH RECORD 100 METER. Op 16 Juli j.l. liep Fanny Koen te Rotterdam de 100 Meter in 11,9 sec., waarmede zij het Nederlandsch record van Tollien Schuurman evenaarde. Op dien dag stond er echter een vrij sterke wind, dien de dames in den rug hadden, zoodat de prestatie van Fanny Koen niet als record zou kunnen worden erkend. Op 20 Augustus liep laatstgenoemde bij de Prinses Juliana-bekerwedstrijden opnieuw de 100 Meter in 11,9 sec. Naar wij vernemen is bij de recordcommissie een aanvraag ingediend, om dezen tijd als record te erkennen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1