Qoxlaq) De Groote De neutrale staten getroffen in plaats van Duitschland moserianum. Hypericum De moeilijkheden in het bloembollenbedrijf. Strategische beschouwing Het verloop van den strijd in Polen (Van een deskundigen medewerker) T een vorig artikel werd aangegeven, dat I aanvalsrichtingen voor de Duitsche weer- S«rht in aanmerking kwamen: ODoer Silezië-Lodz-Warschau; Pftsen-Kntno-Warschau Neidenburg-Mlawa-Ciechanow-Warschau, rpn korte beschouwing over elk van deze rirhtinaen moge hieronder volgen. np richting Posen-Warschau is de minst ^.nstiee Niet alleen is de af te leggen weg fan de langste (pl.m. 350 km.) doch bovendien hïdt deze "richting de minste operatieve mo- «Skheden. Zou n.l. bij den opmarsch in O. htina op de Poolsche hoofdkrachten worden ffpstooten dan zal deze operatie vermoedelijk fpiden tot een zuiver frontaal geleverden slag. nu kleven aan frontaanvallen de nadeelen, d t deze over het algemeen een zeer sterken |JL van personeel en materieel vorderen en "n langzaam verloop hebben. Hebben front- aanvallen succes, dan wordt meestal slechts fpn gewoon terugdringen van den vijand be reikt Fro"taal geleverde slagen brengen daar door 'bijna nimmer beslissende successen. Een offensief, ingezet op een breed front volgens de richting Silezïë-Lodz leidt naar Warschau en de boven-Weichsel. De hiertoe af te leggen afstand bedraagt pl.m. 250 k.m. Behalve de Warthe en in het Z. gedeelte de Piliza en het gebergte van de Lysa Gora wor den op dezen opmarschweg geen natuurlijke hindemissen aangetroffen. Ook aan deze richting kleeft echter het nadeel dat bij een overwinning op W. van de Weichsel staande poolsche hoofdkrachten vermoedelijk slechts een frontaal terugdringen en geen beslissend succes zal worden verkregen. Een stoot uit Oost-Pruispn tegen de Weich sel beneden Warschau en tegen de Narew en Buk heeft het voordeel dat deze op de snelste wiize naar de Poolsche hoofdstad leidt en bo vendien gericht is tegen flank en rug van eventueel W. van de Weichsel opereerende poolsche krachten. Een nadeel van deze aan valsrichting is echter dat de liiervoren ge noemde niet onaanzienlijke waterlijnen moe ten worden overschreden. In het bijzonder krijgt de stoot uit Oost- Pruisen echter beteekenis, wanneer deze wordt uitgevoerd in samenwerking met een aanval uit Opper-Silezië. Zou de aanvalsgroep uit Silezië er n.l. in slagen om W. van de Weichsel in contact te komen met de Poolsche hoofdkrachten en deze te slaan of alleen maar vast te houden en zou tegelijkertijd de uit Oost-Pruisen komende groep erin slagen om den opmarsch tot diep in den rugvan de strijdende Poolsche hoofdmacht voort te zet ten, dan zou hiermee de mogelijkheid voor het slaan van een werkelijken vernietigingsslag zijn geschapen. Bovendien zou dan gelïeel West-Polen, welhaast zonder eenige actie, als een rijpe appel in Duitsche hand vallen. Het is dan ook de combinatie van deze 2 aanvals richtingen, welke door de Duitsche legerlei ding voor clen inzet van de hoofdactie is ge kozen. De aanval tegen de flank, welke zoo. laiig het denken van den Duitschen generalen staf heeft beheerscht, is daarmee ook thans weer tot nieuw leven gewekt. Op welke wijze kunnen de Polen aan deze gevaren tegemoet komen? Hoewel de Duitsche opmarsch uit Opper- Silezië en Oost Pruisen voor Duitschland uit eindelijk het meeste succes belooft, zijn aan de uitvoering echter ook gevaren verbonden. Zij dwingt n.l. de Duitsche legerleiding om haar krachten aanvankelijk over twee ver uit een gelegen operatietooneelen te verdeelen. De afstand van Opper-Silezië tot Oost Pruisen bedraagt in rechte lijn pl.m. 350 km. Staat Duitschland al zoo in het groot tegenover de geallieerden op de binnenlijnen: op het Oos telijke operatietooneel heeft Polen ditzelfde voordeel tegenover de gescheiden Duitsche legermacht. Hiermee is voor Polen als eerste de mogelijkheid geopend om zich met verza melde krachten achtereenvolgens op de ge scheiden tegenstanders te werpen, teneinde te trachten om deze na elkaar vernietigend te slaan. Een tweede mogelijkheid voor Polen bestaat om w. van Warschau een defensieve opstel ling in te nemen teneinde onder dekking van de hoofdstad aan den Duitschen opmarsch paal en perk te stellen. Vanzelfsprekend moe- ten dan echter tevens maatregelen worden genomen ter dekking van de N. flank, hetwelk b.v. zou kunnen geschieden door het innemen van een opstelling achter de Narew of Bug. Het nadeel van deze opstelling is echter dat het Poolsche leger in zoodanig geval moet strijden met een breede rivier in den rug en een van huis uit bedreigde flank. Is zulks in normale gevallen met het oog op een even- tueelen terugtocht al zeer gevaarlijk, zeker is dit het geval wanneer de tegenstander be schikt over een luchtmacht welke het lucht ruim beheerscht en zoo actief optreedt als de Duitsche luchtvloot gedurende de laatste da gen heeft gedaan. Tenslotte hebben de Polen de mogelijkheid om van den aanvang af een opstelling op den 0. Weichseloever in te nemen. Als bezwaar van deze oplossing moet wor den aangemerkt, dat bijna zonder strijd zeer belangrijke gebiedsdeelen in handen van den vijand worden gelaten. Het voordeel echter is gelegen in het feit, dat het dan voor de Duit sche weermacht onmogelijk zal zijn om de Poolsche weermacht op korten termijn uit het veld te slaan. Na het bereiken van de Weichsel zullen dan waarschijnlijk nieuwe tijdroovende operaties moeten worden opge zet. Beschouwen wij thans hetgeen de krijgsver richtingen ons tot dusver hebben te zien gegeven. Op Vrijdag 1 September begonnen de Duit sche troepen den opmarsch. Eigenlijk kan hierbij onderscheid worden gemaakt tusschen 4 afzonderlijke acties, waarvan echter 2 meer als nevenoperaties moeten worden beschouwd. In het Zuiden werd een aanval ingezet ter vermeestering van het Poolsche industriege bied. Op 2 September werd hiertoe uit de Bes sen in de vlakte afgedaald en opgerukt tot £eumarkt-Sucha. Op den volgenden dag werd genomen en werd de aanval over de «eichsei voortgezet. De hier aangevangen actie leidde op 7 September tot de bezetting van Krakau .^be laatste dagen zagen wij dat het front jich hier meer naar het Zuiden uitbreidde, netgeen o.m. bleek uit de vermeestering van Neu Sandez. Of deze actie alleen beschouwd moet worden als een nevenoperatie ter ver meestering van het industriegebied, dan wel of de opzet bestaat om de hier betreffende groep diep te doen doorstooten Zuid van de Weichsel zullen de volgende dagen leeren. Mochten de Poolsche hoofdstrijdkrachten O. van de Weichsel zijn opgesteld dan zal wel licht binnen korten tijd voor deze groep een belangrijke taak zijn weggelegd. Uit Silezië werd de opmarsch op 1 Septem ber reeds onmiddellijk in een breed front aan- betrekken van de burgerbevolking in den strijd achterwege. Bezien wij hetgeen zich in de afgeloopen week heeft afgespeeld in het licht van wat hiervoren over de voor Polen mogelijke ope raties werd opgemerkt, dan zal het duidelijk zijn, dat Polen de kans om achtereenvolgens de beide groepen offensief tegemoet te tre den niet heeft gebruikt. De aanvankelijke af stand van de beide legergroepen is thans van 350 km. teruggeloopen tot nauwelijks 60 km. Wanneer men bedenkt, dat moderne slagen zich over groote fronten uitstrekken, terwijl een aanzienlijke tijd noodig is om een beslis sing te verkrijgen, dan volgt daaruit dat prac- tisch geen slag meer tegen een van de Duit sche groepen kan worden geleverd zonder dat op korten termijn een ingrijpen van de an dere groep kan worden verwacht. Een oplos sing in grooten stijl, figuren als Frederik de Groote of Napoleon waardig, heeft Polen niet vermogen te geven. Evenmin echter zijn de Duitschers er tot dusverre in geslaagd om aan de Poolsche krachten West van de Weichsel een vernieti genden slag toe te brengen. Of hen dit nog zal gelukken hangt af van het feit of: a. de Polen van plan zijn om W. van den Weichsel nog een slag met hun hoofdkrachten aan te nemen; b. bij voortzetting van den Poolschen terug tocht het aan de Duitsche krachten zal ge- gevangen. Op 4 September werd de Warthe geforceerd. De volgende dagen vonden verbit terde gevechten plaats in de lijn: Warta- Srczercow-Kamiensk, welke eindigden met terreinwinst voor de Duitsche krachten in de richting van Lodz en Tomaszow. Meer Zuide lijk werd na de inneming van Kielce de op marsch voortgezet door het W. gedeelte van de Lysa Gora. Staan nog sterke Poolsche krach ten W. van de Weichsel, zoo zal aan deze laat ste groep wel zijn opgedragen om een terug tocht van den vijand in Z. O. richting door scherp opdringen te beletten. Als derde strijdtooneel moet de Corridor zelf worden beschouwd. Door den voor Polen ongunstigen vorm van dit gebied leent deze streek zich al zeer slecht voor een hardnekki ge verdediging. De Poolsche legerleiding zal hier wel niet te veel troepen hebben opge hoopt. Vermoedelijk zal de opdracht voor deze Poolsche legeronderdeelen hebben bestaan in het voeren van de territoriale verdediging, terwijl wellicht een teruggaan voor overmacht Zuid van de Weichsel zal zijn voorzien. De Duitsche troepen hebben echter ook in dit ge bied met groote snelheid geopereerd. Reeds op 2 September werd de Netze bij Nakel bereikt: op 3 September stonden afdeelingen uit Oost- Pruisen Z. van Graudenz aan de Weichsel, waardoor de ring bijna gesloten was. Op 5 September vielen Bromberg en Graudenz in Duitsche hand: het lot van de nog in den Corridor verblijvende troepen was daarmee bezegeld. Wel werden nog heldhaftige po gingen aangewend om den ring te doorbreken, doch deze hadden geen succes. Twee infante- rie-divisies (9 en 27), alsmede een cavalerie brigade moesten hierbij de wapens strekken. De in dit gebied opereerende Duitsche leger macht zet den opmarsch op den N. Weichsel oever voort. Tenslotte blijft dan het operatietooneel Z. van Oost-Pruisen. Hier wisten de Duitsche krachten op 4 Sep tember na harden strijd de versterkingen bij Mlawa te nemen: gemotoriseerde onderdeel en konden reeds op genoemden dag tot 60 k.m. van Warschau doorstooten. Op 6 September werd de Narew ter weerszijden van Pultusk bereikt. Wil het Duitsche operatieplan om de Poolsche krachten in de tang te nemen gelukken, dan zal het er voornamelijk van afhangen of deze groep er in slagen zal om snel den overgang over de Bug te forceeren. Wat de luchtmacht betreft, deze is van den aanvang der operatiën af met volle kracht ingezet om de krijgsverrichtingen te land te steunen. Als eerste doelstelling is haar hoofd actie voornamelijk gericht geweest op het verkrijgen van het luchtoverwicht op de Pool sche luchtmacht. Als middel om tot dit doel te geraken werden uitgebreide aanvallen op vliegvelden en vliegerformaties ingezet. Als tweede werden voornamelijk aanvallen gedaan op achterwaarts gelegen objecten van militair belang (stations; wegenknooppunten; bruggen en dergel.). Mocht een terugtocht van sterke Poolsche afdeelingen over de Weichsel volgen, dan moet mét een hernieuwd krachtig optreden van de Duitsche luchtmacht gedurende deze voor den terugtrekkende zoo bij uitstek moei lijke phase rekening worden gehouden. Gelukkig bleef tot dusverre het stelselmatig lukken om nog sterke deelen van de Weichsel af te knijpen. Mocht zulks niet geschieden, dan wel mocht blijken dat de Poolsche krachten oorspronke lijk al O. van de Weichsel staan, dan zal de Duitsche legerleiding voor het vraagstuk zijn gesteld om door het inleiden van geheel nieu we operaties toch nog binnen korten tijd een beslissing te verkrijgen. De eerstkomende dagen zullen den sluier, welke thans nog over de gebeurtenissen in Polen ligt uitgespreid, verscheuren. Duitsch oordeel over de Britsche blokkade: BERLIJN, 12 September. Door de publica tie van de z.g. contrabandelijst, aldus de „Völki. sche Beobachter", heeft de Britsche regeering met een brutaal cynisme het einddoel van haar „kruistocht voor de menschheid" onthuld: oor log tegen het Duitsche volk totdat dit volledig is uitgehongerd. Om bij voorbaat iedere onduidelijkheid over den door Engeland geschapen toestand op te hef fen, stellen wij het volgende tegenover de poging van Groot-Brittannië de neutrale staten opnieuw te overweldigen: Naar onze opvatting bestaat de door Duitsch land eveneens nadrukkelijk ten deele zelfs door bijzondere ambassadeurs gegarandeerde economische neutraliteit hierin dat iedere neu trale staat zijn normale ruilverkeer ook tijdens een oorlog voortzet volgens den maatstaf van den omvang in vredestijd. Alle neutrale staten hebben dit beginsel er kend en tegenover het Rijk hun voornemen te kennen gegeven ook tegenover Duitschland vol gens dit beginsel te handelen. 2. In flagrante schending met de algemeen bindende regelen heeft Engeland zich opnieuw schuldig gemaakt aan een schending der neu- traliteitsbepalingen en daarmede de desbetref fende staten uitgedaagd tot scherpe tegenmaat regelen. 3. Hiertegenover heeft het Rijk niet alleen uit drukking gegeven aan zijn wil het warenver- keer met de neutrale staten gelijk tot nu toe voort te zetten, doch zich tegelijkertijd bereid verklaard door versterkte levering het door En geland bewerkte tekort te vervangen. Dit is het fundamenteele verschil met 1914. Engeland wil Duitschland vernietigen en treft daarbij alleen de neutrale staten. Duitschland evenwel, dat zich op ieder gebied uit eigen kracht weet te ver dedigen zal ook dé néutralèn er voor weten te beschermen in den Engelschen blokkade-oorlog te worden betrokken. De tijden, dat Engelsche zeeroovers het lot der wereld in hun handen hielden zijn definitief voorbij. De ramp van rle „Willem van Ewijck". Slachtoffers ter aarde besteld. HELDER, 12 September. De Vlaggen - paracle te Willemsoord had vanmorgen een bijzonder karakter, van alle in de haven en op de werf liggende schepen en van de mari tieme gebouwen aan de buitenhaven werden vlag en geus halfstok geheschen, ten teeken van rouw om de slachtoffers van de ramp, die Vrijdagmiddag de mijnenveger „Willem van Eweck" trof en waarvan er heden vier ten grave werden gedragen, de vier leden der be manning, die niet vermist werden. Op de begraafplaatsen resp. te Rotterdam en te Apeldoorn laad de tei-aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den adj.-on derofficier-machinist B. C. de Bruyn en den bediende-zeemilicien J. Bosch. Op de algemeene begraafplaats te Huisdui nen werd teraarde besteld het stoffelijk overschot der beide officieren, den comman dant van de „Willem van Ewijck", den luit. ter zee 1ste klas J. E. ten Klooster den luitenant ter zee der Kon. Marine-reserve G. Anema, Tegen een uur werd de rouwstoet voor het marinehospitaal en het directiegebouw ge formeerd. Voorop de tamboers en pijpers van de mariniers der verschillende schepen ei maritime inrichtingen. Daarachter de stafmu- ziek der Kon. Marine onder leiding van den kapelmeester, L. H. F. Leistikow. Vervolgens: het vuurpeloton der mariniers, bestaande uit twee secties van 16 man. Achter het vuurpeloton volgden 24 onder officieren, die als dragers fungeerden. Hier achter reden de twee lijkauto's. 'De in ceremonieel tenue gestoken militaire troepen werden geopend door den luitenant ter zee 1ste klas G. B. Salm, die het commando voerde. Langzaam, in paradepas, onder treurmuziek van de staf muziek, die treurmarschen van Chopin en Beethoven speelde, afgewisseld door het eentonig geroffel en gefluit van de tam boers en pijpers, bewoog de lange, indrukwek kende stoet zich naar de algemeene begraaf plaats. Overal langs den weg hadden zich duizenden opgesteld om het plechtig en in drukwekkend schouwspel van deze militaire begrafenis gade te slaan. Op de begraafplaats had zich intusschen ook reeds een groote menigte belangstel lenden verzameld, waaronder tal van mili taire autoriteiten. II. M. de Koningin werd vertegenwoordigd door den gep. schout-bij nacht C. Baron de Vos van Steenwijk uit 's-Gravenhage, kapt. ter zee J. G. van den Berg vertegenwoordigde den minister van De fensie, A. G. H. Dijxhoorn, en kapt. ter zee J. W. G. van Hengel, den chef van den marine staf, vice-admiraal J. Th. Furstner. Op het plein voor de aula werden de beide lijkbaren, voorop die van den commandant van de „Willem van Ewijck", neergezet, waar op het vuurpeloton der mariniers, 16 aan weerskanten van de eerste lijkbaar en 8 aan weerskanten van den luit, ter zee 3de klasse G. Anema, het eerste salvo loste. Langzaam zett de stoet zich hierop weer in beweging tot op de plaats, waar een groote menigte rond de twee naast elkaar geopende graven eerbiedig stond te wachten. Toen de beide kisten,boven' het graf ston den, werd door het vuurpeloton het tweede salvo afgegeven, waarop onder dof geroffel van de trommels der tamboers de kisten in de groeven werden neergelaten. Nadat de kisten in het graf waren neerge daald, werd het derde en laatste salvo gelost. Vele kransen waaronder een van de Ko ninklijke Marine, dekten de beide graven. Wie van botaniseeren houdt zal wellicht één of meer soorten van hertshooi (Hyperi cum) kennen. Er bestaan vele soorten, waarvan één, Hy pericum perforatum, het Sint Janskruid, ge makkelijk is te herkennen. De blaadjes van deze plant vertoonen n.l. zeer duidelijke lich te puntjes, op de plaats waar klieren voorko men. Die puntjes zijn vrijwel doorschijnend, zoodat de blaadjes doorboord lijken, vandaar de naam perforatum. Van de gekweekte soorten zijn het de laag blijvende rotsplanten, die het meest op hun wilde verwanten gelijken. Het zijn Hypericum fragile en Hypericum olympicum. Deze worden niet hooger dan on geveer tien centimeter en bloeien in Juli tot Augustus met (zooals trouwens alle Hyperi cums) gele bloemen. HYPERICUM. Ze hebben behoefte aan veel zon en moeten in den winter tegen voi'st worden beschermd. Een zeer mooi bloeiende soort is Hypericum moserianum. Dit is een kleine heester, met zeer mooie, gave, donkergroen glanzende bla deren, die dicht aaneen langs den stengel zijn geplaatst. In Juli beginnen de eerste goudgele knoppen zich te ontwikkelen en van Juli tot October bloeit de plant voort. De bloemen zijn zeer groot en zeer zuiver van vorm. Ook de kleur is prachtig, een licht goudgeel. Deze heestertjes staan zeer mooi tusschen de vaste planten van den herfstborder. Bo vendien genieten ze door de veelal hoog op groeiende borderplanten een zekere beschut ting tegen wind, die ze goed van pas komt. De bodem moet liefst een humusachtige zandgrond zijn. De plant houdt van zon maar kan ook veel schaduw verdragen. Het is een zeer exotische bekoring, die van deze plant uitgaat. Wie haar niet kent zal ze ker verrast zijn over het mooie regelmatige groen van deze heester en zijn zeer groote prachtige gouden bloemen. A. J. D. Mr. D. REILINGH PROCUREUR-GENERAAL BIJ HET GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN 's Gravenhage, 12 Sept. Bij Kon. Besluit van 8 September is benoemd tot procureur- generaal bij het gerechtshof, te Leeuwarden mr. D. Reilingh Wzn., thans advocaat-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam. Spoorwegfeest te Utrecht gaat niet door. De spoorwegfeesten te Utrecht zullen in ver band met de tijdsomstandigheden niet door gaan. Amerikaanscli stoomschip door Duitsche duikboot doorzocht. NEW-YORK, 12 September (Havas-A.N.P.) Nicolson, de vice-president van de reederij Wa terman, heeft verklaard, dat de „Macosta" van deze maatschappij Zaterdag jl. door een Duit sche duikboot ter hoogte van de Iersche kust werd gepraaid. De gezagvoerder meldde de reederij, dat zijn schip van Glasgow kwam en drie uur werd doorzocht aleer het de reis kon voortzetten. De commandant van de duikboot had tegenover hem verklaard, dat voortaan het vuur zou worden geopend op Amerikaansche schepen, die weigeren te stoppen. Er is verslag uitgebracht aan het de partement van Staat. Het stadhuis van Blieskastel, het Saar- landsche stadje, dat bij de operaties aan het Westelijk front al eenige keeren genoemd is. Scandinavische landen en Amerika vormen lichtpunten. De moeilijkheden die uit de internationale situatie vooFhet bloembollenbedrijf voortsprui ten zijn nog niet te overzien. Wat de dag van morgen brengen zal? Niemand weet het. Daar om is het ook onjuist om nu reeds op de feiten vooruit te loopen. Geregeld vinden besprekin gen van vooraanstaande personen uit de ver schillende organisaties plaats en men tracht zich telkens zoo goed mogelijk aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. De toestand is op het oogenblik zoo, dat En geland en Frankrijk voor den invoer van bloem bollen gesloten zijn. Engeland heeft den invoer verboden en naar Frankrijk kan men niet uit voeren daar de benoodigde licenties door de Fransche regeering niet worden verstrekt. Prac- tisch komt dit dus op een invoerverbod neer. Naar alle waarschijnlijkheid zal dezer dagen met den uitvoer naar Duitschland weer een aanvang worden gemaakt. De volgende week verwacht men wel iets naders over de regeling der beta lingen te kunnen vernemen. Van de oorlogvoerende landen is Duitschland dus het eenige, dat den invoer niet heeft verbo den of onmogelijk heeft gemaakt. De bloembollen bestemd voor de Scandina vische landen en voor Amerika zijn voor het grootste gedeelte reeds verzonden. Met de ver zending van het restec-rende gedeelte gaat men gewoon door. Zeer binnenkort 2ullen dus, naar men hoopt, alle bloembollen naar deze landen verzonden zijn. De grootste slag die het vak tot dusver heeft getroffen is ongetwijfeld het invoerverbod van Engeland. Naar dit land werd vorig jaar zelfs meer dan de helft van den geheelen export uit gevoerd. Canada besteedt 100 millioen dollar voor oorlogvoering. Oorlog dient zoo snel mogelijk geëindigd, zegt McKenzie King. OTTAWA, 12 September. Het Canadeesche parlement heeft na een discussie, welke slechts 10 minuten duurde, een oorlogscrediet van 100 millioen dollar goedgekeurd. Mc. Kenzie King zeide, dat zoo snel moge lijk aan den oorlog een einde moet worden ge maakt. Honderdduizenden jongemannen ver liezen het leven op de slagvelden. Op Enge land en Frankrijk worden hevige aanvallen gedaan en ook de scheepvaart op de wereld zeeën staat aan het oorlogsgevaar bloot. ,.Ik verraad wel geen geheim", zoo zei McKenzie 'Cing, „als ik zeg, dat de onderzeeërs zich niet alleen in de Atlantischen Oceaan bevinden, maar ook in den Stillen Oceaan opereeren. En waar de luchtvloten hedennacht zullen zijn, kan niemand zeggen". (United Press).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3