IJmuider Courant terreinwinst BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN 0e Gevolgen. Groentijd. Chamberlain over (KitCecs dceiqementr tot Polen. T)e Jlaus stieeft ttacvi mede, die de levensrechten van allen beschermt. De Franschen berichten Duitsch legerbericht: Vergeefsche doorbraakpogingen der Polen iaARGANG NO. 269 2t« ware» «■""'■•PP» """Lr.»' U"e»"° 4lBeD1 1|N,V Croon BouHIrnai 91 feL 10724. Bureau IJmuide» 0!3rIelD,KeflnemerlaaD 42. IJmuiden. C""**" Pnttiriro 310791 411. felefoo» lixtrtea' ford® 5301. Postgiro 310791 Alle 'liefc opgegeven voor dit blad. "kosteloos opgenomen in de V»" Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiet P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur i ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i, pw maand f0.52'/23 per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10i i wel erg vroeg om zich nu al te gaan .h0uden met de gevolgen van een oorlog, begonnen is. Niet alleen weten wij niet Overwinnaar zal worden, of er sprake van militaire overwinning zal zijn, of wellicht eeD| torting van een bewind het pleit zal be- - hten of onverwachte invloeden een vrede tot bewerkstelligen. Ook is het volkomen ker in hoeverre op den duur de volken f! oorlogshaat bevangen zullen worden, of aantal strijdende mogendheden nu r, dus ve ff Westen een oorlog a outrance, met ge- mik van alle beschikbare vernietigingsmid- rfrien zal worden. Zoo'n opsomming van enkele leidende vra- dus veel minder dan in 1914 zich zal iden of niet, of de uitputtingsstrijd in f Europa verkeert. Het zwartgallig beschou- ndkan men er de somberste verwachtingen ff't halen- Het hoopvol beschouwend kan men r allerlei gunstige kansen uit puren. Of men L een of het ander doet is een kwestie van temperament, maar ook van inzicht. Het blijft verstandiger de lichtzijde te zoeken en u. dus de goede kansen voor te houden. Daarbij sterkt de gedachte, dat na veertien oorlog in Polen en twaalf dagen oorlog Jchen Duitschland en Engeland-Frankrijk nog steeds geen „oorlogsroes" in de betrokken volken is ontstaan, nog steeds geen geestdrift merkbaar is maar slechts een somber aan vaarden van den toestand en de opgelegde plichten. En dat de regeeringen der betrokken volken kennelijk hun best doen om het ont staan van de oorlogsroes, van den volkshaat, zoowel in eigen land als bij de tegenpartij te voorkomen. De motieven die daarbij gelden zijn wel duidelijk geworden en hier al eerder besproken. Afgezien van die motieven geeft de toestand op zichzelf reden tot hoop. Hij is gunstiger dan men na veertien dagen oorlog had kunnen verwachten. Niemand heeft, voor de strijd begon, een dergelijken loop van za ken voorzien. Dat hierbij de groei vari den afkeer van den oorlog het gedeeltelijke succes van degenen, die jarenlang een ononderbro ken anti-oorlogs-actie hebben gevoerd, een factor van overheerschend belang is kan niemand meer loochenen. Hadden wij meer steun gehad, waren minder menschen onver schillig, sceptisch en daarbij zooals nu wel zonneklaar gebleken is kortzichtig en dom geweest, deze oorlog zou vermeden zijn. Dat de houding van den mensch jegens den oorlog veranderd is moet de uitkomsten van den huidigen strijd ook beïnvloeden. In het slechtste geval is het denkbaar dat de aan den oorlog deelnemende volken in den loop van een langdurige slachting weer bevangen geraken door dien onbeheerschten haat, die in 1914-1918 heerschte. Maar er zal altijd een meerderheid van neutraal-gebleven volken zijn, wier invloed zich zal doen gelden. En het ontwaken uit een oorlogspsychose zal ook daarom anders wezen dan in 1918, toen „de rest van de wereld" Versailles wel niet zonder critiek, maar toch als een onvermijdelijkheid aanvaardde. Daarom geloof ik niet aan „een tweede Versailles", of dat nu in Frankrijk of ergens anders moge liggen. Ik geloof niet dat men opnieuw een vrede zal sluiten, die de kiemen van een volgenden oorlog legt. Daar voor heeft de wereld te veel geleerd, daarvoor Is de afkeer van den oorlog te diep geworteld. Ook zal de historische ontwikkeling van de Internationale rechtsgedachte niet stilstaan. In 1918 verscheen Woodrow Wilson met zijn Volkenbond. Die mislukte, door zijn verbinding met het tractaat van Versailles, door andere fouten die bij zijn schepping al begaan wer den. Welnu, het is logisch dat de volgende vredesonderhandelingen gepaard zullen gaan met de stichting van ,;een beteren Volken bond". Het gegroeide besef in de wereld, dat de oorlog uitgeroeid moet worden, afgeschaft als middel tot oplossing van geschillen tus schen staten, zal daartoe dwingen. Ik zeg ■.dwingen", omdat de geest sterker is dan het waard en zich in zijn ontwikkeling niet laat remmen. Men kan veronderstellingen gaan maken over dien „beteren Volkenbond" die zal moe ten komen, maar het kunnen nu slechts fan tasieën zijn. Men kan een Europeesche Fede ratie of een Europeeschen Statenbond voor zien, zelfs een verbond van Europa en Ame rika. Dat is alles volkomen onberekenbaar. Wel zal het noodig zijn dat de geesten wak ker blijven en voorbereid, dat allen die ge streefd hebben naar een wereld-zonder-oorlog - met de aanhangers en navolgers die zij gewonnen hebben door hun overtuigings kracht en hun bewezen gedeeltelijk succes Paraat blijven. En dat zullen zij, naar mijn vaste overtuiging, ook blijven. In alle landen ^üen zij, nu met zekerheid wetend dat zij op n weS waren die naar uiteindelijk succes zal leiden, hun invloed blijven doen gelden en un openbare actie hervatten waar en wan neer de gelegenheid zich daartoe voordoet. Dat ik en velen evenals ik daarmee een wet tige en internationale actie op het oog hebben, zooals wij die steeds hebben gevoerd, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Het streven naar 6€n samenleving zonder oorlog zonder het exces der menschelijke verdeeldheden en ge- sc ïllen moge thans tijdelijk teruggedron- gen ziïn - het is geenszins verzwakt, veeleer versterkt door zijn jongste ervaringen. De tenmaal opgeroepen geest zal niet wijken en een beeld van de onzekerheid waar- (Aan onze universiteiten zal ditmaal de groentijd een zeer sober en volkomen intern ka rakter dragen). Er treedt versobering in heel ons leven, Een reeks van feesten worden afgelast, Reeds het idee van vroolijk feestjes geven, Acht men in deze dagen niet gepast. Het denkbeeld, zich uitbundig te gedragen, En zich, met vele zorgen voor 't verschiet. Zorgloos te toonen, ligt in deze dagen Begrijpelijkerwijs de menschen niet. Nu is een soortgelijk besluit genomen, Betreffende den groentijd in dit jaar, De nieuwelingen, die zijn aangekomen, Zijn groen, maar niet zoo officieel als 't waar. De oudre jaars missen hier een verzetje, Dat staat wel vast, maar of ook de noviet Dit voelt als het ontberen van een pretje, Lijkt mij intusschen nog zoo zeker niet. De groentijd zal dit jaar zeer sober wezen, Men laat hem ditmaal grootendeels blauw- blauw. Ook voor studenten is een tijd als deze, Voor zulk jolijt een beetje al te grauw. P. GASUS. het zwaard kan hem niet verslaan. De waarheid is op weg, niets zal haar kun nen tegenhouden. Inderdaad weten wij sinds September 1938 voor het eerst met zekerheid, dat de waarheid inzake den oorlog op weg is en niet meer te stuiten. Ondanks alles. R. P. De Ver. Staten en de blokkades. Aanhouding van Amerikaansche schepen door de Britsche vloot verontrust de regeering niet. In een formeele verklaring over de houding der Vereenigde Staten ten aan zien der door de oorlogvoerende staten toegepaste blokkades heeft de Ameri kaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, gezegd, dat de regeering zich alle rechten, waarop de Ver. Sta ten en hun burgers aanspraak kunnen maken, voorbehoudt volgens het inter nationale recht en dat zij de noodige maatregelen zal nemen, wanneer deze rechten door oorlogvoerenden geschon den worden. Huil gaf daarna een uitvoerige opsomming van .de maatregelen, die langs den weg van binnenlandsohe wetgeving zijn genomen om het reizen door Amerikanen op schepen van oor logvoerende mogendheden te beperken en het verstrekken van leeningen en credieten aan oor logvoerenden te beknotten. Deze beperkende maatregelen aldus zeide Huil, vormen geen wijziging, en kunnen dat niet doen, van de beginselen van het internatio nale recht, doch zij verplichten veeleer de Ame rikaansche burgers af te zien van het uitoefe nen van zekere rechten tot het congres anders besluit. De Amerikaansche regeering heeft geen afstand gedaan van eenig recht als neutrale mo gendheid onder de gelding van het internatio nale recht. De regeering streeft er naar volko men diligent te zijn bij de bescherming van Amerikaansche levens en bezittingen en zij moet natuurlijk verwachten, dat de burgers even di ligent zijn bij het buiten werkelijk of mogelijk gevaar blijven. In een voorafgaande persconferentie had Huil gezegd, dat er voor zoover hij op de hoogte was, geen ernstige of ongewone kant was aan het aanhouden van Amerikaansche schepen door Engeland en het verwijderen van contrabande uit deze schepen. Er was reeds een schip vrij gelaten en eenige andere gevallen van aanhou ding zouden zich ongetwijfeld in dezelfde rich ting ontwikkelen. In tegenspraak met de jongste Rijksdagrede van den kanselier constateert de premier. Engeland zal zich eventueel zijn vrijheid van handelen voorbehouden. Chamberlain heeft Donderdag in het Lagerhuis verwezen naar de officieele mededeelingen, welke deze week uit het hoofdkwartier van Hitier werdein ge daan over de Duitsche methoden in Po len. Chamberlain zeide, dat, hoe ver anderen ook mogen gaan, de Britsche regeering nimmer haar toevlucht zal zoeken in een weloverwogen aan val op vrouwen, kinderen en andere burgers met geen ander doel dan terrorisme. Indien een actie van den voorgestelden aard zich mocht voordoen, zal zij onvermijdelijk verder de vast beradenheid van ons zelf en onze bondgenooten, aldus Chamberlain, versterken om den oorlog voort te zetten, teneinde te verzekeren, dat de bedreiging, waartegen wij thans strijden, vol komen zal worden weggenomen. Chamberlain voegde hieraan toe, dat deze mededeeling in feite een botte tegenspraak is- van de jongste verklaring van den Duitschen kanselier in den Rijksdag, toen hij betoogde niet in het minst den wensch te hebben oorlog te voeren tegen vrouwen en kinderen. Voortgaande zeide Chamberlain: „de beperkingen, welke wij en de Franschen ons opleggen bij de operaties van onze eigen strijdkrachten, waren gebaseerd op de voorwaarde, dat onze tegenstan ders een gelijke beperking zouden in acht nemen. De Britsche regeering moet zich de vrijheid voorbehouden, dat indien een dergelijke beperking in feite niet wordt in acht genomen zal worden opgetre den op een wijze als passend wordt ge acht". Intusschen aldus voegde Chamberlain hier aan toe, moet er aan worden herinnerd, dat onze strategie en tactiek in alle stadia beheerscht moet worden door slechts één overweging nl. de meest doeltreffende wijze van voortzetting van den oorlog. Vuurzee op Coney Island. Groote schade aan het amusementspark aangericht. Een felle brand heeft Donderdag gewoed op Coney Island, het vermaarde amusementspark van New-York. De brand was ontstaan in het wassen-beeldenkabinet. Het vuur breidde zich snel uit, tot de historische renbaan met haar houten gebouweai vrijwel in lichterlaaie stond. Later werd gemeld, dat het vuur bedwongen was. De schade wordt op 300.000 dollar ge schat Bij de overhandiging der geloofsbrieven door den nieuwen Belgischen ambassadeur by het Vatikaan heeft de Paus een toespraak gehou den, waarin hij zeide: De aanvang van uw ambt valt op een tragisch oogenblik, dat ons hart met diepe droefheid vervult. Wat sedert den laat- sten wereldoorlog de angst en schrik der volken was, is opnieuw werkelijkheid geworden, de werkelijkheid van een onoverzienbare ramp, want niemand kan voorzien welk een verschrik kelijk bloedbad deze nieuwe oorlog in zich draagt. Omdat wij, hoe onwaardig ook, de plaatsver vanger zijn van Hem, die als Vredesvorst op aarde is gekomen, zullen wij gesteund als wij ons voelen door de gebeden der geloovigen en versterkt door de innerlijke zekerheid, dat tal- looze zielen van goeden wil naast ons staan, niet ophouden den toestand nauwlettend gade te slaan om met alle kracht gebruik te maken van de gelegenheden, die zich zouden voordoen, voor alles van de gelegenheid om de volleen, die thans verdeeld zijn, te leiden naar een voor allen eervollen vrede in overeenstemming met het geweten der menschheid en der Christen heid, een vrede die de levensrechten van ieder beschermt en de veiligheid en rust der naties handhaaft en zoo lang dat niet mogelijk is, zul len wij er althans naar streven de vreeselijke wonden, die reeds zijn toegebracht, of die nog zullen worden geslagen, te verzachten. Wij herinneren ons zekere verklaringen, waarin de oorlogvoerende staten bij het begin van het conflict openlijk uiting hebben gegeven aan hun wil, bij de oorlogsvoering de wetten der menschelijkheïd in acht te nemen en zich te houden aan de bepalingen der In ternationale overeenkomsten. In het bijzonder willen wij dus hopen, dat de burgerbevolking iedere krijgsoperatie bespaard zal blijven, dat in het bezette gebied leven, eigendom, eer en godsdienstige overtuiging der bewoners geëer biedigd zullen worden, dat de krijgsgevangenen menschelijk behandeld zullen worden en on belemmerd de versterking van het geloof zul len kunnen ontvangen en dat geen gebruik zal worden gemaakt van gifgassen. Gebieden ten Noord-Oosten van Sierck bezet Duitsch opperbevel zegt aanvallen bij Schweig te hebben afgeslagen DE BRITSCHE CONSUL IN LEMBERG VERMIST De Britsche consul te Lemberg, Middleton, wordt vermist. Zijn vrouw, die zich aan de grens te Sniatyn bevindt, heeft sinds eenige da gen niets van hem gehoord. Men hoopt, dat Middleton er in zal slagen de gevaarlijke wegen tusschen Lemberg en Sniatyn te passeeren en de grens te bereiken. Slachtoffers van de „Squalus" geborgen. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Duikboot na lichting naar de haven van Portsmouth gesleept. PORTSMOUTH New Hampshire), 15 September (Reuter) Het stoffelijk overschot van 36 opvarenden van de „Squalus", die om het leven zijn gekomen bij het vergaan van den onderzeeër in Mei van dit jaar voor de kust van New Hampshire, is geborgen. Het schip is Woensdag j.l. aan de oppervlakte ge bracht en naar de haven vanPortsmouth ge sleept. Wat een gemak 4 GLAZEN IN ééN BRIL. Voor afstand en nabij. W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens. Zijlstraat 97 Telcf. 12726 Leveranciers van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. ingez. Mea.i PARIJS, 15 September (Havas). Ilct Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt als volgt: De operatics van de afgeloopen dagen hebben ons in staat gesteld, ons het ge bied te verzekeren ten nooord-oosten van Sierck. Het bezit van dit gebied werd betwist sedert het Duitsche offen sief. waarvan melding werd gemaakt in het legerbericht van 10 September des avonds. Wij hebben bovendien nog verderen voortgang gemaakt. Gedurende den nacht hebben wij onze eerste linie plaatselijk verbeterd, niettegenstaande de levendige reactie van den vijand, vooral van zijn artillerie. Uit Berlijn: Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Westelijk front ten oosten van Saarbrücken is de artillerie van den vüand actief. De vijand, die op 12 September bij Schweig, een grensplaats ten zuiden van Pirmasens, had aangevallen, is onder den druk van de Duitsche artillerie over de grens teruggeweken. Er zijn geen luchtaanvallen gedaan op Duitsch gebied. Prins Bernhard maakte Donderdag een inspectietocht langs de Nederlandsche grensverdediging in Zuid-Limburg. De prins inspec teert de eemvacht bij zijn bezoek aan Maastricht. BERLIJN 15 September (D. N. B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: Op 14 Séptember heeft de zuidelijke gorep van het Duitsche Oostelijke leger den straatweg Lemberg (Lwow)Lublin reeds overschreden. De zeer sterke Poolsche afdeelingen die bij Putno zijn ingesloten en zich ver twijfeld verdedigen, hebben gisteren nogmaaals gepoogd naar 't Zuid-Oosten door te breken. Deze poging is mislukt. Ten Oosten van de Weichsel naderen de Duitsche troepen uit het noorden, oosten en zuidoosten, de voorstad Praga van Warschau. Ook hier zijn pogingen om naar het oosten door te breken af geslagen. De troepen, die oprukken naar de vesting Berst-Litowsk zijn uit het noorden de vesting gordel binnengetrokken. De forten zijn voor een deel opgeblazen. De citadel is nog door den vijand bezet. De stad Gdingen (Gdynia) is in Duitsche handen. De zeestrijdkrachten hebben bij den strijd om Gdingen en het schiereiland Hela krachtig ingegrepen. Zij wisten zich toegang te verschaffen tot de zuidelijke haven van Gdingen. Niettegenstaande het slechte weer heeft de luchtmacht de spoorwegen en spoorwegstations met succes aangevallen en ondersteunde den strijd van het lger te velde, tegen het rond Kutno ingesloten vijandelijke leger door bom bardementen en duikvlucht-aanvallen. De Poolsche oorlogsbodems, welke nog in de haven van eHisternest lagen, zijn door bommen tot zinken gebracht. Melding van den Poolschen generalen staf. WARSCHAU 14 September (Havas). Het 14e legerbericht van den Poolschen generalen staf, dat hedenavond 11 uur door den zender Warschau is verspreid, zegt: „De vijandelijke luchtmacht blijft zeer actief. Zij heeft o.m. Doebno, Wlozimy en Radziwillow gebombar deerd. In het gebied va Rawaroesca, Debica en Krolewska heeft onze luchtmacht met succes een vijandelijke gepantserde colonne gebombar deerd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neer gehaald. Bij Soewalki hebben de Duitschers de Poolsch-Duitsche grens overschreden. De vijan delijke afdeelingen, die in de streek van de Narew en Diébrza waren binnengedrongen, zijn waargenomen bij Bialystok en Bielsk. Onze af deelingen houden de westelijke zóne van het woud bij Balowieza bezet. Op de lijn Kaloeszyn lokwok duurt de hardnekkige strijd voort. Een gepantserde colonne en een infanterieregiment. werden vernietigd. Nog steeds wordt hardnek kig gevochten op de lijn SkierniewiceLowicz. Onze troepen bestrijden den vijand, die bij Opole over den Wiechsel is getrokken. In het zuiden heeft een vijandelijke gepantserde co lonne Zamosc bereikt. Een aanval van een ge pantserde colonne in de richting van Lwow in den middag van 13 September werd afgeslagen". Het commando der verdediging van Warschau deelt mede, dat in de omgeving der stad over het algemeen schermutselingen tusschen pa trouilles hebben plaats gehad. Grootere aanval len op de buitenwijk van Wola zijn op grooten afstand tot staan gebracht door het optreden van infanterie en machinegeweren. Een tank werd in brand gestoken, verscheidene gepant serde auto's en een anti-tankkanon werden buit gemaakt. De vijand heeft geen groote verliezen aan dooden en gewonden geleden. In den afge loopen nacht is in verscheidene arbeiderswonin gen te Praga brand ontstaan tengevolge van een luchtbombardement. Het ziekenhuis te Praga werd opnieuw gebombardeerd en is ernstig be schadigd. Een bom is terecht gekomen op het paleis van den apostolischen internuntius. Don derdag heeft de Duitsche luchtmacht zich be perkt tot verkenningsvluchten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1