IJmuider Courant POLEN van twee kanten aangevallen Jiaime Zandaq) Scheepsdtama bil <M<ze kust LBomexplosie te J$ex£iffL~ RUSSISCHE TROEPEN ZONDAGMORGEN POOLSCH GEBIED BINNENGEDRONGEN. Warschau bereid ot onderhandelen Russische troepen bereiken Wilna. aan het Westelijk front Noorsch schip op een mijn geloopen iOBCANC NO. 271 lie „0. "■»l'cb"PPl [SB" „jtgoven eu 41gem W""°V Grool' Houtstraat <J.% 10724 Bureau IJmuide. '„«marl..- Umuidea t""" «01 Po»'®1" 310791 „..I"» apgenouieo da Coora»' DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMLIDEIN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiet P W. PEEREBOOM EIN ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MA Ad DAG IS SEPT. 1939 Abonnementen per week f0.12l/j, pe» maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per poet f 1.95 per kwartaal. Losse nnmmers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.1d p0len's Lot Bezegeld. i,a. van Polen tegen de Duitsche V Bf',. ï3n den aanvang af vaststond, lts»"zekerheid werd toen bleek dat Frankrijk geen directen steun R rieenen - ook niet met hun lucht- *®i° "ra dus slechts een kwestie van tijd P1" "Zeline verhaast. Zondagmorgen in «i.4 p kwam het bericht, dat het Russiij '"5 Polen was binnen gevallen. Dit 4 1 te zijn met instemming van f ;nd en als reden werd er bij opgege- r «herming van Russische belangen e L-heden in Wit-Rusland en de - In een nota aan de te Moskou ge- 'sf°„ie gezanten van vreemde mogend- Vide de Sovjetregeering mede, dat neutraliteit in het huidige conflict 5 ft maar niet neutraal kan blijven de huidige gebeurtenissen in Po- ""Sn zit een nogal krasse tegenspraak, kan men gelijktijdig neutraal en 'f- uwal Dit raadsel tracht de Sregeering op te lossen door te verkla- t zii den Poolschen staat als niet meer 'd beschouwt. Ook hiervan neemt men rfazing kennis, want zoolang een volk triidt voor zijn onafhankelijkheid, zelfs m 'toot deel van zijn grondgebied be- door zijn regeering wordt geleid kan beweerd worden dat de staat er niet mis Enfin, met dit soort verbazingen kan «welaan den gang blijven in dezen tijd. iowekkend is de Russische nota overi- want zij geeft te kennen dat de Len niet van zins zijn aan den grooten Ie deel te nemben. Zij vielen Polen op Stoen het in strijd tegen een veel groo- e mogendheid bezig was de nederlaag te len, om hun deel van de buit binnen te ïhoon de Polen zich ook tegen deze ^iwe overmacht te weer hebben gesteld is ion lot nu volkomen bezegeld. Hun nederlaag at vast, het einde van den strijd in Polen abij, vanmorgen kwam al het bericht dat wmenië c.e Poolsche regeering zal toelaten .j'dat de ministers en de staatspresident icki zich al te Kutz, aan de Roemeensche bevonden. Een Reuterbericht uit Ko penhagen meldt dat de Duitsche en Russische Sitalre en politieke leiders elkaar vandaag te Brest-Litowsk zullen ontmoeten en daar de Terdeeling van Polen bespreken. Natuurlijk: de verdeeling van Polen. Op nieuw. Het is nu meteen duidelijk geworden op welken grond de Russen hun onderhande lingen met Engeland en Frankrijk afbraken (/een non-agressie-verdrag met Duitschland linten. De Duitschers moeten hun een deel in polen beloofd hebben en de Russen moe- ten .daarbij hunnerzijds hebben toegezegd, cezen inval te zullen doen op het daartoe otereengekomen oogenblik. Volkomen onver vacht kwam de inval overigens niet; eenige tevoren had de mobilisatie in West- ld hem reeds tot een mogelijkheid ge maakt, Nu zullen Duitschland en Rusland dus Polen ,n verdeelen. Het is nog de vraag of het als Staat heelemaal verdwijnen zal. Veronderstel lingen zijn al gemaakt dat de Russen en de Duitschers, na ieder hun deel binnengehaald te hebben, wellicht een soort „Congres-Polen" zullen overlaten, bij wijze van bufferstaat en voorts omdat zij op de annexatie van centraal Polen, met zijn immer naar onafhankelijkheid strevende bevolking, niet zoozeer gesteld zou- n zijn. Maar zulk een restant zou dan toch vel „onder invloed komen te staan". Onder Duitschen invloed? Er zal moeten blijken of de Duitschers en de Russen het over zooiets eens kunnen worden. Hun vriendschap is nog vat nieuw. Wie had overigens enkele weken gleden de mogelijkheid durven opperen dat Duitschers en Russen gezamenlijk de Polen zouden verslaan? Een lichtzijde der gebeurtenissen is, dat het snelle einde van den oorlog in Polen de nensohenslachting beperkt. Verleden week, toen de Duitschers begonnen met de bevolking ln niet-versterkte steden te bombardeeren, rcs nog te voorzien dat die slachting gewel de afmetingen zou aannemen. Het zij mij veroorloofd meer „in menschen" dan te rekenen. Ik vind het belangrijk en isel het als een verlichting, dat als de wapen band in Polen vandaag of morgen gesloten daarmee duizenden, wellicht tiendui- tóen menschen voor een verschrikkelijken of verminking gespaard zullen blijven. Niet alleen de Russische nota, maar ook een raming van het Russische eigenbe- - de factor die beslist leidt tot de ge bote dat de Russen het bij het Poolsche avontuur zullen laten, althans niet met de Duitschers tegen Engeland en Frankrijk zullen Saan oprukken. De huidige onderneming be- ^gthuneen gemakkelijke winst. Het is nooit paarüjk geweest den half-verslagen kleinen - van een ander den beslissenden iaP toe te dienen. Maar de oneindig grootere i^ememing in het Westen biedt risico's en is ook niet erg aannemelijk dat de Russen o gaan meewerken om Duitschland een t positie in Europa te bezorgen, t ware voor hen zelf allesbehalve aange naam, ^len zou bij wijze van logica kunnen opmer- so dat Engeland en Frankrijk nu eigenlijk Rusland den oorlog zouden moeten ver- r:.en- Oftdat immers de Russen ook Polen A AN den Poolsclien ambassadeur te Moskou, Grzvbowski, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een nota van de Sovjet-regeering overhandigd, waarin werd medegedeeld dat de regeering der Sovjet-Unie zich gedwongen zag „teneinde haar eigen belangen te waarborgen en ter bescherming der Wit-Russische en Oekraïnsche minderheden in Oost-Polen, haar troepen bevel te geven dien morgen om 6 uur Moskou- schen tijd (4 uur M.E.T.) over de Sovjet-Poolsche grens te trekken." Grzvbowski weigerde deze nota in ontvangst te nemen. De opmarschzoo meldde liet D. N. B„ geschiedde gelijk tijdig langs de geheele grens van Polosk in het Noorden tot Kamnez—Podolsk en onder volledige handhaving der neutraliteit van Sovjet-Rusland in het huidige conflict." Op het ministerie van propaganda te Berlijn werd aan United Press verklaard dat het Russische optreden de volledige instemming van Duitschland had. In den loop van den Zondagmorgen heeft de bolsjewistische regeering aan alle bij haar geaccrediteerde regeeringen nota's laten overhandigen, waarin van haar besluit kennis werd gegeven. Moskou zegt in deze nota, dat het den Poolschen staat als niet meer bestaand beschouwt en dat dus verdragen met Polen vervallen zijn. Uit verscheidene uit Polen ontvangen berichten blijkt dat de Poolsche troepen overal heftigen tegenstand aan den Russischen inval boden. Ook tegen den Duitschen opmarsch wordt nog steeds verzet geboden. Een speciale verslaggever van Stefani meldt, dat Zondagavond l tegen middernacht 26 auto's te Cernauti zijn aangekomen. In deze wagens bevonden zich o.m. de president der Poolsche republiek en alle leden der Poolsche regeering. Het Poolsch Telegraaf agentschap houdt echter vol dat de regeering zich nog op Poolsch gebied bevindt. Duitsche xeyeetiny had een ultimatum qesteld Het Duitsche Nieuwsbureau meldt; Nadat de commandant van Warschau nog Zaterdag had geweigerd een naar de stad gezonden Duitschen onderhandelaar te ontvangen, heeft hij Zondag door de radio het opperbe vel van het Duitsche leger bezocht een Poolschen onderhandelaar te wil len ontvangen. Van Duitsche zijde werd daarop den commandant van Warschau te bereidwilligheid mede gedeeld een Poolsch onderhandelaar te ontvangen. In politieke Roemeensche kringen wordt bevestigd, dat de Duitsche regeering den autoriteiten van Warschau Zondagmorgen een ultimatum gesteld had, waarbij over gave der stad binnen twaalf uur geëischt werd. Het ultimatum zou Warschau met een onbeperkt bombardement bedreigen. maar is daarom niet waarschijnlijk. De men schen die gelooven aan „spelregels" tusschen staten vergeten dat de vaststelling van het spelreglement in den loop der jaren is mis lukt. En dat er een spreekwoord is dat zegt „in den oorlog zwijgen de wetten". Natuurlijk zal het Duitsche leger in Polen nu naar het Westfront worden gezonden. Blijkbaar zijn er al veel troepen heenge- stuurd. R. P. RIGA 18 September (Reuter). Naar gemeld wordt, hebben de Sovjet troe pen Wilna bereikt. fcbben aangevallen! Het klinkt wel logisch Adjudant van Hitier plotseling overleden. Tijdens verblijf aan het front. Te Londen is uit Duitschland het bericht ontvangen van den dood van .Ernst Bahls, een van Hitler's adju danten. Zijn overlijden heeft aanlei ding gegeven tot vele gissingen. Be halve dat hij plotseling overleed, ter wijl hij met Hitier aan het front was, hebben de berichten van zijn dood geen bijzonderheden medegedeeld. Bahls stond in nauw contact met Hitler. Dogen zwak? 't Is KUIPERS z'n vak. Gedipl. Opticiens ZIJLSTRAAT 97 Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. ingez. Med.) Van Jiiïn tot Jioeeet niets Mangxifks PARIJS, 17 September. iHavas). De inval der Russische troepen in Polen valt samen met een rustlgen dag op het geheele Westelijke front. Voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden meldde de Fran- sche staf Zondagavond, dat van Rijn tot Moezel niets belangrijks is ge beurd. Deze kalmte volgt op een leven dige reactie der Duitsche artillerie en een serie tegenaanvallen, die de laat ste dagen op verschillende punten van het front gedaan waren. Weer verscheidene schepen tot zinken gebracht. Bemanningen gered. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat de Britsche tankboot „Cheyenne" door een duik boot tot zinken is gebracht. De bemanning werd gered door het Noorsche stoomschip „Idabakke". Een lid der bemanning van de „Cheyenne" heeft verklaard, dat toen de duikboot het schip beschoot, een Britsche torpedojager naderde, De onderzeeër dook toen snel onder, maar de torpedojager liet dieptebommen vallen en bracht later de „Cheyenne" tot zinken, daar het wrak een gevaar opleverde voor de scheepvaart. De „Cheyenne" had een inhoud van 8825 ton en was het eigendom van een Engeelsch- Amerikaansche petroleummaatschappij Ook het Engelsche vrachtschip Fanadhead (5200 ton) is door een duikboot tot zinken gebracht. Het schip stond onder gezag van kapitein Pinker ton. De bemanning, bestaande uit 40 koppen kon in veiligheid worden gebracht. Het Belgische persbureau Belga meldt dat de trawler O 262, uit Oostende, onderweg is naar Aberdeen, na op de Noordzee twintig leden der bemanning van het s.s. „Truro" van de lijn HuilBergen te hebben opgepikt. Ge meld werd dat de „Truro" op de Noordzee ls getorpedeerd. Alleen de machinist is gewond. AKEN, EEN STAD MET EEN ROEMRUCHT VERLEDEN. Het belangrijke centrum van het Rijn district wordt thans geëvacueerd. Aken, thans een voornaam centrum van de Rijnprovincie telt ongeveer 160.000 inwoners en ligt slechts enkele kilometers van het Lim- burgsche plaatsje Vaals verwijderd. Vele laken-, naalden-, machine-, meubel-, siga renfabrieken en ijzergieterijen zijn in deze oude stad gevestigd. Oude stadReeds in den Romeinschen tijd was Aken bekend en be roemd wegens de daar voorkomende warme bronnen. Ook ten tijd van Karei de Groote was Aken een zeer belangrijke stad. Tot 1531 werden de Duitsche keizers in Aken gekroond. In de Middeleeuwen was het een vrije rijks stad en in den tijd der contra reformatie werd het door de Katholieke standen ver overd. Nog steeds is 90 pCt. der bevolking Roomsch-Katholiek. In 1801 bezetten de Fran- schen Aken en in 1815 werd het door een besluit van het Weener Congres Pruisisch. In Aken komen talrijke spoorlijnen samen o.a. uit Maastricht, Luik en Keulen. Er zijn talrijke fraaie gebouwen waarvan vooral de Münster waar het stoffelijk overschot van Karei de Groote werd begraven bekend is. Ook het stadhuis in Gothischen stijl opge trokken, is ongemeen fraai. Vijf en dertig Duitsche keizers en keizerinnen werden daar gekroond. In Aken is verder een Technische Hoogeschool gevestigd benevens talrijke andere belangrijke onderwijsinrichtingen waaronder veel vakscholen. Sinds de ontginning der steenkolenlagen in het naburige Eschwciler en Mariadorf ten noorden van de stad is de 1 beteekenis van Aken nog gestegen. De minerale bronnen zijn nog steeds even als in den tijd der Romeinen, beroemd. Aken bestaat uit een oude binnen- en een nieuwe buitenstad benevens voorsteden. Het ongeluk mèt den Franschen mijnenlegger. In welingelichte kringen te Parijs geeft men een verbetering op het bericht, omtrent een ramip met een Fransche marine eenheid te Casablanca. Er heeft zich een ontploffing, gevolgd door brand, voorgedaan aan boord van een mijnen legger, welke in een haven voor anker lag. Er zouden ongeveer honderd dooden zijn. Duitsche ballon omlaag gehaald. Zaterdagmiddag om half zes hebben grens troepen bij Kessel (L.) een Duitsche onbeman de ballon omlaag geschoten en in beslag ge nomen. De ballon, die vermoedelijk deel uitmaakte van een versperring was waarschijnlijk door een Oostenwind boven Nederlandseh gebied ge raakt. Gebouw van het ministerie van luchtvaart beschadigd Volgens den Berlijnschen corres pondent van het Deensche blad „Po- litiken" is de geheele ingang van het Duitsche ministerie van luchtvaart te Berlijn verwoest, vermoedelijk door een bom. Alle ruiten aan de zijde van het gebouw, welke uitziet op de Leipizigerstrasse zijn, naar verluidt wordt, vernield. De ontplof fing heeft ook de vensters vernield van een groot tegenover het ministerie gelegen wa renhuis. Uit Berlijn wordt aan Belga gemeld, dat zich Zaterdagavond in een magazijn in de Leipzigerstrasse tegenover het ministerie van luchtvaart een ontploffing voorgedaan heeft. Van Duitsche zijde zegt men, dat de pleger van den aanslag weldra zal worden ge arresteerd en dat men tot nog toe geen enkele verklaring over deze gebeurtenis kan geven. Het is niet mogelijk zich met zekerheid een een oordeel te vormen over den omvang der ontploffing, daar het verkeer door de politie werd verlegd. Men merkte slechts op, dat de ruiten in verscheiden vensters vernield waren. Geredden dobberden 58 uur in klein sloepje rond. Zaterdagavond is te Vlissingen het Italiaansche s.s. „Providenza", komende uit Stettin, aangekomen om te bunke ren. Aan boord bevonden zich twintig schipbreukelingen van het Noorsche motorschip „Ronda". Deze schipbreukelingen, waaronder vier passagiers, zijn Vrijdagavond in nachtgewaad door de „Providenza" na bij Terschelling opgepikt uit redding booten. waarmede zij op zee zwalkten. Volgens verklaringen van deze schip breukelingen is de „Ronda" reeds Woensdag nabij Terschelling op een mijn geloopen. en verongelukt. Er wor den veertien leden van de bemanning alsmede drie passagiers vermist. Onder deze passagiers bevindt zich een Ca nadees. Onder de geredden bevindt zich even eens een Canadees, genaamd West. Alle geredden van de „Ronda" zijn door de zorgen van den Noorschen vice-consul te Vlis singen in een hotel ondergebracht. Vier hunner zijn ter verpleging in een ziekenhuis alhier op genomen. De „Ronda" welke van de reederij J. Ludwig Mowinckels te Bergen (Noorwegen) is, is in 1937 gebouwd. Het schip meet 5136 bruto en 2981 netto register ton. Het ongeluk gebeurde Woensdagmiddag om een uur. De „Ronda" stootte op een mijn en korten tijd later vermoedelijk op nog drie an dere, want kort na elkaar hoorde men nog drie explosies. Het schip zonk zoo snel en door de ontplof fingen was zulk een chaos aangericht, dat het onmogelijk was de reddingbooten buiten boord te brengen. Gelukkig was op het dek nog een luxe sloep, welke bleef drijven. Enkele schip breukelingen wisten dit notedopje te bereiken en er in te klimmen. Daarna zijn deze mannen begonnen de overige schipbreukelingen, die op wrakhout en kurken rond dreven te redden. Twee uren heeft men zoo gewerkt toen was men tot de overtuiging gekomen, dat zeventien der opvarenden waren verdronken, onder wie Zeventien slachto'f.eis een 17-jarig Amerikaansch meisje, wïer^ moeder tot de geredden behoorde. De geredden beseften, dat het overbelaste bootje niet lang tegen de golven bestand zou zijn en men besloot te probeeren land te be reiken. Er was echter maar plaats voor twee roeiers en de anderen waren gedwongen zich op den bo dem uit te strekken; zoo lag men dicht opeen, doodelijk vermoeid en nog verbijsterd door den plotselingen ondergang van ons schip. Niemand was er in geslaagd ook maar iets te redden; er waren ook geen dekens of iets van dien aard in het bootje en weldra deed de koude zich ge voelen. Langzaam verstreken de uren. Om de beurt losten de roeiers elkaar af en naarmate de duis ternis viel werd de zee ruwer. Misschien leek dat ook maar zoo. Toen begon het te regenen. In stroomen viel het water neer en de schip breukelingen waren-niet in staat zich er tegen te beschutten. De nacht was duister als inkt, zoodat men weldra geen hand voor oogen meer zag. Het bootje danste op en neer op de golven; nergens zag men een licht, waarop men ons kon oriën- teeren, maar des ondanks bleven de roeiers op hun post en uiterst langzaam ging het voort in de richting, waar men de Nederlandsche kust waande. Tweemaal zag men vliegtuigen, doch het kleine bootje werd niet opgemerkt. Vrijdag avond om elf uur zag men het lichtschijnsel van een schip. Een der mannen haalde een fluitje uit zijn zak en blies met zijn laatste krachten SOS-signalen in morse-teekens, terwijl allen zoo hard mogelijk schreeuwden en gilden. Het fluitje was de redding. Het schip, dat la ter de „Providenza" bleek te zijn, draaide bij en toen duurde het niet lang meer of een touw ladder werd uitgeworpen en men was in veilig heid. Op het dek gekomen zakten de meesten der schipbreukelingen uitgeput in elkaar; enke len huilden als kinderen. Met groote liefde hebben de Italianen de ge redden verzorgd. Zij werden onmiddellijk naar bed gebracht en kregen gloeiend heet eten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1