2)e OohIcïq in Jlaten- „Poolsche Staat heeft opgehouden te bestaan" MOLOTOF: „Moskou kon niet langer werkeloos toezien" Turksch-Russisch pact op komst? Volledige ontruiming van Aken? vtAN'D^G 18 SEPTEMBER 1939 j)e Russische nota Je buitenlandsche mogendheden p n0ta van de Sovjet-regeering aan buitenlandsche regeeringen over den °e rh der Sovjettroepen in Oost- i is in een gelijkluidend en tekst ,11e buitenlandsche missies in Mos- gj overhandigd. Deze tekst luidt als VOlf!e Poolsch-Duitsche oorlog heeft de ndige onhoudbaarheid van den Schen staat bewezen. In den loop de operaties gedurende tien dagen Srft Polen al zijn industriegebieden en Sèele centra verloren. Warschaube- f at niet meer als residentie-stad van v ten De Poolsche regeering is uiteen- u'pn en geeft geenerlei teeken van f meer. Dat beteekent, dat de Pool- Se staat en zijn regeering in feite op- hebben te bestaan. nader heeft allen buitenlandsche regee ringen een nota doen toekomen, naar aan leiding van de Russische inmenging. In deze nota wordt verklaard, dat de inmenging van het Russische leger een daad van agressie vormt. d or hebben de verdragen, die tusschen c 'iet-Unie en Polen bestonden, hun geldig- verloren Aan zichzelf overgelaten en zon- Z&M gebleven is Polen veranderd in een ó'-'-elijk terrein voor alle gebeurlijkheden ■verrassingen, die een bedreiging zouden f nen opleveren voor de Sovjet-Unie. Dien- •wolge kan de Sovjetregeering, die tot dus- .Je neutraal was, niet langer een neutrale tSJting ^genover deze feiten in acht nemen. De Sregeering kan ook niet onverschillig blij - 'voor het feit, dat de met haar bloedverwante na - s en Wit Russen, die op het gebied van iéeor het noodlot, zonder bescherming Met het oog op dezen stand van zaken de Sovjetregeering het opperbevel van het itoode Leger instructie gegeven om den troepen L bevel te geven de grens te overschrijden en eigendom der bevolking van de westelijke - t. i l'lrrt "\Xrï+ TT* 1 1 r-1 nrl a*. J ni. Oekraïne en het westelijke Wit-Rusland onder v® bescherming te nemen,. Tegelijkertijd is "de Sovjetregeering voornemens alle maatregelen te treffen om het Poolsche volk uit den ongelukki- ren oorlog, waarin het gestort is door zijn on verstandige leiders, te voorschijn te leiden om vet de mogelijkheid te geven een vreedzaam le ven te hervatten." 4an de nota was het volgende schrijven toe gevoegd: Mijnheer de ambassadeur. In vouwe doe ik u 'één afschrift toekomen van de nota der Sov iet Regeering van 17 September 1939 aan den Poolschen ambassadeur te Moskou. ik heb de eer u in opdracht van mijn regeering ervan in kennis te stellen, dat Sovjet-Rusland een politiek van neutraliteit zal voortzetten in de betrekkingen tusschen Sovjet Rusland en w land". Moskou beschuldigd van schending van niet-aanvalspact. De Poolsche ambassade te Lon den verklaart: „Op 17 September om vier uur's ochtends zijn Sovjet-troepen de grens van Polen op vele punten overgetrok ken, Zij ontmoetten er direct krachtigen -te nd van de zijde van het Poolsche na- j tlonale leger. Het voorwendsel der Sovjetregeering voor de lechtvaardiginig van deze flagrante daad van directe agressie is, dat de Poolsche regee ring heeft opgehouden te bestaan en het jebied van Polen heeft verlaten, aldus de Poolsche bevolking in het gebied buiten de oorlogszone van den strijd met Duitschland ronder bescherming achterlatend. De Poolsche regeering kan niet in discussie treden over het voorwendsel, dat de Sovjet regeering heeft verzonnen om de schending der Poolsche grens te rechtvaardigen. De Pool sche regeering is verantwoordelijk jegens den president der republiek en het op behoorlijke wijze gekozen nationale parlement. Zij werkt op Poolsch grondgebied en zet den oorlog te gen de Duitsche aanvallers met alle midde len welke in haar vermogen liggen, voort. Door de daad van agressie, Zondag ochtend door de Sovjetregeering ge pleegd, is het Poolsch-Russische niet- aanvalspact, dat op 25 Juli 1932 te Moskoxf is gesloten en waarbij beide partijen zich wederzijds verplichten zich te onthouden van iedere agres sieve actie of aanval jegens elkander op flagrante wijze geschonden. Bovendien werd op 5 Mei 1934 bij te Mos kou onderteekend protocol bovengenoemd pact verlengd tot 31 December 1945. Bij over een komst op 3 Juli 1933 te Londen gesloten hamen Sovjet-Rusland en Polen tot over eenstemming over de definitie voor agressie, Door haar begane daad van moedwillige agressie heeft de Sovjet-regeering zich daar- zelf als schender veroordeeld van haar in ternationale verplichtingen. Zij is aldus op treden in strijd met alle moreele beginselen waarop Sovjet Rusland beweerde haar bui tenlandsche politiek te baseeren sedert het iot den Volkenbond was toegetreden. De Poolsche regeering zoo meldt Havas Minister Saradjogloe binnenkort naar Moskou Reuter meldt uit Ankara: Ingevolge een besluit van het Turksche kabinet zal de minister van buitenlandsche za ken Saradjogloe, zich zoo spoedig mo gelijk naar Moskou begeven, zulks op uitnoodiging van de Sovjet-regeering. t In Turkije doen hardnekkige geruch ten de ronde, volgens welke een nieuw Pact met de Sovjet Unie gesloten zal morden met het doel de banden der Russisch-Turksche vriendschap te ver sterken. Poolscli antwoord op Amerikaan- sche boodschap. Telegram van Moscicki aan Roosevelt. De Poolsche ambassadeur te Boekarest heeft den gezant der Vereenigde Staten een telegram van den Poolschen minister van bui tenlandsche zaken, gezonden namens den Poolschen president Moscicki, met het verzoek dit telegram aan president Roosevelt door te zenden. Het telegram luidt: „In antwoord op uw telegram betreffende het achterwege laten van het bombardeeren van open steden hebt gij van de Poolsche regeering 'n duidelijk rechtstreeksch antwoord ontvangen. In dit verband acht ik het mijn plicht u ervan in kennis te stellen, dat in de laatste paar dagen de Duitsche luchtmacht op zettelijk en methodisch steden en dorpen heeft gebombardeerd, welke geen denkbaar militaire doelen bevatten. Duizenden burgers zijn gedood en gewond, aangezien deze kwes tie van belang is voor de beschaafde wereld I gehouden werden, aan het werk te zetten. Zij en aangezien gij een bijzondere belangstelling zullen zoo spoedig mogelijk gebruikt worden daarvoor hebt getoond, wil ik u van deze voor het binnenhalen van den rijken hak- feiten in kennis stellen". vruchtenoogst in Duitschland. Duitschland requireert Poolsche arbeidskrachten. Arbeidsbureaus in het bezette Poolsche gebied. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht dat ter stond na den intocht der Duitsche troepen in de bezette Poolsche gebieden tot dusver meer dan 30 centrale arbeidsbureaux zijn ingericht, die terstond met hun werkzaamheden begon nen zijn. Deze bureaux stellen de arbeids krachten zoowel ter beschikking van de militai re autoriteiten teneinde het groote opruimings- werk te verrichten en herstelwerkzaamheden te doen, alsook ter beschikking van de bedrij ven in het bezette gebied teneinde deze weer aan het werk te brengen. Bovendien zoo ver volgt het D. N. B. zijn reeds maatregelen ge nomen om werklooze Poolsche landarbeiders, die tot dusver naar Duitschland gingen, doch dit jaar op last van de Poolsche regeering terug Molotof. De Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, heeft Zondagmorgen een door alle Sovjet zenders uitgezonden radiorede uitge sproken, waarin hij mededeeling deed van den dien morgen voltrokken op- marsch van het Roode Leger in Oost- Polen, aldus bericht het D. N. B. Na een korte schets van den door den snellen opmarsch der Duitsche troepen in Oost Europa ontstanen nieuwen toestand en van het, zoo als hij het noemde, ingetreden bankroet van den Poolschen staatsvorm, verklaarde Molotof, dat de ineenstorting van Polen een voor de Sovjet Unie als nabuurstaat in toenemende mate dreigend karakter had aangenomen. Des ondanks was de Sovjet Unie tot het laatste oogenblik neutraal gebleven. Het kon echter niet verder werkeloos toezien bij de ontwikke ling. Bovendien zoo zeide Molotof kon niemand van de Moskousche regeering ver langen, dat zij onverschillig stond tegenover het lot van de onderdrukte en door de Polen van haar rechten beroofde Wit Russische en Oekrainsche bevolking in Oost Polen. De Moskousche regeering acht het veeleer haar plicht aldus de Volkscommissaris de hand tot hulpverleening te reiken aan de stam en bloedverwante bevolking van de Westelijke Oekraïne en het westelijke wit Rusland. De Sovjet-Russische troepen hebben derhalve de Sovjet-Russische grens, zooals die tot dus verre bestond, overschreden om leven en eigen dom der bevolking van de westelijke Oekraïne en het westelijke Wit Rusland onder hun be scherming te nemen. Bovendien zou de Sovjetregeering steeds be reid zijn het Poolsche volk te helpen om te ontkomen aan de vreeselijke catastrophe, waarin het geraakt is door de avontuurlijke en gewetenlooze politiek van zijn regeering. Het Roode Leger, zoo ging Molotof verder, staat thans voor een eervolle taak en de Sovjet regeering is er zeker van, dat het leger deze taak in volle discipline ten uitvoer zal leggen. De bevolking van de Sovjet Unie wordt opge roepen om het leger bij deze taak te steunen. De regeering is niet voornemens de voorzie ning van de bevolking met levensmiddelen of andere waren aan beperkingen te onderwerpen. De geheele bevolking der Sovjet Unie staat, zoo besloot Molotof, in deze uren achter de regee ring en kan nieuwe successen op het gebied van den vreedzamen opbouw van haar in dustrie en landbouw tegemoet zien. STRATEGISCHE BESCHOUWINGEN (Van onzen deskundigen medewerker). Zal het aan de Duitsche legermacht gelukken om aan het gros van het Poolsche leger W. van den Weichsel een vernietigenden slag toe te brengen? Dit was de voor Polen beklemmende vraag, welke aan het einde van een vorig artikel werd gesteld, zonder dat daarop reeds toen een ant woord kon worden gegeven. Zulks hing toch af van het feit: a of inderdaad sterke Poolsche krachten W. aan den Weichsel stonden en b of indien dit het geval mocht blijken te zijn deze er in zouden slagen om eventueel tijdig O. van de rivier terug te trekken. Thans, enkele dagen later, is de sluier, welke over W. Polen lag uitgespreid, goeddeels ver scheurd. Beschouwen wij eerst, wat de afgeloopen week op de diverse operatietooneelen te zien gaf. De Duitsche krachten, opereerende volgens de as: SileziëLodzWarschau, zetten den op marsch voort, waarbij de nadruk op den Z. vleugel werd gelegd. Pantsertroepen wisten zelfs op 8 Septembr reeds den rand van Warschau te bereiken, zonder echter het verkregen voor deel te kunnen behouden. Bedenkelijker voor de Polen was echter, dat de Duitsche troepen op dezen vleugel op 9 September den Weichsel tusschen de uitmonding van de San in deze ri vier en Warschau wisten te bereiken, terwijl bij Sandomierz zelf de Weichsel reeds werd over schreden. Door dit vooruitbrengen van den rechtervleugel werd de Z. flank van de Poolsche krachten, welke in de groote Weichsel-bocht W. van Warschau stonden ernstig in gevaar ge bracht en de terugtochtsweg uit het Zuiden be dreigd. Mede als gevolg hiervan werd het Z. ge deelte van het hier opereerende Poolsche leger gedwongen om op 12 September de wapens te strekken. Een viertal Poolsche divisiën werd hierbij gevangen genomen: 60.000 gevangenen en 143 vuurmonden vielen in Duitsche hand De Poolsche groep N. van Lodz zette onder- tusschen den strijd tegen de Duitsche troepen voort. Op 13 September meldden de Polen, dat sterke Poolsche krachten een getal van 2 legerkorpsen werd genoemd welke aanvan kelijk in de provinciën Posen en Pommerellen hadden geopereerd er in geslaagd waren om zich met de Poolsche krachten om Kutno te vereeni gen. Tusschen 13 en 16 September deden deze troepen moedige pogingen om zich naar het Z. en Z.O. door te slaan. Lodz reeds in Duitsche hand werd hierbij heroverd. Hoe krachtdadig de Poolsche krachten hier optraden moge voorts blijken uit het feit dat de Duitsche legerleiding zich op 16 September genoodzaakt zag om nieu we Duitsche krachten tegen deze groep in te zetten. Een doorbraak van de Poolsche krach ten is echter tot op heden niet gelukt. De kan sen om zich te redden moeten voor deze groep wel zeer klein worden geacht. Behalve uit het Zuiden doet zich voor de W. van Warschau strijdende troepen nl. ook gevaar uit het N. voor. Reeds op 8 September dringen Duitsche troepen N. van den Weichsel tusschen Thorn en Strasburg over de Drew enz: op 11 September is deze groep N. en Z. van den Weichsel opgerukt tot Plock en de terreinen W. van Wloclawek. Ten tweede moet geconstateerd worden, dat de Duitsche legerleiding, overeenkomstig haar traditioneele strategie, naar de vernietiging van de W. van de Weichsel opereerende groep streeft door de dubbelè omvatting. Door het vooruit brengen van den Z. vleugel langs den bovenloop van de Weichsel tegen het Weichselvak, gelegen tusschen Sandomierz en Warschau, en van den N.vleugel langs den benedenloop van de Woichsel tegen Modlin en over de Narew is de terugtocht van de Poolsche troepen welke W. van de Weich sel optreden, van beide zijden ernstig bedreigd, zoo niet onmogelijk geworden. Wat den strijd van deze troepen in front be treft: hoe heldhaftig door de Polen ook ge voerd, moet worden vastgesteld, dat deze voor hen een ongunstig verloop heeft. Moderne sla gen vinden plaats over uitgestrekte fronten, zoo dat zij dikwijls uiteenvallen in actie's op ver uit elkaar gelegen terreinen. Zoo zien wij voor wat den slag in W. Polen betreft een strijd, welke zich N. en Z. van Lodz afspeelt. De strijd op het Z. gevechtsterrein eindigde met de vernietiging van een viertal Poolsche divisiën. De strijd op het N. gevechtsterrein is op dit oogenblik nog niet geëindigd. De hier staande Poolsche krachten wisten op sommige momenten zelfs het initiatie! aan hun zijde te verkrijgen, hetgeen o.m. bleek uit de herovering van Lodz. Doch vergeten wij niet: de strijd van de Poolsche troepen W. van Warschau wordt niet in eerste instantie beslist door het verloop van de gevechten om Lodz, doch door het verloop van den strijd op de vleu gels. Welk nut toch hebben de Poolsche troepen van hun dapperheid op de gevechtsvel- den om Lodz, wanneer daarnevens de Duitsche troepen tot diep in hun rug doorstooten teneinde hen van het hart des lands af te snoeren. Als een sombere dreiging doemt boven de Poolsche ge- vechtsvelden de schim op van het leger van Samsonow, het leger waarvan gedurende den slag bij Tannenberg het front zelfs overwinnend voorwaarts ging, terwijl door den Duitschen op marsch bp de vleugels de vernietiging zich als een onzichtbare hand reeds over de geheele strijdmacht uitstrekte! -Bremen" in Russische hjkven? Uit Zurich: Volgens een niet bevestigd be- «entzou het Duitsche passagiersschip „Bre- Jöi' de Noord-Russische haven Moermansk «la binnengeloopen. Naar regeling van alle kwesties tusschen Rusland en Japan? Het streven van het nieuwe Japansehe kabinet hierop gericht. Het Japansohe persbureau Domei meldt uit Tokio, dat de effecten beurs gunstig gereageerd heeft op het officieele bericht van het sluiten van den wapenstilstand tusschen Ja pan en de Sovjet-Unie, zoodat ver schillende fondsen op hoogeren koers sloten. In financieele kringen heerscht de indruk, dat het kabinet Abe streeft naar een regeling van alle hangende kwesties met de Sovjet-Unie, ge trouw aan haar mededeeling, dat de regeering zal trachten de betrek kingen te herstellen met al die buiten landsche mogendheden, waarmede de betrekkingen hersteld dienen te worden. Het blad „Yominoer Sjimboen" schrijft, dat de sluiting van den wapenstilstand niet be teekent, dat alle betrekkingen tusschen .Japan en Sovjet Unie thans volkomen hersteld zijn, wel is er een groot geschil ontstaan vergele ken met de onaangename atmosfeer, welke tot dusver tusschen beide landen hing. Japan, aldus het blad, zal thans al- zijn krachten richten op een regeling van de Chineesche kwestie. De overeenkomst met Rusland be teekent een zware slag voor de regeering te Tsjoenkin. Het blad Niti Sjimboen schrijft o.a., dat de diplomatieke aandacht van Japan er van nu af aan op gericht zal zijn alle han gende kwesties van economischen aard met de Sovjet Unie op te lossen. Nadat op 14 September Modlin is bezet trekken de hier aanwezige troepen over de Narew, waar door Warschau en hiermee tevens de terug tochtsweg in O. richting ook uit N.W. richting is afgesloten. De groep uit Oost-Pruisen overschreed onder- tusschen op 8 September de Narew bij Pultusk en Rozan: de volgende dag werd de vijand over de Bug teruggeworpen, terwijl de overgang over deze rivier op 11 September werd bedwongen. De operatiën strekten zich hierbij steeds verder naar het Oosten uit: links achter werd op dezen dag bij Lomza gestreden, welke stad op 12 Sep tember genomen werd. Op denzelfden dag over schreden de op dit operatietooneel strijdende troepen reeds de spoorlijn: WarschauBialy- stok, terwijl door de voorste afdeelingen de spoorlijn WarschauSiedlec bereikt werd. Ge motoriseerde onderdeelen stonden op 13 Sep tember reeds 4 K.M. van Brest-Litowsk:op 16 September valt laatstgenoemde plaats in Duit sche hand. Van de op dit operatietooneel optredende Duit sche strijdkrachten draait voorts op 14 Septem ber een gedeelte tegen het Westen in, tengevolge waarvan de ring om de Poolsche hoofdstad nu ook in het O. werd gesloten. De 18e Poolsche divisie, welke den terugtocht uit Lomza niet meer kan volbrengen, moet op 14 September de wapens strekken, waarbij wederom 6000 gevangenen en 30 vuurmonden in Duitsche hand vallen. Tenslotte de meest Z. opereerende Duitsche groep. De in een vorig artikel gestelde vraag, of met het optreden van deze groep slechts een plaatse lijke actie werd nagestreefd, dan wel of voor haar de taak zou zijn weggelegd om Z. van de Weichsel diep door te stooten, is door de gebeur tenissen van deze week beantwoord. Op 7 September begint deze groep Z. van de Weichsel op te dringen naar de Wisloka. Twee dagen later wordt na taaien tegenstand de over gang over de San geforceerd, waarbij Jaroslaw bezet wordt. De zich steeds naar het Z. uitbrei dende vleugel neemt op 12 September Chyrow, waarbij Przemysl inmiddels gevallen N. en Z. wordt voorbijgegaan, en Lemberg op 13 Sep tember wordt bereikt. Noord van Lemberg wordt op 14 September de straatweg Lemberg Lublin overschreden, terwijl door het bereiken van Wlodzimierz op 16 September nu ook de verbinding tusschen Lemberg en Kowel ver broken is. En thans de conclusie uit vorenstaande gebeur tenissen. Wanneer wij hetgeen zich de laatste week af speelde aandachtig beschouwen, dan kan als eerste feit daaruit worden afgeleid, dat de Polen inderdaad met zeer sterke krachten waar schijnlijk het gros van hun veldleger W. van de Weichsel opereeren. Zulks blijkt reeds uit de omstandigheid, dat de Duitsche troepen nu een week later de hun in front geboden weer stand nog steeds niet hebben kunnen bereiken. Handelde het hier slechts om een nevenoperatie, m. a. w. hadden de Polen W. van de Weichsel slechts grensstreepen, dan wel secundaire troepen met opdracht om een Duitschen op marsch te vertragen, dan zal het duidelijk zijn, dat de Duitsche troepen ook op dit gedeelte reeds lang aan de Weichsel zouden staan. Doch de Duitsche legerleiding streeft naar verdere doelen. Niet tevreden met een vernie tiging van de Poolsche groep W. van de Weichsel wordt gelijktijdig gepoogd, om ook de Pool sche krachten O. van de Weichsel ten ondergang te voeren. Dit gevaar nu, waarop in een vorig artikel reeds werd gedoeld, is in de laatste da gen wel bijzonder dreigend geworden. De uit breiding van de Duitsche groep uit Oost-Pruisen naar het Oosten blijkende uit den stoot op Brest Litowsk tegelijk met het uithalen van de meest Z. aanvalsgroep in Galicië, zich teekenend in den stoot op Lemberg heeft de omvatting ingeleid van alle Poolsche krachten, welke zich nog O. van de Weichsel bevinden. Naast de kleine tang ter vernietiging van de Poolsche troepen W. van de Weichsel wordt lang zaam maar zeker ook de groote tang, omvattende de geheele Poolsche strijdmacht, toegeknepen, De dubbele omvatting, met als einddoel de vernietiging van de totale Poolsche krachten, is hierdoor binnen het bereikbare mogelijke ge bracht. Is dan alles voor Polen verloren? Houdt men alleen rekening met de Duitsche opmarsch, dan behoeft redding van Polen nog niet geheel uitgesloten te zijn. Zou Polen n.l. O. an de Weichsel nog over sterke manoeuvreer- vaardige krachten beschikken en gezien de sterkteverhoudingen behoeft dit niet geheel uit gesloten te zijn dan zou nog een mogelijkheid kunnen bestaan om hen uit de vernietiging te redden. Doch dan zou snel gehandeld moeten worden, waarbij in eerste instantie te denken ware aan het terugslaan van de bij Lemberg en Brest-Litowsk opdringende vleugels. Een even- tueele hergroepeering achter de Weichsel zou hierop kunnen volgen. Is redding onder deze omstandigheden al niet waarschijnlijk, door het feit, dat thans ook de Russische troepen den opmarsch hebben aan gevangen moet echter ook deze laatste kans als verloren worden beschouwd. Het einde van den Poolschen weerstand moet dan ook deze week worden verwacht. Een volgend maal over den toestand in het Westen. Duitsche grens van 1914 ------ Door duitsche troepen bezet Duitsche wig naar de russische grens Poolsche weerstandshnle -t- -4» Duitsche aanvalsrichting SPOORWEGEN 11H- L E T i Meer ontspanning voor «ie Engelsche bevolking. Bioscopen en schouwburgen in het geheele land tot 10 uur open. De beperkingen op gelegenheden van vermaak worden in Engeland thans geleidelijk ver zacht, naarmate het land zich aan den oorlogs toestand aanpast. De schouwburgen en biosco pen zijn thans in het geheele land weer tot 10 uur 's avonds opengesteld, een klein gebied in het Londensche centrum uitgezonderd, waar het sluitingsuur zes uur 's avonds is. De eige naars hebben het publiek verzocht gasmaskers mede te brengen. Eenige plaatselijke autoritei ten hebben toegestaan de bioscopen des Zon dags open te houden en de Londensche bios coopeigenaren hebben om eenzelfde vergun ning verzocht, welke in vredestijd altijd gewei gerd is. Zaterdag zijn de vriendschappelijke voetbalwedstrijden hervat. De Schotsche Liga zal de wedstrijden op 23 September hervatten. Het ministerie van oorlog heeft toestemming verleend aan militaire orkesten om in openbare parken te spelen. De treindiensten, welke sterk beperkt waren, worden nu met extra treinen uitgebreid. Bevolking zou de stad te voet moeten verlaten Te Brussel zijn volgens Reuter berichten bin nen gekomen, volgens welke alle gezinnen in Aken thans bevel hebben gekregen de stad te ontruimen. Alleen aan ouden van dagen en zieken zal worden toegestaan de stad per trein of per auto te verlaten. Alle anderen, met in begrip van kinderen boven de twaalf jaar en vrouwen zonder kinderen, moeten te voet rei- De tocht naar Keulen zal drie dagen duren. Elk moet zijn eigen levensmiddelen en een maximum bagage van 33 pond meedragen. De inwoners der stad zijn gewaarschuwd, dat alle pogingen om te ontvluchten naar België en Nederland inbeslagneming van al hun bezit tingen tengevolge zal hebben. Men wijst erop, dat deze bevelen de verspreiding der gezinnen ten gevolee zal hebben, zonder dat men weet wanneer de gezinsleden elkaar weer zullen ont moeten, hetgeen een uiterst pijnlijken indruk onder de Duitsche burgerbevolking zal wekken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5