De noodcompetitie 1939 De match Euwe-Landau Wedstrijd van „Frisia" voor militairen Wereldrecord 10.000 m. door Maeki verbeterd Mej. van Feggelen mamt weteldtmi VOETBAL Ttveede-klassers in protest Competitie een week uitgesteld De tweede-klassers van Afdeeling I hebben zich niet vereenigd met de indeeling van de noodcompetitie 1939 en van hun ontevredenheid hebben zij ook doen blijken. Zooals onze lezers weten was afdeeling D als volgt samengesteld: Beverwijk, Bloemendaal, EDO, HFC, De Kennemers, Kinheim, RCH, Ripperda, Schoten, Zandvoort en Zeemeeuwen. Van deze elf vereenigingen behooren dus slechts vier tot de tweede klas. De overige zijn derde-klassers. Aan de besturen der vier tweede klas clubs hebben we gevraagd naar de reden van hun ontevredenheid. Geantwoord werd, dat het pu bliek minder belangstelling voor him wedstrij den zou koesteren, nu er zooveel derde-klassers bij hen waren ingedeeld. Men vond het ook on billijk, dat anen de eerste klas vereenigingen bij elkaar had gelaten; „wat bij de eerste klas heeft gekund", zoo luidde het algemeene oordeel, „kon toch immers evengoed bij de tweede-klas sers. Het is waar, dat men er bij den K.N.V.B. naar gestreefd heeft, het reizen zooveel moge lijk te beperken en dat is natuurlijk prijzens waardig, maar een klein uitstapje naar Amster dam kan toch waarlijk geen ernstig bezwaar opleveren, evenmin als een reisje naar de Zaan streek". Tenslotte werd ons medegedeeld, dat deze kwestie in een spoedvergadering van de bestu ren der betrokken clubs met de bestuurscom missie van den K.N.V.B. behandeld zou worden. De meening van derde-klassers. Ook aan eenige bestuursleden van derde klas clubs hebben we hun oordeel gevraagd. Eén hunner kon het begrijpen, dat de tweede klassers in verzet waren gekomen en dat ze evenals de eerste-klassers voor hun recht op komen, „maar als het protest aanvaard wordt, dan beteekent dit voor ons de nekslag", zei onze zegsman, „want dan komt er geen kip naar onze wedstrijden kijken; dan kunnen wij wel inpak ken. Ik ben dan ook van oordeel, dat het be stuur van den K.N.V.B. de competities hun ge wonen gang moet laten gaan met alles wat er aan vast zit, dus ook met promotie- en degra datiewedstrijden. Laat men den knoop maar doorhakken: want met het reizen is het immers ook weer vrijwel in oide gekomen. En men kan toch ook een reisauto huren". Een ander bestuurslid van een derde klas be treurt het ten zeerste, dat de tweede-klassers dit protest hebben ingediend; „in moeilijke tij den moet men zich aan iets nieuws, dat geboren wordt, weten aan te passen. Het K.N.V.B.-be- bestuur heeft de clubs ook in de eerste klas zooveel mogelijk rayonsgewijze ingedeeld en wat kan men daar nu in dezen noodtoestand op tegen hebben. De hoofdzaak is toch, dat men weer kan voetballen. Als het protest aanvaard wordt, zal dit weer een geweldig oponthoud ge ven en inmiddels naderen we al de October- maand". De spoedvergadering. Zondag is het bestuur van afdeeling I te Am sterdam bijeengekomen om de situatie te be spreken. De moeilijkheden zijn echter zóó groot en de kwestie, door de vereenigingen opgewor pen, zóó ingewikkeld, dat het afdelingsbestuur besloten heeft, de aangelegenheid te verwijzen naar het bestuur van den K.N.V.B. De laatste instantie zal genoodzaakt zijn op korten termijn een beslissing te nemen, daar de competitie Zondag 24 September eigenlijk zou beginnen. Naar wij van de zijde van het afdeelingsbe- stuur vernemen, bestaat er, gezien de situatie van het oogenblik, geen kans op, dat de com petitie, ook niét van de eerste-klassers, Zondag 24 September zal kunnen beginnen. Men mag aannemen, dat de nood-competitie in afdeeling 1 eerst op 1 October zal kunnen beginnen. De Bond van Vrijstaande Hengel sport vereenigingen hield Zondag een concours in de Ringvaart, waar aan 19 colleges deelnamen. De deel nemers poseeren voor onzen fotograaf SCHAKEN KAATSEN 100 Yards rugslag in 1min. 7sec In het Sportfondsenbad te Amsterdam heeft Irene van Feggelen Zondagmiddag het we reldrecord 100 yards rugslag op haar naam Se" bracht door dezen afstand in een tijd van 1 min 7 sec. af te leggen. In Augustus van het vorige jaar was deze afstand door de F. I. N. A. op de wereldre- cordlijst geplaatst, maar geen zwemster had tot nu toe een poging gedaan dit nieuwe we reldrecord in haar bezit te krijgen. Irene van Feggelen was de eerste reflectante en dus w haar naam bovenaan de lijst pronken. De eerste partij van de match tusschen den Nederlandschen kampioen dr. M. Euwe en S. Landau, in welke match de kampioenstitel den inzet vormt, wordt 30 September te Rotterdam gespeeld. Twee partijen hebben in Den Haag plaats, twee te Rotterdam, één partij te Utrecht en de overige vijf partijen te Amsterdam. Het wedstrijdschema is als volgt: Eerste partij Zaterdag 30 September Rotter dam (611 uur); tweede partij Zondag 1 Octo ber Rotterdam (16 uur); derde partij Woensdag 4 October Amsterdam (611 uur); vierde partij Zaterdag 7 October Den Haag (611 uur); vijfde partij Zondag 8 October Den Haag (16 uur); zesde partij Woensdag 11 October Amsterdam (611 uur); zevende partij Zaterdag 14 October Utrecht (611 uur); acht ste partij Zondag 15 October Amsterdam (16 uur); 9de partij Woensdag 18 Oct. Amsterdam (611 uur); tiende partij Zaterdag 21 October Amsterdam (611 uur). Te Rotterdam wordt in Hotel Coomans ge speeld; in Den Haag in het Nationaal Schaak gebouw, te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen en te Amsterdam in het CarltonhoteL Voor belangstellenden is de toegang vrij. Zaterdagmiddag-Scliaakvereeni- ging „De Rochade". In de Najaarsvergadering van de Schaakver- eeniging „De Rochade" is met algemeene stem men besloten, behalve op Woensdag-, ook op Zaterdagmiddag te gaan schaken. Dit is geschied om hen, die op een der avonden geen tijd hebben, de gelegenheid te geven het schaakspel te blijven beoefenen. Gespeeld wordt van half 3 tot halaf 6 in het Gebouw van den Protestantenbond, Berkenplein te Haarlem- Noord. Men kan zich aanmelden aan het club lokaal of aan het bestuur, Junoplantsoen 70. Voor militairen wordt de gelegenheid openge steld, gratis te spelen. De Honkbalclub „Klein Haarlem" trad Zondag als winnaar uit het jeugdhonkbaltournooi, dat georgani seerd was door de sportclub „Haar lem". Aan dit tournooi namen tien jeugdnegentallen deel. ATHLETIEK. Zondag werd op het Gemeentelijk Speelter rein aan de Kleverlaan wederom een wedstrijd georganiseerd door „Frisia" waaraan vele mili tairen deelnemen. Er werden 21 deelnemers ingeschreven, die als volgt werden ingedeeld: 1. v. d. VeldeVeenemaJongsma, 2. Paa- schenSmedingGoïnga, 3. Groot—Hiemstra De Graaf, 4. Stenekesv. d. MeulenS. Brinia, 5. FluitBakkerG. de Graaf, 6. De Bruinv. d. PloegJ. Brinia en 7. WijnegaBoosma Broersma. In de partij tusschen 1 en 2 spande het; de Haarlemmers vertoonden in beide parturen uit stekend spel. No. 2 won als volgt: 1. 6—6—2—8—0—8—8—2—2 42 2. 8—8—8—4—8—4—2—8—8 58 No. 4 met, Van der Meulen aan het hoofd speelde een fraaien strijd tegen de Haarlem mers De GraafHiemstra. Van der Meulen c.a.1 plaatsten zich in de volgende ronde. Goed werd er gekaatst tusschen de nos. 5 en 6; het werd tenslotte 55 en 6 gelijk, waarna no. 5 verloor. De tweede omloop liep no. 2, waarin Goïnga uitblonk, tegen 7 uit; het werd 2 spel om 0. Toen kwamen Broersma c.a. opzetten; zij haalden nog 2 spel, doch verloren als volgt: 2. 8—8—8—8—6—8—4—4—6—8 66 7. 6—64—0—8—2—8—8—8—4 54 De mooiste partij met Van der Meulen en De Bruin werd daarna gedemonstreerd; menige Herculesslag werd gemaakt, doch het liep no. 4 niet mee. Dit partuur verloor met groot verschil 5—1 en 6—2. De eidstrijd tusschen 2 en 6 had een eenzijdig verloop; de prijswinnaar van de vorige week. de Leeuwarder De Bruin, goed gesteund dooi J. Brinia, gaf Goïnga c.a. geen schijn van kans en het verloop was: 6. 8—8—6—8—8—8 48 De uitslag was: le prijs, De Bruinv. d. Ploeg Joh. Brinia; 2e prijs, PaaschenSmeding Goïnga. Uit Helsinki: De poging van den bekenden Finschen lange-afstandlooper Taisto Maeki om het wereldrecord over de 10.000 meter te ver beteren, is geslaagd: hij legde Zondag dezen afstand af in 29 min. 52.6 sec. Het oude wereld record stond op zijn naam met een tijd van 30 min. 2 sec., gevestigd op 29 September van het vorig jaar te Helsinki. De Kaatsvereeniging „Frisia" hield Zondag op het sportterrein aan de Kleverlaan onderlinge wedstrijden, waaraan ook militairen deelnamen. stelling. Maar ook de overige wedstrijden en spelen waren van dien aard, dat de middae h uitstek slaagde. 6 De uitslagen voor de nummers één luiden: Kleuters 67 jaar: blokjesrapen Netty Eiicker Baldribbelen als voren. Gongslag Rietje Face, Kleuters 8—9 jaar. Grongslag Adri de Goede Baldribbelen als voren. Blokjesrapen Dirk v h Nulft. Meisjes 1011 jaar. Hardloopen Frieda Mol Zakloopen als voren. Eierloopen Tony Vermeer. Meisjes 1213 jaar. Kaatsen Tea Lamers. Zakloopen Willy Langeveld. Hindernisbaen Mitzi Mulder. Meisjes 1415 jaar. Driebeenloop Rie Plui. mers en Corry Hop. Waschophangen Corry Hop, Hardlooopen Gurie Hirs. Jongens 1011 jaar. Hardloopen Theo Hirs. Doelwerpen Chris Hetem. Handen- en voeten- loop Jan Biesbrouck. Jongens 1213 jaar. Hardloopen Jaap de Groot. Hidernisbaan Ernst Klute. Jongens 1415 jaar. Hardloopen Johan Driesten. Stokworstelen C. Henskes. Wasch ophangen als voren. Wereldrecord 4 x 1500 M. estafette verbeterd. Wedstrijden van „Concordia". Zondagmorgen hield Concordia onder leiding van den heer R. W. Snapper op het gemeentelijk sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat atletiekwedstrijden voor de dames- en heeren leden. Van de heeren waren er velen door de mobili satie verhinderd, maar ook de opkomst van de dames was klein. De oorzaak daarvan zal zonder twijfel zijn 't weinige contact, dat de vereeniging den laatsten tijd met haar leden had in verband met de militaire bezetting van haar oefen lokalen. Intusschen vernemen wij, dat deze be zetting grootendeels juist opgeheven is, zoodat Concordia Dinsdag met zijn oefeningen weer kan beginnen. Bij de dames klasse A moest mej. R. Sjouwer man haar kampioenstitel verdedigen. Bijna had deze athlete weer succes, want tot bijna 't einde was en bleef zij voor. Het laatste onderdeel deed haar evenwel de overwinning missen. De uitslag was: 1. A. Osterthun 1016 p.; 2. R. Sjouwerman 1008 p.; 3. A. J. Petiet 1003 p. De beste prestaties waren: 100 M. hardloopen 14,2 sec., hoogspringen 1.40 M., vèrspringen 4.00 M., discuswerpen 26.72 M., speerwerpen 24.95 M. Bij de dames klasse B werd mej. J. Dietz no. 1. Op alle drie onderdeelen was zij de beste, en wel op 100 M. hardloopen 13.9 sec., versprin gen 3.48 M. en discuswerpen 13.45 M. Bij de heeren klasse A scheen P. Spoor de zege te behalen, maar 't laatste onderdeel deed hem stranden. De uitslag werd: 1. H. Vlug 2405 p.; 2. P. Spoor 2380 p.; 3. R. Braaksma 2241 p. De beste verrichtingen waren hier: 100 M. hard loopen 11.8 sec., hoogspringen 1.65 M., vèr springen 5.30 M., duscuswerpen 24.67 M., speer werpen 34.16 M. De heeren uit klasse B plaatsten zich als volgt: 1. W. v. Loon 1092 p.; 2. C. v. Arum 799 p.; 3. C. Kraneveld 735 p. De beste prestaties waren hier: 100 M. hardloopen 12.1 sec., vèrspringen 5.12 M., discuswerpen 19.98 M. Sportmiddag van „Concordia". De Concordia-adspiranten waren 's middags aan de beurt en ook van hen liet een zeker aan tal verstek gaan, wat eveneens te wijten zal zijn aan de gedwongen lange vacantie. Toch was 't dezen middag op 't terrein weel een gezellige drukte, want behalve de vele adspiranten waren talrijke ouders tegenwoordig. Ook deze zullen zich hun komst niet hebben beklaagd, want het weer was uitermate gunstig, de animo van de jeugd groot en het verloop vlot, gevolg van de door den heer R. W. Snapper ge troffen regeling. Ook de kleuters werkten aan dezen sportmid dag mede en vooral deze trokken de belang- Uit Goeteborg: Een Finsche estafetteploeg, be staande uit de gebrs. P. en M. Salovaara, Sark- man en Hartikka, verbeterde Zondag het we reldrecord 4 x 1500 meter estafette door dezen afstand af te leggen in 15 min. 54,8 sec. Het oude record stond op naam van Hongarije met een tijd van 15 min. 55,4 sec., gevestigd op 20 Augus tus van dit jaar te Boedapest. ZWEMMEN

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6