IJmuider Courant (Kooq&te. belastingen H ons BERICHT 42, d"bl,i DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMIJIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De „Courageous' Ter dekking van f 55.5 millioen tekort op de rijksbegrooting Miilioenennota. Roode Leger rukt Wilna binnen. 3iet Jxan&che CegexfoiicfU Actie der artillerie ten oosten van de Blies Denkt aan uw achterlichtje. De ramp van de Courageous. .JAARGAN£ No. 273 ft (jiigsveD en Algem. ^V. Groole Hm.ulr.iM 93. 10723 Burr.o IJmoidm OJ, PoMglr. S1079L All. w»"" »p«enom™ to d* Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 20 SEPT. 1939 Abonnementen per week f0.12l/j, p®* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiën* 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10b nnltsche duikboot heeft de machtige K vloot een nogal indrukwekkend Meebracht door de „Courageous" te J pat was een „aircraft carrier", jngelsche benaming luidt. In ons »e zulke schepen nooit bezeten heeft, 'r,:' f term vroeger vertaald met vlieg- 't Werschip. Tegenwoordig schijnt „vlieg- 6j*S- meer gebruikelijk te zijn. ile Engeische openbare meening zal dit «,1 een kwaden indruk maken. Er r ongeveer 1100 man aan boord. 500 van omgekomen zijn, mocht over- staat het toch vast dat er weer een MOenschenlevens is verloren gegaan. heeft het Engeische communiqué zelf er- r 5an „de overlevenden" te spreken. - bovendien was dit een groot oorlogsschip, d 22 500 ton, zwaarbewapend en natuur- sfbeschennd door één of meer torpedo- f; rant dat is gebruikelijk bij dergelijke i niere schepen. Dus blijkt dat de Coura- 6 ondanks haar machtige bewapening en penning toch in de val gelokt is door - aein, sluipend ding onder water dat het wee 'torpedo's naar den bodem heeft ï'tót moet wel den indruk wekken dat W-oorlog niet eenzijdig is. Hoewel de tsche vloot, wat haar groote eenheden be- 1,11 „let in de verte tegen de Engeische is opgewassen, de blokkade niet breken kan en zeeslag wagen door „naar buiten jjjen», zendt zij voortdurend haar duik- Hotel uit en blijkt nu, dat die niet alleen koopvaardijschepen een groot gevaar ïiin. Het in oorlogstijd merkwaardige geval heeft zich voorgedaan, dat de Engelschen het eerst j,.jn verlies hebben bericht. Dat is geen ge ënte bij oorlogvoerende mogendheden. Zij ïbben eraan toegevoegd dat zij meenen, de ■.•ipedeerer.de duikboot vernietigd te hebben, DeDuitschers reageerden gistermorgen met de dat de ondergang van het vlieg- door een radiobericht van hun 'is bevestigd. Zij zeggen niet wat er net de U-boot zelf gebeurd is. Natuurlijk kan die zijn vernietigd na het uitzenden van het radiobericht; wellicht wist men in Duitsch- I land gistermorgen ook nog niet wat haar lot was. Met de Courageous is een aantal marine- vliegtuigen volgens de Engelschen een be perkt aantal verloren gegaan. En een pe perduur schip. Volgens „Jane's Fighting Ships", een uitgave die alle vloten der wereld j afbeeldt en de voornaamste bijzonderheden van alle schepen opsomt, moet de bouw van de Courageous (in 1916, dus tijdens den vo- rigen oorlog) ongeveer drie millioen pond ge kost hebben. In 1924 werd het schip omge- i bouwd tot vliegkampschip en dat kostte nog eens ruim twee millioen pond. Fantastische bedragen dus, die in dergelijke zeemonsters gestoken worden. Het woord zeemonster is op de aircraft car riers volkomen toepasselijk en niet het minst op het type-Courageous. Behalve de enorme baggermolens, die in beter tijden door sleep- booten naar verre koloniale gebieden gebracht worden, ziet men niets op zee dat de wanstal tigheid van de vliegkampschepen ook maar sa'oij komt. Het „varende vliegveld" ziet er uit als een reusachtig deksel, op een zwaren, lee- lijken onderbouw geplaatst die de lijnen van de scheepsromp heelemaal wegdruikt. Boven dien zjjn de schoorsteen, de mast en de com mandobrug niet midscheeps maar aan de uiterste stuurboordzijde opgetrokken. Symmetrie moge op andere gebieden een gedeeltelijk overwonnen stand<punt zijn, in den scheepsbouw blijft zij voorwaarde voor een welgevormd geheel. Oorlogsschepen her inneren aan dood en verderf. Maar hun rom- j pen kunnen evenals die van andere schepen, mooi van lijn zijn. Een vliegkampschip is alleen maar groot, leeiijk en vormloos, behalve vlak boven de waterlijn. Men zal in Engeland over het verlies van de Courageous aanvoeren dat het een oude om gebouwde kruiser was die tot de vlootreserve behoorde, maar niettemin onder dën indruk öjn. Temeer omdat dit verlies komt op een cogenblik, waarop deze zeer vreemde oorlog een voor de Engelschen en Franschen niet gunstig verloop heeft. Daarbij komt dat in Engeland de belangstelling voor de marine oneindig grooter is dan voor het leger en de luchtvloot. De Engeische mentaliteit kennen de en mij de methoden van Winston Churchill - nu weer ihinister van Marine herinne rd. geloof ik dat deze gebeurtenis tot een onmiddellijke opvoering van de jacht op Duitsche duikbooten zal leiden. Tot een soort redende, verbeten jacht. U)eei een Ceeningsfonds txooc de nwMisaUe et reëele tekort op den gewonen dienst raamt de regeering voor het jaar 1940 op 55% millioen. Voor het jaar 1941 zal hierbij, mede door de versterking der Indische maritieme defensie, welke versterking jaarlijks ƒ15 millioen zal kosten, nog f 60% millioen komen, zoodat voor 1941 een tekort van 116 millioen kan worden verwacht. Teneinde hierin te voorzien wordt voorge steld de inkomstenbelasting met ingang van 1 Mei 1941 te herzien; 45 opcenten op de ge meentefondsbelasting te heffen, waarvan 15 reeds dit jaar en de bestaande dividend- en tan tièmebelasting door een winstbelasting te ver vangen. Voor 1940 wordt van deze maatrege len een bate van f 50 millioen verwacht. De overige f 5 millioen tekort zullen bezuinigd moeten worden. Verder wil de regeering, als in 1914, een leenings- fonds instellen, waarin gestort zal worden het crediet van honderd millioen, dat in 1938 voor buitengewone militaire uitgaven is gevoteerd, en verder een nieuw crediet van f 100 millioen, dat dezer dagen zal worden aangevraagd Zoo noodig zullen later nog nieuwe aanvragen worden gedaan. De regeering meent, dat wij ons allerlei dingen zul len moeten ontzeggen, en acht zich verplicht voors hands alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaande diensten voorzoover eenigszins mogelijk gelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts be- hooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden be vorderd maatregelen van training en scholing (of herscholing) van werklooze arbeiders, mede als onderdeel van het algemeene streven om de werk- loozen, voorzoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voortgezette terhandneming van produc tieve openbare werken. Er wacht ons bij de wïssling der seizoenen, Weer 't somber beeld der nota van millioenen, De steeds begrootlijker begrooting van den Staat; De lange rijen voor-de-komma nullen, Zullen ons met ontzag en vrees vervullen En zuchten doen, dat dit alleen crescendo gaat. Maar hoe wij ook van groote cijfers schrikken, Wij zullen ze ook nu gelaten slikken, Al was 't alleen reeds omdat een eenvoudig man, Wat zulk een staatsbegrooting wel beteekent, En hoe die posten alle zijn berekend. Zelfs met den besten wil nog niet omvatten kan. Hij is geneigd om niet te lang te zuchten En liever in het verder nieuws te vluchten, Waarbij hij uit ervaring al te goed beseft, Dat hij nog vroeg genoeg wel weer zal hooren, Welk lot hem in de toekomst is beschoren, Als Symen van wien men weer de belasting heft. Want hij heeft andre zorgen, financieele, Die hij niet met veel anderen kan deelen, Waar hij alleen voor staat, die hij begrooten kan; Dat zijn geen sommen met een rij van nullen, Maar die hem toch met veel meer zorg ver vullen, Daar pas heeft hij zijn slapelooze nachten van. P. GASUS. ®i. die zich met Ingang van 1 Octobei Pet kwartaal abonneeren, ontvangen 'e In Septembei nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Voorsteden van Lemberg bereikt. MOSKOU, 20 September (Tass). De generale staf van het „Roode Leger van arbeiders en boeren" meldt over de operaties van 19 September: Op 19 September hebben de troepen van het Roode Leger den druk voort gezet op de Poolsche troepen. Aan het einde van den dag hadden zij bezet in het Noorden: in het Westelijk deel van Byelo Rusland de stad Wilna, welke na twee uur strijd werd bezet, de steden Velika en Berestovitsa (op 50 kilometer ten Oosten van Byia- lostok), Prouztja, Hany, Kobrin (op 40 kilometer ten Noord-Oosten van Brest Litowsk). In het Zuiden: in het Westelijk deel der Oekraine: de steden Vladimir, Volynski en Sokal (aan de rivier Boeg), Brody, Bobrka, Rogatin en Dolina. Ruiterij en tank-eenheden zijn de Noord-Oostelijke en Zuidelijke voor steden van Lwow (Lemberg) binnen gekomen. Volgens niet-officieel bevestigde geruchten te Boedapest, zouden Duitsche en Russische troepen elkander bij de Hongaarsche grens naderen. Volgens dezelfde geruchten zouden Russi sche voorhoedetroepen verscheidene punten langs de Poolsch-Hongaarsche grens hebben bereikt. De leiders der Russische afdeelingen en de Hongaarsche autoriteiten zijn nog niet met elkander in contact geweest. Uit Moskou verneemt Reuter, dat de Litausche gezant een onderhoud van een half uur met den Russischen Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotov, heeft gehad. In bevoegde kringen gelooft men, dat de terugkeer van Wilna tot Lit- tauen besproken is. Verwoestingen te Warschau. De zender Warschau 2 heeft mede gedeeld, dat Zondag een der schoon ste kerken van Midden-Europa, de kathedraal van St. Jan te Warschau is gebombardeerd, terwijl het gebouw vol kerkgangers was, aldus meldt Ha- vas. Het dak begon te branden en de branden de balken vielen op de menschen, die de Mis bijwoonden. De paniek ten spijt, bleef de pries ter, die de Mis opdroeg, tot aan het einde voor het altaar. Het koninklijk slot te Warschau, dat vele kunstschatten bevat, is geheel ver woest, evenals het parlementsgebouw. De conservator van het museum in het koninklijk slot is omgekomen. Het commando der verdedigers van War schau heeft per radio het volgende mede gedeeld: „In den nacht van 18 op 19 Septem ber heeft de vijand in den Oostenlijken sector eenige aanvallen ondernomen, die werden afgeslagen met aanzienlijke verliezen voor de aanvallers. De aanvallen van onze troepen ten zuiden van de buitenwijk Praga hebben het mogelijk gemaakt den vijand uit de om streken der stad te verdrijven. In den Noor delijken sector hebben de Poolsche troepen na een verwoeden aanval belangrijke vorderin gen gemaakt en nieuwe stellingen bezet. Aan het eigenlijke front duurt de strijd voort." De burgemeester van Warschau spreekt de Duitsche berichten, als zou de stad Zondag parlementairs naar het Duitsche legercom- mando hebben gezonden, met beslistheid te gen. De verdedigers en het volk van Warschau hebben nooit een parlementair gezonden en denken er niet aan zich over te geven, zoo zeide hij. Voor slechte oogen een goede bril Ga naar Kuipers die dat wil W. KUIPERS ZN. Gedipl. Opticiens Zijlstraat 97 Telef. 12726 Leverancier van alle ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Meaj vrij diep tusschen beboschte toppen liggend ri viertje. De toppen bereiken een hoogte van 397 meter op den linkeroever en 381 meter op den rechteroever. Het geheel van dezen sector beheerscht niet alleen het dal van de Blies, maar eveneens de hoogten, die zich aan den anderen kant uit strekken en die niet hooger zijn dan 37-9 meter. Het bezetten van den linkeroever van de Blies door de Fransche troepen zou niet nalaten zeer ernstig de verdediging van Saarbrücken, dat 20 K.M. verder naar het westen ligt en welker ver dedigers op die wijze aan hun linkerzijde zou den worden gepasseerd; te belemmeren. PARIJS, 20 September. (Havas) Het legerbe- richt van den ochtend van den 20sten Septem ber luidt: aan het geheele front was het van nacht kalm. De vijandelijke artillerie was ten oosten van de Blies actief. Havas bespreekt het strategisch belang van de streek van de Blies, die zich uitstrekt over 15 K.M. van het plaatsje Oberguilbach, ongeveer op de plaats, waar de Blies de grenslijn passeert tot het Duitsche stadje Hornbach. De geheele streek tusschen den loop van de Blies en de grens wordt van Zuid naar Noord doorsneden door een WAAR HET POOLSCHE LEGER DEN STRIJD NOG VOERT O c mt (3991) De aandacht van de wielrijders zij er nog eens bijzonder op gevestigd, dat ingevolge een ministerieele opdracht de politie in geheel het land met ingang van Donderdag a.s. een scherpe con trole zal gaan houden op de achter lichtjes. Lot van 578 opvarenden onbekend. Het Britsche Ministerie van Marine heeft een vijfde lijst met namen van overlevenden van de „Courageous" ge publiceerd, en met leedwezen ver klaard, dat deze lijst als de laatste moet worden beschouwd. In het ge heel bevatten de lijsten van overleven den de namen van 72 officieren en 610 minderen. De Admiraliteit ver klaart, dat het lot van 578 opvarenden onbekend is Aanval op Duitsche oorlogshavens beoogd? Van het Duitsche Westelijk front wordt aan de „Popoio d'Italia" gemeld, dat volgens in het hoofdkwartier aan de Siegfriedlinie ont vangen bijzonderheden over de torpedeering van het Britsche vliegkampschip, de duikboot welke den klap heeft toegebracht, ter hoogte van Wilhelmshaven op de loer lag. (Aangezien zich een mailschip van de Hol landAmerika Lijn in de buurt van de „Cou rageous" bevond lijkt ons de aanduiding van deze plaats aan twijfel onder hevig. Red.). In den nacht naderde langzaam het groote schip. De lichten waren gedoofd. Het naderde langzaam de Duitsche vesting. Het was de „Courageous", welke door tal van torpedo jagers werd geëscorteerd, waarschijnlijk met het doel. een luchtactie uit te voeren tegen Duitsche oorlogshavens of de Siegfriedlinie. De duikboot ging onmiddellijk onder water en slaagde er in tusschen het vliegkampschip en het torpedojagersescorte boven water te komen. Van een afstand van ongeveer 200 M. vuur de het vijf torpedo's af oip de „Courageous", die doel troffen. De duikboot dook opnieuw snel onder en verdween. Het deed aan de dichtstbijzijnde ba sis mededeeling van het nieuws, dat door de Britsche Admiraliteit werd bevestigd. Men is van meening, dat met de „Coura geous" bijna alle vliegtuigen een vijftigtal zijn ondergegaan en dat slechts een vijf- of zestal kon opstijgen. Reuter meldt nog dat de overlevenden van de ..Courageous" bij hun thuiskomst verhaald hebben met welken moed, koelbloedigheid en kalmte de bemanning zich heeft gedragen toen het schip zonk Zondagavond acht uur. Alle overlevenden verklaren, dat er geen pa niek ontstond. Iedereen was volmaakt kalm. Allen waren vol lof over het kranige werk van de schepen, die hebben medegewerkt aan de redding. Men gelooft niet, dat een der op varenden van den onderzeeër is ge red, de torpedojagers wierpen diepte bommen en het schip sprong boven het water uit en verdween.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1