VROUW A' Nieuwe Uitgaven KORT VERHAAL VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 Niet tobben maar aanpakken Vrouwentaak in moeilijke dagen. LS u dit leest, zitten we reeds weer een week of vier in de mobilisatie. Oost- Europa staat in brand en niemand weet, wat de toekomst brengen zalI Dagen en nachten van afmattende span ning zijn gevolgd door de treurige zekerheid, dat toch ondanks het hopen en bidden van mil- lioenen de oorlog een feit is geworden, Ernstiger kan het niet! En tóch.we hebben in deze laatste weken onze kalmte, onze werkkracht zien toenemen. Dit is niet zoo vreemd als het zou kunnen schijnen. Want in die laatste gruwelijke dagen vóór dc groote beslissing liepen we rond met het martelend besef, dat het onheil nader en nader kwam en dat, wij vrouwen en moeders niets, maar dan ook niets, konden doen om het te keeren. Dit verlamde onze werkkracht, al verzetten we er ons tegen tot het uiterste. En nu wordt opeens een geweldig beroep ge daan op al onze krachten. Meer tijd en overleg eischt onze eigen huishouding, ernstiger dringen de plichten om hulp te bieden in onze omgeving waar we maar kunnen. Hier zit een jong ge zinnetje, waarvan de man gemobiliseerd is, zon der hulp, daar is direct geldgebrek, waarin moet worden voorzien. Sommige gezinnen zijn geheel opgebroken, dienstmeisjes hierdoor zonder werk gekomen en het is zoo prettig, als we dan weer eens een huisvrouw aan een goede werkkracht kunnen helpen. Zoo is er, als we 't oor te luisteren leg gen, ontzaglijk veel te doen, te schikken, te re gelen En dan is er de inkwartiering. Neen, ik be hoef wel geen enkele Nederlandsche huisvrouw aan te sporen om „onze jongens", die zoo opeens eigen huis en haard moesten verlaten, goed te verzorgen! Dat is wel prima in orde. Maar er is nog meer. Er moet in dit alles ook kalmte en bezinning zijn. We hebben niet alleen te zorgen voor de traditioneelen overvloed van thee en koffie, reepen en koekjes (zoolang we 't zelf nog hebben), maar óók voor den goeden toon in huis, ook voor een prettigen wellevenden omgang tusschen onze gasten en onze kinderen. Beider belangen mogen elkaar niet schaden. Natuurlijk zijn in 't begin de vriendelijkheid en het enthousiasme groot genoeg ieder wil graag z'n kamer afstaan en allerlei diensten verrichten! maar als het lang duurt, moet de verhouding ook goed blijven En dit kan alleen als de huisvrouw haar gezinsleven niet laat ont wrichten, maar vaste regels stelt, waardoor ieder zijn vrijheid behoudt. Er zijn enkele punt jes, waar speciaal op moet worden gelet: iedere moeder kent ze. Als joncens van een jaar of 10, 12 één en al hulpvaardigheid zijn voor de in de buurt ge legen manschappen, als ze telkens bij moeder komen vragen om „desnoods wat water, maar liefst wat thee dan is dit erg aardig. Maar als die jongens den heelen dag bij de soldaten omhangen, tot ze ruw in den mond en ongebon den worden, is het absoluut fout. Als m'n doch tertje van elf jaar vraagt of ze „toe alstublieft" een bloemetje mag koopen voor de kamer van den luitenant, omdat ze ook wat voor haar va derland wil doen, dan mag dat natuurlijk. Maar als heele troepen opgeschoten meisjes niet bij de. barakken zijn weg te slaan en zich gru welijk aanstellen zooals ik 't hier en daar ge zien heb dan schaam ik me. 't Is de taak van de moeders, scherp op te letten. Er kan door onachtzaamheid veel worden bedorven. En aan den anderen kant: wat een steun voor de jonge militairen, als ze nrettige. kameraadschappelijke, maar onberispelijke meisies ontmoeten daar, waar ze ziin ondergebracht! Een ding is zeker: er is geen tijd meer voor vruchteloos en nutteloos getob! En dat is maar heel goed. Want al gaan herhaaldelijk onze ge dachten uit naar die andere vrouwen en moe ders. die onder al deze gruwelen 't zwaarst moeten lijden, helpen kunnen we helaas niet, en daarom is het tijdverspillen om hierover lang te nraten en elkaar somber te maken. Soberheid in al onze uitingen is nu strikt ge boden: geen sensationeele praatjes oververtel len geen geweeklaag en eindelooze gesprekken! Niet tobben, maar aanpakken en doen wat onze hand vindt om te doen. Dat is voorloopig genoeg.' Van geen mensch kan méér worden geëischt En kunnen we 't dan daarbij nog zoover bren gen. wat we iederen dag opnieuw vol vertrou- we ons eigen lot en dat van de wereld in Gods handen leggen, zoodat er ondanks alles kracht en moed van ons uitgaan, dan helpen we nog meer mee. Eens moet toch de groote ommekeer komen, dat de vredeswil van alle mensehen gepaard met rechtvaardigheid het wint van demoni sche machten. Door onzen moed en plichtsbe trachting, door onze opbouwende gedachten kunnen we hiertoe allen ons steentje bijdragen, niet tobben, maar aanpakken! Ieder moedeloos moment is een moment van plichtsverzuim. YO OW DE 100% Efficiency in de keuken Kunt U werkelijk goed huishouden? MENU VAN DE WEEK. Zondag: Kop bouillon. Ragout van eend Stoofperen Aardappelen Geklopte griesmeel pudding Maandag: Varkenslapjes Spercieboonen Aardappelen Griesmeel met bessensap. Dinsdag: Herfstsoep Andijvie met spiegel eieren. Woensdag: Runderrollade. Groene kool Aardappelen Yoghurt Donderdag: Koud vleesch. Witte boonen. Aardappelen Warme appelmoes, Vrijdag: Vischfilets met aardappelpurée en komkommersla Wentelteefjes. Zaterdag; Macaroni met ham Gebakken aardappelen en kaas Vruchten. Warme broodpudding. Geen tranende oogen meer! In deze keu rige glazen -pot met verchroomd deksel hak ken ive de uien zuiver en vlug „fijn gesnip perd". Het Engelsche Witboek. Bij Martinus Nijhoff te 's Gravenhage is de onverkorte vertaling verschenen van de brief wisseling, in Augustus van dit jaar gevoerd tus schen de Britsche en de Duitsche regeering. Dr. Fritz Kahn schreef een verhandeling over „Het leven van den mensch". Het eerste deel, in de Nederlandsche bewerking van dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven, is thans verschenen bij de uitgeverij Contact te Am sterdam. „Zonneschijnkalender 1940". Bij de uitgeverij C. A. Spin en Zoon N.V. te Amsterdam verscheen deze aardige kalender (twee weken per blad) voor de jeugd. De ka lender werd geïllustreerd door Jan Kraan. De tekst is van mevrouw D. A. Cramer-Schaap en vormt een vlot verhaal over de avonturen van een beer in verband met de tijden van het jaar. Het verhaal wordt vermeld op de ach terzijden der kalenderblaadjes. Al met al een keurig verzorgde kalender, welke warm is aan te bevelen als geschenk voor onze kinderen. .Alles goed en wel", hoor ik menige huis vrouw al mompelen. 100 pet. efficiency be- teekent zooiets van: „gooi al je spullen weg en voorzie de geheele keuken van de nieuwste vindingen, die gas en electriciteit mogelijk gemaakt hebben". Maardan heeft u het toch mis, want dit ligt juist heeiemaal niet in mijn bedoeling bij het opdisschen van dit artikeltje. Wat dan wei? Van niets iets te maken is nog altijd de grootste deugd van de goede huisvrouw en daarop zuilenwij vandaag eens aansturen. Wamt er is zoo veel, dat met een kleine moeite, soms ook weieens met een kleine aanschaffing, die kosten teweegbrengt oneindig meer gemak opleven en dus tijdsbe sparing voor de huisvrouw beteekent. En iedere huisvrouw weet wat dat zeggen wil! Wanneer zij op een werkje van een kwartier zeg desnoods 3 minuten uit kan sparen, kan zij in dien tijd weer iets ander doen, wat ook moet gebeuren. Zijn het vele kwartieren of minuten, die zij kan bezuinigen, dan zal ock tenslotte zelfs de met werk overstelpte huis vrouw voor zich een oogenblikje tot ontspan ning overhouden. Niet ineens, doch op den langen duur doet zich zooiets gelden. En het keukenwerk leent zich dan In de eerste plaats om tijd oip te bezuinigen, want het grootste deel van den dag ligt daar toch het arbeidsterrein. Bij de minste behoefte in het gezin komt de keuken te pas. Er wordt slechts een kopje thee geschonkenwater opzetten in de keuken en daarnakopjes omwasschen in de keuken. Dat vaatwasschen vooral is voor de meeste huisvrouwen een nachtmerrie geworden. Ieder klaagt haar nood 't meest over dit altijd maar aangroeiende werkje. Maar is daar ook nog niet iets aan te verhelpen zonder zoo'n ideaal van een vatenwaschinrichting aan te schaffen? Wat mij wel eens heeft verwonderd is, dat er nog niemand op de idee kwam werk in deze rich ting cp zich te nemen. Wij kennen door de malaise de bellenpoetsers, voorts de menschen die onze poesen een „miniatuur schoone tuin in bak" bezorgen en wat niet ai! Maar waar blijft nu het genie, dat 's avonds zijn of haar rijtje klanten afgaat om de vaat na den war men maaitijd weg te werken? Niet alleen de huisvrouw zou dit apprecieeren, maar ook het eeie gezin, want wat is er onplezieriger voor de buisgenooten dan om na een genoege- lijken disch, moeder de keuken te zien ingaan en haar te hooren ploeteren met pannen en potten om dan eindelijk, moe en afgemat, want haar dag duurt toch ook even lang als van de anderen, weer terug te komen. Het is juist zoo prettig van tafel meteen den ge- zelligen avond in te gaan. Moeder kan het dan ook rustig hebben, ook al zou zij een kous stoppen of zitten breien; met de theetafel naast haar is er tenminste de sfeer van pret tige huiselijkheid en saamhoorigheiddie we niet graag ontberen. Maarstop met dat geïdealiseer; we vatten de koe bij de horens en gaan eens zien hoe we er voorloopig zelf het vlugst mee klaar komen. Wat wij al uit kunnen sparen is het afdrogen van het heele ;eval en dat scheelt reeds 50 pet.. Niet, dat we alles zoo maar kletsnat op gaan bergen? We laten het eenvoudig afdruipen en ruimen het op, als de zaak droog is. Daarvoor was- schen we om met twee teilen: één met zeep sop en één met gewoon flink heet water, waarin 'n heel klein beetje soda.. Van te voenr sorteeren we even alles, dus bordjes bij el kaar, kopjes, schaaltjes, zilver, glaswerk enz. dat werkt ook al weer vlugger. Glaswerk en zilver drogen we meteen af en zetten het in een veilig hoekje. De andere deelen maken we schoon in het zeepsop, spoelen het na in het warm water en leggen het op een afdruiprek of rubbermat. Doordat het water flink warm is, verdampt het snel en wat er nog aan druppels aan de vaat blijft hangen, loopt er vanzelf af. Resultaat na 'n uurtje een droge vaat, die meteen opgeborgen kan worden. Niet alleen een tijdsbesparing van 50 pet., maar bovendien nog een aanmerkelijke besparing van de kopjesdoeken, 's Avonds bergen wij desnoods niet meer op, om eerder klaar te zijn. Maar daarvoor moet wel alles veilig weggezet kunnen worden; het prettigst is het, om een flink dienblad te bezitten en dit dan met vakjes af te laten timmeren vcor messen, vor ken, lepels, enz., ieder apart. Na het afdrogen hiervan wordt meteen gesorteerd. Zijn ook de overige serviesdeelen droog, dan komen ook deze keurig in gelid op de overige ruimte te staan. Met een kleedje wordt het blad afge dekt, zoodat het niemand irriteert, dat deze zaken niet opgeborgen zijn, terwijl alles even eens stofvrij blijft. Den volgenden morgen zijn we in een oogwenk klaar met het opbergen daar alles reeds gesorteerd en wel gereed staat. Dit nu wat de vaat betreft. Ook het wegwerken van afval is iets, waar op tijd bespaard kan worden, vooral in een groot gezin waarbij de vuilnisemmer op een waranda of in den tuin is ondergebracht. Legio zijn de keeren, dat we dan daarheen moeten wandelen en het is alweer de Amerikaansche huisvrouw, die hierop iets gevonden heeft dat den laatsten tijd ook bij onze moderne flats opgang heeft gemaakt. Het „vuilnisgat" in de kuken. Dit correspondeert dan op een ge meenschappelijke afvoer en dit is natuurlijk iets. wat niet doenlijk zou zijn in een oud huis, zonder daaraan groote verbouwingskosten te krijgen. Daarom verzinnen we er iets op. Een keer.op een dag naar de vuilnisemmer loopen vinden we geen bezwaar en daarom nemen wij alleen een deel van het handige trucje van onze Amerikaansche zuster over en laten bij ons aanrecht een stukje in hout aanbouwen, daarin een gat met een verzonken deksel, dat dus op gelijke hoogte ligt en ons zoodoende van dit stukje aanbouwsel ook nog laat pro- fiteeren wat ruimte betreft. Aan het gat sluit onmiddellijk een gewone emmer aan, groot c«f kleir, al naar behoefte, en deze wordt nu eens per dag geleegd er omgespoeld Heel eenvou dig on vooral in den winter voor oe huisvrouw een groote vooruitgang. Bij het koken zijn er ook nog heel wat han delingen, waar tijd op bepaard kan worden. Van groot belang is het alle benoodigdheden zóó bij de hand te hebben, dat we er blinde lings naar kunnen grijpen en liefst zonder veel heen en weer geloop. Uit ervaring weten wij precies de opeenvolging der ingrediënten, die wij het meest gebruiken en het loont zeer ze ker de moeite hieraan eens enkele uren te be steden om het doelmatig voor elkaar te bren gen. Ook het groote euvel van „busjes zon der vermelding van den inhoud" wordt dan eens weggewerkt. Zoo vaak gebeurt het toch. dat de huisvrouw door een gelijkend model eerst een paar keer misgrijpt, voor zij het juis te heeft. Allemaal tijdverlies, dus voortaan iedere bus met een etiketje, als dit er niet op mocht zitten of wanneer de naam verwarring zou kunnen brengen. Wat dat betreft zijn de glazen huishoudpotten met bajonetsluiting ideaal. Zij zijn wat kostbaar om zoomaar met een op over te stappen, maar wij kunnen ze sparen! Per pot en zoolang tot we deze naar eigen behoefte compleet hebben. Den timmer man laten we er een keurig rekje, passend in een handig hoekje van de keuken, voor ma ken en dan is het niet alleen erg practisch, dat wij zonder eerst te lezen onmiddellijk den inhoud herkennen, doch tevens een genot voor "net oog. Geen onaangename schaafwond-]es meer bij het raspen van appels, aardappelen en wat al niet meer! De vruchten worden aan een pen geregen, die we met de linkerhand vasthou den. In de rechter.- houden we de handige asp. Deze laatste is ook prachtig te gebruiken bij het ontschubben van visch. Een uitstekend vervangmiddel vinden wij in de jampotten, groot en klein, die ons slechts enkele centen kosten; ook die kunnen we een prettig aanzien geven door de deksel in de kleur van de keuken te lakken, even als het rekje waarin we ze plaatsen. Van de ingrediënten springen wij op het technische deel der kokerij over. Het behoeft geen extra betoog, dat ook de pannen in volgorde van gebruik zooveel mogelijk voor de hand geplaatst worden. Handig is verder zoo'n klein rekje, waarin de keukenvorken, lepels en -mesjes gestoken worden, en dat nmiddellijk onder het bereik bij de kookplaat hangt. Daar voor elk voorwerp een opening hierin is gereserveerd, contröleeren we ook onwillekeurig of alles compleet is, dus er is minder kans op zoekraken. Heel goed is het dat de huisvrouw zich steeds op de .hoogte houdt van die kleine nieuwigheden, die vaak zulke kleine handig heden blijken te zijn. Vaak. want helaas ge beurt het ook nog al eens, dat de nieuwe aan schaf meer omslachtig dan practisch is en dan doen we goed, het maar meteen een heel eind weg te bergen zelfs liefst weg te doen, dan kost het ook geen onderhoud bij schoonmaak beurten. Tot de kleine handige apparaatjes be hoort ook een rubbertje, aan een steeltje gevat. Hiermede vegen we onze pannen in 'een mi nimum van tijd zuinig leeg op de dekschalen, zonder eventueel aanzetsel mee te krijgen of meer in de pan te laten dan per sé noodig is. Ook dit krijgt een plaatsje op het handige rekje en zoo is er nog meer, dat .onder ieders bereik ligt door de geringe kosten. Maar vóór alles geldt, dat de huisvrouw doorloopend en bij alles wat zij doet, nadenkt, of haar werkwijzen inderdaad wel zoo econo misch mogelijk zijn. Want doet zij dit niet. dan vervalt zij al spoedig in den sleur van .allen dag hetzelfde". En sleur doodt ten slotte alle initiatief en werklust. NORA HANA. Bivakmuts Hierbij geven we een model van een goed sluitende bivakmuts voor de militairen. De muts is gebreid van grijs-groene vier- draads wol in de kleur van de uniform op pennen no. 3 (zonder knapjes) en van 250 gr., kunt u twee mutsen breien. Deze muts is gebreid van 2 r., 2a., en we zetten in de rondte 136 st. op, en wel 48-44 en 44st. Nu breien we 40 toeren 2 r. 2 a., waarna we met de opening beginnen. Hiervoor kanten we in het midden der grootste pen 6 st. af. Nu moeten we dus heen en weer breien; dit doen we, maar we kanten telkens aan weerszijden van de opening twee steken af, dus iedere keer als we weer een toer gaan breien, kanten we eerst twee steken af. Dit doen we tot de heele opening 30 steken wijd is, waarna we zonder minderen doorbreien tot we van het begin af 60 toeren gebreid hebben. Nu moeten de 30 steken er weer bij opgezet worden. Aan deze 30 steken breien we later de klep, dus zetten we ze op een los draadje; als we dat er later weer uit halen, kunnen we gemakkelijk de opzetsteken opnemen. We hebben nu weer 136 st. op de pennen en breien hiermee door tot we 25 toeren boven de opening hebben. Nu minderen we van elke twee averechten er een weg en breien van twee recht, een aver. 10 toeren. Hierna breien we een toer recht waarbij we den eenen ave rechten steek ook wegminderen. Nu staan er alleen nog maar rechten op de pen, die we als volgt breien: 8 recht, 2 tezamen (den hee len toer rond). Een toer overbreien. 7 recht, 2 tezamen. Overbreien. 6 recht, 2 tezamen, enz. tot er nog 21 st. op de pennen staan, die we op een draadje rijgen en afkanten. Klep. We nemen de 30 st. van de klep op en breien eerst 6 pennen in den gewonen tricotsteek. (Een pen recht, een pen aver.)Nu minderen we om de pen voor en achter een steek, tot er nog 10 steken op de pen staan. We gaan nu omgekeerd te werk, d.w.z. dat we voor en achterom de pen bijmeerderen, tot we weer 30 st. hebben. Nu breien we weer 6 pen nen en kanten af. De klep wordt dubbel ge naaid en aan den binnenkant vast gehecht. We strijken de muts onder een natten doek, zonder hem uit te rekken. SP.—TH. Voor kleine zus Nu het najaar al zoo nu en dan oen een hoekje komt kijken, wordt het tijd voor de warme vestjes. Hierboven vindt U een vestje gebreid in donkerblauw, rood en wit, voor een meisje van 3 tot 5 jaar. Het is dwars gebreid, dus het aantal steken is opgezet van den hals tot den onderkant, dan is er gebreid tot den zijnaad, dan aan een stuk door de rug, enz. We hebben noodig: 100 gr. blauwe wol, 25 gr. wit, 25 gr. rood, alles tweedraads en pen nen no. 2. Te beginnen met het linkervoorpand., zetten we 150 st. op en breien 12 ribbels. Nu beginnen we met het patroon, dat als volgt is: 6 pennen (1 pen recht, 1 pen aver.) m. blauw. 4 pennen recht met rood. 6 pennen (l pen recht, 1 pen aver.) m. blauw. 4 pennen recht met wit. 6 pennen (l pen recht, 1 pen aver.) m. blauw. 2 pennen recht met rood. 2 pennen recht met wit. Deze 30 pennen telkens herhalen. Nu het model. Van de voorbies af wordt aan den bovenkant de hals gemaakt, door om de pen er een steek bij te maken en nadat we de eerste witte streep gebreid hebben, maken we er elke pen een steek bij; hiermee gaan we door tot voorbij de eerste rood-witte streep. Nu breien we verder gewoon door tot we 9 ge kleurde strepen hebben, waarna we 50 steken afkanten voor het armsgat. Vervolgens, om een goede ronding te krijgen, kanten we eerst van elke pen nog een steek af, daarna om de pen en dan elke derde pen, tot we 11 strepen hebben. Het vestje heeft geen zijnaad, dus we gaan spiegelbeeldig verder, eerst bijman enz. en dan in één keer er 50 steken hj 3 zetten, waarna we dus de hoogte hebben °p' den rug. We breien weer tot de ruesrh* ook 7 strepen heeft en minderen dan pen een steek af tot er 5 steken mindert Dit is de halsuitsnijding achter. We hï" door tot de hals 8 strepen telt en meerrt de 5 steken er dan weer bij. De schouita^ weer afminderen tot de hals van voren laag is als bij het linkervoorpand. eTea Nu breien we de 12 ribbels van de v Hierin komen echter breien we 6 ribbels, dan breien we van onderkant af 26 st., kanten 4 st. af en dit rt we tot het eind van de pen. De 4 steken zet? we er bij de volgende pen weer telkens B en breien nog 6 ribbels. yoP Mouw. De mouw wordt ook al in d gebreid. We zetten 60 st. op met blauï'ï breien in streeppatroon telkens aan den ei kant om de 4 pennen er 4 steken bij en den bovenkant om de pen een steek bi T we dit boven 20 keer gedaan hebben hipu we boven gewoon recht verder, maar zet-#? er onder zooveel steken in een keer bij od te de heele mouw 150 steken bedraagt. Nu fc.' we door tot de halve breedte van de mo^ (van boven) 10 strepen telt en breien 5 spiegelbeeldig de andere helft. Kraag. Het kraagje is rood met een wit biesje. We zetten 110 st. op met wit Pn breien 3 ribbels, en daarna nog 28 ribbels my Afkanten. Nu nemen we van den zijkan4 kantsteken op en zorgen er voor dat we 24 rt op de pen krijgen. Hier breien we nu ook j ribbels wit en naaien de hoekjes onzichtbaar dicht. Opmaak. Alles strijken onder een voch. tigen doek en op de machine in elkaar stikken' Achter in de taille stikken we 10 c.M van den onderkant af een smal biesje blauwe a waardoor we een elastiekje rijgen. De krijgt dan een aardig getailleerd effect. Het geheel sluit met roode knoopjes. SP—in. Het boek van Jim Burke, door BEN KORSTEN. OUD-GELE herfstbladeren knappers onder de zware schoenen van Jim Burke, den schrijver. Zegt die naam u niets? Dat behoeft uw litte raire geweten niet te verontrusten want het eenige boek, dat hij ooit schreef, bevindt zich nog steeds in manuscript-vorm en het zit veilig opgeborgen in de acte-tasch, die hij zoo kramp» ach tig vasthoudt. Jim Burke, de schrijver. Ziet hem daar sL, pen. Fier en zelfbewust. Voldaan over eigen ar beid. Zoo juist heeft hij met een uitgever gc sproken en deze heeft beloofd de uitgave van zijn boek te overwegen. Denkt u dat in. Hon derden menschen zullen zijn naam lezen. En zij zullen voorbij de hei-verlichte etalage's loops en him oogen zullen te gast gaan aan de keurig verzorgde uitgave in prachtband. Zijn boek zal besproken worden en de recensenten zullen het mooi of leelijk vinden en het publiek zal koopen als ze het leelijk en laten liggen als za het mooi vinden. En met Sinterklaas en Kerst» mis zullen meisjes en vrouwen lichtelijk blo zend aan den boekhandelaar vragen: „Weet a nog een aardig boek voor een heer van een jaar of 20, 30, 40 of ouder al naar gelang ze ver loofd, getrouwd of gescheiden zijn. De boekhandelaar zal begrijpend glimlachen en zeggen: Ja zeker, daar hebt u bijvoorbeeld dat nieuwe boek van Jim Burke. Dat lijkt me heel geschikt. En hij zal niet weten of het over een tocht in de Sahara gaat of over het ziele- leven van Maria Stuart. Zoo zal Jim Burke's boek via de zakken van vele Zwarte Pieten in vele huisgezinnen zijn in trede doen. De verloofde van 20, zal het pakje openma ken en denken: toch lief van Annie. En hij zal het gedicht, dat er bij is met een rood hoofd van wege het extra borreltje, lezen en flauwtjes glim lachen. Maar naar het boek kijkt hij pas eenige maanden later als Annie niet zoo lief meer il en hij twijfelt of hij het nu terug moet sturen of toch maar zal houden. Maar lezen zal-ie het niet, Onder den Kerstboom zal een pakje liggen in rood vloeipapier tusschen andere pakjes in rood vloeipapier. IJle kinderstemmetjes zullen Kerst liederen zingen. En vader zal met vaste hand zijn pakje open maken en moeder met een la'1" bedanken. En Jim Burke's boek zal met zijn fraaien rug te pronk staan in de groote eiken houten kast van de studeerkamer. Maar zijn bla den zullen nog vast zitten en gelezen wordt het niet. De man van 40 of ouder zal het boek op ze keren dag op zijn bureau vinden temidden van een stapel zakenbrieven. Met pijnlijke zekerheid zal hij dan weten dat hij weer een jaar ouder geworden. Zijn oogen zullen weemoedig naar het boek van Jim Burke staren maar hij zal zelfs den naam niet lezen. En zijn secretaresse zal kaarten moeten bestellen voor den schouwburg, want een verjaardag moet tenslotte gevierd wor den. Ook al had je hem liever overgeslagen Het boek zal echter achteloos op het bureau blijven liggen. Tenslotte zal de werkster hei op den grond vinden en het in een la opbergen. En daar zal het blijven liggen. Maar gelezen wordt het niet. De uitgever zal den jongen schrijver een oe* leefd briefje schrijven en hem tot zijn spijt me* öedeelen, dat de onkosten van de kostbare uit gave veel hooger zijn dan de inkomsten van ne verkoop. Jim Burke zal dan verbaasd zjjn. Hij zal zijn uitgever critieken sturen waarin gesprok wordt over „beloften voor de toekomst lent, thans nog niet rijp" en „zien met span het volgende boek van dezen veelbelovena schrijver tegemoet". De uitgever weet echter dat beloften voor fl toekomst nooit ingelost worden en dat talen'* volgens recensenten slechts zelden rijp w0. Daarom zal het met spanning tegemoet 2®®! volgende boek van den veelb el ovenden scan* ver nooit verschijnen. In een uiterst koel brie J zal de uitgever den schrijver er op wijzen, o hij er niet aan denkt nog eens zijn geld keeren. En zoo zou Jim Burke als schnjv mislukt zijn. Daarom behoeft ge hem niet beklagen dat hj eenige dagen na zijn bezoek aan den het koele briefje kreeg; dat de uitgave i» v band met: de tijdsomstandigheden, den aa™' het werk, de groote concurrentie, de v®1"1?1®, de koopkracht en leeslust van het publiek oi onbelangrijkheid van den inhoud niet zal a gaan. Jim Burke zal dan teleurgesteld zijn, zijn vrienden zullen hem „de schrijver biiJ* noemen En na een poosje zullen ze hem 3 schien als een miskend genie beschouwen. Burke zal het manuscript zorgvuldig opberg En ook nu zal niemand zijn boek lezen. Gelukkige Jim Bui'kehnlll (Nadruk verboden. Auteursrecht vooreen den).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10