IJmuider Courant Roemeensche vermoord. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMU1DEIN, SANTPOORT EIN OMSIREKEIN Hoed evolutie. minister-president IAARCANC NO. 275 piw»** Coxier MaalscbappO Courao. UilceveB Algem i. iv V Groote Houtstraat 93 iwjkltef'J rai 1072A Bureau IJmuidei flaarlen*- KennemerlaaD *2. IJrouiden «01 PoMeiro 010791 411» fflefooD ap0«S«v" hl»d 4 koHteloo» opgenomen to de *ord«> .oer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei F W PEEREBOOM EIN RUBER! PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBER1 PEEKEBOOM VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 Abonnementen per week f 0.12'/a, pew maand f(l.52'ij, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* oummers 3 cent per ex. Advertentiêni 1-5 regels f0.60. elke regel meer 0.12> Bij abounementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeD dobbel* prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.Hk Tante Anastasie. la Frankrijk en Engeland heerscht nu censuur. Die hoort bij oorlog. Dagbladen, *eer-C "ten, boeken, brieven naar het bul die gansche golf van uitingen den menschelijken geest wordt gestuit, 1( deels vernietigd door den censor, niet in een vreemde taal telefoon- ekken voeren, vooral niet met het bui- ?esL,i om dat te controleeren wordt er geluisterd. Het is bijzonder onbe- °or de telefoneerenden. Maar de den censor in het publici- tjatuurlijk bsaglP vuu schakeling teitswezen en de postzendingen is in de prac- fljk v reel erger. Zij belemmert den handel en 5ij legt de vrije meeningsuiting a/banden. Natuurlijk werkt zij nog preven ts ook. Dit klinkt heilzaam, maar is het voor groot deel niet. Want allerlei menschen, Sucht voor het ontstellende apparaat, wor- •èn in bun uitingen bij voorbaat geremd door gedachte dat dit of dat misschien wel niet Die onzekerheid wordt vergroot door de ^berekenbaarheid van censors en heeft in- tasschen tot gevolg, dat men zich in zijn persoonlijke vrijheid besnoeid voelt. De cen- Lr is bij traditie een kwelgeest. Met „nood zakelijk kwaad in oorlogstijd" is zij op haar Toordeeligst gekenschetst. in Frankrijk heet zij vanouds „la tante Anastasie" en pleegt afgebeeld te worden al: leelijke, spitsneuzige oude vrouw, met ste lde oogjes achter een vinnigen bril, met ajngeknepen dunne lippen en een trek van nijd en bitterheid op de vale kaken. Tante Anastasie steekt overal den scherpen neus in, bemoeit zich met alles, misgunt haar mede- menschen alles, hindert en tergt hen zooveel zij kan en laat zich door de vreemdste grillen leiden. Het is natuurlijk wat kras voorgesteld, maar er zit veel waars in. Ook wat die grillen betreft. Want het departement van den censor ken merkt zich noodzakelijkerwijs door „veelkop pigheid", als ik het zoo noemen mag en door onbevoegdheid. Er is niet één censor, er zijn er honderden. Natuurlijk kunnen die vele menschen noch in handelsaangelegenheden, noch in publiciteitszaken deskundig zijn. Zij krijgen algemeene instructies van hun chef en passen die volgens hun persoonlijke in zichten toe. Die zijn sterk uiteenloopend daarom onberekenbaar. Ik spreek uit ervaring, want als dagbladcorrespondent te Parijs heb Ik er tijdens de befaamde vredesonderhande lingen die tot de verdragen van Versailles leidden (Januari-Juni 1919) volop van gelust. Dat was tijdens den wapenstilstand. Nooit is het anderen of mij gelukt eenig inzicht te verkrijgen in de geheimzinnige critische wer king van de censuur. Ik begreep dat de offi cier, die mijn telefoongesprek met Amster dam afluisterde, met afsnijden van de ver binding dreigde als ik er plotseling een Hol- landsche zin tusschen door gooide. Temeer omdat die niet bij toeval was uitgesproken en wel wat inhield. Maar de momenten waarop hij (of den volgenden avond een ander) mij stopte omdat ik „dat niet meedeelen mocht' deden mij vaak paf van verbazing staan. En hetzelfde gold dikwijls voor de stukken die men uit mijn artikelen en telegrammen snoeide. Soms ook voor de dingen die men er merkwaardigerwijze in liet staan en welker „kans" ik hard had getwijfeld. Natuurlijk lagen wij allemaal voortdurend met tante Anastasie overhoop. De Fransche regeering bestreed de voortdurende klachten met de aanstelling van een functionaris, die tot taak had overleg met ons te plegen, Krachtens zijn rang diende deze officier aangesproken te worden met „mon comman dant" maai' overigens was men wel zoo slim geweest er den beminnelijksten mensch voor uit te kiezen dien men had kunnen vinden. Het was onmogelijk op dezen man boos te blijven; hij vertegenwoordigde in zijn persoon al de beste tradities der Fransche hoffelijk heid en erkende met de grootste vlotheid alle onrechtvaardigheden en dwaze vinnigheden van tante. „Que voulez-vous? Après tout ce n' est pas moi, la tante Anastasie" En hij beloofde altijd onderzoek, verbetering, ge noegdoening. Maar als er één werkelijke ver lichting was, die het sluiten van den vrede ons bracht, behalve het einde van een tijd van onmatig-inspannend en daarbij depri- meerend werk, dan was het de afschaffing van de censuur. In den huidigen toestaand blijkt dat de Fransche veel strenger is dan de Engelsche. De verklaring is dat in Frankrijk milliaenen veelsoortige vreemdelingen wonen, waaronder oen groot aantal die men ongetwijfeld scherp la de gaten moet houden. Maar de traagheid van beide departementen, zoowel het Londen- sche als het Parijsohe, is vooral im den aan- vang weer verschrikkelijk geweest. Vele ftededeelingen en van onze Londensche en Parijsche correspondenten hebben wij ter pnillemand moeten verwijzen omdat zij toen zij eindelijk doorkwamen, verouderd waren. Dat is nu wel verbeterd, althans wat Londen betreft men moest natuurlijk eerst de heele organisatie scheppen en voldoende menschen aanstellen, die de verschillende talen be- heerschten maar vertraging is en blijft er. En als men dan hoort wie er dikwijls met een baantje aan de censuur worden belast! Men den die wel een taal machtig zijn maar met bet publiciteitswezen nooi' iets te maken heb- fen gehad en er dus nigt den minsten kijk (In een beschouwing over dames hoedenmode wordt een nieuw mo del vergeleken bij een kolenbak). Wat heeft de man op 't punt der dameshoeden, De laatste tijden al niet veel gesmaald, Al heeft de altijd volgzame en goede, Gedwee de grootste fantasie betaald. Hij heeft ook eens temeer weer kunnen leeren, En weten te berusten vroeg of laat, Dat alle humor en ironiseeren, In zaken van de mode toch niet baat. Er kwamen er, die op van alles leken, Tot vogelkooi en klok toe of zoo iets, Weer andre, zelfs van heel dichtbij bekeken, Leken eenvoudig kortgezegd op niets. Weer schijnt een nieuw model ten troon geheven, Dat door deskundigen, voor het gemak, Om het te vergelijken wordt omschreven, Niet als een kolbak, maar een kolenbak. Nu voel ik, dat wij toch de grens bereiken, En plotseling krijg ik weer nieuwen moed. Dat binnenkort op 't vrouwenhoofd zal prijken, Als nieuwste nieuws: een hoed gelijk een hoed- op hebben, menschen die er krachtens hun vroeger beroep een soort algemeenen achter docht tegen voelen, zooals ex-diplomaten of gepensionneerde generaals, wier snelheid van denken door hun leeftijd benadeeld is, lieden die blijkbaar maar haastig schrappen om gauw klaar te zijn, enzoovoorts! Enfin, het grillige beleid van de kwaadaardige oude dame met den scherpen neus wordt vooral door de veelheid harer adepten en hun velerlei onbe voegdheid verklaard Een akelige uitvinding, de censuur, die ir het land waar zij werkt kranten doet ver schijnen met groote witte vlakken in pagina's, met hiaten in artikelen met stukken-zonder- koppen, zoodat de lezer wel het gevoel moet krijgen:'er wordt mij veel waarheid onthou den. Moge tante Anastasie ons, mèt den oor log, in Nederland bespaard blijven! R. P. Treinverbinding Amsterdam- Parijs hersteld. Naar de directie derN-ed. Sporqivegen meldt, zal Zondag 24 September a.s. iin de dienstre geling worden ingelegd trein d, 22, le, 2e en 3e klasse, Parijs-NoordAmsterdam C.S. Ingaande Maandag 25 September 1939 wordt ingelegd trein d 5, le, 2e en 3e kl. Amsterdam G .S.—IParijs^Noord.. De dienstregeling zal zijn van 25 September tim. 1 October 1939: Amsterdam C.S. v. 12.01 en van 2 October 1939 af: Amsterdam C.S. 13.38. De „Bremen" niet in een Engelsche haven. Te Londen wordt officieel tegengesproken, dat de „Bremen" door Britsche oorlogsschepen zou zijn buitgemaakt. Drijvende mijnen bij Singapore gesignaleerd. BATAVIA, 21 Sept. (Aneta-A.N.P.). Het bureau voor scheepvaart maakt bekend dat in de nabijheid van Singapore drijvende mij nen zijn gesignaleerd. £eden van de „Ijzecen Qwtde" pleegden de misdaad. De Roemeensche minister-president, Calinescoe, is Donderdag middag te Boekarest door leden van de z.g. „IJzeren Garde" ver moord. Calinescoe werd door elf schoten getroffen. De leider van het complot en zes van zijn helpers konden worden gearresteerd. De leider is een advocaat, Dumitresco genaamd, de helpers zijn studenten in de medicijnen. Dumitresco is zes weken geleden uit de Sub-Karpathische Oekraïne teruggekeerd. De arrestanten verklaarden individueel te hebben gehandeld en een „gebaar te hebben willen maken". Naar hun zeggen behoorden zij tot de oude „brigade van de ridders van den dood" waarvan melding werd gemaakt bij de terechtstelling van Codreanoe, den leider van de „IJzeren Garde". De moord op Calinescoe is naar Havas meldt, gepleegd op de Dembrovitza- brug. De moord was wel overwogen. Drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg herstelden, deden er aan mede. Terwijl een auto den wagen van den minister-president aanreed, reed de boerenkar voor de auto van het slachtoffer, om den chauf-. feur te beletten door te rijden. De beide anderè auto's reden links en rechts naast de auto van den minister-pre sident en een aantal jongelieden, die hier in zaten, begonnen onmiddellijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche politie, die den minister-president vergezelde, werd gedood en zijn chauffeur werd ernstig gewond. De mi nister-president zelf werd door elf kogels door boord, waarvan drie hem in het gelaat troffen. Toen men het portier van de auto van den minister-president, opende, gleed het lichaam van het .slachtoffer op het trottoir. De omstanders vluchtten verschrikt weg. Toen de politie kwam,kon zij ter plaatse slechts een .der moordenaars arresteeren. Moordenaars drongen radio-station binnen. Eénige oogenblikken later kwamen de moordenaars per auto voor het radio station van Boekarest. Zij verwondden den portier en wisten door te dringen tot de studio. Zij riepen om, dat de mi nister-president door een groep gardis ten was gedood. Men had tien minuen noodig om de misdadigers te overweldigen, waarna de omroeper mededeelde, dat het pro gramma, dat „door een betreurens waardig incident" werd onderbroken, werd voortgezet. Calinescoe, dat deze een energiek man was, die met gevaar voor eigen leven de IJzeren Garde in Roemenië heeft vernietigd en de pogingen van Duitschland om de hand te leggen op Roe menië heeft verijdeld. Hij sterft op een oogen- blik, waarop de herhaalde intriges van zijn tegenstanders in den laatsten Kroonraad zijn ge ëindigd met de nederlaag. Reeds had de Duitsch land welgezinde groep, aldus Havas, een minis- terlijst opgesteld, docb de koning weigerde. Het Duitsche nieuwsbureau zegt ten aanzien van den moord op Calinescoe: De IJzeren Garde heeft verklaax-d in verband met de huidige moeilijke omstandigheden in de buitenlandsche politiek de neutraliteit van het land niet in ge vaar te brengen door daden van terreur. In Poolsche en Fransch-Britsche leringen was men de laatste dagen aldus het D. N. B. ont stemd over de strikte neutraliteit van Roemenië, dat de leden der Poolsche regeering interneerde en de naar Roemenië gevluchte Poolsche troe pen ontwapende en de tweede helft van het Poolsche goud in beslag nam. Het D. N. B. verklaart tenslotte, dat men den moord toeschrijft aan Pool sche kringen en den Britschen geheimen dienst, die een samenwerken tusschen Duitschland en Roemenië wilden hin deren. Donderdagavond laat heeft de Roemeensche regeering onder voorzitterschap van den nieu wen premier, generaal Argeseanoe, een minister raad gehouden, waarna een oproeping tot het land gericht werd. In deze oproeping wordt hul de gebracht aan den vermoorden minister-presi dent, die, aldus gezegd, is gevallen in uitvoering van zijn plicht voor vaderland en vorst. De oproeping zegt verder, dat de regeering de strik te neutraliteitspolitiek ongewijzigd zal voort zetten. De nieuwe minister-president en de nieuwe ministers hebben in handen van den koning den eed afgelegd om daarna hun eerste bijeenkomst te houden. Nog Donderdagavond is het op 25 Juli 1938 gedateerde testament van Calinescoe gepubli ceerd. De omgekomen premier spoort zijn zoon aan, evenals hij het vaderland te dienen. Cali nescoe wenschte te Curtea de Arges naast zijn ouders begraven te worden. Het testament bevat geen politieke punten. Moordenaars op de plaats van het misdrijf terechtgesteld. De moordenaars van Calinescoe zijn Donder dagavond op de plaats van hun misdaad terecht gesteld. Zij werden door een peloton gendarmes naar deze plaats geleid en moesten het vonnis, geveld door den nieuwen premier aanhooren. Vervolgens werden zij voor het oog der menigte geëxecuteerd. Men zal hun lijken 24 uur laten liggen. Onmiddellijk .werden in het geheele land strenge maatregelen genomen, de telefoon te Boekarest werd gedurende twintig minuten ge blokkeerd en iedere verbinding met het buiten land verbroken. De politie en het leger namen alle noodige maatregelen om de .veiligheid te handhaven, de verzamelplaatsen van de Gar disten te bewaken en de rumoerige minderhe den in bedwang, te houden.. De ministerraad hield onmiddellijk in het ko ninklijk paleis onder voorzitterschap van den koning een vergadering, welke tot zes uur duur de. Ondertusschen hadden verscheidene voor aanstaande personen, waaronder de Fransche ambassadeur, eer bewezen aan het stoffelijk overschot van Calinescoe. Op het oogenbhk, dat de moord werd ge pleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaakten niet de alge meene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest is alles kalm. Twee der moordenaars pleegden in een huis, waarheen zij voor de politie waren gevlucht, zelfmoord. Zooals boven .reeds gemeld konden de leider en zes van zijn helpers worden gearresteerd. In bevoegde kringen te Boekarest verklaart men, dat uit het onderzoek is gebleken, dat de moord op de Calinescoe het werk van de laatste overblijfselen der IJzeren Garde is en dat er geenszins sprake is geweest van een samenzwe ring, die internationale beteekenis zou kunnen hebben. Volgens bekentenissen van de daders is het motief van den moord een persoonlijke wraakneming van aanhangers van Codreanoe. In Roemeensche politieke kringen wijst men iedere andere politieke verklaring van de hand, vooral daar Calinescoe op internationaal gebied een strikt neutrale politiek volgde. Havas schrijft ten aanzien van den moord op Schipbreukelingen door vlieg- booten gered. 34 man in veiligheid gebracht. Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede, dat Donderdag voor de eerste maal schipbreukelingen per vliegtuig in vei ligheid zijn gebracht. Twee vliegbooten redden n.l. de bemanning van het Britsche vracht schip „Kensington Court". De toestellen waren op patrouille, boven den Atlantischen Oceaan, toen zij S.O.S.-signalen opvingen van het zin kende stoomschip. Tien minuten nadat het schip gezonken was, kwamen zij ter plaatse aan. Zij vonden een kleine, overvolle boot, terwijl nog schip breukelingen in het water lagen, die zich aan de boot vastklemden. Terwijl de eene vlieg- boot de wacht hield in de lucht, streek de andere neer en nam veertien man aan boord, van wie eenigen in wanhopigen toestand ver keerden. Daarna daalde de tweede vliegboot en redde de overige twintig man. Dr. GOEBBELS: Het ontzettend wapen der onderzeëers. de torpedo, wordt lanceerklaar gemaakt. Een opname in een der duikbooten tijdens de oefeningen dei* Indische marine Vijandelijke onderzeëers worden met .dieptebommen bestreden. Een demonstratie aan boord van een der Indische oorlogsbodems tijdens de jongste oefeningen nabij Soerabaja „Duitschland zal nimmer de neutraliteit van België en Nederland schenden" Het Rijnland niet ontruimd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Rijksminister dr. Goebbels heeft Donderdag voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche bladen krachtig stelling genomen tegen de berichten in de buitenlandsche pers, dat de Duit sche weermacht het voornemen zou hebben de neutraliteit van België en Nederland te schenden. United Press had uit Parijs gemeld, dat de Britsch-Fransche generale staf besloten had een sterke verdedi gingslinie in te richten langs de Bel gische grens, ten einde mogelijke Duitsche invallen door België tegen te kunnen houden. Minister Goebbels antwoordde hier op: „Ik ben in staat deze berichten categorisch tegen te spreken. De Duitsche regeering heeft nooit het voornemen gehad, heeft ook thans niet dit voornemen en zal het ook in de toekomst nooit hebben, de neutra liteit van Nederland of België te schenden. Verder verklaarde dr. Goebbels zich be reid over dit punt. alsmede over andere vraag stukken opheldering te verstrekken. De ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers stelden hierna vragen, welke door den minister als volgt werden beantwoord: Ook Luxemburg kan natuurlijk in deze verklaring worden inbegrepen. De Britsche berichten, dat het Rijn land van Aken tot Saarbrücken zou zijn ontruimd, omdat men hier een Franschen aanval verwacht, zijn niet overeenkomstig de waarheid. Noch de stad Aken, noch andere steden aan den Neder-Rijn zijn ontruimd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1