HEEMSKERK De uitvaart van den lieer M. G. J. van Eek. Waardeering voor lijn arbeid. Onder groote belangstelling is gistermiddag op de begraafplaats „Duinrust" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer M. G. J. van Eek. Aan de groeve merkten wij o.m. op, de af gevaardigden van de plaatselijke afdeeling van het „Witte Kruis", het Christelijk Werk liedenverbond „Patrimonium", den Chr. Be sturenbond en den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Als eersten spreker merkte ds. H. Holtrop. Geref. predikant, alhier, op, dat uit de groote belangstelling wel blijkt, dat de overledene niet alleen in zijn gezin maar ook in breeden kring een ledige plaats achterlaat. Hoewel geen Beverwijker van geboorte heeft de over ledene hier hard gearbeid voor de kerk en de school. Met groote trouw, toewijding en ar beidskracht bewoog hij zich ook in het poli tieke en sociale leven. De drijfveer van zijn groote arbeidskracht was, dat hij God in alles heeft willen dienen. In de kracht van Zijn Koninkrijk heeft hij gearbeid en nu heeft God hem weggeroepen, maar wanneer God dat zoo beschikt, is het goed. Daarom is er groote droefheid, maar ook dankbaarheid in onze harten, omdat God hier genomen en gegeven heeft. Na het zingen van het tweede vers van psalm 103 voerden achtereenvolgens de schoonvader en een broer, de heer C. van Eek, van den overledene het woord. De heeren Bloemendaal en Van 't Hof spra ken namens de collega's en getuigden van de prettige verstandhouding, die er altijd met den heer Van Eek geweest is. Nadat nog na mens een zoon, die in Medan vertoeft, het woord was gevoerd, sprak de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, namens de plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijwilligen Land storm. Ook in den Landstorm, aldus spr. laat hij een ledige plaats achter. Zeer getroffen waren wij dan ook door het onverwachte heen gaan van den heer Van Eek. Trouw en karak tervastheid waren de deugden, welke hem sierden. De afdeeling verliest een voortreffe- lijken medewerker en zal hem altijd blijven gedenken als een uitstekend voorzitter. Spr. hoopte, dat dit tot troost zou strekken voor de nabestaanden. Voer de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis sprak de heer C. Dingier Sr., die den ijver en de toewijding van den overledene schetste. Een zoon dankte hierna voor de betoonde belangstelling. De schaakclub treft voorbereidingen. De organisatie van de lucht bescherming. Voor het komende seizoen. De Schaakclub „Weenink" houdt Dinsdag avond in het gebouw „Adrichem" een alge- meene vergadering. De agenda vermeldt o.m. als punten van be handeling: verkiezing van een nieuw bestuurs lid; mededeelingen betreffende het verloop van de competities in het afgeloopen schaak seizoen ook van het verloop der zomercom petitie; bespreking van 't komende seizoen en behandeling van a. deelneming van het aan tal tientallen in de competitie van den Noord- hollancischen Schaakbond, 'b. groepenindeeling in de onderlinge competitie, c. bekendmaking van het speeJrooster, d. eventueele eindspel en probleemwedstrijden, e. jeugdclub; bespre king van den te houden propaganda-avond en de ledenwerfactie. Tenslotte zal worden gesproken over de toe lating van gemobiliseerden tot de oefenavon den. Na de pauze zullen de prijzen worden uit gereikt, die de groepen in het afgeloopen sei zoen hebben gewonnen. Eerste jaarvergadering Hypotheek-spaarfonds. In het Kennemer Hotel aan den Velserweg heeft het Hypotheekspaarfonds „Stad en Land", opgericht 4 Juni 1937 zijn eerste jaar- lijksche algemeene vergadering voor de spaar ders gehouden. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer J. Bakker werd het jaarverslag van den penningmeester uitgebracht. Hieruit bleek, dat in het eerste boekjaar een kapitaal afge sloten was van f 304,500. De inkomsten waren f 4196.20, de uigaven f 4153.59, zoodat de reke ning sloot met een batig saldo van f 42.61. Namens de commissie van onderzoek, waar in zitting hadden de heeren S. Zonneveld te Heemskerk, Jb. Pepping te Limmen en W. G. de Rooy te Velsen deelde eerstgenoemde me de, boeken en bescheiden ten kantore van de stichting te hebben gecontroleerd en in orde te hebben bevonden. Medegedeeld werd. dat de spaarders hun spaargelden rechtstreeks moeten zenden naar het bijkantoor van de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging te Zaandam. Aan het einde der vergadering spraken de heeren Castricum en Gerlofs nog een propa gandistisch woord voor de stichting. CURSUS VOOR DE TRANSPORTCOLONNE. De eerstvolgende cursusavond van de Roode Kruis Transportcolonne wordt hedenavond in het Zusterhuis van het Roode Kruisziekenhuis gehouden. DE INDEELING VAN DE KENNEMERS- RESERVES. De Kennemers II zijn in de volgende afdeeling ondergebracht: DIO, EHS, HFC 2, Kennemers 2, Spaarnevo- gels, THB, Vliegende Vogels, VSV 2, WB, Zandvoort 2 en Zeemeeuwen 2. WB en Kennemers 2 komen dus in dezelfde afdeeling uit. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zate-dag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keu len, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr.. 6.20 Brussel Ned., 7.05 Brosse- Fr., 7.20 Parijs. 10.55 Brussel Fr., 11.20 Scheveningen Radio. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned„ 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg., 11.20 Nationaal program ma. 5.00 Londen Reg., 5.20 Nationaal program ma, 8.20 Londen Reg., 10.20 Nationaal pro gramma. Lijn V: Diversen, - Weer een blok-comité gevormd. Gisteravond werd in de bovenzaal van het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een hichtbescher- mingsinstructieavond gehouden voor de bewo ners van Blok 3 van Wijk 3 omvattende de straten Hoflanderwag, Munmkenweg, Regu- liiersdwarsstraat, Wolff- en Dekenstraat, Van Harencarspelstraat, en Albert van Sak senstraat, Regulierstraat. De heer H. J. de Groot, hoofd van den luchtbeschermingsdienst hier ter pla: heette de aanwezigen welkom en gaf zijn vol doening te kennen over de goede opikomist. Ook in deze bijeenkomst heeft de heer De Groot het doel van den luchtbeschermings dienst en de taak deer bevolking uiteengezet. Spreker releveerde vervolgens de gehouden verduisterdngsoefening en de fouten, die hierbij begaan waren. Deze proeven verdienen tenvolle ieders medewerking, aldus de heer De Groot omdat het 'n groot algemeen be lang geldt. Verder wees spreker er met klem op, dat ondanks de verduistering het nood zakelijk is, dat het normale leven doorgaat. Hiertoe raadde spreker aan, dat ten minste een vertrek volledig afgeschermd is, zoodat hier een goede verlichting mogelijk is. Het op te richten blok-comité zal dienon tot voor lichting van de bevolking op dit gebied. Hier toe zullen een aantal instructie-avonden ge geven worden. Ook zal een avond worden ge wijd aan medische voorlichtingen. Nadat nog de gelegenheid was geboden om vragen te stellen, waarvan door de aanwezigen druk gebruik gemaakt werd, werd een comité ge vormd, waarin zitting namen de heeren C. G. Rietkerk, Joh. J. Mijs, N. J. Groot, J. Noom, H. van Wijk en N. Panne vis. TREKKINGSLIJST N. A. S. B. In het repetitiegebouw van de Geheelont houders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" werd de trekking gehouden van de door de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Arbeiders Sport Bond georganiseerde ver loting. De prijzen, die afgehaald moeten worden bij den heer N.'Adelaar, Baanstraat 86. vielen op de nummers 5, 17, 70, 160, 199, 228, 414, 670, 681, 734, 797, 844, 868, 883 en 1000. KENNEMERSPURMERSTEYN. De K.N.V.B. heeft voor den wedstrijd Kenne mersPurmersteyn den heer M. Seuling als icheidsrechter aangewezen. DE EERSTE WEDSTRIJD VAN SANS ATOUT. De afdeeling A van de bridgeclub „Sans Atout" speelde haar eerste wedstrijden voor de competitie. De uitslagen luiden als volgt: Noord-Zuidlijn: 1 A. en C. Hoogeboom 51m.p. 2 F. van der Linden-G. Zoontjes 59 m.p. 3 J. Bos-G. de Boer 59y2 m.p. 4 J. BerleeJ. Nïjman 65 m.p. 5 G. Tabak-C. Geldermans 65 m.p. Oost-Westlijn: 1 Dames Blokdijk-Dil 58 m.p. 2 W. G. Kleyne-H. J. Pools 56 m.p. 3 Mevr. Van der Linden-Th. Braam 58J4 m.p. 4 G. Daalhuizen-W. de Boer 64y2 m.p. 5 Mevr. Braam-C. Spruit 65 m.p. De overige leden speelden een onderlingen wedstrijd, waarvan de uitslagen als volgt zijn: Noord-Zuidlijn: 1 J. van Leeuwen-A. Michel 49 m.p. 2 De heer en mevr. Van Amstel 60 m.p. 3 De heer en mevr. Tand 60y2 m.p. 4 T. van der Werff-N.N. 62 kj m.p. 5 Dames Steenbergen-Tabak 68 m.p. Oost-Westlijn: 1 H. en J. van der Vlugt 52 m.p. 2 J. de Vries-J. van der Berg 55 m.p. 3 J. Broekhuizen-T. Romijn 59^ m.p. 4 G. Steenbergen-C. Nijman 65 m.p. 5 De heer en mevrouw Thomas 68J4 m.p. De Damclub in het nieuwe seizoen Twee tientallen samengesteld. De Beverwijksche Damclub heeft gisteravond in gebouw „Adrichem'' een ledenvergadering ge houden. De voorzitter, de heer J. Bakker, deelde in zijn openingswoord mede, dat niet minder dan 11 leden onder de wapenen zijn geroepen, waar door het deelnemen van het tweede tiental aan de competitie in gevaar is gekomen, temeer daar ook eenige leden in continudienst zijn. In ver band hiermede wekte de voorzitter de vergade ring op om nieuwe leden te winnen. Voorts werd dank gebracht aan de heeren C. Peeken en A. Hofland, die het demonstratiebord vervaardig den. In de bestuursvacature, ontstaan door het be danken van den secretaris, den heer S. D. Hoog- vorst, werd de heer P. C. Bais bij acclamatie benoemd. De voorzitter dankte den scheidenden secre taris voor het vele werk, wat hij voor de ver- eeniging heeft verricht. Het eerste tiental neemt met de volgende spe lers aan de hoofdklassecompetitie deel: W. Spanjaard, C. Peekei, K. Kikke, P. C. Bais, D. Kilcke, A. Peekei, D. A. Oussoren, P. van Staalduinen, C. Rietkerk, J. Hoogerwerf. De heer J. Bakker stelde zijn plaats in het eer ste tiental beschikbaar. Besloten werd om het tweede tiental voor waardelijk aan de competitie te laten deelnemen. In de volgende samenstelling zal dit tiental uit komen: J. Hollenbrandt, M. Kemper, B. Reymes, F. Wentink, F. Hommes, Th. Wentink. A. Hofland, A. Wernke, J. Verbeek en J. Bakker, Na de rondvraag sloot de voorzitter met de gebruikelijke woorden van dank de vergadering. Vergadering van de Christelijke Metaalbewerkers. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Christelijken Me- t.aalbewerkersbond een ledenvergadering in de kleine zaal vamhet Nederlandsch Her vormd Vereenigingsgebouw aan de Ooster wijkstraat. De vooratter de heer H. Bakker opende de vergadering met het voorlezen van een gedeelte uit Marcus 13, waarna hij voor ging in gebed. Vervolgens heette de heer Bak ker de aanwezigen welkom, waarna hij voor ging in gebed. Na het voorlezen der notulen door de secretaris, den heer Van Zomeren, volgde de bestuursverkiezing. Gekozen werden de heeren Slotboom, Van den Burg en Bouw knecht. Hierna werd een geanimeerde bespre king gevoerd over loonacties bij eenige be drijven. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebrudkalijke wijze doqr dien heer Bakker gesloten. Een scène uit de film „Champagne". Rex Theater. De supporters van Beverwijk gemobiliseerd. Rood-Wit hield wapenschouw. De supportersvereeniging „Rood Wit" hield gisteravond in het clubgebouw „Café Vessies' een ledenvergadering, die slecht bezocht was. In zijn openingswoord uitte de voorzitter, de heer W. van Vlissingen, zijn teleurstelling over de mindergoede opkomst. Hij meende dat door de tijdsomstandigheden de vereeni- ging een zeer moeilijk jaar tegemoet gaat. Ook voor de voetbalvereeniging „Beverwijk" zag spr. de toekomst niet al te rooskleurig in. De eerste afdeeling van de noodcompetitie, waarin Beverwijk was ingedeeld, was volgens spr. voor Beverwijk, goed te noemen, doch de tweede indeeling is voor de rood-witten fu nest. Naar de voorzitter echter reeds verno- m|en had zo-u het bestuur van Beverwijk tegen deze indeeling -krachtig protesteeren. Spr. besloot zijn openingswoord met een op wekking aan de leden om nu vooral volle medewerking te verleenen aan Rood Wit en Beverwijk. Na vaststelling der notulen deelde de voor zitter mede, dat tot redacteur van het club blad was -benoemd de heer J. Bakker. De voorzitter van Beverwijk, de heer N. Gra- pendaal, deelde hierna de nieuwe indeeling van „Beverwijk" mede, waarover wij elders in ons blad nadere bijzonderheden geven. Uit het verslag van de kasconumiissie bleek dat de boeken en bescheiden' van den pen ningmeester in orde waren bevonden. Op het beleid van het bestuur waren geen aanmer kingen. Aan het slot van de vergadering heeft de heer N. Grapendaal namens Beverwijk de supportersvereeniging dank gebracht voor de bijdragen aan de training. Voorts wekte spr. de leden op om juist in deze moeilijke dagen de vereenig-ingen te steunen, want alleen met de volledige medewerking van allen kan een vereeniging wat bereiken. De voorzitter bracht den heer Grapendaal dank voor zijn kernachtige woorden en hoopte dat de prettige verstandhouding tusschen beide vereenagingen zou blijven bestaan. Voorts deelde spr. mede, dat op 4 Maart Rood Wit 10 jaar bestaat en dat het in het voornemen ligt dit jubileum feestelijk te herdenken. Afgewacht zal echter worden hoe de inter nationale toestand zich ontwikkelt. De vergadering werd hierna gesloten. JAARVERGADERING VAN SANS ATOUT. De bridgeclub „Sans Atout'' houdt op Woens dag 4 October haar jaarvergadering in het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub werden de dames T. KempHaan en Re tel Schuring respectievelijk als voorzitster en penningimeesteresse herkozen. Ook Beverwijk is niet tevreden. Protest tegen de indeeling. In de gisteravond gehouden vergadering van de supportersvereeniging „Rood WiLf", werd de nieuwe compeititie-inideelmg van Beverwijk medegedeeld. Zij luiiidit als volgt: Beverwijk, E.D.O. 2, Haarlem 2, Hillegom, Hililinen, Kinheim, R.C.H. 2, Ripperda, Schoten Zandvoort en Zeemeeuwen. Deze indeeling is voor onze plaatselijke ver eeniging zeer ongunstig te achten en naar wij dan ook vernamen heeft het bestuur van Beverwijk onmiddellijk na het bekend wor den van dez-e indeeling een krachtig protest ingediend bij den K.N.V.B. Onze zegsman was van oordeel dat de bestuurscommissie van den K.N.V.B. die deze indeeling heeft gemaakt absoluut niet op de hoogte ds met den toe stand in het Noorden. Ook Kennemers werd hiervan de dupe. Wanneer de wedstrijden in deze afdeeling aanvangen was nog niet bekend, maar in den tijd, die nog rest, zal het bestuur van Beverwijk alle pogingen in het werk stellen om een andere indeeling te krijgen. In de Maandagavond te houden bestuurs vergadering zal het bestuur zich verder be raden over eventueel te nemen stappen. K.V.V.—BEVERWIJK. Zoidag a.s. speelt Beverwijk een vriend- schapDeliiken uitwedstrijd tegen K.V.V. De Roodwitten komen met de volgende op stelling uit: Doel: C. van Boon. Achter: C. Noest en C. Vessies. Midden: G. Grapendaal, Steenvoorden en Woortman. Vóór: A. Kuyer, J. Maenhout, A. Marx, A de Ruyter en S. Teeling. „A.D.O. Voor Zondag a-s. zijn vooar de A.D.O.-elf- talten de volgende competitie-wedstrijder £nic!?tavSa ilfe'btoSrw •r3st.?restein a 'sstgesteld: Lisse— A.D.O. 2.30 uur. I. E. V. a--A. D. O. a 1 uur. A.D.O. bVitesse b 1 uur. A.FjC. c—A.D.O. d 1 uur, DAMMEN. Dinsdag 26 September geeft de heer G. Zon neveld alhier een simultaan-seance voor de R.K. Dajmclub „St. Thomas" te Castricum. THALIA THEATER vertoont: „De Held op sokken" en „Meisje voor dag en nacht'. JOE PENNER Het Thalia-Theater heeft deze week gezorgd voor een amusant programma. Joe Penner is „de" humoristisohe filmvondst van dezen tijd en Thalia prijst zich gelukkig het publiek een Joe Penner-film te kunnen bieden. Het is een film gegeven zoo komisch en sensationeel tege lijk. dat nog geen enkele groote filmhumorist het geluk beschoren was in een dergelijk sce nario de hoofdfiguur te mogen zijn. Joe Penner is geboren in Hongarije, doch reeds in zijn kleu terjaren verhuisde de familie Penner naar Ame rika. Jaren later tijdens een wedstrijd voor amateurs in een der plaatselijke theaters gaf hij een imitatie van Charlie Chaplin, waarmee hij den eersten prijs verwierf. Van toen af nam hij deel aan alle amateursavonden, die hem bij tusschenpoozen een paar dollars opleverden. Joe leerde vioolspelen totdat op zekeren dag een les een partij baseball in de war dreigde te sturen. Hij dwarsboomde zijn muziekleeraar, die zich zoo opwond, dat deze hem een oorvijg gaf, welke Joe beantwoordde met een „lïnksche op de maag". Zijn carrière als violist was hiermede ten einde. Vervolgens verkocht Penner piano's in een muziekinstrumentenwïnkel, waar hij bleef tot hij een betrekking als assistent van een gedachtenlezer kon krijgen. „Ik hielp den man denken", zegt Penner. Een komiek in een ander nummer van dit gezelschap bleef op zeke ren dag weg en Penner verzocht voor hem te mogen optreden. Dit werd hem toegestaan en daar het publiek om hem lachte, mocht hij bij den troep blijven. Doch zelfs Penner's humor scheen niet in staat den troep voor een faillisse ment te behoeden. De nu volgende seizoenen trad Joe Penner bij variété-gezelsdhappen, ge woonlijk als komiek op, totdat hij bij toeval op gemerkt werd door een Broadway „talentscout", die hem meenam naar New-York, waar hij in een revue „Geenwich Village Follies" oogen- blikkelijk succes oogstte. In Juli 1933 maakte Joe Penner zijn radio debuut in een Rudy Vally-programma; drie maanden later trad hij in eigen radio-program ma op. Thans is hij een der geliefdste komieken bij de radio. Het groote succes van dezen ko miek deed de R.K.O. besluiten tot een vervaar diging van de Joe Penner film „De Held op sok ken". Als u naar de bioscoop komt om u eens koste lijk te amuseeren, om weer eens heerlijk te la chen, om weer eens iets anders te' zien dan moet u komen genieten van het charmante en pi kante blijspel, „Meisje voor dag en nacht", wel ke het Thalia-Theater als tweede hoofdfilm ver toont. Zoo'n frissche, dwaze comedie, vol ver warring en misverstand, vol geest en charme, vol tempo, een pikant en ondeugend blijspel van den grooten Franschen comedieschrljver Jacques Duval met de nieuwe ster Olympe Bradna en den jeune premier Ray Milland. VARA AFDEELING IJMUIDEN. Maandag 25 September belegt de Vara, af deeling IJanuiden, haar half jaar ld jksche leden vergadering in het voorzaaltje vam „Ons Huis". Behalve de gewone punten vermeldt de agenda behandeling van het Omroeprapport lste halfjaar, propaganda en eventueele voor- stellen voor de districtsvergadering. BIJEENKOMST THEOSOFISCHE VEREENIGING. De loge Kennemerland van de Theosofische Vereeniging Nederlandsche afdeeling houdt Dinsdag 26 September a.s. in „De Griffioen" een bijeenkomst. De heer Ko Borsten te Bloe mendaal houdt een rede over „De ontwikke ling van de magische krachten in den mens-h" MIJNENGEVAAR OP DE NOORDZEE. Verschillende schepen, welke met bestemming naar Zaandam, Amsterdam en andere binnen - «ui.cmvwamen, rappor teerden op de Noordzee drijvende mijnen te hebben aangetroffen, welke in verband met het ruwe najaarsweer veel gevaar zullen opleveren zoowel voor de scheepvaart als voor de vis- scherij. REX THEATER: „Champagne!" Het Rex-Theater vertoont deze week film van Julien Duvivior, de maker van ju Balboekje" en „Pepé le Moko". Deze Fransche film is getiteld „Champa^ en is rijk aan sfeer. De rolverdeeling is- al tiaan (Albert Préjean), Segard (Hubert pï lier), Hidoux (Pierre Laurel) en Thérèse <\<T ry Glory). De handeling is gebaseerd op het tooneel stuk „Paquebot Tenacity" en is als volgt- Bastiaan en Alfred zijn gezworen kamera, den. Werkloos en zonder vooruitzichten hl -711 nOOT" PïïTlïl/Ijl tp (TÜOV1 n-n... sluiten zij naar Canada te gaan, waar een grondontginningsmaatschappij in di' 'j kunnen komen. In Le Havre aangekomen, hebben zij no één dag, vóór zij met het stoomschip Tenacltv den Oceaan zullen oversteken. In het hotelletje, waar zij logeeren, leerer zij Therese kennen, op wie Alfred verliefd wordt. Het vertrek met de „Tenacity" den volgenden dag maakt aan deze kortstondige idylle echter een einde. En het verhaal zou hiermee reeds verteld zijn, wanneer niet enkele uren na het verte de „Tenacity" een machinedefect had gek»! gen, waardoor rechtsomkeert gemaakt moest worden. Onze twee vrienden zijn nu gedwongen in Le Havre te blijven, tot de „Tenacity" veer het ruime sop kan kiezen. Tien dagen zijn hiervoor noodig en in dien tijd speelt zich een driehoeksverhaal af tusschen Alfred, Bas. tiaan en Therese. Het eind van de film laat zien, hoe Alfred alleen met de „Tenacity" naar Canada ver- trekt, terwijl Bastiaan en Therese elkaar gé. vonden hebben en in Frankrijk blijven. Wat dit nu met „Champagne" te maken heeft, is uit deze korte inhoudsbeschrijving wel niet op te maken. Toch speelt Champagne in deze film een rol, en wel in een scène, die een keerpunt in de handeling beteekent. Met het begrip „Champagne" wordt de film echter vooral ook in haar geheel gekarakteriseerd. De tweede groote film, welke in het Rex- Theater ter gelegenheid van het 1-jarig b«. staan draait, is de Foxfilm Zigeunerbende („Rascals") met Jane Withers, Rochelle Hud* son en Robert Wilcox in de hoofdrollen. Charterreis beëindigd. Het stoomschip Pennland, 16381 b. r. t., van de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomv. Mij. (directie H. A. L.) te Rotterdam, keerde Woensdagmorgen met een lading graan van New York in de Rotterdamsche haven terug. Het schip was door de Nederlandsche regeering gecharterd om een lading, groot 2500 ton, graan van Noord Amerika naar Nederland te ver schepen. Vlootuitbreldlng, Dezer dagen werd met gunstig gevolg van de werf der Scheepswerf „De Vooruitgang" van D. Joh. Boot N.V. te Alphen a. d. Rijn het kust- motorvaartuig Jacoba te water gelaten, welke gebouwd wordt voor rekening van Gebrs. Serné te Haarlem. Het schip zal worden voortgestuwd door een 180/195 P.K. 3-cyl. compressorlooze „Idunstrie Scheepsdieselmotor, welke geleverd zal worden door de Motorenfabriek „De Industrie" te Alphen a. d. Rijn Hierna werd direct een aanvang gemaakt met de kiellegging voor een zelfde vaartuig, groot circa 270 ton, welke voor binnenlandsche rekeping gebouwd zal worden. Dit schip zal worden uitgerust met een 150/165 P.K. „Industrie"-Dieselmotor. Italië hervat zijn scheepvaartdiensten, Naar uit Napels wordt gemeld zullen de ver schillende Italiaansche scheepvaartdiensten, welke sinds korten tijd stilgelegd waren thans worden hervat. Dit geldt zoowel voor de vaart in de Middellandsche Zee als voor den dienst op landen voorbij het Suezkanaal. De Italiaansche expresschepen zullen in verband met de stopzet ting van de Duitsche diensten op het Verre Oosten op de uitreis naar China Batavia en op de thuisreis Soerabaja aanloopen. Met het oog op de groote vraag naar Italiaansche scheeps- ruimte voor het graanvervoer van Buenos- Aires naar diverse Europeesche havens zullen de diensten op Zuid Amerika worden uitgebreid. Verscheidene Italiaansche reeders zullen trach ten tweedehandsch schepen te koopen doch tot nu toe zij nog geen aankoopen geschied. Evenals hier te landen is men er toe over moeten gaan om de vrachttarieven der Italiaansche lijnen met 20 a 25 pet. boven het peil van eind vorige maand te verhoogen. Japansche walvischvaart In Japansche kringen is men van oordeel dat men op verschillende gebieden van den Europee- schen oorlog zal kunnen profiteeren. Speciaal acht men dit het geval met de walvischvaart daar men verwacht, dat de Duitsche en de Engelsche walvichvloten nu niet zullen uitvaren. De „Nippon Marineproducts Cy" is er reeds toe over gegaan om een groot aantal schepen voor deze vaart klaar te maken. Volgens het vaar- plan zullen de hulpschepen op 20 October a.s. van Osaka moeten vertrekken. Op 25 d.a.v. zal het moederschip, genaamd Kyokuyo Maru, groot 17548 ton, van Kobe moeten vertrekken tezamen met 8 hulpschepen.Op denzelfde datum zullen twee andere moederschepen met 19 hulp- schepen van Yokohama vertrekken. Men ver wacht, dat Japan het monopolie van de Autarcl- sche wateren zal hebben, nu andere vloten ge* mobiliseerd zijn. De Nederlandsche handelsvloot In de afgeloopen maand werden de volgende schepen aan de Nederlandsche handelsvloot toe gevoegd, n.l. het tankmotorschip Martha (54/ b.r.t.) uit Alblasserdam, het dubbelschroeimo- torschip Sommelsdijk (7015) uit Rotterdam, a motorschepen Alwi (279) uit Kampen, Avanu (377) uit Gasselternijveen, Immanuel (1249)^ Rotterdam, Marwal (291) uit Delfzijl en ha™ (399) uit Groningen. Gedurende diezelfde maan werden de volgende schepen afgevoerd, nl stoomschepen Arie, dat naar Panama ver kocht werd, Batavier III (Griekenland), Ber en Willy (Denemarken), Jonge Elisabeth (ina* China), het motorschip Baltic (vergaan), wijl het motorschip Venus thans in de vaar onder den naam Immanuel, zie boven. Opgelego- Ten gevolge van den oorlogstoestand in het scheepvaartverkeer zien de bekende kroning kustvaarders zich genoodzaakt in de thuisnave te blijven liggen. Daar het risico te groot is de vaart vrijwel onmogelijk geworden 200 van deze vaartuigen in de haven van Gron:mg door de gedwongen rust opgelegd zijn gewoni Verhoogde schcepsvracnt» In een te Londen gehouden conferentie scheepvaartmaatschappijen is men besloten de vrachtprijzen der schepen, die varen Scandinavische havens, met ingang van -■ tember j.l. te verhoogen met niet minder 60 pet. Te water gelaten scheel Met goed gevolg werd dezer dagen bij poa Scheepswerven te Martenshoek het circa ton metende motorschip Eminent te wate* JL laten. Dit schip, dat gebouwd wordt voor ning van den heer W. Werkman te Rotter^ zal worden uitgerust met een 400 P-K- Dieselmotor. Tevens werd op dezelfde werf nog twee len gelegd voor schepen, resp. 350 en 33 -ng welke gebouwd zullen worden voor re- van kapt. J. Wiegman en den heer J- wor. beiden te Groningen. Deze schepen z4lle" ««a den voorzien van een 200 P.K. Industrie- e» 350 P.K. Werkspoormotor. 18 Sep-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2