Voor de wegen is in 1940 33 millioen uitgetrokken Weill Zoon WEK UW LEVER-GALOP ïBedcag, uoot don tiuweMomo te VeCsen apgoitomett. Nieuwe Modellen voor het Najaar tBoveng-coudsche zchiutloapguuiw Koppeling van electrische centrales. fftflTÖSG 22 SEPTEMBER 1939 ^SPOORWEGEN MILLIOEN LAGER GERAAMD. Bruggenbouw gaat regelmatig door. j. Memorie van Toelichting op de x~ ^rorlroeirofnnidc wnritt grootmg be- van het Verkeersfonds wordt het vol- Sïf^'jster<iwijst in vergelijking met de be- JSine van het vorig jaar er op, dat de uitkee. Pf uit Hoofdstuk IX der rijksbegrooting M 873 495 lager kon worden bepaald dan het A* hpcTOoting voor 1939 deswege opgenomen Wrae zoodat deze uitkeering op f 25.853.055, oeraamd. De omstandigheid, dat de dekking 151 hPt bedrijfsverlies van de N.V. Nederland- "A Sp0„rwegen, dat voor 1939 op f 22.000.000, S7wï geraamd, ook voor 1940 weer lager kan borden vastgesteld t.w. 2% millioen gulden is hiervan de voornaamste oorzaak. "Vet eindcijfer van de totale uitgaven op den «wonen dienst bedraagt f 63.458.898, tegen f 65.982.697 in 1939. Od den kapitaaldienst is voor den wegenbouw rnJ f 27.000.000 uitgetrokken. Gerekend is daarbij dat een bedrag van rond f 6.000.000, zal wc-den overgeschreven van in vorige dienstja ren niet verwerkte bedragen, zoodat ten laste Jan den kapitaaldienst in 1940 voor de wegen »en bedrag van rond f 33.000.000 zal kunnen worden verwerkt. Het zal mogelijk zijn met de beschikbare gelden den wegenbouw krachtig te blijven voortzetten. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleidende wegen wordt in deze begrooting gerekend op een bedrag van f 9045.000. In dit bedrag zijn o.a. begrepen aan vragen van gelden voor bouw of voortzetting bouw van de bruggen over den IJssel te Deven ter over de boven-Merwede te Gorinchem en over den Hollandschen IJsel te Krimpen. Voorts zijn daarin begrepen bedragen van f 1.400.000 en f 500.000 voor een tunnel te Velsen en voor de viste oeververbinding (tunnel) te Rotter dam. In de kosten van den laatsten tunnelbouw is uit het verkeersfonds een bedrag van f 8.000.000 aan de gemeente Rotterdam toege zegd tot tijd en wijle de brug beoosten Rotter dam is gebouwd. Verwacht wordt, dat 't voor schot aan de gemeente einde 1939 tot een bedrag van f 7.500.000 zal zijn uitbetaald. De bouw van de bruggen vindt regelmatig voortgang. Verwacht wordt, dat de brug over de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht einde 1939 gereed zal komen. Wegen In Noord-Holland. Voor verschillende verbeteringen van geen grooten omvang wordt op den gewonen dienst f 348,000 aangevraagd. Op den kapitaaldienst is voor den wegenbouw, voor zooveel deze bij de directie Noord-Holland geschiedt, in totaal f 3.375.000 uitgetrokken. Weg no. 1 Amsterdam-Hoevelaken (gedeelte Amsterdam-Eemnes). Ten einde met de verbe tering van het gedeelte van weg no. 1 tusschen Amsterdam en Eemnes zoo krachtig mogelijk te kunnen voortgaan wordt voor 1940 een belang rijk bedrag aangevraagd. Zooals reeds bij de begrooting 1939 werd me- leeld ligt het in de bedoeling in de eerste 5 de verbetering van de traverse onder Diemen te voltooien, waarvoor nog een bedrag van f 300.000 noodig is. In onderzoek is een plan voor een ingrijpen de verbetering van het wegvak Diemen-Eemnes, bestaande in het kruisingsvrij maken van den weg en den aanleg van gescheiden verkeersba- nen, waarvan de uitvoering vergemakkelijkt zal worden door de voorgenomen opheffing van den tramdienst van de Gooische Tramweg Mij. Over wogen wordt ook het maken van een nieuw weg vak langs de noordzijde van Naarden naar het nieuwe wegvak onder Crailoo. Dit vraagstuk is thans in behandeling bij de commissie van over leg voor de wegen. Voor het geval, dat dit plan tot uitvoering komt, is voor het jaar 1940 een bedrag van f 1.750.000 uitgetrokken. Weg no. 4 Amsterdam's-Gravenhage (ge deelte AmsterdamSassenheim). Voor afwer king van dezen weg zullen nog verschillende werken o.m. tot opheffing van de overwegen moeten worden uitgevoerd. De totale kosten hiervan worden op f 225.000 geraamd. Voor de vanwege den Rijkswaterstaat uit te voeren ver betering van de aansluiting aan den Sloterweg wordt op deze begrooting f 50.000 aangevraagd. De Sloterweg zal door de gemeente Amsterdam worden verbeterd. Als rijksbijdrage in de kosten van deze verbetering is een bedrag van f 180.000 uitgetrokken. Weg no. 9 HaarlemAlkmaarv. Ewijcksluïs -Leeuwarden (gedeelte Velsenv. Ewijcksluis) 0p de begrooting van 1939 is een bedrag uitge trokken voor het maken van een begin met den aankoop van grond voor de verlegging van den rijksweg om Beverwijk. Door omstandigheden, verband houdende met den voorgenomen bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal, is deze grondaankoop inmiddels nog niet ter hand Eenomen. Op deze begrooting wordt voor dit doel opnieuw een bedrag van f 200.000 uitge- frokken^ terwijl voor den aanleg van kunst werken in de te maken verlegging op een gelijk bedrag 3s gerekend. Het verlegde weggedeelte aal aansluiten aan de toegangswegen van de m i Noordzeekanaal te maken timnel. Met den aanleg van het gedeelte Stolpenvan wvijeksluis van dezen weg wordt krachtig voort gaan. Teneinde bedoeld weggedeelte zoo spoe- di? mogelijk voor het verkeer te kunnen open- .n za^ voor 1940 in totaal op een uitgaaf van f 450.000 zijn te rekenen. "oor 1939 werd als rijksbijdrage in de kosten van aanleg door de gemeente Amsterdam van an nieuw wegvak tusschen het voorplein van «Amstel-station en de Hartveldschebrug een Kjragvan f 1.000.000 uitgetrokken. ■Jgfat de plannen voor het wegvak waren op- Eamaakt kwam aan de orde de opheffing van de amlijn der Gooische Tramweg Mij., hetwelk 'jziging in die plannen zal meebrengen. Hier- oor is vertraging ontstaan, tengevolge waar- j in 1939 vermoedelijk slechts over een klein i ,yan voornoemd bedrag zal kunnen woeden kJi daarom wordt voor 1940 opnieuw een kokker/'311 *'000'000 a^s rijksbijdrage uitge- Wegen in Zuid-Holland. Op den gewonen dienst wordt f 328.000 aan- voor diverse plaatselijke verbeteringen vancje wegen nos. 4, 8 en 11. in ri Ophaaldienst is voor den wegenbouw j: Provincie, voor zooveel deze door de Zuid-Holland wordt uitgevoerd, in to- I 2.195.000 uitgetrokken. tc- e| no- 4 AmsterdamSassenheimHaag- a e Schouw—'s-Gravenhage. Na aankoop van i grond zal kunnen worden be gonnen met de uitvoering van de werken tot verbreeding van het vak Den DeylHaagsche Schouw. Voor 1940 wordt hiervoor een bedrag van f 350.000 noodig geacht. Wegen nos. 4a en 4b (Amsterdam) Burger- veerRijswijk (-Rotterdam) en zijtak Voor- Schoten—-Oegstgeest. De aankoop van de be- noodigde gronden zal in 1939 haar beslag krij gen. De aangevraagde bedragen van f 350.000 en f 600.000 zijn bestemd voor begin van uitvoe ring der werken voor den aanleg van deze we gen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal inuw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. ingez. Med.) Bontwerkers Dameskleedermakers Barteljorisstraat 26-28 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Ontaarde moeder veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde we gens het achterlaten van een baby in zeer hulp behoevenden toestand in den nacht van Oud op Nieuw van dit jaar en den volgenden nacht als gevolg waarvan de beentjes van het kind in be vroren toestand kwam te verkeeren en het leven van de kleine in gevaar kwam, een 22-jarige vrouw te Krimpen a.d. IJsel tot een gevange nisstraf van zes maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk. FAILLISSEMENT. Op 21 September 1939, werd door de Ar- rondissements Rechtbank te Haarlem ix staat van faillissement verklaard: C. Vlek Jr., wonende te Haarlem, Zaaneiv straat 1, aldaar, handelende onder den naam „Het Kinderparadijs". Rechter-commi'ssards: Mr. C. G. Bijleveld. Curator: Mr. H. J. Pot, advocaat en pro cureur te Haarlem. De begrooting; van het Zuiderzee- fonds. Zal Haarlem het voorbeeld van Amsterdam volgen Een der vele schuilloopgraven aan de De Ruyterkade te Amsterdam. In ons nummer van Woensdag plaatsten wij een onderhoud met den heer E. H. Ten- ckink, Commissaris van Politie te Haarlem, in zijn qualiteit van Hoofd der Luchtbescher ming. In dit persgesprek kwam de quaestie van de schuilloopgraven ter sprake, die tot nu te Haarlem niet gemaakt zijn. De moeilijk heid is, dat de grondwaterstand te Haarlem zoo hoog is, dat het slechts mogelijk zou zijn onder den beganen grond schuilloopgraven te maken, die enorme kosten met zich zouden brengen. De heer Tenckinck had evenwel de schuil loopgraven bezichtigd die te Amsterdam bo ven den grond gemaakt worden en had voor zich zelf de overtuiging gekregen dat dit systeem mogelijk ook voor Haarlem een op lossing zou kunnen brengen. Nu er reden is aan te nemen dat het ge meentebestuur van Haarlem de vraag onder oogen zal zien of hier ook zulke bovengrond- sche schuilloopgraven gemaakt moeten wor den, zijn wij ook naar Amsterdam gegaan om deze in oogenschouw te nemen. Amsterdam bouwt op ongeveer 270 punten in de stad zulke schuilloopgraven, die elk plaats bieden voor ongeveer 200 personen. In totaal dus schuilgelegenheid voor ongeveer 50.000 menschen. Daaruit is af te leiden, dat men ook te Amsterdam de stelling huldigt, dat zij alleen bestemd zijn voor menschen die tij dens een luchtaanval op straat vertoeven. Voor den bouw heeft de gemeenteraad een crediet verleend van 300.000. De loopgraven die geheel boven den grond liggen, hebben een stevig houten geraamte, dat afgedekt is met asphalt. Van boven en op zij zijn zakken zand gestapeld. Het is duidelijk dat deze schuilloopgraven alleen beschutting bieden voor scherfwerking. Tegen een voltref fer zijn zij niet bestand, daarvoor is trouwens zelfs geen schuilkelder van gewapend beton te bouwen. Ook voor gasaanvallen bieden zij geen veiligheid. Lucht treedt tot de schuilloopgraven op zij binnen onder het overstekende dak door. Tot op dit oogenblik is bij de loopgraven te Am sterdam geen enkele verlichting aangebracht. Dit lijkt ons een onvolmaakte inrichting, want als de menschen geheel in het donker in den 40 Meter langen gang een onderkomen moeten zoeken is er kans op ongewenscht gedrang, daar men natuurlijk rekening moet houden met het feit, dat de zenuwen den vluchte lingen parten spelen. Een eenvoudige ver lichting bijvoorbeeld met blauwe lampen is absoluut noodzakelijk. Aan beide kanten van de loopgraaf zijn eenvoudige banken aangebracht, waarop de vluchtelingen kunnen zitten. Desnoods kan er dan nog een rij menschen tusschen de zitfcen- den staan. Deze schuilloopgraven zouden te Haarlem in de nabijheid van verschillende drukke punten te maken.zijn, bijvoorbeeld op de Ged, Oude Gracht, de Nassaulaan, het Kennemer- plein, de Dreef, enzoovoort. Te Amsterdam wordt het werk in werkver schaffing met steun van het rijk uitgevoerd. Wij geven hier twee foto's van de schuil- loopgraaf op de De Ruyterkade te Amsterdam, achter het Centraal station. Hierboven zooals die is nu zij bijna klaar is en hieronder in aanbouw, omdat op die laatste foto goed het houten geraamte uitkomt. De schuilloopgraaf in aanbouw. Eindbedrag bijna ƒ34 millioen. Aan de memorie van toelichting bij de be grooting van het Zuiiderzeefond-s wordt het volgende ontleend. O.p den gewonen dienst wordt aangevraagd 'n bedrag van f 33.977.350 en op den kapitaaldienst mets. De in October 1938 aan de binnenzijde van den afsluitdijk toegebrachte stormschade heeft aangetoond, dat bij zeer hooge water standen de binnenberm niet geheel watervrij is en het daaronder gelegen beloop aan be schadiging bloot staat. In verband hiermede wordt een verbetering van dit beloop wen- schelijk geacht, waarmede reeds tin den loop van 1939 is aangevangen. Een bedrag van f 200.000 is bestemd om de aangevangen werk zaamheden voort te zetten. Voor indijking en droogmaking van den Noord-Oostelijken polder wordt een bedrag uitgetrokken van ruim 17 millioen gulden. ONDERWIJSREGROOTING. De onderwijsbegroting wijst voor 1940 een eindcijfer aan van f 148.547.706 of f 2.541.136 meer dan was toegestaan voor 1939. Tweede Kamer over vaccinatie. Zeer vele leden tegen indirecten dwang. Blijkens het voorloopig verslag op het wets ontwerp tot vaststelling van nieuwe bepalin gen betreffende de inenting tegen pokken waren zeer vele Tweede Kamerleden van mee ning, dat de indirecte dwang, zooals wij die vroeger hebben gekend, voorshands niet op nieuw kan worden ingevoerd. Het gevaar voor encephalitis is immers op den leeftijd, waarop dan gewoonlijk wordt gevaccineerd, nog altijd niet zonder befceekenis. Aan directen dwang tot inenting van kinderen beneden 2 jaar zouden eveneens bezwaren verbonden zijn. Hoewel naar de meening van sommige leden de ervaring met den directen dwang tot inenting beneden 2 jaar heeft geleerd, dat hierbij geen noemenswaard gevaar bestaat, wilden ook zij niettemin geen aandrang tot invoering daarvan uitoefenen; zij beseften, dat daartegen thans nog te veel tegenstand in ons volk zou bestaan. Ofschoon omtrent de onderdeelen van de ontworpen regeling verschillende opmerkin gen werden gemaakt en verscheidene dezer leden omtrent het effect dezer regeling in de practijk geen groote verwachtingen koester den, konden alle hier bedoelde leden zich met het beginsel van het ontwerp: geen dwang, doch wettelijk geregelde drang tot Inenting! vereenigen. Sommige van deze leden wilden hieraan echter dadelijk toevoegen, dat de voorgestelde bepalingen huns inzien slechts van tijdelijken aard zullen mogen zijn. Zoodra de oorzaak van de encephalitis post vaccinationem en het verband tusschen de inenting en deze encerphalitis vaststaan, behoort naar hun oor deel het thans ontworpen stelsel te worden vervangen door dat van den directen dwanc tot inenting voor kinderen beneden 2 jaar. In tegenstelling met de groote groep van leden, die aan den bestaanden toestand in elk geval een einde gemaakt zouden willen zien, zou een aantal leden aan 'bestendiging van dezen toestand, hetzij door verdere opschor ting, hetzij door definitieve schrapping van de wettelijke bepalingen omtrent vaccinatie die voorkeur geven. Huiis inzien moet menhet gevaar voor pokken niet overschatten. Door de verbeterde hygiënische maatregelen is dit gevaar zeer veel geringer geworden. TWEEDE KAMER. DEN HAAG Donderdag Eerst de gebruikelijke installatie van den president, welke Mr. v. Sch aik de gelegen heid bood nog eens te onderstreepen onder welke zorgelijke omstandigheden de nieuwe parlementaire werkperiode aanving. Dit, zoo gaf de voorzitter te verstaan, moest een reden zijn om thans zooveel mogelijk onderlingen politieken strijd te vermijden. Vervolgens ging men over tot de samenstel ling van allerlei commissies, tot het trekken van de afdeelingen en daarna tot installatie van het nieuwe lid Suurhoff (S.D.). Daarna kwam een wetsontwerp inzake een overeenkomst betref fende den naastings- prijs voor den Noord- Frieschen Locaalspoor- weg aan de orde. De heeren Al g e r a (AH.) B ij 1 s m a (V.D.) en Mr. Wend el aar tLib.) meenden, dat er reden was aan te drin gen op een wat bil lijkere behandeling van de provincie, doch de heer v. Braam beek! S.D.) bleek het meer eens te zijn met de Regeering. Namens haar voerde Minister Al bar da een verweer, dat in hoofdzaak hierop neerkwam, dat zoolang de provincie op 't standpunt stond dat ze wilde procedeeren, van eenige vriendelijke welwillendheid van den Haag geen sprake kan wezen. Anders zou misschien een meer tegemoetkomende houding van Rijkswege nog mogelijk zijn. Z.h.st. ging het ontwerp er door, wat insgelijks geschiedde met 't voorstel tot toelating van het heffen van bruggeld door de provincie Zeeland voor de te bouwen brug over de Zand- kreek (verbinding tusschen Noord- en Zuid- Beveland). Nadat de heer d'Ansembourg (Nat. Soc.i een principieel anti-tolgeluid had laten hooren, en de heeren K r ij g e r (CJï.) en M e s (R.K.) hun opvatting kenbaar had den gemaakt, slaagde minister Albarda er ten volle in, aan te toonen, dat men in dit geval toch heusch geen gegronde reden had om het Rijk over de ontwerpen regeling hard te vallen. Tenslotte zag onze bewindsman zich genood zaakt het ontwerp-suppletoire begrooting (45000 gulden) ter uitvoering van de electri- citeitswet te verdedigen. Zoowel de heer Sraeerk (A.R.) als de heer K r ij g e r (CHÜ meenden, dat het thans niet aanging derge lijke uitgaven te doen, en een directeur-gene raal voor de betreffende afdeeling aan Water staat te benoemen op een salaris van f 12000. Ir. v. d. W a e r.d e n (S.D.) zette echter uiteen, dat en waarom het juist nu meer dan ooit nocdig was, om economische- en defensie redenen, een en andpr goed voor elkaar te brengen, zienswijze ten volle gedeeld door mi nister Albarda, die tenslotte het aange vraagde crediet met 4820 (de C.H., de Nat. Soc. en vrijwel de gebeele A.R.-fractie) goed gekeurd kreeg. UITSLAG DER VERKOOPING HAARLEM. Vrijdag in het Verkooplokaal, Notarishuis, gehouden op Donderdagavond. Een woonhuis met winkel en bakkerij an nex automatiek, te Haarlem aan den Klever- parkweg no. 21 E, met afzonderlijke winkel ruimte aan de Velserstraat 1 A; en een win kelhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning aan den Kleverparkweg no. 21 D zwart en rood, groot 2 aren. 3 centiaren, f 22.950, E. E. Stoel qq. Een heerenhuis met erf, tuin en schuur te Heemstede a-an de Pieter de Hooghstraat no. 13, groot 2 aren, 55 centiaren, f 5500 D. de Vries qq. Een woonhuis met schuur, voor- en achter tuin en erf aan den Prof. v. Vlotenweg no. 10 te Bloemendaal groot 2 aren, 17 centlaren, f 5450, D. de Vries qq. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Westerhoutstraat no. 28, groot 2 aren, 52 centiaren, f 5450 C. Kromhout qq. Een huis, ingericht tot logement en erf te Haarlem aan de De Witstraat no. 19, groot 1 are, 3 centiaren, f 4025 J. Molenkamp. Een huis en erf te Haarlem naast no. 19 Get. no. 17, groot 72 centiaren, f 1000, J. Molenkamp. Twee huizen met grond te Haarlem aan de Jacobijnestraat nos. 8 en 10 zwart en rood, ingericht als winkel, werkplaatsen en boven woningen tezamen groot 57 centiaren. Niet geveild. Het perceel tuingrond met pad en sloten te Haarlem, bij de Teslastraat en Munterslaan, groot 8 aren, 26 centiaren. Opgehouden. Het zeeliedenconflict in de Amsterdamsclie haven. De „Vliéstroom" van de Hollandsdhe Stoom bootmaatschappij, waarvan de bemanning, even als die van de „Hontestroom" van dezelfde maatschappij, Zaterdagavond weigerde uit te varen, is met een andere bemanning aan boord vertrokken. De „Hontestroom", waarvoor thans ook een andere bemanning wordt aangemonsterd, zal waarschijnlijk een dezer dagen naar Londen vertrekken. De „Amstelstroom", welk sohip Zaterdag nor maal vertrok, is reeds weer in de Amsterdam- sche haven teruggekeerd. Hoewel -zooals reeds bericht besturen van de werknemers- en werkgeversbonden thans tot overeenstemming zijn gekomen om trent de nieuwe arbeidsvoorwaarden, heeft de aanmonstering van schepelingen bij verschillen de maatschappijen nog allerminst een vlot ver loop. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de nieuwe voorwaarden nog niet zijn bekend ge maakt en de werknemers er de voorkeur aan geven met aanmonsteren te wachten, totdat zij weten, waar ze aan toe zijn. In elk geval zullen echter heden de nieuwe voorwaarden per circu laire aan de leden der twee organisatis bekend worden gemaakt. De „Nieuw-Amsterdam" vertrokken. De .Nieuw Amsterdam" van de Holland1- Ameirikalijin is vannacht onder groote belang stelling vertrokken. Reeds vroeg aan den avond kwamen de eer ste passagiers aan, die tijdelijk een onder komen zochten in de vestibule voor heit pas sagiersbureau. Daar was ook de plaats voor het afscheid van familieleden en bekenden, omdat deze niet aan boord of in de ontvang zalen werden boegelaten. De drukte was groot, maar dat nam niet weg, dat men toch een aantal vooraanstaande persoonlijkheden, die de reis zouden meemaken kon onderscheiden. Zoo zag men o.a. den bekenden pianist J. Smeterlinig en verscheidene diplomatieke ver tegenwoordigers. Voorts waren er figuren uit de financieele wereld. Ook de Nederlandsche kampioenbokser Bep van Klaveren scheepte zich in, terwijl onze schaakmeester Max Euwe aanwezig was om familieleden en de journalist H. R. Knicker bocker om zijn vrouw en twee dochters uit geleide te doien. Om 10 uulr nam het emibarkeeren een einde en even na middernacht werden de trossen losgesmeten. GEEN ZIEKENGELDPREMIE VOOR I GEMOBILISEERDEN. Naar aanleiding van het bericht, dat het be stuur van de Centrale Onderlinge, Bedrijfsver- eeniging voor Ziekengeldverzekering, heeft be sloten geen premie te zullen berekenen over het loon, dat doorbetaald wordt aan personen, die gemobiliseerd zijn, wordt nog bekend gemaakt, dat krachtens art 1 eerste lid onder letter e per sonen, die ter vervulling van hun militairen dienstplicht in werkelijken dienst zijn, niet ver zekerd zijn krachtens de ziektewet. Het ligt derhalve voor de hand, dat ook andere bedrijfs- vereenigingen voor de uitvoering van de ziekte wet geen premie zullen vragen over loon aan gemobiliseerden doorbetaald, omdat vaststaat, dat voor dergelijke personen geen risico wordt gedragen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7