Als de steerien spreken konden, cjCetfstast&is Rubriek voor Vragen Litteraire Kantteekeningen. Sterke aardbeving geregistreerd. Casino van Monte Carlo Gezicht op Monaco. Badend in dë zee van licht waarmee de tal- looze kroonluchters de verschillende zalen het aanzien geven van een paleis in feesttooi; vervuld, van het geroezemoes van stemmen waarin velerlei talen der wereld dooreenklin- kep< bont van het gewirwar der komende en gütnde gasten, uit alle windstreken saamge dreven door éénzelfden hartstocht: het spel, door éénzelfde hoop: de winst, door éénzelfde aanbidding: van het Gouden Kalf; opge schrokken telkens uit de nerveuze spanning waarmee Vrouwe Portuna allen in haar ban houdt, door het geroep der croupiers: rood of zwart, even of oneven zóó is de speelzaal van het wereldberoemde Monte Carlo, de ziel van het Vorstendom Monaco Het is maar een anderhalven vierkanten ki lometer groot, dit miniatuur-vorstendom, met z'n 25000 inwoners. Maar nergens ter wereld speelt op een zoo luttel stukje grond het Lot grilliger met rijkdom en armoede, wisselen eb en vloed van geluk en tegenspoed verras sender en sneller dan hier in het Casino: „rien ne va plus - banque va: en kwikzilverig speelsch springt de roulettebal door den ma- gischpn kom met.cijfers en kleuren, rolt ver der, rolt nóg, ligt stil rood of zwart,, even of oneven, winst of verlies, redding of onder gang, het Lot heeft beslist en de croupiers op hun hooge zetels troonend met de gelaatstrak heid van wassen beelden, hebben hun werk gedaan: vliegensvlug, met onfeilbare zeker- heid, strijken de harkjes de winst op faites vosjeux.... rien ne va plus - banque va. Zoo gaat het dag-in, dag-uit, hier in de roulettezaal, daar bij het kaartspel trente-et- quarante, ginds in de baccarat-zaal, van 's morgens tien tot 's nachts tweebanque va.... Om het groene laken van de speeltafels staan en zitten spelers en belangstellenden, dilettanten en beroepsspelers, strijders voor hun leven en spelers-uit-sensatie; maar allen zijn ze betooverd door dien wispelturigen rou lette-kogel, door de onberekenbare groepee ring der kaarten. Vertrokken en strakke ge zichten zien toe, hoe op het groene veld des geluks het lot beslissen zal. En dan die han den van de spelbezetenen; Stefan Zweig heeft ze eens meesterlijk beschreven, die handen: „als roofdieren bereid tot den sprong, elke weer anders gevormd en gekleurd, vele onver sierd, andere met ringen en rinkelende arm banden opgetuigd, sommige behaard als wilde dieren, weer andere klam en gekromd als een aal - maar allemaal gespannen en bevend van machtig ongeduld. Alles verraden deze handen, in de wijze waarop zij toegrijpen en aarzelen: den hebzuchtige door de samenge balde, den verkwister door de open hand; den berekende door de rustige, den wanhopige aoor de trillende vingers. En op aller lippen zweeft, zooals 't in Gounod's Faust heet: Le veau d'or est encore debout. De eerste leider: Francois Blanc .Weidsch is de naam dien het Casino draagt Mds Francois Blanc, een gewezen kellner, de leiding van de speelbank in Bad Homburg verwisselde met die van het Casino in Monte Carlo: „Maatschappij tot exploitatie van Zee baden en de Vreemdelingenclub van Monte Carlo". Dat was in 1863. Die Franqois mocht sen heel wat minder klinkenden naam heb ben dan degenen die hem na zijn dood op volgden: een Vorst Radziwill van Lithauschen ninze en een Prins Roland Bonaparte, aan sakenkennis ontbrak het hem niet. Maar de «'•genlijke bloei kwam pas, toen de Bank werd beheerd door Camille Blanc, Francois' zoon, nje er in enkele jaren tijds een millioen ver meil in wist te verdienen en desondanks san den Vorst van Monaco uitkeeringen kon ®oen, waarvan een gansche hofhouding kon worden onderhouden. Jgdzaam land, dat Monaco: belasting be boert er niet betaald te worden, want de «Jft is contractueel verplicht alle staatsuit- 1 iitfl bekostigen. En dat, terwijl de jaar- propa§anda, zooals in 1913, werd ge- °P 1 millioen en het uitgekeerde divi- mÜÜ j pC^ beliep. Ja, die Monsieur Camille «stond z'n zaken! En toch kwam het oogen- He™ daarop de Vorst van Monaco plannen ttto* Camille Blanc uit de bedrijfsleiding *f werken. Hoog waren de eischen die hij ..„bet Casino stelde: de jaarlijksche rente, Vorst uit te keeren, zou geleidelijk O^^S^rriQeten worden tot tien millioen, het De wereldoorlog wierp ook zijn schaduw over het rijk der bave Monegasken: het wilde niet meer zoo vlotten met de vreemdelingen, zelfs niet na 1918; wel keerde de speelzuchtige beau-monde terug naar het wonderland aan de azuren kust, wel stond als voorheen een bezoek aan 's werelds beroemdste Speelbank op het programma van Cook's reisgezelschap pen, maar de exploitatiekosten van de Bank met haar personeel van 3000 man waren te hoog om lucratieve zaken te verzekeren. Een drastische reorganisatie alleen zou het ver magerde Gouden Kalf, de welvaartsbron van het geheele rijk, weer vermogen te mesten. Maar daarvoor was de assistentie van een groot financier onontbeerlijk. Sir Basil Zaharoff helpt. Waarom nu juist ..de keuze viel op den ge- heimzinnigsten mah"van heel Europa, ver meldt de geschiedenis niet; maar het was de bewapeningskoning Sir Basil Zaharoff die bereid werd gevonden zich voor de somma van 1 millioen pond een kleinigheid voor dezen multi-millionnairbij de Speelbank te interes.seeren. ..Misschien viel het oog op dezen gröóten maii'achter de schermen omdat hij herhaaldelijk aan de Rivièra verblijf hield; mogelijk ook behaagde het den kanonnen- koning bij wijze van afwisseling den mario- nettendans der mitiioenen te doen spelen op een ander tooneel dan dat der bewapenings- diplomatie. Hoe dan ook: Basil Zaharoff deed z'n intrede op een'wijze, een zoon Van God Mars waardig: van de afwezigheid van Ca mille Blanc werd listig gebruik gemaakt het besluit te nemen, dat in den vervolge twee handteekeningen voor de beslissingen der Ca sino-directie noodig zouden, zijn, één .van Ca mille Blanc enéén van Sir Basil. Camille Blanc, de dictator van het Casino, was ont troond. In 1923 legde hij wegens gezondheids redenen het presidium neer, tegelijk met de ontslagneming van den uitvoerenden bedrijfs leider Louis Brans. Zaharoff's vertrouwens mannen namen de opengevallen plaatsen in: Alfred Delpierre en René Leon. Daarmee veranderde aanstonds de geest van het befaamde Casino. Camille Blanc had er geregeerd als een waardig pater familias, die er behagen in schept z'n kinderkens te ver troetelen. Wie berooid en geslagen de treden van het statige terras afdaalde, liep veel kans achterhaald te worden met de boodschap van Monsieur Camille, dat de Bank het geld voor de thuisreis, en soms ook een jaarlijksche rente graag voor haar rekening zou nemen, ten be wijze dat dienstbaarheid aan Vrouwe Fortuna en het onderhouden van de goede moraal zeer wel hand in hand konden gaan. Anders, zake- lijk-nuohter, werd het onder Sir Basil's beheer. Geen beminnelijke ontvangst, maar een vor melijk entreebewijs; geen troost voor den ver liezer in klinkende, munt, hoogstens een fooi- groet van den gegalonneerdën portier ten af scheid. Zaken zijn nu eenmaal zaken, in de Speelbank zoowel als in de bewapen ingsin- dustrie. Trouwens genoegzaam was de roep van ongenaakbaarheid van den heer Zaharoff uitgegaan om een ieder te weerhouden van een poging tot toenadering. Ja, eens waagde een overmoedige dame het, den gevreesde aan te spreken.. „Sir Basil", vroeg ze beminnelijk, dat Casino is toch van u, niet waar? Kunt u me dan niet zeggen, hoe ik erkan winnen?" En waarachtig, Sir Basil blijft staan en ant woordt droog: „In de eerste plaats, mevrouw, is het Casino niet van mij alleen en boven dien kan ik u onmogelijk leeren, hoe men het moet aanleggen te winnen. Maar één ding kan ik u wel zeggen: namelijk hoe u geld kimt sparen!" „Werkelijk, hoe dan?" dringt de nieuws gierige schoone aan. „Door de speelzalen te mijden". En de groote Zaharoff neemt z'n hopd af en wandelt verder. Bestaat er een „systeem". Geloofde die naieve vraagstelster heusch, dat er zooiets als een systeem bestaat, om de bank te doen „springen"? Ja, de Bank wil maar al te graag, dat men het gelooft;" daar zit re clame in. Het is het Casino allerminst onaan genaam als het eens voorkomt dat aan een enkele tafel zoo wordt gewonnen dat de kassier z'n voorraad contanten uit de centrale kas moet aanvullen. Zoo opvallend mogelijk wordt de speeltafel gesloten, opdat het gerucht door heel Europa zal gaan, „dat de Bank van Monte Carlo weer eens is gesprongen". Dat geeft den spelers moed! Arme goedgeloovigen, die niet weten dat de winstkans van de Bank altijd een fractie grooter is dan die van den meest vol hardenden speler! Die niet beseffen, dat de Bank ook draait voor de niet-volhardenden, van den vroegen morgen tot diep in den nacht, rien ne va plus, banque vaZoo draaide ze in 1925 100 millioen franken in haar kassen en keerde ze aan haar aandeelhouders niettemin een dividend van ruim 100 pCt. uit. De aan deelhouders: dat beteekende hoofdzakelijk. Sir Basil. Kort daarop trok de kanonnenkoning zich uit de „zaken" terug. Maar mèt of zonder hem, de Bank van Monte Carlo draaide en draait nóg: rien ne va plus, banque va aan de groene tafels, lichtoverstraald, in de zaal van de roulette, in de zaal van het baccaratspel. En Vrouwe Fortuna beschikt in een gril van gunst of ongunst over het Lot, toen als nu, rood of zwart, even of oneven terwijl de croupiers de harkjes hanteeren met de onverstoorbaar heid van het noodlot. C. J. E. DINAUX. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. MILITAIRE ZAKEN. u woest ter bevordering van Monaco's uiiureeie leven een schouwburg laten bou- Snppiv,11 exploiteeren en bovendien nog zou de sfwti zorg m°eten dragen voor de ver motn landsverdediging, die de Vorst dn»r>Üen staand leger van tachtig man onvol- achtte. Aan de westzijde van het rots- kosfI« waar°P de stad is gebouwd, zou op vêirH? Van hefc Casino een fortificatie moeten testüi Het plan Sing, na de Fransche pro- bSmetdonr np v eei- daiftSvi5 ?01lder zoo'n vestingwerk en on- KLiu- tacht}Skoppige leger de unafhah- ^söeid van het Vorstendom Monaco. E. du Perron. Schandaal in Holland. Historische roman. Den Haag. Leopold's U. M. Er loopt door dit boek en eigen geluid, het welk dat van E. du Perron is. Men kan dit betrekkelijk slechts van zeer weinig romans historisch of niet zeggen en het is al vast een pluim op dit werk van den auteur, die hem van rechtswege toekomt, en hem gaarne verleend wordt. Hij heeft zoo zijn eigen kijk op die periode onzer geschiedenis, die mis schien in het midden der achttiende eeuw haar meest typeerend gezicht vertoont. Bij dien tijd en bij de meest gangbare opvat ting, die wij ons er van plegen te maken, past wonderwel die ietwat monkelende zinswen ding die dezen schrijver eigen is. Ook de keuze van het milieu, dat der dichterlijke ge broeders Willem en Onno Zwier van Haren, is verrassend, omdat die beide heeren in de herinnering van de meeste lezers allicht niet veel meer dan een glimp eener met moeite verwerkte verveling hebben achtergelaten en ze nu door dit boek weer in het zonnetje onzer belangstelling worden gezet, nadat de wol ken van den tijd dat zonnetje schijnbaar duurzaam verduisterd hadden. Toch is over het „geval" van dichter Onno, die na een glansrijke maatschappelijke car rière, struikelde en viel door een erotische cu riositeit, door zijn vijanden misbruikt om dien val te verhaasten, in zijn tijd en daarna veel te doen geweest. Het schandaal in Hol land. door den Frieschen edelman teweegge bracht, gaf langen tijd stof tot conversatie in de Haagsche Salons niet alleen, maar is ook later veelvuldig nageplozen, met als effect meestentijds een zekere verlichting van Heer Onno's schuld. Zijn misgreep leende zich minder tot een vermelding bij de gedichten, die in de bloem lezingen in mijn jeugd in gebruik waren, anders zouden wij die allicht minder verve lend gevonden hebben. Maar dat ging niet. Wij zijn nu op dat punt al iets meer verhard Oorsprong in Klein-Azië. Het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut deelt mede: Hedenmorgen om 0 uur 41 min. en 9 sec., Greenwichtijd, werd aan het Meteorologisch Instituut te de Bilt een zeer sterke aardbeving geregistreerd. Afstand 2300 K.M. Oorsprong Klein Azië. leren, neem er met een lepel hèt zaad ült en verdeel verder de stukken ln reepen van onge veer 8 cM. Kook zo met zoo weinig mogelijk wa ter en het zout gaar (ongeveer 20 minuten) laat ze uitlekken, maar bewaar het vocht. Verwarm roerende de boter mot de bloem, voeg daarbij langzamerhand de 21/2 d.L. kómkomroervocht of melk en laat in deze saus de komkommers nog 10 minuten soven. Gebruik dèsverklezende in- plaats van 21/2 d.L. komkommernat, 2 d.L. van deze vloeistof met 1/2 d,L. azijn. VRAAG: Hoeveel zout is noodig voor het in maken van 10 pond heerenbooncn? ANTWOORD: 3 K.G. zout. VRAAG: Hoe kan ik varkensvleesch pekelen en hoe maak ik pekel? ANTWOORD: Benoodigd: 3 k.g. vleesch, 250 gram zout, 10 gram salpeter. 50 gram basterd suiker. Wrijf het vleesch in met het mengsel van zout, salpeter en suiker. Draal het telkens om en bewaar het vleesch 3 weken alvorens het te gebruiken. DIVERSEN. VRAAG: Ik ga in dezelfde plaats wonen, waar mijn man nu al 5 maanden onder de wapenen is. Kan ik daar nu ook wekelijksche vergoeding krijgen of moet ik die In Haarlem gaan halen? ANTWOORD: Indien de nieuwe verblijfplaats tijdelijk is wordt de vergoeding overgemaakt, is die vast, dan moet gij worden overgeschreven, beide gevallen dit persoonlijk opgeven (Stadhuis Militaire Zaken). BELASTINGZAKEN. VRAAG: Hoeveel belasting moet ik betalen als dienstbode voor dag en nacht? Ik verdien 25 per maand en ben aangeslagen voor 700 (1939). ANTWOORD: Gemeentefondsbelasting 8. RECHTSZAKEN. VRAAG: Mag een winkelier of particulier zijn radio met open raam of deur aanzetten? ANTWOORD: Het is verboden bij Politie verordening. VRAAG: Hoeveel kostgeld moet een dag meisje in haar vacantie hebben, dat in haar dienst uitsluitend de koffietafel gebruikt? ANTWOORD: 0.35 per dag. VRAAG: Ik ben schilder. Is mijn patroon ver plicht mijn volle loon uit te betalen, wanneer ik van Woensdag half 2 tot Maandag ziek ben weest? ANTWOORD: Ja. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Hoe moet een jongen van 17 jaar on derofficier worden, nu het Instructiebataljon te Kampen opgeheven is? Wat zijn de eischen? ANTWOORD: Wachten tot hij dienstplichtig is en wordt goedgekeurd en ingedeeld. Voor een vrijwillige verbintenis is hij ook nog te jong. Vereïschte is goed schoolonderwijs. VRAAG: 1. Is het waar, dat in 1925 van een gezin van 7 zoons maar één den dienstplicht ver vullen moest? 2. Indien deze vraag bevestigend beantwoord wordt, hoe dan te handelen, omdat in dat ge zin voor 1925 twee zoons den militairen dienst plicht hadden vervuld, terwijl de-derde In 1925 den dienstplicht heeft vervuld, daarna de herha lingsoefeningen ook heeft medegemaakt, maar nu van meening is dat hij door een vergissing van Defensie gediend heeft en nu bij mobilisatie- opkomst recht zou hebben, ontslagen te worden wegens broederdienst. ANTWOORD: 1. Minstens één. 2. De belanghebbende heeft blijkbaar inder tijd niet tijdig zijn recht op vrijstelling wegens broederdienst doen gelden, noch dit kenbaar ge maakt. Defensie had met dit geval niet te ma ken. Nu is daar niets meer aan te veranderen. VRAAG: Een Duitsche juffrouw Is sinds 9 maanden bezig, zich te laten naturallseeren. Zij voor het verstrekken van inlichtingen ontbo den bij den Commissaris van Politie te Bloemen- daal, waar zij woont en bij de Justitie te Haar lem. Zij heeft verder niets vernomen. Nu is haar pas over 2 maanden afgeloopen. Wanneer zij dan nog geen uitsluitsel ontvangen heeft, is zij dan zonder nationaliteit? Welken weg moet zij in slaan om dit te voorkomen? ANTWOORD: 1. Afhankelijk van de beslissing der Duitsche autoriteiten. Zich wenden tot die autoriteiten als dat dreigt. VRAAG: Wie was Heussens, naar wlen een straat genoemd is? ANTWOORD: Heel vroeger liep van de duinen naar het Spaarne de Dirk van Ileussenvaart. Daarnaar is de Heussensstraat genoemd, naar ons aan het gemeentearchief verzekert. Het water bij het Molentje zou nog een overblijfsel van die vaart zijn. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot Directeur van de R.K. Jongens-Centrale, in de parochie van de H. Drievuldigheid te Bloe- mendaal H. Heesterbeek, de H. Bavo, te Heem stede G. ten Have; O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand te Santpoort H. Konijn; O. L. Vr. He melvaart te Vogelenzang H. Snelders, den H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden C. Stet; O. L.. Vr. Geboorte te Halfweg C. H. M. Nolet; de H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem H. M. Brans; te Bennebroek C. Netten. Tot geestelijk adviseur van: de R.K. Sport verenigingen: B. S. M. te Bennebroek C. Net ten; „Ons Ideaal Voorop" te IJmuiden Majella van de Laer te IJmuiden-Oost. Tot geestelijk adviseur van groep IX der Kath. Soc. Vereen, te Haarlem N. Buurman. Tot moderator van de K. J. M. V. te Lisse J. H. M. van Ingen en tot voorzitter der Stichting ,R.K. Industrie- en Huishoudschool voor Meis jes" te Haarlem S. Mol. PLANTEN. en het is reeds door een enkel in dezen roman aangehaald gedicht niet onmogelijk dat voor 's mans verzen opnieuw waardeering ge wekt wordt, waar die per slot van rekening met zijn zonderlinge neiging voor de eigen kinderen niets te maken hebben. Du Perron citeert o.a. deze regels uit de opdracht aan zijn gade, Adeleïde, nog in Wolvega, dus op later leeftijd, door Onno geschreven, en waaruit wel valt af te leiden dat deze mensch goed was en geen snood wellusteling. „Mag ik u zien aan mijn zijde, Als 't einde mijner tijd genaakt, Als gij, gezond mijn overlijden Standvastig ziet, hoéwei geraakt. Als spraak verflauwt in nare snikken Als ieder adem dreigt te stikken, En alles spoedt naar 't gapend graf; Mag dan (met liefde als toen wij trouwden) Mijn hand, bezwijkende, nog houden De hand, die mij de trouwdag gaf". Wanneer wij even de tijdskleur van die regels in onzen geest verzachten dan blijft er altijd toch nog een waarlijk dichterlijk sen timent over een een zekere naïveteit, die zelfs in zijn misgreep te constateeren viel. Geheel anders dan zijn broer Willem schijnt Onno wat men in het modern jargon „een gespleten karakter" noemt te zijn geweest. Met is verdienstelijk van Du Perron's boek, dat wij hen beiden als levende menschen te zien krijgen en de bepruikte schimmen uit de loketjes onzer litteraire souvenirs uit wande len worden gestuurd. Het blijft natuurlijk bij voortduring Du Perron's kijk op het geval en op de menschen die erbij betrokken waxen. Zoo het niet de ware kijk mocht zijn, dan zal er toch een zeer groote mate van waar schijnlijkheid aan toegekend kunnen worden en zonder restrictie kan gezegd worden dat hij een tijd, een sfeer, een omgeving tot leven VRAAG: 1. Hoe kan ik binnenshuis een blau we hortensia verzorgen om het Volgend jaar weer bloemen te krijgen? 2. Hoe moet ik een gloxiniabol behandelen, die al begint uit te loopen? ANTWOORD: 1. De plant te begieten met een aluinvloeistof, te verkrijgen bij een bandelaar in tulnfoouwartikelen. 2. Het is eigenlijk nog te vroeg om de plant nu al op te kweeken, want dan zou de bloei val len in den winter. Dan Is er te weinig zon, dus als u den bol door droog te bewaren nog in rust kunt houden, dan Is dat het beste. In Maart, April kunt u baar dan oppotten in verteerde bladaarde gemengd met metselzand. 7kU% fyéiï pwivi Weineenl Gas los laten - desnoods wat bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Wan» dat staat slechts op plaat sen, waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dusweest op uw hoedel RECEPTEN. VRAAG: Wat is het recept voor 'gestoofde kom kommers? ANTWOORD: Benoodigd: 4 flinke komkom mers, 5 gram zout, 2y2 d.L. melk of vocht van de komkommers, 15 gram bloem, 25 gram boter. Schil de komkommers, snijd ze overlangs in gebracht heeft op prettige prikkelende, gees tige wijze. Adriaan van der Veen. Geld speelt de groote rol! Den Haag: Leopold's U. M. Wanneer de lezer dit bundeltje levensnoti ties, een dikke honderd kleine pagina's, heeft doorgelezen, is het mogelijk, dat hij het onbe vredigd ter zijde legt en alleen door den eer sten zin van de eerste bladzij, met den schrij ver in sympathiek contact komt. „Noodig is het niet dat ik hier zit en enkele herinnerin gen opschrijf", zegt hij daar. We kunnen dat volkomen beamen en de vrijmoedigheid waar- deeren waarmede een schrijver de noodzake lijkheid van den eigen arbeid onder de oogen ziet. Het zou onvriendelijk zijn verder te gaan en naar de noodzakelijkheid te informeeren die herinneringen in druk te geven, eerst in een Vlaamsch tijdschrift daarna als de finitieve uitgave in de boeken met den Leeuwz Beter is het aan te nemen dat Adriaan van der Veen het niet in alle opzichten met den „ik" van zijn verhaal eens is, wat echter aan ons onbevredigd gevoel geen eind maakt. Verhalen over kleinburger-misère, ontstaan door malaise; van geldgebrek en werkloosheid van afzakking en verstomping in het maat schappelijke en het moreeleer zijn er te veel en ze zijn inderdaad onnoodig, zoo de verteller ze niet boven het peil van het niet aan intellectueel leven gewende slachtoffer vermag uit te halen. De schrijver die daaraan niet voldoet is geen artist, doch schrijft als een deurwaarder, zonder taalfouten en zonder fantasie. Misschien komt hij er inderdaad toe door een „teveel aan vrijen tijd". Maar dat heeft litterair geen waarde en irriteert bo vendien de lezers wien de narigheden van den tijd veel heviger ter harte gaan dan dat hun geneigdheid groot is, op niet diepgaand gepraat over die narigheden acht te slaan. Bij buien en bij verrassing doet deze auteur vermoeden dat hij gaver werk zou kunnen maken, zoo hij minder flirtte met een zekere kille nonchalance in zijn verhaaltrant; tel kens stuit men op- momenten in zijn ge schrift, die boven het jongens-opstel uitkomen en die doen betreuren dat het geheel zulk een indruk van oppervlakkigheid nalaat. J. H. DE BOIS. Langzaam maar zeker, ondanks het mooie, warme nazomerweer in begin September, na deren we den herfst. We zien het aan het langzaam kleuren der kastanjebo.omen, die, al wat loof laten vallen, we zien hei ook aan een nieuw opbloeien in den border waar de herfst bloemen zich ontwikkelen en onzen tuin nog eenmaal met een weelderige kleurenpracht zullen tooien. Wie de zeeaster kent, die over kale opge spoten gronden in den herfst haar lichtpaars kleed vol uitbundigheid uitspreidt, zal begrij pen, hoe mooi de gekweekte soorten herfst- asters, die diezelfde uitbundigheid iets gecivi- liseerder herhalen in onze borders zullen vol doen. Het zijn sterke vaste planten, die behoefte hebben aan veel zon. De bodem moet liefst voedzaam en los zijn. Daar de meeste soorten vrij hoog worden, is het verstandig om de planten achteraan in den border te plaatsen. Hoe mooi en fijn de verschillende variëtei ten zijn, blijkt wel uit namen als „Herbstzau- ber" en „Feeënkind". De kleuren varieeren van paarsblauw, lila- blauw, lavendelkleurif, wit, rose, purperrose, rood. Er komen enkel- en dubbelbloemige va riëteiten voor. Ook voor de versiering van uw huis leveren de herfstasters een rijke bron. U kunt er zeer veel van voor vazen plukken zonder dat de border er merkbaar door zal verarmen. HERFSTASTERS. Het eenige bezwaar is misschien juist deze uitbundige bloei, waar ook een zeer groote zaadontwikkeling op volgt. Het zal misschien wel eens moeilijk zijn om het wegnemen van de uitgebloeide bloemen geregeld bij te hou den. Mochten de weggestoven zaadjes een volgend jaar de verdeeling van de borderplan- ten te veel in öigen hand hebben genomen, dan zullen we een beetje meer moeten wie den om onze eigen smaak de overhand te laten houden. Een zeer mooie soort is de Aster Climax, die nog veel aan de wilde zeeaster doet denken. De kleur der bloemen is iets donkerder lila- blauw dan bij de wilde soort. De variëteit As ter Climax White is van een mooi stralend wit. Beide planten kunnen tot anderhalven meter hoog worden. Aster diffusus Datschl heeft kleine rose- witte bloempjes en is wel één der laatst- bloeiende soorten. Deze plant wordt ongeveer een meter hoog. We moeten er dus we1 steeds voor zorgen, dat er vóór de asters andere lagere vaste planten staan. Maar achter in den border zullen ze zeker voldoen zoowel door de fris- sche kleuren als door den langdurigen bloei, die u maandenlang tevens van snijbloemen voorziet. A. J. D.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3