IJMUIDEN DE STATIONSVERSIERING TE ZANDVOORT De Relweg wordt omgelegd. Voor 'de uitbreiding van „Heliomare". In de raadsvergadering van 21 November 1938 heeft de Raad zich in beginsel uitgespro ken voor inwilliging van het door de Vereeni- ging Roomsch-Katholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, geves tigd te Amsterdam, ingediend verzoek om ver gunning tot het omleggen van een gedeelte van den Relweg ter hoogte van het sanato rium Heliomare. Deze omlegging houdt verband met de nood zakelijk gebleken uitbreiding van de verpleeg- ruimte in het sanatorium, waarvoor op dit oogenblik geen andere gelegenheid kan wor den gevonden dan aan de voorzijde van het gebouw. Daartoe heeft de vereeniging zich eenigen tijd geleden den eigendom verzekerd van een aan de overzijde van den weg gelegen duin terrein, waarover het nieuwe weggedeelte kan worden aangelegd, dat aan weerszijden van het sanatorium aansluit aan den bestaanden weg, terwijl het voorts in de bedoeling ligt om den tusschenliggenden grond bij haar sana toriumterrein te voegen en zoodoende den noodigen afstand te behouden tusschen den aan de voorzijde uitgebouwden vleugel en den verkeersweg. Gelet op de groote landelijke beteekenis van deze inrichting meenen B. en W. dat aan de totstandkoming van deze uitbreiding de noo- dige medewerking niet onthouden mag wor den en hebben zij bereids de daarvoor ver- eischte vergunning verleend. De Relweg zelve is eigendom van de N.V. Buffetmaatschappij E Pluribus Unum te Am sterdam, die haar toestemming voor bedoelde omlegging gegeven heeft. Daar ook de ontwerper van het uitbreidings plan hiermede kan instemmen stellen B. en W. den Raad voor het verzoek thans definitief in te willigen. Uit het concept-besluit blijkt dat de noo- dige werkzaamheden en leveringen van ge meentewege zullen geschieden voor rekening van verzoekster, die het vermoedelijke be drag der kosten (geschat op 15000) als voor schot zal hebben te storten ten kantore van den gemeente-ontvanger; na de voltooiing van het werk kan verrekening plaats hebben van hetgeen te veel of te weinig zal zijn be taald, waarbij tevens rekening wordt gehou den met de kosten van de herbestrating. In dit verband dient tevens besloten te wor den tot onttrekking van een gedeelte van den Relweg aan het openbaar verkeer. De pro cedure, welke daarvoor in de Wegenwet is voorgeschreven, is volledig gevolgd. Tegen deze onttrekking is bezwaar ingediend door den directeur van het provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland als beheerder der aldaar gelegen provinciale eigendommen, De provincie Noordholland wenscht ervan verzekerd te zijn, dat haar eigendommen een volledige en onbelemmerde aansluiting op den nieuw te maken weg verkrijgen. Ten aanzien van eerstbedoelde strook grond wordt opge merkt, dat de aansluiting op den openbaren weg ter plaatse geen wijziging ondergaat. De andere grondstrook heeft thans reeds geen onbelemmerden uitgang op den Relweg. In de situatie ter plaatse wordt derhalve nage- noeg geen wijziging gebracht De uitvoering. De weg zal worden aangelegd met een rij weg ter breedte van 6 m. en aan weerszijden trottoirs, elk breed 2 M. De rijweg zal worden bestraat met straat klinkers in keperverband terwijl de aanleg van de trottoirs zal geschieden met basaltine- tegels, aan de straatzijde afgesloten door trot toirbanden van gewasschen basalt beton en aan de achterzijde opgesloten met opsluit- banden van beton tegen stevige betonpalen, welke op afstanden van 2 m. zijn geplaatst. Alle bestratingen geschieden op een bed van zuiver duinzand. Voor de aansluiting aan den Relweg zal voorzoover noodig een gedeelte van de be staande bestrating, met inbegrip van de trot toirs, van den Relweg worden opgebroken en herbestraat. Aan de Zuidzijde van den weg zal een af scheiding worden geplaatst van betonpalen, waartegen harmonicagaas no. 12 is bevestigd; voor de afscheiding aan de Noordzijde van den weg zal voorzoover mogelijk gebruik wor den gemaakt van de te verplaatsen bestaande wegafscheiding van het sanatorium „Helio mare" en zal overigens een aansluitende af scheiding van dezelfde constructie worden ge plaatst. In den weg zullen op nader door de ge meente aan te wijzen plaatsen worden aange bracht: a. vijf betonringen, met een middellijn van 1 m., voorzien van een deksel en geplaatst op een stapelput van metselwerk ter hoogte van 0.80 m. b. zestien gietijzeren trottolrkolken, model N 127 K, met stankscherm volgens het C. N, B., in de kruin aan te sluiten op de sub a genoemde betonringen door middel van grèsbuizen van 0.15 m.; c. zes lantaarns met toebehooren ten be hoeve van de straatverlichting; d. buizen voor de distributie van gas en wa ter en kabels voor den doorvoer van electri- schen stroom; e. twee brandkranen. De voorronde van den liockeydag. Nederlaag voor de Strawberries. Ih de voorronde van den Nederlandschen Hockeydag 1939 werd gisteren te Bloemendaal gespeeld de wedstrijd B.M.H.C. 1Strawber ries, welke in een 52 overwinning voor B M. H. C. eindigde. Tot rust was de stand 10 voor de thuis club. In de tweede helft maakte Strawberries den stand gelijk. Brandihoff scoorde keihard uit den eenigen aan de bezoekers toegeken- den straf com er. B-M.H.C. bracht daarna den stand op 21. Direct na de bully nam Strawberries weer het initiatief in handen. H. Mantje bracht de partijen na een uur wederom op gelijken voet. Tot tijen minuten voor het. einde wisten de Strawberries stand te houden. De thuisclub kwam geducht opzetten en scoorde in deze periode 3 doelpunten. De wedstrijd eindigde in een verdiende, maar niet oneervolle 5—2 nederlaag voor de Strawberries. Graan in beslag genomen. Rijkscontroleurs hebben bij eer landbouwer in den polder 62 zakken graan, die niet bij de inventarisatie waren opgegeven, in beslag genomen. Het graan is voo; rekening van de regeering voorloopig bij de firma Hooyer alhier, opge slagen. Samenstelling van commissies van advies. Op grond van art. 5. 2e lid van de Verorde ning op den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken zal wederom moeten worden over gegaan tot het benoemen van de leden van de commissies van advies, bedoeld in art. der genoemde verordening. Tengevolge van het op zijn verzoek aan ds J. D. van Calcar verleende eervol ontslag be staat in de Algemeene Onderstandseommissie een vacature, waarin tegelijk kan worden voorzien. B. en W. hebben den Raad de volgende per sonen voor een benoeming voorgedragen, waarbij moge worden opgemerkt, dat uit elk der dubbeltallen één der voorgedragenen dient te worden benoemd. De benoeming geschiedt voor den tijd van de zittingsperiode van de leden van den gemeenteraad. Voor de Algemeene Onderstandscommissie 1. N. J. Out, wethouder (aftr.) W. van Dok, id. 2. A. Wernke (aftr.), A. L. van Groningen, 3. J. v. d. Sluis. Mevr. W. J. Huender-Bosch. 4. W. Niesten (aftr.), H. B. Vink. 5. (vacature Ds. van Calcar) H. J. Holt. N. Passchier. Voor de Tuinderscommissie: 1. W. van Dok wethouder (aftr.), N. J. Out, idem. 2. A. N. Aardenburg (aftr.), H. Duin. 3. J. P. Muntje- werf (aftr.), K. Steijn, 4 N. Passchier (aftr.) D. Kruithof, 5. G. v. d. Outenaar (aftr.), J. Jansen. Voor de Geneeskundige Commissie: l. N. J. Out, wethouder (aftr.), W. van Dok, id. 2. dr. M. H. Ph. P. van Haeff, arts (aftr.), W. J. Royaards, arts. 3. Mevr. G. v. d. Werff-Mooy (aftr.), J. A. Moddeiman, 4. Mej. M. A. S. D. v. d. Bergh (aftr.), mej. C. H. v. d. Kolk. 5. Mevr. T. Kemp-Haan (aftr.), A. L. van Gro ningen. De Strawberries in de nood- competitie. De wedstrijdsecretaresse van de Beverwijk- sche Hockeyclub „Strawberries" deelt ons mede. dat ook voor de dames een noodcom- petitie is samengesteld. Deze zal op Zondag 1 October beginnen. Het programma voor dien dag luidtStrawberries 1—Rood Wit 1, B. D. H. C.- 7-Strawberries 2. De noodcompetitie voor de heren-elftallen begint op Zondag 8 October. Het programma is nog niet bekend. Een automaat voor briefkaarten. Aan'den gevel van het postkantoor is thans nog 'n derde automaat aangebracht. Deze is bestemd voor de levering van briefkaarten. CASTRICUM Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Joannes Antonius z. v. J. Zonneveld en H. Res, Schoutenbosch 78; Maria Cornelia d. v. W. Th. Kaandorp en B. J. Tromp, Breedeweg 54, Cornelia Anna d. v. W. J. Borst en C. M. Wéhries, Alkmaarder- straatweg 42; Cchristina Theresia d. vv J. P. Bos en C. J. Kuypens, Beverwijkerstraatweg 73, Comelis Pie ter z. v. C. Steeman en A. Evers Baikkuimm-erstraat 10; Nicolaas Joseiph z. v. H. M. Poel en H. Beentjes, Cieweg 6; Bernhard Wil'hedm, z. v. B. W. Lind en M. M. Maas, Be verwijkersbraatweg 94. Ondertrouwd: Gerardus Anthonius Kaan dorp en Agatha Meyne, beiden te Castricum; Jan Willem Hartog, wonende te Haarlemmer meer en Cat-harina Kwadijk, wonende te Castricum. Getrouwd: J. M. Zandbergen en W. Schol ten HEEMSKERK LISSE—A. D. O. (3—5). Direct na het begin ontspint zich een aardige strijd. Al spoedig blijkt dat de A. D. O.-aanval gevaarlijker is dan die van Lisse. Er is nog maar kort gespeeld als Jac. Beentjes een pass van Rozing benut (01). Spoedig hierop ligt no. 2 in het net weer door toedoen van Beentjes. Lisse begint zich hierna te roeren, maar vindt de A. D. O.-verdediging in conditie. Uit een door Glorie goed genomen corner brengt Rozing den stand op 03. Nog voor de rust weet Rizzi van de wing af de score tot 04 te ver- hoogen. Na de rust is Lisse sterker. In een kwartier tijds weet zij door toedoen van Bakker en Van Leeuwen den stand op 34 te brengen. Met goede open aanvallen wordt het doel der gastheeren belegerd. Als Voormeer tegen het einde een kans krijgt, weet hij op goede wijze de overwinning te consolideeren (53). De verdere uitslagen zijn: I. E. V. a—A. D. O. a 0—1 A. D. O. b-Vitesse b 11 A. F. C. cA. D. O. d afgelast KUNSTSCHATTEN NAAR BETER PLAATS. De kunstschatten, afkomstig uit Amsterdam die in kasteel „Assumburg" waren, zijn Vrij dag naar Hoorn overgebracht. Het bleek voor, vele voorwerpen in .Assumburg" te vochtig. VISCHCLUB „T SNOEKJE". De vischclub ,,'t Snoekje" houdt Maandag a.s. een belangrijke vergadering in het café Gebr. Dam. Een voorstel zal worden ingediend om aan te sluiten bij Beverwijk. GEITENHOEDERS Op initiatief van de geitenfokvereeniging alhier is in café ,De Zon" een vergadering belegd waarbij ae besturen van Beverwijk, Velsen, Santpoort, Castricum, Bakkum en Heiloo waren uitgenoodigd. Voorzitter was de heer Jac. Bleijendaal. Bij de opening heette de voorzitter de be sturen der verschillende afdeelingen wel kom en zette op uitvoerige wijze het doel der bijeenkomst uiteen. Tot heden waren de afdeelingen allen bij den kring Zaandam aangesloten, doch de verre afstand belette een goede regeling. Besloten werd daarom een kring op te rich ten voor Kennemerland en omstreken met als zetel Heemskerk. De afdeelingen Beverwijk, Velsen. Cas tricum, Bakkum, Heiloo en Heemskerk sloten zich hierbij aan. Tot bestuursleden werden voorloopig be noemd de heeren W. Smit, voorzitter; J Beentjes, secretaris; J. Zonneveld, Castricum en W. v. Leeuwen, Santpoort, commissa rissen. Besloten word de vergaderingen op een zoo centraal mogelijk gelegen punt te hou den. In den breede werd thans nog de werk wijze van den kring besproken, en werd de contributie vastgesteld. AANRIJDING. Zaterdagavond heeft op den Rijksstraat weg een aanrijding plaats -gehad, die nog goed is afgeloopen. De heer H. G. wilde per fiets den Rijksweg oversteken, hij liet daarbij een tweetal auto's, die uit de richting Bever wijk naderden, passeeren. Toen hij den druk ken verkeersweg overstak, bemerkte hij niet dat een luxe auto, uit de richting Castricum naderde. De man werd van den weg ge schept en kwam op den motorkap terecht. Zijn fiets werd geheel vernield. Dr. v. Gen- deren Stort, die spoedig ter plaatse was, constateerde slechts eenige ontvellingen, zoo dat de man er buitengewoon goed is afge komen. OPBRENGST SANTOS-COLLECTE. De alhier gehouden collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding onder R.K. Midden standers, heeft opgebracht f 60,79. ST.-DEUS-DEDIT. Dinsdagavond houdt de afdeeling Heems kerk van" den R.K. Landarbeidersbond „St.- Deus-Dedit" een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw. MISSIEFILM. Zaterdagmiddag zal voor de schooljeugd een gratis filmvoorstelling worden gegeven in het K.S.A.-gebouw. Vertoond zal worden de missie op het 'eiland Timor. Een zelfde film zal Zon dagmiddag voor de meisjes plaats vinden. Het doel is. bij de jeugd meer liefde op te wekken voor de missie. R.K.V.V. „A.D.O.". Voor den eersten competitie-wedstrijd welke Zondag a.s. te Lisse tegen de club van dien naam gespeeld wordt, komt A.D.O. als volgt uit: Kloes, Rozing, Beentjes Sen. Burger, v. d. Kolk, Groot, Glorie, Slings, Voormeer, Beentjes Jr.. Rizzi. GEITENFOK'VEREENI GING. Woensdag 27 September houdt de afdeeling Heemskerk van de Geitenfokvereeniging haar jaarvergadering In'-'café" „De Zon". Het bezoek van Belgische trawlers aan IJmuiden. WIJK AAN ZEE RECEPTIE OP WESTERDUIN. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat m-ej. E. Rijnders in dienst trad bij de familie Huender alhier. Ter eere van dit heuglijke feit, was er des middags receptie op Westerdum en vele pl-aabsgenooten hebben de krasse jubilaresse hun gelukwenschen aangeboden. Het restaurantbedrijf had gemeend deze jelegenheid niet onopgemerkt voorbij te moe ten laten gaan en vanwege Horecaf was mej. Rijnders een fraaie gouden draagpenwmg overhandigd. Zij was reeds in het bezit van de bronzen medaille der Koningin. SLECHTE VERLICHTING. Mien wijst ons er op, dat de straatweg naar Beverwijk op het oogenblik zeer slecht verlicht is. Dit komt, omdat de boomtakken voor de lichten zijn gegroeid en de uitstraling verhinderen. Een snoeischaar zou hier wonderen doen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. Loodsdienst tijdelijk gewijzigd. Naar het Bericht aan Zeevarenden meldt kan, tot nader nieuws hierover verstrekt wordt, het voor IJmuiden in zee zijnde loods - vaartuig geen loods afgeven voor het Zeegat van Texel. Schepen, voor dat Zeegat bestemd, kunnen tusschen zonsopkomst en -ondergang uitsluitend vóór het Schulpengat een loods krijgen door radio-telegrafische aanvraag aan het walstation der Marine te Willemsoord. De loodsdienst is verplicht. VERGADERING E. d. D. De Afdeeling Velsen van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie houdt a.s. Woensdagavond een ledenvergade ring in Café Centraal aan den Zeeweg. In deze vergadering zal o.a. de a.s. winter- campagne besproken worden. Belgische regeering verbood inmiddels den uitvoer van visch zonder bijzondere vergunning. Het bezoek van den Oostendschen stoom trawler Duchesse de Brabant O 80 aan IJmui den op Zaterdag 16 September heeft bij den vischhandel in Oostende heel wat ontevreden heid verwekt. Men beschouwt het feit, dat een Belgische trawler zijn visch in een buiten- landsche haven heeft gelost onder de tegen woordige omstandigheden, nu het gouverne ment alles in het werk moet stellen om de bevoorrading van het land te verzekeren en elke onredelijke prijsstijging der levensmidde len tegen te gaan, als een ontoelaatbare han deling. De Oostendsche vischhandelaren hebben in middels aan het Ministerie van Economische Zaken en Verkeerswezen een protest-telegram verzonden, tegen het feit, dat deze trawler zijn vangst haring in IJmuiden zou hebben ver kocht, welke 190.000 francs zou hebben op gebracht. De reederij, de S. A. Pêcheries a Vapeur zou hebben beweerd, dat de trawler naar IJmui den was gezonden omdat in Oostende dien c reeds een drietal haringschepen aan de markt was en dat hij vreesde dat een Inzinking der prijzen zou ontstaan, wanneer de O 80 als vier de haringboot in Oostende had gelost. In het Belgische Staatsblad is de vorige week een Koninklijk besluit verschenen, waarbij alle uitvoer van visch voortaan verboden is zonder bij zondere vergunning van 't bevoegde ministerie. Uit het marktbericht van Oostende blijkt, dat ook daar de visch zeer duur is. Op den dag dat de O 80 in IJmuiden binnen was bedroeg de haringprijs in de Belgische visschershaven van 155 tot 275 fr. per mand. Dien dag waren in Oostende niet drie, maar twee trawlers met haring aan de markt, n.l. O 345 met 530 man den en de O 98 met 925 manden, benevens 120 stuks kabeljauw en 300 stuks koolvisch. Deze booten besomden resp. 94000 en 163000 gr. Maandag 18 September waren er wederom twee haringbooten binnen n.l. de O 164 met 157000 fr. en de O 275 met 124000 fr. voor resp. 900 en 690 manden. Woensdag was bin nen de O 262 met 720 manden. De haringprijs liep dien dag op tot 200 fr. per mand en deze trawler besomde 142)030 fr. De O 88, die Donderdag 850 manden aan den wal 'bracht, maakte 162 tot 185 fr. en besomde 151000 fr. In totaal kwamen van Zaterdag 16 tot Don derdag 21 September 17 trawlers in Oostende binnen, w.o. drie IJslanders met resp. 109000 fr., 184000 fr. en 192000 fr. Voor heden werden verwacht vijf trawlers met haring, één IJslander met 1060 kabeljau wen, 3100 koolvisschen, 300 manden wijting en kleine schelvisch, 190 manden gul, 370 man den schelvisch en 300 m. poon, verder een van de Clyde en één van het Kanaal van Bristol. In den loop van deze week wordt nog een achttal trawlers verwacht, w.o. één met haring. Uit het bovenstaande blijkt, dat er nog steeds Belgische trawlers op zee zijn en door dat in bijna geen enkele continentale Noord- zeehaven voldoende visch wordt aangevoerd, maken de Oostendenaren prachtige besom mingen. In het begin van de vorige week heb ben IJmtiidensche kooplieden nog heel wat visch in Oostende kunnen koopen, maar dit zal nu wel afgeloopen zijn. Of het verbod van uitvoer ook inhoudt, dat de Belgische trawlers niet meer in het buiten land mogen verkoopen is ons niet bekend. In IJmuiden ging Zaterdag het gerucht, dat eenige Belgen met haring naar hier op weg waren. Of dit juist is, zal spoedig genoeg blij ken. Het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk. Vergadering „Pro Rege' In de laatst gehouden vergadering van „Pro Rege" werd besloten, den arbeid onder de mi litairen in het komende seizoen krachtig ter hand te nemen. Besloten werd een sex-ie le zingen te organiseeren, waarvan de eerste op 20 October, de tweede op 17 November ge houden zal worden. Met St. Nicolaas zal een Sinterklaasfeest in het Tehuis voor Militairen gehouden worden en in de Kerstweek vindt een Kerstwijding plaats. Verder werd besloten te trachten ook in IJmuiden Oost een ontspanningslokaal voor militairen te openen. Door het drukke bezoek is gebleken, dat het Tehuis in de Bloemstraat te klein is. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld om in de behoefte naar meer ruimte te voorzien. Het bestuur werd uitgebreid met de heeren H. ten Bosch en P. Hoekstra. Export van goederen van Engeland naar Nederland. Het Biïtsche Vice-Consulaat deelt ons het volgende mede: Bij export van goederen van Engeland naar Nederland is het verplichtend, dat de afzen ders aan de autoriteiten een verklaring over leggen, geteekend door den ontvanger der goederen, dat deze goederen uitsluitend be stemd zijn voor gebruik in Nederland. Deze verklaring moet worden onderteekend in tegenwoordigheid van den Britschen Vice- Consul te IJmuiden door een verantwoorde lijk lid der betreffende firma (eigenaar, direc teur, etc.), in staat zijnde om de-gewenschte inlichtingen te verstrekken. De consulaatskosten hiervoor bedragen 4. De tekst van bedoelde verklaring is voor belanghebbenden verkrijgbaar bij het Brit- sche Vice-Consulaat, Kanaalstraat 48 te IJmuiden. jok het personeel van het station te Zandvoort heeft vooi een versiering van hei station gezorgd. Het bestaat uit een symbolisch voorstelling van het oudste en het nieuwste materiaal van de Ned. Spoorwegen, dat opgesteld op een terrein naast de perrons en ge maakt is van triplex en kleine gekleurde steentjes. Het geheel, dat niet minder dan 26 Meter lang is, maakt een aardigen indruk. Opening Dansinstituut Van Dokkum. Zaterdagmiddag werd het nieuwe da tuut van Dokkum in de Kalverstraat In dit moderne, naar de eischen des tïkT^ gerichte eigen gebouw bezit IJmuiden' ft een instituut, zooals het in den loon der i nog niet gekend heeft. Veelvuldig waren danscursussen in de bijna 65 jaren van ikI5 den's bestaan, maar nog nooit beschikte i" plaats over een eigen „dansacademie" De heer H. van Dokkum, openen. Het is gev-sngd m een der stZ gc-bouwen in de drukke Kalverstraat dat £Ie de verbouwing een nog grootere opnerff heeft verkregen. De fraaie dansvloer fit uit een geheel nieuwe soort materiaal n soniet, welker tegels het inderdaad een idP dansvloer doet zijn. Prettige zitjes lane,? wanden vemoogen het gezellige aanzien v geheel is in frissche, heldere tinten gehoiifi? zoodat alles er toe medewerkt, de zaal t/it d1' ideaie dansschool te maken. Velen gaven Zaterdagmiddag blijken v3n hun belangstelling. In de zaal was een spiS van bloemen bijeengebracht, die door hent met dit voor den heer van Dokkum zoo her geliike feit meeleefden, geschonken waren Namens den Nederl. Bond van DausW? ren voerde de voorzitter, de heer J. Donder*» Den Haag, het woord. Hij feliciteerde den leider met deze daad om in een benarden tiid een instituut als dit te durven openen Sn? hoopte, dat de energieke heer van Dokkum zijn streven met succes bekroond zou zien m wees er nog eens met nadruk op, hoe be!an° rijk het is, dat gediplomeerde en erkende i»f raren van den Bond het onderwijs persoonlijk leiden. Slechts dit kan een waarborg zijn vonr een grondige, eerste Mas scholing. Nog maaï al te veel beunhazerij is er in ons vak zoet spr., clie in dit verband wijst op het feit (S er te IJmuiden slechts één erkend leider Is nl. de heer van Dokkum. Vele z.g. onderop zers, zich tooiende met den waardelaozen titel van b.v. lid der Centrale Commissie van Ne- derlandsehe Dansc-rganisaties (een organisa tie, die eigenlijk op bevel van den Minister wegens wanprestatie verdwijnen moest) doen de werkelijke vakmenschen ernstig afbreuk Slechts de vakman kan een goede schriin» waarborgen. Namens de afdeeling Krommenie van den Bond van Arbeiderstooneelvereenigingen sprak de heer J. Ofman, namens de arbeiderstoo- neelvereenïging Palvu mevr. J. Heiligers. Bei den wenschben den heer van Dokkum, die van deze tooneelvereenigingen regisseur is, veel succes met zijn nieuwe dansschool toe. Allen deden hun vriendelijke woorden van schoone bloecnèngaven vergezeld gaan. De heer J. Groen bracht de gelukwenschen over van de inkoopcentrale „Ons Belang" waarna de directeur zelf. een dankwoord sprak! Behalve de sprekers wenschte de heer van Dokkum nog zijn erkentelijkheid te betuigen aan de heeren Glas en Rolvink, die voor het zoo fraaie interieur en de aankleeding zorg hadden gedragen. Onder het genot van eenige ververschingen en de tonen van een bandje bleven de bezoe kers nog eenigen tijd bijeen. BRAZILIAANSCHE VLOOTUITBREIDING. Naar gemeld wordt heeft de Lloyd Brasileiro (Patrimonio Nacional) te Rio de Janeiro van de reederij American Scantic Lines (Moore MaeCormack) te New-York in totaal 14 vracht- en passagiersschepen aangekocht, Deze koop omvat een viertal passagiersschepen en een tiental vrachtschepen, die tot nu toe iri de vaart op Scandinavië en Oostzeehavens gebezigd werden. VEREENIGING VOOR FACULT. LIJKVERBRANDING. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor- facultatieve lijkverbranding houdt Woensdag 4 October a.s. een ledenvergadering in café- „Centraal" v.h. de Feber. Behalve de gebruikelijke agendapunten zal de beschrijvingsbrief behandeld worden voor de algemeene jaarvergadering, die te Den Haag Zaterdag 14 October a.s. gehouden zal worden Er zullen afgevaardigden en plaatsvervan gende afgevaardigden v. dit congres benoemd worden. Ontwikkelingscursussen voor werkloozen worden hervat. Met ingang van 9 October a.s. zullen de ontwikkelingscursussen voor werkloozen (P. B. N. A. cursussen), welke tot heden werden gehouden in de school aan de Bothastraat te IJmuiden, worden hervat. Deze cursussen, waaraan werkloozen van eiken leeftijd kun nen deelnemen, zullen voortaan worden ge houden in de bovenlokalen van het gebouw der voormalige Arbeidsbeurs, Eragelmundus- weg no. 2 A te IJmuiden. Inlichtingen worden aldaar versterkt Stijging der werkloosheid tot staan gekomen. Aantal werkzoekenden nu weer beneden 2000. Hoewel het aantal inschrijvingen van werk zoekenden ook de vorige week nog betrek kelijk groot was, bleef het werkloosheids-: cijfer ongeveer stationnair, doordat tal van werkzoekenden konden worden tewerkgesteld. Door uitbreiding van het aantal plaatsen m de werkverschaffing was het zelfs mogelijk» het werkloosheidscijfer iets te doen dalen. Geheel werkloos waren op 23 Septemoer 1603 volwassen personen tegen 1658 op 16 «P* temiber. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg 2009 (1964) waarvan 225 223) bouw vakarbeiders, 160 (138) metaalbewerkers- (27) houtbewerkers, 222 (210) havenarbeider* 432 (449) visscbers, 48 (42) kantoorbedienden, 629 (617) losse arbeiders, 241 (232) in overige beroepen. Verder waren ingeschreven 95 W' mannen onder 18 jaar, 16 (17) vrouwen boven en 15 (16) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidiëerde werkverschainne waren geplaatst 251 (195) personen. De totale werkloosheid bedroeg in de oj eenkomstige week van 1938: 1595 en van 1846. SANTPOORT TURNEN VOOR MILITAIREN- Het bestuur van de turnvereeniging poort" heeft besloten alhier gelegerde tairen in de gelegenheid te stellen Woensdagsavonds van 8.30—10 uur nen. te tur-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2