Ik heb gekozen, Arkadi.... Prins Gustaaf Adolf van Zweden heeft in de omgeving van Stockholm de groote militaire oefeningen bijgewoond, welke door de Zweedsche legeraf- deeiingen werden gehouden Militaire critiek op het „brandmateriaal van den sigarenwinkelier, die zijn koopwaar op de Amersfoortsche markt had uitgestald Om de oorlogsverklaring van Canada te herdenken heeft de Canadeesche gezant te Parijs, kolonel Vanier, een krans gelegd bij het graf van den onbekenden soldaat en zijn handteekening geplaatst in het gouden boek FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. door AGATHE POGNER. (Nadruk verboden) 22) Het was vanzelfsprekend, dat alle bewoners y.an de nederzetting aan bet feest deelnamen. Toen allen verzameld waren op het laat ste oogenblik waren ook nog mijn metgezellen gearriveerd begon de doop. Rodion sprak met diepen ernst een kort. gebed uit en daar na dompelde hij het kegeltje in een teil water. De doopeling liet daarbij een zoo vervaarlijk geschreeuw hooren, als wilde hij demons- treeren welk een gezonde longen hij van zijn ouders had meegekregen. „Schreeuw toch niet zoo als een landrot!" berispte hem zijn grootvoder. „Het zal het eenige onvrijwillige bad ln je leven niet zijn. Daar kan je staat op maken!" Na den doop werd er flink gegeten en ge dronken. Aanvankelijk keek ik wat vreemd op, toen ik de groote stukken rendiervleesch en de omvangrijke koeken met ongelooflijke snelheid uit de schalen zag verdwijnen, maar weldra liet ik me door dezen gezonden eetlust aansteken en hielp ik dapper mee. Ik zat tusschen Rodion en Pelka. De laatste drukte af en toe heimelijk mijn hand Rodion daarentegen sloeg me met kracht op m'n schouder. „Kom Arkadi". riep hij vroolijk .Laten wij eens klinken! Je bent de peetoom van mijn kleinkind en dus ook familie van mij". ,Zal ik je eens wat zeggen, Arkadi?" zei Rodion, toen hij het eerste glaasje boven zijn tax had gedronken, „zal ik je nu eens wat vertellen?" Toen ik je voor het eerst op de boot zag en hoorde, dat je bij ons wilde overwinte ren, zei ik tegen Wenjamin: Wat voor groot heidswaanzin heeft dan dien kerel in onze woestenij gelokt? Als de eerste de beste haai hem niet verslindt, dan vreet de eerste de beste beer hem beslist op. Waarheid, Wenja min?" „Waarheid!" „Stepanida heeft je verdedigd. Ze is een prachtvrouw, mijn dochter! Ze zei: Hij is uit het goede hout gesneden; die zal zijn weg wel vinden! En Stepanida heeft gelijk ge had". Wij dronken op de gezondheid van Stepa nida. die daarbij lachend omhoog werd ge tild. „Hier zijn immers niet eens haaien", pro testeerde Katja's echtgenoot, de Ham Semjon. „Hier vind je alleen walvisschen en wal russen. Als een daarvan hem had willen op vreten, dan „Pas maar op, dat hij jou niet inslikt", waarschuwde Rodion. „Jij hebt zulk mooi rood haai-. Daar kon hij nog wel eens zin in heb ben!" „Laat mijn roode haar met rust!" ver dedigde Semjon zich. „Dat is een prachtige lantaarn, als de zon er niet is!" „Wij hebben geen zon en geen licht noodig!" schreeuwde Rodion. „Wij dragen de zon in ons hart! Waarheid grootmoeder?" „Waarheid!" De stemming werd steeds levendiger en vroolïjker en aan het eten en drinken scheen geen einde te zullen komen. Ik maakte van een gunstige gelegenheid gebruik naar buiten te wippen. Reeds een paar tellen later echter stond Pelka naast mij. We liepen samen langs de dichtgevroren baai en onderweg moest ik haar den geheelen inhoud van „Prinses Daa da's reizen en avonturen" vertellen. Toen ik aan het eind was van mijn verhaal, nam ze heel ernstig mijn hand in de hare en vroeg, of ik ook een prins was? Een beitooverde na tuurlijk! Ze voegde er aan toe, dat ze alle prinsen ter wereld graag mocht en gaf me een hartelijke zoen. Toen we weer in Wenjamin's woning terug keerden, zaten de mannen nog steeds bij elkaar. Stepanida was met haar moeder en Nil in de kleine keuken gevlucht. Ik moest daar met Pelka eveneens binnen komen en warme thee drinken, omdat we zoo lang in den wind hadden geloopen. 'Doch dit bleek tenslotte slechts een voorwendsel te zijn; de vrouwen hadden alleen maar behoefte aan een praatje. Al spoedig kwam Rodion mij halen. Ik werd op mijn sitoel naast den zijne gedrukt en moest hem, of ik wilde of niet, helpen drinken. „Ik ben trotsch op je", zei hij, terwijl hij mij beide handen drukte. „Ik ben trotsch op lederen goeien, flinken kerel. Wenjamin, mijn zoon, waarheid?" „Waarheid!" Toen wij eenige uren later afscheid namen om eindelijk den terugtocht te aanvaarden vlijde Pelka zich vertrouwelijk tegen mij aan. „Lees het schrift, dat ik je gegeven heb, goed door, Arkadi! Daar staat alles in!" Ik zit nu weer in mijn kamer en blader in Pelka's schrift. Ik lees er precies hetzelfde uit, wat zij er in heeft geschreven, want ik ben nu zelf een kind geworden, dat met kinder- oogen leert zien. 3 December Het is donker, ongelooflijk donker! Ik had nooit gedacht, dat het 'ergens op de wereld zóó donker kon zijn. Binnenshuis kan men geen hand voor de oogen zien, buiten versprei den de sneeuwmassa's altijd nog iets. dat aan helderheid of licht doet denken. Vier dagen lang heeft het zonder eenige onderbreking gesneeuwd. Vier dagen lang zijn de sneeuwschoppen ons niet uit de hand geweest. En toch mogen we ndet klagen! De sneeuw zorgt voor werk en het werk zorgt voor de slaap. Als je dan een paar minuten pauzeert om even uit te rusten, bekruipt je een vermoeidheid, zoo heerlijk en bedwel mend, dat je al je wilskracht noodig hebt om je er tegen te verzetten. Het is een zeldzaam genot in die gilan- zend-witte sneeuw te zitten en van bloeiende roode rozen te diroomen. Of van ruischende bosschen, murmelende beeken en rijk met bloemen getooide weiden Merkwaardig! Telkens weer droom ik van mooie, bontgekleurde dingen, telkens weer hoor ik verrukkelijk, betooverende melodiën. Dat is de witte dood! Rij speelt op zijn klankrijke harp! Hij gaat slechts voorbij, om te groeten Hun, die hem eeren en zijn witte banier hoog houden, is hij welgezind. Hen ontziet en be schermt hij. Vandaag heerschbe er een geweldige op winding. Putschock heeft zijn kameraad in diens snuit gebeten. Ongelooflijk, zooals het dier te keer ging. Wanneer het alle wanhoop en smarten der menschheid in de wereld laad willen uitschreeuwen, had het bezwaarlijk een doordringender en hartverscheurender geluid kunnen laten hooren. Dobrez ging er heen om zijn sauiaritaans- diensten aan te bieden, maar er weid hem een zoo hartelijke ontvangst bereid, dat de indruk daarvan zich de eerste jaren stellig niet laat uitwisschen. Tot zoolang zal mijn bra ve Dobrez elk nauwer contact met het beren geslacht zeker zorgvuldig vermijden. Ik streelde den hond over zijn mooien kop. „Zie je wel, ouwe jongen", zei ik, „Ntikita heeft laatst toch gelijk gehad: we beginnen nu pas ervaringen op te doen. Daar kunnen we ons niet aan onttrekken Dat hangt samen met ons bloed en met ons hart, want de er varing zijn wij zelf. Begrijp je dat? Jaj, met je schrandere menschenoogen 8 December. Den zesden December is de wind begonnen de lucht te zuiveren en gisteren was de hemel reeds getooid met ontelbare sterren. Toen dan 's avonds bovendien nog de volle maan boven de bergen rees, hebben we snel onze ski's opgezocht, want na al die dagen van gedwongen rust waren we dankbaar voor elke mogelijkheid om ons wat te bewegen. Met uitzondering van een paar jachthonden, lieten we het geheele koppel viervoeters ach ter en nadat nog het geweer over den schou der was gehangen, ging het in een sneltrein vaart over bergen en dalen. Ik was van ons vieren de jongste en de lichtste, misschien ook wel de behendigste en zoo kwam het, dat ik steeds een stuk vooruit was. Op een gegeven oogenblik bleek ik echter - geheel tegen mijn wil mijn metgezellen uit het oog te hebben verloren. Ik nam mijn geweer van den schouder en loste drie scho ten, ons signaal, in de lucht. Door slechts een echo antwoordde. De lust om verder te gaan, liet mij plotse ling in den steek en ik besloot dus alleen den terugtocht te aanvaarden. Als een kleine, zwarte dobbelsteen stond mijn houten blok hut in de glanzende sneeuw. De ramen waren nog onverlicht; de anderen waren dus nog niet teruggekeerd. Ach, als ik nu maar hout had gehad! Zoo'n blok of tien overbodig hout! Dan zou ik in de open lucht een vuurtje hebben ge stookt en mij daarnaast in de sneeuw hebben gevleid om de maan in zijn loop te volgen. Maar een groot deel van den strengen winter moest nog komen en het zou onvergeeflijke lichtzinnigheid zijn geweest zelfs mar een enkel blok van onzen toch al niet te ruimen, houtvoorraad voor mijn genoegen te gebrui ken. Wordt vervolgd). Zeven en dertig officieren en manschappen van het Engelsche s.s. „Winkleigh werden midden op den Oceaan gered door d# bemanning van den „Statendam" en aan boord liefderijk ontvangen. Bovenstaande foto werd door een der opvarenden van hel Nederlandsclie schip gemaakt Op weg naar Frankrijk. Britsche troepen op weg door Londen voor hun vertrek naar het vasteland Prof mr M. H. Bregstein is benoemd tot hoogieeraar in het handelsrecht aan de Gem. Universiteit te Amsterdam Te den Haag heelt de installatie plaats gehad van den Centralen Raad van voorlichting voor het te vormen comité voor lichamelijke opvoeding en ontspanning der militairen

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8