De stïifd zee. Het Berlijnsche stadsbeeld Kan Engeland het duik bootgevaar bezweren? onderging weinig verandering SEPTEMBER 1939 pe lonsen van den blokkade-oorlog. Londensche correspondent schrijft: IT mededeel) ngen van Neville I Chamberlain in zijn derde oorlogsover- 7icht heeft men meenen te mogen op- maken dat de strijd tegen de Duitsche ten met veelbelovenden uitslag wordt a De Britsche Premier sprak van de ver- ^•'°er fln 6 of 7 duikbooten in twee weken. !ieÖgin! niet duidelijk of het werk van de He' «f5 die aanspraak maakt op het on- ®Sik maken van 4 of 5 duikbooten, in dit SSfiw»— het Fransche aandeel voorloopig uit- v ten in de berekening en ons bepalen tot van Chamberlain, dan zijn deze alleen hoog belang. In elk geval hebben ze het r fkrhe volk een hart onder den riem gesto- Om de ware beteekenis dezer cijfers te «Tcrhatten moeten ze vergeleken worden ^de totale sterkte van de groote Duitsche finnen 7 vhnoten dat zijn duikbooten die voor opera- J on verren afstand van haar bases en o.a. in Sn AÜantischen Oceaan zijn ingericht. Deze v ion ziin van 500 tot 750 ton en ze zijn van „Lrkeliik meer belang voor de Duitschers *5 hestrijding van de Britsche blokkade dan ï/k S onderzeeërs van 250 ton, die vrij Lt bij hun basis moeten blijven. Men weet hier dat Duitschland in April onge- 35 duikbooten bezat voor operaties over lote afstanden, booten dus van 500 ton en eer en dat er 16 van zulke booten in aanbouw ren Men neemt aan dat er inmiddels meer nn stapel zijn gezet maar geen van de duik boten in aanbouw kan binnen de eerstvolgende 15 maanden gereed zijn. Men neemt in Enge- and aan dat Duitsohland in het begin van den oorlog hoogstens 42 duikbooten bezat voor ope raties op den Oceaan. Als dit cijfer en als de cijfers Van den Britschen Premier tennaasten- hii juist zijn en er is reden aan te nemen dat jt z00 js dan wordt het terstond duidelijk dat de Britsche vloot reeds een zeer zwaren slag heeft toegebracht aan de Duitsdhe duikbootcam- oagne. Afgaande op deze cijfers heeft Duitsch- ianc' in de eerste veertien dagen van den oorlog een zesde deel van zijn duikbootsterkte verloren. Voorloopig moeten meer aanvallen op duik booten worden verwacht, maar de Britten ge- looven al dat het ergste geleden is en zij vin den voedsel voor dit geloof in het feit, dat het aantal Britsche koopvaarders, dat slachtoffer geworden is van duikboot-aanvallen, de laatste dagen niet weinig is verminderd. De berekening is hier, dat de verliezen tot een half percent van de Britsche vaart, één sohip dus op elke 200, te ruggebracht zullen worden zoodra het convooi- gtelsel volledig werkt. Maar het spreekt vanzelf dat de Duitsche ma rine nog andere pijlen op haar boog heeft. Als vroeger kunnen de Britsche convooien aangeval len worden door Duitsche oorlogsschepen die sterker bewapend zijn dan de Britsche sche pen, die de handelsconvooien beschermen. Die mogelijkheid wordt voorzien. Een vloot die, als de Britsche, de heerschappij op zee moet be houden is zeer kwetsbaar en ernstige verliezen zoo nu en dan, zijn niet te voorkomen. De „Cou rageous" was een voorbeeld. De blokkade. TT ET Britsch vertrouwen in de overwinning in dezen oorlog berust voor een aan zienlijk deel op de kracht van het Engelsche economische wapen. De contrabande-wet, is in haar uitvoering een taak van de vloot mis schien beslissend, zegt men hier. De Fransche vloot staat de Britsche bij in de uitvoering van die taak. Als het doeltreffend wordt gedaan gelooft men hier dat de noodza kelijke invoeren voor Duitschland met bijna de helft kunnen worden verminderd. De Duitsche invoercijfers van den vredestijd zijn, als die van alle landen, bekend. Aan de hand van die ken nis kunnen zekere gevolgtrekkingen worden maakt over het mogelijk effect van een scherpe contrabande-controle. Men houdt daarbij reke ning met het feit dat Duitschland in oorlogstijd meer behoefte heeft aan zekere essentieele grondstoffen dan in vredestijd. Men kan aan nemen dat de landen der geallieerden zullen op houden met Duitschland handel te drijven. Als de Vereenigde Staten, de Zuid-Amerikaan- ache staten en de landen van het Naburig en hei Verre Oosten hun exporten naar Duitschland niet verminderen, dan wil dat geenszins zeggen dat die exporten Duitschland zullen bereiken. De schepen, die de vrachten naar Duitschland zullen willen brengen, zullen niet zoo gemak kelijk aan de contrabande-controle der ge allieerden kunnen ontsnappen. Zoo goed als geen controle kan echter worden uitgeoefend op export naar Duitschland door de Oostzee, uit de landen, die aan Duitschland grenzen en uit de landen aan de Middellandsche Zee. Deze drie groepen zullen, neemt men hier aan, niet alleen haar uitvoer naar Duitschland voortzetten maai hem naar alle waarschijnlijkheid verhoogen. Desniettemin berekent men hier dat aan genomen dat de ondervanging van contrabande- wachten op zee volledig doeltreffend is de tonnage, die in Duitschland wordt ingevoerd, met 48 procent zal worden verminderd. Zelfs als Polen, dat in vredestijd 1 procent van zijn export naar Duitschland stuurde, nu als buur land van Duitschland zou worden beschouwd zou Duitschland door het effect van het econo misch wapen der geallieerden 76 procent van zijn graaninvoeren, 66 procent van zijn kunst- mest-invoeren, 56 procent van zijn steenkool import, 53 procent van zijn metaalimport, 45 procent van zijn petroleum-invoer, 40 procent van zijn erts-behoeften en 39 procent van zijn vleech- en vet-behoeften tekortkomen. Het effect van deze strenge toepassing van de contrabande-controle kan pas later aan den dag treden, omdat Duitschland aanzienlijke oorlogs- voorraden van alle soorten heeft opgestapeld. Maar, zegt men hier, bij voortzetting van den strijd moeten de resultaten van den economi- schen oorlog even beslissend zijn voor den uit slag als welke militaire operaties ook. A. K. VAN R. Plechtige optocht door de hoofdstad. Naar het D.N.B. meldt is het stoffelijk over schot van generaal Von Fritsch naar Berlijn overgebracht. Op het station waren vele gene raals onder leiding van generaal Fröm als plaatsvervanger van den opperbevelhebber van het leger aanwezig. De kist met het stoffelijk overschot werd in plechtigen optocht op een af fuit naar het gebouw van het legercommando gebracht. Een eere-compagnie van het regiment Groot-Duitschland bracht de militaire eerbe wijzen, waarna het stoffelijk overschot op een baar in de groote zaal van het ministerie van oorlog werd geplaatst. Officieren betrokken de eerewacht. Verdere opmarsch der Russen naar de demarcatielijn. Moscicki en Smigly Rydz geïnterneerd. Sikkel en hamer aan de Roemeensche grens. In het Russische legerbericht van Maandag wordt gezegd: „Gedurende den 25sten Septem ber hebben de troepen van het Roode Leger bij den voortgezetten opmarsch naar de demarcatie lijn de steden Soewalki en Goniondz bezet en de lijn Soewalki-Goniondz-Soerazh-Janof (30 K.M. ten N.W. van Brest-Litowsk)-Opalin-Doebenka (beiden aan den Boeg gelegen) -Komarof-La- vrikof-Podgaitsjiki-Oeniatigo-Rybnik (40 K.M. ten Westen van Stryi)-Koziowa (50 K.M. ten Z.W. van Stryi) bereikt. De actie tot „zuive ring" van Westelijk Wit Rusland en de Weste lijke Oekraïne van de overblijfselen der Poolsche troepen wordt voortgezet". DtiiAHCA r/£ i Pussiscne GBZHS '9'6 L Uit Zaleczyky verneemt Havas dat de eerste roode vlaggen met sikkel en hamer verschenen zijn op eenige officieele gebouwen in door de Russische bezette Poolsche dorpen, zoo op het stadhuis van Zaleczyky aan de Roemeensche grens. De grens is nog steeds gesloten voor alle personenverkeer en goederenvervoer daar de Russische autoriteiten nog geen enkel initiatief tot onderhandelingen met de Roemeensche autoriteiten hebben genomen. Aan de Roemeen sche zijde van de grens is het volmaakt rustig. Een Fransch en een Zweedsch schip getorpedeerd. Stoffelijk overschot van Von Fritsch in het Duitsche ministerie van oorlog. Poolsche aristocraten gearresteerd. O.a. prins Mirski en prins Radziwill. In de omgeving van Novogrudek in het door de Russen bezette deel van Polen heb ben boeren Prins Mirski en verscheidene andere Poolsche aristocraten gearresteerd. Men veronderstelt dat dit prins Simeon Swiatopolk Mirski is, die woonde op een kasteel in dit gebied. Verder wordt gemeld, dat prins Radziwill en zijn zoon nabij Wilna door de Russen zijn gevangen geno men. Honderdduizend „arbeidsmeisjes' worden in Duitschland opgeroepen. Werkzaamheden op het land. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In de eerstvolgende dagen worden overal in Duitschland twee uitgelezen lichtingen opgeroepen voor het verrichten van arbeids dienst. Honderdduizend z.g. arbeidsmeisjes zullen bij boerinnen moeten werken. Van de „Arbeidsmeisjes" tusschen 17 en 25 jaar wordt echter vooreerst slechts een deel op geroepen. Voor rüim 60.000 nieuwe arbeids meisjes zijn de laatste weken nieuwe kampen ingericht. Terwijl het arbeidsmeisje des mor gens op de boerderij practisch werk moet verrichten en hier moet inspringen als ver vangster voor den ontbrekenden man, houdt het kamp des middags de arbeidsmeisjes bijeen. Vooral wordt dan sport beoefend, ge lijk de voorschriften voor de gezondheids verzorging in de arbeidsdienstkampen aan geven. Politiek en practisch onderricht in huishoudkunde en landbouw wordt afwisse lend gegeven. Nog 27 dooden van de „Thetis" geborgen. Maandag zi.in de lijken van 27 slachtoffers van de gezonken Britsche duikboot „Thetis" aan de oppervlakte gebracht. Vandaag zal een begin gemaakt worden met de laatste faze van het lichten der duikboot. Lithauen aclit den toestand verbeterd. Maarschalk Smigly Rydz. J^iwPkche president Moscicki en maar- Rydz zijn beiden geïnterneerd, teHito v ».Bicaz bij Piatraneamtz op de Oos- &W2 te CT g van de KarPathen en Smigly Bemanning van beide schepen gered. Ooggetuigen op een punt aan de Engelsche kust hebben volgens Reuter gezien, hoe een Fransch stoomschip de „Phyrne", metende 2660 ton, tot zinken werd gebracht door een duikboot. De uit 24 koppen bestaande beman ning, van wie twee leden gewond werden, werd aan boord genomen van een van de kust uit gevaren reddingboot. Twee Britsche torpedo jagers kwamen korten tijd later ter plaatse. De bemanning verklaarde, dat het schip geen waarschuwing had gekregen, alvorens het tot zinken werd gebracht. Naar Havas uit Stockholm meldt is gister middag het Zweedsche stoomschip „Silesia" dat 2850 ton meet en met een lading hout op weg was van Gothenburg naar Huil, ter hoogte van Stavanger getorpedeerd. De uit 19 koppen bestaande bemanning is door het Zweedsche stoomschip „Suecia" gered. De aanvaller van de „Hazelside" vernield? In een mededeeling van het Britsche ministerie voor de voorlichting wordt, na een beschrijving van de patrouilles der Engelsche vliegtuigen en hun po gingen om bij te staan in het red dingswerk toen het vrachtschip „Ha zelside" tot zinken was gebracht, nog gezegd: de Duitsche duikboot werd ge zien. Eenige minuten later trachtte zij haastig te duiken, maar terwijl zij dit deed, vormde zij 'n goed doelwit voor bommen. Men bleef ter plaatse den toestand eenigen tijd waarnemen, doch er werd niets meer gezien van den onderzeeër. Twee Finsche schepen aangehouden. De „National Zeitung" te Bazel verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche autoriteiten twee Finsche schepen, die met hout geladen in Hamburg lagen, in beslag heeft genomen. Men heeft zich hierbij beroepen op het Britsche standpunt, dat hout wordt beschouwd als oor logscontrabande. De Finsche regeering heeft aan Duitschland uitlegging gevraagd over de torpedeering van twee harer schepen. De Finsche gezant te Ber lijn heeft zich naar het ministerie van buiten- landsche zaken begeven om er te informeeren naar de redenen. De minister, aldus Havas, heeft verklaard, dat de actie tegen schepen welke cellulose ver voeren, een gewoon oorlogsgebruik is. Hij voeg de hier aan toe, dat de torpedeering een waar schuwing beteekent voor de neutralen, die handel drijven op Engeland. En gaat daarom tot gedeeltelijke demobilisatie over. Het opperbevel van het Lithausche leger is van oordeel, dat de toestand in Oost-Europa ongehelderd schijnt en geen onmiddellijk gevaar oplevert voor Lithauen, zoo meldt Havas uit Kaunas. Derhalve is besloten de in het midden des lands geconcentreerde troepen te decnobiliseeren, teneinde de manschappen in staat te stellen naar hun dagelijkschen arbeid terug te keeren Men schrijft ons uit Berlijn: LEEST men de berichten omtrent de stemming en den toestand te Londen en Parijs en neemt men met de vereischte opmerkzaamheid de foto's in oogen- schouw, welke sir Neville Chamberlain en zijn echtgenoote met een gasmasker in étui op hun morgenwandeling weergeven, dan komt men tot de conclusie, dat het leven te Berlijn eigen lijk nog vrij aanvaardbaar is. Bij heerlijk herfst weer maakten we vanmiddag een wandeling door het centrum der stad. Op de Pariser Platz stonden twee groote verhuiswagens voor de Fransche ambassade, waar men alle vensters met rolluiken bedekt heeft. Wat verderop ligt aan den overkant het statige Russische gezant schap en onwillekeurig glimlachten we om de wisselvalligheid van het lot. Kort geleden achtte men dit verlaten huis geen blik waard, want hier zetelde de vertegenwoordiging van een soort menschen waarmee men als beschaafd volk niets uitstaande wenschte te hebben. Thans heeft Berlijn weer een Russischen gezant en de officieele ontvangsten zullen weldra bezocht worden door hooge Duitsche autoriteiten. Wat verderop zitten een paar honderd men- söhen op stoeltjes, die men voor 20 penning per uur kan huren, in de zon te braden alsof er geen wolkje aan de lucht is en kijk, bij Kranzler is geen stoel onbezet. De koffie smaakt weliswaar sterk naar cichorei, maar de Berlijner heeft zijn zin voor humor klaarblijkelijk nog niet verlo ren, want hij pleegt in zulke en soortgelijke ge vallen berustend te zeggen: „Wenn man nicht hat was man liebt, dann soli man lieben was man hat!" Op den hoek van de Friedrichstrasse wordt reeds de eerste editie van dr. Goebbels „Angriff' luidkeels aangeboden en we zien met opvallend dikke letters op de voorpagina staan: Heden 17 uur spreekt de Führer! We koopen het nummer, maar kunnen niet vaststellen, waar Hitier zijn rede denkt te houden. Daarom begeven we ons naar de Wilhelmstrasse in een der vele ministeries en daar vertelt men ons. dat de Führer zijn „entrée glorieuse" te Dantzig gaat houden. Men noodigt ons zelfs uit in het mi nisterie te blijven luisteren, maar wij geven er de voorkeur aan, dit thuis te doen, want zit men onder Duitsche kennissen, dan kan men onder de gegeven omstandigheden in een précaire si tuatie geraken: velen doen alles precies na, wat ze per radio in zich opnemen, dat wil zeggen, ze roepen al even hard „Heil!" of „Foei!" of „Wij danken onzen Führer" als de volksmassa te Dantzig, die in den ((Artishof" de „Heimkehr ins Reich" vierde. En doet men dan als gast niet mee, dan loopt men al spoedig gevaar, voor „Deutschfeindlich", voor anti-Duitsch versleten te worden! Het is begrijpelijk, dat te Berlijn de verbazing minstens even groot was als de vreugde, dat men omstreeks 5 uur naar den Führer zou kun nen luisteren. Men wist immers niet beter, dan dat hij zich met de hoogste legerleiding aan het front ophield. De krantenberichten bevestigden deze opvatting. Wat zou hem er toe geleid heb ben, thans plotseling het front te verlaten en het aan Forster beloofde bezoek aan de „bevrij de" stad Dantzig zoo onverwacht te gaan afleg- ;n? Vergeleken bij de felle oratie, welke Hermann Goering eenige dagen tevoren van de Borsig- fabriek uit over alle Duitsche zenders hield, maakte de rede van Hitier op ons een betrek kelijk kalmen, om niet te zeggen: gematigden indruk. Kort saamgevat zeide hij indirect tot Londen en Parijs: „Tezamen met Sovjet-Rus land hebben wij thans Polen definitief van de landkaart weggeveegd Waarom zouden wij nu nog oorlog voeren naar aanleiding van een vol dongen feit?" Van een direct vredesaanbod was hierbij wel iswaar geen sprake, maar in de gematigdheid Heeft Molotof eisehen aan Estland gesteld? Minister Selter plotseline: naar zijn land teruggekeerd. De Estlandsche minister van Buiten- landsche Zaken, Selter, die zich. offi cieel voor de verlenging van het han delsverdrag, te Moskou ophield, kreeg volgens Havas van Molotof de uitnoo- digins naar het Kreml te komen. Onmiddellijk na dit bezoek vertrok hij per vliegtuig naar Estland. Men ge looft. dat hij in kennis gesteld was van Russische eischen ten aanzien der Estlandsche neutraliteit. Poolsche onderzeeër in Zweden geïnterneerd. Schip was door torpedo getroffen. De Poolsche onderzeeër „Sbik" heeft een toevlucht gezocht in de Zweedsche wateren en is geïnterneerd. Het schip was door een torpedo getroffen, doch niet ernstig be schadigd. De bemanning bestaat uit vijftig koppen, zoodat thans in totaal 170 Polen in Zweden zijn geïnterneerd. Noodweer in de Ver. Staten. Dertig passagiers van pleizierbootjes vermist. LOS ANGELES, 26 September. Een hevige storm, gepaard met stroomende regens, heeft het district Coachella geteisterd. De oogst werd voor driekwart verwoest. Dertig personen wor den vermist, maar men vermoedt dat het doo- denaantal hoog zal zijn. Voornamelijk de men schen, die voor de kust in plezierbootjes aan het varen waren het was druk door de groote hitte zijn het slachtoffer geworden van het plotseling opkomende noodweer. In Los Ange les staan in de buitenwijken de straten meer dan drie voet onder water. .(United Press) zijner formuleering lag voor ons ingesloten, dat men thans ten allen tijde bereid is voor onder handelingen met den vijand. Te Berlijn is men natuurlijk ingenomen voor zulk een zij het dan ook gecamoufleerd vredesaanbod, maar het wil ons toeschijnen, dat men zijn draagwijdte over schat en dat de vooralsnog optimistische stem ming wel spoedig weer een ongunstige wijziging zal ondergaan. Men kreeg den indruk, dat Hitier thans het locale conflict met Polen als afgedaan be schouwt en dat hij de verdeeling van den buit beperkt wenscht te zien tot Moskou en Berlijn. Natuurlijk dient afgewacht te worden, wat Lon den en Parijs hiertoe zullen zeggen, ook al zien we voorloopig geenerlei mogelijkheid, om het jammerlijk teleurgestelde en in den steek gela ten Poolsche volk zijn vrijheid terug te geven. Geen wonder, dat Hitler met voldoening in zijn rede er de aandacht op vestigde, dat binnen 18 dagen tijds zich in het hartje van Europa een drama heeft afgespeeld, hetwelk tijdens den vorigen oorlog heel wat meer tijd in beslag ge nomen zou hebben. O" ET is een tragisch lot, waaronder het Pool- sdhe volk thans gebukt moet gaan. De ge schiedenis van dit land en volk is niet veel an ders dan een aaneenschakeling van schuld en ongeluk. Tegenover een vvirigen drang naar vrijheid en onafhankelijkheid staat de voortdu rende onderdrukking door andere volken, waar bij speciaal Rusland een groote rol heeft ge speeld. Tn de internationale politiek kent men nu eenmaal geen dankbaarheid van staat tot 'taat. Was het niet Duitschland, dat Polen in zijn thans voorbije gedaante als buffer tusschen het vijandige Rusland mede hielp oprichten? En werd dezelfde staat niet later, na den verloren oorlog als middel van Duitsehland's omsinge ling aangewend? Sedert het heengaan van den ?rooten veldmaarschalk Pilsoedski heeft de po litiek te Warschau er toe geleid, dat Rusland en Duitschland tot verbazing der wereld plotseling dikke maatjes geworden zijn en Polen is daar bij het kind van de rekening! Twee uitlatingen waren er in Hitler's rede, welke tot nadenken stemmen: komt het tot een wereldoorlog, dan zal de vijand met groote ver rassing van Duitsche zijde dienen te rekenen en reeds hoorden wij zeggen, dat daarbij op mari tieme wapenen gedoeld werd. Voorts vernamen wij de plechtige belofte, dat men niet voorne mens is. vrouwen en kinderen met bombarde menten te bedreigen, waartegenover Hitier tot tweemaal toe vaststelde, dat Engeland door mid del van zijn blokkade zulks in een anderen vorm wel degelijk doet. Moet hieruit de conclusie ge trokken worden, dat bij een verderen oorlog de blokkade zich eerder tegen Engeland dan tegen Duitschland zal ontplooien? De herziening der Amerikaansche Neutraliteitswet. Welke punten het nieuwe ontwerp zou omvatten. Omtrent de verklaringen van Pittman, den voorzitter der Amerikaansche Senaatscommis sie voor Buitenlandsche Zaken, over de voor stellen der regeering ten aanzien van de neu kwaliteitswetgeving, meldt Reuter, dat deze als volgt samengevat kunnen worden: 1'. Amerikaansche schepen mogen geen pas sagiers of goederen vervoeren naar oor logvoerende landen. 2. Overtredingen van deze bepaling kunnen gestraft worden met een boete van hoog stens 50.000 dollar of vijf jaar gevangenis straf. 3. Oorlogvoerende mogendheden, die goede ren in de Vereenigde Staten koopen, moe ten bezit nemen van die goederen, alvo rens zij verscheept worden. 4. Verliezen, die geleden worden door Ame rikaansche verzekeringsmaatschappijen op oorlogsladingen, kunnen geen grond slag vormen voor eischen tegen de re geering. 5. De president zou „geveehtsgebieden" kun nen aangeven en Amerikaansche burgers of schepen kunnen verbieden, die gebie den binnen te gaan. 6. Amerikanen mogen niet reizen op schepen van oorlogvoerenden, uitgezonderd, wan neer dit geschiedt in overeenstemming met de door den president voor te schrij ven regels. 7. Roode kruis-personeel en gecharterde schepen zullen vrijgesteld zijn van de restricties op Amerikaansche reizen. 8. Amerikaansche koopvaardijschepen mo gen slechts kleine wapens vervoeren, welke noodig zijn voor de discipline aan boord. 9. Oorlogvoerende regeeringen mogen geen staatspapieren in de Vereenigde Staten verkoopen. 10. Oorlogvoerenden zouden de gewone han- delscredieten kunnen krijgen voor een termijn, niet langer dan negentig dagen. 11. Roosevelt zal om de zes maanden rapport uitbrengen over het bedrag aan credieten op korten termijn, dat is verleend. 12. Om de zes maanden moet rapport uitge bracht worden over de hoeveelheid oor logsmateriaal, die door oorlogvoerenden in de Vereenigde Staten is aangekocht. 13. Het verwerven van fondsen voor oorlog voerenden zal in de Vereenigde Staten verboden zijn. 14 De president is gemachtigd het gebruik van Amerikaansche havens door duikboo ten of gewapende koopvaardijschepen van oorlogvoerenden te beperken. (Nadruk verboden). PKOERAMMA WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. VAR A-Uitzending. 1010.20 v.m. VPRO, 6.30- 7.00 RVU, 7.30-8.00 VPRO. 8.00 Eventueel berichten A.N.P., gram.pl., 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgen wijding. 10 20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Or gelspel. (Om 12.45 eventueel berichten A. N. P.) 1.151.45 Gramofoonplaten. 2.00 Kniples. 2.30 Gramofoonplaten. 2.35 VARA- orkest en solist. 3.20 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Cursus „Graphologie, mid del tot menschenkennis". 7.00 VARA-kalen- der. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert met orgelbegeleiding. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.40 VARA-orkest. 10.15 Causerie en toch ben ik van meening, dat 10.25 Gramofoon platen. 10.40 Medische vraag baak. 11.00 Be richten ANP. 11.2012.00 Dansmuziek, (gr, platen). HILVERSUM II 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 9.15 Gra mofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. (12.0012.15 Be richten.)) 1.00 Gramofoonplaten. 1.30 Hol- landsch kamërmuziekensemble en gramofoon platen. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Pianovoor dracht en gramofoonplaten. 4.25 Kinderkoor „Lenteleven" met pianobegeleiding. 4.45 Fe licitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45—5.55 Gra mofoonplaten. 6.00 Land- en fcuinbouwcau- serie. 6.30 Causerie „Het nut van de Binnen- vaartseholen speciaal in dezen tijd" en cau serie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Sophie Hedwig. 7.45 Causerie „De wereldoogst van kunstfoto's in 1939". 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten.8.15 Molto Cantabile en orgelspel. 10.00 BerichtenANP., actueel half uur. 10.30 Chinesche liederen (opn.) 11.00 Gramofoonplaten, Ca. 11.5012.00 Schriftle zing. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. Geen opgave ontvangen BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omi'oepdansorkest. 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Zang en gramofoonmuziek. 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspan ningsprogramma voor soldaten. 8.50 en 9.20 Omroeporkest en -koor. 10.3011.20 Omroep- dansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 en 1,302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek, (gr. pl.)5.55 Gramofoonmuziek. 6.35 Orgelconcert. 7.05 Zang. 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.25 „Mavra", opera. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.3011.20 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.40 Voordracht. 9.05 Omroeporkest. 10.20 Berichten 10.40 Concert. 11.00 Berichten. 11.20 Omroepkleinorkest enn pianoduo. 12.30- 3.20 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5