IJmuider Courant 1LAND De val van Warschau DAGBLAD VOOB VELSEIN. IJMIJIDEIN, SANTPOORT EJN OMSTREKEN Het Engelsche Krijgsplan. Verkoeling. Ontploffingen op den Nieuwen Rijksweg. Explosie op grooten afstand hoorbaar. Militaire vliegtuigen krijgen Oranje-driehoeken. de Groote Films V 24* JAARGANG NO. 280 ijiureni Coslei UnatMihappf) tiiw*' u>0™o' <J»S»ve» 4|S«"» li IV V Groot» Houtstraat 95 Drukke'" tol 10724 Bureau IJmmde. 09«rleo» 1 el KenDfU'er'aaD *2. IJmuiden C0Ur,''n -,«1 Postair.. 310791 411» frkfoof ai"" „„...a- .pe.e«ve'' dit blad ordrr fco»tel<w ipgenomee tn d# l^nemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie» P W PEEREBOOM EiN ROBERI PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 28 SEPT. 1939 Abonnementen pet week 10.l2'/j. pet maand f0.52' '2, per 3 maamlfii» f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal, larssa oummers 3 cent per ex. Adverientiëm 1-5 regels f0.6<). elke regel meer h.ll Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel» prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25. elke regel meer 10. IQ. pat de Engelschen van zins zijn, tegen rjuitschland een uitputtingsoorlog, een strijd den langen duur, te voeren wordt steeds duidelijker- kennelijk geschiedt dit met instemming van de Franschen, in volledige samenwerking dus. Van aanvallend optreden L groote schaal is geen sprake. En in een overzicht van de artikelen der Fransche och tendbladen meldde Havas Woensdag: „Alle bladen wijzen thans op den moeilij ken toestand waarin Duitschland naar alle zijden verkeert. Zouden de Duitsehers meenen, dat de Fran schen zich te pletter gaan loopen op de Sieg- fried-linie?" Dinsdag gaf onze Londensche correspon dent de Engelsche inzichten omtrent den duikbootoorlog en de blokkade weer. Daar bleek uit dat, volgens de Engelsche opgaven en berekeningen, Duitschland in de eerste twee weken van den oorlog al een zesde van zijn groote-duikbooten-vloot (7 van de 42 duikbooten, die operaties op den Oceaan kun nen uitvoeren) zou hebben verloren. „De Brit ten gelooven al dat in dit opzicht het ergste geleden is" schreef onze correspondent. Ver- de' gaf hij belangwekkende cijfers omtrent de Britsche berekeningen van de uitwerking der blokkade. Die komen er op neer dat de totale tonnage van den invoer in Duitsch land met bijna de helft zou worden vermin derd, ondanks het vrijwel ontbreken van controle op den export naar Duitschland door de Oostzee en de Middellandsche Zee. De uit werking van den verminderden invoer kan, zeggen de Engelschen, pas later blijken om dat de Duitsehers aanzienlijke oorlogsvoorra- den van alle soorten producten hebben ge maakt. Maar bij voortzetting van den strijd moeten de resultaten van den economischen oorlog even beslissend zijn voor den uitslag als welke militaire operaties ook. Dit laatste moet blijkbaar alleen als een min of meer schilderachtige vergelijking be schouwd worden. De verbazing, die in ons land heerscht over het verloop der militaire operaties wordt natuurlijk door de bevolking in de oorlogvoerende landen gedeeld. Eener- zijds voelt men zich natuurlijk verlicht door dat de groote slachting van 1914-1918 uit blijft, anderzijds zijn de vreemde verschijnse len benauwend en voelt men er een stilte vóór den storm in. Het spreekt vanzelf, temeer omdat de oorlogscommuniqués zoo spaarzaam in hun bewoordingen zijn generaal Gamelin slaat ten deze alle records dat men de moeilijkheid ondervindt, het publiek duidelijk te maken wat er nu eigenlijk gebeurt en ver der gebeuren kan. „The man in the street", zoowel in Parijs als in Londen, moet zich wel afvragen wat al die -geweldige bewapening en mechanisatie van de legers eigenlijk ten doel hebben gehad. Het Engelsche militaire antwoord daarop vindt men in merkwaardigen vorm in een kort voor dezen oorlog verschenen boek van den Engelschen militairen deskundige en strateeg- Captain Liddell Hart, die in de laatste jaren telkens als adviseur van den minister van Oorlog, Hore-Belisha, is opgetreden. In dit werk („The Defence of Britain", verschenen bij Faber and Faber Ltd., Londen) zegt de schrijver al op de eerste bladzijde dat de ge dachte dat geweld niet alleen door geweld ge stuit, maar er bovendien door vernietigd moet worden, een dwaasheid is. Zulk een op vatting kan alleen leiden tot zelfmoord, aan weerszijden, en tot de ineenstorting der be schaving. De menschheid moet, voor haar eigen heil, ertoe gebracht worden zekere fun- damenteele militaire feiten te beseffen. Zeer uitvoerig betoogt Liddell Hart dan, dat de ontwikkeling van de strijdmachten in de laatste eeuw, dus nadat Napoleon de volks lagers had ingevoerd, tot een steeds groeiende superioriteit van het defensief boven het of fensief heeft geleid. De enorme uitbreiding en versterking van de technische bewapening is de kracht der verdediging meer ten goede ge komen dan de kracht van den aanval. Dit ^gen de militaire leiders in vorige oorlogen evenwel niet in en dat heeft, tenzij zij over een geweldige overmacht beschikten, telkens weer tot enorme verliezen geleid. Dat zij het biet inzagen schrijft Liddell Hart toe aan den mvioed van Napoleon's overwinningen en van de schrifturen van den Pruisischen krijgskun dige Von Clausewitz, die stierf voor hij zijn groote werk had kunnen voltooien en zijn eigen gedachte tenvolle kunnen uitwerken. Hij liet zijn manuscripten in gezegelde pak ketten na met een brief waarin de veelbetee- kenende woorden stonden: „Indien het werk door mijn dood zou worden afgebroken kan betgeen men vindt alleen beschouwd worden 2seen massa vormelooze concepties, vatbaar voor eindelooze misvattingen". En die vat- aarheid is gebleken, zegt Liddell Hart. Von Clausewitz zelf had toegegeven dat, so fs met de gebrekkige vuurwapens van zijn !ld (hij stierf in 1831) de verdediging sterker W2s dan de aanval. Toch noemde zijn latere ega Von der Goltz dit een halve eeuw la- «r onzin en Foch verklaarde vóór 1914 dat e e verbetering van de vuurwapenen den aanval moest versterken. Niettemin hadden e Amerlkaansche burgeroorlog, de Fransch- uitsche oorlog en de Boerenoorlog telkens eer het tegendeel aangetoond. Maar of- 00n »de troep" het besefte wilden de ge- Eensklaps is de thermometer Met een schok omlaag gegaan, En geen feit bevestigt beter, Dat de zomer is «gedaan. 't Zal nog wel een poosje duren, Voor er vorst komt in ons land, Maar toch, in de avonduren Is 't al aan den killen kant. Is het tijdstip aangebroken, (Dat is overal de vraag) Om de kachel te gaan stoken. Of wordt 't warmer na vandaag? En bij 't uitgaan in den morgen Komt het vraagstuk weer te pas, (Kleine zorg naast grooter zorgen) Met een jas of zonder jas? 't Is een tijd van neuzen snuiten, En van loerend griepgevaar, Van helaas weer dichte ruiten, Maar zoo gaat het ieder jaar. En naarmate 't gaat verkoelen, Past het ons in 't klein en groot, Om steeds warmer te gaan voelen Voor den medemensch in nood. P. GASUS. nerale staven er niet aan en zij boycotten de werken van officieren bij den troep, „on orthodoxe" schrijvers als de Duitscher kapi tein Hoenig en de Franschman kapitein Mayer, die het uiteenzetten. De oorlog 1914 1918 moest het bewijzen door de enorme ver liezen die de groote offensieven aan beide zij den den aanvallers bezorgden, zonder dat zij ooit tot een doorbraak leidden. Groote nadruk legt de schrijver op „de lessen van 1914 1918". Hij gaat zoover dat hij ronduit verklaart: ,Ons grootste risico om den oorlog te verlie zen ligt in een poging hem te winnen door de illusie van een beslissende overwin ning op het slagveld na te jagen. Dit is ook het grootste gevaar voor den volgenden vrede. Als men zich uitsluitend óp de overwinning toelegt, zonder-aan de gevolgen te denken kan men te zeer uitgeput zijn om van den vrede te profiteeren. Bovendien kan men er zeker van zijn dat het een slechte vrede zal wezen, die de kiemen van een volgenden oorlog in zich draagt. Wellicht was onze groot ste fout in den wereldoorlog, dat wij door vochten tot wij den schijn van een overwin ning hadden behaald door Duitschland's ver nederende overgave, inplaats van tevreden te zijn met de werkelijkheid toen Duitschlands aanvalskracht door vergeefsche pogingen en economischen druk uitgeput raakte". Dit klinkt inderdaad als „lessen van den vo rigen oorlog". En deschrijver let wél: een adviseur van de Engelsche regeering, die dit publiceerde vlak voor den huidigen oorlog gaat nog ver der als hij zegt: „Oorlog zal alleen beëindigd worden als de machtsbeluste naties zijn nut teloosheid erkennen. De groeiende kracht van de moderne verdediging brengt dat vooruit zicht binnen ons bereik. Maar er bestaat ge vaar dat de naties van Europa zichzelf beëin digen zullen eer zij die nutteloosheid inzien. Het meest hoopvolle vooruitzicht voor onze beschaving is dat niemand den volgenden oorlog wint. Dat is dus: de huidige oorlog, want Liddell Hart publiceerde zijn boek vóór die uitbrak. Aansluitend op de Engelsch-Fransche oor logsverklaring, gericht tegen het huidige Duit- sche bewind „wij hebben-niets tegen het Duitsche volk, maar willen zijn bewind ten val brengen, dat geheel Europa bedreigt", zei Chamberlain is dit betoog wel een heel merkwaardige verklaring en bevestiging van hetgeen thans in het Westen geschiedt, waar enorme legers op een front van slechts 150 K.M., in de Maginot- en Siegfried-linies en in de eveneens zeer sterke tweede en derde ver dedigingslinies die daar achter liggen blijven wachten. Om zou Liddell Hart zeg gen de nutteloosheid, de futiliteit van den modernen militairen oorlog te bewijzen. Intusschen bespreekt hij in zijn boek uit voerig alle mogelijkheden die maar denkbaar zijn omtrekking van de flanken en zelfs de kansen op een poging tot invasie in Engeland. Daar kom ik nog wel eens op terug. En laat ons niet loochenen dat de vooruit zichten van een jarenlangen uitputtings oorlog door middel van blokkade en al wat daarmee samenhangt ook verschrikkelijk zijn, al schijnen ze nu minder erg dan de slachting die men vreesde. En dat zoo'n lange oorlog nog allerlei gevaren kan herbergen die nu niet aan den dag treden. Laten wij, Neder landers, blijven hopen op vredehoe eer hoe liever, in dezen strijd der grootmachten. R. P. Vrachtauto met koolzuurcylinders in brand gevlogen. Woensdagmiddag is op den Rijksweg Amster damDen Haag een zeer zonderling ongeval gebeurd. Onophoudelijk klonken, zware doffe knallen, terwijl dichte rookwolken omhoog cirkelden en 'n vlammengloed verborgen.Haastig schoten van alle kanten de arbeiders naar veiliger plaatsen, vreezende door uitspattende scherven te worden getroffen. Omstreeks twaalf uur in den middag reed een groote vrachtauto, door een tractor gesleept en beladen met circa twee honderd koolzuur cylinders in de richting Amsterdam over den autosnelweg AmsterdamDen Haag. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak op het weg gedeelte tusschen den Vijfhuizerweg en Spaarn- wouderweg brand uit in de tractor, die zoo'n omvang aannam, dat de bestuurder vrijwel machteloos stond. Het dreigend gevaar begrijpende, maakte de man zich zoo snel mogelijk uit de voeten. Hij had goed gezien, want enkele oogenblikkën latei- stond de tractor in lichter laaie en deelde het vuur zich mede aan den aanhangwagen. Onmiddellijk werd de: politie en de brandweer van Hoofddorp en Amsterdam gealarmeerd. De politie hoorde reeds vanj verre de zware knallen. Wat was intusschen geschied? De groote ijzeren cylinders die de koolzuur onder een spanning van 150 atmosfeer bevatten, werden door de hitte van den brandenden aanhangwagen gloeiend gemaakt, terwijl de spanning van bin nen zoo hoog opliep, dat de ijzeren flesschen als zeepbellèn uit elkaar spatten met een gedreun, alsof zwaar geschut werd afgeschoten. De stuk ken ijzer werden de lucht in gesmeten, terwijl andere cylinders van de auto rolden. Hierop volgden de ontploffingen elkaar geregeld op. In Hoofddorp op ruim zeven kilometer afstand wa ren ze goed hoorbaar. Honderden meters verderop kwamen de stuk ken ijzer neer nog gloeiend en geleken op blikjes, die door een tang waren omgekruld en opgevouwen. Uit veiligheidsoogpunt had de politie intus schen den snelweg voor alle verkeer afgesloten en dat langs den parallel loopende Aalsmeerder- weg en Sloterweg geleid. Het aantal belangstellenden groeide steeds aan, doch werd op eerbiedigen afstand gehouden. Ongeveer een uur later bleek dat de vracht auto het begeven had en door het zware gewicht van de achtergebleven cylinder was ingestort. Hout en rubber brandden nog fel. Voor de firma Rommenhöller uit Rotterdam beteekent deze brand een groote schade, want alleen de vrachtauto vertegenwoordigde een waarde van circa f 20.000. ENGELSCHE HULP VOOR ITALIAANSCH PASSAGIERSVLIEGTUIG. Een Britsche duikboot en een Britsch militair vliegtuig hebben gisteren hulp verleend aan een Italiaansch verkeersvliegtuig, dat gedwongen was om buiten Malta neer te strijken. De be manning, de passagiers en het toestel zijn in veiligheid gebracht. En Oranje verticale roeren. De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 October 1939 zullen de militaire vliegtuigen van de Konink lijke Marine en van de Koninklijke Landmacht de volgende kenmerken voeren: a. op eiken vleugel (bij het boven- draagvlak op de bovenzijde, bij het be- nedendraagvlak op de onderzijde en bij eendekkers op de boven- en onderzijde) alsmede op beide zijden van de romp van het vliegtuig een oranjekleurige gelijkzijdige driehoek met zwarten rand deze laatste ter breedte van tien centi meter, op de vleugels wijst de driehoek met een punt naar achteren, op de romp naar beneden b. de verticale roeren geheel oranje, omlijst door een tien centimeter bree- den zwarten band. het Theater met de KLEINE NAAM presenteert vanaf Vrijdag a.s. 8.15 u. Zondags 3 uur MATINEE DON AMECHE EN ARLEEN WHELAN diet Eiland dec lianen Ijox IVecelinieuws Jko (itti's Mallandsche acluatiteiten drama aan de werkeliikheid ontleend. Vóór de Pauze |ane Withers om U te amuseeren in Llqala, de Qaiante ^Bandiet een film die U elke seconde een NIEUWE Vi-RRASSING BRENGT i Adv Ingez. Med:, Buüsch oppercommando meldt: Gezicht op een deel van Warschau. Dp brug op den voorgrond leidt naar de voorstad Praga. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteravond mede, dat Warschau zich onvoorwaardelijk had overgegeven. Het overgeven van de stad zal ver moedelijk op 29 September geschieden. United Press voegt hieraan toe dat het 100.000 man tellende garnizoen zich gelijk met de stad overgegeven heeft. Naar Havas meldt had de verdediging van Warschau den dag tevoren het volgende bekend gemaakt (dit bericht werd met vertraging ont vangen): Warschau en Modlin blijven zich heldhaftig verdedigen tegen de sterke aanvallen van de Duitsehers. Op den linkeroever van de Weichsel heeft de stad zeer heftige Duitsche aanvallen weerstaan onder moeilijke omstandigheden. Gisteren (25 September) werden dertien Duit sche vliegtuigen in het gebied van Warschau neergeschoten. Op het oogenblik is de stad vol komen in puin en ligt zij onder voortdurend artillerievuur. Sedert eenige dagen zijn de reser voirs en waterfilters vernield en de bombarde menten maken het zeer moeilijk de burgerbevol king te helpen. Negen ziekenhuizen vol zieken werden door granaten en bommen vernield, alle historische monumenten zijn vernield, de rook en stof in de stad beletten de ademhaling. In verband met den huidigen wan- hopigen toestand van de burgerbevol king en de onmetelijke schade, het gebrek aan water en het gevaar voor epidemieën, heeft de bevelvoering in Warschau het Duitsche opperbevel voor gesteld een wapenstilstand van 24 uur te sluiten. De toestand van de burgerbevolking en de stad heeft het commando genoopt spoedig te Warschau en de Weichsel. handelen, teneinde te vermijden, dat de burger bevolking verdere verliezen leed." Geen bevestiging te Londen n ontvangen. Reuter meldt uit Londen: „Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat volgens een officieel communiqué van het Duit sche legercommando Warschau onvoorwaarde lijk heeft gecapituleerd. Het Duitsche bureau voegt daaraan toe, dat de stad waarschijnlijk Vrijdag zal worden overgegeven. Wij hebben op dit oogenblik geen enkele bevestiging van dit door het D.N.B. gelanceerde bericht ontvangen. Italiaansche hulde voor de Polen. Volgens Havas blijft de Italiaansche pers uit voerige artikelen over de heldhaftige verdedi ging der Polen publiceeren. De bladen melden, dat officieren van bij Lwow gedecimeerde di visies een „legioen der dooden" vormden en besloten te sterven met de wapenen in de hand. Allen kwamen om. ..Het legioen der doo den is niet meer", aldus luidt een artikel „doch de naamlooze helden zijn onsterfelijk ge worden". Goering prijst de Duitsche weermacht. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: „Op den dag der capitulatie van Warschau heeft generaal-veldmaarschalk Goering een dag order tot de luchtmacht gericht, waarin hij zegt: Het Poolsche leger, dat een door den Engel schen grootheidswaan beïnvloede oorlogshetze de taak had toegedacht naar Berlijn op te mar- cheeren, is in enkele dagen verpletterd. Met dit leger moest het Poolsche luchtwapen, nog voor het een doeltreffende actie kon voeren, den zelfden weg gaan. Bliksemsnel heeft het Duit sche zwaard toegeslagen. Ik ben er trotsch op dat het Duitsche luchtwapen aan dit resultaat op beslissende wijze heeft medegewerkt. Door zijn vastbesloten strijdvaardigheid heeft het van den eersten dag af het vijandelijke luchtruim beheérscht. Het is geen Poolsch vlieg tuig gelukt over Duitsch grondgebied te vlie gen In een waargaloozen triomftocht heeft het luchtwapen een tegenstander vernietigd, die Groot-Duitschland had getard met een misda dige roekeloosheid. De prestaties der Duitsche weermacht zijn eenig in de geschiedenis. De mannen van het luchtwapen hebben met doods verachting bewezen, dat zij banierdragers van den ouden Duitschen soldatengeest en tegelij kertijd van de allen tegenstand overwinnende gedachte van het nationaal-socialistische solda tendom zijn. In eerbiedige rouw nijgen wij ons voor de slachtoffers, die bij het luchtwapen moesten vallen. Naar Duitsche soldatenwijze binden wij thans na de behaalde overwinning den helm vaster Voor welke taak wij ook mogen gesteld worden, welke bevelen onze Führer ook geeft: Voorwaarts voor ons eeuwige Duitschland".

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1