MAIN van Oldenbamevelt" Ongeluk SmketUeten goed afgeloopen Op weg naar een ont spanningsavond verongelukt. dom' J P E R-D A G 28 SEPTEMBER 1939 vaart ook via de Kaap gisteravond vertrokken joh an van Oldenbamevelt" van H«- j; Mpdprland" is Woensdae- I He El uitsluitend Nederlandsche pas- j„ Tavok-n.de vertoonde gister- -c jonan van uiun1Uai.re.wU He: „Nederland" is Woensdag- li ®aa, hpti uur onder commando van gezag- •Vfind r,.l.lrnv 11551' TndlP VPrt". ^pj Bakker naar Indië vertrokken «erder ^irioi-c pon Hn/vrd ij -vliwel UlW»ua«SaM«a Af met de javakade vertoonde gister- i ,-u.i. fion ii.liv ViPif. o-pnirnniA *J'70Ó passagiers aan boord, ruun iicphïn was geheel v im 7UU yp-oocj-c)*^*, u®.t. mailschip was geheel volgeboekt ïïri uitsluitend Nederlandsche pas- n de Javakade vertoonde gister- -• f („ïchen aoht en tien uur het gewone 'W?™. onafzienbare rijen taxis en partl- auto's met passagiers, „wegbrengers' coliere S Uitvertelde ons kapitein Bakker, zal v u dé Goede Hoop varen, waardoor de '•"tS vierduizend mijl langer wordt, maar "Jïenover staat, dat een deel van dien r a rehduur weer wordt ingeloopen, e'ïé minder havens worden aangeloopen ntat het oponthoud in het Suezkanaal ÜT«Smeden. Binnen ongeveer dertig uur het vertrek van de Javakade is het de gevaarlijke zóne. Op het voor- ?,,«n het mailschip liggen de paravanes, hpveiiiging tegen mijnen, die voor het wkiest worden gemonteerd, aan bak- Mmboord Aan voor- en achterschip zijn "".Nederlandsche vlaggen geschilderd. Op Kmendek zijn schijnwerpers gericht op f Nederlandsche vlag. Zoo zijn alle maat- voor de veiligheid van schip, passagiers ^manning genomen. Ook zal de Olden- »St vkren "iet buiten boord gedraaide „tór welke havens zullen worden aange- Sj dit hangt van de omstandigheden af, E November hoopt kapitein Bakker, die «durende den vorigen wereldoorlog on- dezelfde omstandigheden, doch toen als Z,e officier, heeft gevaren, het anker in Thndiong Priok te laten vallen, tan boord was het voor het vertrek buiten- „mon druk, niet alleen was het schip vol taren uitverkocht" maar het aantal „weg- Liers" ivas aanmerkelijk grooter dan ge- LSijk en beliep eenige duizenden. Witkielen djongos liepen het vuur uit hun sloffen om it h'itbagage te verzorgen. In de salons en ,t de dekken zaten vroolijke groepen bij el- ar het was opvallend, dat de stemming flon boord van dit uit het vaderland vertrek- toide mailschip uitmuntend was in weerwil tan de minder gunstige tijden voor zeereizen. Half tien brulde de machtige stem van de scheepssirene. Het oogenlblik van afscheid- Kmen was aangebroken, een afscheid voor iaren in onzekere tijden Teven tien uur was ieder, die niet aan boord 'arde van het machtige zeeschip. Precies op lijd werden de trossen losgegooid en voer de oüenbarnevelt het IJ af. Bij het krieken van den dag is UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B, zijai benoemd in de Oude van Oranje-Nassau: a. tot commandeur: ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, te Amsterdam, commissaris-generaal voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling .Kunst en techniek in het hedendaagsche leven". b. tot officier: 1. Mr. E. J. Korthals Altes, te Amsterdam, secretaris van de commissie van uitvoering voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs gehouden tentoonstelling „Kunst en techniek in het hedendaagsche leven". 2, Jhr. A. van den Berch van Heemstede, gedelegeerde te Parijs van de commissie van uitvoering voor de Nederlandsche deelneming de in 1937 te Parijs gehouden tentoon- ing „Kunst en techniek in het. heden daagsche leven". Het gebeurde met het Duitscke s.s. „Franken". Reeds stappen te Londen gedaan. Naar aanleiding van het gepubliceerde in de Indische pers betreffende het gebeurde met het Duitsche stoomschip „Franken", waarboven, volgens den gezagvoerder, een Britsch vliegtuig twee waarschuwingsbommen heeft laten vallen, toen het zich binnen de territoriale wateren van Nederlandsch-Indië bevond, is het A.N.P. op zijn informatie het volgende medegedeeld. De Nederlandsche regeering heeft, in afwachting van nadere gegevens die uit Indië moesten komen, op 20 September jl. Hr. Ms. gezantschap te Londen op dracht gegeven de aandacht van de Britsche regeering op deze aangelegen heid te vestigen en haar te verzoeken, een grondig onderzoek naar het ge beurde te willen instellen. Economische missie naar Londen. Besprekingen over door den oorlog ontstane moeilijkheden. De regeeringspersdienst meldt: Woensdag zijn naar Londen vertrokken de heeren A. Th. Lamping directeur van de han- delsaccoorden van het departement van econo mische zaken en mr. G. H. C. Hart, chef van de 8e afdeeling van het department van kolo niën, om onder leiding van jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, Hr. Ms. gezant al daar besprekingen te voeren met de Britsche regeering met het oog op de moeilijkheden, ge schapen door den oorlogstoestand moeten aan de fabriek worden geleverd. Geen massa-verwerking tot veevoeder. Bij het naderen van de suikerbietencampagne wordt de aandacht van de belanghebbenden ge vestigd op de met betrekking tot de suikerbieten getroffen wettelijke voorschriften. Aangezien suikerbieten zijn aangewezen als crisisproduct in den zin van artikel 3 van het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1939 Staats blad 679 j, is het vervoeren en afleveren daar van verboden. De minister van Economische Zaken heeft van dit vervoers- en afleverings verbod ontheffing verleend, voor zoover het be treft het vervoer van het land van d'en teler naar zijn bedrijfsgebouwen, naar de voor het leveren van suikerbieten aan de suikerfabrieken gebruikelijke leveringsplaatsen en naar de bij de stichting Nederlandsche Akkerbouwcentrale te 's-Gravenhage aangesloten suikerfabrieken, alsmede voor zoover betreft de aflevering aan de genoemde suikerfabrieken. Elk ander ver voer en elke aflevering aan anderen dan deze suikerfabrieken is derhalve verbaden. Tot nu toe was het alleen mogelijk althans met recht op uitkeering van den richtprijs suikerbieten aan de fabrieken te leveren op een door de stichting Nederlandsche Akkerbouw- Centrale te 's-Gravenhage verstrekt garantie bewijs. Deze beperkende bepaling is nu even wel vervallen. De suikerfabrieken zullen ir staat gesteld worden voor alle aan haar ter ver werking geleverde suikerbieten ten minste den geldenden richtprijs f 10.25 per 1000 K.G. sui kerbieten uit te betalen. Niet alleen zullen dus zij, die tot dusverre op een garantiebewijs suikerbieten leverden meer kunnen afleveren dan de hun toegestane hoeveelheid, maar ook zij, die niet in het bezit zijn van een garantie bewijs, zullen voor de door hen geleverde sui kerbieten den richtprijs ontvangen. Verwacht kan worden dat de suikerfabrieken alle aange boden suikerbieten met voldoende gehalte zullen aanvaarden. Voorts is in artikel 1 van het veevoederbesluit 1939 het bewerken en verwerken van suiker bieten tot veevoeder verboden. Als eenige uit zondering hierop zal het bewerken van suiker bieten tot veevoeder door den teler zelf bij mi- nisterieele beschikking vrijgesteld worden. Het gevolg van een en ander zal dus zijn, dat suikerbieten nagenoeg alleen voor menschelijke consumptie bewerkt of verwerkt zullen kunnen worden en gezien het vervoers- en afleve ringsverbad alleen door den teler van de be treffende bieteen zelf aan zijn eigen vee opge- voederd zullen kunnen worden. Chartert de regeering de „Chr. Huygens"? De Stoomvaart Mij. Nederland zou volgens de Tel. momenteel met de regeering in onder handeling z-ijn over het charteren van het motorschip „Chr. Huygens" voor het vervoer van cqpra van Indië naar Nederland. De „Huygens" ligt in Indië voor verlading ge reed; het wachten is op de overeenkomst, die het gevolg van het telefonisch overleg tus- schen Indië en Den Haag zal zijn. Rechtskundige zorgde goed voor eigen zak. Pas veroordeeld en nu weer gearresteerd. De Rotterdamsche politie heeft aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld den 43-jarigen rechtskundige I. de J. uit Rotter dam, die verdacht wordt van verduistering en oplichting tot een bedrag van 4000 ge pleegd ten nadeele van een muziekhandelaar te Rotterdam. Nauwelijks een week geleden heeft de Rot terdamsche rechtbank De J. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, omdat hij het beroep van rechtskundige uitoefende, hetgeen hem bij arrest van het Haagsche Gerechtshof, in verband met wat hij vroeger reeds heeft uitgehaald, was verboden. Die laatste veroordeeling is er de oorzaak van geweest, dat hij weer tegen de lamp is geloopen, want de muziekhandelaar las daar over in de krant en werd toen ongerust over de resultaten van een civiel proces tegen een Belgische firma, dat De J. voor hem aan hangig had gemaakt en dat ook door den muziekhandelaar was gewonnen. Hij had ech ter geen afrekening gehad, ofschoon de ver liezende partij reeds 1500 gulden had afgedra gen. Voorts had De J. aan voorschotten en bemoeieniskosten van den muziekhandelaar 2500 gulden geïnd. FOTOGRAAF MAAKTE FOTO'S VAN AUSTRALISCHE VERDEDIGINGS WERKEN. BATAVIA, 27 September (Aneta/A.N.P.). Naar de „Java Bode" verneemt is een vroe gere pers-fotograaf gearresteerd, die tijdens iuchtkarteeringswerk foto's had genomen van defensiewerken in Australisch Nieuw-Guinea en deze den Japanschen consul-generaal te Batavia had aangeboden. Deze zaak is nog verder in onderzoek. 3Cet vcaaqstuk dec „beveiliging!' Plichtsbesef, rust en orde. zekerheid, dat je jaloersch zou worden op dien grooten flegmatieken man, die feilloos zijn werk doet en zich in niets door de aanwezigheid van een chef en een leek van de wijs laat brengen. Hij houdt van zijn vak en van zijn seinhuis ook. Dat verraadt een enkele bloempot voor het raam, dat spreekt uit de netheid van dit kleine woninkje en uit den staat, waarin het mecha nisme, dat hij moet bedienen verkeert. De hef- boomen zijn keurig glimmend, geen stof op de stalen constructie, zelfs niet aan de achterzijde, waar men alleen bij de revisie komt. En als hij tien minuten de handen vrij heeft, vertelt hij met zóóveel liefde van de appara tuur, die er in een klein bestek op zoo uiterst vernuftige wijze werd bijeengebracht, dat je hem benijden moet ,Geef dat sein maar eens even veilig" noodigt hij ons uit, als er een trein wordt aangekon digd. Een greep aan den hefboom, even door drukken, en in de verte zien wij den seinarm veilig gaan. Wonderlijk, dat er betrekkelijk zoo weinig krachtsinspanning noodig is, om op zoo'n grooten afstand een zoo zwaren seinarm veili; te trekken. Maar dan herinneren we ons, dat onze gids er ons opmerkzaam op maakte, dat de wieltjes, waarover de trekdraden loopen, op kogellagers gemonteerd zijn en uitermate licht gaan. op onbewaakten overweg Bestuurder niet ernstig gewond Woensdagavond omstreeks half acht is op den onbewaakten spoorwegovergang te Bargererf- scheidenveen een nieuwe personenauto, waar- jjiede de heer Kats van een zakenreis terugkwam, door den trein EmmenZwolle gegrepen. De onto werd ongeveer twintig meter meegesleurd kwam daarna, met vernielde voorzijde, in ten sloot terecht, de heer Kats kwam er, gezien oe ravage, betrekkelijk goed af. Hij brak een •ten en kreeg een blessure aan den schouder. •\=dat hem geneeskundige hulp was verleend, is dJJ naar huis gebracht. Militaire auto reed te hard. 1p --•"--«oseivond is op de Generaal van Heutz- le Baarn een ernstig ongeluk gebeurd met 1,, jwaire vrachtauto, waarin tien militairen gezeten, die op weg waren naar een ont- *™*delijk doordat met te groote snelheid voor t re<*en is de wagen, bij het uitwijken e Personenauto's, in de berm van den t.J ere°ht gekomen en gekanteld. Alle inzit- verL-o Werden gewond. Drie of vier van hen ere,n *n ernstigen toestand. Per zieken- offer! Ult ®0est en Hilversum zijn de slacht te,.. ,naar het ziekenhuis te Baarn en de mili- voerd SP^3'en *e Amersfoort en Utrecht ver- vrachtauto werd zeer zwaar beschadigd. LS er één afdeeling is in het Spoorwegbedrijf, waar nuchtei*e realiteit, diep besef van verant woordelijkheid, verfijnde tech niek en romantiek elkander raken, dan is het bij het seinwezen Wij hebben de „beveiliging" van station Amersfoort onder deskun dige leiding kunnen bezichtigen. Onze gids was zich bewust, dat hij een leek had in te wijden in een zeer technisch onderdeel van het Spoorwegbedrijf en zijn geheele uiteenzetting was op den leek en op diens ondeskundigheid ingesteld. Dat het ons desondanks, na een vollen dag om zwerven over het emplacement tusschen Amers- foort-aansluiting en de Vlasakkers, toch gedui zeld heeft, was niet te wijten aan de uiteenzetting van onzen gids. Maar uit die veelheid van nieuwe wetenschap zijn er eenige impressies blijven hangen, die ons waardeering voor het beveilingingswerk der Ned. Spoorwegen hebben bijgebracht. Honderd jaar geleden stonden er langs de eerste spoorlijn in ons land tusschen Amsterdam en Haarlem, 21 baanwachters. Die werden zóó opgesteld, dat zij elkander konden zien en met witte of roode seinvlaggen gaven zij elkander het teeken door, of de trein veilig kon passeeren of moest worden opgehouden. In 1939 drukt een onzichtbare man op een eenzaam seinhuis zijn „venster" en maakt de baan vrij voor iedere treinbeweging die noodig is. De seinhuiswach ter van een electrische installatie legt met een simpele handbeweging wissels om of trekt de seinen, zoo'eenvoudig als wij in onze woonkamer de schemerlamp aanknippen. Of moderner nog, in het automatisch blok zet de trein, op top snelheid rijdend, zelf seinen en wissels goed. sluit het blok, zoolang hij zich daarin bevindt en geeft het weer vrij wanneer hij het verlaten heeft. Het is onnoodig, over de verantwoordelijk heid van dezen dienst uitvoerig te zijn. De een voudige baanwachter, zoo goed als de man op een belangrijk seinhuis, weten, dat één oogen- jalik van onoplettendheid de regelmaat van den dienst kan schaden. De moderne beveiliging is wel zóó, dat de onoplettendheid van één man rampen meer kan veroorzaken. Want als regel beteekent: seinen veilig, dat de wissels dus goed liggen. Maar wel 'kan blokp.ost zooveel,, tusschen Zwolle en Hoevelaken, oorzaak zijn, dat een paar uur later ergens achter Tilburg, voor Heerlen, en bij Alkmaar de treinbestuur ders ongeduldig staan te fluiten voor een on veilig sein, omdat zij met zooveel vertraging zijn binnengekomen. Hebt u wel eens nagedacht over het doel van het seinwezen, lezer? Men kan dit negatief bezien en dan omschrijft men het met: zorgen, dat er geen ongelukken gebeuren Maar het klinkt in een positieve om schrijving beter, en dan heet het: zorgen voor een veilig verkeer Zoo zien de Spoorwegen het en zij voegen daaraan nog een beperking toe: zonder belemmering van de snelheid der trein- bewegingen. En wie meenen mocht, dat dit laatste niet geheel en al klopt met den primai- ren eisch voor de veiligheid, moet bedenken, dat er al een zeer belangrijke factor van veiligheid gelegen is in het feit, dat de treinbewegingen snel en regelmatig worden uitgevoerd. En wil men uiteenrafelen, wat daarvoor noo dig is, dan geven wij hier de vier middelen weer, die den geheelen grondslag vormen van het seinwezen. Daar moet allereerst contact zijn tusschen de personen, die toestemming of bevel geven tot het starten of stoppen van een trein Er moet contact zijn met den leider van den trein, zoo goed wanneer die stilstaat, als wan neer die in beweging is. De weg, die de trein moet volgen, moet veilig en onbelemmerd zijn en de inrichtingen, die dat moeten verzekeren, dienen in hooge mate betrouwbaar te zijn. Met deze elementaire wetenschap stonden we op een Augustusmorgen in het seinhuis AMA. Amersfoort-aansluiting, waar de lijnen van Zwolle en van Apeldoorn samenkomen. „Nog-al!" is het antwoord van den seinhuis wachter, als we hem vragen of daar per dag veel passeert. Dat „nog-al" blijken den tweehon derd-veer tig treinen per dag te zijn. De leek in ons verbaast zich over dat groote aantal, maar tuimelt meteen in een nieuwe verbazing als daaraan wordt toegevoegd, dat Amersfoort II per dag vijf- tot zeshonderd treinen moet laten passeeren En ondanks dat alles, geen gejacht en geen nerveus gedoe. Iedere handgreep is raak en ieder onderdeel van het werk wordt uitgevoerd met ee nrust, maar daarnaast met een bedrijfs- STROOSCHUUR AFGEBRAND. Woensdagmiddag heeft een hevige brand gewoed in een strooschuur gelegen aan den Rijksstraatweg Leiden-Utrecht. De schuur brandde geheel uit en slechts door het krachtdadig ingrijpen van de ge alarmeerde brandweren uit Woerden, Rietveld en Nieuwerbrug kon uitbreiding worden voor komen. In de schuur waren ongeveer 200 militairen ingekwartier. Vrijwel alle uitrustingsstukken en eigendommen van deze militairen gingen in de vlammen verloren. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De schade is aan zienlijk. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Interieur van een mecnanisctt seinhuis up een grooi siation. Het betreft hier de beveiliging op station Roosendaal, Een baanwachter van 1839. Zoo stonden er 21 tusschen Haarlem en Amsterdam, om elkaar het veilige doorrijsein voor den trein door te geven. „En probeert nu maar eens, dat wissel om te leggenMaar geen kans, er is geen bewe ging in te krijgen. Daarvoor zal eerst de wach ter van het volgende blok het „venster" moeten teruggeven, als de trein gepasseerd is. Om de bocht stoomt intusschen de trein bin nen, haastig, ongebreideld, maar veilig. De re gelmaat van de beveiliging naast de baan (ba ken voorsein hoofdsein) wijst den machi nist langs de geheele route of zijn weg zonder gevaar bereden kan worden. En voor dat alles zorgt de onzichtbare man op het stille seinhuis. Contact met de buitenwereld heeft hij niet. Maar met dat wereldje van trein wezen staat hij in voortdurend contact. Hij heeft zijn telegraaf en verder nog een drievoudige telefoon-zeker heid, waardoor het hem, ook bij eventueele exm- stige storingen, altijd mogelijk is met de aan zijn blok grenzende posten over de mogelijkhe den ovei-leg te plegen. En onder zijn raam razen de haastige treinen maar voorbij altijd weer naar nieuwe horizon nen. Zakenmenschen vacantiemenschen, ern stige en uitgelaten rnenschen rennen mee, tus schen de wentelende wielen. Wie is er onder ai die menschen, die bij seinhuis zóóveel even denkt aan dien eenzamen wachter, die daar in diep plichtsbesef zijn verantwoordelijke werk doet? Een piloot was tot voor korten tijd een soort wondermensch. Dien ging je vooral een hand geven, voor je in de machine stapte. Want je brooze leven vertrouwde je zóó maar aan hem toe. Maar wie wekt ook maar eens een vriende lijke gedachte bij zich op, over die eenzame wachters langs de spooi-banen, waarover we rennen, welhaast met vliegtuigsnelheid? Zij hebben het dubbel en dwars verdiend! Rijkstextielbureau opgericht. Naar wij vernemen is de 'minister van Economische Zaken bij beschikking van 27 September 1939 overgegaan tot omzetting van het rijksbureau voor katoen en jute in een rij ks -1 ex t ie lbu r e audat gevestigd is te Arnhem, Willemsplein 5. Tot du'.sverre zijn iingesteld secties voor katoen, jute, kunstzijde en linnen, onder scheidenlijk bij de katoenbeschikking 1939 no. 2. de jutebesohifcking 1939 No. 2 de kunstzijdebeschikking 1939 no. 1 en de lin- nenbeschikking 1939 no. 1. Tot directeur van het rijks-textielbureau is benoemd de heer J. A. Panhuyzen. Verzoe ken om inschrijving, gericht tot den direc teur van het rijksbureau voor katoen en jute worden geacht te zijn gericht tot den direc teur van het xüjks-textielbureau en behoe ven derhalve niet te worden herhaald. Sectie katoen. De aandacht van belanghebbenden wordt op het volgende gevestigd-: - 1. Door den directeur van het rijks-textiel- bureau zullen ten aanzien van katoenen weefsels, inschrijvingen, als bedoeld in artikel 4. en opgaven betreffende voorraden, als be doeld in artikel 5 van de katoenbeschikking 1939 no. 2 eerst worden ingewacht, nadat een desbetreffend bericht zal zijn gepubliceerd of, voor zoover het betreft inschrijving van of opgave door een m-dividueele onderneming, aar. die onderneming daarvan mededeeling is gedaan. 2 Door den directeur van genoemd bureau, wordt krachtens artikel 6, 2e en 3e lid van voornoemde beschikking, tot- wederopzegging toe, dispensatie verleend van het in artikel 6, lid 1 van deze beschikking bedoelde ver bod van koopen, verknopen, bewerken, ver werken, doen bewerken, doen verwerken of afleveren van katoenen weefsel®. Deze dis pensatie geldt echter slechts ten aanzien van verkoop of aflevering van normale hoeveel heden aan geregelde afnemers, alsmede ten aanzien van koopen, bewerken, verwerken., doen bewerken of doen verwerken van nor male hoeveelheden. 3. Het is ingevclge artikel 7 van voornoem de beschikking aan natuurlijke- of rechts personen, die van den handel in katoenen, weefsels niet him normaal bedrijf maken, verboden, katoen en katoenen weefsels te koopen met het doel weder te vexkoopen, zonder daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning. 4. Door den directeur wordt krachtens ar tikel 8. lid 2 van voornoemde beschikking tot wederopzegging toe dispensatie verleend van het in artikels, lid 1 dezer beschikking bedoelde vervoerverbod van katoen en ka toenen weefsels. Voor de sectie kunstzijde en linnen zijn soortgelijke bepalingen als voor de sectie katoen vastgesteld. Oorlogsmolestrisico dient door allen gedragen te worden. Naar het oordeel der huiseigenaren. De Vereenig-ing van Huiseigenaren „Onder ling Belang" te 's Gravenhage, schrijft in een adres aan den ministerraad dat in de huidige omstandigheden door handelingen der bel- ligerenten o.m. schade aan vaste goederett kan worden aangericht, wat zeer zeker Is te verwachten, indien onverhoopt Neder land in het huidige conflict rechtstreeks zou woiden betrokken. Aangezien de exploitatie van vaste goederen mede het algemeen nut dient, is het volgens adressante niet meer dan rechtvaardig te achten, dat de hierbedoelde eventueele schade toegebracht aan vaste goederen, door de ge heele gemeenschap worde gedragen en niet door een toevalligen bezitter. Derhalve geeft adressante den ministerraad In overweging zoo spoedig mogelijk maat regelen te beramen en te doen uitvoeren, op dat worde gesticht een fonds voor z.g. oorlogs- molestrisico, waarbij iedere eigenaar en hypo theeknemer verplicht wordt naar mate een premie per f 1000 waarde te betalen, terwijl de staat ook het zijne hiertoe dient bij te dragen, aangezien het hier omstandigheden betreft, "~'ke het geheel Nederlandsche volk aangaan. Reeds betsaande oorlogsmolestver- zekeringsmaatschappijen zouden hierbij kun nen worden ingeschakeld.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5