Jhislaud kcilgi viaot&ases m oüeqmtdm- Bestaat et nog kam op Estlandsch gebied. op een spoedigen vrede! WEK UW LEVER-GALOP PROGRAMMA VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 PACT VAN WEDERZIJD- SCHEN BIJSTAND VOOR TIEN JAAR AFGESLOTEN. Oak een kandeCsawceenkomst tat stand gekomen. Het Sovjet-Russische telegraafagent- schap meldt: „Van 24 tot 28 September zijn te Moskou onderhandelingen over het slui ten van een pact van wederzijdschen bij stand en een handelsovereenkomst ge voerd door den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, en den Estlandschen minister van Buitenland sche Zaken, Selter. Aan Russische, zijde werd aan de onderhandelingen deelgenomen door Stalin en Mikojan en aan Estland- sche zijde door den president der na tionale vergadering, professor Uluots, errn den Estlandschen gezant Rey. De onderhandelingen eindigden op 28 September met de onderteekening van een pact van wederzijdschen bijstand en een handelsovereenkomst". De tekst van het pact luidt als volgt: Het presidium van den Hoogen Sovjet der USSR eenerzijds en de president der Estland- sche republiek anderzijds hebben ten gunste van de ontwikkeling der vriendschappelijke betrek kingen die zijn gevestigd door het vredesver drag van 2 Februari 1920 en berusten op de er kenning der onafhankelijkheid en van het be ginsel van niet-inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der andere partij, in de erken ning, dat het vredesverdrag van 2 Februari 1920 en het verdrag over non-agressie en vrede lievende regeling van conflicten van 4 Mei 1932 nog den krachtigen grondslag der wederzijdsche betrekkingen en verplichtingen vormen, ervan overtuigd, dat de definitie der nauwkeurige voorwaarden voor de verzekering der weder zijdsche veiligheid in het belang van beide con- tracteerende partijen is, het noodig gevonden- het volgende verdrag van wederzijdschen bij stand te sluiten en hebben voor dit doel als hun gevolmachtigde vertegenwoordigers aange wezen: den voorzitter van den raad van volks commissarissen en volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken Molotof als gevolmachtigde van het presidium van den Hoogen Sovjet, en den Estlandschen minister van Buitenlandsche Zaken Karei Selter als gevolmachtigde van den president, der Estlandsche republiek, die het vol gende zijn overeengekomen: Artikel 1: De belde contracteerende partijen verbinden zich elkander eiken bijstand, met inbegrip van militairen bijstand, te verleenen ingeval van een directen aanval of een bedreiging met een aanval van de zijde van eenige groote Europeesche mogendheid tegen de zeegrenzen der partijen in de Oost zee of hun landgrenzen door het gebied der Letlandsche republiek zoowel als tegen de in artikel drie genoemde bases. Artikel 2: De Sovjet-Unie verbindt zich het Estlandsche leger bijstand te verleenen in wapening en andere mili taire uitrusting op gunstige voorwaar den. Artikel 3: De Estlandsche republiek verleent de Sovjet-Unie het recht tot het hebben van vlootbases en verschei dene vliegvelden in pacht en tegen re delijken prijs op de Estlandsche eilan den Osei (Saarema), Dagö (Hiiumaa) en in de stad Baltischport (Poldiski). De nauwkeurige plaatsen voor de bases en vliegvelden en de grenzen daarvan zullen in wederzijdsch overleg worden vastgesteld. Voor de bescherming der vlootbases en vliegvelden heeft de Sovjet Unie het recht op eigen kosten op de aangewezen plaatsen land- en luchtvaarttroepen tot een strikt be perkt aantal te handhaven. De maxi male grootte dezer strijdkrachten zal bij speciale overeenkomst bepaald worden. Weer een Zweedsch schip tot zinken gebracht. Bemanning in haar geheel gereed. Donderdag is het Zweedsche schip „Nyland", dat 3325 ton meet, nabij Stavanger voor de Noorsche kust ge zonken, vermoedelijk is het schip door een duikboot tot zinken gebracht. De uit 29 personen bestaande beman ning Is gered. Volgens een mededeeling van de Noorsche Admiraliteit heeft men -gezien, dat de „Ny land" stopgezet werd. Een half uur later volg de een ontploffing. De bemanning is naar Stavanger gebracht door een Noorsche tor pedoboot. Een bericht zegt, dat Duitsche trawlers langs de reddingsbooten, die vol manschappen zaten, voeren zonder eenigerlei acht op hen te slaan. Leden der bemanning verklaren vol gens een telegram uit Oslo, dat hun schip door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. Artikel 4: De contracteerende partijen ver binden zich geen bondgenootschap aan te gaan of niet deel te nemen aan eenige coalitie ge richt tegen een der partijen. Artikel 5: De tenuitvoerlegging van dit pact mag in geen enkel opzicht schade toebrengen aan de souvereine rechten der partijen in het bijzonder aan haar economische stelsels en staatsorganisatie. Het gebied aangewezen voor de in artikel 3 genoemde bases en vliegvelden, blijft territorium van de Estlandsche republiek. Artikel 6: Dit pact, treedt in werking door de uitwisseling der ratificatie-oorkonden. Deze uitwisseling zal te Tallinn geschieden binnen 6 dagen na den datum van onderteekening van dit verdrag. Het verdrag geldt voor tien jaar en indien geen der partijen het noodzakelijk acht, het pact een jaar voor het afloopen op te zeg gen zal het automatisch gedurende vijf nieuwe jaren blijven gelden. Artikel 7: Dit verdrag is opgemaakt in twee origineele exemplaren in de Russische en Est landsche talen, op 28 September 1939 te Moskou. (w.g..) VYACHESLAV MOLOTOF. KAREL SELTER. sule inzake het vervoer van goederen naar oor logvoerenden is nieuw en Imperatief en zij be staat niet in de tegenwoordige wet. Pitbman herinnerde er aan, dat de finan- cieele causules in de tegenwoordige wet niet gewijzigd worden. Ten aanzien van het em bargo verklaarde hij met name: „Het verbod tot uitvoer van wapenen is de eenige af wij king van het internationale recht. Alle neutrale landen erkennen het recht tot uitvoer van wapenen en munitie, met uitzon dering van de Vereenigde Staten". Hij fioemde het onrechtvaardig, dat de Ver eenigde Staten op grond van de tegenwoordige wet aardolie en ijzer aan Japan kunnen leve ren, dat er zich van bedient tegen China, aan Rusland en Italië, die geen oorlogvoerenden zijn, „wapens", welke deze het Duitsche rijk kunnen verschaffen. Argetoianoe vormt een nieuw Roemeensch kabinet. Alle vroegere ministers gehandhaafd. Naar Havas uit Boekarest meldt is een nieuw Roemeensch kabinet ge vormd onder voorzitterschap van Con- stantin Argetoianoe, waarin alle mi nisters van het vorige kabinet zitting hebben. Het kabinet heeft den eed reeds afgelegd. foewel alle ministers in het nieuwe kabinet zitting blijven houden, wordt de minister van binnenlandsche zaken minister van politie, terwijl Ottesco minister van binnenlandsche zaken wo-rdt. Voorts zijn twee nieuwe kabi netsleden benoemd,een ondersecretaris van het minister-presidium en een minister voor de propaganda. De nieuwe minister-president, Argetoianoe, die doctor in de medicijnen is, is reeds ver scheidene -malen minister geweest. In 1917 maakte hij deel uit van het kabinet Averescoe en onderhandelde hij met Duitschland over den wapenstilstand. In 1929 is hij als minister van binnenlandsche zaken tegen de commu nistische actie opgetreden. Hij is 68 jaar. .Geen Britseh schip getroffen." Pittmann pleit voor opheffing van het wapenembargo. •WASHINGTON, 28 September (Havas-A. N. P.) De president van de Senaatscom missie van buitenlandsche zaken, Pittman, heeft voor de radio een pleidooi gehouden voor zijn voorstel inzake de neutraliteit, waar bij het embargo op wapenen, zooals dat be staat in de tegenwoordige neutraliteitswet, wordt opgeheven. In de eerste plaats verde digde Pittman president Roosevelt, „die", naar hij zeide, „vastbesloten Is al wat in zijn vermogen ligt aan te wenden om ons land buiten een oorlog in den vreemde te houden". Vervolgens toonde hij aan, dat zijn voorstel veel verder gaat dan de tegenwoordige wet in de richting van een bescherming van het Ame- rikaansche volk tegen een oorlog: het ontwerp versterkt de neutraliteitswetgeving. De clau- Nieuwe verklaring van de Engelsche Admiraliteit. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Met het oog op de voortdurend herhaalde on juiste voorstellingen in Duitsche radioberich ten, volgens welke eenheden van de Britsche vloot op de Noordzee door de Duitsche lucht macht. zouden zijn beschadigd, verklaart de admiraliteit opnieuw dat bij de bedoelde actie geen Britseh schip door de Duitsche luchtmacht beschadigd is en geen opvarenden gedood of ge wond zijn. Het Duitsche bericht, dat ter hoogte van het eiland Man een zware Britsche kruiser door een bom getroffen is, doelt waarschijnlijk op het feit, dat op 27 September een Duitsch vliegtuig heeft getracht in dat gebied een tor- pedobooljager te bombardeeren, doch er niet in slaagde eenige schade toe te brengen. Op de genoemde plaats is geen kruiser aangevallen". Verder wordt te Londen vernomen, dat Dins dagmiddag een escadrille een Britsche onder zeeër, welke beschadigd naar huis terugkeer de, volgde. Gedurende deze manoeuvre deden de vliegtuigen hun vruchteloozen aanval, waar bij twee werden neergeschoten. In welingelichte marine-kringen wordt bo vendien verklaard, dat tengevolge het toene mend beheerschen van de zee door de Britsche marine, de Duitsche duikbooten worden wegge dreven van de Britsche eilanden en thans voor namelijk optreden langs de kust van Scandina vië, Zuid-Amerika en Japan. Het vee in de Fransche grenszone wordt door de boeren in veiligheid gebracht Aan de Fransch-DuitscF - Een der Fransche artillerie- afdeelingen brengt geschut kt stelling op een platform 9iet Duitsche Standpunf Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Het ligt voor de hand, dat de korte, maai krachtige rede, die Mussolini Zaterdag 1.1. te Bologna hield, in heel Duitschland weerklank gevonden heeft. Met dikke letters citeert men zijn uitspraak, dat het Duitsche Rijk van 193tt niet op één lijn gesteld kan worden met dat van 1914 en men is het er roerend mee eens, dat En geland te zeer blijft vasthouden aan den geest van Versailles. Men schijnt daar over het hoofd te zien, zoo redeneert men dat de wereld in dien tusschentijd een andere gedaante heeft aangenomen. „Men kan zei de Duce den strijd verhinderen, wanneer men er zich reken schap van aflegt, dat het een dwaze illusie is, posities te handhaven of, wat nog erger is, op nieuw in het leven te roepen, die door de ge schiedenis en de natuurlijke dynamiek der vol ken veroordeeld zijn!" Mussolini's lijfblad „Popoio dTtalia" tracht in een hoofdartikel aan te toonen, dat de voortzet ting van den oorlog voor niemand meer van practisch voordeel kan zijn. Door de samenwer king tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland be staat Polen niet meer en wie daarna nog Duitsch land als zijn vijand beschouwt, plaatst zich Ipso facto en ipso jure ook als tegenstander tegenover Sovjet-Rusland. Om den Poolschen staat weer op te richten (zoo vervolgt het blad) moet men niet slechts Duitschland vernietigen, waarbij dan millioenen soldaten geofferd zouden wor den om de vestingwerken van denWestwall te ver nielen, men zou niet alleen moeten oprukken naar Berlijn om er een eind te maken aan nei nationaal-socialistisch bewind, men zou boven dien een nieuwen veldtocht moeten organiseeren tegen Sovjet-Ruslanden daar zou dan een nieuwe Napoleon voor noodig zijn! Zoo acht men dan in Italië klaarblijkelijk het oogenblik er voor gekomen, dat reeds drie we ken geleden werd aangekondigd, waarop een vredesactie moet worden ingezet, of, zoo dit mei mogelijk mocht blijken, de ware gronden en ach tergronden van dezen strijd bekend gemaakt moe ten worden. De militaire gang van zaken in Po len is ongeveer zoo verloopen, als de Duitsche en Italiaansche deskundigen dit hebben voorspeld. De Duitsche troepen trekken zich thans terug volgens een vast plan op de voorloopig over eengekomen demarcatielijn San-Weichsel-Na- rew-Pisia. En nu het zoover gekomen is hoort men ook in gematigde Duitsche kringen de vraag stellen, of er voor de Westelijke mogendheden eigenlijk nog een geldige reden bestaat om den strijd voort te zetten. Hitier zoo gaat men verder heeft in zijn rede te Dantzig zijn eischen ten opzichte van het veroverde Polen voor „begrensd" verklaard en al zal hij er stellig weinig voor voelen, het land weer den vorm te geven, die het eerst door den vrede van Versailles had verkregen, toch leek het ons toe, dat er bij hem geenerlei bezwaar be staat tegen een grondig gewijzigden Poolschen staatsvorm. Ook in Italië schijnt men met een oortgelijke oplossing rekening te houden, want men legt er den nadruk op, dat Polen aan ae conferentietafel eerder op hulp kan rekenen dan bij het voortzetten van den strijd, in grooteren omvang. Uit Londen en Parijs kreeg men op al deze voorzichtige aanduidingen veelal een kort „neen" te hooren. Behoudens het herstel van Po len als zelfstandigen staat en de wedex-oprichting van het voormalige Tsjecho-Slowakije koestert men het plan, voorgoed een einde te maken aan het huidige régime, d.w.z. aan het nationaal-so cialistisch bewind en daarmede aan Hitier en zijn omgeving. Men heeft te dien opzichte echter in Duitschland al heel bittere ervaringen opge- Vroegere vijanden aan diner vereenigd. Ook de Joodsche bolsjewiki Kaganowitsj en Lozovsky namen er aan deel. Donderdagavond heeft Molotof ter eere van den Duïtschèn minister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop, op het Kremlin een maal tijd aangeboden waaraan o.a. werd deelgeno men door Stalin, Worosjilof, den volkscommis saris van oorlog, den plaatsvervangenden com missaris van Buitenlandsche Zaken, Potemkin, den Russischen ambassadeur te Berlijn, den handelsvertegenwoordiger der Sovjet Unie te Berlijn, den Duitschen ambassadeur te Moskou, den gouwleider van Dantzig, Forster, en de hee- ren van het gezelschap van Von Ribbentrop. In een reeks toespraken gaf men uiting aan den wederkeerigen wensch tot verdere uitbreiding der politieke en economische betrekkingen. Na den maaltijd bracht Von Ribbentrop een bezoek aan de balletvoorstelling in de opera. Een Reuter-telegram uit Moskou meldt: „Vooraanstaande bolsjewiki, zooals Stalin, Molotof, Worosjilof, Kaganowitsj, Mikojan, Po temkin en Lozovsky, hebben hun vroegere Nazi vijanden tijdens een banket op het Kreml ge- eerd. Geen vertegenwoordiger van een weste lijke mogendheid is zoo te Moskou gefêteerd. Tot de dischgenooten van Von Ribbentrop be hoorden twee Joden, Lazar Kaganowitsj en Abraham Lozovsky. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat Von Ribbentrop met Joden aan tafel zat. Volgens mededeeling uit Duitsche bron werd het banket gekenmerkt door een zeer har telijke atmosfeer. In de wederzijdsche toespra ken gaf men uiting aan den wil tot verdere sa menwerking en goede buurbetrekkingen". RUSSEN BESCHIETEN MANDSJOEKWOSCH SCHIP. Een patrouille vaartuig van de Sovjet Unie heeft geschoten op een Mandsjoekwosch schip op de A-moer, bovenstrooms van Constanti- novska. Het schip had eenige lichters op sleep touw. Twee of drie lichters zijn gestand, het Manidsjoekwosche schip is naar Heiho ge varen. DE KONINGIN ZAL ZATERDAG DE SPOORWEGTENTOONSTELLING BEZOEKEN. AMSTERDAG, 29 September. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om Za terdagochtend a.s. te ongeveer 10.45 uur een bezoek te brengen aan de spoorwegtentoon stelling „De trein 18381939", welke door de gemeente Amsterdam in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen en met steun der regeering op de terreinen aan het Fre- deriksplein wordt gehouden. daan, want een soortgelijke leuze hoord ook tijdens den grooten wereldbrand, toen iswaar niet het Duitsche volk, maar het Hui n*"' henzollern vernietigd moest worden. Maar^"* keizer Wilhelm II zich naar Nederland be- had en officieel als bewindvoerder afstandT9 gedaan, begon er voor het Duitsche volk een r perk aan te breken, dat wij persoonlijk van T gin tot eind hebben meegemaakt en wij u niet beweren, dat het politiek beleid van Di?11 land's toenmalige vijanden de welvaart fl® reld bevorderd heeft. Men kan zelfs veronv' stellen, dat er thans in deze Entente-stat® wel eenigen zullen zijn, die het in hun hllr treuren, dat men een goede twintig jaar „mir nichts, dir nichts" een einde heeft maakt aan het monarchistisch bewind en f' men wellicht toch verstandiger gedaan had fff helm II maar rustig op zijn troon te lat® bittere ervaringen, welke het Duitsche volk der den druk van Versailles heeft opged"" doen vermoeden, dat men niet zoo maar de bondenheid tusschen volk en Führer zal ilf' nen uitroeien. n' Met de vlucht van de Poolsche regeering na Roemenië zoo hoorden wij verder betoojÜ heeft de eigenlijke casus belli geen bestaak recht meer, die Engeland en Frankrijk ovexhaalde om te intervenieeren. Niet r' - W onrechte stelde de Duce in zijn lijfblad de vraau waarom men nu eigenlijk tegen Duitschland dat strijd wil voortzetten, terwijl men Rusland J den oorlog verklaart, dat toch evenals Duitsch' land tegen Polen gevochten heeft? Roem&|: stond voor hetzelfde dilemma, maar toen Ru/ land officieel verklaarde, dat Polen niet W bestaat, aanvaardde het deze mededeeling V- een prachtoplossing om zijn neutraliteit ook ver. der te handhaven. Schakelt men het begrip „vernietigingsoorlof'1 even uit, dan rijst van allen kant de vraag o' thans niet het oogenblik gekomen is, om aan 'h groene tafel de problemen tot een oplossing brengen, welke de wereld geschokt hebben en waaronder heel Europa te lijden heeft. Onwille keurig denken we aan de eerste jaren van den vorigen ooiiog terug, toen ook telkens en telkens weer het gerucht de ronde deed, dat er van de een of andere zijde een vredesvoorstel zou wo> den gedaan. Thans bevinden we ons in een soort gelijke situatie. En al kan er te dien opzichte van het Vaticaan onder de zeer gewijzigde omsiar,. digheden weinig verwacht worden, vast staat, dat de oogen der gansche wereld thans op Mussolini gevestigd zijn in de hoop, dat hij met een voor- stel voor den dag zal komen, hetwelk zooal niet meteen acceptabel zal zijn, dan toch door allege interesseerden als een basis voor onderbande, lingen aanvaard zal kunnen worden. Berlijn, 27 September 1939. Nadruk verboden en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal inus Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze atroomvan lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd sa ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bh apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez, Mei) ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Eventueel berichten A. N. P.; Gramofoon- muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoon- muziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuz. 4.30 Esperanto- uitzending. 4.50 VAR A-Strijkorkest. 5 30 film land. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbe weging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-kalen- der. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal- 7.30 Cyclus „Leekenspel en jeugdtooneeltU Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. J P., VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord, w# VARA-orkest en solist. 9.10 „Verwarring en zekerheid", toespraak. 9.15 Vroolijke voordracn. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Vragenbus. 10- En nu.... Oké. 11.00 Berichten A. N. P; »-»B Radiotooneel. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. ii-« Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten, j KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuzie.. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonm ziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 R.K. Mondharrnon.ca- club „The White Yellow-Band". (4.1"^ Gramofoonmuziek). 4.30 KRO-orkest. 5.-5 praatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie sche Missie in Oostersche landen, 7.35 aci aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P-, lingen. 8.15 Meditatie met muzikale omujsu^ 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd P gramma. 10.30 Berichten A. N. P- J'u onvergankelijke Rijk", causerie met m omlijsting. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek, DROITWICH, 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. Geen opgave ontvangen. BRUSSEL, 322 M. Het 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1- Germaine Ego-orkest. 1.50 Gramofoon^ 2.25 Gramofoonmuziek met toeJ^^ nmrneö* Gramofoonmuziek. 3.50 en 4.505.20 symphonie-orkest en solist. 6.05 f00nmii- solist en gramofoonmuziek. 7.45 Gramo ziek. 8.20 „Pierlala", opera. 9.10 X, sijs", zangspel. 11.20—12.20 Gramofoonmu BRUSSEL, 484 M. Radio- 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.W orkest. 1.50 en 2.20 Gramofoonmuziek. ceau Burton's Musette-ensemble. 3-Z0 De Herve-Harvant-Rassart. 3.35 en Gramofoonmuziek. 5.35 en 5.55 OnW orkest. 6.35 Gramofoonmuziek met to voor 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzend 8^ soldaten. 8.50 Radio-orkest en soHst. U» .^(1 orkest. 10.30 Omroepdansorkest. H- Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6