PHILIPS 1900 herleefd in 1939 Jan van Gelder" werd achterscheeps door mijn getroffen. D Hulp was zeer spoedig aanwezig. fHaUiisatie-fietikeieti MAA ND AG 2 OCTOBER 1939 Schip ernstig beschadigd. (Vervolg van vug. 1.) nmtrent de oorzaak en de toedracht het ongeluk met den „Jan van adder" konden wij - aldus de A. N. correspondent te Den Helder - nog inie bijzonderheden vernemen, 5 mi hoorden, dat het schip, de Senveger „Jan van Gelder", een ÏÏScWp van de „Wülem van JSirk" van achteren door een mijn „.i geraakt. Een explosie volgde, „„bij het schip ernstig beschadigd !,rf doch, dank zij het waterdichte Ühnt drijvende Weef. Het feit, dat S sthio niet midscheeps getroffen werd zooals b« de „WiUem van riiick"" het geval was, is oorzaak, dat de ramp niet dien ontzettenden invang heeft aangenomen, als de nop van de „Van Ewijck mt verschrikkelijke nieuws was al spoedig 'i Helder hekend. Het publiek begaf zich „r de buitenhaven, waar degenen, die daar .L vroeg waren, enkele motorbootjes za- vertrekken, die met materiaal en verple- «nri nprsoneel de haven verlieten. CPn vijf uur hadden zich vele honderden mi het havenhoofd verzameld. Bij gebrek aan ïïcitieve gegevens maakte men allerlei gis- En Er gingen geruchten, dat een schip 2 man en muis was vergaan. Later sprak Ipn van een tiental dooden. De Marinemen- Sn waren zeer zwijgzaam, doch het duur de niet lang of men vernam, dat er slechts enkele dooden waren en dat het schip niet ge- B£nWhet vallen van den avond werd het ♦«rrein bij den aanlegsteiger door politie, ge- V-lsteerd door de gewapende marinemacht, nntruimd en werd de weg naar het Marme- Jospitaal vrijgemaakt. Een torpedobootje van De Mok bracht officieren en dokters, die snel oer taxi wegreden. Twee ziekenauto's van het hospitaal en een personenauto met een roode kruisvlag bedekt, reden tot bij den aanlegstei- eer terwijl twee groote grijze Marine-auto bussen daar eveneens arriveerden. Verplegers ln witte jassen stonden in afwachting. Het was te kwart over zeven, dat de lichten van den mijnenveger „Abraham van der Hulst" voor den haveningang zichtbaar wer den. Langzaam stoomde het schip de haven binnen. Geen vlag woei halfstoks, want het was reeds na zonsondergang: de vlaggen wa ren binnengehaald. Het schip draaide om zijn anker en kwam met bakboord voor den steiger te liggen. Het was inmiddels donker geworden en de vele lichten op het dek en achter de patrijspoorten maakten een fantastisch ef fect. In het schijnsel van de sterke lampen aan boord zag men hoe de brancards met de zwaar gewonden en de overledenen in de zie kenauto's werden geschoven. Langzaam re den de wagens naar het hospitaal, waar alles ln gereedheid was gebracht om de zwaarge wonden onmiddellijk te helpen. In de twee groote bussen werden de licht gewonden en de andere opvarenden van den mijnenveger weggebracht. Het werd hierop stil aan boord van de „Abraham van der Hulst". Het talrijke publiek, dat in den kouden Wes terstorm het droeve schouwspel had gadege slagen, ging zwijgzaam stadwaarts. Aan de buitenhaven daalde een zwarte avond, een avond van rouw. Op Terschelling. De bewoners van het eiland Terschelling waren onder de eersten die van het ongeluk op de hoogte waren. Zij werden omstreeks half drie door het geluid der ontploffing opge schrikt, Van de kust kon worden waargeno men, dat zich twee oorlogsschepen in eikaars bevonden. Toen bekend werd, dat een ongeluk was gebeurd, werd de haven on middellijk door Marinemanschappen afgezet. Tevens voeren de reddingboot Brandaris, een loodsboot en de sleepboot Texel, van de ree- derij Doeksen ter assistentie uit. Het hospitaal op Terschelling werd dadelijk in gereedheid gebracht en de verplegers stonden met volle dig materiaal klaar om naar de haven uit te nikken, Van de diensten der Brandaris heeft men ?een gebruik behoeven te maken. De redding- Mot is na enkele uren in de haven terugge keerd. L den loop van den middag is de „Jan van Gelder" door de sleepboot „Texel" op sleep touw genomen. Aanvankelijk schijnt het de bedoeling te zijn geweest den beschadigden oorlogsbodem naar West-Terschelling te slee pt. doch laat in den avond, toen het schip nog niet was gearriveerd, werd vernomen, dat net ten noordwesten van het eiland bij den *8. Spathoek voor anker was gegaan om bij Verlofregeling voor pas opgekomen militairen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, *orat aan de dienstplichtigen en tot het re- ^epersoneel behoorende personen, die nog ^en vijf maanden in werkelijken dienst zijn, oe eerste maand in elke kalendermaand weemaal verlof verleend, op Zondag en 'dag 8 met eerst,e reisgelegenheid op Dins- Aan dit verlof is vervoer voor 's rijks reke- verbonden. niDe personen, die onder deze regeling vallen ""ffltet met verlof vertrekken vóór Zater- l 16.00 uur,-behalve wanneer zij hun s anders niet mer kunnen bereiken. Deensche schep en naar Duitsche havens gebracht. Protest te Berlijn. sche^h115 en waarschijnlijk vier Deen- hoti(W en zijn' naar gemeld wordt, aange ven- o ,€a voor onderzoek naar Duitsche ha gelt odh Deen'sohe gezant te Berlijn (ji„„ opm'acht gekregen stappen voor spoe- vnjgave der schepen te ondernemen, kor r,..sc.hePen hadden landbouwproducten Engeland aan boord. het aanbreken van den dag naar Den Helder te worden gebracht. De „Jan van Gelder" De mijnenveger „Jan van Gelder" behoorde, evenals de „Willem van Ewijck" tot de serie van acht mijnenvegers, welke in de afgeloo- pen twee jaar zijn gebouwd en waarvan er vier in Nederlandsch Indië zijn gestation- neerd. De namen van deze schepen zijn ont leend aan scheepscommandanten uit de zeven tiende eeuw, die, hoewel zij minder bekend zijn, een rol van beteekenis hebben vervuld in onze maritieme geschiedenis. De „Jan van Gelder" is gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam en op 13 September 1937 in dienst gesteld. Het schip is bewapend met een kanon en heeft een machinevermogen van zestienhonderd p.k. De commandant van de „Jan van Gelder" is de luitenant ter zee der eerste klasse G. Y. C. Fraser. Bewijzen van vrijen doortocht. Niet uitgereikt om ontheffing van het benzine- en benzolverbod te verleenen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende bekend gemaakt: Met ingang van 29 September j.l. is een beschikking van den minister van Economi sche zaken in werking getreden, krachtens welke het op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen verboden is, na des voormiddags 5 uur benzine of benzol te ver bruiken tot het doen rijden van motorrijtui gen. Van het vorenbedoelde verbod is onder meer uitgezonderd het verbruik van bezine of benzol tot het doen rijden van motorrijtui gen, voorzien van een door of namens den chef van den generalen staf afgegeven be wijs van vrijen doortocht. De opperbevelhebber van land- en zeemacht brengt uitdrukkelijk onder de aandacht van houders van bewijzen van vrijen doortocht, als vorenbedoeld, dat deze bewijzen uitslui tend wei-den afgegeven ten dienste van de defensie en van de economische verdedigings voorbereiding. Voor zoover motorrijtuigen niet voor een gebruik als vorenbedoeld worden gebezigd, mogen de inzittenden geen bewijs van vrijen doortocht voeren; wordt alsdan toch een zoo danig bewijs gevoerd, dan geschiedt zulks onrechtmatig. Bij gebleken misbruik zal zoo noodig tot in trekking worden overgegaan. Door het algemeen hoofdkwartier wordt ons nog medegedeeld, dat bewijzen van vrijen doortocht niet worden afgegeven om onthef fing te verleenen van het benzine- en benzol verbod. Villabrand met verdacht luchtje. De klok terug. Huurder in arrest gesteld. In verband met den brand, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de villa Spoor weglaan 8 te Baarn vernielde, heeft Mr. P. Frima uit Hilversum, deskundige op het gebied van brandstichtingen, Zaterdagmiddag een on derzoek ter plaatse ingeteld. Den huurder van de villa is inmiddels naar wordt medegedeeld een verhoor afgenome«n en hij is onder verdenking van brandstichting in arrest gesteld. Naar den aard van de ontploffing wordt nog gezocht. (A.N.P.) e Haarlemsche „spoorwegmenschen" hebben dezer dagen kunnen genie ten werkelijk genieten van een alleraardigste spoorwegreveu. Daar komt wie had het anders gedacht? ook een scène in voor van het vertrek van den eersten trein. De conducteur een kostelijke creatie van Piet Kohier waarschuwt dan de passagiers vooral vlug in te stappen want de trein zal „reeds" over 15 minuten vertrekken. Daar is braaf om gelachen. Vijftien minuten De heele reis AmsterdamHaarlem duurt nu nog korter. Een eeuw geleden was 15 minuten wachten echter een zeer gewoon verschijnsel. En dat was silechts een eeuw geleden. Zondag hebben we de klok veertig jaar teruggezet. De straten en wegen waren nage noeg „automobielloos" Wat een rust! Wat een kalmte. Tante Miebetje van den overkant die wegens de „mirakelsche" auto's de laatste jaren slechts sporadisch op straat komt, kuier de nu opgewekt als in haar beste jaren langs de kalme dreven. En geen nijdige claxon ver scheurde het gfenot van die rustige wandeling En de meneer, die eiken Zondag rond het voet- -balveld te vinden is en erg graag met het woord sportiviteit schermt doch wiens eenige sport bestaat uit het loopen van de luttele meters, die de auto-parkeerplaats van de over dekte tribune scheidt, ja, ook die meneer is van zijn huis af naar het voetbalveld komen wandelen. Hij heeft tegen huisgenooten wat gemopperd en iets gemompeld over de taxi doh op de verwijtende en geringschattende blikken heet-ie zuhtend zijn jas aangetrok ken en is naar het voetbalveld geloopen. Voor het eerst sinds zooveel jaren. Negewoven door alle huisgenooten is hij het groote avontuur begonnen. En natuurlijk is het hem beval len. Waarom ook niet? Hebben wij onze beenen niet gekregen omnou dan! En wat criant vervelend voor Henri, die zijn Julia altijd met de pittige two-seater afhaalt om naar het „thé-dansant" te gaan. Henri moest de tram nemen of zijn magere been tjes gebruiken want „taxiën" loopt erg op en pa is niet zoo scheutig meer met het weekgeld. Ach, Henri, vind je het eigenlijk niet veel ge zelliger eens gewoon met je meisje door het bosch te wandelen dan op de muziek van den voortref felij ken neger-trom (meiaar, -bonist of -pettist), in een rookerig zaaltje, heen en weer te schuiven? En keek Julia niet veel vroolijker en ongekunstelder dan anders? Heb je je verveeld? Heelemaal niet. Nou zie je wel. Maar hebben we ons eigenlijk allemaal niet kostelijk geamuseerd, waarde lezer (es)? Rus tig dat het was in den Haarlemmer Hout! Het was alleen jammer dat we nog fietsten en in onze gewone kleeren rondliepen.Als we 'ns in het boek van den Tijd een bladzijde van honderd jaar hadden kunnen terugslaan. Dan waren we in 1839. Vijtien minuten voor het vertrek van den trein instappen weet-u-wel. Zouden we niet één dag een eeuw terug kunnen gaan? Met hoepelrokken, luifelhoe- den. Schotsch-geruite nauwe broeken en hoo- ge „ziien" en alles? Zou dat geen verademing zijn voor onze geschokte zenuwen? We heb ben cïe Klok veertig jaar teruggezet. Dat was onder dwang. Laten we 'm nu eens voor ons pleizier een eeuw terugzetten. Welke wijze ideeën zouden er niet kunnen ontstaan in een trekschuit of onder den rook van een genoeglijk puffenden „Arend". U mag tegenwerpen, dat het niet prac- tisch uitvoerbaar is. Zeg echter niet dat het dwaasheid en onzin is. Er gebeuren dwazer en onzinniger dingen! B. K. Het Paleslijnsclie vraagstuk de oplossing nabij? Uitgewekenen keeren terug. Havas verneemt uit Beyrouth: Het Pales- tijnsche vraa'gstuk ontwikkelt zich zeer snel in de richting van een oplossing sedert den aanvang der vijandelijkheden in Europa. De besprekingen, die te Bagdad zijn aangeknoopt met de Iraksche leiders door afgezanten van het Arabische Hooge Comité, naderen haar einde. Een speciale boodschapper is Zondag in Beyrouth aangekomen om den Groot-Moefti op de hoogte te brengen van de genomen besluiten, welke strekken tot het verzekeren van de openbare rust in Palestina voor den geheelen duur van den oorlog. Dat een op lossing voor de deur staat wordt bevestigd door den terugkeer naar hun haardsteden van talrijke gezinnen van Palestijnsche leiders en leden van het Hoog Comité. Voorts wordt ge meld, dat de bekende leiders van den opstand Abdoul Kader Hoesseini, de laatste, die den opstand nog voortzette, uit Palestina is ver trokken in de richting van Irak. Suikervoorziening in October als in September. Afwijkingen worden niet toegestaan. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor October voorloopig dezelfde regeling ten aan zien van de suikervoorziening zal gelden als in September is toegepast, n.l. levering voor de tafelconsumptie van 75 pre. en levering voor de industrie van 100 procent van hetgeen is betrokken in de overeenkomstige periode van 1938. Ter berekening van de afleveringen per weck in October 1938 kan de totale in die maand geleverde hoeveelheid door vier worden ge deeld. De suiker, nooddig voor levering aan militairen boven het normaal verbruik, kan, onder over legging van een verklaring van de betreffende militaire autoriteit, extra worden versterkt. Bedrijven, die eerst na October 1938 zijn opgericht, zijn gehouden, per week niet meer dan 100 procent of 75 procent te betrekken van hetgeen zij sedert him vestiging gemiddeld in dat tijdvak van een week hebben ontvan gen. Met nadruk wordt gemeld dat afwijkingen op deze regelen in geen geval toegestaan kun nen worden. Het heeft derhalve geen zin zich tot de Nederlandsche akkerbouwcentrale of andere instanties te wenden voor het verkrij gen van extra toewijzingen e.d., aangezien deze toewijzingen onder geen beding kunnen worden verstrekt. Het rijverbod op Zondag. Andere wetten niet buiten werking gesteld. Ter voorkoming van misverstand vestigt de minister van economische zaken er de aan dacht van belanghebbenden op, dat het in de gewijzigde benzinebeschikking 1939 no. 2 gegeven verbod „tot het verbruiken van benzine tot het doen rijden van motorrijtui gen" op Zon- en feestdagen en de daarop in artikel 2 dier beschikking gegeven uitzonde ringen in geen enkel opzicht het bepaalde bij of krachtens andere wetten buiten werking stelt. Met name blijven de voorschriften ge geven bij of krachtens de arbeidswet 1919 en het rijtijdenbesluit onverminderd van kracht. PRIJSVERHOOGING CONSU1MPTIEMELK. Met ingang van Zondag 1 October is het wettelijk consumptiemelkgebied in het westen des lands de minimumprijs voor consumtie- melik met 1 cent verhoogd. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. van 29 September 1939. is met in gang van 15 October 1939, benoemd tot bur gemeester der gemeente Ovezande: mr. A. J. M. Eikhuizen. INVOERPRIJSVERSCHTL ROGGE EN ROGGEMEEL. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel voor het tijdvak van 1 tot en met 7 October 1939 behoudens tusschentijdsche wijziging, is vastgesteld op f 4.85 per 100 kilo. Zondag. 10cto&et De Heerenweg onder Heemstede. De Pont te Velsen. De weg Haarlem—Velsen bij Santpoort Op den weg HaarlemAmsterdam wordt een auto gecontroleerd. OP IEDER OOGENBLIK VAN den dag brengen de in ternationale kortegolf-stations nieuws! Onderstaande tabel geeft hiervan een indruk. DenieuwePhilipstoestellenmun* ten uit door voortreffelijke kor- tegolf-ontvangst. De toestellen 680 A, 735 A en 855 X bezit ten een kerstboomschaal, wel ke 't afstemmen en terugvinden van kortegolf-stations ten zeer ste vergemakkelijkt. De band spreiding van het toestel 895 X maakt het afstemmen op kor-- tegolf-zenders even eenvoudig ols het instellen op midden- en lange golf. Vraag Uw hande laar om U de eenvoudige be diening van de Philips toestel len uiteen te zetten. AMERIKA 13.20 14.20 14.45 17.20 17.35 18.20 18.50 22.15 23.10 00.05 03.50 DUITSCHLAND 19.05 20.20 22.20 00.05 00.20 ENGELAND 7.50 14.35 17.20 19.20 22.50 01.50 05.00 FRANKRIJK 12.20 16.35 18.00 20.20 22 50 01.20 03.35 04.20 ITALIË 10.30 10.45 11.20 16.20 19.00 19.20 20.00 00.20 01.50 De lijden zijn opgegeven in A'damschon zomertijd NIEUWE SERIE1939-'40 IN PRIJZEN VANAF f92.50 {Adv. Wgez. Medj In Augustus en September is veel meer gekocht dan een jaar geleden. De indexcijfers van de omzetten in het win kelbedrijf, samengesteld door het Centraal Bureau voor de statistiek en het economisch instituut voor den middenstand, geven een in zicht te verkrijgen in de mate waarin het pu bliek in den laatsten tijd tot verhoogde aan- koopen in het winkelbedrijf is overgegaan. Blijkens deze cijfers waren de omzetten in geld in de kruidenierswinkels in de maand Augustus van dit jaar niet minder dan 23 pet. hooger dan die in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. (Voor de midden standszaken bedroeg dit percentage 23, voor de grootwinkelbedrijven 32 en voor de coöpe raties 15). Bedenkt men dat de internationale spanning eerst in de laatste twee weken van Augustus allengs grooter werd, dan is het dui delijk dat de bedrijvigheid in genoemde win kelbedrijven in deze weken belangrijk groo ter was, dan bovenstaand cijfer, als gemid delde der maand aangeeft. Dit wordt beves tigd door de cijfers betreffende de week van 28 Augustus t/m 2 September, welke van een aantal groot winkelbedrijven en coöperaties ontvangen werden. Blijkens deze cijfers was de verkoop in deze week 40 a 45 ct. boven normaal. Ook de waarde-omzetten in andere winkel bedrijven dan die behoorende tot de levens middelenbranche, geven een sterke stijging te zien. Volgens de wekelijksche indices, welke samengesteld worden als onderdeel van de economische weekcijfers, en betrekking heb ben op de omzetcijfers van een aantal groot winkelbedrijven (warenhuizen, magazijnen in manufacturen e.d.) en middenstandszaken (winkels in manufacturen, glas- en aarde werk, huishoudelijke artikelen) in Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage, bewogen de verkoopen zich in elk der achtereenvolgen de weken van de periode van 28 Augustus t/m 23 September resp. 22, 50, 53, en 85 pet. boven die in de overeenkomstige weken van het vorige jaar. In deze winkelbedrijven werd de vermeerdering van de aankoopen eerst in den loop van de maand September van groo ter belang. REIS VAN DE „ORANJE" VERLIEP VLOT. MEDAN, 30 September. (Aneta-A.N.P.) Naar de „Sumatra Post" verneemt, is de reis van de „Oranje" naar Nederlandsch-Indië zeer rustig verloopen. In het kanaal verloor de „Oranje" een der paravanes, welke door een motorsloep weer werd opgepikt. Dit gaf slechts een korte vertraging. Voorts zag men in het kanaal een Fransche torpedo-jager, waarvoor men echter niet behoefde te stoppen. Ten westen van Noord-Afrika werden SOS- seinen ontvangen van een Britschen koopvaar der, die door een Duitsche onderzeeboot werd bedreigd. De „Oranje'' begaf zich full speed naar de aangegeven plaats doch behoefde niet op te treden, daar het bleek dat de Britsche koop vaarder sneller was dan de U-boot. De haven van Colombo was afgesloten. Bij het binnenkomen van de „Oranje" bleek het dat de stad was verduisterd. Overigens was de reis bijzonder geanimeerd, zoo meldt het blad.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5