fleutcalUeUscuttuxecp ingediend. Na Estland en Letland thans Litauen. De distributie in Duitschland. I PROGRAMMA plNS SDAG 3 OCTOBER 1939 Li den Amerikaanschen Senaat pleidooien van Pittman en gorab, voor en *e9en de opheffing van het wapen embargo. Pittman heeft als voorzitter van Amerikaansche senaatscommissie L'huitenlandsche zaken het nieuwe «"ontwerp op de neutraliteit bij un Senaat ingediend met een ver- SL,. ivaarin hij het huidige em- ro-n on wapenuitvoer als ten gunste «an Dahschland aan de kaak stelde, tt.t nieuwe wetsontwerp zoo zeide hij, Jv, dit embargo opheft, is een der bc- l.nerUkste maatregelen, die ooit in 1', Congres is ingediend en die ten J". heeft de Vereenigde Staten buiten „n Europeeschen oorlog te houden. voortgaande zeide Pittmsm: De isolatio- ,Z beweren, dat een opheffing van het ïïSeo een begunstiging zou vormen vrweland en Frankrijk, omdat zij f,tl™v.he handelswegen beheerschen. „Ik het andersom kunnen zeggen en ver- Tm tot de handhaving van het embargo Siderscheid maken is ten gunste van Duitschland, omdat het Engeland dat door water omringd is verhindert op onze markten wapens, munitie en oorlogstuig te koopen, terwijl Duitschland, dat een land- mogendheid is, toegang heeft tot wapens, mu nitie en oorlogstuig, dat vervaardigd kan wor den in Rusland, Italië, Roemenië, Joego Sla- vië en andere landen". Op uitnoodiging van de Sovjet-regee- rinlr zal de Lilausche minister van bui tenlandsche zaken. Urbsys, zich heden Der vliegtuig naar Moskou begeven, meldt het D. N. B. Zondag en Maandag vjjn te Kaunas kabinetszittingen gehou den, waarin besloten is tot een nieuwe regeling der wederzijdsche betrekkingen op grond van den huidigen Oost-Euro- peeschen toestand. De Letlandsche minister van buitenlandsche „kfin Munters, en de Sovjet-gezant te Riga Zo- tov'zijn gistermiddag van het vliegveld van Riga naar Moskou vertrokken. Zij waren ver geld van den chef van de afdeeling verdragen van het Letlandsche ministerie van buitenland sche zaken en door den Sovjet-handelsattaché te Riga. In diplomatieke kringen te Moskou is men van ooi-deel. dat Sovjet-Rusland ernaar streeft een pact van wederzijdschen bijstand en een handelsverdrag met Letland te sluiten, waardoor de Sovjet-invloed in de Baltische landen zich verder uitbreidt. Het Russisch-Estlandsche pact brengt practisch de Golf van Riga onder Russi sche controle. De haven van Riga, die door een 'spoorlijn met Moskou verbonden is, verzekert de Sovjet scheepvaart een ijsvrije haven in de Baltische wateren. Ratificatie van het Russisch-Estlandsche pact. In de Maandag te Tallinn gehouden gemeen schappelijke zitting van de commissies voor bui tenlandsche zaken en voor landsverdediging der beide Estlandsche Kamers heeft de minister van buitenlandsche zaken Selter een uitvoerig ver slag uitgebracht van de door hem gevoerde on derhandelingen te Moskou. Hierop volgde een discussie, waaraan ook de opperbevelhebber van de Estlandsche weermacht, generaal Laidoner, deelnam. De besprekingen werden besloten met de eenstemmige goedkeuring van een resolutie, waarin het sluiten van een verdrag tusschen Estland en Sovjet-Rusland noodzakelijk werd ge noemd, Naar verluidt zal de president der repu bliek heden reeds het pact ratificeeren en zul len de ratificatie-oorkonden waarschijnlijk reeds morgen worden uitgewisseld. Engelsch schip in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Gezagvoerder en hoofdmachinist gevangen genomen. Het Britsche ministerie voor voorlich ting deelde gistermiddag mede, dat het Britsche stoomschip „Clement" in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan door een gewapenden aanvaller tot zinken was gebracht. Er worden maatregelen genomen om dezen toestand onder oogen te zien, zoo werd aan dit bericht toegevoegd. Minister Urbsys. De voorzitter van den raad van Russische Volkscommissarissen en de Russische volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, Molotof, hebben van den Estlandschen minister van bui tenlandsche zaken, Selter, een telegram ont ogen, waarin gezegd wordt: „Bij mijn terugkeer in mijn vaderland, verzoek ui heer president, persoonlijk te willen ac- eepteeren de betuiging van diepe dankbaarheid oor Estlandsche regeering voor de wijze politieke leiding en de economische onderhandelingen te Moskou, en dit te willen overbrengen aan den leider der volken van de Sovjet-Unie, Stalin, en den volkscommissaris Milcoyan, voor hun gelukkige verwezenlijking door nieuwe vriend schappelijke overeenkomsten tusschen onze lan- ?.en' dis berekend zijn op een verdere ontwikke- van de goede nabuurschap en de vreedzame Menwerking. Het antwoord van Molotof luidt o.a.: „Ik dank u hartelijk voor uw hartelijke be- j tmg en voor de gevoelens die het uitdrukt «Wtegenheid van de vriendschappelijke over komst tusschen de Estlandsche Republiek en r°,viet-Unie en bij ons gemeenschappelijk ten V00I"bereiding van deze overeenkomst van verdere samenwerking en een lanri ame on^w^keling van de volken van Est- en de Sovjet Unie. Veroorloof mij uiting te ovp"1 aan overtuiging, dat onze nieuwe Den omst gunstige mogelijkheden zal schep- kvJ'°0r ontwikkeling en den bloei van het ven van onze volken". Senator Borah. Volgens de bestaande wet zou Duitschland andere goederen dan wapens via neutrale lan den kunnen importeeren. Wanneer het regee- ringsonfewerp van kracht wordt, moeten ex porten voor Duitschland met Duitsche schepen worden vervoerd. .,Geen enkele zoo ernstige toestand heeft de wereld in heel de historie bedreigd als de huidige Europeesche worsteling", verklaarde Pittman verder. „Gelukkig ziet het er naar uit, alsof er niet voldoende redenen zijn voor de vrees om in dezen oorlog te worden gesleept, zooals ons dat gebeurde in den wereldoorlog, zoolang wij handelen in overeenstemming met de in het internationale recht aanvaarde beginselen en onzen onderdanen verhinderen zich te on derwerpen aan vernieling in den krankzinni gen oorlog, die in Europa woedt". Amerikaansche schepen zullen geen handel mogen drijven met oorlogvoerenden, omdat ,yhet onmenschelijke en onwettige dooden van onze zeelieden in volle zee" verantwoordelijk was voor het feit, dat Amerika den vorigen oorlog introk. Voortgaande vroeg Pittman „Bestaat er eenige twijfel dat Duitschland, bewerende, dat duikbooten niet veilig naar de oppervlakte kunnen opstijgen en op koop vaardijschepen een onderzoek instellen naar contrabande, dezelfde politiek den onbe- perkten duibbootenoorlog zal gaan voeren, zooals het dat deed in Maart 1917? Bestaat er eenige twijfel, dat wanneer de oorlog lang genoeg duurt en de toastand der landen wanhopig genoeg wordt, zij hun toevlucht zullen nemen 'tot iederen vorm van vernieling van contrabande en schepen, die contrabande vervoeren? De bepaling in het ontwerp be treffende credieten voor 90 dagen zou volgens Pittman niet in strijd komen met de Johnson Act, die leeningen verbiedt aan landen, welke achterstallig zijn met hun betalingen van oorlogsschulden. Bovendien heeft de „John son act" geen betrekking op gewone handels zaken Senator Borah verdedigde de zaak der isolationisten, welke voorstanders zijn van handhaving van het wapen embargo, terwijl zij in beginsel accoord gaan met verschepingen van andere goederen op voorwaarde van contante betaling en -transport in de schepen van den kooper. Pittman zeide verder nog: „Het was het land, dat het Congres der Vereenigde Staten den oorlog Instuwde", welke uitlating hij in den mond nam, toen hij een veroordeeling uitsprak van „de mannen in hooge functies", die beweerden, dat Wil-son de Vereenigde Staten den vorigen oorlog in geleid had en dat Roosevelt thans de Vereenigde Staten eveneens den oorlog in leidde Borah zeide dat wanneer het Congres het wapenembargo ophief, hij niet inzag, op welke wijze de Vereenigde Staten zouden kunnen weigeren legers te zenden om de geallieerden te helpen, „in him uur van grooteren nood, wanneer dat uur ongelukkigerwijze mocht in treden". Borah vervolgde: „De eenige weg, dien ik kan zien om uit dezen oorlog te blijven, wan neer de eerste stappen gedaan zijn en men rekening houdt met de redenen voor die stappen, is een einde van den oorlog, voor wij zoover komen. Wanneer wij onze wetten en politiek gewijzigd hebben, om wapens te zen den tot steun aan de geallieerden op grond van hun dringend beroep, gelijk wij openlijk en herhaaldelijk hebben verklaard, zullen wij dan, kunnen wij dan in het uur van groo- tere behoefte weigeren onze legers te zenden? Ik zie niet in hoe wij dat zouden kunnen. Ik twijfel er zeer ernstig aan, of wij zouden wei geren. Wapens, munitie en oorlogstuig zijn zaken waarmede gevochten wordt, waarmede leven wordt vernietigd, veldslagen worden ge wonnen. Wij zullen in oorlog zijn van den tijd af dat de machinerie in beweging is gesteld, die dit gereedschap naar de plaats van den oorlog brengt." Ten aanzien van het voorstel, volgens het welk slechts tegen contante betaling verkocht zou worden, zeide Borah „Onderstel dat deze oorlog eenige jaren zal duren, wie zal dan tot het Engelsche volk durven zeggen: Ge kunt onze hulp krijgen, wanneer ge contant be taalt. Men kan niet tegelijk nationale weldoe ner en Shylock zijn. Indien het de oprechte bedoeling is wapenen te verschaffen, opdat de democratie behouden blijft, dan zult gij die wapenen geven. Wij kunnen niet tot de wereld zeggen: wij zullen de beschaving helpen, ën in denzelfden adem daaraan toevoegen: wij helpen alleen tegen contante betaling. Per soonlijk zie ik in den tegenwoordigen oorlog niets anders dan een nieuw hoofdstuk in het bloedige boek der Europeesche machtspoli tiek". Borah waarschuwde tenslotte de oorlogvoe rende landen de Amerikaansche rechten niet te schenden. „Ik hoop, dat wij buiten den oorlog kunnen blijven, zeide hij. Ik weet niet of dat mogelijk is: het ligt in God's hand". Een aantal senatoren drukten Borah na zijn rede de hand, ook Pittman. De vergadering werd daarop verdaagd. Ook voor kleedingstukken zijn thans bonnen noodig. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Vijftien overlevenden van de „Clement" zijn door het Braziliaansche stoomschip „Itatinga" aan boord genomen, toen zij in een open boot tusschen Pernambuco en Alagoas dreven. Zij vertelden dat de rest van de bemanning in drie booten de „Clement" had verlaten, alvorens het schip was gezonken. De gezagvoerder was door de Duitschers gevangen genomen. Na vruchteloos naar de drie booten te hebben gezocht, heeft het Braziliaansche schip de Engelschen te Maceio aan land gezet, vanwaar zij, naar verluidt, naar Bahia zijn vertrokken. Nader wordt uit Rio de Janeiro gemeld, dat te Maceio een tweede sloep met elf opvarenden van de „Clement" is aangekomen, terwijl nog twee booten met de rest der bemanning van oogenblik tot oogenblik verwacht kunnen wor den. Men meldt, dat ook de hoofdmachinist ge vangen genomen is. Volgens de opvarenden is de „Cle ment" van een afstand van ongeveer 300 meter gebombardeerd door een vaar tuig, dat zij een kruiser noemden. Twee uur later zonk het schip. De bemanning bestond uit 49 koppen. Ook een Zweedsch schip weer het slachtoffer. Naar Reuter uit Stockholm meldt is het Zweedsche stoomschip „Gun" op weg naar Antwerpen, in het Skagerak door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De uit achttien koppen be staande bemanning is door een Deensch schip gered. De gezagvoerder van de „Gun" heeft in een interview na zijn aankomst in Helsingborg verklaard dat hij met twee van zijn mannen bevel hadden gekregen om aan boord van de duikboot te gaan, terwijl een Duitsch officier en drie manschappen aan booM gingen van de „Gun" om het schip tot zinken te brengen. Intusschen verscheen een Britsche duikboot en de Duitsche onderzeeër dook met de Zwe den aan boord. Hij bleef zeven uur onder water. Gedurende dien tijd vuurde de duikboot drie torpedo's af, welke naar de duikboot-kapitein verklaarde, den Britschen onderzeeër tot zinken moes ten hebben gebracht. De duikboot-kapitein verklaarde, dat hij Deensche stoomschip „Vendia" tot zinken had J gebracht". Hij had klaarblijkelijk uitvoerige inlichtingen omtrent de ..Gun". Hij vroeg mij bijvoorbeeld, waar de lading was, die bestemd was voor -de Belgische regeering". Reuter meldt uit Kopenhagen: „Alle havens in de nabijheid van de plaats, waar de Duit sche duikboot, na de „Gun" tot zinken ge bracht te hebben, onderdook, zijn gewaar schuwd, dat zich een duikboot in de buurt bevindt. Men gelooft, dat de Duitschers er thans op uit zijn, evenals in den laatsten oor log, alles tot zinken te brengen, wat zij in het oog krijgen, om te trachten voorraden te ver krijgen en de neutrale landen te dwingen in de Duitsche wenschen toe te stemmen." Finsch schip op een mijn. Het Finsche schip „Baltic" met tien man aan boord, is Maandag voor de kust van het Deensche eiland Seeland op een mijn geloopen. Acht Zweedsche schepen opgebracht. De commandant van het Zuidelijke Zweedsche miarinedistrict heeft mede gedeeld, dat Maandag bij het Zweed sche eiland Oeland acht Zweedsche stoomschepen door Duitsche vliegtui gen en het artillerie-instructieschip „Bremse", in beslag zijn genomen. De Zweedsche gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering een protest tegen het in beslag nemen van het Letlandsche stoom schip „Imanta" in de Zweedsche wateren over handigd. Hij heeft verder stappen gedaan naar aanleiding van het vliegen van Duitsche mi litaire toestellen over Zweedsch gebied Het Zweedsche dagblad „Allehanda" ver klaart op grond van gegevens van gezagheb bende zijde, dat binnenkort vlootescortes ge geven zullen worden aan schepen in de Zweedsche territoriale wateren. Dit besluit is genomen als gevolg van de recente inbreuken op de neutraliteitsbepalingen, waarbij o.a. ge poogd is Zweedsche schepen te dwingen de territoriale wateren te verlaten. De escortes zullen bestaan uit torpedobootjagers en andere oorlogsschepen. De schepen zijn gewaar schuwd. dat zij geen hulp moeten verwachten, wanneer zij buiten de territoriale grenzen komen. De ondergang van de „Vendia". De gezagvoerder van het Deensche schip ..Vendia", Lund, heeft tegenover de reederij als zijn meening uitgespro ken, dat alle elf leden der bemanning die vermist worden, tengevolge van de ontploffing oen het leven zijn ge komen en dat geen hunner verdron ken is. Het opperbevel van de Duitsche oor logs - marine deelt mede dat de „Vendia" op 30 Sep tember des morgens door een Duitsche duik boot op de gebruikelijke wijze ten behoeve van vaststelling der nationaliteit en lading gesom meerd werd te stoppen. Het trachtte zich door vluchten aan doorzoeking te onttrekken. Toen het stoomschip daarop door de duikboot ge dwongen werd te stoppen, trachtte het de duikboot te rammen. Tegen deze flagrante vijandelijke daad aldus deze mededeeling trad de duikboot onmiddellijk op met wapen geweld door het stoomschip met een torpedo schot tot zinken te brengen. Het overlevende deel der bemanning werd door de duikboot op gepikt en op een gewaarschuwd Deensch stoomschip overgebracht. N den loopider laatste dagen was het rant soen boter minder geworden, waardoor menigeen zich bezorgd afvroeg, of dit met andere artikelen ook zoo zou gaan en er weer een noodtoestand zou kunnen intreden als in den vorigen oorlog en gedurende de eerste jaren van „den vrede", waardoor zoovelen, voor al kinderen te gronde zij-n gegaan, bij gebrek aan voeding of door minderwaardigen „ersatz" kost. Er is daarom een nieuw distributiestelsel in werking getreden, ter geruststelling der be volking met de verzekering, dat door de nieuwe regeling niet alleen arbeiders, die zwaar en die het „zwaarste" werk moeten verrichten, jonge moeders, kinderen en zwakken een bijzonderen toeslag zullen krijgen, maar dat voor alles de volksvoeding verzekerd zou zijn, gedurende den lijd, die men -hier en „aan den overkant'* noodig acht, om aan Ihet groote conflict een einde te maken. Door het vierjarenplan zijn groote voor raden voorhanden, die aangevuld worden uit de hoog opgevoerde eigen productie en uit den in voer uit staten, met wie ongehinderd een leven- eigen ruilhandel wordt gedreven. In een persconferentie werd er ook op gewe zen, dat de vroegere Roemeensche minister van economische zaken. Gigwitu, die voor handels besprekingen in Berlijn vertoeft, had gezegd, dat de Duitsch-Roemeensche ruilhandel door de laatste gebeurtenissen niet zou gestoord worden, doch integendeel nog meer zal worden uitge breid. „Roemenië kan en wil veel leveren aan Duitschland, wat ook voor Roemenië van be lang is". In plaats van een enkele kaart met genum merde vakjes voor alle levensmiddelen, zijn er nu speciale kaarten voor elk belangrijk levens middel uitgereikt, voor brood, vleesch, vet, melk, marmelade en nog een bijzondere kaart voor voedingsmiddelen als gort, rijst, boekweit e.d. en genotmiddelen als kunstmatige honing, ca cao, eieren en thee. De hoeveelheden genotmid delen zijn op deze kaart evenwel niet vastge steld; ze zullen naar omstandigheden grooter of kleiner zijn. Aardappelen, fruit, versche groen ten, uien en visch zijn ,vrij" en verkrijgbaar in elke hoeveelheid, die geen verdenking van ham steren doet vermoeden. Het zal menigeen belang inboezemen ter ver gelijking met de distributie bij ons, een staatje van Duitsche rantsoenen op te geven. Voor ge wone verbruikers per week: 2400 gram brood, of 1900 gram brood en 375 gram meel, 80 gram boter, 62.5 gram kaas of 125 gram Quark, d.i. gestremde melk, 125 gram margarine of slaolie, 65 gram spek of reuzel, 500 gram vleesch, worst inbegrepen, 100 gram marmelade, 250 gram suiker. Dat is alles. Van koffie is geen sprake. Van de melk wordt gezegd, dat met het oog op de boterbereiding, deze aan volwassen gezonde verbruikers niet meer kan worden afgegeven. Jonge moeders, kinderen jonger dan 6 jaar en arbeiders, die zwaar werk verrichten, kunnen dagelijks een halve liter krijgen, kinderen van 6 tot 14 jaar een kwart liter. Afgeroomde melk die rijkelijk voorhanden moet zijn, is bonnetjesvrij verkrijgbaar. We zei den, dat er van koffie geen sprake is, wat ook woordelijk is op te vatten, maar we moeten toch erkennen, dat er een Ersatz bestaat, dat wel ivolstrekt niet de opwekkende kracht van goede koffie heeft, maar toch heel smakelijk is, zelfs met een bescheiden scheutje afgeroomde melk, die wel voldoende voorhanden is, maar waar mee je toch ook spaarzaam moet omgaan. In de zeepdistributie zijn we vooruitgegaan! Toilet- en scheerzeep werd aanvankelijk niet meer be schikbaar gesteld. Die was voor de ziekenhuizen bestemd. Wie door zijn toiletzeep heen was, waschte zich en zeepte zich in met zeep voor de groote wasch, die nog wel te krijgen was. Maar van nu af aan kunnen we ons op bonnetjes weer alle soorten zeep aanschaffen. Wie er wat zui nig mee om weet te gaan, zal er tot den volgen den vervaldag van het nieuwe stukje zeep wel mee kunnen uitkomen. Van morsen mag geen sprake meer zijn. Trouwens door het vierjaren plan wordt er stellig nog maar weinig gemorst. De verschillende soorten huidcrême zijn bonne tjesvrij en voldoen alle nog uitstekend, wat alle geschorenen, die er gebruik van maken, graag zullen erkennen. Als we nu een paar nieuwe schoenen, een costuum, een overhemd, een paar sokken of eenig ander kleedingstuk willen koo pen, dan moeten we in het bureau van een dis tributie-autoriteit een „Bezugsschein" zien te krijgen, een bon voor elk kleedingstuk, dat we ons willen aanschaffen. We krijgen dien bon, als we aannemelijk kunnen maken, dat we het noo dig hebben. Als je bijv. maar één behoorlijk paar schoenen hebt, wordt officieel gul erkend, dat je nog een tweede paar noodig hebt.... tenzij je ook nog een oud paax-tje thuis hebt, dat nog heel goed kan worden opgelapt. Je mag per jaar 2 paar schoenen hebben, zes paar sokken en zoo veel aanvulling van je garderobe, als na gemeen schappelijk overleg met de distributie-autoriteit noodzakelijk blijkt. Men stelle zich deze autori teiten nu niet voor als ambtelijke „bullebijters". Ze hebben wel veel last met luidjes, die bijv. zes en dertig paar zijden kousen en blouses en rokken navena-nt als uiterste beperking harer garderobe willen laten gelden, maar ze blijven vriendelijk en trachten de menschen geduldig tot het inzicht te brengen, dat de distributie maatregelen nu eenmaal noodzakelijk zijn. Moei lijker maken 't hun de simulanten, die in de sj of eiste plunje, die ze hebben kunnen opsnor ren, een bon voor een nieuwen mantel of jas komen vragen. Ze leeren echter hun „klanten" kennen en veelal is een enkele verklaring noo dig, om den gewenschten bon te krijgen. Zoo ging 't mij op mijn verzoek om een bon voor een paar nieuwe schoenen, nadat ik getuige was ge weest van een paar vermakelijke kleine scènes. Dames- en heerenhoeden zijn nog „vrij". Andere kleedingstukken en verschillende artikelen voor de huishoudelijke linnenkast mogen alleen op vertoon van dien bon geleverd worden. Het geeft den winkelier veel tijdroovend werk en moeilijkheden en het koopend publiek heeft voor zijn inkoopen door de bonnetjes-romp slomp soms uren noodig, maar het is werkelijk treffend, als men hoort, hoe allen zich toch ge duldig schikken in de overweging, hoeveel lich ter die kleine lasten te dragen zijn dan hét leed, dat over zoovelen uit hun omgeving ge komen is door de bloedoffers, die de oorlog al heeft geëischt. H. L. Italiaansche mailschepen blijven Geregelde diensten op Amerika gehandhaafd. Het Londensche kantoor van de Italiaansche scheepvaartlijnen spreekt den geruchten tegen, volgens welke de mailschepen „Rex" en „Conté di Saoia" uit den geregelden dienst zouden wor den genomen. Het voegt hier aan toe: „Alle aan gekondigde reizen zullen gemaakt worden en de geregelde diensten op New-York, Zuid-Ame- rika en Centraal Amerika en naar den Stillen Oceaan zullen in de toekomst worden gehand haafd" Kardinaal Mündelein overleden. Bekend door zijn aanvallen op het nationaal- socialistische regime. CHICAGO, 2 October. Op 68-jarigen leef tijd is kardinaal Mündelein, bisschop van Chicago, tengevolge van een hartaanval ge durende den afgeloopen nacht overleden. Mündelein, die in 1924 tot kardinaal verheven werd, was de eerste kardinaal aan deze zijde van den Oceaan. Hij werd als een van de be kwaamste kerkvorsten beschouwd. Kardinaal Mündelein was een groot vriend van presi dent Roosevelt. Mündelein was bekend door zijn aanvallen op de Duitsche Nazl-regeering. (United Press) Slowakije krijgt een nieuw Staatshoofd. Verkiezing op 26 October. Het minister-presidium van Slowa kije heeft de verkiezing van een nieuw hoofd der Slowaaksche republiek be paald op 26 October a.s. Heden een verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. O.a. over de Duitsch-Russische overeenkomst. In het Lagerhuis antwoordde Chamberlain gistermiddag op een vraag van Attlee, of hij eenige verklaring had af te leggen in verband met de Russisch-Duitsche overeenkomst: „Het zal mij verheugen wanneer het Huis de verkla ring wil afwachten, die ik Dinsdag zal afleggen.' Chamberlain antwoordde in ontkennenden zin op een andere vraag, of hij opdracht wilde geven, dat in officieele aanduidingen van den vijand het woord nazi's zou worden gebruikt in plaats van Duitschers, „ter onderscheiding van dege nen in Duitschland, die aan onze zijde staan." Chamberlain deelde verder nog mede, dat hij ook over het ministerie van voorlichting een verklaring dacht af te leggen. WOENSDAG 4 OCTOBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 3.00 Eventueel berichten ANP, Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoon-mu- ziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Da mes-ensemble Van Eden en gramofoonmu ziek. (Om 12.45 Eventueel berichten ANP). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Christ, mond- accordeon-vereeniging „De Kleine Bazuin" en gramofoonmuziek. 3.30 HetTrio Beute Zep- paroni-Hemejik en gramofoonmuziek (3.55 4.00 Pauze). 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarinsregle- ment. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelver zamelaars. 7.45 Causerie „Dierenbescherming Christenplicht". 8.00 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche or kestvereniging en soliste. 8.50 Causerie „Een woord ter nagedaemhtenis van Wessel Gans fort op diens 450ste sterfdag". 9.20 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP., actueel half uur. 10.40 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. VARA-Uitzending. 1010.20 v.m. VPRO, 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 .Berichten A. N. P., 8.15 Gram. muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgen wijding. 10 20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 11.00 Causerie „Humor in het kinderleven". 11.30 Voor de vrouw. 12.00 VA- RA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gramo foonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Causerie „Graphologie, middel tot menschenkennis". 7.00 VARA-ka- lender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Causerie „Ver sterking onzer volkskracht". 7.30 Bijbelvertel lingen. 8.00 Herhaling SOSberichten. 8.03 Berichten ANP., Vara-Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 Hett Rosïan-orkest. 9.00 Ra- diotooneel. 10.00 VARA-orkest. 10.40 Medi sche causerie. 11.00 Berichten ANP., 11.10 VARA-strïjk-orkest. 11.30—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Gevarieerd concert. 8.50 Omroep-Amusementssextet. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Strijkkwartet. 11.20 Militaire orkest. 12.20 Omroeporkest. 2.35 Populair concert. 3.35 Zang. 4.20 Solis- tenconcet. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Volksliederenconcert. 6.20 Concerten. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1,302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het strijktrio Wigy. 6.45, 7.20 en 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.20 „Mitternachtstango", operette. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12,35, 1.30—2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Vioolvoordracht. 6.00, 6.35 en 7.05 Gra- mofoonmuzoek. 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 Het Ruhlmann-orkest en solisten. 9.15 Het Belgische Nationale orkest en solisten. 11.00—11.20 Dansmuziek (gr. pl.) DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.40 Veldpostprogramma. 9.05 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.40 Otto Do- brindt's orkest. 12.20 Berichten. Hierna tot 1.20 Nachtconcert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5