IJmuider Courant Tloq. g&ett spoot S DE FATALE NACHT van ontsnapte Duitschers Rex Theater C°Ur"°' 0e Aartsbisschop van York. De ontvluchting uit het Huis van Bewaring presenteert Na een maand. Een Gevaarlijk Avontuur Russisch—Turlcsche onderhandelingen op het doode punt? jjuitsche Jlilksday Vrijdag bijeen. NIEUWS IN 'T KORT ^JAARGANG NO. 286 T, LoureDf Coale* Huuim-huppQ Courant Uitt!«veB «b \lgera pnUffl) 1 Gr°°" g:t FpI 10724- Bureau IJmuide» gaarlero* 'e' Kpnoeraerlaao 42. (.lm inden fouran" 14 c" 5301 PoMElr. 310791 til. opeege"™ dl' "'"O bosteloor .ipgenomeD t» de DAGBLAD VOOH V ELS EIN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM ET» ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredactenr: ROBEK'I PEEREBOOM DONDERDAC 5 OCT. 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j. pc» maand f0.52'<2- l'er 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regel» ftt.60. elke regel meer 0.1& Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dnbbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25. elke regel meer f O.lOl Een der hoogste geestelijken van de Engel- staatskerk is de Aartsbisschop van York. pi van den huidigen bekleeder van deze dr. William Temple, kan zeker "worden dat zijn begaafdheden groot !rn°Zijn uitingen trekken nauwelijks min- tt'de aandacht dan die van den Primaat °o gtaatskerk, den Aartsbisschop van Can terbury. Dezen laatste, dr. Cosmo Gordon a ^nen velen ook in ons land zich herin neren vanwege zijn ingrijpend optreden bij den troonsafstand van Koning Edward VIII. jju heeft de Aartsbisschop van York een radio-rede over den oorlog gehouden. Hij «ijdde zijn aandacht aan heden en toekomst. Ec het eerste deel, zijn beschouwing over het heden, was zeer fel. Hij zeide dat de het gevoel heeft dat hij moet i tegen Duitschland, dat de Engelsche niet terug kan, dat geen overeen- of zelfs onderhandelingen met Hit- Ieraanvaardbaar zijn omdat het woord van den Duitschen leider volkomen onbetrouw baar is gebleken. Hij pakte daarover uitvoerig uit en ging toen tot het tweede deel van zijn betoog over. Daarin erkende hij de fouten van Versailles en verklaarde dat een volgende vrede, te sluiten met een andere Duitsche regeering dan de huidige, er een zal moeten zijn die Christenen betaamt. Iedereen zal tevreden moeten worden gesteld, zoodat bij niemand verbittering en teleurstelling ach terblijven. Een eerlijke procedure zal eerste voorwaarde moeten zijn bij het vredesverdrag, dat zal moeten worden opgesteld door waar achtige „Vereenigde Staten van Europa", met een Duitschland, vrij van het Nazi-régime. Dan zal ook Polen en Tsjecho-Slowakije recht worden gedaan. Mocht over bepaalde onderwerpen geen overeenstemming worden bereikt, dan zullen die voorgelegd moeten worden aan een commissie van neutrale mo gendheden, die „geen voordeel en geen nadeel van den oorlog hebben gehad". (Zoo drukt de Aartsbisschop het uit; over de huidige eco nomische positie van en de verdere gevolgen voor de neutrale landen heeft hij blijkbaar niet veel nagedacht). Alle bestaande proble men en grieven zullen worden besproken en dat zal den weg effenen voor de Vereenigde Staten van Europa, die noodzakelijk zijn voor een blij venden vrede voor de geheele wereld. Ik beken dat ik het eersté deel van het aartsbisschoppelijk betoog met ontsteltenis heb gelezen. Dinsdag heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat eventueele vre desvoorstellen in elk geval ernstig bestudeerd zouden worden al was hij sceptisch gestemd omtrent den te verwachten inhoud. Lloyd George, een der mannen van het Verdrag van Versailles, ging verder en drong aan op zeer omzichtig beleid en rustig overleg ten aanzien van deze voorstellen. Hij wilde ze in het Lagerhuis behandeld zien, zij het des noods in geheime zitting. Verscheidene spre kers vielen hem scherp aan over deze dingen, Maar dat daargelaten blijft het feit, dat zoowel de huidige Engelsche premier als de premier uit den vorigen oorlog, politici bei den, zich veel minder fel uitlieten dan de hoo- ge geestelijke van de Staatskerk het den vorigen dag in het eerste deel van zijn radio rede had gedaan. Het moet mij van het hart dat ik de felle taal van den Aartsbisschop niet begrijp. Hij Is de eenige geestelijke niet die in oorlogstijd agressieve taal spreekt. In andere landen is dat ook gebeurd. Maar ik begrijp het niet. Ik meen dat de taak der Kerk een gansch an dere is, dan in zulke redevoeringen tot uiting komt. In den vorigen oorlog, toen ik jong was, hebben ze mij ontsteld en nu doen ze het weer. Ik geloof dat zij zeer velen ontstel len, Als de Aartsbisschop van York in deze tijden wordt meegesleept in de tegenstel lingen veroorzaakt door een geweldig conflict, le dat menschelijk wel te verklaren, maar dan n°g zou men verwachten dat hij niet als propagandist voor het voortzetten van een °orlog optrad. In het tweede deel van zijn rede bepleit hij €5ü vrede in de toekomst, die den oorlog in Europa zou uitroeien en een samenwerking van alle staten beoogen en die bovendien Duitschland recht zou doen wedervaren. Dat Is schoon. Daar hebben anderen en ik ook over geschreven. Ik herhaal nog eens: allen •He daarnaar streven in de geheele wereld, zullen zich er nu al op moeten voorbereiden en waakzaam moeten blijven. Als de oorlog- wordt voortgezet, hetgeen te vreezen is, zal dat zeer noodig blijken te zijn. Want dan temt het gevaar voor het opnieuw groeien van een volkenhaat, die nu ontbreekt. De Aartsbisschop van York heeft in het tweede de6l van zijn rede inderdaad heel andere taal gesproken dan in den vorigen oorlog door voorgangers gedaan werd. Ik neem aan bij dat volkomen meent en dat hij het niet.doet om de voortzetting van den oorlog aannemelijk te maken voor een volk, dat evenals de andere volken er afgrijzen van oestert en er dan ook zonder eenige geest- rift aan begonnen is. Men zal trouwens zijn gorden over de toekomst onthouden; zij ebben dus hun waarde. Maar dat weer een geestelijke de voortzetting van een oorlog aat te verdedigen, dat stemt mij triest. En Vermoedelijk worden zij in de groote steden door geestverwanten verborgen De gevangenis te Haarlem met er voor het Huis van Bewaring. Van de vijf Duitschers, die uit het Huis van1 Bewaring te Haarlem zijn ontvlucht heeft men tot nu toe nog geen spoor kunnen ontdekken. Dat behoeft ook geen bevreemding te wekken want uit het verhoor van bewaker P. Blauw- broek die door de vluchtelingen in een cel werd opgesloten, is komen vast te staan dat de ont vluchtingspoging even over tienen moet zijn gepleegd en dus niet te half twaalf zooals men aanvankelijk veronderstelde. Dit werd beves tigd toen men de contröle-klok controleerde. De vluchtelingen hebben dus een voorsprong gehad van ruim 8l/2 uur. Eerst te half zeven gelukte het den bewaker namelijk zich te be vrijden en alarm te slaan. Zooals men weet had hij om twee uur zijn collega moeten wekken. Men meende aanvankelijk, dat deze toen is blijven doorslapen. Dat is nu echter niet het geval geweest. De man was reeds eenige uren wakker doch hij kon zijn kamer niet uit want de deur zat op slot. De Duitschers hadden hem namelijk in zijn kamer opgesloten. Hieruit blijkt wel, dat zij met groote geraffineerdheid en kennis van zaken te werk zijn gegaan. Dat behoeft ook niet te verwonderen, daar een der gedetineerden reeds iy2 jaar als passant in Het Huis van Bewaring vertoefde. Den laatsten tijd deed hij vele werkjes in het gebouw zoodat hij met de ligging van alle vertrekken en gangen uitstekend op de hoogte was. Daar komt nog bij, dat het ook niet uitgesloten wordt geacht, dat de Duitschers reeds in het bezit van een looper waren. Vier van hen waren namelijk in één vertrek doch in afzonderlijke slaapcellen opge sloten. De bewaker houdt echter vol dat hij door vier mannen tegelijk is overvallen. Dat Er is nu een maand verstreken, Sinds de wapens gingen spreken, In een lang gevreesden strijd; Sinds wij stelling moesten nemen, Ieder onzer, in problemen, Die ons nieuw werden bereid. D'een lijdt meer, de ander minder, Maar geen mensch ontkomt aan hinder, Die bij zulk een toestand past; Ieder heeft wel iets te maken, In privé of in zijn zaken, Met belemmering en last. Er zijn menschen die steeds klagen, Andren, die het zwijgend, dragen. Al naar hun verschil in aard; Zooals dezen zich doen knechten, Genen altijd opwaarts vechten, Slap van geest of onvervaard. Er zijn menschen zenuwachtig, Andren onverstoorbaar krachtig, Onbesloten of beslist; Sommigen zien 't nog herstellen, Andren slechts een vaart ter helle, Optimist of pessimist. Er is vrees voor zwaarder zorgen, Die de toekomst houdt verborgen, Grauw en kil lijkt het verschiet; Maar ons kleine volk ter eere, Mag men dit wel constateeren, Moed en veerkracht, mist het niet. vanaf VRIJDAG 6 OCTOBER eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE; De be roemde actrice DANIELLE DARRIEUX in haar nieuwsten filmtriomf Een boeiend filmwerk, naar een novelle van VICKY BAUM. Vóór de pauze Spannend van begin tot einde. - (Adv. lngez. Med.) zou alleen mogelijk zijn indien een der Duit schers een looper zou hebben gehad. Onmogelijk is dat intusschen zeker niet. Waarheen? De groote vraag is natuurlijk: waarheen zijn de Duitschers gevlucht? Hebben zij getracht over de grens te komen? Dat laatste is niet zeer waarschijnlijk daar drie van hen communisten waren. De anderen zouden tot de Duitsche na- tionaal-socialistische partij behooren. Zij zou den ook geen bezwaar gehad hebben weer naar Duitschland terug te keeren. Waarom ze da.i tegelijk gevlucht zijn is echter niet recht dui delijk Naar alle waarschijnlijkheid zouden ze binnen korten tijd als ongewenschte vreemde lingen over de Duitsche grens worden gezet. Alleen een der Duitschers had wegens een ver mogensdelict in de Haai-lemsche strafgevange nis gezeten. De anderen waren vluchtelingen, die zonder papieren en middelen van bestaan in ons land rondzwierven. Ofschoon de commissa ris van politie de heer E. H. Tenckinck en hoofdinspecteur M. Woud, chef van den justi- tieelen dienst, onmiddellijk alle maatregelen hebben genomen om de vluchtelingen op te sporen, zijn deze pogingen zooals reeds gemeld nog niet met succes bekroond. Men vermoedt, dat de vluchtelingen door geestverwanten worden geholpen om zich in groote steden zooals Rotter dam of Amsterdam te verbergen. Daarom zijn ook reeds gisteren de signale menten van de ontsnapten per radio verspreid. Een der vluchtelingen, die een meisje in Velsen heeft, is daar in den nacht van de ontvluchting zeer waarschijnlijk geweest. Het meisje houdt echter vol, dat zij den bewusten Duitscher niet gezien heeft. Intusschen zet de politie het onder zoek met kracht voort. Twee eischen werden Saradjogloe voorgelegd. LONDEN, 5 October. Blijkbaar zijn de onderhandelingen van Sarad jogloe met Molotof op het doode punt gekomen en zien èn Sovjet-Rusland én Turkije zich voor een der moeilijk ste problemen van den oorlog ge plaatst. Rusland zou aan Turkije twee vitale eischen gesteld hebben, nl.: 1. Turkije zal de Dardanellen voor de Fran- sche en Engelsche vloot moeten sluiten. 2. Turkije zal die clausule uit de verdragen met Engeland en Frankrijk moeten schrrap- pen, waarin vastgesteld wordt, dat Engeland en Frankrijk Turkije zulleun helpen, indien dit land in een oorlog gewikkeld mocht wor den, terwijl het een anderen Balkanstaat helpt zich tegen agressie te verdedigen. Met de Dardanellen tot hun beschikking zouden de Engelsche en Fransche oorlogs schepen niet slechts een in het nauw gedre ven Roemenië kunnen helpen, maar ook een van de voornaamste verkeersaderen tusschen Rusland en Duitschland afsnijden door de monding van de Donap te blokkeeren. Boven dien zouden zij de Sovjethavens in de Zwarte Zee kunnen bombardeeren. De tweede eisch, die Saradjogloe is voor gelegd, zou een aanwijzing zijn voor Turkije, dat het zich uit den Balkan terugtrekt en zijn belangen meer naar het oostelijk deel van de Middellandsche Zee verlegt, zoodat Rus land de vrije hand gelaten wordt om in Roe menië te ontervenieerei, teneinde Bessarabiè te herkrijgen. Ondertusschen trachten Saradjogloe en de Sovjetleiders te geraken tot het sluiten van een Zwarte-Zeepact van wederzijdsche bij stand in zoodanigen vorm, dat het niet in bot sing komt met de militaire en politieke pac ten, die Turkije op het oogenblik met Enge land en Frankrijk voorbereidt. (United Press.) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche Rijksdag komt Vrijdag middag om twaalf uur bijeen voor het vernemen van een verklaring der rijks- regeering. In goedingelichte kringen te Berlijn zou men volgens United Press veronderstellen dat Hitier van plan is om in zijn Rijksdagrede aan te kon digen dat hij bereid is het stichten van een kleine Poolsche staat te bespreken op voorwaarde dat de Westersche mogendheden den oorlog be ëindigen. Het plan zou zijn een Poolsche regeering te vormen, die de goedkeuring van Berlijn en Mos kou zou wegdragen. Mochten Engeland en Frankrijk dit aanbod van de hand wijzen, dan zou die Poolsche staat waarschijnlijk geplaatst worden onder een Duit schen gouverneur-generaal. Een ander bericht van hetzelfde bureau meldt dat Duitschland het plan zou hebben twee pro- tetcoraten in Polen instellen, een voor de Po len en een voor de Joden. Overigens wordt nog bekend dat Hitler van plan zou zijn heden uit Berlijn te vertrekken om een bezoek aan Warschau te brengen. Huil acht Duitsch optreden onwettig. Mededeeling van Huil. „De regeering der Vereenigde Staten erkent de wettigheid niet van een onbe perkt tusschenbeide komen ten aanzien van Amerikaansche koopvaardijschepen" zoo zeide Hull in een formeele verkla ring. Tevens waarschuwde hij Ameri kaansche koopvaarders tegen het bijzon dere gevaar van binnenvaren van wa teren in den Atlantischen Aceaan en de Oostzee nabij oorlogvoerend gebied. Duikboot torpedeert Grieksch schip. De „Diamantïs" onder de Iersche kust tot zinken gebracht. LONDEN 5 October (Reuter-A. N. P.) Gisteravond zijn 28 overlevenden van een Grieksch stoomschip, de „Diaman- tis" dat naar verklaard wordt ter hoog te van Landsend door een Duitsche duikboot tot zinken was gebracht aangekomen in Ventry Bay, in het Iersche graafschap Kerry. Iersche burgerwachten hadden de onder zeeër zien onderduiken, doch zij waren te laat om het schip vast te houden. De overlevenden waren 36 uur op de duikboot geweest waar zij naar zij verklaren, hoffelijk waren behandeld. Zij werden aan land gezet. Zes hunner moesten zich naar een ziekenhuis begeven, doch de toe stand van geen der gewonden is ernstig. bezorgd. Erg bezorgd voor de toekomst. Dat maakt alles moeilijker. Ik weet wel dat dit maar de meening van een eenvoudigen leek is, die uit zijn gevoel en zijn geloof spreekt. En ik ben ook niet van plan er gedachtenwis- selingen over te beginnen. Dat ligt niet op mijn weg en op dien van dit blad. Maar ik hoop dat, zooals Lloyd George heeft gevraagd, alle vredesvoorstellen nauwkeurig onderzocht en overwogen zullen worden. Ik denk aan de millioenen levens die daarmee gemoeid kunnen zijn. En ook aan een on eindig hoogere waarheid dan die welke door berekeningen van staatslieden en politici be- heerscht wordt. Aan de echte waarheid. R. P. Instelling van nieuw JapanscK ministerie wekt ontstemming. Kabinet Abe voor ernstige moeilijkheden. Het Dinsdag door het Japansche kabinet goedgekeurde plan tot instelling van een ministerie voor den buitenlandschen handel, dat op formeele gronden was afgewezen door de handelsafdeeling van het ministerie van bui- tenlandsche zaken en door het ministerie van koloniën, heeft plotseling tot ernstige moeilijk heden geleid, zoo meldt het D. N. B. uit Tokio. De chef der handelsafdeeling, Matsoesjima en acht ambtenaren van buitenlandsche zaken hebben hun ontslag genomen. Later zijn 150 ambtenaren van buitenlandsche zaken in ver gadering bijeengekomen. Zij konden ook door een uiteenzetting van den minister van buiten landsche zaken niet overtuigd worden van de noodzakelijkheid van het nieuwe ministerie. Volgens het handelsorgaan „Tsjoegai" bestaat er ook verzet in economische kringen, die vree zen, dat een samenvoeging der handelsafdee- lingen der verschillende ministeriën belemme ringen van bureaucratischen aard voor den buitenlandschen handel zou veroorzaken, welke op het oogenblik bijzonder ernstig zouden zijn. In politieke kringen is men van mee ning, dat door deze aangelegenheid een ernstige toestand voor het kabinet Abe zou kunnen ontstaan. Ook op het ge bied der buitenlandsche politiek zou het kabinet voor moeilijke beslissingen staan, daar de politiek, die een toe nadering tot de Vereenigde Staten beoogt, weinig kans op succes zou bieden. Bloedige strijd in de Chineesche provincie Hoenan. Volgens de Japanners werden 14 Chineesche divisies vernietigd. Volgens het communiqué van het Japansche expeditie-leger in Midden-China hebben Ja pansche troepen in het noordelijke deel der provincie Hoenan, in de z.g. „negende oor logszone, slag geleverd met 42 divisies Chi neesche troepen en aan 14 dezer, waarbij 6 di visies van het Chineesche centrale leger een vernietigende slag toegebracht. Ook 7 andere divisies hebben tamelijk ern stige verliezen geleden. Aan dit communiqué wordt nog toegevoegd, dat de Chineezen 25.000 man aan dooden hebben achtergelaten, terwijl 2500 man werden gevangen genomen. De Japansche buit heeft 100 stuks berggeschut, 30 houw- witsers, 50 zware machinegeweren, 200 Tsje chische machinegeweren en 400 geweren op geleverd. Volgens een communiqué van de persafdee- ling der Japansche strijdkrachten zijn als resultaat van de Japansche „zuiveringsactie" in September in de provincie Kwantoeng, met Tsoengfa en Fasjien als centrum, de lijken van 4421 Chineesche militairen op het slagveld achtergebleven. Gevangenbewaarder P. Blauwbroek temidden van zijn gezin na zijD onaangenaam avontuur. De 23-jarige arbeider Oeseburg uit Scheemda is in een stroocartonfabx-iek te Midwolda door een drijfriem gegrepen en doodelijk gewond. Een kastelein uit een café op de Nieuw- markt te Amsterdam is door een onbekend man neergeslagen nadat hij f 25 had gewisseld. De man is met het bankbiljet en het wisselgeld verdwenen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1