IJMUIDEN BEVERWIJK Een nieuwe overeenkomst met Hoogovens inzake gaslevering. te Iets voordeeliger dan de oude. Tijdens de onderhandelingen in 1938 met de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., omtrent levering van gas voor straatverlichting hebben B. en W. tevens te kennen gegeven, onderhandelingen te wil len openen over het aangaan van een nieuwe overeenkomst inzake gaslevering voor huis houdelijke doeleinden, verwarming, enz. B. en W. achtten dit gewenscht, omdat Hoog ovens het recht heeft het bestaande contract na 31 December 1940 op te zeggen. De gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat overeenstemming is verkregen om trent een nieuw contract, hetwelk zal worden aangegaan voor den duur van 15 jaar. De afwijkingen tusschen hel oude en het nieuwe contract komen in hoofdzaak op het volgende neer. Daar B. en W. geen prijs meer stellen op het recht van gaslevering aan andere gemeenten, is de betreffende clausule in artikel 1 van het oude contract vervallen. De factor van de in één etmaal verplichte levering is van 1/250 gebracht op 1/220 van de totale, in de laatst verloopen 12 maanden af genomen hoeveelheid. De gemeente verkrijgt het recht, behalve bij de bestaande gashouders, ook te Santpoort, Driehuis en bij het Crematorium aan de be staande persleiding naar Haarlem gas te ont trekken en te meten. Wanneer Hoogovens over gaat tot den aanleg van een nieuwe pei-sleiding naar Haarlem is de gemeente gerechtigd, Santpoort aan de nieuwe persleiding gas onttrekken en te meten. De gasprijs is voor de eerste V/> mil- lioen M3. vastgesteld op 2.5 cent per M3., voor liet meerdere op 1.5 cent per M3. Deze prijzen gelden bij een kolcn- prjtfs van f 8,per ton of lager. Bij een hoogeren kolenprijs worden de ge noemde gasprijzen per 1000 M3. geleverd gas verhoogd met 1 maal het verschil in kolenprijs. In het oude contract bedroegen de gasprijzen voor de eerste 2 millioen M3. 3.5 cent per M3. en voor het meerdere 2.5 cent per M3., bij een kolenprijs van f 16,per ton. Bij hoogeren of lageren kolenprijs werden de genoemde gasprijzen per 1000 M3. gas verhoogd, resp. verlaagd, met 1.25 maal het verschil kolenprijs. Het nieuwe contract geeft gerekend naar de afneming van thans, voor de gemeente eenig voordeel. De in het oude contract in de laatste alinea voorkomende baisse-clausule is vervallen, als mede de in.artikel 12 opgenomen bepaling om trent temperatuursverschillen. De vergoeding voor het gébruik van de lei dingen ten behoeve van de gaslevering door Hoogovens aan Haarlem is onveranderd gelaten op 5 pet. van de factuurwaarde van de gelever de hoeveelheid gas. Het minimum bedrag van f2000,per jaar is evenwel gewijzigd in een maximum bedrag van f 1500,per jaar. Hoogovens verkrijgt verder het recht, des- gewenscht de gemeente met een buisleiding voor het vervoer van gas te kruisen en zoo danige buisleiding te leggen en te onderhouden in grond aan de gemeente toebehoorend, ten einde verbruikers, buiten het gebied in artikel 1 genoemd, van gas te kunnen voorzien. De hiervoor door Hoogovens te betalen retributie zal niet hooger zijn dan f2,50 per 100 Ml. B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen over te gaan tot afsluiting van de over eenkomst, waarvan het concept in het ge meenteblad is opgenomen. Agenda der Raadsvergadering. Agenda voor de raadsvergadering op Dins dag 10 October a.s. des namiddags 7 uur. 1. Installatie van het lid, den heer W. van Heijst. 2. Belastingzaken. 3. Ingekomen stukken. 4. Financieele besluiten. 5. Toestaan van een crediet voor den aan leg in werkverschaffing van schuilloopgra- ven. 6. Ingebruikgeving van een gedeelte der Wilhelminascliool aan het bestuur der Neu trale Schoolvereeniging „IJmuiden en Om streken". 7. Verzoek van het bestuur der Vereeniging voor lager- en meer uitgebreid lager schoolon derwijs op Gereformeerden grondslag, geves tigd te IJmuiden, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen ten behoeve van voorzieningen aan de Marnix- school. 8. Verleenen van kwijtschelding van de be taling van huurpenningen. 9. Aankoop van grond te Santpoort. 10. Vaststelling van een plan van uitbrei ding. 11. Tijdelijke afwijking van de verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbe drijf en de gemeentelijke waterleiding. 12. Aangaan van een nieuwe overeenkomst inzake gaslevering. 13. Verleenen van machtiging tot het slui ten van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, inzake het verstrekken van een voorschot aan deze gemeente ten behoeve van het uitvoeren van de bestratingswerken. 14. Benoeming van: a. Tijdelijk personeel aan de Visscherij- school, to. Een tijdelijk leeraar aan de Handels avondschool. c. Eén lid der commissie van bijstand voor de financiën. d. Eén lid der commissie van bijstand voor gas en water. e. Eén lid der commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden. f. Eén lid der commissie van bijstand voor economische zaken. g. Eén lid der reclamecommissie inzake Ver gunningsrecht Drankwet. Plan van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis, dat van 4 October 1939 af gedurende vier weken, in uitvoerige kaar ten uitgewerkt, op de gemeente-secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzake zal zijn nedergelegd, een ontwerp van een plan van uitbreiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onderdee- len, gemerkt D I, Driehuis, omvattende een gebied, liggende aan en nabij de Hofdijklaan, den spoorweg en den Zeeweg te Driehuis, zulks met de daarbij behoorende bebouwings voorschriften. Gedurende den bovenbedoelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. Neutraal tehuis voor militairen. Oproep tot steun. Het Vrijzinnig-Protestantsch Werkcomité voor gemobliseerden verzoekt ons het vol gende te willen opnemen: „Er heeft zich ter plaatse een commissie gevormd uit Vrijz. Herv. kring, die zich ten doel stelt de alhier gelegerde militairen een tehuis voor hun vrije uren aan te bieden. Wij mogen ons ontslagen rekenen van de wenschelijkheid het nut van dit streven uiteen te zetten. Dat wij in dezen tijd verplicht zijn het leven van hen dragelijk te helpen maken, aie veel voor de Nederlandsche gemeenschap offeren, behoeft o.i. geen nadere argumen- teering. Onze Commissie is er in geslaagd door medewerking van de Vereeniging Oosterspeel tuin" te Amsterdam de beschikking te ver krijgen over het voormalige Vereenigingsge- bouw van de Vrijz. Herv., het vacantie-kolo- niehuis aan den Groeneweg te IJmuiden- Oost. Indien velen bereid zijn mede te helpen in korten tijd de inrichting te verzorgen, hopen wij binnen veertien dagen een tehuis voor mi litairen te openen, waarin geen bepaalde rich ting op godsdienstig gebied zal gepropageerd worden en waar militairen van alle levens opvatting van harte welkom zullen zijn. Wij vragen om stoelen, tafeltjes, kleedjes, gordij nen, spelen, boeken, aschbakjes, radiotoestel, lampen, enz., terwijl wij als bijzondere wen- schen onder uw aandacht willen brengen, de noodzakelijkheid van het aanschaffen van twee kachels (liefst vulkachels). Indien u niet in de gelegenheid bent ons daarmede te helpen, vertrouwen wij, dat u door een gelde lijke bijdrage ons in staat zult stellen ons werk zeer spoedig te beginnen. De commissie is als volgt samengesteld: Ds. J. H. Hanneman, Uitgeest, Telef. 302; C. M. Geelhoed, Velsen, Dr. Kuyperlaan 5, Tel. 3109; C. de Jong, Stationsweg 77, Velsen, Tel. 4662; W. de Groot, Zeeweg 187, IJmuiden-O., secr.-penn. Giro 61311, Tel. 4753; M. Ver- wer. Meervlietstraat, Velsen, Tel. Beverwijk 3461; A. Terpstra, Lijsterlaan 3, IJmuiden-O. De alarmsirenes loeiden. Woensdagmorgen Het leven op straat gaat zijn gewonen gang. De melkboer, de groenteboer (waarom noemen we deze menschen toch nog altijd boeren?) bezocht zijn klanten, huisvrouwen kloppen een kleedje uit, wij werken aan de krant. Er zijn wat meer soldaten op straat, want het is mobilisatie, er zijn ook al door de mobilisatie wat meer kinderen buiten. Overigens is er niet veel drukte, want er er waait een felle Oostenwind door de straten, die de laatste bladen van de boomen blaast, maar ook velen, die anders een morgen loopje maken binnenshuis houdt. Plotseling snijdt een fel geloei door de lucht, het overheerscht alle andere geluiden. Sommige wandelaars maken een sprongetje door den schrik, een enkel klein kind slaat aan het huilen. Luchtalarm! „Onze" sirene, dat is die welke op het huis van „bakker Gorter" staat, werpt haar golven van geluid met een helsch lawaai door de straat. Het is geen sirënezang, dat aantrekt maar dat- afstoot, dat doet huiveren. Het is voor IJmuiden een bekend geluid, want zoo ongeveer loeien ook de sleepbooten van Wijsmuller als deze het volk oproepen. Maar dieper in ons-voelen we bij dit luchtalarm heel iets anders dan bij het gegil der sleepbooten. Het schrijnt niet alleen het ooi-, maar ook de ziel, want we weten, dat wan neer het geen proefneming, maar harde noodzaak is, datzelfde luchtalarm de verkondiging van den chaos zou zijn. En onwillekeurig loopen we naar buiten en staan naar den blauwen koepel van den wolkeloozen hemel, waarin de gouden zon neschijf fel staat te schitteren. Welk een verschil tusschen proefneming en werkelijkheid. Nu schrikken we even en loopen we door en zeggen tot elkaar: „wat kun je ze overal goed hooren." En wat doen we dan? Laat de Luchtbeschermingsdienst ons dat nu eens duidelijk vertellen. S. B. BEVORDERINGEN VAN GEMEENTE- PERSONEEL Door B. en W. zijn bij hun besluit van 3 Octo ber met ingang van 1 Januari 1940 bevorderd: tot referendaris de heer E. W. de Boer, thans hoofdcommies, tot hoofdcommies de afdeelingschefs W. Chr. Suwerink, chef der afdeeling Financiën. G. T. Gi'oen, chef der afdeeling Openbare Werken en C. J. van Oost, chef der afdeeling Burgerlijke Stand en Militaire Zaken. Voorts zijn bevorderd bij Gas en Water van klerk le klas tot adj. boekhouder de heer P. J. van 2e klerk tot le klerk de heeren J. de Vries, A. F. v. d. Bogaard, J. Smit en J. H. Wijnberg; van schrijver tot 2e klerk de heeren C. J. de Goede en P. K. Th. Leijte; van tijdelijke hulp tot schrijver de heer G. F. Bregonje. Bij de Gem. Arbeidsbeurs is bevorderd tot klerk le klas de heer J. v. d. Kuile. De Nutsspaarbank in September. Ruim ƒ70.000 meer terugbetaald dan ingelegd. Gedurende de maand September 1939 werd ingelegd: Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort d. Kantoor Velsen-N. en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort d. Kantoor Velsen-N. 26.955,69 12.875,68 4.188,41 2.639,09 26.092,73 7.602,27 3.605,98 Meer terugbetaald dan ingelegd Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 September 1939 f 119.687,62 f 73.028,75 f 1.376.471,75 Tegoed der spaarders op 1 Octo ber 1939 f 1.303.443 Uitgegeven werden 25 nieuwe spaarbank boekjes en afbetaald 16 spaarbankboekjes. Minder omzet maar meer kooplieden. Groothandel klaagt over de concur rentie van kleinhandelaren uit de provincie. De stijging van het aantal ingeschreven koop lieden heeft zich in het verslagjaar nog voort gezet. Een vergelijking met slechts een tiental jaren terug leert, dat bij een vermindering van omzet in den Rijksafslag met ruim 50 pet., het aantal ingeschreven kooplieden een ver meerdering aanwijst van ruim 35 procent.. Deze gang van zaken is een ernstige bedreiging voor de positie van den in IJmuiden gevestigden groothandel, wijl deze toeneming van kooplie den niet alleen een vergrooting van de toch al hevige concurrentie tot gevolg heeft, doch vooral ook omdat deze vermeerdering tevens een ver lies van afzetgebied met zich brengt van den hier gevestigden handel. Bovendien leggen deze nieuw ingeschreven handelaren, die over het al gemeen de door hen gekochte visch zeli doen verwerken en met eigen auto's verzenden, zich eveneens toe op den inkoop van visch voor klein handelaren, die in de omgeving van de plaats hunner herkomst gevestigd zijn. In het jaarverslag over 1936 werd reeds de aandacht er op gevestigd, dat deze categorie han delaren in een gunstiger positie verkeert ten aan zien van verschillende bedrijfslasten, in tegen stelling met den hier gevestigden groothandel, die bij alle andere belemmeringen nog den druk ondervindt van zeer hooge kosten, als hoogere loonen, kosten der sociale voorzieningen, en o.m. ook de pakhuishuren, welker noodzakelijke ver laging nog steeds op zich laat wachten, ondanks de noodzaak van aanpassing, waarop de Regee ring steeds den nadruk heeft gelegd. Dat het Staatsvisschershavenbedrijf de verzending van visch per auto vergemakkelijkt door 't aanbren gen van parkeer- en laadgelegenheid, vindt op zichzelf waardeering, doch daar deze verbete ringen kosteloos ten goede komen aan een con- curreerende groep, is de plaatselijk gevestigde groothandel ernstig ontstemd over het onvermin derd handhaven der lasten, die door deze moe ten worden opgebracht. De handelaren op het binnenland, die ook nog de nadeelen ondervinden van de hoogere (spoor) vrachtkosten, kunnen in vele gevallen niet meer het hoofd bieden aan de hevige concurrentie. Het is tenslotte wel te begrijpen, dat een toenemend aantal van hen, bij hun- pogingen om hun afzet gebied te behouden, soms geraken tot een wijze van handeldrijven, die niet alleen verlies voor hen zelf beteekent, doch ook voor anderen een ernstige belemmering'vormt. Op den duur moe ten de nadeelige gevolgen van deze moeilijkhe den hun terugslag nog meer doen gevoelen op het Reederijbedrijf, temeer waar de aangevan gen concurrentie-strijd niet vermindert, doch nog steeds toeneemt. De moeilijke tijdsomstandigheden, die ook hier oorzaak zijn van de ingetreden verslechteringen, hebben in andere branches gevoerd tot verschil lende maatregelen van bedrijfsordening. Ook in den binnenlandschen vischhandel zal het slechts langs dien weg mogelijk zijn, een re delijke oplossing te vinden voor de vele moei lijkheden die zich voordoen. Het aantal kooplieden, inclusief de ingeschre ven gevolmachtigden bedroeg in 1923: 243. In 1938 was dit aantal tot 330 gestegen. Om te dokken. Gisteren passeerde alhier Hr. Ms. kruiser Sumatra van Nieuwediep naar Amsterdam, waar hij opgenomen werd in één der droog dokken aldaar om een schoonmaakbeurt te ondergaan. Binnenkortzal de kruiser de reis aanvaarden, welke ongeveer drie maanden zal duren doch met onbekende bestemming. Onder nieuwe vlag. Het Noorsche stoomschip Stavangeren (eer der gemeld) dat naar Zweden verkocht werd is herdoopt in Jamaica en onder de nieuwe vlag weer in de vaart gebracht. Amsterdamsche havenbeweging. In de afgeloopen maand kwamen in de haver, van Amsterdam 177 schepen aan met een in houd van 664.365 bruto ton tegen 310 schepen met 2.005.888 b. r. t. in dezelfde maand van het vorige jaar. Vanaf 1 Januari van dit jaar tot en met Augustus arriveerden 2445 schepen met 15.670.437 bruto ton tegen 2277 schepen met 14.598.747 ton in de zelfde periode van het ver leden jaar. Over de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg het aantal derhalve 2622 sche pen met 16.334.802 tegen 2587 schepen met 16.604.635 bruto ton in hetzelfde tijdvak van 1938. Scheepvaart Noordzeekanaal. In de eerste negen maanden van dit jaar kwamen alhier binnen 2853 stoom- en motor schepen met een inhoud van 17.490.724 bruto cub. M. tegen 2895 schepen met 17.737.891. b. c. M. in dezelfde periode van het vorige jaar. Naar zee vertrokken over hetzelfde tijdvak 2818 schepen met 17.804.662 b. c. M. tegen 2881 schepen met 17.666.864 over het overeenkoms tige tijdvak van 1938. Zoowel inkomend als uit gaand valt dus een vermindering' te consta- teeren, die in verband met den oorlogstoestand in het scheepvaartverkeer sterker terug zal loopen. In de afgeloopen maand, het uitbreken van den oorlog, passeerden alhier, zoowel in komend als uitgaand, ongeveer het halve aan tal schepen in vergelijking met de maand Augustus. Ertsaanvoer Kon. Ncd. Hoogovens. In de afgeloopen negen maanden van dit jaar werd een hoeveelheid van 359.737 ton ijzererts aangevoerd tegen 370.898 ton in dezelfde perio de van het vorige jaar hetgeen dus een aan merkelijk verschil beteekent. Dit is ongetwij feld toe te schrijven aan den verscherpten inter nationalen toestand, waaronder 't scheepvaart verkeer wel zeer te lijden heeft. Aanvoer papierhout en cellulose. De aanvoer van papierhout voor de papier fabrieken van de firma Van Gelder Zoon te Velsen bedroeg over de afgeloopen maanden van dit jaar 17.375 cub. vadem tegen 66.345 cub. vadem in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De aanvoer van cellulose voor ge noemd bedrijf bedroeg over hetzelfde tijdvak 19.271 ton tegen 15.877 ton in 1938. Deze aan voer is dus sterk gestegen, terwijl de aanvoer van hout belangrijk teruggeloopen is. Aanvoer ijzererts. De aanvoer van ijzererts voor het Hoogoven- bedrijf van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken stond sedert de laatste weken zoo goed als stil. Thans is er wederom een groote activiteit waar te nemen, daar niet minder dan zeven schepen in de laatste dagen met erts ladingen uit Spanje, Brazilië en Zweden aan genoemd bedrijf arriveerden. Leger des Heils. In de zaal van liet Leger des Heils zal heden avond een bijzondere samenkomst gehouden worden. Deze samenkomst zal geleid worden door kolonel H. B. Estill, chef-secretaris in Nederland, tijdelijk commandant der Neder landsche troepen. Ter gelegenheid van het bezoek van den kolonel op Zaterdag 22 en Zondag 23 April werden de samenkomsten door een groote schare bezocht. Collecte voor het Prot. Chr. Tehuis voor Militairen. J.l. Zondag werd in de Gereformeerde kerk alhier een collecte gehouden ten bate van het Prot. Chr. Tehuis voor militairen. Deze collecte heeft f 80 opgebracht. Een danspaar in de hoofdrollen. Fred Astaire en Ginger Rogers. Het Kennemer-Theater brengt deze week als hoofdnummer „The story Vernon en Irene Castle", met het beroemde danspaar Fred Astaire en Ginger Rogers in de hoofdrollen. Aan den inhoud van deze cavalcade van dansen en songs hebben wij het volgende ontleend: Op het'station staat een aantal jongelui te wachten in gezelschap van een band. Een dikke jongeling danst log op de muziek van „By the Light-of the Sivry Moon". Met de autoriteit van den beroepsman ver betert Vernon het hem in een solodans, waarna hij door het groepje wordt toegejuicht. De trotsche Irene roemt hem luid als een „ham'' en applaudisseert enthousiast. Als de trein het vertreksignaal geeft, stapt Vernon in, maar niet voor hij Irene een afscheidszoen geven heeft en met haar voor den volgenden Zondag afspreekt. Met de gedachte, dat Vernon beroepsdanser is, gaat Irene naar New-York om hem te zien optreden en hem achter het tooneel te verrassen. Zij' is diep teleurgesteld, als zij ziet, met wat voor goedkoope kluchtigheid hij zijn brood verdient en in zijn kleedkamer verwijt zij Vernon, dat hij zijn talenten verknoeit. Den volgenden Zondag in New Rochelle be tuigt Irene Vernon haar spijt over haar houding en hij biedt zijn excuses aan, dat hij haar een „ham" genoemd heeft. Als hij zegt, dat haar \voorden hem tot nadenken hebben gestemd en dat hij er over denkt een danspartner te zoe ken, doet Irene verschillende passen uit de dan sen, die hij dacht te zullen doen, in de hoop, dat hij haar zal vragen met hem te dansen. Vernon slaat haar gadedan plotseling ontstaat er contact. Den heelen winter oefenen zij bij Irene thuis. De huisgenooten bespeuren, dat zij verliefd is op Vernon en haar vader verlangt niets liever dan dat Vernon Irene ten huwelijk vraagt zoodat de huiskamer weer als woonkamer kan dienst doen, in plaats van als oefenlokaal. Als Vernon haar tenslotte vraagt, geschiedt dit via een song „Only You're in My Arms". Na hun bruiloft gaan Vernon en Irene naar Lew Fields en vragen hem, hen als dansnummer voor de revue te engageeren. Fields, die juist de exploitatie van de revue voor een seizoen te Parijs in handen gesteld heeft van Emil en Papa Aubel, Fransche impresario's, zegt hun, dat zij als danspaar nog geen twee stuivers in 't laadje zouden brengen. Maggie belooft hun een dansengagement te verschaffen in het Café de Paris, maar bedingt 10 procent van hun gage. De stralende Castles kunnen haast niet langer wachten met hun op treden en staan er op, dat Maggie het nog voor dien avond in orde maakt. Hun succes is feno menaal. Het duurt niet lang, of heel Parijs spreekt over hen. Iedereen danst de Castte Walk en andere beroemde Castle passen. Toilet ten, hoeden, schoenen, sigaretten worden naar hen genoemd. Jaren achtereen hebben zij en gagementen in de luxueuste plaatsen, zoowel in Europa als Amerika, waarbij Maggie steeds voor de engagementen zorgt en de trouwe Walter voor de huishouding. Maar tenslotte zijn Vernon en Irene het dan sen moe. Zij willen zich terugtrekken en voort aan buiten het leven genieten. Op den avond van het afscheidsvoorstelling breekt de wereld oorlog uit. Vernon, een Engelschman, acht het zijn plicht dienst te nemen bij het Royal Flying Corps. Hij laat Irene achter in New-York en be geeft zich met Walter naar Engeland. Twee ja ren brengt hij aan het front door. Irene brengt hem een bezoek in Parijs en daar vernemen zij, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog zal deel nemen. Als tijdens vliegmanoeuvres Vernon's ma chine met een lesvliegtuig in botsing dreigt te geraken, tracht Vernon door een duikvlucht een ramp te voorkomen, doch de geringe hoogte maakt dat, terwijl hij 't leven van een jongen pi loot redt, zijn vliegtuig tegen den grond te plet ter slaat. En de trouwe Walter brengt het be richt van Vernon's dood aan Irene, die wacht in het hotel. Het tweede hoofdnummer is „De jonge dr. Kildare". Georges Rigaud en Kathe von Nagv fa „Om 30.000 dollar". <W. B. Theater, Beverwijk.) Liaxor theater De hond van Baskerville. Sherlock Holmes en Dr. Watson. In heel Devonshire is geen eenzamer, trooste. loozer en wonderlijker streek denkbaar, dan Dartmoor, de eindelooze uitgestrektheid met haar moerassen, haar drijfzand, haar gevange- nis en met haar merkwaardige praehistorisehe overblijfselen. Daar ligt ook de kasteelachtige behuizing Baskerville Hall, dateerend van 1650 het waardige verblijf van een der deftigste ge.! slachten van Engeland. Maar op dit geslacht en op dit huis drukt een vloek, het gerucht gaat, clat de telgen der Baskervilles geen natuurlijken dood sterven en heel Dartmoor kent de legende van een spookhond, die in wilde jacht over de vlakte jaagt en bij wiens aanblik men sterft. Een legendeniets méér, maar het klagend] op hondengehuil gelijkend geluid, dat in het on doordringbare moeras wordt vernomen, geeft steeds nieuw voedsel aan dit bijgeloof, En de plotselinge dood van Sir Charles Baskerville is geheimzinnig genoeg, om een onderzoek.... en om allerlei geruchten te wettigen! Hoe het ook zij. een nieuwe Baskerville zal naar dit sombere oord moeten komen om de erfenis te aanvaarden, een jongeman uit Ca- na-da» die geen geloof hecht aan sagen en legen- den, maar die zich houden wil aan de nuchtere werkelijkheid. Het moet echter al terstond blij ken, wanneer hij voet aan wal gezet heeft-en nog in Londen in een hotel verblijf houdt, dat men hem wil betrekken in tal van geheimzin nigheden. En dit is voldoende aanleiding_ voor Dr, Mor timer, de geneesheer, die Sir Charles in zijn laatste oogenblilcken heeft bijgestaan, om het consult in te roepen van den knapsten speurder van Engeland: Sherlock Holmes en van diens assistent Dr. Watson. En het schijnt dat Sher lock Holmes wel belangstelling heeft voor deze aangelegenheid, maar dat hem de tijd ont breekt. Hij laat haar namelijk over aan Dr. Watson, die meereist naar Baskerville Hall en daar mensehen en dingen leert kennen: Barry- man, de huisknecht en zijn vrouw en voorts! buren, als de excentrieke, steeds procedeerende Frankland, Mvr. Mortimer, echtgenoote van den dokter en John Stapleton en zijn zuster Beryl. Vele dingen, geschieden. Soms zijn zij vaag en daardoor vreesaanjagend. Maar met dat al voeK. iedereen, dat een tragedie komt aansluipen, dat langzaam maar zeker een net wordt toegehaald, dat een wreede en niet te ontvlieden moord be raamd wordt legen den nieuwen bewoner van Baskerville Hall. En zonder nu hier de groote bekoring te willen wegnemen van een volkomen verrassing het is begrijpelijk, dat de dingen zich ont wikkelen in een tragische dramatische richting. In „De hond van de Baskervilles" zijn de hoofdrollen in handen van Richard Green, Wen dy Barrie en Basil Rathbone. Het tweede hoofdnummer is „Mevrouw als detective" met William Powell en Ginger Ro gers in de hoofdrollen. Wat de tuinders kregen. Spinazie per kl. kist 2446 ct. Idem per gr. kist f 0.65f 1.25 Postelein per kl. kist 3242 et. Sla per 100 krop f 0.30—f 1.80 Andijvie per 100 krop f 0.40f 2.10. Wortelen per bos 34Vfe ct. Selderij per bos 12y2 ct. Peterselie per bos 1IV2 ct. Aardappelen (klei) per H.L. f 2.40—f 2.80. Tomaten per kilo 510 ct. Prei per kilo 3V25 ct. Uien per kilo 24 ct. Pronkboonen per kilo 3J/27 ct. Waspeen per kilo 23V2 ct. Bloemkool per stuk 1016 ct. Idem n per stuk 36 ct. Komkommers I per stuk 35 ct. Idem n per stuk 12 ct. Knollen per stuk 26 ct. Snijtooonen per kilo 1016 ct. Dutob. boonen per kilo 815 ct. Spercieboonen z. dr. per kilo 2225 ct, Kassndjboonen per kilo 20—26 ct. Groene kool per kilo 2—3VS ct. Roode kool per kilo 12 ct. Appelen per kilo 48 ct. Peren per kilo 49 ct. Druiven per kilo 1518 ct C-hineesche kool per kilo l1/^—4 ct Spruiten per kilo 10—13 ct. Nero per kilo 512 ct. M/tlKT GltlCATEN Een der werkteekeningen van de film „De hond van de Baskervilles". (Luxor Theater, Beverwijk.) VEEMARKT AMSTERDAM. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 234 vette kalveren: le kwaliteit 58—64 (en* kele hooger), 2e kw. 5056, 3e kw. 40—48.per K.G. levendgewicht. 39 Nuchtere kalveren 814 per stuk. 264 Varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 79—80, zware var kens 77—78, vette varkens 77—78 per K.& slachtgewicht. Marktoverzicht: Vette kalveren matige aan voer, willige handel, vraag naar eerste kwali teit. hoogere prijzen. Nuchtere kalveren_zeer matige aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen. Varkens ruime aanvoer, stugge handel, lag3* prijzen dan Maandag.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2