Lichting 1940 23 Octo&ec KORT VERHAAL onder de wapenen Achttienhonderd paar schoenen in beslag genomen MARINE RAMPENFONDS K! lliidt #^4 Richtprijzen voor den oogst 1940 BURGERLIJKE STAND. Kans op vrijstelling gering De 's-GKAVENHAGE, 4 October, regeeringspersdicnst meldt: Van dc lichting 1940 zullen op 23 October a.s. worden ingelijfd de ge wone dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste ploeg van het regiment grenadiers, het regiment jagers of één der genummerde regimenten in fanterie, alsmede alle dienstplichtigen, VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afd. I. Groep A: Haarlem—BI. Wit D.O.S.'t Gooi. V.S.V.—Stormv. K.F.C.—Ajax D.W.S.—A.D.O. (Het programma der tweede- en der de klassers is nog niet bekend) Groep G: Uitgeest-Alkm. Bs. Alo.m.V. 2-Bergen D.T.S.—Alcm. V. 3, N.Niedorp-C.S.V. Groep I: V.V.B.-K.ers II. T. H. B.—E. H. S. VI. VogeLs—I-I.F.C. 2 D.I.O.V.S.V. 2 Zandv. 2-Spaarnev. Groep L: Halfweg- S. A. V. M. SchinkelhS.D.W Oosterp.Madjoe Swift—B. P C. S. D. S.—Z. S. G. O. Afd. TI. Groep A: Xer xes—Feij enoord H. B. S.—V. U. C. R. F. C.—Hermes C. V. V.—D. H. C. D. F. C.—Sparta Groep B: B. M. T.—Vios B. E. C.Hollandiaan S.V.V.—U. V. S. Martinlt—Quick. V. D. L.—H. V. V. Groep C: O. D. S.—Nept. D. C. L-—Fluks Unitas—Sliedr. Overm.Gouda. Excels.—Emma. Afd. m. Eerste klasse: EnschedéN.E.C. A.G.O.V.V.—Tub. QuickHeracles Wagen.—Go ahead HengeloEnsch B. Afd. IV. Eerste klasse: Noad—Longa B.V.V.Willem II Roerm.Helmond P. g. v.Eindhoven Juliana—Limb. M. V. V.—N. A. C. Afd. V. Eerste klasse: Sneek—H. S. C. Heerenv.—Veendam Leeuw.Be Quick. G. V. A. V—Achilles. Veloc.W. V. V. (Sportkr.) OOK DE DERDE-KLASSERS IN VERZET Niet alleen de tweede klas vereenigingen van afdeeling I kunn enzich niet vereenigen met de jongste wijzigingen in de noodcompetitie van den K. N. V. B., ook een aantal derde-klassen y in het bijzonder uit Gooi- en Eemland en Utrecht, kunnen zich met den gang van zaken geenszins accoord verklaren. A.s. Donderdag zal waar schijnlijk te Baarn een bijeenkomst van derde klas vereenigingen worden gehouden, welke ver gadering door den eere-voorzitter van t Allen Weerbaar", den heer G. Hohmann, is uitge schreven. Men heeft zich in middels tot het bondsbestuur gewend met het verzoek de voor Zondag 8 October vastgestelde ontmoetingen geen doorgang te laten vinden en met de com petitie niet verder te gaan, alvorens een bevredi gende regeling is getroffen. Naar wij vernemen staan verscheidene derde klas vereenigingen op het standpunt, dat zij, in dien geen billijker indeeling door het bestuur van den K. N. V. B. wordt gemaakt, niet meer aan de competitie zullen deelnemen. toegewezen aan het le regiment wiel rijders. Onder deze dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die bestemd zijn voor officiersopleiding, voor opleiding tot onderofficier-administrateur, of die bestemd zijn voor het oefenings-deta- chemcnt voor de school voor reserve- officieren der infanterie. Indien dienstplichtigen, die 23 Octo ber moeten opkomen, vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid of uitstel van eerste oefening verlangen, be hoort daartoe met den meesten spoed aanvraag te worden gedaan. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienst plichtige worden gedaan bij den bur gemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schrif telijk verzoek richten aan den minis ter van defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een ver klaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsin richting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Politie treedt op tegen prijsopdrijving HAARLEM. Woensdag. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een schoenwinkelier te Haarlem, die de prijzen van de schoenen aanzienlijk had verhoogd. De prijsstijging varieerde van 26 tot 58 pCt. Ongeveer achttienhonderd paar •choenen werden in beslag genomen. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor lien, die vielen. POSTREKENING 113397' Op Vrijdag, 8 September j.L, verging ter hoog te van West-Terschelling H.Ms. Mijnenveger: .fWillem van Ewijck", tengevolge waarvan een groot aantal marinemannen den dood vonden. Hierbij zijn zeemiliciens, wier nagelaten be trekkingen in minder gunstige omstandigheden achterblijven, terwijl van overheidswege voor deze categorie nog geen ondersteuning wordt be schikbaar gesteld, al kan worden aangenomen, dat dit binnen afzienbaren tijd wel gebeuren zal. Het is het Marine-Rampenfonds, Bescherm vrouwe H. M. de Koningin, dat thans voor deze betrekkingen moet zorgen. Een landelijke actie is georganiseerd Het Nedei'landsche volk zal ze ker in dezen zijn plicht kennen. Steunt hen, wier mannen en vrouwen het le ven gaven voor de geheele Nederlandsche ge meenschap. Gironummer: 113397| Den Helder. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche Arrondissements- Rechtbank werden de volgende faillissemen ten uitgesproken: E. Snel. handelende onder de firma Kunst aardewerkfabriek „Velsen", koopman in kunstaardewerk, wonende te Velsen, Velser- brugweg 98, Curator Mr. D. de Jong te Haar lem. Jer. van Haaster, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, van Meerbeekstraat 29. Curatrice mevr. mr. C. L. Vis-Sanders te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide fail lissementen Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: M. J. A. Artz, schrijver van kinderboeken, wonende te Haarlem, Merkmanstraat 13. Cu rator Mr. J. Deenik te Haarlem. H. Blommaert, glazenwasscher, wonende te Haarlem, Lange Margarethastraat 30 zw. Cu ratrice mevr. mr. R. de Vries-Spier te Haar lem. Bij Arrest van het Gerechtshof te Amster dam van den 20en September 1939 is vernie tigd het faillissement van W. van Dongen, aardappelenhandelaar, wonende te Hillegom, Meerstraat 21, Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. In de verzekeringsvoorwaarden van de Gratis Ongevallenverzekering voor abonnés van de famuider Courant zijn eenige wijzigingen aangebracht in ver band met de bijzondere omstandigheden. Wij drukken de volledige voor waarden zooals zij van heden af 'ujden, hieronder af VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING voor alle betalende abonnés van de Zie vetgedrukte aanvulling onderaan IJMUIDER COURANT Elkï betalende abonné van dit blad is. zoolang liin abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verrekering doet duren, verzekerd tegen de geldeliike gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I Als verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en ol per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende verdachten voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in liet geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een Volle maand) als geabonneerde in de register» van dit blad zijn ingeschreven: b. den 18en verjaardag gepasseerd zijn en den ÓOsten verjaardag nog niet bereikt hebben: c. niet lijden aan ziekten ol gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen ver gr ooten en volleomen het gebruik hebben van hunne ledematen Artikel L Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver- ttaen de uitsluitende en rechtstreeksehe oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht Reweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en dén hand, boven den enkel of den pols. of onher- uit beide oogen (totale blindheid), 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen 4f grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval: van beide leden van een duim100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één Ud van een duim 50 GULDEN van één ol twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN van één of twee leden van een anderen vinger 5 GULDEN van een boven- en/ol onderarm of een boven- en/of - onderbeen30 GULDEN van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel fi, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op bel hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen. tezamen nooit meer dan f 2000 kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plasts grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichnamsdeelcn geeft geen annsprnak op uitkcering, terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdcelen evenmin in aanmerking kunnen bomen bij de berekening van de totale uitkecring Heeft een ongeval het verlies vnn meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkcering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkcering, met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkcering voor verlies zal worden Artikel 4. De uitkcering ingeval van overlijden geschiedt aan de eclit- genoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zeiven. In geval reclu op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen rijn ten genocge der Directie van dit blad. Artikel 3. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn. mdicn dc gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is): c. door eenc bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van over prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor rich zeiven e. door zelfverminking, zcltmoord of poginR daartoe, hetzij willekeurig ol niet. onverschillig of de geabonneerde ai dan niet goed bi| zinnen was: L in duel. of gedurende de voorbereiding tot ol deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten. don wel bij pleizierrcizen buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielrijden, of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzi) buitengaats; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde: h. door of bij binnenlandsche onlusten of door of bij verrichtingen van binnenlsndsche ol buit'nlandsehe strijdkrachten te land. ter zee of in de lucht, hetzij in vredes-. hetzij in oorlogstijd: i. door handelingen in striid met wettige verkeersvoorschriften of ver- Het verdwiincn. verdrinken ol dooi gas ol „assen verslikken van den ver zekerde. wordl. onverminderd hel hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewii.i van het tegendeel wordt bijgebracht. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering zal roken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europccschc haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met va-«dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding. het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, napbla, acetyleengns of andere lichl-onlplofbare of licht ontvlambare stoffen, het demonteeren van mijnen of andere helsche machines bezig houden o( daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijder» en dergelijken. Zeevisschers. zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdiensl zijn, in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, zoowel buitengaats, als op de Zeeuwsche stroomen of op het IJselmeer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen echter uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wsl plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waann de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, don die. welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal 2000.worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letscL Gedurende den termijn, waann de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kraebt rijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 0. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoediR mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad. en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd rijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van bet vorige artikel, is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na hel ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende cenig ongeluk o( verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe bel schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan dc Di rectie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen zal elke aanspraak op uitkcering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van bet nauwkeurig door hem en den behandelendm geneesheer ingevulde aanvragc-formulicr tot uitkcering. cn ingeval van over lijden, van dc doodsactc, knn de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom von dit blad. Dc kosten der geéischte verklaringen komen ten loste van dengeno die de uitkecring aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door de(n) rechthebbende(n) geteeker.de quitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn. terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwoorden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuzo door partijen tc benoemen. Bij weigering ol bij gebreke van overeenstemming geschiedt dc benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan dc uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bczwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uil deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overlijden, von dc echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spocdigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd liet hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. 1 van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is :wezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal le allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. 4 October 1939. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen. Pseudoniem d o o r B. VAN STEENWIJK. EES KALKOEN behoorde tot de „stil len" in den lande, d.w.z., dat hij alles vermeed wat hem op den voorgrond zou kunnen plaatsen. Overigens zat hij in het geheel niet stil. Hij werkte hard en culti veerde zeer zorgvuldig zijn litteraire gaven. Aan enkele vereenigingsorganen leverde hij zijn zeer gewaardeerde bijdragen, ja zelfs waren reeds eenige novellen van hem in een maandblad op genomen. Dit moge op het eerste gezicht den indruk wekken, dat 't hierboven neergeschrevene niet juist zou zijn. Niets is echter minder waar. Hij had inderdaad alles gedaan wat in zijn vermo gen was om te vermijden, dat men zou kunnen raden, dat hij de schrijver van een bepaald ar tikel was. Hij had in den loop van den tijd een bijzondere flair gekregen in het kiezen van schuilnamen, en hij had de betreffende redac teuren ook zoo leeren te bepraten dat het wer kelijk niet uitlekte wie de schrijver van de no velle „De Boom" of van het artikel „Over syllo gisme" was. Eenmaal was het bekend geworden, dat hij de schrijver van het artikel „De Vriendschap" was geweest. Dat is waar. En dat was nog wel geschied door een onvoorzichtigheid van den redacteur van het blad „De zekere gids". Maar deze heeft voor zijn onvoorzichtigheid zwaar moeten boeten. Kees Kalkoen weigerde in de eerste plaats constantelijk ooit nog eenige regel voor dat blad te schrijven, maar voorts bedank te hij ook als lid van de vereeniging, welke dat orgaan uitgaf. Die houding was begrijpelijk. Zóólang hij zich kon herinneren had hij er een hekel aan ge had zijn werk te hooren prijzen door menschen, die feitelijk over de juiste waarde van de ge leverde prestatie niet goed konden oordeelen. Als ze thuis er over begonnen waren, dat Kees toch weer zoo'n mooi rapport had gehad en „zoo'n reuze hoog cijfer voor Nederlandsch", dan kneep hij uit. Dat vond men gek, maar hij vond het integendeel gek, en voelde zich gege neerd, dat men zoo over zijn werk kon praten. Voortdurend had hij hel gevoel dat de heele familie trotsch op hem was, doch zich slechts tol waardeering voor zijn arbeid kon opwerken als een ander een prijzend oordeel had uitgespro ken Pas wanneer een buitenstaander had laten blijken, dat er iets te loven viel, konden zij hem bijvallen. Z'n vader, z'n moeder, z'n zuster, z'n broers, z'n ooms en tantes wisten dat Kees anders was dan zij, meer zou gaan beteekenen dan zij, doch zij wisten niet waarom zij dat wisten. Zij voelden telkens weer, dat hij boven hen uit zou groeien, maar zij konden voor dat gevoel geen andere reden opgeven dan: ,hij heeft zoo iets bijzon ders over zich", of: „hij zit zoo maar urenlang te schrijven". En als ze heelemaal niets meer te zeggen wisten, kwam als sluitstuk van het gesprek, dat o zoo dikwijls werd gevoerd, de constateering: „je moet maar denken, dat stille waters diepe gronden hebben". Dat kón Kees Kalkoen niet hebben. Hij her innerde zich bijna dagelijks de marteling, welke hij had moeten ondergaan toen men thuis had gehoord, dat hij dat artikel „De Vriendschap" had geschreven. Zelf had hij het niet zoo erg best gevonden, maar anderen vonden het heel goed en een van die anderen had het bij hem thuis verteld, dat hun zoon, hun broer de schrijver ervan was geweest. Ze waren er allemaal overweldigd door geweest. Moeder had tranen in haar oogen gekregen toen ze 't stuk had gelezen hoewel het nóch sentimenteel nóch tragisch was; vader had, zonder dat hij 't gelezen had, een fuifje willen aanrichten, waar van Kees hem alleen met heel veel moeite had kunnen terughouden. Zijn broer Jan, die wat jaloersch was geworden, omdat men hem in die dagen vrijwel geen blik of woord had waardig geacht, had gesproken over het „verschil tus- schen theorie en practijk", en tante Cato zei „het stukkie zoo effetief mooi te hebben ge- Vaart verminde ren" beteekent dat gebaar en dit ge bod geldt tegen woordig altijd: voor al ook op den bui tenweg. Want hooge snelheden kosten te veel benzine, ban den, enz. en daar mee moeten we thans zuinig zijn! Dat eischt het lands belang vonden", dat ze het had uitgeknipt en in d'r naaidoos gestopt. Dat had Kees nog voorzichtiger gemaakt dan vroeger en hij was er zelfs in geslaagd voor ieder thuis verborgen te houden, dat hij een roman had geschreven, een heusche, eghte roman. Hij wist zelf, dat de roman goed was, een oordeel, dat hij bevestigd vond in den brief, dien hij van den uitgever had ontvangen. Daar in schreef deze, dat hij „zeer gaarne de uitgave van deze roman zou willen verzorgen. Wij zijn er stellig van overtuigd, dat „Huiselijke Familie" een succes zal worden, een groot succes." Dit was geen lofuiting zonder werkelijke waarde,want in den brief werden ook nog be dragen genoemd, welke slechts beroemde schrijvers voor hun werk ontvangen. Eén zin in het epistel stond Kees Kalkoen echter maar matig aan. Dat was de mededeeling, waarin hem in zijn eigen belang ten zeerste werd aangeraden de roman onder zijn eigen naam uit te geven en niet onder pseudoniem. Het kostte hem veel moeite den uitgever daarin ter wille te zijn,doch deze laatste wist in dat opzicht van geen wijken. En twee maanden later lagen tienduizend exemplaren min één in de magazijnen inge pakt,'gereed om verzonden te worden. Dat ééne aan de tienduizend ontbrekende exemplaar had een loopjongen meegekregen om bij Kees Kal koen aan te reiken: het eerste exemplaar van de bestseller „Huiselijke Familie". U zult zeggen: Hoe komt het, dat ik dat boek nooit heb gelezen en nooit van Kees Kalkoen heb gehoord? De vraag is begrijpelijk. U zou het boek gele zen hebben en u zou den naam Kees Kalkoen heel goed kennen, als die loopjongen niet een vergissing had gemaakt en het boek niet had afgegeven aan Karei Kalkoen. Acht u dit niet voldoende verklaring voor het niet verschijnen van die 9999 andere boeken en van de vele andere die na den eersten druk nog van de pers zouden zijn gekomen? Kees Kalkoen vond het wel een voldoende verklaring, want toen hij thuis kwam had vrij wel de heele familie het boek al gelezen en niemand vond er iets aan, omdat hij er zichzelf niet in kon terug vinden. En toen tante Cato nog zei, „dat ze het niets mooi vond van Kees, dat hij haar, die hem altijd zoo in de hoogte had gestoken, niet eens een rol, zelfs niet eens een rol met haar naam, Cato die toch zoo goed in een boek zou klinken --- had gegeven" was hij bezweken en had, ten koste van z'n heele spaarbankboekje en het hem toegezegde hono rarïum, de uitgave weten te verhinderen. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden; Vaststelling i„ den lO0f van het volgend jK, 's-GRAVENHAGE. 4 October. Aa^en van verschillende landbouwproducten binn kort de zaaitijd aanbreekt, is de vraag eesta» welke richtprijzen voor den oogst 1940°71^ worden bepaald. De minister van Econom'0 sche Zaken deelt daarover mede, dat de e? nomische omstandigheden voor de naaste toÜ! komst zoo onzeker zijn, dat het niet mo*eliiv is, thans richtprijzen vast te stellen. Dezemi len in den loop van het volgende jaar worde bepaald. Daarbij zal worden getracht een re! öelijke belooning voor den boer vast te stelle rekening houdende met alle daarbij in "aan merking komende omstandigheden, zooals bh voorbeeld de productiekosten en de kosten van het levensonderhoud van den landbouw Economisch-technologische Dienst voor Noord-Holland. Hét jaarverslag van den Economisch-Tech- nologischen Dienst voor Noord-Holland, samen- gesteld door den directeur van dien Dienst, fc W. Fuhri Snethlage, dat zoo juist is verschenen brengt in herinnering, dat kortgeleden de stich- ting „Centraal Instituut voor Industrialisatie" tot stand is gekomen. Het doel van deze stich ting is het bestudeeren en het bevorderen van de ontwikkeling der Nederlandsche industrie en het geven van coördineerende leiding aan dien- sten en instellingen voor zoover deze zich be wegen op het terrein der economische en tech. nologische industriebevordering. Afgewacht zal moeten worden of het Centraal Instituut zich zal beperken tot bestudeeren en coördineer® dan wel of dit instituut ook actief medewerking aan de industrialisatie zal geven. In een steeds toenemend aantal gevallen wer- den door den Dienst in het afgeloopen jaar in lichtingen en adviezen op zeer uiteenloopend gebied verstrekt. In Amsterdam werd, tezamen met het Bureau tot bestrijding der Werkloosheid aldaar, een on- derzoek ingesteld naar de oorzaak van het feit, dat de waschindustrie in Amsterdam slechts van geringe beteekenis is en nagegaan werd op welke wijze meer werk aan de bedrijven zou kunnen worden toegevoerd. Voor het gemeentebestuur van:Haarlem wordt met den directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding een onder zoek ingesteld naar de beteekenis van de me taalindustrie voor deze gemeente. Op advies van den Dienst zal in de gemeente Heemstede een cursus tot omscholing van werk- looze bouwvakarbeiders tot betonvakarbeiders worden gehouden. Aan verschillende ondernemingen werd voor oprichting of uitbreiding een kort- of langloo- pend crediet verleend, indien kon worden aan getoond, dat dit tot werkverruiming en niet tot werkverplaatsing zou leiden. In totaal is door bemiddeling van den Dienst een bedrag van f 211.870, aan credieten verstrekt. Met deze cre- dietverleening ging vaak het geven van voor lichting op bedrijfsorganisatorisch gebied ge paard. Naar aanleiding van het onderzoek van den Dienst, ingesteld naar de kleine ijzerwaren, kon reeds met voorlichting en steun van den Dienst met de fabricage van enkele artikelen, die hier te lande nog niet of weinig werden vervaardigd, een begin worden gemaakt. Voor de vele emigranten, die zich in verband met de tijdsomstandigheden tot den Dienst wendden, kon slechts zelden iets worden ge daan. Wanneer het mogelijk zal zijn een oordeel te vormen over de gevolgen, die de oorlogstoestand voor de behoeftenvoorziening van de Nederland sche bevolking heeft, zal de Dienst bereid zijn medewerking te verleenen bij het treffen van maatregelen, die zullen blijken noodig te zijn. HAARLEM, 4 October. Ondertrouwd. 4 October: G. Kraaijer en J. W. Koper. B. M. B. M. Strodijk en S. Ch. OU- fiers. K. J. Ch. Nagtegaal en T. Dupon. F. A. C. W. Pieterse en C. H. Hendriks. P. G. Veen en G. Boogaard. M. Hartman en J. A. A, Willems. H. A. B. Huijboom en G. M. P. van der Putten. J. J. Vlaarkamp en C. J. Smit. W. W. Koppen en G. C. Scholtz. A. Peper en C. Heynis. J. Geeris en C. A. van der Mee. H. Kemp en L. Schreinders. L. R. Boelee en J. Ederveen. Ch. H. F. van Emmerik en A. E Tulen. N. P. Lammens en C. Groeneveld. P. Zijp en M. H. Baars. J. van Zeist en J. Jansen. J. Schellings en J. G. Fijlstra. H. J. Gomes en M. A. van Straten. J. van der Jagt en C. Lassooij. W. A. Nijenhuis en C. Th. Stigter. J. Huizing en M. H. Kleijn. D. van Slooten en M. Kok. W. Berkhout en C. M. H. C. Röbken. H. F. Slobbe en H. Ch. van Kleef. D. Kiekens en IJ. H. Snoek. M. W. van den Eijkhoff en E Bosman. E. Biesma en G. Biesma. N. Th. van Dijk en F. Hartman. A. van Velzen en S. van Hoof. Getrouwd 4 October: L. D. J. Thannhauser en A. J. A. Duijx; B. van Hengel en R. de Vries; Th. A. Veenings en J. M. van den Berg; H. N. J. Horn en M. H. Blesgraaf; A. P. Roe land en L. Lewandowski; N. C. A. Boon en E. G. Kuijten; M. Frosee en E. M. Wilkes; J. van Sitter en A. van den Berg; E. Rietbergen en M. J. Gaartman; J. Spek en M. van der Pol; G. Kist en J. G. van Zonneveld; C. Ro zenheek en G. J. Kooij; H. G. Wenning en H. Weidijk; E. van Everdingen en C. M. Kerk- hoffE. J. Hessels en M. A Hulscher; G. A. Wubbels en A. van der Meulen; K. J- de Lijster en E. W. Leising; J. H. Snijder en A. C. Hermus; J. A. Konijnenburg en E. Hoger- man; E. A. Blansjaar en IJ. de Vries; C. F. Beilschmidt en N. C. de Jong; P. H. Mudde en M. A. Renz; J. Steffers en C. M. A. Arx- hoek; B. van Donselaar en M. A. van Gaste ren; D. H. van Leeuwen en M. M. Ochse Frei- wald; J. Gordijn en J. Koke; C. A. Guit en H. H. G. Fiekert; J. M. M. Huijboom en A. van Dam; J. Silvis en N. Kranenburg: J. F.b. Akersloot en J. Lodder; J. R. Walgien en w. Wouterse; R. Elzer en J. M. van der Horst. G. C. van der Spek en J. Kolderie; K. Koldene en H. Keesmaat; W. van Sparrentak en Boelhouwer. Bevallen. 1 October: W. E. van Koot-vau der Linden, z. 2 October: Ch. van denBooren- Van Looij, z. J. E. M. Vredenburg—Brooij* mans. d. B. van der Wal—Prent, d. 3 Oct<™?r' G. M. M. v. Tetering—Lamp, z. S. A. Kr7 7 Steenklst, d. C. Kenter—Bottelier, z. M. oe Heer—Van der vnst, z. Overleden 2 October. H. Gooijer, 82 U Spaarnhovenstraat; A. Bouwman, 75 J.. 0n& jestraat; 3 October: W. Meijer, 74 J-, West®* houpark; H. Ineke, 43 j„ Bataviastraat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6