cKet Jjuutscfie teg&i&eiicht Artillerievuur in actie Rubriek voor Vragen De bedrijven van Noord-Holland. S oUUoen voor de uitbreiding der Centrale te Velsen. n?d Staten van Noord-Holland hebben n de Pr°v- Staten ter goedkeuring toege zonden de rekening der bedrijven over 1938. Waterleidingbedrijf. nP rekening van het Waterleidingbedrijf JJ een totaal aan van 3.093.167; onder Jp ontvangsten eijn 2.408.960 als opbrengst an den waterverkoop. Aan de reserve is 708 onttrokken voor bijzondere afschrij vingen. Op de balans staat 1.800.000 als ex- PÏÏ^eerootfng van dit bedrijf voor 1940 geeft k eindcijfers aan 3.043.000. Onder de bui tgewone uitgaven komt een bedrag voor n f 725.000 voor uitbreidingswerken, wu de werken tot winning en transport p»n water (waarvoor het benoodigde crediet in 1938 werd verleend) ten doel hebbende de nntlasting der waterwinningsmiddelen van i winplaats te Bergen en de onderlinge kop- ~pijntr der drie hoofdpompstations, gereed bekomen en in bedrijf zijn gesteld, die nen maatregelen te worden genomen om te voorzien in de behoefte aan meer waterwin- met toebehooren ten behoeve uo watervoorziening van het middenge- deelte^der provincie. Omdat het wenschelijk J de waterwinning, die thans is geconcen treerd in de duinterreinen Bakkum en Cas tricum zooveel mogelijk verspreid te doen ge schieden in het ter beschikking staande duin- bezit zal de vorenbedoelde uitbreiding dienen nlasts te hebben in het duinterrein Heems kerk en wel nagenoeg in het verlengde van de iiin evenwijdig aan de kust, die over de secundaire pompstations E, D, B, en C ge trokken kan worden. Het ligt in het voornemen over te gaan tot den bouw en de inrichting van een tweetal secundaire pompstations, met een vijftigtal nutten voor winning van diep-water, de be noodigde zuigleidingen en de persleidingen, aansluitende op de bestaande koppelleiding tusschen de hoofdpompstations bij Wijk aan Zee en te Castricum. Het aangevraagde crediet van 195.000, ge baseerd op de prijzen, die vóór het ontstaan van de huidige bijzondere omstandigheden «olden ,en die, voor zoover bekend, op dit oogenblik nog geen verandering hebben on dergaan, zal dienen ter bestrijding van de be treffende aanlegkosten. Electrïciteitsbcdrijf. De rekening van het P. E. N. over 1938 heeft als eindcijfer 9.627.477. De verkoop van stroom bracht 8.657.178 op. 731.571 werd besteed aan bijzondere afschrijvingen, terwijl 469.708 werd toegevoegd aan het fonds voor reserve voor extra afschrijvingen en vernieuwingen, dat nu 3.216.2-18 bezit. De begrooting voor 1940 wijst aan 9.631.000. Er wordt op gerekend dat uit de winst weer 573.000 bestemd kan worden voor. extra re- gerveering. Voor uitbreidingswerken is op de begrooting voor buitengewone inkom sten en uitgaven f 5.310.000 uitge trokken voor uitbreidingswerkzaam heden. Daaronder is een post van f 1.700.000 als eerste termijn voor het uitbreiden der centrale te Velsen. Ter toejichting diene het volgende: Bij de begrooting voor het jaar 1938 werd een crediet aangevraagd voor- de opstelling van een tweetal zoogenaamde Velox-ketels, waardoor het veilige vermogen der Centrale te Velsen werd opgevoerd tot normaal 58.000 kW. De werkelijk opgetreden belasting in 1938, welke normaal 45.000 tot 46.000 kW heeft be dragen en die een enkele maal zelfs tot 49.000 kW opliep, alsmede de in het begin van 1939 geregistreerde normale belasting van 48.000 tot 49.000 kW, hebben de vraag doen rijzen of - gezien de verwachtingen omtrent de naaste toekomst het opgestelde vermogen der Centrale wel voldoende is om ook na en kele Jaren nog een bedrijfszekere stroomle- verlng te kunnen waarborgen. Deze vraag is ontkennend beantwoord. Immers, rekening houdende met het feit, dat door bouw, res pectievelijk uitbreiding van aanverwante in dustrieën op het Hoogoventerrein, alsmede door de voorgenomen electrificatie van den spoorweg Amsterdam-Amersfoort, in de eerst komende jaren voor genoemde afnemers een zoodanige toeneming van hun belastingen is te verwachten, dat daarvoor in de Centrale te Velsen in totaal 20.000 kW is te reserveeren, zal - aangezien het veilige vermogen der Centrale 58.000 kW bedraagt - rond 38.000 kW voor het normale leveringsgebied beschikbaar blijven. In 1938 bedroeg de belasting van dit gebied met inbegrip van de in het begn van 1939 om bedrljfstechnische redenen van Amsterdam overgenomen stroomlevering aan het Amstel- gebied, reeds rond 35.000 kW, zoodat dus in totaal slechts 3.000 kW voor normale debiets- vermeerdering in de eerstkomende 3 jaren (t/m. 1941) beschikbaar is. Nu kunnen de be staande machine-eenheden gedurende korten tijd wel iets hocger worden belast dan de nor male vollast dier eenheden, doch het is dui delijk dat de reeds vroeger beoogde definitie ve uitbreiding van het centrale-vermogen voor den bouw waarvan 2 a 2 1/2 jaar gere- Kena moet worden thans zoo spoedig mo gelijk dient te worden ter hand genomen, voor een en ander worden verschillende plan nen voorbereid; de voorstudie daaromtrent echter nog niet beëindigd en zal na het ^opmaken van deze begrooting ook nog eenl- Ifn v.ordererL Er kai"t daarom nog geen volledig uitgewerkt voorstel worden gedaan, (toch, aannemende, dat de noodzakelijke uit weiding uiterlijk tegen den winter van 1942 gereed moet zijn, dan zullen in den aanvang van 1940 de noodige bestellingen moeten wor den geplaatst voor die onderdeelen, waarvoor een lange levertijd wordt verlangd, zooals bv. je turbine- en ketelinstallatie. Voorts wordt net noodig geacht dan reeds met den bouw een eerste begin te kunnen maken. in verband daarmede wordt een bedrag aangevraagd, hetwelk is te beschouwen als een eerste termijn van het in totaal benoo- rttÜ?8 crediet. Ter voorloopige oriënteering omtrent de totale grootte van dit crediet zij medegedeeld, dat gedacht wordt aan de van een tweede ketelhuis en een uitbreiding in noordelijke richting van het ff 0n pomPenhllis en het 50 kv~ sta" Het machine-vermogen is aanvankelijk in oe grootte-orde van 20.000 a 30.000 kW en het ül ivermogen daarmede ongeveer in over eenstemming gedacht. ue gebouwen zullen volgens het voorloopig u? ruimte bieden om daarin nog verdere uitbreidingen van het machine- en ketelver- wogen onder te brengen. De kosten van de thans aan de orde zijnde uitbreiding worden voorshands zeer globaal geschat op rond 5 millioen gulden. Werkverschaffing in de provincie. Werken bijna voltooid of nog in uitvoering. Aan het verslag van wat sinds de laatste me- dedeeling van 28 September 1938 van provin- ciewege op het terrein van de werkverschaffing is geschied is het volgende ontleend: Behoudens enkele voorzieningen van kleinen omvang is de aanleg van 36.5 K.M. zandweg en bebossching van 190 H.A. in het provinciaal duingebied onder Bergen, Egmond en Heems kerk thans geëindigd. In 1938 werd aan dit ob ject uitgegeven" f 42.922.11 waarvan f 36.179.84 aan arbeidsloon. De totale kosten bedroegen op 1 Juli 1939 f 378.242,50, waarvan f 310.828,83 arbeidsloon. Het werk aan het spitten, bezaaien met lu pine en serradella en het daarna bebosschen van ongeveer 80 H.A. verlaten bouwland onder de gemeenten Heemskerk, Castricum, Bakkum en Egmond, zal nog tot ongeveer Januari 1940 kunnen duren. Fruittuin Haarlemmermeer. Van Januari tot half Maart, toen de werk zaamheden tijdelijk werden stop gezet, hebben bij dit object werkloozen uit Haarlemmermeer tot een wisselend getal (8 tot 76) gewerkt. Van Juni tot December 1938 en van Maart tot Juni 1939 hebben nog enkele werkloozen uit die gemeente (5 tot 25) daar emplooi gevonden. In 1938 is bij dit object uitgegeven f 15.061,17, waarvan f 9.409,47 aan arbeidsloon, terwijl de totale uitgaven van dit begin Juni 1939 voltooid werk f 23.364.01 hebben bedragen, waarvan f 14.682,96 aan arbeidsloon. Uitbreiding kampeer terrein te Bakkum. Met de uitvoering van dit werk is eind April 1938 een begin gemaakt met arbeiders uit de gemeente Zaandam, die tot een wisselend getal van 16 tot 50 daarbij tot eind Juni werk heb ben gevonden. Eind October is het werk weer hervat, eveneens met tewerkstelling van Zaan- damsche werkloozen en wel ten getale van 40 a 50 die daarbij hebben gewerkt tot eind Mei 1939, toen het werk met het oog op het kampeersei- zoen wederom tijdelijk werd stop gezet. Begin September zijn de werkzaamheden hervat, aan vankelijk met een zevental werkloozen uit ge noemde gemeente. Heemskerkerduin. In den loop van Maart is een begin gemaakt met het vastleggen van stuivende duinen, het aanleggen van bosschen en wegen en het in goe den staat brengen van bestaande bosschen, be plantingen, terreinen en wegen in het z.g. Heemskerkerduin. De bedoeling is, het werk in vier jaar uit te voeren. Begonnen werd in Maart met 15 arbeiders uit Heemskerk, 30 uit Beverwijk, 15 uit Assendelft en 10 uit Castricum, terwijl sinds begin April ook Haarlemsche werkloozen bij dit object zijn geplaatst, thans ten getale van rond 50, sinds eind April rond 25 werkloozen uit Zaandam en sinds eind Mei rond 30 arbeiders uit Velsen, Bij dit object was op 1 Juli 1939 uitgegeven f 35.949,71, waarvan f 29.774,27 aan arbeidsloon. Adviezen, Omtrent de volgende plannen voor werkzaam heden heeft de Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming en Werkverschaffing in Noord- Holland voor Haarlem en omgeving advies uit gebracht aan den Minister van Sociale Zaken: Haarlem. Maken kleedhuisje in Noordersportpark. Totale kosten rond f 7.360, waarvan f 2.240 aan arbeidsloonen e.d. Maken sporthaven en speelterrein aan Noor der Buiten Spaarne. Totale kosten f 124.000, waarvan f 59.400 aan arbeidsloonen e.d. Velsen. Aanleggen voetpad naar terrein speeltuin vereniging „In veilige haven". Totale kosten f 825. waarvan f 350 aan ar beidsloonen e.d. Uitbreiding object schieten van slooten en verlagen tochtkanten in Noordspaarndammer- polder. Totale kosten f 4.825,80, waarvan f 4.319.80 aan arbeidsloonen e.d. Heemskerk. a. Verbeteren pl.m. 6 H.A. grasland. Totale kosten f 3.600, waarvan f 2.400 aan ar beidsloonen e.d. b. Verdiepen z.g. „Neksloot". Totale kosten f 3.700, waarvan f 2.800, aan arbeidsloonen e.d. Zandvoort. Verwijderen overtollig zand van de boule vards. Totale kosten f 14.300, waarvan f 12.000 aan arbeidsloonen e.d. Heemsker lc. Blootleggen gedeelte fundamenten voormalig kasteel Oud-Haarlem. Totale kosten f 7.500, waarvan f 6.000 aan ar beidsloonen e.d. Castricum. Verbeteren zandwegen en bermen. Totale kosten f 11.200, waarvan f 9.000 aan arbeidsloonen e.d. Uitbaggeren slooten en verwerken uitkomen den grond. Totale kosten f 2.900, waarvan f 2.300 aan ar beidsloonen e.d. Velsen. Bijzondere ondei*houdswerken in park „Vel- serbeek". Totale kosten f 1.225, waarvan f 1.100 aan ar beidsloonen e.d. Haarlemmermeerpolder. Verbreeden en verdiepen Nieuwerkerkertocht. Totale kosten f 25.500, waarvan f 20.000 aan afbeidsloonen e.d. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het cand.-ex. geneeskunde le gedeelte: P. A. Allmayer, C. J. van Belle, J. H. van den Berg, G. P. D. de Cocq d'Armand- ville, mej. A. Colijn, Th. Ch. Daams, mej. A. Dhont. A. A. Duitscher, mej. I. J. van Dijk, H. Eckstein, L. M. Friderichs, W. P. de Groot, M. Hamburger, E. Hooyer, mej. M. D. K. I. Huneus, A. Hustinx, A. Kok, mej. V. A. H. van Krugten, S. Lemaire, K. May, H. J. van Nor den. O. I. Offringa, mej. J. Olivier, J. F. A. M. Opdam, H. de Raat, mej. C. A. Rens, C. J. Rübsaam Jr., L. Ruinen, V. H. Rutgers, mej. B. Slagter, M. J. Ubbens, W. H. M. v. d. Vel den, mej. I. Vreugdenhill, J. Witkamp, P. Huiskes, mej. H. A. Kuiper. Bevorderd tot arts de heeren H. M, H. v. d. Schroeff (Paramaribo). J. B. A. Toolenaar (Rotterdam) en W. P. J. Bomgaars (Amster dam). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren T. L. Kwee (Soerabaja), S. Meer- schamm (Chrzanov), L. H. van Oyen (Haar lem) en W. Arntzen (Amsterdam) Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor- het cand. ex. geneeskunde de heer A. A. Bot ter, te Haarlem. Apothekers-assistente. Geslaagd zijn voor het examen apothekers assistente de dames M. Meijst, te Heemstede, en F. Stork te Haarlem. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND Overzicht senioren. De eerste competitie-dag van de scnioren- afdeeling bracht op een enkele uitzonde ring na) vrij normale uitslagen. In de eerste klasse waren die: Zwaluwen- Watervliet 2—4, N. Flora Z—Animo—Ready 011, O.K. 4Haarlem 2 40 en Meerle- boschAurora 2 32. In de tweede klasse speelden Aurora 3 en A. Ready gelijk 1—1. Oosthoek 1 versloeg Palvu met 8—0. Meerlebosch 2 verloor met 83 van T.H.B. 2. De uitslagen van de derde klas wedstrij den zijn: A.: S.V. 3—O.K. 6 1—4, Watervliet 2— Aurora 4 3—0. B. T.H.B. 3—Zwaluwen 2 0—2. Meerle bosch 4N. Flora 3 werd uitgesteld. Adspirantencompetitie. De uitslagen van deze competitie waren: le klasse: S.V. aO.K. a 13. Meerlebosch a A. Ready a 14. 2e klasse: Meerlebosch bOnder Ons 24. 3e klasse: E.H.S.—Haarlem a 10, O. K. c— A. Ready b 02 en Meerlebosch c—Meerle bosch d 5—1. De krankzinnigenverpleging in Noord-Holland. Kosten voor de provincie ƒ560.435 per jaar. Ged. Staten van Noord-Holland bieden aan de Prov. Staten ter goedkeuring aan de reke ningen der provinviale ziekenhuizen.e De uitkeeringen die uit de provinciale kas gedaan moesten worden om de rekeningen sluitend te maken waren: Santpoort f 246.955 Bakkum f 248.048 en Medemblik f 65.432. In de begrootingen van 1940 worden de tekorten alsvolgt geraamd: Santpoort f 246.955, Bakkum f 248.048 en Medemblik f 65.432. In 1940 zal de krankzinnigenverpleging dus aan de provincie kosten een bedrag van f 560.435. De verpleegkosten per patiënt zijn weer gedaald, te Santpoort van f 846.64 in 1938 tot f 815 in 1940, te Castricum van 962.10 in 1938 tot f 935 in 1940 Tuinders door vervoerverbod van kunstmest gedupeerd. Nederlandsche Tuindersbond vraagt opheffing van het verbod. 's GRAVENHAGE, 4 October. De Nederland sche Tuindersbond heeft een telegram gezon den aan den minister van economische zaken, waarin wor-dt aangedrongen op opheffing van het vervoerverbod voor kunstmeststoffen, aange zien dit groote stagnatie veroorzaakt in de tuin- bouwwerkzaamheden voor de nieuwe teelten. In verband hiermede vernemen wij ter be- voegder plaatse dat binnen enkele dagen een betreffende regeling kan worden verwacht. Fransche onderzeeër brengt Duitsch koopvaardijschip op UARIJS, 5 October (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 5den October luidt: De artillerie was op verscheidene punten van het l'ront bij tusschenpoo- zen in actie. Het legerbericht van Woensdagavond luidt als volgt: „Aan verschillende deelen van het front wer den patrouilles uitgezonden en hinderlagen ge legd. De vijand heeft een aanval gedaan op Pir- masens, welke werd afgeslagen. Een van onze onderzeeërs heeft een Duitsch koopvaardijschip aangehouden en naar een ha ven gebracht". „Geen vijandelijke vlieg tuigen boven Berlijn". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Het Engelsche ministerie van Luchtvaart heeft beweerd, dat Engelsche vliegtuigen in den nacht van 2 op 3 October boven Potsdam en Berlijn vlugschriften hebben laten vallen. Het commando der luchtmacht deelt in dit verband mede, dat noch in dien nacht noch in de voor afgaande nachten vijandelijke vliegtuigen zich boven Potsdam of Bei-lijn bevonden hebben. Men heeft dus ook geen vlugschriften kunnen laten vallen". STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Oranje (uitreis) 3 te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 3 van Baltimore te Rotterdam. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben voor dag en nacht in betrek king en ben een week met vacantie geweest. Is mevrouw verplicht, mij kostgeld te geven? Zoo ja, hoeveel per dag? ANTWOORD: 1. Ja. 2. 1 per dag. VRAAG: Ik was voor een heele week aange nomen als noodhulp dienstbode, dooh werd op den derden dag ziek. Mijn loon zou per week uit betaald worden. Heb ik nu recht op een volle week loon of op drie dagen? ANTWOORD: Op een volle week loon. VRAAG: Ik heb een werkster één morgen per week. Indien zij verzuimt wegens ziekte ben ik haar dan loon verschuldigd? ANTWOORD: Ja VRAAG: Ik ben aangenomen voor halve dagen van 8.30 tot 3 uur. Nu krijg ik bericht van me vrouw, dat ik niet behoef te Icomen. Moet ik daar genoegen mee nemen? Zoo neen, waar moet ik mij vervoegen? ANTWOORD: 1. Neen, 2. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39, Haarlem, Dinsdagavond 7.30 uur. VRAAG: Een meisje van 13 jaar is in betrek king van half 9 tot half 3. Zij heeft een week vacantie. Mevrouw geeft haar alleen 3.50 loon en geen kostgeld. Heeft zij daar geen recht op? Zoo ja, op hoeveel? (Zij is er al meer dan 1 jaar). ANTWOORD: 1. Ja. 2. Op 0.35 per dag. Wij nemen aan, dat zij alleen om 12 uur z.g. brood- kost had. VRAAG: Als men een kamer huurt met pen sion op de helft van de maand en van 15 tot 15 betaalt, moet men dan een maand van tevoren opzeggen? Er is niets afgesproken. ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Mag een werkgever zijn personeel dat op contract voor 5 jaar werkt, Zaterdag des morgens zeggen, dat ze den Maandag daarop voor halve dagen moeten gaan werken, dus ook voor half loon? 2. Als een werknemer daarmede geen genoe gen neemt en weggestuurd wordt, kan hij dan aanspraak maken op het volle loon? 3. Tot wien moet ik mij wenden om recht te krijgen ANTWOORD: 1. Neen, 2. Ja, als ëen contract" van 5 jaar Is aangegaan over d6n geheelen tijd. 3. Tot het bureau van Arbeidsrecht Jansweg 39 Dinsdagavond 7.30 uur. VRAAG: Hoe lang mag een meisje van 16 jaar in een winkel staan, over de geheele week ge rekend ANTWOORD: 9y2 uur per dag en in totaal 53 uur per week met een vrijen halven dag. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Mag een Israëliet in militairen dienst vragen in een bepaalde stad geplaatst te worden, omdat daar een synagoge is? 2. Eet een Israëliet uit den pot van den dienst mee of krijgt hij een uitkeering om ergens te gaan dineeren? 3. Heeft een Israëliet vrij van militairen dienst van Vrijdagavond tot Zaterdagavond? ANTWOORD: 1. Ja. 2. I-Iij kan „uit den pot" mee-eten. Heeft hij echter daartegen gemoedsbezwaren, dan kan hij verzoeken, om uit de menage te worden gevoerd en vergoeding daarvoor te ontvangen. 3. Ja, voor zoover de dienst dat toelaat, zal hij wel zijn godsdienstplicht kunnen waarnemen. Men diene echter niet te vergeten dat het land op voet van oorlog verkeert en de militaire over heid andere eischen stelt dan in vredestijd. VRAAG: Wanneer moet de lichting 1940 op komen? ANTWOORD: Hiervaa. is nog niets bekend. VRAAG: Een militair wil trouwen. 1. Krijgt zijn aanstaande vrouw uitkeering en hoeveel 2. Moeten zij 14 dagen in ondertrouw of moot ondertrouwen en trouwen in één dag (Hij is door de mobilisatie buiten werk en hij verdiende 25.—). ANTWOORD: 1. Als zij daartoe in de termen valt, hetgeen uit een onderzoek moet blijken, wordt een vergoeding vastgesteld waarvan het bedrag door den burgemeester wordt bepaald. 2. In gewone omstandigheden wel 14 dagen, doch hiervan wordt soms afgeweken. VRAAG: Onze zoon heeft twee keer uitstel gekregen (studieverlof). Nu heeft hij examen gedaan. Kan hij nu als theologisch student uit stel krijgen? Waar moeten wij ons dan vervoe gen? Hij Is nu in dienst, maar hij gelooft dat het niet behoeft. ANTWOORD: a. Ja, dit wordt in zijn geval verleend. b. Hij moet bewijsstukken overleggen, dat hij werkelijk die opleiding krijgt. Vervoeg u hier voor op het Stadhuis afd. Militaire Zaken. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik heb van 1 Mei 1938 tot 25 Fe bruari 19 39 22 per week verdiend. Daarna ben ik van betrekking veranderd en verdien 25.60 per week. Ik heb één kind. Hoeveel inkomsten belasting moet ik betalen? ANTWOORD: Als bron van inkomen geldt de dienstbetrekking op 1 Mei 1939, waarvan de opbrengst voor het belastingjaar 19 39/40 moet worden begroot. Inkomen 52 x 25.60 is 1331. Kinderaftrek 100,Inkomstenbelasting 36.28. Indien met een anderen belastingschuldige in ge zinsverband wordt samengewoond, is het belas tingbedrag iets hooger. DIEREN. VRAAG: Onze hond bijt 's nachts en als hij alleen thuis is, zijn mand heelemaal stuk. Hij heeft een hard been bij zich. De mand besmeren met mosterd heeft ook niet geholpen. Wat kan ik doen? ANTWOORD: Den rand van de mand kunt u omwoelen met ijzerdraad of wel een zinkrand er om laten maken. Vermoedelijk berust dit bij ten bij alleen zijn op nervositeit. Raadpleeg hiervoor een dierenarts die een drank of poeders voor kan schrijven om het dier vroegtijdig rustig te kunnen laten slapen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik schoenpoetsvlekken uit een lichtblauwe wollen jurk? ANTWOORD: Met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen goed afwrijven (een doek eenige keeren dubbel onder de vlek leggen) en dan de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe krijg ik kleine witgele vlugge beestjes, zoo klein als een speldeknop (houtlui zen?) van mijn meubelen? Hoe kom je aan die beestjes? ANTWOORD: Met Flit; vooral de kamer goed luchten, In muffige weinig gebruikte en daardoor weinig geluchte kamers ontstaat voor deze in secten een gunstige omgeving. Kunt u In de ka mer stoken, dan eenige dagen de kamer goed verwarmen en geregeld luchten. VRAAG: In eon Bordoaux-roode japon zijn transpiratiekringon. Hoe krijg 11c die eruit? De japon is pas eenige keeren gedragen. ANTWOORD: Met warm water, waarin een tikje mierenzuur, goed afsponsen, en daarna met zachte leeren lap zoo droog mogelijk kloppen. Wellicht is de kleur reeds beschadigd, in welk geval de kringen wel niet geheel verwijderd kun nen worden. VRAAG: Mijn Weckflesschen gaan geregeld weer open. Wat moet ik daartegen doen? ANTWOORD: De oorzaak zal zijn, dat voor de groente, die u geweckt hebt, kunstmest is ge bruikt. Groenten, mot kunstmest gekweekt, kun nen niet geweckt worden. Er zit nu niets anders op dan de groenton (ais die tenminste nog goed zijn gebleven) opnieuw te steriliseeren. Gaat het weer niet, dan is er niets aan te doen. DIVERSEN. VRAAG: Ik ben 20 en mijn verloofde Is 34 Jaar. Ik krijg van mijn ouders toestemming om te trouwen, hij niet. Kunnen wij nu zonder toe stemming van zijn ouders trouwen? ANTWOORD: Ook de aanstaande echtgenoot heeft tot zijn 30ste jaar de toestemming van zijn ouders noodig. Weigert een hunner, of beiden, dan kan de zoon zich wenden tot den Kanton rechter met verzoek om bemiddeling, z.g. „tus- schenspraak" De kantonrechter zal trachten, partijen tot elkaar te brengen. Lukt dit niet, dan kan het huwelijk drie maanden later worden vol trokken. SCHAKEN Kampioenschap van Nederland. Derde partij EuweLandau afgebroken. De derde partij tusschen Euwe en Landail voor het kampioenschap van Nederland werd Woensdagavond te Amsterdam gespeeld. Landau, die wit had, opende met d4. Hij be handelde de Rubinstein-variant van de Nimzo- Indische verdediging op dezelfde wijze als in de eerste partij te Rotterdam, doch bracht met den zesden zet een nieuwtje, dat niet in de boeken stond. De bedoeling was, van theoretische paden, waarin Euwe zoo goed thuis is, af le wijken. Het gewenschte effect bleef uit; de titelhouder verkreeg gelijk spel, al moest hij nog enkele moeilijkheden overwinnen. Spoedig kwam re mise in 't zicht, doch beiden speelden op winst. Hoewel de stelling betrekkelijk eenvoudig was, wist Euwe nog complicaties te scheppen; door ruil der dames kon Landau het evenwicht her stellen, zoodat een gelijk toreneindspel ont stond. Wederom versmaadde de uitdager door algeheele afwikkeling op remise te spelen, zoo dat de partij tenslotte na den 40en zet moest worden afgebrokèn in een stelling, waarover beide spelers het niet eens zijn, wie eigenlijk beter staat. Vrijdagavond wordt de partij voort gezet. De partij had het volgende verloop: Wit: S. Landau, Zwart: Dr. M. Euwe. Nimzo-Indisch. 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8b4 4. e2e3 0—0 5. Pgl—f3 d7d5 6. Lfle2 De theorie beveelt Ld3 aan. De tekstzet is op een geprepareerd systeem gebaseerd. 6b7—b6 7. c4xd5 Pf6xd5 8. Ddlc2 c7c5 9. 0—0 c5xd4 10. Pc3xd5 Dd8xd5 11. Pf3xd4 Lc8b7 12. Le2—f3 Dd5d7 13. Lf3xb7 Hier verzuimde wit openingsvoord_eel te. ver krijgen, hetgeen uit den zet Tfldl bestond. 13Dd7xb7 14. Tfl—dl Lb4c5 15. Pd4—f3 Op Pb3 zou Pd7 gevolgd zijn. 15Lc5e7 16. Lel—d2 Pb8—d7 17. Ld2c3 Le7—f6 18. TdldP In aanmerking kwam hier Lf6 gevolgd door Td4. 18Lf6xc3 19. Dc2xc3 Ta 8c8 20. Dc3—d4 Pd7—f6 Pc5 was eveneens goed. 21. h2h3 Db7—c7 22. Tal—dl Dc7—c2 23. Pf3—el De eenige zet, omdat na Dd2, Pe4 zou volgen. 23Dc2—e2 24. a2a3 h7—h6 25. Dd4d2 De2—b5 Na ruil der dames zou het natuurlijk, remise zün- Dr. Euwe probeerde nog spanning er in te brengen. 26. Td6—d4 e6—e5 27. Td4b4 Tb 5c6 28. Pel—f3 Tf8e8 29. Dd2d6 Dc6xd6 30. Tdlxd6 Tc8cl-f 31. Kglh2 Tel—c2 32. Pf3d2 Te8c8 33. g2—g4 Kg8—f8 34. Kh2g2 Kf8e7 35. Td6d3 Tc8—d8 36. Td3xd8 Ke7xd8 37. Pd2—f3 Pf6d7 38. Tb4b5 f7—f6 39. Pf3—el Tc2d2 40. Pel—f3 Td2—dl Hier gaf wit zijn zet af. De afgebroken partij heeft den volgenden stand: Wit: Kg2, Tb5, Pf3, pionnen op a3, b2, e3, f2, g4, h3. Zwart: Kd8, Tdl, Pd7, pionnen op a7, b8, e5, f6, g7 én h6. ALGEMEENE VERGADERING H.S.G. Het Haarlemsche Schaakgezelschap heeft Dinsdag in het gebouw van de C.J.M.V. een al- gemeene ledenvergadering gehouden. Deze ver gadering diende in hoofdzaak voor de sluiting van den zomerwedstrijd en bespreking van den winterwedstrijd. Dezen zomer heeft o.a. weer de bekerwedstrijd plaats gehad tusschen de eer ste zes spelers van de club. De heer J. H. Mar- witz wist al zijn partijen te winnen, hetgeen in deze sterke groep wel een fraaie prestatie is. Hij is dus winnaar van den wisselbeker. De andere groepen zijn vrijwel alle tot het eind toe uitge speeld. De prijsuitreiking zal op de jaarvergade ring plaats hebben. Na een langdurige discussie werd besloten in den a.s. winter in groepen van 12 te spelen met na afloop promotie- en degradatiewedstrijden. De wedstrijd begint op 10 October. De leiding zal dit jaar berusten bij den heer H. D. van der Ouw. Verder werd het bestuursvoorstel aangeno men om de militairen in de gelegenheid te stel len, te komen schaken. In de noodcompetitie van den Noord-Holl. Schaakbond zal met zooveel mogelijk tientallen worden deelgenomen. Voor de leden, die buiten deze competitie vallen, zul len vriendschappelijke wedstrijden georgani seerd worden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9