IJmuider Courant Heesl DAGBLAD VOOR VELSEIN, [JMU1DEN, SANTPOORT EN OMS l REKEN Vogeltrek. £ucfU&eschewtin(p. Garage Sneltax Tunnelbouw te Velsen niet afgelast. ^JAARGANG NO. 287 fjinrenr Coster MaalsebappQ Ultg»" u Courant Uitgaven en %lgem v Groot* Hoatstraat 93. Pfukkf r«i 10724. Bureau IJmuidei flgsrlr®- ,el •i KenDemerlaan 42. IJ muiden. fldW» 5301 p°"slro 310791 »peese'™ d" b'ad- „,ia «PSüO"»"» Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAC 6 OCTOBER 1939 Abonnementen per week f0.12Vj» petr maand f0.52'<2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Ad verten tiëni 1-5 regel» f0.60. elke regel meer 0.1X Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.Uk Amerikaansch mailschip met torpedeering bedreigd Onder gelijke omstandigheden als de Athenia". Vreemde mededeeling van admiraal Rader aan het Witte Huis. Volgens een verklaring van het Witte Huis heeft de commandant der Duit- She vloot de Vereenigde Staten ervan in kennis gesteld, dat het Amerikaansche stoomschip „Iroquois", dat met Ameri kaansche burgers van Europa onderweg is tot zinken zal worden gebracht, wan neer het de Amerikaansche kust na dert, aldus meldt Reuter uit Washington. ne secretaris van Roosevelt, Stephen Eearly, Se voor hij deze verklaring aan de journalis- wri overhandigde, dat de aangelegenheid volledig r.-roken is in de bijeenkomst van het kabinet n dat men besloten heeft alle feiten bekend te maken Early verklaarde, dat admiraal Rader, ?e opperbevelhebber van de Duitsche vloot de mededeeling aan den Amerikaanschen marine attaché te Berlijn gedaan had. Roosevelt is er onmiddellijk van in kennis gesteld. In de verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat admiraal Rader de Vereenigde Staten ervan in kennis had gesteld, dat „volgens een inlichting waar aan hij geloof hechtte, de „Iroquois" tot zinken zal worden gebracht, wanneer het schip de Amerikaansche oostkust nadert. Het tot zinken brengen zou worden volbracht door een - herhaling van de omstandigheden, die den onder gang van de „Athenia" kenmerkten". Het Witte Huis deelt in de verklaring verder mede, dat een vaartuig van de kustwacht en verscheidene vlooteenheden de „Iroquois" tege moet zouden varen en het schip naar een Ame rikaansche haven zouden convoyeeren, louter bij wijze van voorzorgsmaatregel. Men heeft den gezagvoerder den raad gegeven nauwkeurig te onderzoeken of zich wellicht ontplofbare stof fen aan boord bevinden. Het Witte Huis heeft later te kennen gegeven de verklaring ongeloofwaardig te achten. Earley zeide: „Wij gelooven niet, dat er veel menschen in de Vereenigde Staten zijn, die denken, dat het bericht waar is of waar kan zijn." De bijeenkomst van het kabinet was vrijwel geheel aan de be spreking van deze aangelegenheid gewijd. „Wij kunnen ons niet voorstellen," aldus Early nog, dat Engelsche, Fran- sche of andere schepen zouden doen, wat het bericht inhoudt." Het Witte Huis wil volgens Early geen sensatie verwekken. Als „propagandamanoeuvre" beschouwd. Nader meldt Reuter nog uit Washington: Het verhaal van de „Iroquois" heeft te Washington niet weinig opwinding veroor zaakt, hoewel de algemeene opvatting in re- geeringskringen is, dat het bericht een onge bruikelijke propagandamanoeuvre beteekent doordat het uitgaat van de gedachtë, dat het Amerikaansche publiek geloof heeft gehecht aan de Duitsche bewering, dat Churchill de „Athenia" heeft tot zinken doen brengen. Dit is, aldus zegt men met nadruk, niet het ge val. Vandaar dat men zich te Washington af vraagt, wat het rijk probeert te winnen met de uitwerking van een nieuwe propaganda op een grondslag, welke reeds niet als echt wordt erkend. De „Iroquois" heeft 584 personen aan boord, passagiers en bemanning, die allen van Amerikaansche nationaliteit zijn. Engeland's verlies aan tonnage.. In de afgeloopen week slechts 876 ton. Het Britsche ministerie van voorlichting verklaart, dat door het optreden van den vijand in dg afgeloopen week slechts 876 ton vertoren gegaan. In de vier vorige weken nebben de verliezen respectievelijk 65.000, •000, 21.000 en 9.000 ton bedragen. Talrijke beperkingen voor de scheepvaart in de Europeesche wateren. Amerika ontving veertig waarschuwingen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft vol gens Reuter onthuld, dat bijna veertig waarschuwingen aan de scheepvaart zijn ontvangen van Europeesche na ties sinds de oorlog is begonnen. tvri ,Iaatste was de waarschuwing van 1--, tsc"land van Maandag tegen „onbehoor- rio t» gx ag" van Amerikaansche schepen in rijk °m Groot Brittannië en Frank- Prankrijk heeft het departement er van in aais gesteld dat de lichtseinen zouden raen gestaakt en dat geen buitenlandsche 9 nepen binnen de driemijLsgrens mogen ko en zonder speciale vergunning of binnen zes h van een zestal nader genoemde marine havens. Frankrijk heeft ook verklaard, dat in wateren bij Marseille mijnen zijn gelegd. V3n°°ï. ®r*ttannië heeft medegedeeld, dat tal an scheepslichten niet meer werken en dat Wrflen zi]n Sele&d in de buurt van Dover, de rtn of Forth, bij Helgoland en elders. In en Ms-H^sche wateren zijn be- P^rkingen op het ankeren en het naderen van jBsk- Egpte heeft een groot gedeelte van Pa voor de scheepvaart gesloten. Ook uwada, Letland en Denemarken hebben be perkingen gemaakt. ,,e Sovjet Unie heeft het departement van ouitenlandsche zaken doen weten, dat de in- &ang van de Witte Zee verboden zóne is en 2; een aantal lichtbakens in de Witte Zee weggenomen De vogels gaan weer op den trek En dat idee is niet zoo gek, Ik zou het ook wel willen; Zoo stiekum naar het Zuiden toe, Ver van het wintersche gedoe, Een leven zonder rillen. Zij trekken door de wijde lucht, In groote groepen op de vlucht, Naar verre milder streken; De vraag: wat doe je in de kou, Is een probleem voor mij en jou, Zij hebben 't al bekeken. Nog tal van vogels blijven hier, Ons tot verstrooiing en plezier, Zullen zij eens ontdekken, Dat, met den winter in ons land, Zij, met hun bloed- en veerverwant, Ook beter konden trekken? De vogels trekken er op uit, Met vroolijk kwetterend gefluit, Ik vind ze te benijden; Wij zitten aan ons plekje vast En blijven zitten met den last Van kille donkre tijden. P. GASUS. Wolven als „Poolsche vluchte lingen". In grooten getale naar Letland „uitgeweken". Groote aantallen wolven zijn Letland binnen gevlucht uit Polen in verband met den oorlog. De wolven hebben vele schepen gedood en zelfs paarden op Letlandsch gebied nabij de Poolsche grens. Jachtpartijen zijn er nog niet in geslaagd de wolven uit te roeien. VEÖLANGT HIJ NAAD ZIJN VBOUW EN Z'N-GEZELLIGE-THHSKAMEB. ENG. KAMERS Geheel compleet ƒ157.50. DE GBOOTE KEUS BIJ -AURORA-MAAKTE HET NIET ZOO GEMAKKELIJK TE BESLISSER MAAB MEDE DOOD DE VAKKUNDIGE VOOR- LICHTING, SLAAGDEN ZIJ VOLKOMEN NAAD HUN ZIN,EN: GOEDK00PED DAN ZIJ DACHTEN AfD.MEUBELEN-WUKECSTRAATWEG 267-269 *271273. TEL 3963 Westelijke mogendheden moeten spoedig beslissen." Om te bewaren Japansch vraaggesprek met Von Ribbentrop. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, heeft Donderdag den specialen correspont van een aantal Japansche bladen ontvangen. Deze had gelegenheid op de volgende vragen een antwoord van den minister te krijgen^ Wat is uw oordeel over de accoorden van Moskou en hun gevolgen voox de Europeesche politiek? Von Ribbentrop antwoordde: „Ik ben zeer voldaan over het verloop en het resultaat der onderhandelingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, die hebben geleid tot een verheldering van den toestand in het vroeigere Poolsche gebied en daarmede in Oost-Europa. Ik ben ervan overtuigd, dat het herstel van orde en rust in dit gebied niet slechts in het voordeel en tot een zegen voor de daar levende verschillende volksgroepen zal zijn, maar dat met de verwijdering van dezen haard van onrust ook een belangrijke stap op den weg naar herstel van den wereldvrede gedaan is. Duitschlknd en Sovjet-Rusland hebben in hun gemeenschappelijke verklaring Engeland en Frankrijk voor de keuze tusschen oorlog en vrede gesteld. Het staat aan de westelijke mo gendheden een beslissin te nemen. - Welken invloed zullen deze Duitsch-Rus- sische overeenkomsten op de Duitsch—Japan sche en de Japansch-Russische betrekkingen hebben? Ik heb met voldoening kennis genomen van het accoord van Nomonhan, dat eenige weken geleden tusschen Japan en Rusland tot stand is gekomen. Ik geloof, dat dit eerste accoord een positieve bijdrage voor een defi nitieve pacificatie ook in met Verre Oosten beteekent. Men zegt, Excellentie, dat Duitschland met de Duitsch-Russische verklaring een groot vredesoffensief heeft geopend. Is dit werkelijk in overeenstemming met de bedoe lingen van de Duitsche regeering? Hierop antwoordde Von Ribbentrop: Duitsland heeft steeds den vrede en nooit den oorlog gewild. De Poolsche oorlog is ons tegen alle verstanidge aanbiedingen van den Führer in, opgedrongen. Evenzoo hebben in het westen niet Duitschland, maar Engeland en Frankrijk den oorlog verklaard. Als Duitsch land daarom nog steeds tot vrede bereid is, is dat niets nieuws. In elk geval zullen de weste lijke mogendheden spoedig moeten beslissen. Anders zou tegenover de zinlooze bedreiging der Engelsche oorlogophitsers, „vernietiging van het Hitlerdom", die niets anders betee kent dian de vernietiging van het Duitsche volk, evengoed een Duitsche leuze, bij voor beeld: „vernietiging der Engelsche democra tie" gesteld kunnen worden, hetgeen de ver nietiging van het Britsche imperium zou be- teekenen en wat even zinloos schijnt. Gelooft u, dat Japan bij deze vredes- actie een bijdrage tot herstel van den we reldvrede kan leveren? „Ik geloof, dat het gewicht van Japan, als de domineerende mogendheid in Oost-Azië, bij alle groote beslissingen der wereldpolitiek van buitengewone beteekenis is" Wat iedereen weten moet. Maatregelen in eigen huis. Breestr. 55 - Beverwijk - Tel. (Adv, Ingez. Mei.) Deel van het district Wilna aan Litauen? De Litausche regeering heeft volgens te Riga ontvangen berichten besloten in beginsel het Sovjet voorstel betreffende een aanzienlijk uit- gebreiden handel, ransito langs den Romny- Wilna-Libau-spoorweg en terugkeer van het ethnografisch Litausche deel van het district Wilna naar Litauen te aanvaarden. Het verkeersongeluk bij de Berlage-brug. Tweede slachtoffer eveneens overleden. Donderdagmiddag is ook het tweede slacht offer van het ongeluk bij de Berlagebrug te Amsterdam, de militair Van der Veer uit Utrecht, aan de bekomen verwondingen over leden. In een vorige publicatie hebben wij een en ander medegedeeld over de zolders en bo venverdiepingen der huizen en wel in verband met een vermindering van het brandge vaar. Op het blusschen van branden komen wij later nog afzonderlijk terug. Eerst willen wij nagaan, wat er verder nog in huis te doen is. De gevaren, die een luchtaanval met zich brengt, blijven namelijk niet beperkt tot brandgevaar. Er zijn naar andere gevaren en wel: het scherfgevaar, het instortingsgevaar en het gasgevaar. Hieruit volgt, dat in huis nog wel een en ander is te doen. Nu in tal van gemeenten openbare schuilgelegenheden totstandgebracht worden, mag er wel even de aandacht op worden gevestigd, dat deze be stemd zijn voor het publiek dat zich tijdens een luchtaanval op straat bevindt en het eigen huis niet meer bereiken kan. Men kan dus niet zeggen: „als er een luchtaanval komt, verlaat lie mijn huis en vlucht ik in een open bare schuilgelegenheid". Afgezien van het feit, dat deze schuilgelegenheden slechts een beperkt aantal personen kunnen -bevatten, is die luchtbescherming gebaseerd op het prin cipe der zelfbescherming. Met andere woordenUitgegaan wordt van'de wensche- lijk dat ieder zooveel mogelijk in eigen huis blijft. En hieruit volgt nu wel dadelijk, dat dan ook in eigen huis maatregelen moeten worden genomen, die een beveiliging kunnen bieden tegen de hierboven genoemde gevaren. Voor zoover in huis een kelder aanwezig is, kan deze worden benut voor het gestelde doel. Echter alleen dan, wanneer deze kelder hiervoor geschikt is. Een leek kan dit niet beoordeelen. Haal er dus een deskundige bij! In tal van gemeenten worden van gemeente wege en door de consultatiebureaux der Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming gratis adviezen verstrekt. Is de kelder niet geschikt voor het doel, of is geen kelder aanwezig, wat dan? Er dient in dit geval een schuilvertrek te worden in gericht. Dit moet zich onder (souterrain) of op den beganen grond bevinden, niet hooger. Alvorens mede tedeelen, wat er voor de inrichting van een schuilvertrek noodig is, eerst nog het volgende: Zij. die bovenverdiepingen bewonen beschikken niet over een kelder, noch over een vertrek, dat men voor het stelde doel kan Inrichten. Wat moet men in een dergelijk geval doen? Het ant woord op deze vraag luidt: Onverwijld contact zoeken met de benedenbewoners, om tot een regeling té komen, waardoor men van kelder of schuilvertrek onder of op den beganen grond in tijd van nood gebruik kan maken. Dit geldt ook voor het geval, dat parterrebewoners een schuilgelegenheid dn hun tuin hebben. Hoe kiest men nu zijn schuilvertrek? We geven hier enkele richtlijnen, hoewel de wenschelijkheid, deskundig advies ter plaatse te vragen, onverminderd blijft bestaan. Kies een vertrek, dat weinig vensters heeft en zoo mogelijk twee uitgangen. Behalve deze uit gangen natuurlijk zoo min mogelijk deuren. Beveilig het schuilvertrek aan de uitgangen door middel van zandzakken, kisten met aarde of aarden wallen GV2 M. hoog en V2 M. dik) Beveilig het tevens zoo goed mogelijk tegen gasgevaar door het dichtmaken van alle ope ningen, die er in het vertrek mochten zijn. Vergeet ook de kleinste reet en kier niet: Gebruik voor het dichtstoppen van openingen stopverf of dikke papierpap (uit oude kran ten). Beplak verder de ruiten kruiselings met strooken papier (tegen het springen). Het schuilvertrek moet bij dreigend gevaar voort durend voor het gebruik gereed, dus ook van rijdt ook des Zondags U belt en wij komen met een 6-persoons verwarmde luxe auto. Tevens ook Uw aangewezen adres voor VISITE- en TROUWRIJDEN. Ook gelegenheid voor rijwiel stalling. Filiaal: Velsén-N., Telefoon 3.4.3.4. WIJKERSTRAATWEG 39 (Adv. Ingez. Med.) al het noodige voorzien zijn! Wat behoort daartoe? We geven hier een lijstje: Voedsel in broodtrommel (randen beplak ken met isolatieband of leukoplast), water in goed gesloten flesschen (beugel- of schroef- sluiting), verbandmateriaal, handdoeken en zeep, emmers water (voor blusschen en was- schen), speelgoed en boeken (afleiding), elec- trisohe lantaarn, een noodprivaat of kamer closet (met deksel) en opruimingsmateriaal. Het lijkt heel wat. als men dit alles zoo bij elkaar ziet, maar bedenk, dat de meeste der genoemde voorwerpen reeds in uw bezit zijn! Zie verder ook het materialenlijstje, dat reeds eerder door ons in uw krant werd gepubli ceerd. Ook onze instructieve wandplaat, waarop ge tal van aanwijzingen kunt vinden. Zij is verkrijgbaar bij alle afdeelingen der Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Ge kunt haar in uw schuilvertrek ophangen om als handleiding te dienen! Het schuilvertrek moet na gebruik weer on middellijk in orde worden gemaakt om op nieuw dienst te kunnen doen. Verzuim dit niet. MAATREGELEN TEGEN DE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK Leiders t an de nieuwe „Partij van Werklieden en Boeren" voor het gerecht. VERVANGING VAN COMMUNISTISCHE GEMEENTERADEN. Havas bericht dat kolonel Loriot, re- geeringscommissaris bij den derden krijgsraad te Parijs, opdracht, heeft ont vangen een onderzoek in te stellen naar de houding van Ramette, Florimond Bonte en anderen. De eerste is voorzitter van de nieuwe parlementsfractie van de Partij van Werklieden en Boeren", welke in de •plaats is gekomen voor de ontbonden communistische fractie. Zij worden be schuldigd van overtreding van het wetsontwerp. Waarbij iedere directe of indirecte actie tot overbrengen van de bevelen van de Derde Internationale wordt verboden. In 66 gemeenten van de departementen van de Seine en Seine et Oise zullen de communis tische gemeenteraden worden vervangen door delegaties, welke door de prefëcten zijn aange steld. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, heeft alle maatregelen genomen om in de komende dagen de 317 communistische ge meenteraden In Frankrijk te vervangen. De regeeringspersdienst meldt: Het in eenige bladen verschenen bericht, dat de tunnelbouw in Velsen onder het Noord zeekanaal zou zijn afgelast, is onjuist. Ook een eerste aanbesteding voor het maken van deze nieuwe tunnel is niet afgelast, doch slechts opgeschort in verband met de gewij zigde omstandigheden. In de groote vergaderzaal van het departement van Buitenlandsche Zaken is Donderdagmiddag het Algemeen Steuncomité 1939 ge ïnstalleerd door H. K. H. Prinses Juliana ,eere-presidente van het comité. Rechts naast de Prinses de voorzitter van het comité, Staatsraad Mr. J. B. Kan. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Heemstede (H. Bavo) den weleerw. heer F. Plaat; tot godsdienstleeraar aan de R.-K. Tuinbouwwinterschool te Winterswijk R. van Ginkel; tot geestelijke adviseur van de Hanze, de Vereen, van Bakkerspatroons, Schil derspatroons, Smedenpatroons, den L.T.B., den K-R.. Volksbond met onderafd., den R.-K. Vrouwenbond, het Wit-Gele Kruis en de R.-K. Propagandaclub te Castricum, F. Verheul; van de Hanze, den L.T.B., den R.-K. Vrouwenbond, den R.-K. Volksbond, den R.-K. Fabrieksarbei- dersbond, den R.-K. Metaalbewerkersbond, den R.-K. Bouwarbeidersbond en den R.-K. Land- arbeidersbond te Heemskerk J. van Adrichem; van de R.-K. Schilderspatroonsvereeniging en de R.-K. Bakkersgezellenvereeniging te j3ever- wjjk B. Emmelkamp.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1