IJmuider Courant Londen verlangt meer dan woorden. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Het Raadsel der Benzine. Einde Zomertijd. ti/i&UeihtiM Robaver en Amsterdamsche Bank Er komt Benzine-distributie. Rijverbod voor Zondag vervalt dan. Hitler's rede duidde niet op herstel van gedaan onrecht. NIEUWE COLLECTIE! OVERHEMDEN Visscherij-Snufjes. De verhoogde kostwinnersvergoeding. „ESKA" PRODUCT! lüiuteitild 24e JAARGANG NO. 288 Lonren» Coster MaatachappQ Uit?8 Connm' Uiig»"" p jtkerij N-v Groot» Houtstraai 93. flgarlelD- Tet 10724- Bureau IJmuidej raat' Kennemerlaan 42. IJ muiden. 5301. Po.lgiro 310791 411. opgeg"™ dil blaA worden kosteloos opgenomen in de geanemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr; ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 Abonnementen per week f 0.121/* pe» maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummer» 3 cent per eau Ad verten tiëni 1-5 regel» f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting, ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» f 0.25, elke regel meer fO.KX benzine-looze Zondag ls op komst. Een week geleden heb lk mij op den jersten verheugd, omdat het vredige ver keersbeeld van mijn prille jeugd herleven Dat deed het dan ook en mij is het goed bevallen, in tegenstelling met de opvatting van sommigen die er blijkbaar iets benau- ends in vonden, omdat zij snelheid en ver- keers-spanning niet meer in hun levenstempo kunnen missen. Wel leek het mij nóg stiller straat dan in 1900. Er was toen toch meer rumoer, meende ik mij te herinneren. Eerst scheen de verklaring te liggen in het ontbre ken van het geklepper van vele paardenhoe ven. Pas later heb ik begrepen dat ik het lawaai miste, dat ik zelf ln dien tijd maakte, ja Hij komt nooit t€ru2> al zie ie zÜn décor weer even opgesteld. Deze persoonlijke weemoedigheden opzij schuivend vraag ik uw aandacht voor het huidige Raadsel der Benzine. Want ik behoor tot de velen die van het Haagsche beleid in deze zaak niet veel begrijpen. Eerst heeft men, nu al vijf weken geleden, den bezitters van personen-auto's verzocht hun wagens alleen te gebruiken als het noodig was. Werd aan dat verzoek niet voldoende gevolg gegeven, dan zou men tot andere maatregelen over gaan.. Een tijd van geruchten volgde natuur lijk. Ofschoon het luxe-autoverkeer inder daad vrij sterk verminderde voorspelde het Gerucht strenge maatregelen. Er zou benzine distributie komen, met bonnetjes en al de aankleve en soesah van dien. Er zou een algemeene snelheidsgrens worden vastgesteld op 70 K.M. per uur. Neen, op 60 K.M., be weerden anderen. Enzoovoorts. Tenslotte deel de de regeering mede dat aan haar verzoek, om alleen te rijden als het noodig was, niet voldoende gevolg was gegeven. Zij voegde er niet bij dat zeer veel automobilisten er wèl voldoende gevolg aan hadden gegeven. Toch ls dat zoo. Velen gebruiken sinds 3 September hun wagens niet of nauwelijks meer. Enfin. Den Haag bleek ontevreden en voerde den benzine-loozen Zondag in, overigens het be kende verzoek handhavend voor de weekda gen. Ten overvloede ontstond de propaganda voor de snelheidsgrens op 70 K.M. Nu heb ik verleden week, schrijvende over den benzine-loozen Zondag, gezegd dat ik als automobilist den Fiscus, tweede Ik der regee ring, dankbaar was dat hij mij .op benzine hielp bezuinigen. Dat was, zoo gezegd, een persoonlijk grapje. Maar nu komt het ernstige vervolg. Als deze toestand nog wat langer voortduurt zullen m.i. zeer veel autobezitters hun wagens gaan afschaffen. Waarom? Een voudig omdat zij er niets meer aan hebben en het bezit van een auto die men niet ge bruikt toch altijd nog aanmerkelijke kosten meebrengt. Duizenden autobezitters houden er hun auto's alleen en uitsluitend voor hun gemak en genoegen op na. Het bezit is dus pure luxe. Als men dezen menschen vraagt hun auto's alleen te gebruiken als dat noodig ls, zullen velén bereid om het nationale be lang ten beste te helpen dienen erkennen dat noodzaak eigenlijk zelden of nooit voor komt. Want men kan vrienden en kennissen ook per fiets gaan bezoeken, of per tram of autobus. Men kan naar eèn concert of een tooneelvoorstelling op dezelfde manier gaan'. Zijn ze in Amsterdam, dan is er de keuze tus- schen trein of tram. Het is evenmin noodza kelijk dat mevrouw per auto gaat winkelen. Enfin, de sociaal en nationaal voelende, tot medewerking bereide automobilist rijdt hee- lemaal niet meer, of hoogstens een enkele maal naar een vergadering die hem uit zijn bureauwerk haalt, zoo weinig mogelijk tijd moet kosten en dus als „noodzakelijk geval" aangemerkt kan worden. Intusschen went hij weer aan fiets, tram en trein en zegt al spoe dig: waarom houd ik die auto eigenlijk nog? Mooie bezuiniging als ik het ding maar radi caal afschaf! Ik zou hierbij willen opmerken dat op som migen die minder nationaal saamhorigheids gevoel hebben en dus geneigd zouden zijn het verzoek te negeeren, een andere factor invloed heeft. Dat is de vanouds bekende overweging: wat zc ,en de buren en de kennissen ervan? Natuurlijk zwijgen die niet als iemand her haaldelijk plezierritten maakt. Derhalve geeft hij ze ook op maar wordt er geprikkeld bij en is in die stemming extra tot afschaffing van zijn auto geneigd. He slotsom is, dat het mij voorkomt dat in dezen toestand van halve maatregelen de re geering bezig is de kip met de gouden eieren ie slachten. Die kip is het automobilisme, dat 70 millioen per jaar (met inbegrip van de benzinebelasting) in de staatskas deed vloeien. Hoeveel zal daarvan op deze manier verdwij- ne&? Het was een vervaarlijke som, naast de 00 millioen van de inkomstenbelasting en de 75 millioen van de omzetbelasting. En de Mlllloenen-nota wees al zoo'n groot tekort aa&! Waar denkt men het geld te vinden als de raming van de belastingen op het automo bilisme veel .te hoog blijkt te zijn? Of er veel kans op benzine-nood in ons mud is blijft ook nog een vraag. In een toterview van de Tel. met den Rotterdamschen reeder-van-tankbooten Van Ommeren heb to juist gelezen dat deze deskundige die kans Zeer gering acht. Hij komt zelfs tot de con fute, dat er geen enkele auto op stal gezet behoeft te worden. Ja, hoe zit het nu eigenlijk? Is de Rotter- damsche reeder er heelemaal naast? Zou het ook dan niet veel beter zijn als Den Haag definitieve maatregelen nam, hetzij- door distributie of door een wettelijke algemeene snelheidslimiet of iets anders, en dan afzag van „verzoeken" die een groot deel van de personen-auto's geheel of bijna geheel buiten actie stellen, met alle gevolgen daarvan voor de Staatskas. De niet-autobezitters zullen er toch ook weinig voor voelen, straks nog meer extra te gaan betalen om de gouden eieren te helpen vervangen, die de kip niet meer legt R. P. De zomertijd is weer ten end, We zijn nu alweer vele malen En blijkbaar lang genoeg, verwend, Met extra uurtjes zonnestralen. De zomertijd is weer ten end, Met al het licht waaraan wij hechten, De tijd, wat zonderling bekend Als zonnetijd, herneemt zijn rechten. De lamp moet weer wat eerder aan, Dat mag men weinig apprecieeren, Maar 't valt ook „lichter" op te staan, Dat is weer iets om te waardeeren. De duisternis komt weer aan bod, De zon wijkt verder alle dagen, Maar dat gedeelte van ons lot Is welbekend en wel te dragen. We zien de toekomst donker in Door de natuur, dus dat 's natuurlijk, Helaas zien wij in andren zin Dat toekomstdonker .ook figuurlijk. Dat minder licht is meer dan schijn, Maar daarom klemt temeer, wij moeten, Al mag het dan maar „kunstlicht" zijn, Elk lichtpunt vreugdevol begroeten. P. GASUS. Joch mllen de aangegeven voorstellen bestudeerd worden. DANCING UITGEEST ZONDAG A.S.DANSEN van 3 tot 6 en van 7 tot 11 uur. Muziek van het crimineele dansorkest THE SWING MIXERS. Ook van 3 tot 6 in volle bezetting. Beleefd aanbevelend, P. J. BALTUS. (Adv. Ingez. Mea.) fusionneeren niet. Naar wij vernemen, hebben de Am sterdamsche Bank N.V. en de Rottcr- damsche Bankvereeniging N.V. beslo ten het in Juli 1.1. ter kennis gebrachte voornemen tot samenwerking onder de gewijzigde omstandigheden niet uit te voeren. Amsterdam, 7 October. Naar de K.N.A.C. uit zeer goede bron ver neemt is thans een distributieregeling van benzine in voorbereiding. Hieruit kan tevens worden opgemaakt, dat het verbod van het automobielgebruik op Zondag een tijdelijk karakter draagt en zal worden opgeheven, zoodra de distributieregeling, aan de voorbe reiding waarvan hard wordt gewerkt, in wer king kan treden. Intusschen vernemen wij, dat met deze voorbereiding nog eenigen tijd zal zijn ge moeid Ameland tijdelijk geïsoleerd. Door den lagen waterstand. Tengevolge van den harden Oostenwind gedurende de laatste dagen is de waterstand in de Waddenzee dusdanig gedaald, dat de postboot, welke vaart tusschen Holwerd (Friesland) en Ameland, evenals de veeboot. sinds Woensdag j.l. niet meer kan varen. De postboot ligt aan den grond voor de steiger te Holwerd.. De veeboot is onderweg van Ameland naar Holwerd ongeveer 500 meter uit de Friesche kust vastgeloopen. Met een sloep wordt dit schip, waarop zich verschillende koeien en andere dieren bevinden, van het noodige voedsel en water voorzien. De postdienst wordt op het oogenblik met een barkas onderhouden Deze barkas is evenwel niet in staat alle pas sagiers mede te nemen, waardoor verschil lende passagiers of op het eiland moesten achterblijven, of het eiland niet kunnen he reiken. Onder hen bevinden zich talrijke komende en gaande militaire verlofgangers. De wind is inmiddels gedraaid en men hoopt de beide schepen spoedig weer vlot te kunnen krijgen en, als het water door de verandering van de windrichting voldoende gestegen is den regelmatigen dienst weer te herstellen, mm mmm^m HEERENMODEHUIS k| /F Ir C ZEEWE.G 78 IJ MU ID EN-OOST (Adv. Ingez. Med.) Een op gezag van de Engelsche regee ring gedane verklaring zegt dat de door Hitler in zijn Rijksdagrede gedane voor stellen in vele opzichten „vaag en duis ter" zijn. Opgemerkt wordt, dat zij niets be helzen betreffende een weer goed maken van door Duitschland aan andere volken aangedaan onrecht. Desalniettemin zullen de voorstellen, gelijk verklaard is door den premier en den minister van buitenlandsche zaken, onderworpen worden aan een nauwge zette bestudeering in overleg met de re geeringen van de Dominions en van de Fransche republiek. Het is echter nood zakelijk te herinneren aan twee dingen: le. Dat geen vredesvoorstellen kans hebben aanvaardbaar gevonden te wor den, welke niet daadwerkelijk Europa bevrijden van de bedreiging met agres sie, en 2e. Dat de verzekeringen, die door de Duitsche regeering in het verleden zijn gegeven bij vele gelegenheden waarde loos zijn geworden en dat thans iets meer dan woorden noodig zal zijn om het ver trouwen te vestigen, dat de essentieele basis voor den vrede moet zijn". Een op gezag van de Britsche regeering uit gegeven verklaring zegt: „Het eerste deel van Hitler's redevoering, dat in hoofdzaak een overzicht is van de afgeloopen gebeurtenissen, vloeit over van verdraaiingen van de waarheid, die gemakkelijk herkend zul len worden door de bevolking in dit land en in derdaad in de geheele wereld. Bijvoorbeeld is de bewering, dat humane me thoden van oorlogvoering zijn gebruikt in Polen, weerlegd door verklaringen in het pai-lement en door het rapport van den Amerikaanschen am bassadeur in Warschau. De wereld heeft reeds een eigen oordeel gevormd over het zg. verzoek van de Tsjechen om ingelijfd te worden in Duitschland, terwijl Hitler's verklaring, dat hij zijn belofte nooit gebroken heeft, alleen aan toont, dat woorden voor hem een beteekenis heb ben, die totaal verschilt van die, welke gemeen lijk daaraan gehecht wordt. In een verdere passage beklaagt Hitier er zich over, dat „gedurende vele jaren doelstellingen zijn toegeschreven aan de Duitsche buitenland sche politiek, welke op zijn best verwacht kon den worden van de verbeelding van een school jongen". Wanneer er sprake is van verkeerd be grip, dan kan dat alleen worden toegeschreven aan Hitler's openlijke aspiraties naar wereld- overheersching in Mein Kampf, aan zijn uitlatin gen, sinds hij aan de macht is en nog meer aan zijn daden. Ten slotte zijn de herhaalde sugges ties, dat Groot Brittannië verantwoordelijk is voor den oorlog, niet op feiten gegrond. Integen deel, de pogingen van de Britsche regee'ring om den vrede te behouden gedurende de opeenvol gende, door Duitschland in de laatste twee jaar veroorzaakte crises,zijn welbekend en door de geheele wereld erkend. Volgens Reuter is er voor het oogen blik geen aanduiding, dat Hitler's rede iets behelst dat zou kunnen leiden tot een bespreking in het parlement vóór Woensdag, wanneer de rede automatisch ter sprake zal komen tijdens de debat ten, die volgen op het wekelijksch over zicht van den premier. In parlementaire kringen is men van meening, dat de redevoering in zeer veel opzichten geworden is hetgeen men verwachtte. ringen haar aandachtig bestudeeren en zich onthouden van iedere overijlde .actie. Het oogenblik is al te ernstig dan dat niet alle factoren en alle mogelijkheden van een ont spanning en een terugkeer tot het vertrouwen in overweging moeten worden genomen en ieder bepalen van een standpunt, welks gevolgen het lot der cultuur twijfelachtig zou kunnen maken, moet achterwege gelaten worden. De meening van representatieve, niet offi- cieele waarnemers is volgens Reuter dat Italië zich niet geheel kan aansluiten bij de leer, volgens welke Stalin en Hitier de Europee- sche kwestie onderling regelen. Het is niet waarschijnlijk, dat zulke vage voorstellen van Hitier door Italië aan de geallieerden zullen worden overgebracht. Men laat hier Hitler's vertrouwen in den steun van Stalin buiten be schouwing, terwijl men van gevoelen is, dat de as BerlijnMoskou in strijd is met de as RomeBerlijn, welke laatste op het anti- kominternpact is gebaseerd. Onmiddellijk na het einde van de rede van Hitler, die werd gerelayeerd door het omroep- station van Rome, herhaalde de omroeper de mededeeling, dat Italië geen initiatief zal nemen in militaire operaties. Weerklank te Moskou. GDXIII. Zoo is dus het eerste schaap over de brug als het bekende spreekwoord ook hier be waarheid wordt, zullen er spoedig meer vol gen. In elk geval wordt er van de zijde van de reeders al het mogelijke gedaan, om meer booten naar zee te krijgen. Of dit lukken zal? Vlot is het met de Adelante nieit gegaan en vlot zal het ook met de andere trawlers wel niet gaan, want het blijkt, dat er onder de menschen, die tot het geregelde visscherscorps behooren, nog weinig animo is. Dat blijkt wel hieruit, dat met de Adelante geen enkel lid van de oude bemanning naar zee is gegaan. Van den schipper tot den jongsten stoker zijn het allen nieuwelingen, waaronder men schen, die in jaren niet op een IJmuidensche trawler gevaren hebben. Voor een andere boot is ook iemand aan het runnen, die niet tot de oorspronkelijke bemanning behoort, dus hier herhaalt zich de geschiedenis van de Adelante. Met deze feiten voor oogen, zal men moeten bekennen, dat het nog heel wat haken en oogen zal geven om meer trawlers naar zee te krijgen. Het wil me voorkomen, dat men liever eerst het resultaat van het eerste schaap wil afwachten. Gaat alles goed en loopt het met de vangst en de besomming mee, dan zal er wel meer schot in komen. Geld verzoent niet alleen den arbeid, maar ook de risico. „Demagogische toon" Parijs. constateert Welingelichte kringen te Parijs zijn volgens Havas van meening, dat de redevoering van Hitier beantwoordt aan hetgeen de op de hoogte zijnde meening er van verwachtte. Af gezien van de oude thema's, waarop Hitier naar zijn gewoonte terugkomt het verdrag van Versailles, de Duitsche „levensruimte", de gelijkheid van Duitschland en de Führer onderscheidt de redevoering zich door enkele bijzondere trekken. In de eerste plaats door het cynisme, waarmede hij niet gevreesd heeft Polen te béleedigen niet alleen in zijn leiders, maar zelfs in zijn combattanten, en in de twee de plaats zijn persoonlijke hoogmoed. Hitler's toon echter blijft geforceerd en demagogisch. Zijn aanval op de Engelsche ministers wordt een persoonlijke zaak, zooals vroeger de aan vallen op Schuschnigg en Benesj In de internationale politiek dient Hitier zich aan als kampioen voor den Europeeschen vrede en vrijheid. Havas wijst op onjuistheden in vergelijking met vroegere verklaringen van Hitier, om als volgt te eindigen: In dit licht moet men de verklaringen beoordeelen, die gemengd zijn met bedreigingen, waarmede hij zijn rede eindigt, terwijl hij den vrede onder bescherming van den „Duitschen God" plaatst Een sommatie aan de andere mogendheden om de exploitatie van Midden- en Oost-Europa af te staan voor ieder bevel, voor iederen wensch van Duitschland als een Duitsch koloniaal ge bied, ziedaar de grondslagen, waar op Hitier den vrede in Europa wil grondvesten. Rome „Overijlde actie blijve thans achterwege". Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Rome: In Italiaansche politieke kringen wijst men er op, dat de rede van Hitier den toestand opheldert. Het voornaamste van de rede ligt in den gematigden vorm en in het feit, dat zij een laatste poging van Duitschland vormt tot vermijding van een catastrofe. Het is volgens deze kringen te hopen, dat de betrokken regee- De rede van den Führer werd in Moskou met spanning tegemoet gezien, zoo meld het D. N. B., de duidelijke verklaring over den vrede vindt hier weerklank, te meer aangezien dit volkomen in overeenstemming is. met den geest van de overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland van 28 September. In het bijzonder wordt aandacht geschonken aan de verklarin gen van den Führer over de samenwerking tusschen Duitschland en Rusland in Oost- Europa. Thans moeten, zooals men in Russische kringen verklaard, de Westelijke mogend heden -antwoorden. Niet officieele Russische kringen hebben uit drukking gegeven aan hun voldoening over de vriendschappelijke woorden van Hitler ten aanzien van de U. S. S. R. Washington „Niels in ruil tegenover de verlangde concessies." Welingelichte kringen te Washington verkla ren, dat de Vereenigde Staten geen vrede kun nen onderschrijven, zooals Hitier di envoorstelt, aangezien de regeering der Vereenigde Staten pas kort geleden verklaard heeft te weigeren de ver overing en deeling van Polen te erkennen, even als zij weigerde het lot van Tsjecho Slowakije te erkennen. Dezelfde kringen verklaren, dat een vrede, die beide staten onder Duitsch vazalschap zou laten, niet den zegen zou krijgen aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan. Andere punten, die in Hitler's rede werden op gemerkt zijn: 1. De aan Rusland gewijde woorden schenen vol verlangende gedachten: Aan den anderen kant vielen ,de aan Italië gewijde woorden op door hun vaagheid. Mussolini's militaire ver plichtingen werden niet eenmaal genoemd. 2. Teruggave van koloniën zou een enorme concessie van Engeland zijn, waarvoor Hitier niets overeenkomstigs in ruil aanbiedt behalve verzekeringen omtrent vredelievende wenschen. welke zoo vaak te voren verbroken zijn. 3. Eenige woorden en gevoelens, die oprecht lijken, ten spijt toont een nauwkurige lezing van de rede geen enkel punt, waarover Hitier zou willen onderhandelen of tot een ocmpromis ko men in ruil voor de groote concessies, die hij voor Duitschland eischt. Tegenover journalisten heeft Roose velt gistermiddag verklaard, dat hij geen gelegenheid heeft gehad om -naar Hitler's rede te luisteren. Met terugwerkende kracht van 1 September af. Overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen daartoe, is thans een Staatsblad verschenen met een koninklijk besluit van 29 September 1939, tot wijziging van het dienst- plicht-vergoedingsbesluit. De kostwinnersver goeding wordt gebracht van f 2.50 op f 3, ter wijl in bijzondere, door den minister van Defensie aan te wijzen gevallen de vergoeding op een hooger bedrag" kan worden vastge steld. De minister van Defensie is bevoegd om, in afwachting van een algeheele herziening van het dienstplicht-vergoedingsbesluit, ge durende de tegenwoordige buitengewone om standigheden van rat besluit afwijkende be palingen vast te stellen. Het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 September j.l. Dr. H. Colijn lid van de Eerste Kamer. Het centraal stembureau heeft in de plaats van prof. mr, Gerbrandy, die zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature-de Vlugt) niet heeft aangenomen, dr. H. Colijn -md-minister-president. tot lid van die Kamer onoemd verklaard. Gelijk reeds vroeger is medegedeled, zal dr. Colijn de benoeming aanvaarden. Het was deze week met den aanvoer natuur lijk precies als de vorige week. Uit zee kwam wat visch, aangebracht door een twaalftal Nederlandse he, Belgische, Zweedsche en Deen- sche kotters, die tot 1600 gulden besomden en door ongeveer 85 botters en kotters van de kust, waaronder er waren, die 500 a 600 gul den in twee reizen maakten. De visch bleef natuurlijk duur; vooral voor de scholletjes werd veel geld betaald. De handel ligt dan ook nagenoeg geheel stil en voor dezen en voor de vischvoorziening is het te hopen,, dat er spoedig wat meer aanvoer komt. Zooeven hoor ik ook nog, dat pogingen in het werk worden gesteld om behalve de Viking Bank ook nog de Maria van Hattem, de Ger- berdina Johanna, de Caroline en de Irene in de vaart te krijgen. PIETERMAN. IEDER ROOKER IS VERRUKT DOOR HET FIJN N.V.Tabakskerverij v.h. P.Schuckink Kool Koningstraat 73 Beverwijk Tel. 3227 (Adv Ingez. Med.) Hedennacht eindigt de zomer tijd. Men denke er dus heden avond aan vóór het naar bed gaan de klojc een uur achteruit te zetten. Gooisclie gaat 15 October met bussen rijden. Thans nog rijdt er tusschen Amsterdam en het Gooi een tram: de Gooische tram. Veler lot was ook haar lot: eerst gevierd en ge prezen, later verschopt en vertrapt. Het moderne verkeer eischte haar leven en het kreeg het. Over enkele dagen 15 October zal haar bekende verschijning uit het pitto reske Gooische landschap goeddeels zijn ver dwenen. Dan zal ze plaats moeten maken voor mooie, groen-geschilderde bussen, waarvan de maatschappij zich voorloopig 22 heeft aange-, schaft. Van Laren zal een rechtstreeksche dienst via Crailoo, Jan Tabak en buiten dc kommien van Naarden en Muiden om naar Amsterdam worden onderhouden. Tijdsduur 45 binuten. Een tweede belangrijke dienst heeft eveneens als beginpunt Laren en gaat dan via Blaricum Huizen, Jan Tabak door Naarden buiten Muiden om naar Amsterdam. Beide lijnen zijn van Laren tot Jan Tabak halfuurdiensten en van Jan Tabak naar Am sterdam kwartierdiensten. Voorloopig zal de tramdienst AmsterdamJ MuidenMuiderberg blijven gehandhaafd, evenals het tramlijntje Huizen—Bussum. Het ligt evenwel in de bedoeling om ook op deze trajecten zoo spoedig mogelijk autotractie in te stellen. Het trammateriaal van de Gooische. Voor de voorloopig nog te handhaven twee tramdiensten zal de maatschappij zes motor wagens reserveeren. De groote rest, ongeveer 20motor- en 40 bijwagens, zal zoo ver nemen wij. voor een gedeelte worden over gebracht naar Friesland, waar de Neder- landsche Tramwegmaatschappij dit mate riaal uitstekend kan gebruiken, terwijl een mder deel naar de Haarlemmermeer zal ver huizen. waar het dienst zal doen tusschen Amsterdam (station Willemsparkweg) en Hoofddorp en misschien ook tusschen Am sterdams—Aalsmeer.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1