IJmuider Courant „tBiwietuUik" op em mifft Jennem" Courant DAGBLAD VUUH VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OlVlSlREKEN [)e Kansen. Ernstig ongeluk op Bsrlijnsch station. in het Kanaal Jacht van Fokker Troepenvermindering aan beide zijden der Honsaarsch-Roemeensche grens. Op de „Amstelkerk' woedde brand. ^JAARGANG NO. 289 l,.uren» Cosier Waaisi-happO Courant CJilg»»®» Algem V Groot* Houtstraat 93 prokkerij r»i 10724- Bureau IJ muidei fljgrle®. ,el ai. KennemerlaaD 42. IJmuiden S3»L p°»'elrc 310791 4"' ope'S**" di' hl«i tordev kosteloos opgenomeu to dê Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie- P W PEEREBOOM EJN ROBEK1 PEEKEBUOM Hoofdredacteur- ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 9 OCTOBER '39 Abonnementen per tveek f O. l2'/j. pe* maand f().52''2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Lom* oummer» 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60. elke regel meer 0.11 Bij abonnementen belangrijke korting» Ingezonden mededeelingen dubbel* prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.lQk Na de rede van Hitier heeft de Engelsche eeering verklaard: „In hun huidigen vorm r deze voorstellen in vele opzichten vaag duister. Op te merken valt, dat niet voor meld wordt het kwaad te herstellen, dat nuitschland anderen volken heeft aangedaan, vjettemin zullen de voorstellen, zooals door 5 n premier en den minister van Buitenland se Zaken tevoren reeds is verklaard, aan SC nauwkeurig onderzoek worden onderwor- waarbij de regeeringen der Dominions de regeering van Frankrijk geraadpleegd zullen worden". Wat moet men nu verwachten? Dat binnen of twee dagen de Engelschen en Fran chen antwoorden dat deze voorstellen hen "let bevredigen, en dus worden foewezen? Met het gevolg, dat de oorlog met volle kracht losbarst? Neen. Dat geloof ik niet. Juist de opmer- bn*- ,|de voorstellen zijn vaag en duister" houdt'al in dat men van Engelsche zijde na dere preciseering verwacht. Op welk punt? Bijvoorbeeld inzake de door Hit-Ier aangekon- di,de stichting van een nieuw Polen, dat door Rusland en Duitschland gegarandeerd zou worden. Hoe groot wordt dit Polen, hoever gaat zijn zelfbestuur, welke waarborgen be staan daarvoor? Wat beteekent het voorstel voor een conferentie precies, in welke opzich ten is men van Duitsche zijde tot ontwape ning bereid? Er is inderdaad veel vaags. En het is duidelijk genoeg dat de Duitsche rijkskanselier, die zelf verklaard heeft dat een conferentie aanmerkelijke voorbereiding zou eischen, met opzet vaag is geweest om de kangen op den vrede, dien hij wenscht, te vergrooten. Immers: hij opent mogelijkheden tot Onderhandeling, die inderdaad bestudee- jing vereischen. En zelfs gaat hij zoover dat hij°een bemiddeling van president Roosevelt als een mogelijkheid aanvaardt, hetgeen wel een groot verschil is met zijn vroegere hou ding tegenover de vredesvoorstellen van den Amerikaanschen president. Natuuriijk kan men hier tegenover de oor logsdoelen van Engeland en Frankrijk stel len. Men kan er. vooral aan herinneren dat zij den val van het Hitler-régime wilden bewer ken. Maar sinds zij den oorlog aan Duitsch land verklaarden wegens zijn aanval op Po len is er, zeer veel in den toestand veranderd door het Russische non-agressieverdrag met Duitschland, door Ruslands inval in Polen en door de verdeeling van dat land, waarbij de Russen hun machtspositie in de Oostzee, ten aanzien van de randstaten en van den Balkan verwierven. Als Engeland en Frank rijk hun „beleg" van Duitschland voortzet ten tot inderdaad zijn regeering het aflegde, als een Duitsche revolutie uitbrak, zou die dan niet tot een régime kunnen leiden dat een veel sterker vereeniging van Duitschland met Rusland beteekende? Het is niet denk baar dat men in Engeland en Frankrijk niet overweegt wat de gevolgen van het bereiken van het eigen oorlogsdoel zouden kunnen we zen. Dat men zich niet afvraagt, of de ver wezenlijking .van dat doel nieuwe gevaren voor zich zelf zou kunnen- oproepen. Het bolsjewistische gevaar, daargelaten of het nog zoo bolsjewistisch is als tien jaar gele den, moet opnieuw zijn indruk maken. Door zijn verdrag met Rusland heeft Hitier groote voordeelen prijsgegeven maar tevens een factor in het geding gebracht die wel van groote beteekenis moet zijn tegenover het Westen. Men zou het kunnen zien als zeer hoog spel in een diplomatieke schaakmatch. Engeland en Frankrijk hebben herhaalde lijk verklaard dat zij zijn woord niet meer vertrouwen kunnen. Maar ontwapening, snel uitgevoerd, is een zaak die den toestand zou kunnen beïnvloeden. Te verwachten schijnen op dit oogenblik diplomatieke onderhandelingen, die lang kunnen duren en de bekende „ups and downs" zullen vertoonen. Wellicht zullen zij tot een mislukking leiden. Maar ik geloof dat men de kans op vrede niet kan uitschakelen. Er doen hch mogelijkheden voor, al zijn ze dan nog vaag. Treinen in botsing. Twintig dooden Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Zondagavond is op het Berlijnsche station Gesundbrunnen een naar Sass- nitz rijdende D-trein op een naar St. Argard rijdende passagierst-rein inge reden. Het laatste rijtuig van den per sonentrein werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt en vloog in brand. Het voor laatste rijtuig werd lichter bescha digd. Het aantal dooden en gewonden is nog niet nauwkeurig bekend. Ge vreesd moet worden dat ruim 20 doo ien zijn gevallen. Het niet beschadig de deel van den personentrein heef* Jijn reis voortgezet. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de schuld kwestie. na explosie gezonken Eigenaar zelf bevond zich niet aan boord. Aan boord van het particuliere jacht van den vliegtuigbouwer Anthony Fokker heeft zich een ernstige ont ploffing voorgedaan, toen het jacht op de Hudson lag. Het vaartuig vloog in brand en zonk. Fokker zelf bevond zich niet aan boord. Hij had het jacht uitgeleend aan .een jonggehuwd echt paar, dat gered kon worden. Een lid der bemanning is verdronken, een an der liep lichte brandwonden in het ge laat op. Het. ongeluk geschiedde terwijl het met een kalme vaart op een tiental kilometers stroom opwaarts van New-York voer. In allerijl snel den drijvende spuiten van de brandweer toe. Men slaagde erin het vuur te blusschen. Toch kon niet voorkomen worden dat het vaartuig kort daarna zonk. De oorzaak moet vermoede lijk gezocht worden in kortsluiting. Het gezonken motorjacht, dat een groote waarde vertegenwoordigde was geheel volgens het stroomlijn-principe gebouwd naar de ideeën van Fokker zelf. Het werd als een vol komen nieuwe vinding op het gebied van den jachtbouw beschouwd. Te Oostmahorn hoorde men kanongebulder. Te Oostmahorn is Zondagochtend omstreeks elf uur gedurende korten tijd een hevig kanongebulder gehoord komende uit de richting van de Oostfriesohe eilanden. De „Van Kinsbergen" ontmoette zeer sleclit weer. De regeeringspersdienst meldt: Hr. Ms. van Kinsbergen, O-15 en 0-20 heb ben op hun reis benoorden Schotland zeer slecht weer ondervonden. Dientengevolge moest het verband gedurende eenigen tijd worden verbroken. Thans zijn de schepen be westen Ierland weder vereenigd en zetten ge zamenlijk bij fraai weer de reis voort. Overi gens valt geen bijzonders te vermelden. Het s.si. „Binnendijk1' dat in het Kanaal op een mijn is geloopen en gezonken. ZATERDAGNACHT omstreeks twee uur is het Nederland- sche stoomschip „Binnendijk", dat van New-York op weg was naar Rotterdam, nabij Shambles Light (in het Engelsche Kanaal) op een mijn geloopen en gezonken. Alle 41 opvarenden konden worden gered. Zij zijn in de Engelsche marinehaven Wey mouth, aan de Zuidkust van Engeland, aan land gebracht en voor- loopig opgenomen in het zeemanshuis, het hotel van het Leger des Heils en twee andere hotels. Met het schip is een belangrijke lading graan en veevoeder, welke voor de Nederlandsche regeering bestemd was, verloren gegaan. De „Binnendijk" is een stoomschip van de Holland Amerika Lijn, groot 6873 ton bruto. Het werd in 1921 op de N.V. Werf „De Noord" te Alblasserdam gebouwd. De „Binnendijk" is het tweede Nederlandsche koopvaardijschip, dat tengevolge van een botsing met een mijn is vergaan. Het eerste schip was, naar men zich zal herinneren, de „Mark", die vorige maand in de Oostzee op een mijn is geloopen. BIJ de ontploffing zijn twee leden van de bemanning gewond, een stoker en een 18-jarige leer ling. Beiden kregen beenbreuken. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. De ontploffing was zeer hevig. De kapitein, de heer Moree, die zich, juist op het moment dat de mijn den scheepswand raakte, op de brug bevond, vertelde aan United Press: „Ik stond op de brug toen zich een vreese- lijke ontploffing voordeed. We kregen een gat aan bakboord bij de boeg. Daarna namen wij een zeer onaangename lucht waar en zagen groote rookwolken over het geheele schip op stijgen. Onze machines en onze radio-in stallaties werden buiten werking gesteld. Het schip begon langzaam te zinken, eerst aan de boeg. Wij vuurden lichtsignalen af. Daarna kwam een schip langszij en nam alle 41 opva renden aan boord: Wij zagen niets op het moment van de ontploffing". Een der zeelieden. Aart Winkelhof, zeide „de meeste leden der bemanning lagen in de kooi. Wij voelden twee schokken en daar na een explosie. Wij begaven ons in de red dingsbooten en waren gereed om weg te varen toen een Engelsch oorlogsschip langszij kwam en ons opnam. Terwijl wij naar de kust stoomden zagen wij de „Binnendijk" in vlammen gehuld". Nog wordt gemeld dat twee leden van de Luchtgevecht boven de Noordzee. Duitsche vliegboot neergeschoten. Het Engelsche Ministerie van Lucht vaart deelt cnede, dat verkennings vliegtuigen der Britsche luchtstrijd krachten, die patrouilledienst deden boven de Noordzee, Zondag twee Duitscbe vliegbooten hebben ontmoet. Er ontspon zich een luchtstrijd, waar bij een der Duitsche toestellen werd neergeschoten. Het andere nam daar op de wijk. Na den strijd zag de piloot van een der Britsche vliegtuigen, dat de bemanning van de neergeschoten vliegboot zich aan het wrak van het toestel vastklampte. Een in de nabij heid varend schip werd ter assistentie derwaarts gezonden. De Britsche toe stellen hervatten daarop hun patrouil le. Twee Britsche toestellen werden tijdens het luchtgevecht door kogels getroffen, zonder dat de inzittenden letsel bekwamen. bemanning een stoker en een 18-jarige leer jongen naar het hospitaal zijn vervoerd met een beenbreuk. Aan een correspondent van het A.N.P. ver telde de heer Moree: „Wij hadden geen passagiers aan boord. Onze reis van New York af was tot dusverre door niets bijzonders ge kenmerkt. Ook bij het naderen van de Engel sche kust namen wij geen teekenen van den oorlog waar". Joego-Slavië bemiddelde. Officieel wordt te Boedapest beves tigd,, dat Hongarije op verzoek van de Joego-Slavische regeering bereid is, de verhoogde effectieven van zijn troe pen aan de Hongaarsch-Roemeensche grens te verminderen. Zekere speciale militaire maatregelen zijn reeds bui ten werking gesteld. De Roemeensche regeering heeft zich bereid verklaard, eenzelfde houding aan te nemen. De Hongaarsche bladen wijze, naar Havas meldt, op de bemiddelende rol, welke Joego slavië heeft gespeeld. In de afgeloopen week had de Hongaarsche pers verscheidene Joego-Slavische persstemmen overgenomen, waarin den nadruk werd gelegd op het belang van de normaliseering van de betrekkingen tusschen de staten van Zuid-oost Europa. In diplomatieke kringen in de Hon gaarsche hoofdstad acht men het geenszins uitgesloten, dat de betrekkingen tussschen Hongarije en Joego Slavië nog nauwer zullen worden aangehaald en dat de minderheden vraagstukken geregeld zullen worden. Mussolini spreektt fascistische leiders toe. Van Hitler's rede niet gerept. Mussolini heeft Zaterdag het woord gevoerd voor fascistische leiders van Sardinië, doch hij maakte geen gewag van de rede van Hitler en evenmin van den oorlog, aldus Rome-radio. Havas meldt dat Mussolini met maarschalk De Bono een onderhoud over vraagstukken van militairen aard heeft gehad. De Duce heeft daarbij volgens het uitgegeven commu niqué den maarschalk zijn benoeming tot in specteur voor de Overzeesche troepen mede- ledeeld. Vuur echter bedwongen. Aan boord van de Amstelkerk, welk schip zich op den Atlantischen Oce aan ten zuiden van Dakar bevindt, heeft brand in de lading gewoed. Op een oogenblik liet de toestand zich ernstig aanzien, maar Zondagochtend had men den brand in bedwang, door een der ruimen met water te la^en volloopen en een ander ruim onder stoom te zetten. Er was toen geen gevaar meer voor schip en opvarenden, de gezagvoerder achtte den brand gebluscht en verwachtte nog Zondag middag Dakar te bereiken. De Amstelkerk, welke 4457 bruto ton groot is, bevond zich van een reis naar de west kust van Afrika, op den terugweg naar Ne derland. Het schip behoort aan de Holland- West-Afrika-lijn Deel van Vrijw. Landstorm Motor- dienst naar huis. Zooals wij onlangs gemeld hebben, heeft de minister van Defensie bepaald, dat degenen, die, in de overtuiging, dat zij bij mobilisatie niet zouden worden opgeroepen, een vrijwillige verbintenis bij het leger hebben aangegaan, zouden kunnen aanvragen om voorloopig naar huis te worden gezonden. Van deze beschik king hebben tal van opgeroepenen bij den Vrij willigen Landstorm Motordienst gebruik gemaakt. Binnenkort zal dan ook 2/3 of circa 4000 van de bij dezen dienst ge mobiliseerden naar huis gaan. Hun diensten zullen worden waar genomen'door motorrijders, welke gerecruteerd worden uit bij den troep aanwezige 'krachten. De Octoberzon tooverde lichteffecten op straat en gevels. Stil en verlaten lag nochtans de Beverwijksclie hoofdstraat, onderdeel van den anders zoo drukken Rijksweg Haarlem Alkmaar. Zelfs op den eersten „Zondag-zon- der-Zondagsrijders" was de Breestraat niet zoo doodsch en verlaten als gisteren, toen ten tweeden male de auto's in de garages bleven. Een hevige brand woedde in de Oranje Nassau Kazerne te Bergen op Zoom. Het blusschingswerk. Germaansch dorp blootgelegd. Even buiten de gemeentegrens van Ensche dé is aan den straatweg naar Losser, een heideveld afgegraven met het resultaat, dat een uitgebreid dorp van meer dan 120 wonin gen is blootgelegd, dat gedurende zeer gerui- men tijd moet hebben bestaan, 300 tot 500 bewoners moet hebben geteld en gedateerd moet worden in de eerste of tweede eeuw onzer jaartelling. Dit Germaansche dorp was gebouwd ten deele over een veel ouder Kringgreppel-graf veld heen. Dit urnenveld, waarvan verschil lende greppels nog heel duidelijk te zien zijn, zelfs daar, waar de palen der woningen in de grafgreppels zijn geplaatst, wordt als van Kel- tischen oorsprong beschouwd en dagteekent uit den ouderen en jongeren IJzertijd-800 jaar vóór, tot op onze jaartelling. Uniek is de vondst, omdat men hier voor het eerst paalwoningen uit den Germaanschen tijd ontdekt heeft, die volkomen rond waren. Niet alleen in ons land zijn dergelijke ronde Germaansche woningen nog nooit gevonden, maar ook elders zijn ze tot nu toe nooit aan getroffen. Wel in veel ouderen tijd Steen tijd en bronstijd toen in het Noorden recht hoekige woningen en in het Zuiden ronde hui zen werden gevonden. Deel van kazerne afgebrand. Militairen in Bergen op Zoom nu zonder cantïnes. Tegen één Zaterdagmiddag is brand ont staan in den rechtervleugel van de Oranje- Nassaukazerne te Bergen op Zoom. Deze vleugel bestaat uit twee verdiepingen, waar in de cantines en de slaapzalen voor onder officieren en manschappen zijn onderge bracht. Boven de slaapzalen strekt zich over de lengte van het gsheele gebouw een zolder uit. Het vuur. dat door voorbijgangers werd opgemerkt, woedde aanvankelijk aan den kant van het binnenplein der kazerne. Daar werd het door de brandweer met drie slangen op de waterleiding aangepakt. Spoedig breid de het vuur zich echter uit naar de zijde van de Reitstraat, zoodat extra voorzorgsmaatre geleden moesten worden genomen. In groote hoeveelheden werd bluschmateriaal gerequi- reerd, dat gedeeltelijk door militairen werd bediend. Weidra spoot 't water uit een twaalf tal slangen in de vuurzee. Echter kon niet worden voorkomen, dat de vleugel grooten- deels werd vernield- Het dak stortte in, even als de vloer van de tweede verdieping. Behal ve de cantines waren in dezen vleugel ook ondergebracht het archief en de waschka- mers. De oorzaak van den brand is nog on bekend. De marechaussee stelt een onder zoek in.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1