IJmuider Courant Suikerdistributie begint Maandag REX Ome. prinsesjes ^Beatrix en Jxene Penny brengt uitkomst Parijsche trein reed op vrachtauto. DE ZONDAG AUTOLOOS. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Fransch-Duitsch Debat. Jm aiec dagen geen suikec te kujgen Eén pond per persoon de veertien dagen in Spoedig zakenverloven. THEATER ALS DE MAAN SCHIJNT IN KENTUCKY Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg- BLIJFT JAARGANG No. 292 rits**1- j Coster, Maatschappij [„„ruitKlg»v« Alcem. w V Groote Houtstraat 93, rvflkkerij Tel. 10724. Bureau IJmuider P Kennemerlaan 42, JJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle fljaxiem, Courant Telefoon Adtertenlfc opgegeven voor dit blad, «orden Ktnnemci- C kosteloos opgenomen in de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 12 OCT. 1939 Abonnementen per weekf0.12Vi- Per maand f 0.32','2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. 0penbare debat over de mogelijkheid 'vrede in Europa is Dinsdag voortgezet flD gjfjer en Daladier. Het tempo der ge- ■-°htenwisseling versnelt zich. En niemand uC t er zich al meer over dat leidende t.jjeden elkaar op deze wijze staan toe te £5\en over den vrede terwijl hun millioe- !?'e l£rers ai meer dan vijf weken tegenover instaan en overigens nog steeds niet slaags zijn geraakt. Na vijf weken lotr Zijn ook de geduchtste wapenen van Irszijden nog steeds werkeloos gebleven. F dat er na die vijf weken van geestdrift- den-oorlog en van ontbranden volken- Lt nog steeds geen sprake is werd op dezen Uden Dinsdag weer eens treffend bewezen Berlijn. Daar liepen de dwaaste geruchten ,re, ingeland. De regeering-Chamberlain u afgetreden zijn en vervangen door een abinet-Lloyd George-Mosley. Hieraan werd >4 gerucht van een wapenstilstand verbon den, dat tot ware uitbarstingen van vreugde aanleiding gaf. Wat een verschil met de eer- "e oorlogsmaanden van 1914! Helaas kwam óe ontnuchtering snel. Het was allemaal niet nar. Ook het gerucht dat de Engelsche Ko ning zou aftreden en opgevolgd worden door den hertog van Windsor verzwond in het niet. Misschien was dat verspreid door een lezer 1 den I6e-eeuwschen Franschen „ziener" jtradamus, die voorspeld heeft dat in 1939 de Koning van Engeland zou aftreden maar cior een lid van zijn Huis worden opgevolgd, joodat de dynastie niet zou worden onttroond. &ar in Berlijn gaf men tenslotte de schuld 1 al de geruchten maar aan de Engelsche hoe raar dat ook klinkt. Fropa- mogen tot veel in staat zijn., jij plegen niet den val van hun eigen regee- ïing en nog minder die van hun eigen koning :e°aan rondstrooien. Maar als de wensch de rader der gedachte is ontstaat het gerucht siel en loopt het nog vlugger dan anders. En kan eraan twijfelen dat het Duitsche volk, evenals alle volken van Europa, dolblij met vrede zou zijn? Tracht u maar eens even te verplaatsen in de gedachten van al die ouders, wier zonen aan het front zijn. Hon- mannen hebben de slachting 1914-1918 zelf meegemaakt, tallooze vrouwen hebben toen in voortdurenden angst voor hen En poog u eens in te denken in de gevoelens van die zeer vele militairen in Duitschland, Frankrijk en Engeland, die in 1914-1918 hebben meegestreden en nu weer Ier de wapens geroepen zijn. De herleving 1 de afschuwelijke nachtmerrie staat hen te wachtensommigen hebben die al on dervonden en enkelen zijn er al aan ten onder egaan! Dat er nog kans bestaat op een oplossing gebleken, al is het dan geen snelle sing. Hitier heeft in een rede ter inwij- van het werk der Winterhilfe, zeer kort tevoren aangekondigd, weer over den oorlog gesproken ofschoon hij nog geen gealliëerd antwoord op zijn vorige rede, behelzend zijn iïtwat-vage voorstellen, had. Hij sprak er ditmaal maar kort over en veeleer op bijten den dan op verzoenenden toon. Het was als of hy de kans op een vergelijk al uitsloot. En rjn betoog kan voor zijn Duitsche luisteraars te minder verblijdend zijn geweest omdat hij zich aldus uitdrukte: „Noch de ellende van bet oogenblik, noch de aankondiging van den duur van den strijd zullen ons murw maken of tot vertwijfeling brengen". Dat klonk als ten somber vooruitzicht. Vlak tevoren had hij tezegd: „De vijand zal ons niet vernietigen, Mch economisch noch militair en een Duit se capitulatie zal hij niet beleven. Ik heb oijn bereidwilligheid om vrede te sluiten me degedeeld. Duitschland is besloten den strijd door te zetten als mijn aanbod afgeslagen tordt". 'e Avonds antwoordde Daladier. Het was kerkelijk dat ditmaal niet Engeland maar bokrijk het eerst antwoordde. Misschien fond men het in Parijs gewenscht eens niet ^beamend bondgenoot achter de Engelsche aan te komen en tevens te de- hoe sterk en vastberaden men jjobzelf voelt. Dit streven sprak zeker uit idler's rede als immer kort, sober en gelijk van inhoud en met zware, nadruk te stem langzaam voorgedragen. Dala- oorWees niet absoluut af maar zei dat frankrijk en Engeland niet kunnen vrede 'en z°nder behoorlijke waarborgen. Vooral f'n pransch standpunt sprak hij, in uitzicht end welk lot zijn land zou kunnen wach- het vrede sloot zonder zekerheid, dat gheid in Europa was weergekeerd. „Zeker, ^1 obben steeds een oprechte samenwerking a de volken gewenscht en wenschen n°o, maar wij zijn vastbesloten ons niet onderwerpen aan dictaten van geweld. Wij en garanties voor een veiligheid, die niet bracht" maanden in &evaar kan worden ge- Met ingang van 16 October a.s. zal, als eerste artikel, met de distributie van suiker worden begonnen. Van dien datum af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der Rijks distributiekaart. Het rantsoen dat men op dien bon, die geldig is van 16 October t/m. 29 October, kan verkrijgen, bedraagt Vz K.G. suiker. De bon is het geheele land door geldig; men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. (Voor nadere bijzonderheden omtrent deze distributie zie men pag. 3.) territoriale veroveringen welzijn brachten aan den veroveraar". Hij sloot dus de deur niet. Hij sprak ook niet van den val van het Hitlèr-régime als oorlogsdoel. En ieder eenvoudig mensch in de wereld vraagt zich af: Waarom moet dit toch een oorlog blijven als wij eenvoudige men- schen allen vrede willen? Het is niet duidelijk waarom de bemiddeling van neutralen, waarop Hitler, in zijn vorige rede zinspeelde, niet door hem is ingeroepen. Geen verzoek aan Roosevelt, geen optreden van Mussolini, geen beroep op indertijd door neutralen aangeboden diensten. Maar toch blijft er hoop. Het kan zoo lang doorgaan maar er blijft hoop. R. P. Zwitsersche vliegtuigen in botsing. Een piloot doodelijk gewond. Twee militaire Zwitsersche vliegtuigen zijn met elkander in botsing gekomen, toen zij op een hoogte van 100 m. vlogen. Een toestel werd licht beschadigd en kon normaal landen, het tweede stortte neer, waarbij de piloot doodelijk gewond werd. Apart bureau ingesteld. Indien de omstandigheden uitvoering van de plannen niet' verhinderen, zal nu spoedig een aanvang worden gemaakt met het verleenen van zakenverloven aan ge mobiliseerde dienstplichtigen. Veertien dagen geleden hebben we melding gemaakt van het feit, dat in opdracht van den minister van Defensie voorbereidingen werden getroffen voor een regeling van zakenverloven. Omtrent deze aangelegenheid verneemt de Msb. thans, dat voor de regeling van deze ver loven een speciaal verlofbureau is ingesteld, dat zeer binnenkort zal gaan werken. Alle aanvragen om zulk verlof en men kan aan nemen, dat deze zullen toestroomen zullen door dit bureau worden onderzocht behandeld. In welke mate zakenverlof aan gemotoili- seerden zal kunnen worden verleend, zal afhangen van de internationale omstandig heden. Voorloopig zal het toestaan ervan echter nog wel op beperkte schaal moeten worden gehandhaafd. Voor afzonderlijke groepen van gemobili- seerden, zooals landbouwers, middenstanders, tuinders, enz., zal geen speciale regeling worden getroffen. Allen worden over één kam geschoren en de meest dringende geval len komen over de heele linie het eerst voor verlof in aanmerking. Vanaf VRIJDAG A.S. vieren humor en vroolijkheid hoogtij in het Een uitzonderlijk familieprogramma metSHIRLEY TEMPLE in Alle snaren slaat zij aan en daaruit vormt zich een harmonieus accoord. En DE RITZ BROTHERS, de koningen van den lach in Gun U zelf dit feest voor oog en oor Een dol-vermakelijk verhaal, waarom U tranen lacht. (Adv. ingez. Med.) Locomotief ontspoord. Op den onbewaakten spoorweg overgang van den Kruisweg te Dubbeldam, in de spoorlijn Dor drechtWillemsdorp, is Woens dag de Parijsche trein in botsing gekomen met een vrachtauto, welke geladen was met aard appelen. De schok was zóó hevig, dat de locomotief met het beele voorstel ontspoorde. Eerst na tweehonderd meter stond de trein stil. Het ontspoorde voorstel van de, locomotief had over dezen afstand de baan geheel vernield. De chauffeur is bij dit ongeluk om het leven gekomen. De bestuurder van de vrachtauto, was de 40-jarige G. de Jong uit 's Gravendeel. Hij kwam met zijn wagen van een landweg en wilde de spoorbaan oversteken, doch bemerk te den trein te laat. Met een verbrijzeld been en verwondingen aan hoofd en ledematen werd de ongelukkige in ernstigen toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar hij later is overleden. Naast den bestuurder zat de 17-jarige Mol eveneens uit 's Gravendeel, in de cabine. Een seconde voor de aanrijding wist de jongen uit den wagen te springen. Hij geraakte even wel bekneld tusschen het hek bij den over weg en de vrachtauto. Het. f6r Hitler's beroep op herstel van H onrecht van Versailles stelde Daladier e® verovering van Oostenrijk, Tsjecho- Têrfcj Polen' die hun onafhankelijkheid aimïen en hetzÜ geheel, hetzij grootendeels er tot Duitschland hebben behoord. Hij herstel van gepleegd onrecht, om erkeerige garanties tegen ieder streven ^^erheersehing. Hij zeide: „Men moet ein- dat de tijd voorbij is waarin Bescherm, o God, bewaak den grond, Waarop haar adem gaat. (Deze aardige foto werd door Prins Bernhard genomen.) De trein had met 25 minuten vertraging Brussel verlaten. Ware dit oponthoud niet ontstaan, dan zou het ongeluk wellicht ach terwege zijn gebleven. Bij Dubbeldam, zoo zeide ons een der reizi gers, ging de trein, plotseling schommelen. Kiezelsteenen kwamen tegen de coupéruiten terecht. De trein ging langzamer rijden en stopte op ongeveer vierhonderd meter na de botsing met de vrachtauto. Over dezen afstand zijn de rails ernstig verbogen. In den trein bevond zich een ge neesheer, die de beide gewonden de eerste hulp verleende. Nadai de reizigers geruimen tijd hadden gewacht, kwam uit Dordrecht een hulptrein, die hen naar Dordrecht bracht vanwaar zij met een anderen trein de reis naar Amsterdam hebben vervolgd. Daar kwamen zij met twee uur vertraging aan. De spoorwegen leidden op het vernielde traject den uurdienst met Lage Zwaluwe over enkel spoor. Daardoor werd de vertraging in den treinenloop beperkt. De aansluiting in Dordrecht werd in stand gehouden door het als extra-trein doen loopen van een daar aanwezig reservestel. Met het herstellen van de baan is terstond begonnen. Geen uitbreiding van de uitzonderingen. Geen dispensaties. Naar aanleiding van de vele vragen, welke inzake het verbod van het verbruik van ben zine op zon- en feestdagen aan de militaire autoriteiten, aan de radio-omroepcontröle- commissie en aan het departement worden ge richt, brengt de minister van Economische Za ken het volgende ter algemeene kennis: Het verbod van het verbruik van benzine op Zon- en feestdagen is uitgevaardigd met het oog op de moeilijkheden, welke in de toe komst in de voorziening van motorbrandstof fen kunnen optreden. De voorraad van de verschillende aardolieproducten speelt hier bij een rol. Op dit verbod is een niet onaanzienlijk aantal uitzonderingen gemaakt. Onthef fing van het verbod is niet mogelijk, zoo dat aanvragen tot ontheffing niet kun nen worden ingewilligd. Ook het vragen van bewijzen van „vrije doortocht" is niet op zijn plaats, omdat deze bewijzen daarvoor niet worden verstrekt. Na ernstig onderzoek is gebleken, dat aan verzoeken tot het opnemen in de beschikking van uitzonderingen voor auto ritten met bepaalde particuliere- of zake lijke doeleinden, geen gevolg kan worden gegeven, omdat een contróle daarop prac- tisch niet mogelijk is. Daartegenover is het openbaar vervoermid del taxi, huurauto met chauffeur en autobus geheel vrijgelaten, waardoor in zeer vele ge vallen moeilijkheden kunnen worden onder vangen. Het is de regeering bekend, dat de verbods bepaling een last op een aantal houders van motorrijtuigen legt. De regeering Is ech ter van overtuigd, dat dit offer, dat door het algemeen belang in deze ernstige tijden wordt gevorderd, met berusting zal worden gebracht. De maatregel, welke van tijdelijken aard is, zal, zoodra de omstandigheden zulks vorderen, door een algemeene distributierege ling worden gevolgd. Overigens is de regee ring overtuigd, dat aan een distributierege ling hoe goed opgezet en uitgevoerd deze ook moge zijn voor het zakenleven meer bezwaren verbonden zijn dan aan de huidige regeling.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1