BURGERLIJKE STAND. Herfst op de groentenmarkt. Toch nog ruime aanvoeren. De veilingen beginnen zoo langzamerhand weer het herfstbeeld te vertoonen. Producten, die als zomer-- en najaarsproducten nog kort ge leden als massa-artikelen de markt beheersch- ten raken op den achtergrond of hebben hun tijd weer gehad. De boonensoorten, die een ta melijk aandeel van de aanvoeren uitmaakten zijn thans zoo goed als verdwenen en momen teel bestaat het aanbod hiervan in hoofdzaak uit kasproducten. Ook de aanvoer van sla onder ging een belangrijke vermindering. Niet alleen het vergevorderde seizoen, maar ook de geleden vorstschadq zijn van invloed. Ook de aanvoer van tomaten begint al weer sterk terug te loo- pen, terwijl het aanbod van komkommers zich nog slechts tot kleine partijen bepaalde. TiVat voorts den handel betreft, deze had ge durende de week van 611 October, behou dens enkele uitzonderingen een tamelijk vlot verloop. Bloemkool blijkt den laatsten tijd vooral voor de betere soorten goed prijshoudend te zijn en kon ook deze week weer voor behoorlijke prij zen geplaatst worden. Naar kwaliteit wisselden ook nu weer de prijzen van 316 cent per stuk, Spinazie, die den laatsten tijd iets ruimer naar voren komt had geregeld een zeer willigen han del en kon voor goede kwaliteit behoorlijke prijzen boeken. Het aanbod van postelein begint langzamer hand minder te worden. Hiervoor gingen de no teringen ook een weinig naar boven tot prijzen van 55 cent per kleine kist. Van sla, ofschoon de aanvoer ook begint af te nemen was toch de markt nog ruimschoots voor zien. Allerlei kwaliteiten van den meesten uiteen loopenden aard komen hierin voor, zoodat ook de noteeringen van 301,80 per 100 stuks ver schilden. Voor andijvie was de handel williger gestemd dan vorige week. De beste soorten werden afge nomen van f 1-f 1,80 per 100 stuks. Mindere soorten liepen naar gelang van kwaliteit terug tot 60 cent. Bospeen blijft met de prijzen steeds gedrukt. De noteeringen wisselden de afgeloopen week van 25 cent per bos. Deze lage prijzen wor den eveneens gedeeld door waschpeen, waar voor in doorsnee ook geen löonende prijzen be taald worden. De nog aangevoerde boonensoorten hadden zeker geen klagen over belangstelling, daar voor alle soorten veel kooplust bestond en be hoorlijke prijzen werden besteed. Voor pronk- boonen varieerden de noteeringen naar kwali teit van 37 cent per K.G. Dubbele boonen werden afgenomen tegen prijzen naar soort van 1220 cent per K.G. Kassnijboonen haalden de laatste dagen met de prijzen weer zoodanig bij, dat deze kwamen te staan van 2530 cent per K.G. De verschillende koolsoorten werden, of schoon de verhoudingen in prijs geen verschil maakten, toch misschien wel als gevolg van het frissche weer, iets vlotter afgenomen. Ook was de tomatenhandel iets vlugger, waardoor voor dit product ook weer een kleine prijsverbete ring intrad. Komkommers worden schaarscher aangevoerd. De prijzen die naar soort werden besteed schommelden van 28 cent per stuk. De aanvoer van spruiten is nog tot kleine partijen beperkt. Naar soort werd van 717 ct. per K.G. betaald.. Ook voor schorseneer en, waarvan het aanbod riogniet groot is. was nog al belangstelling. Naar soort werd van 412 cent per K.G. be taald. Voor soepgroenten als prei en knollen bleven i de noteeringen op een peil van resp. 35 cent per K.G. en 26 cent per stuk. In de fruitafdeeling waren vooral in het laatst der vorige week nog mooie partijtjes aardbeien aanwezig van uitmuntende kwaliteit. De notee ringen hiervoor varieerden van 2030 cent per doosje. OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN SANS ATOUT. De uitslagen van de voor het clubkampioen schap van de Bridgeclub „Sans Atout" ge speelde wedstrijden waren: Groep 1: 1. J. Bos—G. de Boer 23 m.p.; 2. Jb. Broekhuizen—T. Romeyn 21 m.p.; 3. A. en C. Hoogeboom 19 m.p.: 4. J. Kok—H. Pools 18 m.p.; 5. mevr. v. d. Linden—Th. Braam 18 m.p.: 6. A. MichelT. van Leeuwen 15 m.p. de heer en mevr. Tand 12 m.p. Groep 3: 1. C. Geldermans—G. Tabak 26 m.p.; 2. de heer en mevr. Van Amstel 19V2 m.p.; 3. Dames Blokdijk—Dil 18>/2 m.p.; 4. K. Kee—W. J. Kleyne 17V2 m.p.; 5. Dames Braam —Tabak 17 m.p.; 6. N.N.-P. v. d. Werff 15 m.p.: 7. W. de Boer-Daalhuizen 12J/2 mp. Twee teams speelden een onderlirugen wed strijd met het volgende resultaat: J. Berlee—J. Nijman en H. en J. v. d. Vlugt •winnen van K. v. d. Wal—C. Spruit en J. de Vries—J. v. d. Berg met 65—19. Onze soldaten en de komende winter. Lectuur en spelen gevraagd. De heer E. Veen verzoekt ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te willen brengen: Duizenden van onze mannen zijn gemobili seerd en staan aan de grenzen klaar om onze hoogste goederen te waarborgen. Hun gezinnen achterlatend en zelf gelegerd in allerlei dorpen en gehuchten, waar we tot voor korten tijd het bestaan zelfs niet van kenden, gaan zij het sombere jaargetijde tegemoet, koude en regen staan hun straks te wachten, maar vooral de lange avonden, waarin de verveling dreigt. Zij staan klaar voor u allen, geeft gij blijk van uw belangstelling in hun lot. Geld vragen wij u niet, doch helpt ons het spook der verveling te bestrijden. Spelen voor de cantine, boeken voor de bibliotheek, maand- of weekbladen, etc. voor de leestafels, dat zijn de zaken, waarmee u kunt helpen. Toen men tot steller dezes het verzoek richtte, om voor ruim 20 cantines in den omtrek van Beverwijk gelegen de genoemde zaken beschik baar te stellen, werd dit gaarne ingewilligd. Hoewel wij er in mochten slagen eenige canti nes te helpen, is het ons niet mogelijk aan alle aanvragen te voldoen. Reden waarom wij uw hulp thans inroepen. De mannen zullen u dank baar zijn. Mogen wij op u rekenen? Iedere hoeveelheid, hoe klein ook, wordt gaarne afgehaald. Eén te lefoontje of berichtje van u en tientallen heb ben plezier van uw boeken, gelezen bladen en tijdschriften en gezelschapsspelen, die anders waarschijnlijk in de prullenmand of in een ver geten zolderhoekje terecht komen. Onze telefoon no. 3314 wacht reeds op uw Vriendelijk aanbod. Ds. J. de Vries sprak over de Doleantie. Voor de Jong-Hervormden Gisteravond hield de Nederlandsche Vereeni- ging van Jong Hervormden een ledenvergade ring in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de .Oosterwijkstraat. Na het zingen van Ps. 68 10 ging de voor zitter de heer A. van Herwijnen voor in gebed, waarna hij een gedeelte uit Mattheus 20 voor las. Dit Bijbelgedeelte nam spreker als leid draad voor zijn inleiding over het onderwerp: „Onze plicht als Jong Hervormden". Hierna volgden de mededeelingen. De heer van Herwij- nen deelde mede, dat de jeugddiensten gehou den zullen worden op de Zondagen 5 Novem ber, 17 December, 4 Februari en 17 Maart. Ook zullen wederom Westenburgavonden georgani seerd worden. Voor dit doel zal weer een dames koortje gevormd worden. Na de pauze waarin thee geserveerd werd was het woord aan Ds. De Vries die sprak over de Doleantie". Spreker behandelde achtereenvol gens de oorzaak van de doleantie, de afschei ding en hoe wij de doleantie moeten beoordee- len. De oorzaak van de doleantie was, aldus spr., dat de meening veld won, als zou de „zui vere leer" niet meer in de Ned. Hervormde kerk gepredikt worden. Het was vooral Dr. Kuiper, die deze meening voorstond en hij was het dan ook. die in 1886 de stoot tot de afscheiding gaf. Hierna sprak Ds. De Vries nog over de on- eenigheden, die deze afscheiding met zich me debracht. In 1892 kwam er een samensmelting van de afgescheidenen van 1886 en een gedeelte van de afscheiding van 1834 die tezamen de Geref. Kerk vormden. Hoewel in de vorige eeuw de Hervormde Kerk eenigszins in verval was wat betreft de prediking van de zuivere leer, toch oordeelde spr. een afscheiding niet ge rechtvaardigd, omdat er nog ten volle gelegen heid was om van den kansel af deze leer te prediken. Hierom achtte spreker de toen geko zen houding niet de juiste en het was beter ge weest, aldus Ds. De Vries, dat toen in plaats van uit te treden getracht was de bestaande kerk op een hooger niveau te brengen. Hierna was er nog gelegenheid om vragen te stellen waar van druk gebruik gemaakt wend,. Vervolgens deelde de heer Van Herwijnen mede, dat besloten was een bedrag van f 5 voor de Ontspanning van Militairen beschikbaar te stellen. Ds. De Vries sloot de vergadering, met dank gebed. Wat (Ie tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 3558 Postelein per kl. kist 4555 Sla per 100 krop 30150 Andijvie per 100 60180 Wortelen per bos 25 Selderij per bos l1/*2y2 Peterselie perbos 1lJ/2 Tomaten per K.G. 612 Prei per K.G. 45 Uien per K.G. 2—3,80 Waschpeen per K.G. 2i/ó3 Bloemkool I per stuk 1014 Bloemkool II per stuk 3—6 Knollen per stuk 27 Snijboonen per K.G. 2430 Dubb. boonen per K.G. 1220 Pronkboonen per K.G. 37 Gele kool per K.G. 23,60 Groene kool per K.G. 2'/23% Roode kool per K.G. 2>/°3>Vz Breekpeen per K.G. 34 DE INDEELING VAN DE ZWALUWEN. De voetbalgroep van den N. A. S. B. de „Zwa luwen", is ingedeeld in afdeeling A, welke als olgt is samengesteld: Zwaluwen, Sport Vereent, Hoorn, Oostzaan, Voorwaarts, Eendracht, Zaandam, Hou Stand- N. L. K.-combinatie, Vanko. Het tweede elftal werd ondergebracht in af deeling c met Sport Vereent 2. Zaandam 2, Achilles 2, A. V. C. 2, Voorwaarts 2 en Een dracht 2. Voor Zondag a.s. is vastgesteld de wedstrijd ZwaluwenHou Stand/N. L. K. comb. De opstelling van het eerste elftal is: Doel: Dubbeld. Achter: Koolman, M. de Reuver. Midden: Van Tiel, Hennen, Adelaar, vóór: De Wit, Luntz, K. de Reuver, A. de Reuver, Steenbeek. WIJZIGINGEN IN HET KENNEMERS- ELFTAL. Zooals te verwachten was zijn in het Ken- nemers elftal voor den a.s. Zondag te spelen wedstrijd tegen Kinheim eenige wijzigingen gebracht. Zoo is in de achterhoede Van Frank vervangen door Van der Bos en in de voor hoede Schipper door Van der Kolk. De op stelling van de elftallen voor deze „derby" is: Kennemers: Van Urk, v. d. Bos, Veenstra, Six, v. d. Putten, v. d. Wal, Horeman, Van Luyn, v. d. Kolk, Steeman, Brethouwer. Kinheim Ellen, Michel, Verhoofstad, Prinsen, Raaymakers, Eckhard, Rem, J. v. d. Vlugt. J. v. d. Steeg, Stals. Druyven Vader en dochter beraadslagen samen Shirley Temple en Charles Farrell in de film „Penny brengt uitkomst." HINDERWET. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van hun college aan Gede puteerde Staten van Noord-Holland om ver gunning tot het oprichten van een ben- zine-installatie, bestaande uit één ondergrond- sche bewaarplaats, met een inhoud van 4000 Liter, en één bovengrondsche aftapinrichting in/op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M, no. 6293, plaatselijk bekend Tiiberiuspleih no. 1 te IJmuiden. Op Woensdag, den 25 October 1939, des voor middags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig ar- tikwel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. In 99De Pontdraaien In Bioscoop „de Pont" draaien van heden avond af „De Kroegbaas" (Port of Seven Seas) met Wallace Beery en Maureen O'Sul- livan en „Storm in een glas water". De inhoud van eerstgenoemde film is als volgt: Jarenlang houdt de welgestelde zeilfabri- kant van de Marseillaansche haven, Honoré Panisse, reeds in stilte van het jonge meisje Madeion, dat aan de haven een klein visch- stalletje bezit. Maar de verlangens van het meisje gaan uit naar den jongen Marinus, zoon van César, den aanmatigenden vriend van Panisse. En vele malen weigerde zij de herhaalde huwelijksaanzoeken van Panisse. Op zekeren dag stuurt Marinus een briefje aan Madeion, waarin hij haar mededeelt, dat hij hoeveel hij ook van het meisje houdt toch meer wordt aangetrokken door het zeemansleven en voor een reis van drie jaar deelgenomen heeft op een schip. Made- Ion en Vader Gésar zijn ontroostbaar daar over. Eenige weken later weet Madeion, dat zij een kindje zal verwachten, dat Marius tot vader heeft. Zij is buiten zichzelf van smart en wanhoop, totdat de milde en goedige Pa nisse haar opnieuw vraagt om zijn wettige vrouw te worden. Zij vertelt hem thans de waarheid en zegt, dat zij hem trouwen wil, indien hij haar thans nog wil hebben. De edelmoedige Panisse mengt zijn liefde met zijn medelijden en, daar hijzelf zoo gaarne 'n kind zou willen groot brengen, is hij ziels gelukkig, dat zij zijn aanzoek aanvaardt. Zij spreken af, dat niemand weten zal, dat Panisse niet de vader van het kind is, doch de heftige tegenstand van César noopt hen om hem in het geheim te nemen. En als César tenslotte zijn tegenstand opgeeft, is het om het kind. Madeion en Panisse trouwen en er wordt een zoon geboren. Twee jaar later komt Marius onverwacht terug. Panisse is niet thuis .Nog altijd houdt Marius van Madelon. Hij verneemt thans echter, dat hij vader is van haar zoon en wil Madelon en het kind tot zich nemen. Eerst verzet Madelon zich hiertegen, maar dan geeft zij toe aan den aandrang van Marius. Nu is het vader César, die, hoe dol hij ook cxp zijn eigen zoon moge zijn, Marius en Ma delon duidelijk maakt dat zij niet het recht hebben om Panisse, die zoo oneindig goed ge weest is, te verraden. Panisse zelf in zijn on zelfzuchtigheid wil Madelon laten gaan; maar niet het kind, dat zoozeer het middel punt geworden is van zijn leven. En daardoor krijgt Madelon den juisten kijk op de edele inborst van Panisse. De nobele liefde van haar man verdient haar trouw en toewijding. Zij zendt Marius weg. De jonge matroos heeft het kind het leven gegeven, maar Panisse gaf het zooveel liefde en teederheid, dat het in werkelijkheid hem toebehoort. Zielental steeg in Augustus met 107. Het aantal inwoners der gemeente dat op - Augustus jl. 48253 bedroeg, vermeerderde in den loop der maand met 107, zoodat de gemeente op 1 September 48360 inwoners telde of 890 meer dan op 1 Januari. De bevolking vermeerderde in Augustus met 398, waarvan 182 mann. en 216 vrouw, en wel door vestiging met 145 mann. en 173 vrouw., to taal 318 en door geboorten met 37 mann. en 43 vrouw., totaal 80. De bevolking verminderde met 291, waarvan 138 mann. en 153 vrouw, en wel door vertrek met 125 mann. en 136 vrouw., totaal 261 en door overlijden met 13 mann. en 17 vrouw., totaal 30. Naar Duitsche havens opgebracht. Het Noorsche stoomschip Kvernaas, dat met een lading hout op weg was van Zweden naai de papierfabriek te Velsen, is, nadat het 5 dezer van Arendal vertrokken was, op 30 mijl afstand van Liidasnaes door 'n Duitschen krui ser aangehouden, welke het schip voor onder zoek naar Kiel opbracht. Het Zweedsche stoom schip Vera met een lading hout van Finland naar een Nederlandsche haven bestemd, werd even eens ten Zuiden van Hanö aangehouden en naar een Duitsche haven opgebracht. GRATIA—PLATO. Met ingang van Dinsdag 17 October a.s. zul len de lessen weder een aanvang nemen in de Openbare U.L.O. School, ingang Wilgenstraat, langs de spoorbaan. De Dinsdagavondlessen blijven onveranderd. De lessen van Woensdag moeten verzet worden naar Donderdag. De uren blijven dezelfde. Cabaretavond IJmuider Federatie. Als inzet voor de werfactie van leden gaf de Centrale Bond van Transportarbeiders in Thalia een cabaret-avond voor haar leden. Toen de se cretaris van den bond, de heer J. v. d. Veer den avond met een korte inleiding opende was de zaal geheel gevuld. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat er voor dezen avond meer dan duizend aan vragen waren binnengekomen en dat de zaal van Thalia maar. 500 personen bevatten kan. Toen is er maar om geloot. Voor hen, die dezen avond niet mee konden maken zal een tweede avond gegeven worden. Tevens deelde hij nog mede, dat de aange kondigde spreker niet kon komen en dat in zijn plaats de heer Schuring, voorzitter der afd. Amsterdam op zou treden. Hierna was de daad aan de artisten, die met zang, muziek en tooneelstukjes een schitterend programma afwerkten. Na de artisten was het woord aan den spreker van dezen avond. Het is, aldus spr. onder zeer sombere omstan digheden, dat wij hier. bijeen zijna Europa staat weer in vuur en vlam en onze gedachten gaan uit naar 19141918. Verschillende leiders uit dien tijd achtten het toen beter, de organisatie maar op te schorten en af te wachten wat de toekomst brengen zou. ónderen daarentegen vonden het beter de or ganisatie intact te laten. Het is gebleken dat deze laatsten gelijk gehad hebben. 19141918 heeft ons veel geleerd en het is nu de taak van deze kennis gebruik te maken. De situatie was in 1914 moeilijk; geld was er niet en door deze handicap ging de staking in Zaandam verloren. De in- en doorvoer daalde van 1.484.000 ton mt 1811. Ontreddering en achteruitgang was er allerwege. Duizenden gingen de straat op en zij die mochten blijven werken werden met hon- gerloonen betaald. Dit gaf den besturen aanlei ding, zitting te nemen in steuncomités en spoe dig werd de steun dan ook via de organisaties uitbetaald. Dit was een belangrijk voordeel. De besturen van Rotterdam gaven aan hun leden het advies, terug te gaan naar het platteland. Dit was niet naar den zin der cargadoors, die vreesden bij de te verwachten opleving zonder personeel te geraken. Hiervoor werd toen een Haven Arbeiders Reserve met 4500 arbeiders gesticht. Ook voor de zeelieden werd een aan merkelijke gageverhooging bereikt; de Zee-oor- 'ogsongevallenwet werd toen afgedwongen. Door het bijeenhouden der leden tijdens den. oorlóg werd bereikt, dat er na den oorlog een krachtige Centrale Bond opgericht kon worden. Weer is er oorlog en niemand weet wat de toekomst brengen zal. In ons land hebben wij thans nog de vrijheid om te vergaderen en te zeggen wat wij meenen wat gezegd moet wor den. Deze oorlog zal beslissen of dit zoo blijven zal; of wij leven zullen in een democratischen staat of onder fascistische dictatuur. Thans zijn wij beter voorbereid dan in 1914, zegt spr. Het vermogen van den Centralén Bond is gegroeid tot ver over het millioen, terwijl er in het be staan van den bond 3Y< miïlione gulden aan sta- kingsonkosten geweest zijn. Wij schuwen den strijd niet als die er moet komen. Dit weet men nog wel van 1933. Toch zijn er nog zwakke plekken. Dit zijn in hoofd zaak zij, die buiten den Bond staan. Deze men- schen lid te maken moet de taak der werkers zijn, want als de werkgevers kans zien een loonsverlaging in te moeren zullen zij het niet laten. Veel dank zijn wij verschuldigd zegt spr. aan de pioniers onzer beweging. Aan ons de taak om dit nog mooier en beter over te dragen aan hen, die na ons komen opdat zij kunnen leven in een maatschappij waar vrijheid en vrede be staan. Na nog eenige nummers der cabaret-artis- ten werd nog een tooneelstukje met een propa- gandistischen inhoud opgevoerd, waarna deze zeer geslaagde avond door den heer v. d. Veer gesloten werd. Poolsche loggers onder Fransche vlag. De in de haven van Vlaardingen als gevolg van den oorlogstoestand aldaar opgelegde vier motor loggers va nde Visscherij-Mij. „KORAB" te Gdynia, zijn thans onder de Fransche vlag gebracht. Deze schepen zijn inmiddels met. Fransche en Poolsche bemanningen vandaar via Dordrecht en Vlissingen, langs de Belgische kust naar Duinkerken vertrokken. Deze Pool sche schepen zouden onder Fransche vlag weer in de kleine kustvaart worden gebracht het geen men opgemaakt heeft uit het achtergeble ven vischtuig in de haven van Vlaardingen. Het lioogovenbedrijf verscheept weer ijzer. Gedurende den laatsten tijd was er in dé ver scheping van ijzer van de zeehaven van het Hoogovenbedrijf uit een stilstand te constatee- ren als gevolg van den oorlogstoestand. Gisteren kwamen echter weer een tweetal schepen, n.l. het Estlandsche motorschip Laanmaa en het Zweedsche stoomschip Gondul, beide van Rot terdam aan genoemd bedrijf aan om aldaar een lading ijzer in te nemen voor Oostzeehavens. De beroemde „Dead End" Jongens in de film „Verwaarloosde Jeugd", welke yan hedenavond af in het Thalia Theater vertoond wordt Opening Militair Tehuis Gr o ene weg. Het Militair Tehuis van het Vrijz. Prot \v comité, dat gevestigd wordt in het voon-nv Vacantiekoloniehuis aar. den Groeneweg i Maandagavond geopend worden. Reeds op 23 October a.s. hoopt het comité feestavond voor de militairen te kunnen or seeren. Vermoedelijk zal Clinge Doornnbo treden. w °P* VEREENIGING VAN JONG HERVORMDP* A.s. Zondag zal de nieuwe Haarlemsche dikant Dr. E. Emmen in de Bethlehemkerk de James Wattstraat een jeugddienst leiden dienst vangt aan des avonds half zes en ic 'edereen toegankelijk. Voor Een ingewikkelde losparlij, Het Dinsdagmorgen alhier Zweedsche stoomschip Eriksborg is'TncTd111? Ljusne ingenomen lading direct haar de Cno haven opgevaren daar deze hoeveelheid gezS hout, welke bovenop gestuwd was, zoowel voor- als achterdek, voor Amsterdam besbmÜ was. Het schip had echter ook een partij col lulose geladen bestemd voor de te Velsen, in verband waarmede het Dinsda^ avond ter lossing daarvan naar Velsen gestoomd is, waarop het ter verdere ontscheping van d overige lading weer kort daarna naar de havo! van de hoofdstad is teruggekeerd. DE POLO-WINTERCOMPETITIE BEGONNEN' A.s. Zondag begint weer de polo-wintercoml petitie. De eerste wedstrijden worden in Haar! lem gespeeld en V.Z.V. I moet dan den strijd aanbinden tegen het zevental van „Haarlem" V.Z.V. verschijnt met minstens vier invallêrs en ook het meespelen van C. Visman is nog niet zeker. Zoo zal onze plaatselijke ploeg haar beste beentje vóór moeten zetten om het tot een over winning te brengen. Bijna de geheele jeugd! ploeg zal de kleuren van V.Z.V. moeten verde- digen. Het zevental is als volgt samengesteld: J. Wevers, H. Kluijver, C. Visman, G, Moeken, P. Swier, P. Duinker, p. Gottma, VOETBAL Voetbalscheidsrechters. 1 Voor de scheidsrechters van den Haarlem» schen Voetbalb. heeft de heer N. J. Twisterling gisteravond een inleiding gehouden over de nieuwe spelregels, zooals die sinds Augustus j.l. gelden. Nadat de voorzitter van de Vereeniging van Scheidsrechters van den Haarl. Voetbalbond, die dezen avond georganiseerd had den spreker met een enkel woord had ingeleid, begon deze met de opmerking, dat het wezen van het spel- reglement door deze wijziging niet is aangetast. De hoofdzaak is, dat het reglement overzichte lijker is geworden, dank zij voortreffelijk werk in dezen door den bekenden Mr. Rous, dea secretaris van den Engelschen Voetbalbond, die de eindbeslissing van den International Board, in dezen het competente lichaam, voorbereidde. Wat het nieuwe reglement betreft, alles is. als gezegd, overzichtelijker, logischer samengesteld dan te voren, zooals spr. met een paar voorbeel den aanhaalde. Het nieuwe reglement heeft directe en indi recte vrije schoppen. Uit de eerste mag wel, uit de laatste niet in eens gedoelpunt worden. De middencirkel wordt grooter: van 9 M, wordt de straal 9.15 M. De dikte van doelpalen en doellat wordt overal 12 c.M. Het worden dus vier houten palen en latten. Iets nieuws is het „hoekschopgebied", een segment van. 90 met een straal van 90 c.M. aan de vier hoeken van het terrein. Ten slotte is de strafschopcirkel thans voorgeschreven. Iets nieuws is voorts, dat in ieder elftal een doelverdediger moet zijn aangewezen. Dat was vroeger theorethisch gesproken, mogelijk. Niets belette een elftal, met elf man, d. w. z. zonder een speler in het doel, te spelen. Dat is nu niet meer mogelijk. Ook is het dragen van schoenen bepaald voorgeschreven, wat vroeger ook al niet het geval was. De rechtsbevoegdheid van den scheidsrechter begint voortaan zoodra de scheidsrechter voor den beginschop heeft gefloten. Hij kan dus reeds optreden zelfs vóór de bal nog is aangeraakt. Een speler, die in het tijdsverloop tusschen het beginsignaal en het aftrappen zich zoo mis draagt, dat hij van het veld wordt gezonden, mag niet worden vervangen. Voorts is aan „den regel van het voordeel' aandacht geschonken, m. a. w. wanneer fluiten van een overtreding in het nadeel van de gedu peerde partij zou zijn, dan late de scheidsrech ter het fluiten na. Bij de buitenspelbepaling is men tot een ge heel nieuwe redactie overgegaan. Een speler is buiten spel, wanneer hij op zeker oogenblik dichter bij het doel der tegenpartij is dar. de bal. Hiervan zijn diverse uitzonderingen moge lijk, die alle overeenkomen met de oude bepa lingen. Er is één uitbreiding: een speler staat niet buitenspel, wanneer hij den bal ontvangt uit een scheidsrechtersworp. Bij de afd. overtredingen, en straffen is een bepaling, die de aandacht verdient, n.l. dat een aanval geoorloofd is, wanneer de bal binnen het bereik is van de spelers, die den bal pro- beeren 'te spelen. Wordt dus een speler getackeld terwijl de bal zeg 6 M. van den aanvaller en den aangevallene is, dan moet de scheidsrechter een directe vrije trap toekennen. Intusschen is afhouden geoorloofd en de scheidsrechter staat hier voor een moeilijke taak, n.l. te beslissen, of een botsing gevolg is van afhouden of van aanvallen, twee zaken, die dikwijls in één beweging samenvallen. Bepaald eenvoudiger is het er in dit opzicm niet op geworden. Men denke bij voorbeen maar eens aan de mogelijkheden, die zienJ> bij een aanval zullen kunnen voordoen, voorhoedespeler, die achter een bal aanloopt en daarbij met den back der tegenpartij in aanra king komt, zal meestal strafbaar zijn. Een laatste niet onbelangrijke wijziging dat bij een inworp het voldoende is, dat de boven het hoofd van den speler is gewee:st. Met een recapitulatie van de voorn®£®V wijzigingen eindigde spr. zijn belangwekk causerie, waarna er gelegenheid was stellen van vragen, waarvan natuurlijk drus. gebruik werd gemaakt. HAARLEM, 12 October 1939- Ondertrouwd. 11 October: L. M. Kroone et J. J. Peute. 12 October: J. N. Kroon en J. Diependaal. C. de Graaff en C. M. Marte H. Mulder en E. Middag. K. E. van der Schaar en J. Smlnk. Bevallen. 9 October: C. E. Vosse—Pieters,a. 10 October: J. E. Zoon—Berg, d. W. A. Akker* mansJonkman, d. D. Spoor—Roode, 11 October: A. A. van DoorenVan derM z. A. de LeeuwVan Dam. d. 12 Octolaer. LemmersJansen, z. A. C. van Vloten- Kruijff, z. Overleden. 11 October: J. Glas, 73 jaw Hazepaterslaan. A. Westerman, 22 jaar, KI straat. M. K. Hofstede, 50 jaar, Kamperiaaa

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2