:i BEVERWIJK Regeling klein-zakenverlof Twee démarches te Moskou. Evacuatie van Helsinki geëindigd. Ledenvergadering van de Hanze. St. Nicofaas-redanre door de Midxa. Gisteravond hield der R.K. Middenstands- yeroeniging „De Hanze" een ledenvergade ring onder voorzitterschap van den heer N. J. Out. Medegedeeld werd dat het bestuur heeft besloten een verzoek te richten tot den Cen- tralen Raad om te ijveren voor de invoering van het wettelijk verplicht lidmaatschap voor alle middenstanders benevens de invoering van registratie van allé middenstandszaken waarbij aansluit de formuleering van 't begrip midden stander. Registratie van middenstandszaken is vooral ook van belang in verband met de vestigingswet, waarbij het er op aankomt, over goede inlichtingen te kunnen beschik ken. De vergadering ging hiermede accoord. Van een der leden was een schrijven ont vangen, waarin de aandacht werd gevestigd op het organiseeren van excursies door vrou wenbonden naar concern-bedrijven, waaraan vrouwen van winkeliers deelnemen en voorts op het koopen van geschenken in de groot winkelbedrijven voor schoolfeestjes enz. Het lid vond dit een onjuiste handelwijze. Na uitvoerige besprekingen, waarbij er op gewezen werd, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen fabrieken, die niet direct aan het publiek verkoopen en de concerns, die dit wel doen werd besloten deze zaak in de plaatselijke Middenstandscentrade ter sprake te brengen. Nadat nog discussies waren gevoerd over het leveren van gastoestellen enz. door be middeling van de toonzalen dier bedrijven, kwam de St. Nicolaasreclame ter sprake. De voorzitter, de heer Out, deelde mede, dat het bestuur daaromtrent geen voorstellen had gedaan, omdat 95 pc. van de leden bij de Midza is aangesloten. Het bestuur achtte het niet mogelijk voor de weinige niet-aangeslo- tcnen een afzonderlijke campagne te organi seeren. Over deze aangelegenheid werd zeer langdurig van gedachten gewisseld. Het resultaat van deze besprekingen was, dat besloten werd tusschen St.-Nicolaas en Kerstmis een propagandavergadering te or ganiseeren waarvoor de heer Brule als spre ker zal worden uitgenoodigd. Voorts werd nog besloten in de maand Ja nuari een feestavond te houden voor de leden. Het Jaarlijkmhrs Hanze-triduum zal Februari worden gehouden. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zaterdag. Lijn I: 8.— Hilversum L Lijn H: 8.— Hilversum H. Lijn ni: 8.— Keulen. 10.30 Parijs, 12.20 Keulen. 12.35 Brussel Ned.. 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned.. 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brus sel Ned. 7.05 Brussel Fr., 7.20 Parijs. 10.55 Brussel Ft.. 11.20 S. Radio. Lijn IV: 8.— Brussel Ned. 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 11.20 Nat. Programma 5.— Londen Reg., 5.20 Nat. Programma, 8.20 Londen Reg. 10.20 Nat. Programma. Lijn V: Diversen. Hedenavond luchtalarm! Niemand onneodig op den openbaren weg. Door middel van de sirenes van den lucht' beschermingsdienst zal hedenavond, zooals wij reeds eerder bericht hebben, luchtalarm gemaakt worden en wel van 9—10 uur. Daar het een oefening betreft, behoeft dit alarm geien ongerustheid to wekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat niemand zich zonder noodzaak op den open- baTen weg mag bevinden. Degene, die hier aan of aan andere ten deze door den burge meester uit te vaardigen gedragregels opzet telijk niet voldoet, kan worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar of een geldboete van ten hoogste f 1000. VOETBAL - TURNEN HOCKEY - KORFBAL ALLE SPORTEN Tafeltennis, Dam-, Schaak-, Kaart, Domino- en andere spelen. DE SPORTHOEK WOKERSTRAATWEG 29 bij de Pent. (Adv. Ingez. Mei.) De Engelsche pers over Chamberlain's rede. De Commissies voor Sociale Zaken Voorstel van raadslid Visser. I-Iet x-aadslid de heer J. Visser heeft aan den gemeenteraad voorgesteld art. 5 van de verorde ning betreffende den dienst voor Sociale Zaken zoodanig te wijzigen, dat de commissies in het vervolg zijn samengesteld uit ten minste drié en ten hoogste vijf personen, met dien verstande, dat de algemeene onderstandscommissie uit ten minste zeven personen zal bestaan. In de toelichting, welke het voorstel verge zelt. merkt de heer Visser op: „Daar reeds eerder aandrang is uitgeoefend om medezeggingschap op zoo breed mogelijke basis te verkrijgen, welk standpunt blijkbaar ook door uw Raad wordt ingenomen meen de voorsteller zijn voorstel met kracht te moeten aanbevelen. Verhooging van steun en loon gevraagd. Voorstellen van raadslid Rodenberg. Het raadslid de heer G. A. Rollenberg, heeft aan het college van B. en W. een stuk ge zonden van den volgenden inhoud: „De Raad noodïgt B. en W. uit zich onver wijld met de regeering in verbinding te stel len teneinde te verkrijgen, dat: le. de steunuitkeeringen en de werkver- schaffingsloonen met 10 pet. worden ver- hoof d; de z.g.n. B-steun wordt verruimd en een vervroegde en verhoogde brandstoffen- toeslag wordt verstrekt. 2e. de Raad verzoekt B. en W. maatregelen te nemen, welke er toe leiden, dat de steun uitkeeringen aan armlastigen ten spoedigste met 10 pet. worden verhoogd; 3e. de Raad verzoekt B. en W. een voorstel bij het Georganiseerd overleg aanhangig te maken voor het verstrekken van een duurte- toeslag van 5 pet. op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel. HET ELFTAL VAN BEVERWIJK. Beverwijk komt a.s. Zondag in den thuis wedstrijd tegen Q.S.C. met de volgende op stelling uit: Doel: C. van Roon. Achter: J. Vessies en C. Vessies. Midden: Ch. Noest, J. Steenvoorden en A. de Ruiter. Vóór: A. Marx, J. Maenhout, G. Grapen- daal, N.N. en S. Teeling. Hoewel het bestuur van Beverwijk pogin gen in het werk heeft gesteld om dezen wed strijd uit te stellen of omgezet te krijgen in een uitwedstrijd in verband met den thuis wedstrijd van Kennemers tegen KÜnheim, blijft deze wedstrijd gehandhaafd. AANRIJDING. Donderdagavond kwam een vrachtauto," be stuurd door een inwoner van Velsen, op den Wijkerstraatweg in aanrijding met een wiel rijder uit Haaidem. Vermoedelijk is de wiel rijder, die door de vrachtauto werd ingehaald en voorbijgereden, door den laadbak geraakt en daardoor gevallen. Hij verwondde zich aan de linkerhand, werd ter plaatse door dr. Fienstra verbonden en op diens advies per auto naar zijn woning overgebracht. Het rijwiel we*-d beschadigd „De ware stem van de Britsche natie". „Engeland en het geheele Britsche rijk zullen het nadrukkelijke ondubbelzinnige antwoord toejuichen op de z.g. vredes voorstellen van Hitier, dat Chamberlain gisteren heeft gegeven in een redevoering, die de gelegenheid en de beste tradities van Britsche staatsmanschap waardig was" aldus schrijft de Daily Telegraph en ook alle andere Londensche dagbladen geven uitdrukking aan de eensgezinde goedkeuring voor de vastberadenheid van den eersten minister. De Daily Telegraph gaat als volgt verder: „Chamberlain heeft nooit met grooter effect of met meer volledig afdwingen van de sym pathie van zijn toehoorders gesproken. Hij sprak met de ware stem van de Britsche natie, hij vertokte getrouwelijk haar geest en hart en de wereld, zoowel de vijandelijke als de neutrale weet thans uit den mond van den premier, welk standpunt Engeland inneemt en waarvoor het van plan is tot het einde toe te strijden. Wanneer sommigen gevraagd heb ben om een uiteenzetting van onze oorlogs- doelstellingen aan de wereld hebben zij thans een bevredigend antwoord. Die doelstellingen zijn, te bewijzen dat de weg van den aanval ler hard is en dat er geen schikking kan zijn met een succesvollen aanval om een onfoe- haaglijken wapenstilstand te koopen". De Times schrijft o.a.: De z.g, vredesvoorwaarden van Hitier ver- oordeelen zichzelve omdat zij uitgaan van de veronderstelling, dat een succesvol gebruik van geweld uit kan sluiten van vreedzame be sprekingen het terrein waar het -geweld Is uit geoefend. Desalniettemin zullen de naties die den weg van den vrede hebben gezocht ge durende al den tijd toen Hitier dreigde en den oorlog voorbereidde, voortgaan dien vrede steeds te zoeken. Bij het verwerpen van de huidige voorwaarden met de 'beslistheid, die noodig was door hun volstrekte valschheid, heeft Chamberlain er zorg voor gedragen den weg apen te laten voor een echt aanbod. Al leen was hij gedwongen een waarschuwing te geven of te herhalen. Er kan niet langer eenigerlei mogelijkheid zijn om tot een verge lijk te komen, tenzij de zekerheid omtrent de nakoming daarvan door Duitschland heel wat beter is dan het woord van Hitier. Zelfs Stalin toont er geen vertrouwen in en prefereert zelf te nemen wat hij begeert, liever dan te ver trouwen op de beloften van zijn deelgenoot. Hitler's positie in Bohemen, Slowakije, Memel, Dantzig, Polen is telkenmale geba seerd op een afzonderlijk verraad van een plechtige belofte. Het eerste element van den vrede is vertrouwen en door het vertrouwen te verbannen uit de buitenlandsche betrekkingen van Duitschland heeft Hitier meer gedaan om de mogelijkheid van vrede op te schorten dan zelfs door zijn politiek van bedreigingen en geweld". Amerikaansche instemming. Uit Washington meldt Havas: De rede van Chamberlain, die op alle punten de verklaring van Daladier bevestigt, heeft een zeer gunstig onthaal gevonden in Amerikaansche politieke kringen, die van oordeel zijn, dat zij de vol ledige mislukking beteekent van de manoeuvre van Hitier voor het verkrijgen van een on- middellijken vrede. De verklaring van den Engelschen premier stelt de Amerikaansche meening gerust, die na de recente interventies van Lloyd George in het Lagerhuis gevreesd had, dat Chamberlain zich minder positief zou toonen in het voornemen om den oorlog voort te zetten tot de nederlaag van het Hilerisme. De rede moedigt degenen aan, die in den senaat een herziening bepleitte van de neu- fcraliteitswet om de democratieën te helpen en het Hitlerisme te bestrijden dat door alle spreker aan de kaak wordt gesteld, of zij nu isolationist zijn dan wel aanhanger van de buitenlandsche politiek der regeering. Het Duitsche Nieuwsbureau vat de eerste reactie in de Amerikaansche pers samen met te zeggen, dat de opvatting uitgedrukt wordt, dat Chamberlain de vredesvoorstellen van den Führer vierkant heeft afgewezen. Op gelijke wijze wordt de rede ook in Congreskringen uitgelegd. Geen verrassing te Rome. ROME, 13 October (Reuter) de verklaring van Chamberlain heeft te Rome geen ver rassing gewekt, daar men voelde, dat het standpunt van Frankrijk en Groot-Brittannië direct na de redevoering van Hitler in den Rijksdag was bepaald. De ochtendbladen drukken op de eerste pagina een uitgebreid resumé af van de rede voering, doch zonder eenig commentaar en onder opschriften, welke eenvoudig behelzen, dat de Britsche premier Hitier heeft geant woord. Voor wat aangaat de Russisch -Finsche toe stand doen de bladen in de opschriften uit komen, dat het Finsche leger zich aan de grens met Sovjet Rusland heeft opgesteld, terwijl de eerste besprekingen tusschen de 1 vertegenwoordigers der beide landen te Moskou worden gevoerd 's-GRAVENHAGE, 12 October. Bij leger order is den militairen commandanten mede- deeling gedaan van een ministerieele beschik king betreffende de regeling van het klein (zaken)verlof. Aan deze beschikking ontlee- nen wij Met uitzondering van personeel, dat nog geen eerste oefening heeft volbracht geduren de een tijdvak, als genoemd in art. 30, lid 1, van de Dienstplichtwet, kan zoolang de om standigheden zulks gedoogen, naar onder staande regelen klein (zaken)verlof worden verleend aan verlofspersoneel van de Ko ninklijke Landmacht, naar rede van ten hoogste 5 pet. van de sterkte. Studieverloven, verloven ten behoeve van de weermachtsvoorzieningen, verloven in ver band met scheepvaart- en visscherijverloven, wegens het aanvaarden of vervullen van een betrekking buiten Europa, vallen buiten deze regeling. "Verzoeken om toekenning van verlof, moeten zijn gericht tot den minister van defensie, doch mogen behoudens het bepaalde in de volgende alinea uitsluitend worden ingediend bij den commandant van het oor- logsonderdeei (compagnie, eskadron, batterij en overeenkomstig oorlogsonderdeel), waar bij betrokkene in werkelijken dienst is. Verzoeken van compagnies-, eeskadrons-, batterij- en overeenkomstige commandanten enz. moeten worden ingediend bij den naast den hoogeren chef. die het betreffende ver zoek overeenkomstig het bepaalde in deze legerorder behandelt. Verzoeken ingediend door werkgevers en an deren dan de betrokkene moeten door laatst- bedoelden voor „gezien en accoord" worden geteekend. In deze verzoeken mogen geen andere aan gelegenheden dan verlof worden behandeld. Alleen de verzoeken om verlof, welke na het verschijnen van deze legerorder zijn ingediend worden in behandeling genomen. Reeds voor dat tijdstip ingediende verzoeken zijn derhalve waardeloos. Ten einde te bereiken, dat het verlof zoo spoedig mogelijk kan worden verleend aan de genen die hieraan dringend behoefte hebben, zenden de betrokken commandanten, in de periode gelegen tusschen den datum van ont vangst van deze legerorder en 20 dagen nadien uitsluitend gegevens in, betreffende verzoeken, welke naar hun oordeel het meest dringend zijn. Hierbij moet voor zooveel mogelijk rekening worden gehouden met het vermelde percentage. De commandant van een oorlogsonderdeel, die gegevens inzond, ontvangt de beslissing van den minister van defensie terug en handelt, rekening houdende met het vermelde percen tage, de in de beslissing van den minister van defensie tot uitdrukking gebrachte urgentie van het verzoek en de billijke aanspraken van an deren, overeenkomstig die beslissing. De beslissing,, welke de commandant neemt ter uitvoering van die van den minister van defensie wordt door eerstgenoemde aan den betrokkene medegedeeld en c.q. aan dengene, die het verzoek indiende. Verzoeken betreffende de ten uitvoerlegging van verloven moeten langs den militairen hierarchieken weg worden ingediend. De chefs treden ter zake beslissend op. Het personeel, dat ingevolge deze legerorder per kalendermaand acht of meer dagen klein (zaken)verlof geniet, heeft in die kalender maand geen recht op periodiek verlof. Personeel, dat in het genot van klein (zaken-) verlof van minder dan 30 achtereenvolgende dagen wordt gesteld, levert voor zijn vertrek wapens, munitie en gasmasker in. De overige tot de mobilisatie-uitrusting behoorende voor werpen worden bij vertrek met klein (zaken-) verlof medegenomen. Personeel beneden den rang van tweede luitenant, dat bij wijze van hooge uitzondering in het genot van klein (zalven-) verlof van 30 of meer achtereenvolgende dagen wordt ge steld, wordt op den dag voor vertrek met klein (zaken-) verlof gedirigeerd op het depót, het welk is geformeerd uit 't regiment, korps enz. waartoe de betrokkene in tijd van vrede be hoort en waarbij hij in registratie is. De commandant van het depót, waarbij een militair als vorenbedoeld aankomt, draagt indien mogelijk zorg, dat op den dag van aan komst een tot zijn depót behoorend militair van gelijken rang en functie wordt gedirigeerd op het oorlogsonderdeel, waarvan eerstbe doelde militair is aangekomen. De daarvoor aangewezene wordt voorzien van de mobilisa tie-uitrusting van dengene, die met klein verlof vertrekt, met uitzondering van de voorwerpen die met klein verlof moeten worden meege nomen, zijnde de voorwerpen als bepaald voor vertrek met groot verlof. Het in de twee voorgaande alinea's bedoelde personeel komt n i e t te behooren tot het ge noemde percentage van 5 pCt. De commandanten van de oorlogsonderdee- len verstrekken aan degenen, die met klein (zaken) verlof vertrekken een verlofpas, in welke o.m. is vermeld het aantal dagen verlof en den datum van ingang, zijnde de eerste verlofdag. Degene, die in het genot van klein (zaken- verlof wordt gesteld, geniet over de dagen van dat verlof geen jaarwedde, soldij, toelage, le vensmiddelen, kostwinnersvergoeding, enz., al les voor zoover toepasselijk. Zoowel voor de heen- als voor de terug reis geschiedt het vervoer van en naar de woonplaats van den betrokkene voor rijks rekening. De commandanten van de oorlogsonder- deelen dragen zorg, dat dengene wien klein (zaken-)verlof wordt verleend vóór zijn ver trek met nadruk wordt medegedeeld: lste. dat hij zorg moet dragen, dat zijn adres te allen tijde bij den commandant van het oorlogsonderdeel, waarbij hij is ingedeeld bekend is; 2de. Dat hij verplicht is na ontvangst van een oproeping tot terugkeer, dan wel wanneer hem op andere wijze blijkt, dat het klein (za ken) verlof is ingetrokken, onverwijld naar zijn oorlogsonderdeel terug te keeren. De commandanten van de oorlogsonderdee- len leggen voor ieder, wien klein (zaken-) ver lof wordt verleend, een van een adres voorziene briefkaart gereed. Op de adreszijde van elk van de briefkaar ten moet een strookje „spoedbestelling-expres se" zijn geplakt. In geval van ontvangst van bericht van in trekking van het klein (zaken) verlof verzen den de commandanten der oorlogsonderdeelen de briefkaarten onverwijld. Voorts vernemen wij, dat verzoeken voor stu dieverloven, verloven in verband met het aan vaarden of vervullen van een betrekking buiten Europa, scheepvaart- en visscherij verloven, ook voortaan rechtstreeks tot den minister van defensie moeten worden gericht. Verloven ten behoeve van de weermachts voorziening worden door den minister vastge steld buiten den betrokkene om, Van Amerika en de Scandinavische landen. Naar van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt vernomen, heeft de regeering der Vereenlgde Staten stappen gisteren ge daan om tegenover de Sovjet-regeering uiting te geven aan de „ernstige verwach ting", dat er niets zal geschieden, dat „een nadeeligcn invloed" op de vreedzame be trekkingen tusschen Rusland en Finland zou kunnen hebben. Men verklaart, dat de Amerikaansche stap geheel los staat van het op denzelfden dag genomen initiatief der Scandinavische landen. De instructies in kwestie waren den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou, Steinhardt, toegezonden. De laatste bracht Donderdag even voor het begin der Rus- sisch-Finsche besprekingen een bezoek aan het Kremlin, waar hü een conferentie met Molotof had. Het Deensche ministerie van Buitenland sche Zaken deelt mede dat de gezanten van Denemarken, Noorwegen en Zweden te Moskou, elk afzonderlijk, de regeering der Sovjet Unie gisteren een verklaring hebben doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat alle Noorsche regeeringen de onderhandelingen, welke tusschen de Sovjet Unie, en Finland zijn begonnen, aandach tig gadeslaan en wenschen, dat deze on derhandelingen de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de Sovjet Unie en Finland mogen bevestigen. United Press zegt dat, hoewel beide démarches afzonderlijk van elkaar geschied zijn er toch eenige overleg gepleegd is tusschen de Ver. Sta ten en de Scandinavisch landen. Dinsdag en Woensdag zijn er nl. conferenties geweest tus schen Roosevelt en minister Hull met de Scan dinavische diplomaten. Het Noorsche telegraafagentschap deelt ten aanzien van de door de Scandinavische landen in Moskou ondernomen stappen het volgende mede: De regeeringen van Noorwegen, Denemarken en Zweden hebben een démarch gedaan bij de regeering der Sovjet Unie waarbij zij de groote belangstelling deden uitkomen waarmede de Noordsche landen de onderhandelingen tusschen Finland en Rusland volgen. Deze landen ho pen, dat de onderhandelingen tusschen Finland en Rusland volgen. Deze landen hopen, dat de onderhandelingen geen resultaat zullen ople veren, dat wijziging zou brengen in de politiek van onafhanke.lijke neutraliteit, die Finland verklaard heeft te willen volgen tezamen met de andere landen in het Noorden. Zij hopen ook, dat de onderhandelingen tot resultaat zullen hebben een versterking der vriendschappelijke betrekkingen der beide landen. 120.000 menschen verlieten de Finsche hoofdstad Volgens berichten uit Finland is de evacuatie van Helsinki Donderdag geëin digd, niettegenstaande de moeilijkheden. 120.000 menschen hebben de stad verlaten en geen enkel kind bevindt zich meer in de stad. Alle scholen hebben de deuren ge sloten, nadat de kinderen het volsklied hadden gezongen. De wegen, die naar het platteland voeren zijn vol voertuigen, waaronder zeer ouderwetsche wagens en auto's. Het verkeer op de spoorwe gen is zoo gestremd, dat men drie en een half uur noodig heeft om dertig kilometer af te leg gen. De stations zijn vol, doch overal heerscht discipline, de wagons worden niet bestormd en de menschen weten hun zenuwen te bedwin gen. Dikwijls weerklinkt het volkslied of een Psalm, verder hult de menigte zich in stil zwijgen. Schepen en vliegtuigen hebben ten behoeve van de evacuatie een dubbele dienstregeling moeten voeren. De regeering heeft de havens van Helsinki, Borgo, Wiborg en Kotka gesloten, Finsche schepen moeten zich naar Abo begeven. De bruggen worden door soldaten bewaakt en zijn meestal ondermijnd. Teneinde incidenten te vermijden wapperen op het stadion, waar de Olympische Spelen ge houden zouden worden, nog steeds de vlaggen van de Scandinavische landen. De voorbereidingen voor een noodtoestand gaan voort. Vele particuliere auto's zijn gevor derd, voorraden benzine en olie zijn vervoerd naar landelijke districten en de helft van het personeel van particuliere zaken is gerecru- teerd voor staatsdienst. De inhoud van musea en bibliotheken wordt naar veilige plaatsen ge bracht, terwijl van de zolders het brandbare materiaal wordt weggehaald. Rijen menschen stonden gisteren geduldig te wachten bij de spaarbanken en reisbureaux en men koopt goud en zilver voor bankbiljetten. Reizigers uit Rusland verklaren, dat groote aantallen gemechaniseerde Russische troepen verzameld zijn bij de grens en dat de Finsche dorpen bij de grens worden ontruimd. Niettegenstaande dit alles toont de bevolking zich optimistisch en men verwacht, dat de Sovjet Unie geen onaanvaardbare voorstellen zal doen. Men acht de keuze van Paasikivi als onderhandelaar zeer gelukkig, hij is een oude bekende voor de Sovjet Russische leiders. De ontvangst van Paasikivi te Moskou is zeer hartelijk geweest. Vluchtelingen naar Zweden. Blijkens een Reuterbericht uit Stockholm zijn vele Finnen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, naar men zegt, over de Zweedsche grens gekomen. Personen, die in nauwe relatie tot de Finsche regeering staan, gelooven, dat de Russische eischen beperkt zullen blijven tot ,drie eilanden, die den toegang tot Kroonstad en Leningrad beheerschen. Zij geven te kennen, dat dergelijke verlangens als gewettigd zouden kunnen wor den beschouwd en door Finland besproken kun nen worden, mits een tegenprestatie wordt aan geboden. Aan de besprekingen tusschen Molotof en Paasikivi, die gisteren zijn begonnen, wordt ook deelgenomen door Stalin, Potemkin en den ge zant van de Sovjet Unie in Finland, De- revyansky aan Russische zijde en door de des kundigen Paasonen en Nykopp en den Fin- schen gezant te Moskou, Yrjokoskinen aan Fin sche zijde. Gisteren werd gedurende ruim een uur geconfereerd. In een radio-redevoering voor de Scandina vische landen, heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken o.m. het volgende ver klaard: Het Finsche volk, dat in zoo vtf zichten dezelfde democratische doelstellino beginselen heeft aanvaard als de Verep Staten neemt met oprechte dankbaarheid^5 nis van het begrip en de belangstelling Hj4?' van den kant van Amerika kriist ik.:® w van den kant van Amerika krijgt De Èixrn sche tostand heeft naties zooals Finland^ dwongen voorzorgsmaatregelen te nemen behoud van eigen veiligheid en van de int» teit der nationale onafhankelijkheid en nei h?" liteit. Deze maatregelen zijn niet gericht tw eenige andere natie en ofschoon zij noodaf0 lijkerwijze een ernstigen vorm aannemen 2* kenen zij niet dat Finland zijn wil tot uVj heeft laten varen. Deze redevoring zou door het Duitsche kortegolfstation naar Amerika wonden uit gezonden, doch dit werd op het laatste oogenblik afgelast. De Duitschers zouden geweigerd hebben de rede naar Amerika uit te zenden, met het motief dat dit vol. gens de oorlogsregelingen verboden is Ook de Finsche premier heeft en radlo'-rod» voering gehouden voor het Noorsche volk m gaf uitdrukking aan vertrouwen ten opzicht! van den tegenwoordigen toestand. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 13 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto" «i „Middernacht-taxi", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De twee zw. ters Kleh" en „Een stel om te stelen", 3 uuj W. B. Theater: Peperstraat: „Alarm in a- Middeilandsche Zee" en „Zij maakten haar eea spionne", 8 uur. ZATERDAG 14 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto" en „Middernachttaxi", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De twee zus. ters Kleh" en „Een stel om te stelen", 8 uur W. B. Theater, Peperstraat: „Alarm in Middeilandsche Zee" en „Zij maakten haar een spionne. 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 13 OCTOBER Thalia Theater: „Verwaarloosde jeugd" en „De gevaarlijke leeftijd.". 8 uur. Rex Theater: „Als de maan schijnt in Ken- tucky" en „Penny brengt uitkomst", 8.15 uur. Theater de Pont: „Kroegbaas" en „Storm'in een glas water". 8 uur. ZATERDAG 14 OCTOBER Thalia Theater: „Verwaarloosde jeugd" en „De gevaarlijke leeftijd.". 8 uur. Rex Theater: „Als de maan schijnt in Ken tucky" en „Penny brengt uitkomst", 8.15 uur. Theater de Pont: „Kroegbaas" en „Storm in een glas water". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: v VRIJDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg, Vereen. „Voor de Kunst", Het Masker: „Duo", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Bette Davis in „Levens dans". Op het tooneel: „Kratz Brothers", 2.30,7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Het meisje met den blauwen hoed" en „Zal mijn vrouw zwijgen?", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Leven in de brouwerij" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Honolulu", 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac Theater: Non-stop programma met Charlie Chaplin in de klucht „Op rolschaatsen" 2.30, en 7.15—11.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 7—8 uur, De klachten der tweedc-klassers, We hebben reeds eerder medegedeeld, dat er onder de tweede klas voetbalverenigingen ontevredenheid bestaat over het feit dat derde klassers bij hen waren ingedeeld. Zooals onze lezers weten, hebben de tweede-klassers zich tot het bestuur van den K. N. V. B. gewend om voor het Westen de volgende indeeling te maken: Watergraafsmeer Groep Cl H. F. C. E. D. O. R. C. H. Kennemers H. V. C. Hilversum Hercules U. V. V. Velox Vriendenschaar Groep B: H. R. C. West-Frisia Alcm. Victrix Alkm. Boys W. F. C. Z. F. C. O. S. V. D. W. V. A. F. C. Zeeburgia Spartaan Over deze kwestie schrijft de hoofdredacteur van de „Sportkr." o.a. het volgende: „Wij kunnen het gevoel niet van ons af zet ten, dat er in de bezwaren van de clubs veel waars schuilt. Wij hebben brieven over dit on derwerp gekregen, o.a. een uit Zaandam, waar uit wel heel duidelijk blijkt, hoe clubs als Z. F. C. en H. R. C., die met zeer groote opoffe ringen een dure training bekostigen, gedupeerd zijn door een indeeling met eenige derdeklassers waarvoor nog verre reizen gemaakt moeten worden, terwijl daar geen inkomsten tegenover zullen staan. Diverse tweedeklassers bezitten voorts een terreinaccomodatie, overgehouden uit den tijd toen zij in de eerste klasse sPeeI°e|J en die zij net nog „draaiende" konden nouaen als zij althans in behoorlijk tweedeklasse milieu konden spelen. De veranderingen in Afdeeling I zyn van te ingrijpenden aard geweest, evenals die m ne Oosten. Nu is zoo hier en daar de opmerking getnaawi dat de clubs haar inschrijving zullen intrekken en eventueel op eigen houtje wedstrijden zullen organiseeren. Dit standpunt is te eenenmai onjuist. Het eerste kunnen ze uiteraard vryelij doen, het laatste echter is krachtens de bepa lingen van het Huishoudelijke Reglement on mogelijk, zoodat men zich aan allerlei straffen en maatregelen bloot stelt. Of aan den anderen kant het besluit van de bestuurscommissie de laatste indeeling als definitief te bescnci wen, tot eiken prijs gehandhaafd zal woria dient ook nog te worden afgewacht, want middels is besloten dat een a.s. Zaterdag houden bestuursvergadering deze zaak zal kijken. Er staan voor alle betrokken paf J groote belangen op het spel: De vereenigmg achten haar belangen geschaad door een ina ling, waar zij en ten deele niet ten onre geen genoegen mee kunnen nemen, belang van den Bond is er zeker niet mee-8 diend, als een aantal clubs niet aan Zjjn c petities zou deelnemen, ook al bescnlKi Bondsleiding dan ook over de machtsmicw om die clubs het georganiseerd spelen letten. lnc,intf Wij hopen dat men alsnog tot een opjo» zal komen, die het algemeene voetbaiDe^» dient. Dat moét mogelijk zijn. Ons advies de afdeelingen waar men ontevreden is» eenigszins mogelijk herstel van de oorspr lijke indeeling. Dat dan tientallen wedsmi die inmiddels gespeeld zijn, moeten geannuleerd, is wel 't minst erg. De c.lu°s offl| ben dan toch maar gespeeld en daar ging zooals het er ook voor 't vervolg om 8aa „ij laten spelen onder omstandigheden, die z begeeren en... waar ze recht op hebben,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6