IJmuider Courant Op de Spits. De ondergang van de „Royal Oak" Een oorlog van geduld, zegt Gamelin. diet verwachte Duitsche (4(ensiel. Herfstweer. Regeering gaat aardappels aankoopen Noorsch stoomschip slachtoffer van mijn. AvontuucCifhe teis van de Statendam Ik JAARGANG No. 295 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant - Uitgaven en Algern. Prukkerij N.V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle jdvrrlenlie!, opgegeven voor dit bind, orden kosteloos opgenomen in de gennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMGIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 16 OCTOBER '39 Abonnementen pei week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. jjet valt helaas niet te loochenen dat de stand in Europa thans op de spits gedre- jS Een zoo hevige spanning is ontstaan S het gevaar eener ontlading met den dag a ter wordt. Daarin doen zich evenwel leemde factoren voor. Terwijl Duitschland vgn nieuwe perscampagne tegen Engeland heeft ontketend en daarbij het standpunt m- eemt dat het Britsche Rijk zich op de ver nietiging van Duitschland toelegt en dus geen rede zou willen "sluiten ook al kreeg het ver- 'ere voorstellen ter overweging, stelt het over- le« met Rusland en Italië in uitzicht. Zou dat overleg zijn dat niet alleen levering van grondstoffen maar ook militaire hulp betreft? Hoopt Duitschland op een militair bondge nootschap met deze twee groote mogendhe den die steeds sterker den indruk gewekt hebben dat zij ten aanzien van den oorlog In het Westen neutraal willen blijven? Dat lijkt al vreemd. Nog vreemder is evenwel de omstandigheid dat de Russen van de vrije hand, hun door de Duitscliers in Oost-Europa gegeven, een zoo ruim gebruik maken dat dit Duitschland zelf wel alarmeeren moet. Want het heeft niet alleen zijn streven naar het be zit van de Oekraïne en zijn veronderstelde Balkan-aspiraties maar ook zijn overheer- schende positie in de Oostzee moeten prijs geven. De Russen hebben daar, door van Estland en Letland vazalstaten te maken, oorlogshavens verworven die hun met hun groote vloot een duidelijk overwicht verschaf fen. Het is niet duidelijk in hoeverre Rusland thans als Duitsch bondgenoot beschouwd kan worden. En de blijkbare bedreiging van Fin land met Russische overheersching maakt de Duitsche positie in de Oostzee nog onbe- hagelijker. Niet alleen de Duitsche. De bijeenkomst dei- vier Scandinavische staatshoofden drie Koningen van het Noorden en de president van Finland is een gebeurtenis van onmis kenbare beteekenis. Al deze landen moeten zich bedreigd voelen door het opdringende Rusland en in de eerste plaats geldt dit voor Zweden. Ontstellend snel is het verloop der Europee- sche gebeurtenissen. Gedurende de laatste jaren, waarin oorlogsgevaar voortdurend aan de orde is geweest, heeft iedereen de Scandi navische landen daar eigenlijk altijd buiten gelaten. Zij schenen daar in het hooge Noor den veilig voor alle gebeurlijkheden te zijn. De herinnering aan den vorigen oorlog deed zich hierbij natuurlijk sterk gelden. Finland was toen nog geen onafhankelijke staat, maar Denemarken, Zweden en Noorwegen, vooral de laatste twee, liepen feitelijk geen gevaar, ooit in den strijd betrokken te wor den. Zoo zag hun positie er een maand gele den ook nog uit. En nu? Alles is plotseling veranderd en de kans schijnt zelfs niet uit gesloten dat de overige drie Noordelijke lan den zich verplicht zullen zien een defensief verbond met Finland te sluiten. Merkwaar digerwijze wordt de inhoud van de bespre kingen, die de Finsche afgevaardigde Paasi- kivi te Moskou met de Russische regeering voert, nog steeds geheim gehouden. Er wor den alleen geruchten over verspreid maar omtrent den inhoud van de Russische eischen is nog steeds niets definitiefs bekend. De Fin sche regeering heeft alleen medegedeeld, dat er reden bestaat om de besprekingen voort te zetten in de hoop, dat de Sovjetregeering redelijk zal zijn en het Finsche standpunt zal begrijpen. Het klinkt niet erg hoopvol, maar een kans op het vermijden van een Noordelijk conflict zit er blijkbaar nog in. De algemeene toestand laat zich op dit mo ment zeer ernstig aanzien. Maar laat ons den moed er in houden. Zoo vaak reeds hebben zich plotselinge gunstige wendingen voorge daan; het zou geheel verkeerd zijn die nu-als onmogelijk te gaan beschouwen. R. P. K, L. M. vliegt weer naar Engeland. Veel passagiers. Zondagmiddag om half twee heeft de K. L. M- den dienst op Engeland, welke een maand heeft stilgelegen, hervat. Op genoemd uur vertrok de „Tapuit", on- oer commando van gezagvoerder Parmentier hiet negentien passagiers, waaronder tien Scandinaviërs, en de mail naar Engeland. Het toestel zou heden om één uur weer naar Am- rhi^am terugkeeren. Om half twee heden middag zou dan weer een toestel naar Enge land vertrekken. Voor dezen heropenden dienst hebben reeds velen geboekt. Echtpaar door auto aangereden. Man om het leven gekomen. ..^erdagavond omstreeks half acht is op de watnenesserlaan te Rotterdam een ernstige roif!* .,mg Seschied. Het echtpaar Hoefakker „f7 sfcraat oversteken, toen een auto, be- i door F. b., naderde. De voetgangers r^!h! meb het gevolg dat zij door den oenter zijkant van de auto werden gegrepen p?n t11 de straat geslingerd. De man liep ^hedelbasisfractuur en verscheidene in- vnpl kneuzirigen op en is tijdens het ver lap naar ^st ziekenhuis overleden. De vrouw !en Hersenschudding en een fractuur n het rechter-onderbeen. Volgens laatste opgave 414 opvarenden gered. q Volgens de laatste mededeeling van de Britsche Admiraliteit bedraagt het aantal geredden van het gezonken Engelsche slagschip „Royal Oak", voor zoover op dat oogenblik bekend, 414. Onder de overleven den bevinden zich de commandant van het oorlogsschip Benn en commander Nicholls. In vlootkringen te Londen zoo zegt Havas denkt men er niet aan, na het torpedeeren van de „Royal Oak" het belang van dit verlies te verkleinen. Dit is niet in overeenstemming met de traditie van Groot-Brittannië, dat steeds verliezen even openhartig toegeeft als overwinningen. Men merkt ondertusschen op, dat de „Royal Oak" 25 jaar oud is en in 1934/35 de reparatie onderging, welke bij de Britsche vloot elke vijf of- zes jaar gebruikelijk is. Het schip is niet zoo gemoderniseerd als bijvoorbeeld de „Queen Elisabeth" en de bescherming was niet zoo vol maakt als van de nieuwere schepen. Het ministerie van marine heeft geen mede deelingen verstrekt omtrent de plaats, waar het schip tot zinken is gebracht, noch wanneer. Men veronderstelt evenwel, dat een der drie duikbooten, welke Vrijdag tot zinken werden gebracht, dit slagschip heeft getorpedeerd. De maritieme medewerker van de „Sunday Times" schrijft: „het schijnt wel zeker, dat het verlies van de „Royal Oak" in het donker is geschied en dat de ramp zich Vrijdagoch tend vroeg heeft voorgedaan. Het komt redelijk voor te veronderstellen, dat een duikboot zich plotseling zeer dicht bij het pantserschip heeft bevonden en snel minstens twee torpedo's heeft kunnen lan- ceeren". - Reuter herinnert eraan, dat het slagschip indertijd het stoffelijk overschot van de Noor- sche koningin Maud van Engeland naar Oslo heeft overgebracht. Elk uur dat verloopt in het voordeel der gealliëerden. Generaal Gamelin heeft op zijn hoofd kwartier den vertegenwoordiger van de Temps, Jacques Boulenger, ontvangen en hem verzocht het publiek mede te deelen, dat de oorlog nog nauwelijks begonnen is en dat het geduld, veel geduld moet heb ben. De concentratie van het leger is in volmaakte orde verloopen en wanneer thans de Duitsche kanonnen schieten dan komen de granaten op Duitsch terrein te recht. De genraal zeide verder, dat de opmarsch op Duitsch gebied met geringe verliezen tot stand gebracht- is onder dekking van sterke gepant serde éerihëdn. De Duitschers lieten alles springen, in de dorpen waren tallooze hinder lagen gelegd. Wanneer men een steen, een plank of een deurknop aanraakte, vloog een helsche machine in de lucht. Deze helsche ma chines moéten met zorg door de genie worden opgeruimd. Vervolgens deelde de generaal mede, dat de geest, van de Fransche troepen uitstekend is en hij verhaalde enkele staaltjes van dapper heid. Tenslotte zeide hij, dat de huidige oorlog een geduld-oorlog is. Terwijl in Frankrijk en Engeland kanonnen, vliegtuigen en tanks ma ken, beschikt Duitschland niet over de noodige grondstoffen om hetzelfde te doen. Ieder uur, dat verloopt, werkt voor Frankrijk en Engeland. Havas meldt uit Parijs, 15 October: Het lijdtgeen 'twijfel, dat eenige onzekerheid bestaat over de voornemens van den vijand. Vrij. omvangrijke troepenconcentraties worden gemeld in de Rijnlandzöne en de activiteit van de Duitsche infanterie tegen de Fransche voorposten, evenals van de artillerie op de zone achter het Fransche front kan een klassiek voorteeken zijn van een ophanden zijnd Duitsch offensief. Aan aan te géven, dat het ontketenen van snelle, felle operatie de eenige mogelijkheid is voor de Duitsche commandanten in ver band met den Duitschen economischen to.estand. De hardnekkigheid, waarmede de Duitsche bevelvoering er door veelvuldige overvallen naar gestreefd heeft Fransche krijgsgevange nen te maken, toont aan hoezeer zij tot iederen prijs inlichtingen wilde verkrijgen, over den staat der defensie der Fransche voorposten tus- schen de. Maginot- en Siegfgriedlinie. Onder die omstandigheden, was het voor het Fransche commando volstrekt noodzakelijk eveneens krijgsgevangenen te maken, ten einde te trach ten door handige ondervragingen van hen in lichtingen te krijgen, van geringen omvang, zeker, maar die door vergeelijking met andere inlichtingen met een plotselinge helderheid een duistere situatie kunnen belichten. Er werd resultaat verkregen door de talrijke partouil- les, die in het „Niemandsland" rondtrekken, hinderlagen te leggen. Opmregelijk is dat het gebied, waar de hin derlagen met succes bekroond werden, de streek van Wïssemborg is, waar het Lotharingsche front aansluit op het front van den Elzas. Het is bijna dezelfde streek, waar Zaterdag de Fransche patrouilles een zeer levendige activi teit toonden langs de Lauter, die de vlakte var. den Elzas dekt: en aan welks overzij op Duitsch gebied het dichte en uitgestrekte bosch van Bien ligt, dat bijzonder gunstig is voor even- tueele Duitsche troepenconcertraties. Het weerbericht geeft onverdeeld En onverbloemd een somber beeld. Van wat er wordt verwacht. In 't toch al niet zoo klaar verschiet, Depressie heerscht in elk gebied En neemt nog toe in macht De regen valt gestadig neer, De grauwe lucht voorspelt nog meer Aan nat in de nat-uur; En naderhand verwacht men storm De herfst raakt naar geijkten norm Weer aardig overstuur Het is, al hadden wij geen haast, Een toestand die ons niet verbaast, Wij hadden 't wel verwacht; Wat meer of minder nattigheid, Daardoor wordt men in dezen tijd, Niet van zijn stuk gebracht. Het weer werkt inderdaad niet mee, Een goed humeur geldt dus voor twee In ieder huisgezin; Wij blijven rustig aan den gang En zingen van: we zijn niet bang, Houdt ear den moed maar in. Prijzen vastgesteld De minister van Economische Zaken heeft besloten, ter bevordering van een redelijke voorziening in de behoefte aan consumptie aardappelen in het voorjaar van 1940, over te gaan tot het doen aankoopen van een hoeveel heid consumptieaardappelen van den klei grond van de hieronder met name genoemde rassen, te leveren op of na 1 April 1940. Deze aankoopen, welke een dezer dagen een aanvang zullen nemen, zullen worden uitge voerd via door de provinciale voedselcommis- sarissen aan te wijzen handelaren. De prijs, welke den telers per 1 April 1940 voor deze aardappelen zal worden betaald, zal bedragen voor de rassen Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe en Roode Ster 4.50 en voor Eigen heimers ƒ4.per 100 KG af boerderij, met dien verstande, dat de ovememingsprijs geldt voor aardappelen in de vierkantsmaten boven 35 m.M. in de gebruikelijke consumptiesorbee- ring. Voor het industriegebied in Zuid-Lim burg zal een hoeveelheid aardappelen van het ras Industrie worden aangekocht. Ten einde te bevorderen, dat ook de telers van genoemde rassen, van wie geen aardappelen zullen worden aangekocht, voor hun product een redelijken prijs ontvangen, wordt voor be doelde rassen een garantieprijs per 1 April 1940 in uitzicht gesteld, welke 75 cent lager zal zijn dan de genoemde aankoopprijzen. Indien in den vrijen handel deze richtprijzen niet wor den gehaald, zal te zijner tijd een denatura- tievergoeding worden gegeven, opdat de telers toch den richtprijs kunnen maken. Om ook den telers van andere aardappelen dan de genoemde tegemoet te komen, zal voor die aardappelen reeds thans een denaturatie- vergoeding worden vastgesteld. Deze vergoe ding zal periodiek worden bepaald en voors hands 50 cent per 100 KG bedragen voor aardappelen boven 35 m.M. vierkantsmaat. Indien de marktsituatie daartoe aanleiding geeft, zal de denaturatievergoeding kunnen worden verlaagd of verhoogd of zullen alle bepaalde rassen tijdelijk van de denaturatie vergoeding kunnen worden uitgesloten. Wat de goedgekeurde pootaardappelen be treft, is besloten den telers eveneens een ga rantieprijs in uitzicht te stellen en wel zoo danig, dat zij per 1 April 1940 kunnen reke nen op 4.25 per 100 KG voor in de klasse B goedgekeurde poters. De garantieprijzen voor de in de klasse A en C goedgekeurde poters zullen resp. 30 cent hooger en 50 cent lager zijn. De garantieprijzen gelden voor de sor teering 3550 m.M. voor poters in de klassen B en C, en voor de sorteering 3555 m.M. voor de poters in de klasse A goedgekeurd. Later zal worden besloten of deze toezegging door middel van een denaturatietoeslag per 1 April dan wel door middel van overneming- der onverkochte voorraden zal worden uitge voerd. Militair vliegtuig neergestort. De regeeringspersdienst meldt: De F 9, no. 39 is Zaterdag in West-Souburg (Zeeland), kort na het opstijgen, neergestort. Het toestel is vernield. De beide inzittenden zijn licht gewond. wijziging van luchtrechten. Met ingang van heden zijn de luchtrech ten verhoogd voor de meeste bestemmingen, wel'ke met den Franschen luchtdienst op Zuid- Amerika en de van New York uitgaande Ame- rikaansche luchtdiensten bereikt worden. Tegelijkertijd zal voor alle bestemmingen, welke met Fransche luchtdiensten worden bereikt, het afzonderlijk luchttarief, gelden de voor andere stukken dan brieven en brief kaarten, dat op 2 October j.l. was opgeheven opnieuw worden ingevoerd. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de postkantoren. vrouw van twee kindermoorden verdacht. Zaterdagmorgen is gearresteerd een 32- jarige ongehuwde vrouw, wonende te Oosten- dam. gemeente Ridderkerk. De vrouw, die moeder is van drie kinderen, wordt verdacht van twee kindermoorden, gepleegd in de jaren 1935 en 1938. In verband met dit feit, is tevens gearres teerd een 3-1-jarige man, eveneens uit Oosten- dam, Prijzenverloop van levensmiddelen. Voor sommige in het geheel nog geen stijging. De Centrale Bond van Nederlandsche Ver- bruiks-coöperaties heeft in de bijzondere om standigheden, waarin ons land verkeert, aan leiding gevonden zijn economisch bureau op te dragen wekelijks een onderzoek naar het verloop der prijzen van een aantal levens middelen in te stellen. Achttien daartoe aangezochte coöperaties verdeeld over het geheele land, zonden ge gevens voor deze enquête in. Als basis voor het onderzoek werd genomen ae week van 24- 29 Juli 1939, toen alles nog normaal was. De nu verzamelde cijfers, die betrekking hebben op de week van 27 October j.l. toonen aan, dat bij de verbruikscoöperaties de prijzen van brood, havermout (merk Haka), custard- podeer, rijst, margarine en koffie sinds Juli niet, of minder dan y2 pet. zijn gestegen. De prijzen van groene erwten, vermicelli, gries- meel, tarwebloem, lucifers en Smyrna-rozijnen stegen slechts 1 a 2 pet. Iets meer (n.l. 2 tot 5 pet.), boven het peil van Juli, lagen in October de prijzen van losse havermout, sla olie, suiker (2.1 pet.), kaarsen, Java-thee, abricozen, gedroogde appelen en santa clara pruimen. Grootere prijsstijgingen kwamen voor bij Goudsche kaas (33 a 43 pet.), eieren (33 pet.), boter (85 pet.) bak- en braadvet (6.3 pet.), zachte zeep (25 pet.), goedkoope thee (8.5 pet.) en Californische rozijnen (12.1 pet.) Over peulvruchten konden nog geen cijfers worden verzameld, daar de oude oogst is uit verkocht en van de nieuwe oogst bijna nog niets aan den consument wordt verkocht. Overlevenden vanmorgen te IJmuiden binnengebracht. Drie opvarenden omgekomen Het Finsche stoomschip „Emmi" heeft in IJmuiden binnengebracht acht leden van de bemanning van het Noorsche stoomschip „Gressholm", dat op weg was van Stavanger naar Antwerpen. De „Gressholm" is Vrijdagavond op een mijn geloopen op 53 graden 55 minuten Noorderbreedte en 2 graden 55 minuten Oosterlengte. Drie leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De „Emmi" is met de overlevenden op weg naar Amsterdam. Vingerafdrukken werden inbrekers noodlottig. Vele diefstallen op hun geweten. Het is de Amsterdamsche Recherche in samenwerking met de gemeentepolitie van Amstelveen en die van Haarlemmermeer gelukt een tweetal leden van het inbre kersgilde te arresteeren. die in de plaatsen Amsterdam,. Badhoevedorp en Amstelveen hun operaties hadden verricht en die zulks tijdens het politie-verhoor bekenden. Zij zijn ter beschikking van de Justitie ge steld. Op 6 Mei 1939 werd te Badhoevedorp bij den bewoner G. in den avond ingebroken op het moment dat deze afwezig was. Een zeer belangrijke hoeveelheid gouden sieraden, ju- weelen en een groot bedrag aan buitenland- sche gouden geldstukken werd ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan; deze stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Het resultaat leverde eenige vingerafdruk ken op alsmede een kleine hoeveelheid zeep, die bij het indrukken van de glasruit gebruikt was. Geruimen tijd daarna werd door de Amster damsche Recherche een verdachte aangehou den, wiens vingerafdrukken klopten met die van Badhoevedorp. De verdachte H., inderdaad een Amsterdammer, bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. Zoo werd hij ook gezocht door de politie te Amstelveen, waar hij eenige inbraken had gepleegd, terwijl hij zich aan gelijke feiten te Amsterdam had schuldig ge maakt. Hij werd ter beschikking van de Justitie ge steld, die hem op haar beurt aan de politie van Haarlemmermeer uitleverde, ten einde ook hier te worden gehoord. Na een streng verhoor bekende hij de in braak te hebben gepleegd doch tevens kwam aan het licht, dat een zekere B., even eens een Amsterdammer, zijn mededader was geweest. B. was. namelijk degene, die het be wuste doosje zeep bij het verlaten van de wo ning had achtergelaten een mooie aanwij zing voor de politie, die daarvan in het verhoor listig gebruik maakte. Dit verhoor leidde tot de arrestatie van B.. die na een langdurig ver hoor door de mand viel en bekende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het bleek echter dat de vermiste voorwerpen reeds aan den man waren gebracht en de op gebrachte gelden alsmede het gestolen geld opgemaakt. Achteraf bleek, dat éen hunner reeds eerder wegens inbraak en diefstal - gevangenisstraf had ondergaan. Met deze aanhouding, die in samenwerking met de politie van Amsterdam heeft plaats gehad, is Badhoevedorp zeer zeker eenigen tijd van inbrekers althans van de zen gevrijwaard. H. is Zaterdag weer ter beschikking van de Amsterdamsche Justitie gesteld, terwijl B. van daag' ter beschikking van de Justitie te Haar lem wordt gesteld. Een der opvarenden vertelt Onze stadgenoot de heer L. C. Pierlot, die als chef-kapper werkzaam is op het s.s. Statendam, dat na een avontuurlijke reis Donderdagmiddag in ons land is teruggekeerd, vertelde ons nog eenige bijzonderheden over dezen tocht, die voor de opvarenden niet zonder spanning is ver loopen. Reeds de heenreis verliep niet zonder emotie, nadat het schip uit Rotterdam door verschil lende moeilijkheden was vertraagd ontving men even buiten de Iersche kust noodsignalen van het Engelsch s.s. Winkleigh. Spoedig bemerkte men toen twee reddingbooten. De 1700 passagiers van de „Statendam" bevonden zich natuurlijk allen aan dek en velen konden hun ontroering niet meester blijven. Den geredden viel overi gens een echt Hollandsche ontvangst ten deel. Ze kregen een hartige slok, cigaretten en een stevig maal en er werd een collecte voor hen gehouden, die een aanzienlijke som opbracht. Merkwaardig was het overigens dat de kapi tein van de „Winkleigh" zeer te spreken was over het optreden van den Duitschen duikboot commandant. Hij betreurde natuurlijk het ver lies van zijn schip, dat getorpedeerd was maar hij had overigens veel waardeerfing voor den Duitschen duikbootcommandant, die aan de be manning van de „Winkleigh" flesschen whisky en boterhammen had gegeven. Eenige oogenblikken nadat de geredden aan boord waren, ving men op de „Statendam" weer noodsignalen op. Een kwartier later werd echter medegedeeld, dat er weliswaar een schip in gevaar was, maar dat er reeds hulp ter plaatse was. De „Statendam" kwam toch echter, mede door het verlate vertrek twee dagen te laat in New York aan. Op 16 September vertrok men weer uit New York en de reis vérliep aanvan kelijk zeer voorspoedig. Bij de Engelsche kust werd men echter door de Engelschen vastge houden en dat was minder prettig daar er ge brek aan aardappelen en water ontstond. Men kon niet van boord af en daar het telegraaf kantoor vergezeld was, was er geen communi catie-middel. Wanneer kapitein Barendse iets te vragen had moest hij dat door middel van seinen doen waarop dan een militaire boot ver scheen. Dat was erg vervelend want men was bang dat de familieleden in Holland ongerust zouden worden. Na een week werd verlof ge geven de Thawes op te stoomen bij Gravesend. Daar de „Statendam" de grootste boot was, die ooit de Thawes op kwam voer er een kleine tankboot mee. die het Nederlandsche schip tel kens weer in het diepe water moest duwen. Vervolgens stoomde de „Statendam" op naar het Tilbury-doek en eerst toen kreeg men ver lof aan land te gaan. De passagiers werden toen in twee gedeelten door de Batavier-lijn over genomen en naar Nederland gebracht. In het „Tilbury-doek" kwam ook de beman ning van de „Binnendijk" aan boord van de „Statendam". De heer Pierlot had ook nog een bezoek aan Londen gebracht, dat vooral des avonds thans een zeer somberen indruk maakt. De stemming is er dan ook verre van opgewekt. Eigenaardig is het als men in de geheel verduisterde stad krantenjongens hoort schreeuwen en niet ziet waar ze zijn. De „Statendam" kreeg Woensdag j.l. verlof de terugreis te aanvaarden en keerde zooals gemeld Donderdagmiddag weer in Nederland terug. Tijdens den overtocht van de Noordzee wa ren alle mogelijke voorzorgsmaatregelen geno men, daar kapitein Barendse bekend staat ais een zeer ervaren en voorzichtig gezagvoerder. De „Rotterdam" met 1100 passagiers vertrokken. Op weg naar New-York. Zaterdagnacht is het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika-Lijn van Rotterdam ver trokken met 1100 van de meer dan 2000 ge gadigden, die wekenlang hebben gewacht op passage naar Amerika. De inscheping geschiedde tusschen 7 en 10 uur, gedurende welken tijd een ongekende drukte heerschte op de Wilhelminakade, waar tallooze taxi's aanreden, zoodat de politie bij zondere maatregelen moest treffen om het verkeer in goede banen te leiden. Onder hén, die de reis meemaakten, bevindt zich het dansgezelschap van Devi Dja, dat een tournee door Europa heeft gemaakt. Het zal eenige maanden in Amerika blijven en daarna naar Nederland terug keeren. Nieuw Engelsch smaldeel voor den strijd tegen kapers. Bestaande uit gewapende koopvaardij schepen. De nieuwste aanwinst voor de Britsche vloot is een vijftienduizend ton metend luxe schip, dat onlangs van stapel is geloopen en thans is verbouwd tot een gewapend koop vaardijschip, zoo meldt Reuter. Een aantal van deze schepen zal een nieuw smaldeel van de Britsche marine vormen, dat moet optre den tegen vijandelijke kapers. De dreigende lange loopen van de kanonnen steken thans langs de zijden van het schip naar buiten. Teneinde het gevaar van zinken te ver minderen zijn 19.000 luchtdichte tonnen en 1100 ton hout aan boord genomen en in de ruimen opgeslagen. Op de scheepswerven worden kanonnen van verschillend type gemonteerd op kleinere koopvaardijschepen, die alleen voor de verde diging woi-den uitgerust. Overeenkomstig de interiationale wet hebben deze schepen hun kanonnen op het achterdek, zepdat zij niet in aanvallende positie kunnen vuren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1