Dnze gemeentesecretaris ten grave gedragen Vereeniging voor Fac. Lijk- verbrandiiig. Inwijding nieuwe orgel. Het congres. J.l. Zaterdag hield de Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding haar 64e jaarlijksche al- gemeene vergadering in iiotel „Zomerzorg" te den Haag. Vele afgevaardigden uit den lande waren daar bijeengekomen om deel te nemen aan het congres. In het hoofdbestuur waren 3 vacatures. Dr., P. H. van Roojen, de algemeen voorzitter, die af tredend was, stelde zich herkiesbaar en werd bij acclamatie herkozen. Wegens het bedanken van mr. C. W. Stheeman, president van de Arron- dissements-Rechtbank te Leeuwarden, hadden zich voor deze yacature candidaat gesteld de hee- ren T. R. C. Smit, secretaris van de afdeeling Haarlem en dr. L. J. Zielstra, geneesheer-direc teur van het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen. In totaal werden uitgebracht 183 stemmen, waarvan 136 op laatstgenoemde, 11. blanco en 36 op den heer Smit, zoodat dr. Zielstra de vaca- ture-Stheeman bezette. Nu de heer J. van Dijk, secretaris-penning meester der Utrechtsehe afdeeling tot directetu- van hei crematorium benoemd is, ontstond er in het hoofdbestuur der Vereeniging een derde va cature, tevens een vacature in de commissie van drie van beheer over het crematorium. Voor deze vacature-van Dijk had de afdee ling Velsen haar penningmeester, den heer P. Klerk, te Driehuis candidaat gesteld. Andere candidaten, door de afdeelingen gesteld waren de heeren Dr. K. Simon Thomas, te Leiden, Dr. L. J. Zielstra te Groningen, en Hammacher te Utrecht. De candidaat dr. K. Simon Thomas werd door het hoofdbestuur aanbevolen. De stemming wees uit, dat er 187 stemmen waren uitgebracht, waarvan 107 op Dr. K. Simon Thomas, 64 op den heer P. Klerk, 12 op den heer Hammacher, 3 op Dr. Zielstra en 1 blanco, zoodat eerstgenoemde in de commissie van beheer zitting neemt. Bouw nieuw kantoor. Voor den bouw van een modern kantoor werd eenige jaren geleden door het congres een cre- diet toegestaan van f 40,000. Dit bedrag bleek, na het kennis nemen van de plannen zooals deze door den architect Dudok zijn uitgewerkt, bij lange na niet voldoende te zijn, De totale kosten worden thans begroot op f 66.300 en zullen niet overschreden worden. Maatregelen daartoe zijn genomen; de materialen zijn reeds aangeschaft in verband met de tijdsomstandigheden en een clausule daarover is in de aanbesteding opge nomen. Zooals wij reeds meegedeeld hebben zal er op de plaats van het oude kantoor een geheel modern gebouw verrijzen in den stijl-Dudok be nevens een receptie-zaal. De mogelijkheid zal dan tevens overwogen kunnen worden om de geheele vereenigings-administratie te Driehuis te concenti-eeren. Deze wordt nu nl. nog in den Haag gevoerd. Na enkele discussies kon het congres zich met de voorgestelde plannen vereenigen. Kan Hoogovens gas blijven leveren? Er werd o.m. de vraag gesteld of Hoogovens, welke de gasleverancier van het crematorium is, in de toekomst gas zou blijven kunnen leve ren. De technisch adviseur, dr. ir. M. F. de Bruijne, zeide, dat alle maatregelen genomen waren om op alle gebeurtenissen in dien zin voor bereid te zijn. Mocht het onverhoopt gebeuren, dat er geen gas meer geleverd zou kunnen wor den, dan zou het bedrijf toch niet. behoeven te stagneeren. Er was n.l. reeds 1 oven aangebouwd en volgens de nieuwste Amerikaansche vindin gen voorzien van een oliestookinstallatie, die met enkele handgrepen in werking gesteld kan wor den. De tanks voor deze oli,e7voorziening aijn eveneens reeds aanwezig, zoodat men op „-allés voorbereid is, een mededeeling die met - applaus ontvangen werd. Inwijding van het nieuwe orgel. Zondagmorgen vereenigden de afgevaardigden zich te Westerveld in de nieuwe aula van het crematorium, waar het juist voltooide orgel of ficieel in gebruik genomen werd. Van het, hoofd bestuur waren aanwezig de heerën dr. P. H. van Roojen, (voorzitter), 11. Rietema (secretaris) :-en dr. E. J. Abrahams. Mede bevonden zich onder de aanwezigen de heeren mr.' J. E.Holleman (ad ministrateur) en J. van Dijk (directeur van het crematorium) alsmede vele leden van het per soneel. Het prachtig-klinkende orgel, vervaardigd door de firma van Leeuwen te Leiderdorp, werd dooi den organist van het crematorium, den heer George Robert, bespeeld. Het instrument werkt, geheel volgens het zuiver electrische systeem, telt 35 registers waarvan 2 in transmissie ver deeld over 3 manualen en pedalen. De manualen hebben 61 toetsen, de pedalen 32 toetsen. De heer Robert voerde uit de Treurmarsch uit het oratorium „Saul" van G. F. Handel als een In Memoriam aan den vorigen directeur, wijlen den heer Frank Blaauw, een cantilene van G. Pierné en een Meditation van F. Borowski De fraaie dispositie van het instrument met zijn klankvolle vulstemmen en tongwerk liet de musicus op boeiende wijze tot haar recht komen. Ook de grondstemmen met de prachtige, klank volle bassen klonken in de moderne aula uitste kend, zoodat dit koninklijk instrument zeer ze ker een aanwinst voor het gebouw genoemd mag worden. Rede Dr. van Roojen. Dr. van Roojen zeide dat hij door het klank volle orgelspel diep onder den indruk was en dat die indruk nog vergroot werd door de reden, waarom men bijeengekomen was, n.l. om het nieuwe instrument officieel in gebruik te nemen. Spr. hoopte, dat het den heer Robert gegeven mocht zijn nog langen tijd met ijver en toewij ding zijn taak te Westerveld te mogen vervul len. Dank bracht spr. aan de orgelbouwers voor het vervaardigen van zulle een schoon instru ment. Ons doel, zei dr. van Roojen, is thans bereikt nu alles voltooid is wat wij ons voor oogen had den gesteld eens te bereiken. Spr. richtte zich daarop tot mevr. Blaauw en zeide, dat de Ver eeniging nooit vergeten zou welk een trouwen medewerker men in den persoon van haar over leden echtgenoot had verloren. Tot het personeel sprak de voorzitter woorden van groote waar deering voor den verrichten arbeid, vnl. in dien tijd, dat het crematorium zonder directeur was en deze dames dames en heeren zich zoo hadden beijverd den dienst zonder stagnatie voortgang te doen hebben. Met het voortschrijden der tijden, zeide spr., verandert de visie van den mensch op den dood. En deze verandering weerspiegelt zich in de moderne schepping van onzen medewerker Du- dok in deze nieuwe hal, die geheel in de sfeer van een nieuwen tijd is. Spr. besloot zijn rede met den wensch uit tel spreken, dat er eens een tijd zal komen, dat het de Vereeniging vergund zal worden meerdere crematoria in Nederland te mogen bouwen. Daarna bezichtigde het gezelschap het nieuwe i orgel, de gereed gekomen columbaria en urnen- tuinen alsmede de terreinen, w.o. dat van het te verrijzen kantoorgebouw, waar men reeds vele voorbereidende maatregelen getroffen heeft. Na afloop vereenigden de afgevaardigden zich te Haarlem aan een koffietafel, waarna het congres uiteenging tot 1940. een hoofdklassespeler sergeant Slacht, de tiamséance door den heer k. de Jong. voor zitter van D.C.IJ. Deze zal tevens een korte causei-ie over het damspel houden. De plaat selijke clubs „Kijk Uit" en D.C.IJ. stelden het materiaal beschikbaar resp. voor schaken en dammen. Ongetwijfeld zullen vele militairen, die een dezer beide denksporten beoefenen van de gelegenheid gebruik maken, om hun krachten nleta een der beide matadors te nieten. De M. C. van „Het Zooveelste" viert bruiloft. Zaterdagavond was het feest bij de M. C van „het Zooveelste" gelegerd „ergens in IJmuiden". Twee manschappen van deze empagwie n.l. korporaal H. Keijer en milicien J. Klukhun waren dien dag in het huwelijk getreden en deze blijde ge beurtenissen mochten natuurlijk niet on opgemerkt voorbijgaan. Het feestlokaal was kwistig versierd met vlaggen, geheel belangeloos afgestaan door het wachtschip. De beide bruidsparen arriveerden des avonds 8 uur met den trein uit Amster dam waar de huwelijken voltrokken waren. Aan het station werden de gelukkige paartjes verwelkomd door een „ambtsbroeder" en en vervolgens per rijtuig naar het feestlokaal ebracht. Toen zij dit betraden werd hun door de manschappen, waarvan velen van hun vrouw of verloofde vergezeld waren een feest lied toegezongen, waarop een promenade volgde. De vier gelukkigen kregen toen een eereplaatsje op de Festbiïhne, waar ze mochten plaats nemen in keurig versierde stoelen, Hierna trad de compagniescommandant naar voren om de beide bruisdparen geluk te wen- schen. Deze wees er op, dat dezen avond op bijzondere wijze de kameraadschappelijke eest der M. C. tot uiting kwam. Het is een avond, waarop duidelijk blijkt, hoe de man schappen met elkaar wel en wee meeleven. Hij wenschte beide bruidsparen hartelijk ge luk met hun huwelijk en sprak den wensch uit, dat deze huwelijksdag het begin mag zijn van een lang en gelukkig leven. Hierna was het woord aan den milicien Remenie, die namens de manschappen hun erkentelijkheid jegens den commandant be tuigde voor diens aanwezigheid. Vervolgens feliciteerde ook hij de beide bruidsparen en sprak hij den wensch uit, dat er na deze donkere dagen spoedig weer zonnige dagen mogen aanbreken. Namens kader en man manschappen bood hij korporaal Keijer een kapstok met spiegeli en milicien Klukhun een schemerlamp aan. Laatstgenoemde dankte mede namens kor poraal Keijer den commandant en allén die aan de cadeaux hadden bijgedragen en dezen avond tot een voor hen on verge telijken avond hadden gemaakt. Hierna kwamen de onderofficieren de bruidsparen persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. Toen begonnen de feestelijkheden, waar aan de accordeonist en de drummer van de bekende band hun medewerking verleenden., Milicien1 Walvisch ontpopte zich als een ver dienstelijke ceremoniemeester. Frankrijk zèlte den invoer van visch stop. Nieuwe regeling op komst. Reeds spoedig na het uitbreken" van den oor log zette Frankrijk den invoer van visch stop. Van practische beteekenls voor de IJmuiden- sche exporteurs was dit geenszins, want dooi den geringen aanvoer bewogen de tongprijzen zich op zulk een hoog niveau, dat er geen kans op een winstmarge bestond. Thans vernemen wij, dat Frankrijk binnen kort zijn grenzen voor den invoer van visch uit ons land weer zal openen. In de regeling der consenten zal echter een wijziging worden ge bracht. Deze waren tot nu toe in handen dei- exporteurs te IJmuiden, die een contingent hodden toegewezen gekregen op basis van hun uitvoer in zekere „basisjaren". Wanneer de in voer opnieuw zal worden toegestaan zullen de consenten in handen der Fransche importeur komen, wat de hoeveelheden betreft, eveneens in evenredigheid met vroegere invoeren. De toegestane quota zuilen, naar men meent te weten, veel kleiner zijn dan voorheen. Voorloopig heeftook deze maatregel zoo goed als geen practische beteékenis. De tong- prijzen zijn in Frankrijk tot nu toe veel lager dan in IJmuiden en de aanvoer zal hier eerst veel grooter dienen te worden, voordat er kans op uitvoer bestaat. De vooruitzichten voor on zen uitvoer naar Frankrijk zijn dan ook verre van gunstig en de betrokken exporteurs zullen in.den afslag voorloopig wel niet aan bod komen. IJmuiden is dood Maar In Oostende worden records gebroken. Terwijl IJmuiden gebukt gaat onder de ge volgen van den oorlogstoestand en nagenoeg de geheele trawlervloot stil ligt, gaat Oostende alles zijn gewonen gang. Al mogen dan niet alle schepen in de vaart zijn, de marktprijzen zijn er over het algemeen van dien aard, dat er buitengewoon groote be- sommigen gemaakt worden. Een IJslandboot, de stoomtrawler O 159 maakte zelfs een reis, die voor Oostende een record beteakent. Het schip, dat j.l. Woens dag en Donderdag zijn vangst verkocht, be- somde 3€0,000 fr. De reisduur was 20 dagen. Maar nog een ander record werd gebroken n.l. dat van den hoogsten dagomzet in de vischmijn, J.l. Woensdag werd in Oostende voor 1.112.300 fr. omgezet, zoodat het oude record, dateeiiende van 4 April j.l. van 983590 fr. met stukken geslagen werd. Vooral de haringaanvoer van de Fladen was de vorige week weer aanzienlijk. Van 7 tot en met 12 October kwamen in Oostende 21 haringschepen aan. Nu kunnen deze, wat de vangsten betreft, niet met de trawlers van IJmuiden vergeleken worden, maar de totale aanvoer bedroeg toch 10.000 a 11.000 manden. De goede haring bracht 150 tot 170 fr. op. De totale omzet in de week van 5 tot en met 11 October bedroeg 2.357.000 fr. Ook deze week wordt weer veel haring ver wacht, vermoedelijk een 15-tal schepen. De eerste winst voor de Zwaluwen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Ö.onderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ZwaluwenHou Stand (31) De eerste aanval is voor dc Zwaluwen maar levert geen resultaat op. Het spel gaat nu ge- ruimen tijd op en neer en het -is ten slotte J. Luntz, die met een mooi schot Zwaluwen de leiding bezorgt. Direct hierop trekt Zwaluwen weer ten aan val en even voor de rust ingaat vergroot A. de Reuver den voorsprong (20). Na de thee komt 1-Iou Stand gevaarlijk op zetten doch de eerste aanvallen weet doelman Dubbeld schitterend te keeren. Hem Stand wordt hierdoor niet ontmoedigd en eindelijk komt de bekroning dooi- een on houdbaar schot van den midvoor (21). Zwaluwen zijn. niet van plan zich de zege te laten ontgaan en na een feilen aanval weet De Wit den voorsprong te vergrooten 31. Hoewel Hou Stand nu alles In het werk stelt om den achterstand in te halen wordt dit door de Zwaluwen-achterhoede met Kooi man aan het hoofd belet. Dan klinkt het eind signaal en heeft Zwaluwen haar eersten com petitiewedstrijd verdiend gewonnen. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Dinsdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn Hl: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Pa rijs, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Nationaal pro gramma; 2.35 Keulen; 3.05 Parijs, 4.50 Lon den Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7,20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keu len. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussei Fr., 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma 6.45 Londen Reg., 7,00 Nationaal program ma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg., 1.20 Brussel Ned., 2.15 Londen Reg., 4.20 Keulen; 4.40 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen; 6.20 Londen Reg.. 7.40 Diversen. 7.50 Nationaal programma, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keu len. Een kerkelijk jubileum. Op Zaterdag 21 October zal het 25 jaar jeleden zijn dat de toenmalige Deken van Beverwijk, pastoor A. Waare, den eersten steen legde voor den bouw van een tweede katholieke kerk op een terrein aan den Arendsweg. Deze kerk, die toegewijd werd aan O. L. Vrouw van Goeden Raad, was in Mei 1915 gereed, zoodat in de parochie reeds voor bereidingen worden getroffen om in het vol gende voorjaar het zilveren bestaansfeest op waardige wijze te vieren. Toch zal ook het jubileum van de eerste steenlegging niet geheel onopgemerkt voor bijgaan. Zaterdagmorgen zal een plechtige Hoogmis aan dit gedenkwaardige ïeft herin neren.*-" T - v- Eenvoudige plechtigheid op „De Biezen Dam- en Schaakséance voor militairen. Hedenavond vindt in de groote zaal van de Witte Bioscoop, thans cantine van „het Zoo veelste" een dam- en schaakavond plaats voor de hier gelegerde militairen. Deze avond is georganiseerd op initiaitief der militaire auto riteiten. De schaakséance zal worden gegeven door reffende afscheidswoorden van den Burgemeester. Zaterdammiddag is onze gem.-secretaris de heer M. K. Hofstede naar zijn laatste rustplaats op „De Biezen" gebracht. Het was een eenvoudige, doch treffende plech tigheid, die door een groot aantal belang stellenden werd bijgewoond. Ook bij het sterfhuis tijdens het vertrek en bij het raadhuis, de plaats waar de overledene gedurende zoovele jaren heeft gewerkt, was de belangstelling zeer groot. Hier werd het groote aantal kransen met één vermeerderd n.l. met een fraaie krans van het gemeentebestuur. Voorafgegaan door de twee gemeenteboden eed de stoet de begraafplaats op. In den stoet reden o.a. mee burgemeester Kwint, de wethouders, de heeren J. C. Dunnebier, J. P. Nijssen, W. F. Visser en A. J. van Leusen en de loco-secretaris de heer E. W, de Boer. Het spreekt vanzelf, dat vooral van de zijde van het gemeentepersoneel de belangstelling zeer groot was. We zagen o.a. dr. L. S. Lim- borgh Meijer, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst. Ir. J. A. Verhoef, directeur van Open bare Werken, P. IJtsma. waarn. commissaris an politie, J. Th. Verzijlbergh. directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, Waardenburg, directeur van Maatsch. Hulp betoon, K. Hollander namens het hdofd van den Keuringsdienst. M. Kampman, adj.-direc- teur van „Gas en Water" en tal van ambte naren van de secretarie en de bedrijven en ander gemeentepersoneel. Verder merkten w. o.a. op mevr. Rambonnet- Speet, de heeren A. A. Post. gemeentesecreta ris van Beverwijk, H. IJ. Visser, rijksontvanger, H. A. Zeeman, directeur der Nijverheidsschool. J. Seijffert, havenmeester van het Noordzee kanaal. notaris G. D. Boerlage, de oud-wethou ders de heeren P. Bosman en K. H. Tusenius, bijna alle raadsleden, eenige oud-raadsleden enz. Er waren verder nog bloemstukken van den gemeenteraad, van het secretariepersoneel. van de diensthoofden, van IJ. V. V. Storm vogels enz. Als slipperdragers fungeerden de afdeelings- chefs ter secretarie de heeren G. T. Groen, W. C. Suwerink, C. J. van Oost en H. Schmitz. Nadat de baar in het graf was neergelaten trad burgemeester Kwint naar voren. Rede van burgemeester Kwint. Het is niet de eerste maal. aldus de burge meester, dat wij dit- jaar op dit kerkhof de laat ste eer bewijzen aan een onzer medewerkers. Wij hebben hier ter ruste gelegd onzen voor tref felijken chef van de afdeeling Financiën en den commies van de afdeeling Onderwijs. Thans staan wij voor de derde maal aan het graf van iemand die aan dezelfde ongenees lijke kwaal ten offer viel. Spreker zeide, zeker in de gelegenheid te zullen zijn, den over ledene in de eerste, zitting van den gemeente raad te herdenken, maar hij dankte mevrouw Hofstede, dat zij hem heeft toegestaan, bij het graf eenige woorden te spreken. Nu ongeveer dertig jaar geleden kwam een zeer jonge man van amper 20 jaar uit Gro ningen naar Velsen. De eerste jaren merkte men weinig van hem, maar zijn werk moet wel goed zijn geweest, dat zeer spoedig de aan dacht van het gemeentebestuur op hem werd gevestigd en hij tot chef van de afdeeling Financiën werd benoemd. Daar bleek hij uit stekend op zijn plaats. Spreker herinnerde aan de woorden, die de heer Hofstede eens tot hem sprak, dat juist daar waar de financieele on afhankelijkheid der" gemeente begint, pas de gemeentelijke autonomie tot haar volle ont plooiing komt. Als de gemeente-autonomie in het gedrang kwam kon zijn stem vlijmscherp worden. De heer Hofstede, heeft daarna als controleur der financiën de gemeente onschat bare diensten bewezen. In dien tijd liep alles, wat de gemeente-inkomsten betrof, over het raadhuis en was aan zijn zorgen toevertrouwd. Als hoofdcommies heeft hij getoond te zijn een grondig redacteur. In 1927 kwam hij" op de hoogste trap van de maatschappelijke ladder. Rustig zich oricn- teerend, heeft hij de gemeente gediend op waarlijk voortreffelijke wijze. Hij kwam nu meer in contact met den raad en dc raadsleden zullen zich hem herinneren als een stille fi guur, aan wiens gelaat men niet kon zien of hij het met hen eens was,, maar die in stilte zich een oordeel velde. Van het college was hij een gezien adviseur. Zijn functie als adviseur zal hem wel eens moeilijk zijn geweest, hem die 'n zelfstandige figuur was. Voor zijn amb tenaren was de heer Hofstede niet gemakke lijk. Hij eischte van zichzelf veel en deed dit ook van zijn ambtenaren. Hij heeft gestreefd naar de grootste mogelijke volmaaktheid bij zijn ambtenaren en ook bij zichzelf. Hij was steeds een voorbeeld voor de ambtenaren. Tot het laatst toe, langer dan verantwoordelijk was, heeft hij zijn taak waargenomen. Hij zeide wel eens: de Zondagen zijn voor mij de moei lijkste dagen. Met diep leedwezen staan ge meentebestuur en bijna de geheele raad aan deze groeve. Spreker gaf mevrouw Hofstede en haar zoon de verzekering, dat de nagedach tenis van hun man en vader in eere zal worden gehouden. In den kring van het gemeentebestuur zal een ander zijn -zetel innemen. Het werk zal voortgaan. Maar zijn plaats in het gezin zal ledig blijven. Spreker gaf weduwe en zoon de verzekering, dat aller gedachten nog meerma len naar den overledene zullen teruggaan. Ten Vragen over de luchtbescliei ■rmino Het antwoord van B. en W. Onlangs heeft het raadslid de heer r Rollenberg de navolgende vragen betreff f de luchtbescherming tot het college va»n5? en W. gericht: s- 1. Zijn B. en W. niet van meening dar huidige toestand in Europa en de Sui daarbij van Nederland, het gevaar v luchtbombardementen voor ons land aanzit lijk hebben vergroot, gezien ook de reeds vonr gekomen schendingen onze neutraliteit don buitenlandsche militaire vliegers? 2. Zijn B. en W. niet tevens van meenw dat het de taak der overheid is hiertegen f' geheele bevolking zoo afdoend mogelijk bf scherming te waarborgen? 3. Achten B. en w. het daarom niet nood zakelijk, dat door het gemeentebestuur on middellijk bijzondere maatregelen worden genomen ter beveiling van de Beverwijk^ bevolking tegen genoemd gevaar door- het gratis ter beschikking stellen aan dezo' be- volking van gasmaskers; het in versneld tem! po doen aanleggen van schuilkelders en schuilloopgraven in alle deelen der stad en fo zulk een omvang dat aan de geheele 'bevol king werkelijk en afdoende bescherming wordt geboden tegen eventueele aanvallen uit de lucht? 4. Zijn B. en W. bereid zich, hetzij zelf. st-andig, hetzij tezamen met andere gemeen". ten in Nederland, zonder verwijl tot de lands- regeering te wenden, om haar met klem op de genoemde gevaren te wijzen en van haar te verlangen, dat zij de middelen ter beschik- king stelt van de gemeentebesturen, waaruit uitgaven voor de in vraag drie genoemde maatregelen kunnen worden bestreden? Antwoord van Burgemeester en Wethou ders: 1—2. Een en ander, alsook de taak der ovenheid op dit gebied, is voorzien in de wet van 23 April 1936 (staatsblad no. 302), tot bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen, Voor de uitvoering van deze wet ls niet ons College, doch alleen de Burgemees ter de bevoegde instantie. 3. Uit het feit, dat dezelfde vragen ook in andere gemeenten zijn gesteld, blijkt reeds, dat daarbij in het geheel geen rekening ls gehouden "met de zéér uiteenloopende plaatse lijke omstandigheden, de plaatselijk van kracht zijnde beveiligingsvoorschriften en de gevarenklassen der gemeenten. De voor Beverwijk vastgestelde gedragsre gels bij luchtalarm bepalen dat een ieder zich thuis of waar hij zich bevindt, zoo goed mogelijk dient te beveiligen, terwijl het in het belang van de algemeene veiligheid streng verboden zal zijn zich op straat te be geven of zich te verzamelen. Overigens wordt het door deskundigen in strijd met de veilig, heid geacht de geheele verspreid wonende bevolking op het sein luchtalarm te verplaat sen en in groepen bijeen te brengen. Slechts zijn op drukke verkeerspunten schuilgelegen- heden voorbereid, uitsluitend voor degenen, die door onverhoopt luchtalarm op straat worden verrast. 4. Met verwijzing naar ons antwoord onder 3 'zou het, afgezien van andere overwe gingen, niet juist zijn aan te dringen'mp maatregelen, die voor de bevolking onzer ge meente een wezenlijk gevaar zouden opleve ren. 1 De viering van het St. Maartensfeest. DE BEGRAFENIS VAN DEN GEMEENTE- SECRETARIS. - Toen de stoet het gemeente huis van Velsen passeerde, werd door de boden een krans aan dc kist gehecht namens het gemeentebestuur. slotte richtte de burgemeester nog een per soonlijk woord tot beiden. De heer E. W. de Boer, hoofdcommies en loco-secretaris sprak daarna een woord van afscheid namens het personeel der secretarie. Met velen heeft de heer Hofstede langen tijd samengewerkt in hetzelfde gebouw, dat door deze lange samenwerking een tweede tehuis is geworden. En hierdoor vormde zich een groote saamhoorigheid. Hij was een lichtend voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting. Na mens de ambtenaren dankte spreker den over ledene voor wat hij voor hen is geweest. Hij gaf mevrouw Hofstede de verzekering, dat alle ambtenaren meeleven in haar verlies. Ds. G. F. Callenbach. Hervormd predikant te IJmuiden-Oost zegde daarop het „Onze Vader" en dankte de aanwezigen namens mevrouw Hofstede voor hunne belangstelling. Voorts richtte hij namens mevrouw een woord van dank tot degenen, die tijdens de ziekte van haar man van hunne belangstelling hebben doen blijken. Vervolg Burgerlijke Stand. Gehuwden: c. N. Velthuyzen van Zanten en A. M. Zaal, Hillegom; A. M. van Dorp en L Hofman, Aib. Cuypstraat 8. IJmuiden; A. C. Blinkhof en M. Kool, Muiderberg; A. D. H. de Haas en II. H. Deiman, Bloemstraat 24. IJmuiden, B. p. Sleutel en J. ten Brinke, van Speijkstraat 47 IJmuiden; J. Roeper en A. Rietdijk, Tuindersstraat 53, IJmuiden; A. Effern en j. c. Korstanje, Vlissingen. J. van Straaten en A. Giesselbach, Hoek van Hol land, H. S. van der Wel en E. Blok. Wijk aan Zee en Duin, J. Drijver en M. W. Giesberts. Cypressenstraat 9. IJmuiden. L. Groen en A. Bes, K. ZegeLstraat 16. IJmuiden. (Door een verzuim van de secretarie eerst heden geplaatst.) Lampionoptocht voor d© schooljeugd. Het bestuur van de V. V. V. heeft besloten evenals vorig jaar de viering van het St. Maartenfeest door de jeugd in georganiseer de banen te leiden. Daartoe zal de medewer king worden ingeroepen van het onderwij zend personeel van de scholen en van de winkeliers, van wie de V. V. V. weer gaarne versnaperingen en prijsjes voor de kinderen in ontvangst hoopt te nemen. De groote St. Maartenoptocht is vastgesteld op Maandag 13 November omdat de eigenlijke herdenkingsdag. Zaterdag 11 November, zien daarvoor minder goed leende. De commissie uit het V. V. V. bestuur, welke zich met de voorbereiding belast, wordt ge vormd door de heeren H. J. Blaauw, F. H. Teunissen en A. v. d. Wel. LEDENVERGADERING VAN DE R.K. STAATSPARTIJ De afdeeling Beverwijk I zal haar najaars vergadering houden op Maandag 23 October in het gebouw der K. S. A. De agenda voor deze bijeenkomst vermeldt o.m. als pun ten van behandeling: verslagen over den-toe stand van de afdeeling, bespreking tot verbe tering van het reglement, bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren De Jong, Pel en Van Lent, inleiding van den heer Th. van Lent over de vraag: „Hoe staat, de katholiek tegenover de huidige gebeurtenissen in bin nen- en buitenland?" en een bespreking van het werkprogramma voor den aanstaanden winter DE JAARLIJKSCHE UITVOERING VAN S. s. s. De R.K. Gymnastiekvereniging S. S. S. heeft haar jaarlijksche zaaluitvoering vastge steld op Donderdag 16 November. LEDENVERGADERING VAN DEN N.A.S.B. De plaatselijke afdeeling van den Neder^ landschen Arbeiders Sportbond heeft in net gebouw van ..Nieuw Leven" een ledenvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer H. Onstenk, vestigde in zijn openingswoord de aandacht op de on gunstige tijdsomstandigheden, welke het be stuur voor groote moeilijkheden plaatsen, de medewerking van alle leden is noodig, om de afdeeling ongeschonden door deze tijden neen te helpen. De voorzitter wekte de leden op om een door de A. J c. te organiseeren getuige- nisavond voor vrede en recht op Woensdag jo October in het gebouw van „Nieuw Leven te bezoeken. In de vacature-Leyen werd de neer N. Adelaar als lid van het afdeelinssbestm» gekozen. De heer J. Berghuis zal als tijdelijk bestuurslid fungeeren ter vervanging den heer Massee. die in militairen ^enst»- In de kascommissie werden benoemd de heeren N. Adelaar. J. C. de Reuver en J- Luntz. Plaatsvervangende leden mej. n Onstenk en de heer A. A. de Reuver. Na een geanimeerde rnndvraae: voorzitter de bijeenkomst met een opwekK tot de leden steeds de sportbondgedacnw hoog te houden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2